۲ خرداد ۱۳۹۶
یادداشت اقتصادی/

موافقت­نامه پاریس مانعی بر سر توسعه اقتصادی کشورهای در حال توسعه

برخلاف تصور رایج، پیوستن به توافق­نامه آب و هوایی پاریس کمکی به حل آلودگی هوای تهران و سایر کلان­شهرها نخواهد کرد، زیرا موضوع این توافق­نامه­ مربوط به گازهای گلخانه‌­ای مانند co2 است که از جمله گازهای آلاینده محسوب نمی‌شوند.

۱ خرداد ۱۳۹۶
استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس :

هشدار درباره توافقنامه پاریس/نباید چشم‌بسته توافقی را که هیچ سودی به حال کشور ندارد امضا کنیم

استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس می‌گوید: کشور ما باید تمام سعی و تلاشش را به‌کار ببندد که از صنایع پاک و سبز برخوردار شود، اما این دلیل نمی‌شود که خود را درگیر توافقنامه‌ای بکنیم که سود و ضرر آن برای ما مشخص نیست.

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
گزارش تسنیم از غرب‌زدگی در حوزه انرژی کشور

ادامه کپی کاری دولت از روی غرب/تغییر ظاهر برچسب انرژی خودرو به تبعیت از اروپا

اقدام شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت برای اضافه کردن میزان تولید گاز دی اکسید کربن در برچسب انرژی خودرو را می‌توان مویدی بر شناخت نادرست از علل آلودگی هوا ارزیابی کرد.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون وزیر نیرو:

افزایش ۷ برابری ظرفیت انرژی‌های نو در سال ۹۵/ ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر در سال ۹۶ به ۱۰۰۰ مگاوات می‌رسد

معاون وزیر نیرو و مدیرعامل ساتبا گفت: در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ نصب انرژی های نو در کشور حدود ۷ برابر شده است و بناست این ظرفیت را در سال ۹۶ به حدود ۱۰۰۰ مگاوات برسانیم.

۳۰ فروردین ۱۳۹۶
رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت خبر داد

اولتیماتوم کاهش عرضه بنزین فعلاً اجرا نمی‌شود/افزایش ۲ درصدی کارمزد عرضه بنزین

رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت کشور گفت: وزارت نفت پیش از رسیدن به پایان فروردین، در تاریخ هفدهم ماه جاری اعلام کرد که کارمزدهای سال ۹۵ نسبت به قبل ۲ درصد افزایش یافته که این ۲ درصد در سال جاری پرداخت خواهد شد.

۲۹ فروردین ۱۳۹۶
مشاور سامانه هوشمند سوخت مطرح کرد

پرداخت ۱۲۰۰ میلیارد تومان یارانه به بنزین وارداتی در ۶ ماه/ هزینه نگهداری سامانه سوخت ۵ ریال در هر لیتر

کارشناس فناوری اطلاعات و مشاور سامانۀ هوشمند سوخت گفت: هزینۀ حفظ سامانه، ۵ ریال در هر لیتر فراورده است در صورتی که در ۶ ماه دوم سال ۹۵، دولت برای واردات بنزین، معادل ۴۷۰۰ میلیارد تومان ارز از کشور خارج کرده است.

۲۷ فروردین ۱۳۹۶

سازمان استاندارد موظف به جلوگیری از واردات سوخت غیراستاندارد شد

نمایندگان مجلس با تصویب ماده ای از لایحه هوای پاک، سازمان استاندارد را موظف کردند از واردات سوخت فاقد استاندارد ملی جلوگیری کنند.

۱۵ فروردین ۱۳۹۶

ضرورت تصویب طرح حفظ کارت سوخت در مجلس

تکلیف کارت سوخت با بررسی طرح «اصلاح ماده ۱ قانون توسعۀ حمل‌ونقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت» در صحن علنی مجلس مشخص خواهد شد و انتظار می رود این طرح به تصویب برسد و این کارت ها حفظ شود تا شاهد رونق مجدد قاچاق بنزین نباشیم.

۲۴ اسفند ۱۳۹۵

رشد مصرف انرژی ۳ درصد کاهش یافت

رشد مصرف انرژی کشور در پنج سال گذشته نزدیک به پنج درصد بوده که امسال به دو درصد رسیده به‌طوری‌که به غیر از بخش تجاری که رشد مصرف از هشت درصد به ۹ درصد رسیده است، سایر بخش‌ها نسبت به سال‌های گذشته روند بهتری داشته‌اند.

۲۳ اسفند ۱۳۹۵
عضو انجمن بهینه‌سازی مصرف انرژی:

معادل یک کشور ۸۰۰ میلیون نفری انرژی مصرف می‌کنیم

عضو انجمن بهینه‌سازی مصرف انرژی با بیان اینکه مسئله بحران انرژی را درک نکرده‌ایم، گفت: روند مصرف انرژی تا سال ۱۴۰۵ ما را به یکی از واردکنندگان انرژی در جهان تبدیل می‌کند.

۲۲ اسفند ۱۳۹۵

صادق زاده: ظرفیت انرژی‌های نو در پیک ۹۶ به ۴۵۰ مگاوات خواهد رسید

سیدمحمد صادق‌زاده مدیرعامل سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی (ساتبا) گفت: ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر تا پیک سال ۹۶ به ۴۵۰ مگاوات خواهد رسید، که ۱۰۰ مگاوات آن خورشیدی است.

۲۱ اسفند ۱۳۹۵
یک مقام مسئول اعلام کرد:

ذخیره سازی یک میلیارد لیتر بنزین در کشور/ صرفه جویی ۴۰ هزار میلیارد ریالی در مصرف سوخت

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اعلام ذخیره سازی بیش از یک میلیارد لیتر بنزین برای تامین نیاز نوروز و سایر ایام ضروری کشور، از صرفه جویی ۴۰ هزار میلیارد ریالی در مصرف گازوییل خبر داد.

۲۱ اسفند ۱۳۹۵
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی:

دغدغه جایگاهداران بنزین برطرف شد/توزیع سوخت در بهار ۹۶ متوقف نمی‌شود

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با بیان اینکه دغدغه جایگاهداران بنزین در خصوص اجرای طرح برندینگ برطرف شده، گفت: به هیچ وجه بحث توقف یا کاهش ظرفیت عرضه سوخت در کشور مطرح نیست و توزیع سوخت در بهار ۹۶ متوقف نمی شود.

۲۱ اسفند ۱۳۹۵

ظرفیت انرژی های بادی کشور ۱۵۰ هزار مگاوات است

بر اساس محاسبات سازمان انرژی نو، توان و ظرفیت انرژی های بادی در کشور ۱۵۰ هزار مگاوات است.

۱۷ اسفند ۱۳۹۵
غرب‌زدگی در حوزه انرژی کشور

موافقتنامه پاریس، اجماع غیرعلمی برای اهدافی خاص

باوجود اینکه هیچ‌گونه اجماع علمی مبنی بر تاثیر مصرف سوخت فسیلی بر گرمایش زمین وجود ندارد، ایران به تبعیت از کشورهای غربی موافقتنامه پاریس، نه تنها هیچ‌گونه بررسی علمی در این زمینه انجام نداده بلکه خود را متعهد به کاهش ۱۲% انتشار دی اکسیدکربن کرده است