۲ تیر ۱۳۹۸

کلیات طرح افزایش ظرفیت پتروپالایشگاه‌ها به تصویب مجلس رسید

امروز (یکشنبه) کلیات طرح “افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی” در صحن علنی مجلس مطرح شد و توسط نمایندگان مجلس به تصویب رسید.

۱۲ فروردین ۱۳۹۸
نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:

سیاست‌های چندگانه وزارت نفت، کشور را با چالش‌های جدی روبه‌رو کرده است

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از روزنامه فرهیختگان یحیی کمالی‌پور، نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس و نماینده مردم جیرفت درباره نقش وزارت نفت در مقابله با تحریم‌های اقتصادی گفت: «واقعیت این است که گاهی اوقات درخواست‌‌ها، مکاتبات و تذکرهای نمایندگان با نگاه خیرخواهانه انجام می‌شود. سخن نمایندگان در واقع برآیندی از خواست مردم در […]

۱۱ فروردین ۱۳۹۸
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است

نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی

ششمین عرضه نفت درحالی در بورس بدون مشتری به پایان رسید که به نظر می‌رسد بخش خصوصی داخلی به دلیل کم تجربگی در تجارت بین‌المللی نفت نسبت به بورس نفت دچار سردرگمی و شبهاتی هست. این موضوع وظیفه وزارت نفت را برای ترغیب مشتریان داخلی دوچندان می‌کند.

۱۱ تیر ۱۳۹۷
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس:

چگونگی جذب سرمایه برای توسعه میدان‌های نفتی در زمان تحریم‌ بررسی شد

چگونگی و نحوه جذب سرمایه در میدان‌های نفتی کشور در زمان تحریم‌ها در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بررسی شد.

۲۳ خرداد ۱۳۹۷
مدیرعامل شرکت ملی گاز:

۲ میلیارد دلار سرمایه از طریق قراردادهای BOT در صنعت گاز جذب شده است

مدیرعامل شرکت ملی گاز در جلسه مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده شرکت ملی گاز گفت: استفاده از قراردادهای BOT در شرکت ملی گاز ایران مورد توجه قرار گرفته و برای نخستین بار ۲ میلیارد دلار در کشور از این طریق سرمایه‌گذاری شده است.

۲۲ خرداد ۱۳۹۷
رئیس سازمان بورس:

تامین مالی پروژه های نفت از بازار سرمایه عملیاتی می شود

محمدی: در حال رایزنی با وزارت نفت برای انتشار اوراق مشارکت برای تامین پروژه های نفتی از طریق بازار سرمایه هستیم و در آینده نزدیک عملیاتی می شود. ضمن آنکه صندوق پروژه های نفتی نیز در دست رایزنی است و امیدواریم در چند ماه آینده عملیاتی شود.

۳ خرداد ۱۳۹۷

زیر میز زدن توتال، پاسخ اعتماد بی‌قدوشرط وزارت نفت

خروج بدون هزینه شرکت فرانسوی توتال از پروژه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی پس از خروج آمریکا از برجام نشان می‌دهد که اولاً مدل جدید قراردادهای نفتی ایران (IPC) همچنان نیاز به اصلاح دارد و ثانیاً اعتماد مسئولین وزارت نفت به این شرکت بدعهد خالی از وجه بوده و نباید در آینده تکرار شود.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

جزییات طرح صندوق پروژه شرکت ملی نفت توسط مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت تشریح شد

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت جزییات طرح صندوق پروژه شرکت ملی نفت را تشریح کرد.

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
مدیر عامل شرکت ملی نفت:

برای نخستین بار صندوق پروژه تعریف کردیم. ۶.۳ میلیارد در صندوق پروژه شکل می‌گیرد

کاردر: یکی از مشکلات شرکت ملی نفت طی سال‌ها این بود که مدلی برای منابع مالی توسعه میادین تعریف نمی‌کرد، در این راستا برای نخستین بار صندوق پروژه تعریف کردیم. ۶.۳ میلیارد در صندوق پروژه شکل می‌گیرد. ۵۰ درصد سرمایه صندوق از ۱۷ میدان گرفته می‌شود و ۵۰ درصد باقی مانده در بورس عرضه می‌شود و در روزی که عرضه می‌شود مردم می‌توانند به قیمت دلار همان روز خریداری کنند و در انتهای پروژه به آنها طبق قیمت دلار در همان روز پرداخت می‌شود. در واقع مردم مابه‌التفاوت قیمت دلار را می‌گیرند. البته موازی با آن با صندوق توسعه ملی صحبت شده و بخشی از سرمایه هم از طریق اوراق مشارکت تامین می‌شود. این نخستین بار است که منابع مالی مردم در توسعه یک پروژه به کار گرفته می‌شود.

۲۱ اسفند ۱۳۹۶
وزیر نفت:

کمبود منابع مالی مانع از اجرای برنامه های اکتشاف نفت شده است

زنگنه: بخش اکتشاف نفت در سال های گذشته به دلیل کمبود منابع اختصاصی و معضلات صنعت نفت دچار گرفتاری شده و نتوانسته برنامه های عملیاتی خود را جلو ببرد.

۱۹ اسفند ۱۳۹۶

در سال ۹۶، ۵۶ درصد منابع سرمایه‎گذاری به سمت توسعه میدان‎های مشترک هدایت شد

بررسی عملکرد منابع سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران در سال جاری نشان داد که ۵۶ درصد منابع به سمت توسعه میدان های مشترک نفت و گاز هدایت شده است.

۱۸ اسفند ۱۳۹۶

۱.۳ میلیارد دلار سرمایه خارجی بعد از برجام جذب بخش نفت ایران شد

به گفته تحلیلگران موسسه مشورتی وود مکنزی، تنها حدود ۱.۳ میلیارد دلار سرمایه خارجی در طی ۲ سال جذب بخش نفت و گاز ایران شده که آن هم عمدتا از سوی چینی ها بوده است.

۱۸ اسفند ۱۳۹۶

صندوق پروژه در تأمین مالی پروژه‌های صنعت نفت بر اساس قرارداد‌های EPC در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته است

صندوق پروژه با داشتن مزایایی از جمله حفظ سرمایه صندوق تا بهره‌برداری از پروژه، بازگشت سرمایه از منافع آتی، نظارت مناسب بر اجرا و نقد شوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری می‌تواند مسیر مناسبی برای جذب منابع مالی به پروژه‌های نفتی باشد.

۱۵ بهمن ۱۳۹۶

وزارت نفت برای بازپرداخت بدهی پیمانکاران تا سقف ۳ میلیارد دلار اوراق مشارکت منتشر می‌کند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با انتشار اوراق مالی اسلامی وزارت نفت تا سقف ۳ میلیارد دلار به منظور بازپرداخت بدهی‌های سررسید شده موافقت کردند.

۲۴ آذر ۱۳۹۶

بنزین ۱۰۰۰ تومان ارزان تر از فوب خلیج‌فارس است

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: در جلسه ای که امروز (پنجشنبه) با رییس‌جمهوری داشتیم، وی از افزایش نرخ ارز بسیار ناراحت و مکدر است.