۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

توسعه صنعت پالایشگاهی، راهکار بلند‌مدت بی اثر کردن تحریم‌های نفتی/ مشکلات اصلی عدم توسعه پالایشگاه‌ها چیست؟

وابستگی زیاد بودجه کشور به درآمد نفتی و شروع دور جدید تحریم‌های نفتی، اوضاع را سخت‌تر کرده است. تنها راهکار بلندمدت حل مشکل تحریم نفتی، ایجاد زنجیره ارزش نفت و به تبع آن توسعه ظرفیت پالایشگاهی است.

۱۴ فروردین ۱۳۹۸

احداث پالایشگاه در داخل کشور بهترین راهکار حل مشکل میعانات گازی سرگردان

همزمان با اجرایی شدن تحریم‌های نفتی آمریکا، صادرات میعانات گازی کشورمان دچار مشکل شد، اتفاقی که باعث ذخیره سازی این ماده باارزش در انبارها شد. بهترین راهکار برای حل این مشکل، احداث پالایشگاه میعانات گازی در داخل کشور است.

۱۹ مهر ۱۳۹۷

هزینه ۲۱ میلیارد دلاری ایران برای پروژه‌های نفتی جهت دست‌یابی به سطح تولید ۴.۹ میلیون بشکه در روز لازم است

طبق گزارش شرکت “گلوبال دیتا”، بررسی روند تولید نفت در ایران نشان می‌دهد ایران در فاصله سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ حدود ۲۱ میلیارد دلار هزینه سرمایه‌ روی پروژه‌های نفتی صرف خواهد کرد تا تضمین کند تولید در سال ۲۰۲۱ به حدود ۴.۹ میلیون بشکه در روز رشد می‌کند.

۲۰ تیر ۱۳۹۷

واردات بنزین کاهش یافت/کیفیت بنزین تهران یکسان است

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سه ماه نخست امسال باید روزانه ۹ میلیون لیتر بنزین وارد می‌کردیم،اما این رقم به ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر رسید.

۲ تیر ۱۳۹۷
مدیرعامل تاسیسات دریایی:

تا آخر سال جاری حفاری ۲۲ حلقه چاه‌ تکمیل می‌شود و سپس به دست بهره بردار سپرده می‌شود

رحمانی : درباره روند توسعه پروژه فاز ۱۴ پارس جنوبی اظهار داشت: تا آخر سال جاری حفاری ۲۲ حلقه چاه‌ تکمیل می‌شود و سپس به دست بهره بردار سپرده می‌شود.

۲۹ خرداد ۱۳۹۷
معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت ملی نفت:

تولید از لایه های نفتی پارس جنوبی اکنون ۲۰ هزار بشکه است

منوچهری: تولید از لایه های نفتی پارس جنوبی اکنون ۲۰ هزار بشکه است، کارهای مذاکراتی با مرسک به دلیل تحریم ها و خرید توتال متوقف شد، ولی مطالعات این میدان توسط شرکت های داخلی در حال انجام و برخی شرکت های خارجی نیز علاقه مند به مذاکره هستند اما هنوز به مرحله ای نرسیدیم که نوید قرارداد بدهیم.

۲۹ خرداد ۱۳۹۷
معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت ملی نفت:

ظرفیت تولید کنونی کل کشور را ۹۰۰ میلیون متر مکعب است

منوچهری: ظرفیت تولید کنونی کل کشور را ۹۰۰ میلیون متر مکعب است. از این میزان ۵۷۰ میلیون متر مکعب از پارس جنوبی است با تولید از ۲.۵ فاز در حال تکمیل ۱۲۰ میلیون متر مکعب به ظرفیت ما اضافه می شود و تولید عملی میعانات نیز در ۲۰ فاز ۶۰۰ هزار بشکه است. ضمن اینکه باید گفت هر کاستی در تولید از پارس جنوبی ۲ تا ۵ درصد افت تولید در پی خواهد داشت.

۲۹ خرداد ۱۳۹۷
معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت ملی نفت:

در فاز ۱۱ پارس جنوبی هدر رفت زمان نداریم

منوچهری: طی این مدت کار جلو رفته، مطالعات، طراحی ها و مناقصات انجام شده و نتایج به دست آمده و آماده ابلاغ است، بنابراین زمان را از دست ندادیم به اضافه اینکه فاز ۱۱ بین فازی است و فاز ۱۲ از لحاظ مخزن روی فاز ۱۱ تاثیرگذار است در قرارداد پیش بینی می شد که ممکن است اتفاقات کنونی رخ دهد و توتال خارج شود و به همین دلیل به طور قراردادی پیش بینی کردیم سی ان پی سی جایگزین توتال می شود و اگر تحریم ها به نحوی باشد شرکت چینی هم نتواند کار کند به پتروپارس سپرده می شود.

۲۳ خرداد ۱۳۹۷

میانگین تولید نفت ایران به ۳.۸ میلیون بشکه در روز رسید

سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) اعلام کرد: میانگین تولید نفت ایران در ماه مه (اردیبهشت – خرداد) با ۵۶۰۰ بشکه در روز افزایش نسبت به ماه پیش از آن به سه میلیون و ۸۲۹ هزار بشکه در روز رسید.

۲۰ خرداد ۱۳۹۷
مدیرعامل پیشین شرکت متن:

تا پایان امسال افزایش ۱۰۰ هزار بشکه ای ظرفیت تولید نفت از میادین غرب کارون محقق می شود

مدیرعامل پیشین شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: ظرفیت کنونی تولید نفت در غرب کارون بیش از ۳۰۰ هزار بشکه در روز است که این رقم تا پایان امسال به مرز ۴۰۰ هزار بشکه خواهد رسید.

۱۹ خرداد ۱۳۹۷
مدیر کنسرسیوم بین المللی پرگس:

کنسرسیوم نفتی پرگس، جایگزین شرکت های خارجی می شود

مدیر کنسرسیوم بین المللی پرگس* (پی.آی.سی) اعلام کرد: این کنسرسیوم برای پر کردن جای خالی شرکت هایی که به علت تشدید تحریم ها، ناگزیر به خروج از صنعت نفت ایران شده اند، آمادگی دارد.

۱۹ خرداد ۱۳۹۷

۲۹ طرح برای نگهداشت میدان‌های نفتی طراحی شده که منابع مالی آن قرار است از طریق مردم تامین شود

وزیر نفت، مصوبه شورای اقتصاد را درباره افزایش تولید از ۲۹ میدان نفتی تشریح کرد و گفت: با اجرای این طرح، ظرف سه سال، ۴۶۰ میلیون بشکه به تولید ۲۹ میدان نفتی اضافه می‌شود.

۱۸ خرداد ۱۳۹۷

یکی از دلایل تاخیر در بهره برداری از فاز ۱۳، ۱۴ و ۲۲-۲۴ به دلیل مشکل واردات لوله های CRA است

در حالی که به گفته مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس به اندازه کافی لوله CRA وارد کرده ایم،آخرین گزارشات این شرکت به شرکت ملی نفت ایران نشان می دهد که همچنان فاز۱۳،۱۴و ۲۲-۲۴ به واردات نیاز است.

۱۵ خرداد ۱۳۹۷

همه فازهای باقی مانده پارس جنوبی به جز فاز ۱۱ تا پایان سال ۱۳۹۷ تکمیل می‌شود

میزان افزایش تولید از میدان گازی پارس جنوبی در پنج سال گذشته که تاکنون همه بلوک‌های مرزی آن به جز فاز ۱۱، تولیدی شده است، ۳۰۰ میلیون مترمکعب بوده است. تا پایان امسال فازهای ۱۳، ۲۲، ۲۴ هم کامل می‌شود و بخشی از فاز ۱۴ در سال آینده تکمیل خواهد شد. به طور کلی همه فازهای باقی مانده پارس جنوبی به جز فاز ۱۱ تا پایان سال ۱۳۹۷ تکمیل می‌شود.

۹ خرداد ۱۳۹۷

جای خالی بند ضدتحریم در قراردادهای نفتی وجود داشت

در حالی شاهد خروج توتال از قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی بدون پرداخت هیچ جریمه‌ای هستیم که کارشناسان و رسانه‌ها هنگام امضای این قرارداد به وزارت نفت هشدار داده بودند اعمال هرگونه تحریم از شمول فورس ماژور خارج شود.