۷ خرداد ۱۳۹۷

ضرورت اصلاح رویه رسیدگی به دعاوی مطالبه وجه چک

مطالبه وجه چک دومین خواسته قضایی در سال‌های اخیر بوده که اطاله دادرسی جزء لاینفک این قبیل دعاوی است. بخش اعظمی از اطاله دادرسی، ناشی از رویه‌های ناکارآمد رسیدگی در دادگاه‌های حقوقی است که اقدام برای تامین حقوق خواهان منوط به رسیدگی اولیه قضایی است در حالی‌که با الگوبرداری از مدل حاکم بر قانون روابط موجر و مستاجر می‌توان اطاله دادرسی را کاهش داد.

۵ خرداد ۱۳۹۷

رونق کسب و کار در گروی اصلاح قانون چک

یکی از شاخصه های رفع مشکلات فضای کسب و کار، افزایش مبادلات تجاری در درون یک اقتصاد است.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

افزایش کلاهبرداری نتیجه نامشخص بودن «هویت مالی» صاحب چک

برخی مسئولین با استناد به اصل محرمانگی، از ارائه سوابق مالی توسط صادرکنندگان چک و تدوین قوانین و بخشنامه های مرتبط خودداری می نمایند؛ این در حالی است که در منابع حقوقی، مبنایی با عنوان اصل محرمانگی وجود نداشته و استناد به آن فاقد وجاهت در سیاستگذاری است. این مسئله ریسک معاملات تجاری با ابزار چک را افزایش داده و آن را نزد معامله گران بیش از پیش بی‌اعتبار کرده است؛ همچنین منجر به افزایش کلاهبرداری و میزان چک های برگشتی شده است.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

تقارن اطلاعات بین صادرکننده و گیرنده مبنای قانون چک در ترکیه

در اصلاحیه قانون چک کشور ترکیه، سامانه ای اطلاعاتی پیش بینی شده است که گیرنده چک می تواند با استفاده از آن به اطلاعات مشخصی از صاحب حساب دسترسی داشته باشد. هویت صاحب حساب، تعداد چک های صادر شده و برگشتی، تعداد حساب های صاحب چک در بانک ها و اعتبار مالی صاحب حساب از جمله اطلاعاتی است که در صورت ثبت چک در سامانه قابل دسترسی هستند.

۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

عدم تقارن اطلاعات بزرگترین مانع استفاده از چک در معاملات

در حال حاضر در معاملاتی که با چک انجام می شود، اگر فرد فروشنده از قبل شناختی از خریدار نداشته باشد، ارزیابی صحیحی از وضعیت و سابقه عملکرد مالی وی نخواهد داشت. در این شرایط صادرکننده چک می‌تواند از عدم اطلاع گیرنده چک سوءاستفاده کرده و ریسک فعالیت اقتصادی خود را به گیرنده چک منتقل کند.

۲۱ آبان ۱۳۹۶
قاچاق کالا دادستان کل کشور:

اگر در سازمان بازرسی درست عمل می کردیم، شاهد این همه فساد نبودیم

حجت الاسلام منتظری گفت: نظارت بر حسن جریان امور بسیار مهم است. اگر در سازمان بازرسی وظایف قانونی انجام شود آیا باید این همه شاهد فساد در ادارات باشیم؟ البته این به معنای نادیده گرفتن زحمات سازمان بازرسی نیست.

۱۹ آبان ۱۳۹۶
رئیس کل محاکم تهران تاکید کرد

لزوم تعامل و هم افزایی دادسرا و دادگاه برای انتقال تجربیات/ ضابطین قوه قضائیه چشم و چراغ دستگاه قضایی هستند

پوریانی گفت: تعامل و هم افزایی فی مابین دادسرا و دادگاه فرصتی برای انتقال تجربیات و اطلاعات فراهم آورده و از طرفی در حل مشکلات موجود راهگشا خواهد بود.

۱۹ آبان ۱۳۹۶
رئیس کل دادگستری مازندران اعلام کرد

آمادگی کامل دستگاه قضایی برای حراست و حفاظت از منابع طبیعی مازندران

رئیس کل دادگستری مازندران با بیان اینکه تعرض به اراضی ملی در استان به صفر رسیده است، گفت: دستگاه قضایی برای حراست و حفاظت از منابع طبیعی و انفال استان به عنوان امری بسیار مهم، آمادگی کامل دارد.

۲ آبان ۱۳۹۶

ملکشاهی: مخالف الحاق سازمان ثبت اسناد به قوه مجریه هستم

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: با الحاق سازمان ثبت اسناد به قوه مجریه مخالف هستم.

۲۴ مهر ۱۳۹۶

قوای سه‌گانه با قدرت، حامی اقدامات ضدفساد باشند

یک وکیل دادگستری گفت: سازمان بازرسی کل کشور بجز گسیل داشتن بازرسان خود به طور منظم به ادارات، وزارتخانه، سازمان ها، شهرداری‌ها، بانک ها و … باید بطور تنگاتنک و مستمر با مردم در ارتباط باشد و گزارشات مردم را سریعاً پیگیری کند.

۲۱ مهر ۱۳۹۶
معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک ثبتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تشریح کرد

مزایای الکترونیکی شدن دفاتر املاک ثبتی/ از افزایش دقت و سرعت در امور تا جلوگیری از جعل و کوتاه شدن دست زمین‌خواران

معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک ثبتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به مزایای الکترونیکی شدن دفاتر املاک ثبتی گفت: افزایش سرعت و دقت در انجام امور، کاهش خطای انسانی در ثبت دفاتر، شفاف سازی مالکیت‌ها، ارتقا سلامت اداری، جلوگیری از جعل، بروزرسانی لحظه‌ای اطلاعات اراضی و املاک، نظارت آنی بر نقل وانتقالات رسمی معاملات و کوتاه شدن دست زمین خواران از مزایای مهم این دفاتر است.

۱۸ مهر ۱۳۹۶

دادستان تهران: تعقیب قضایی راننده اسنپ پس از تعرض جنسی/ آرایشگاه‌های زنانه زیر ذره‌بین پلیس

دوازدهمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران در موضوع تحقیقات مقدماتی با حضور معاونان دادستان، سرپرستان نواحی و دوایر نظارت دادسرای تهران و دادیاران تحقیق سه ناحیه از دادسرای تهران، به ریاست عباس جعفری دولت‌آبادی برگزار شد.

۱۷ مهر ۱۳۹۶
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در دیدار با رئیس بخش داوری سازمان جهانی مالکیت معنوی:

نهاد داوری و میانجیگری نقش مهمی در کاهش دعاوی مربوط به مالکیت معنوی دارد

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: با توجه به نقش مهم داوری در کاهش دعاوی مرتبط با ثبت مالکیت‌های معنوی به ویژه ثبت اختراعات و علائم تجاری، مصمم بر ایجاد نهاد داوری تخصصی در کشور هستیم.

۱۶ مهر ۱۳۹۶
دادستان ایلام:

اطاله دادرسی موجب کاهش اعتماد مردم به دستگاه قضا می‌شود

دادستان عمومی و انقلاب ایلام گفت: سه شعبه دادیاری و دو شعبه بازپرسی جدید در دادسرای ایلام جهت رفع اطاله دادرسی راه‌اندازی شده است.

۱۵ مهر ۱۳۹۶

تاسیس دبیرخانه دائمی آسیب شناسی نظام حقوقی و قضایی اقتصاد مقاومتی

دبیر خانه دائمی آسیب شناسی نظام حقوقی و قضائی اقتصاد مقاومتی در سازمان بسیج حقوقدانان تاسیس شد.