۳۱ تیر ۱۳۹۶

گمانه زنی ها درباره تشدید مشکلات مربوط به تسویه ارزی صادرات محصولات پتروشیمی همراه با عدم انتشار آمار تجارت خارجی افزایش یافته است

با عدم انتشار آمارهای مربوط به تجارت خارجی کشور در سه ماه گذشته،گمانه زنیها درباره تشدید مشکلات مربوط به تسویه ارزی صادرات محصولات پتروشیمی افزایش یافته است.

۲۵ تیر ۱۳۹۶

سیف: روش‌های تسویه حساب بر اساس ارزهای محلی، گزینه مناسبی برای ایجاد روابط بانکی میان ایران و ویتنام است

رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با قائم مقام بانک مرکزی ویتنام: در مراودات بانکی بین بانک های مرکزی ایران و ویتنام روش های تسویه حساب بر اساس ارزهای محلی، گزینه مناسبی برای ایجاد روابط است پیشنهاد می شود بحث های مقدماتی بین طرفین در این زمینه با ارایه پیش نویس ها صورت گیرد و در این مسیر شاهد تعمیق هرچه بیشتر روابط بانکی باشیم. در دیدار نمایندگان بانک های تجاری ایران با هیئت ویتنامی زمینه مناسبی برای شناخت بیشتر فراهم شده و این امر می تواند مبنا و پایه ای برای ایجاد روابط کارگزاری بین بانک های دو کشور باشد.

۲۵ تیر ۱۳۹۶

سیف: ایران آماده است تا در صورت هر گونه ابهام بانک‌های ویتنامی، اطلاعات مناسب و شفاف را ارائه کند

رییس کل بانک مرکزی در دیدار با قائم مقام بانک مرکزی ویتنام با بیان اینکه شاهد اولین جلسه کمیته مشترک بانکی ایران و ویتنام هستیم تصریح کرد: خوشبختانه مذاکرات مفید و سازنده ای بین هئیت های کارشناسی دو کشور انجام شده است که امیدواریم این دیدارها و گفت و گوها، چشم انداز روشنی برای تعمیق روابط طرفین در زمینه های بانکی فراهم کند.

۱۱ تیر ۱۳۹۶

عضویت در FATF اعتماد به سیستم بانکی را افزایش می دهد

یکی از مهم ترین مزیت های پیوستن به کارگروه ویژه اقدام مالی این است که تمام مراودات بانکی و اقتصادی ایران با سایر کشورها را تضمین می کند و به این معنا است که یک نهاد بین المللی که مورد قبول جامعه جهانی است سلامت عملکرد نظام بانکی ایران را تایید می کند و عضویت ایران در این کارگروه به معنای سلامت نظام بانکاری ایران است که از فیلترهای پولشویی و کنترل پول از محل معامله های ناسالم با موفقیت عبور کرده است. رای کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) به تمدید تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران چراغ سبزی برای افزایش اعتماد سرمایه گذاران خارجی و ورود آنها به فرصت های سرمایه گذاری ایران است.

۷ تیر ۱۳۹۶
عضو هیات امنای پژوهشکده بانک مرکزی:

زبان تعلیق ‌FATF تفاوت چندانی با «ممنوعیت‌» ندارد

عزیزی: اگر بیانیه صادرشده FATF، به لحاظ حرفه‌ای مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد، لغات و عباراتی در آن دیده می‌شود که به نوعی نظام پولی و بانکی جهان را از همکاری با ایران بر حذر می‌کند یا دست کم، رعایت احتیاط جدى را به آنان توصیه می‌کند. نمونه این عبارات به این قرار است که «ایران تا تکمیل برنامه اقدامى که اجراى آن را تعهد کرده در بیانیه FATF باقى می‌ماند. FATF از کلیه کشورهاى جهان مى‌خواهد از موسسات مالى بخواهند نسبت به تعامل با شرکاى تجارى ایرانى، أعم از اشخاص حقیقى و حقوقى و معاملات با ایران، بالاترین حد دقت را اعمال کنند. این بیان باعث دورشدن نظام محافظه‌کار بانکى جهان از معامله با ایران مى‌شود.

۷ تیر ۱۳۹۶

بیانیه اخیر FATF، منجر به آن نخواهد شد که روابط بانکی ایران با دنیا ارتقاء یابد

بیانیه اخیر FATF نمی‌تواند منجر به آن شود که ایران روابط بانکی بهتری با دنیا برقرار کند. در واقع گرچه انتظارها بر این بود که ایران پس از بیانیه سال جاری امکان بیشتری برای برقراری روابط بانکی با دنیا داشته باشد، ولی خارج نشدن ایران از لیست سیاه باعث خواهد شد که روابط کارگزاری ایران همچنان با مشکل رو به رو شود. در واقع ما هنوز نمی‌توانیم مثل زمان قبل تحریم ها بدون محدودیت روابط و عملیات ارزی با کشورهای دنیا بر قرار کنیم و به این ترتیب عملیات ارزی ما کنترل شده و با اسناد برای اهداف روشن و از طریق بانک‌های خاص انجام خواهد شد.

۶ تیر ۱۳۹۶
وزیر دارایی آلمان:

بانک‌های آلمان به منظور تامین اعتبار پروژه‌های اقتصادی ایران، اعلام آمادگی دارند

شویبله : بر اجرای برجام تاکید داریم و از همکاری های بانکی با ایران استقبال میکنیم. تلاش بر آمادگی بانک های آلمان به منظور تامین اعتبار پروژه های اقتصادی ایران تاکید داریم.

۴ تیر ۱۳۹۶
کارشناس اقتصادی:

FATF با برخوردهای دوگانه برای قدرت‌های بزرگ اطلاعات جمع می‌کند

شاه ویسی: FATF (گروه ویژه اقدام مالی، پولشویی) قرار بود به شناسایی نظامات بانکی غیر قانونی و مبادله پول‌های سیاه کمک کند، اما برخوردهای دوگانه، این نهاد را به گشت شناسایی و جمع آوری اطلاعات برای قدرت‌های بزرگ تبدیل کرده است.غربی‌ها برای مقابله با ایران قابلیت‌هایی را برای خود نگه می‌دارند، لااقل در FATF می‌توانستند به دلیل همکاری صورت گرفته ایران در یکسال گذشته، کشورمان را از گروه قرمز خارج کنند و جزء کشورهای غیر همکار قلمداد کنند، اما این اتفاق رخ نداد. در حال حاضر ما سه چهارم تعهدات را انجام داده‌ایم، اما این هم انگار کافی نیست. تعلیق اشاره شده در FATF با یک جلسه فوق العاده از بین می‌رود و براحتی می‌توانند آنچه را اقدامات متقابل می‌خوانند در برابر ایران انجام دهند.

۳۰ خرداد ۱۳۹۶
معاون ارزی بانک مرکزی:

با شرکت‌های ارائه دهنده کارت‌های اعتباری بین‌المللی در حال مذاکره هستیم

کامیاب: مسترکارت دارای پایه آمریکایی است و ما تاکنون نتوانسته‌ایم در این زمینه اقدامی را انجام دهیم که بتوانیم خدمات ویزاکارت و مسترکارت را در کشور ارائه کنیم‌. در کشورهایی مانند ژاپن، چین و روسیه شرکت‌هایی هستند که می‌توانند خدمات مشابهی را ارائه کنند ولی ممکن است درجه خدمات آنها ضعیف‌تر باشد‌.

۲۹ خرداد ۱۳۹۶

مجوز هیأت وزیران به بانک مرکزی برای پرداخت بخشی از بدهی به صندوق بین‌المللی پول

هیأت وزیران به بانک مرکزی اجازه داد بیش از ۴ هزار و ۱۰ میلیارد ریال از بدهی خود را به صندوق بین‌المللی پول با ضمانت کتبی وزارت امور اقتصادی و دارایی پرداخت کند.

۲۷ خرداد ۱۳۹۶
وزیر اقتصاد:

مقام معظم رهبری در ماجرای FATF به من اعتماد کردند

طیب نیا: قرارداد فاینانس با کشور کره ارتباطی با موضوع و موانع FATF ندارد. مقام معظم رهبری به بنده برایFATF، اعتماد کرده‌اند و قطعا منافع ملی در نظر گرفته خواهد شد.

۲۴ خرداد ۱۳۹۶

تصویب تحریم‌های جدید، افراد و نهادهای ایرانی فراوانی را با خود به درون لیست تحریم خواهد کشاند

اگر «قانون مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌ساز ایران ۲۰۱۷» در کنگره آمریکا تصویب شود و ترامپ آن را امضا کند، به معنای واقعی با یک «سیاه‌چاله تحریم» روبه‌رو می‌شویم که افراد و نهادهای ایرانی فراوانی را با خود به درون لیست تحریم خواهد کشاند. این قانون دایره لیست تحریمی آمریکا SDN را بسیار بسیار گسترده‌تر می‌کند. عدد دقیق آن قابل محاسبه نیست. چرا که تمامی سپاه پاسداران با تمامی نهادهای مرتبط در لیست سازمان‌های تروریستی قرار گرفته و مشمول دستور اجرایی ۱۳۲۲۴ می‌شوند. حال هر فرد یا نهادی که با این‌ها همکاری داشته باشد، در صورت شناسایی توسط وزارت خارجه آمریکا در لیست تحریمی SDN قرار می‌گیرد.

۱۶ خرداد ۱۳۹۶

میزان سرمایه گذاری خارجی در سال ۲۰۱۶، به عدد ۳٫۳ میلیارد دلار رسید

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل اعلام کرد، در نخستین سال اجرای برجام(۲۰۱۶) میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران به ۳.۳ میلیارد دلار رسید که ۱.۳ میلیارد دلار از سال ۲۰۱۲ که ایران تحت شدیدترین تحریم ‌ها بود، کمتر است.

۱۶ خرداد ۱۳۹۶

سهم ۸ درصدی دلار در ذخایر ارزی ایران

کسرائی پور، مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی: تغییر ارز گزارشگری تأثیری بر نرخ ارز در بازار نخواهد داشت زیرا به طور سنتی، تمرکز تقاضای جامعه برای تامین ارز مسافرتی، دانشجویی و درمان روی اسکناس دلار است که می‌تواند به مرور زمان ارز دیگری جایگزین آن شود./ همچنین در ۱۰ سال گذشته سهم دلار در ذخایر ارزی کشور به شدت کاهش یافته و به طور متوسط بیش از ۸ درصد کل ذخایر را هم شامل نمی‌شود، از این رو حذف دلار از ارز گزارشگری، تاثیری بر ذخایر ارزی کشور ندارد.

۱۶ خرداد ۱۳۹۶
یک مقام دولتی عنوان نمود؛

تحریم‌ و اوفک علت اصلی توقف فایناس چین و کره است

یک مقام دولتی: علت اصلی توقف فاینانس کشورهای چین و کره، شرایط یک طرفه براساس تحریم و تصمیم کمیته اوفک است. رایزنی برای تغییر شرایط وام‌های خارجی ادامه دارد. مذاکراتی با چین و کره به مراحل نهایی رسیده است و قبول کردند که شرایط وام، یک‌طرفه و براساس تحریم وضع نشود. در رابطه با FATF و مباحث مربوط به پولشویی، تحریم‌ها و یا اوفک (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا) اگر تحریم‌ها برگشت یا دستوری صادر شد باید وام‌ها یک روزه پس داده شود.