۷ اسف ۱۳۹۷

ساخت پالایشگاه؛ راهکار مقابله با تحریم میعانات گازی

بعد از اعمال تحریم‌ها در آبان ۹۷، کره جنوبی واردات میعانات گازی را از ایران متوقف کرد. با توجه به اینکه تعداد پالایشگاه‌های با خوراک میعانات گازی در جهان محدود و تولید میعانات نیز اجتناب‌ناپذیر است، ایجاد پالایشگاه‌هایی با خوراک میعانات گازی و پالایش این ماده می‌تواند راهکار مقابله با تحریم صادرات میعانات گازی باشد.

۷ اسف ۱۳۹۷

به سوی سوددهی پالایشگاه‌های ایرانی

تولید زیاد نفت کوره در پالایشگاه‌های داخل، غفلت از توسعه و ساخت پتروپالایشگاه‌ها و شیوه غلط محاسبه درآمد شرکت ملی نفت سه عامل رکود توسعه و ساخت پالایشگاه‌ها در ایران هستند.

۳۰ دی ۱۳۹۷
خاپمی،عضو کمیسیون اقتصاد هدایت الله خادمی:

تحویل نفت‌خام به بدهکاران براساس قیمت بورس مُسکّن و التیام‌آور است

عضو کمیسیون انرژی مجلس می‌گوید تحویل نفت‌خام براساس قیمت بورس، پیمانکاران را سریع‌تر به چرخه معاملات اقتصادی بازمی‌گرداند و جهش و رونق اقتصادی کشور محقق می‌شود.

۱۳ تیر ۱۳۹۷
معاون وزیر نفت:

قیمت غیر منطقی خوراک، عرضه قیمت خوراک بین مجتمع ها از موارد چالش های صنعت پتروشیمی کشور است

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه برای استفاده بهینه از منابع ملی نیازمند ظرفیت سازی هستیم، گفت: با وجودی که جایگاه نخست تولید گاز را در دنیا داریم، تنها ۸ درصد گاز کشور در صنعت پتروشیمی استفاده می شود.

۹ تیر ۱۳۹۷

همزمان با افتتاح فاز دوم پالایشگاه خلیج فارس ایران از واردات کاتالیست‌های آمریکایی بنزین خودکفا شد

همزمان با بهره برداری از فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس و افزایش ظرفیت تولید بنزین، برای نخستین بار در تاریخ صنعت نفت، سازندگان ایرانی به دانش فنی طراحی و ساخت کاتالیست‌های تولید بنزین یورو ۴ و ۵ دست یافتند.

۸ تیر ۱۳۹۷

کارفرمایان پتروشیمی با اشاره به زیان‌ده بودن از ارئه ارز خود در سامانه نیما خودداری می‌کنند

اخیرا کارفرمایان پتروشیمی با اشاره به زیان‌ده بودن تندگویان و شیراز، می‌گویند تزریق ارز پتروشیمی‌ها به قیمت ۴۲۰۰ تومانی تبعاتی دارد که دولت باید به پتروشیمی‌ها کمک کند. در حالی که وضعیت نامناسب این پتروشیمی ها ارتباطی به سیاست های دولت ندارد.

۷ تیر ۱۳۹۷

با حضور رئیس‌جمهوری فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس افتتاح شد

فاز دوم پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس با ظرفیت تولید ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو۵، با حضور رئیس‌جمهوری و وزیر نفت، افتتاح شد.

۷ تیر ۱۳۹۷
وزیر نفت:

برای تکمیل طرح پالایشگاه سیراف به فکر واگذاری سهام آن به مردم هستیم

وزیر نفت با اشاره به لزوم کاهش مصرف بنزین در کشور گفت: با افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه ۲۴ میلیون لیتر بنزین در این پالایشگاه تولید می‌شود، اما نمی‌توانیم سالی یک فاز برای افزایش مصرف بنزین در کشور در مدار قرار دهیم و باید پس از این خودکفایی بنزین، این خودکفایی در کارخانه‌های خودروسازی پیگیری شود.

۶ تیر ۱۳۹۷
مدیر پروژه NGL۲۳۰۰ شرکت پتروشیمی امیرکبیر:

با سرمایه‌گذاری ۹۰۰ میلیون یورویی پروژه NGL۲۳۰۰ ازسوی پتروشیمی امیرکبیر راه‌اندازی می‌شود

کریمی : با سرمایه‌گذاری ۹۰۰ میلیون یورویی پروژه NGL۲۳۰۰ ازسوی پتروشیمی امیرکبیر راه‌اندازی می‌شود. این پروژه با هدف تامین خوراک و افزایش توان تولیدی این مجتمع به مقدار ۲ میلیون تن درسال راه‌اندازی می‌شود.

۴ تیر ۱۳۹۷
معاون وزیر نفت:

ستاره خلیج‌فارس از خروج ۵,۴ میلیارد دلار ارز از کشور جلوگیری کرده است

صادق‌آبادی: پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس هم‌اکنون روزانه ۲۴ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ و ۶ میلیون لیتر فرآورده میان تقطیر تحویل می‌دهد که اگر ارزش هر لیتر را ۵۰ سنت در نظر بگیریم، مجموع آن برابر با ۱۵ میلیون دلار در روز می‌شود. مجموع تولیدات این پالایشگاه ، ارزشی حدود ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار داشته که به همین میزان، از خروج ارز جلوگیری شده است.

۳ تیر ۱۳۹۷
معاون وزیر نفت:

از میانگین روزانه ۹.۵ میلیون لیتر به حدود روزانه ۱۲ میلیون لیتر رسیده است

صادق‌آبادی: تولید بنزین پالایشگاه آبادان از میانگین روزانه ۹.۵ میلیون لیتر به حدود روزانه ۱۲ میلیون لیتر رسیده است. پالایشگاه آبادان یکی از قدیمی‌ترین پالایشگاه‌های ایران است و بخشی از تاریخ صنعت نفت کشور محسوب می‌شود، بنابراین باید به یک پالایشگاه مدرن تبدیل شود.

۳۰ خرد ۱۳۹۷
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی:

در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، ۱۸ میلیون لیتر به تولید روزانه بنزین کشور افزوده شده است

صادق آبادی: در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، ۱۸ میلیون لیتر به تولید روزانه بنزین کشور افزوده شده است. با وجود برخی اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی مانند قطع گاز یا برق و آب در بعضی پالایشگاه‌ها، به تعهد خود که رسیدن به میانگین تولید ۷۸ میلیون لیتر بنزین در روز بود عمل کردیم.

۳۰ خرد ۱۳۹۷

تخفیف قیمت خوراک پتروشیمی‌ها توجیه اقتصادی ندارد

کارشناسان معتقدند تخفیف دولت در قیمت خوراک پتروشیمی ها که با هدف ترغیب این صنایع به عرضه ارز صادراتی در سامانه نیما بوده،عملا بلااثر است و آنها از اختلاف نرخ ارز، هزاران میلیارد سود می‌برند.

۲۹ خرد ۱۳۹۷
معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت ملی نفت

مشتریان میعانات ریسک تحریم ها را می پذیرند

منوچهری: تولید میعانات با توجه به تحریم ها یکی از دل نگرانی های ما است، هم به ذخایر داخلی و خارجی و هم کشتی های روی آب فکر می کنیم ولی خوشبخانه میعانات مشتری دارد و حاضر هستند ریسک بپذیرند ضمن اینکه ۳۶۰ هزار بشکه به ستاره می رود و پتروشیمی ها و پالایشگاه های کوچک داخلی نیز استفاده می کنند یعنی انعطاف پذیری مصرف این محصول بالا است.

۲۳ خرد ۱۳۹۷
دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی:

مخالف تزریق ارز پتروشیمی به قیمت ۴۲۰۰ تومان نیستیم اما دولت باید تبعات آن را رفع کند

دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی از تشکیل کارگروه حمایت از پتروشیمی‌ها بعد از ماه رمضان خبر داد و گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی برای پتروشیمی ها تبعاتی دارد که دولت باید آن را رفع کند.