۲۹ فروردین ۱۳۹۶
رئیس کل دادگستری استان کرمان:

تسریع در رسیدگی به اختلافات از مهمترین مزیت های نهاد داوری است

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: قضازدایی و تسریع در رسیدگی به اختلافات از مهمترین مزیت های نهاد داوری است.

۲۹ فروردین ۱۳۹۶
کاظمی در نطق میان دستور:

ایجاد نابرابری اجتماعی برنظر و رای مردم در انتخابات تاثیر می گذارد

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با انتقاد از چالش اداری و سیاسی فساد در کشور،گفت:فسادی که منجر به ایجاد نابرابری اجتماعی می شود به طور مستقیم برنظر و رای مردم در انتخابات تاثیر می گذارد.

۲۹ فروردین ۱۳۹۶

ادعاهای کاذب سودجویان برای فرار از پرداخت بدهی/ از افزایش پرونده‎های مدعیان ورشکستگی تا تعیین شعب تخصصی به منظور ساماندهی احکام

تقاضا برای ورشکستگی و صدور رأی در این زمینه در حالی رو به افزایش است که برخی از سودجویان برای فرار از پرداخت مالیات، بدهی و یا معوقات بانکی خود اعلام ورشکستگی صوری می‌کنند، هرچند جلوگیری از این امر نظارت بیشتر و دقیق‎تر بانک‎ها را طلب می‎کرد؛ اما دستگاه قضا برای ساماندهی این مسئله با تعیین شعب تخصصی مانعی برای جلوگیری از دور زدن قانون توسط این افراد شده است.

۲۸ فروردین ۱۳۹۶
تبعیض ناروا در حق وکلا

بازنشستگی وکلا و وکالت بازنشستگان: یک بام، دو هوا

براساس اخبار منتشره در فضای مجازی، قوه قضائیه لایحه جامع اداری و استخدامی قوه قضائیه را به دولت ارسال نموده است. ضرورت وجودی این قانون با ابهاماتی روبروست که از آن جمله می توان به تضاد آن با فلسفه وجودی قانون مدیریت خدمات کشوری اشاره نمود.این نوشتار، در صدد نقد و بررسی لایحه مذکور نیست بلکه بر آن است که به بهانه ماده ۱۸۵ لایحه مذکور یکی از تبعیض های قانونی اما ناروا در بحث بازنشستگی وکلا را واکاوی نماید.

۲۳ اسفند ۱۳۹۵
درخواست صدها هزار فارغ التحصیل حقوق از رییس جمهور

گروهی از فارغ‌التحصیل‌های حقوق کشور در نامه‌ای به رئیس‌جمهور، خواستار حذف معیار ظرفیت از حرفه وکالت شده‌اند.

هزاران نفر از حامیان پویش حذف معیار ظرفیت از حرفه وکالت با ارسال نامه ای به حجه الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر روحانی، خواستار رفع انحصار از حرفه وکالت شدند.

۱۹ اسفند ۱۳۹۵

حجم بالای پرونده های حقوقی و قضایی حاصل بی اطلاعی از جایگاه وکلاست

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: حجم زیاد پرونده های حقوقی و قضایی در دادگاه ها ناشی از اطلاعات و آگاهی کم مردم نسبت به جایگاه وکلا در احقاق حقوق است.

۱۹ اسفند ۱۳۹۵
دادستان تهران:

محکومیت قاضی منوط به احراز تقصیر در دادگاه است/ آمار جرم سرقت از شاخصه‌های ارزیابی امنیت عمومی است

دادستان تهران پیش بینی مسوولیت دولت یا قاضی به جبران خسارات ناشی از تصمیمات قضایی را از افتخارات نظام حقوقی ایران به ویژه از منظر حقوق تطبیقی دانست و با خاطرنشان نمودن مبنای فقهی این حکم، اظهار داشت: نظام حقوقی ایران پذیرفته است که ممکن است قاضی از جمله در اتخاذ تصمیم اشتباه کند و ضامن شناختن قاضی در صورت وقوع تقصیر، به این معنا نیست که قضات شجاعانه قلم نزنند.

۱۸ اسفند ۱۳۹۵
پورمحمدی

دنبال افزایش جذب قاضی و کارمند هستیم

وزیر دادگستری اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه جذب قاضی و کارمند پیش بینی شده است و ما هم این برنامه را در دستور کار داریم.

۱۷ اسفند ۱۳۹۵
انجمن علمی دانشگاه الزهرا (س) برگزار می کند:

نشست بررسی جامعه شناختی و حقوقی حادثه پلاسکو

انجمن علمی دانشجویی حقوق و علوم اجتماعی با همکاری گروه علوم اجتماعی و حقوق دانشگاه ازهرا (س) سومین نشست از سری نشست های تازه های حقوق با موضوع «بررسی جامعه شناختی و حقوقی حادثه پلاسکو» رابرگزار می کند.

۳۰ بهمن ۱۳۹۵

کشف زمین خواری ۱۱۲ میلیارد ریالی در مازندران

فرمانده انتظامی مازندران از کشف زمین خواری ۱۱۲ میلیارد ریالی و رفع تصرف بیش از یک هزار و ۶۰۰ مترمربع از زمین های تصرفی در شهرستان “نکا” خبر داد.

۳۰ بهمن ۱۳۹۵

انباشت قوانین و مقررات مردم و مسئولان را دچار سردرگمی می سازد

ذبیح الله خدائیان با اشاره به اینکه تورم و وجود حجم انبوهی از قوانین و مقررات یکی از مشکلات جامعه است اظهار داشت: این عامل موجب شده است مردم و مسئولان دچار سردرگمی شوند و حقوق و تکالیف خود را به خوبی نشناسند.

۲۰ بهمن ۱۳۹۵
رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری یزد در گفت‌وگو با میزان:

شاهدان دروغین پرونده‌های قضایی با تلاش ضابطان دادگستری شناسایی شوند

دهشیری گفت: اهتمام ضابطان دادگستری در جهت شناسایی و دستگیری شاهدان پولی و دروغین پرونده‌های قضایی که در مسیر دادرسی عادلانه خلل ایجاد می‌کنند، ضروری است.

۱۹ بهمن ۱۳۹۵
مدیرعامل ستاد دیه کشور:

استان فارس بیشترین زندانی زن جرائم غیرعمد را دارد/ ۹۰ درصد زنان به دلیل صدور چک بی محل در زندان هستند

مدیرعامل ستاد دیه کشور گفت: هم‌اکنون استان فارس با ۳۰ مددجو بیشترین تعداد زندانی زن را به خود اختصاص داده و گیلان با ۲۳ زندانی و مازندران نیز با ۱۹ محکوم در رتبه‌های بعدی این آمار قرار دارند.

۱۸ بهمن ۱۳۹۵
رئیس پلیس آگاهی ناجا:

افزایش ۱۰۷ درصدی کشفیات پرونده‌های قاچاق بالای ۵۰۰ میلیون تومان

رئیس پلی سآگاهی ناجا گفت: دوگونه پرونده قاچاق در پلیس آگاهی تعریف میشود زیر ۵۰۰ میلیون تومان و بالای این رقم. که پلیس به سمت کشف پرونده‌های بالای ۵۰۰ میلیون رفته است.

۱۸ بهمن ۱۳۹۵
سرپرست اداره کل تدوین لوایح و مقررات قوه قضائیه :

متن نهایی لایحه چک در وبگاه معاونت حقوقی به روزرسانی شد

سید جعفر کاظم پور گفت: متن نهایی و اصلاح شده ی لایحه جدید چک در وبگاه معاونت حقوقی به روزرسانی شده است و در این خصوص از نظرات مفید و قابل استفاده کاربران استقبال می کنیم.