۲۸ دی ۱۳۹۵

تورم‌زا بودن استفاده از یوزانس، یکی از معایب بخشنامه ارزی جدید بانک مرکزی است

گزارش/ بانک مرکزی با ابلاغ بخشنامه جدیدی حرکت برای ساماندهی بازار ارز را آغاز کرد./براساس بخشنامه بانک مرکزی، گشایش جدید ارزی حداکثر به مبلغ ۵۰ میلیون دلار در هر مورد برای واردات، تکمیل و تجهیز خطوط تولید واحدهای اقتصادی تا سقف سه سال، به شرط توجیه مالی مجاز شده است.

۲۵ دی ۱۳۹۵

جریمه بانک کانادایی به دلیل نقض تحریم‌های ایران

بانک تورنتو دومینیون (TD) موافقت کرد برای پایان دادن به تحقیقات مقامات آمریکایی از نقض احتمالی مقررات تحریم‌های ایران و کوبا ۵۱۶ هزار و ۱۰۵ دلار پرداخت کند.

۲۰ دی ۱۳۹۵
مدیرعامل اسبق بانک صادرات:

بانک‌های ایرانی نمی‌توانند ارز را به خارجی‌ها حواله کنند

با وجود تحریم‌های شبکه‌های بانکی بین‌المللی و به ویژه بانک‌های اروپایی، بانک‌های ما نمی‌توانند ارز خریدار را به مقصدی که مشتری می‌خواهد حواله کنند.

۱۵ دی ۱۳۹۵
مدیر بخش بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی بانکی:

۷۰ تا ۷۵ درصد درآمد بانک‌های خارجی از درآمدهای کارمزدی و غیر مشاع است

یک کارشناس بانکی با اشاره به اینکه مدل تجارت بانک‌ها باید تغییر کند، گفت: ۷۰ تا ۷۵ درصد درآمد بانک‌های خارجی از درآمدهای کارمزدی و غیر مشاع است. در حالی که نظام بانکی کشور با روشی کار می‌کند که تمام درآمدها را از محل درآمدهای مشاع استخراج می‌کند و هر میزانی که سود بالا می‌رود به همان نسبت هزینه تمام شده وام‌ها بالا برده می‌برد که این روش منسوخ شده‌ای در دنیا است.

۱۵ دی ۱۳۹۵
رییس گروه توسعه و امنیت اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی:

بانکداری الکترونیک راهی برای مقابله با پولشویی و تخلفات مالی

در پنل تخصصی کشف تقلب و مبارزه با پولشویی همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت که با حضور مدیر امنیت شرکت شاپرک، حمیدرضا شهریاری عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سیدعلی هاشمی‌اقدم مدیرعامل شرکت امن الکترونیک کاشف و محمود زیبایی رییس گروه توسعه و امنیت اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی برگزار شد، از بانکداری الکترونیک به‌عنوان ابزاری مهم و توانمند برای جلوگیری از پولشویی نام برده شد.

۱۵ دی ۱۳۹۵
سفیر ایران در پاکستان:

بانک مشترک ایران و پاکستان تا قبل از نوروز فعال می‌شود

سفیر ایران در پاکستان گفت: با توجه به مذاکرات اولیه انجام شده بین دو کشور تا قبل از نوروز بانک مشترک تهران و اسلام‌آباد فعال خواهد شد.

۱۴ دی ۱۳۹۵
مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی:

به دنبال تسهیل فضای فعالیت فین‌تک‌ها هستیم

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی در مورد فعالیت فین تک ها در کشور گفت: با توجه به اینکه فعالیت فین تک ها ارزش افزوده در جامعه ایجاد می کند، بنابراین تلاش ما این است که فضای فعالیت آنها را مهیا و تسهیل کنیم.

۱۴ دی ۱۳۹۵
مدیر نظام‌های پرداخت بانک مرکزی:

۱۵۰۰ میلیارد تومان یارانه از طریق بانک‌ها به شرکت‌های پرداخت عرضه شده است

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با ذکر اینکه ۶۵۰۰ میلیارد تومان در صنعت پرداخت هزینه شده است، گفت: نگاه بانک مرکزی به گسترش بازار صنعت پرداخت، مثبت و آماده تعامل با بخش های مختلف و بازیگران آن است. همچنین پیشنهاد می شود از ذی نفعان خارجی برای سرمایه گذاری در راستای گسترش روزافزون آن بهره برد.

۱۴ دی ۱۳۹۵
معاون وزیر ارتباطات:

ساخت نهادهای جدید پولی و بانکی، چابک‌سازی و کوتاه کردن فرآیندها از جمله موارد تحول‌زا در صنعت بانکداری است

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ۵ حوزه برای تحول در نظام بانکی برشمرد و گفت: ساخت نهادهای جدید پولی و بانکی، چابک سازی و کوتاه کردن فرآیندها، ارائه کالا و خدمات پولی جدید، قرار دادن ابزارهای جدید در اختیار جامعه و در پیش گرفتن رفتار مبتنی بر تسهیلات و وام و ارزش افزوده از جمله این موارد است.

۱۳ دی ۱۳۹۵
کارشناس بانکی:

مجموعه سرمایه‌گذاری انجام شده در استارت‌آپ‌های مالی در کشورهای توسعه یافته حدود ۴۶ میلیارد دلار تخمین زده‌ می‌شود

امروز ششمین همایش بانکداری الکترونیکی و نظام‌های پرداخت در تهران برگزار می‌شود. به عادت معهود رئیس کل بانک مرکزی همراه با وزیر امور اقتصادی و دارایی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در افتتاحیه این همایش سخنرانی خواهند کرد. بانکداری الکترونیکی یکی از موفق‌ترین شاخه‌های بانکداری در ایران است و استقبال مقامات برای حضور در این همایش نتیجه این واقعیت است. اما در نگاهی کلان‌تر اوضاع بانک‌ها این روزها خوب نیست. اغلب بانک‌ها با مشکل فرار منابع روبه‌رو هستند. با کاهش نرخ سود عملا بانک‌ها دچار کمبود نقدینگی شده‌اند.

۱۳ دی ۱۳۹۵
وزیر ارتباطات:

مقایسه تحولات بانکداری الکترونیکی در ایران و منطقه نشان می‌دهد که رگولاتور بانکی در ایران مقداری تأخیر داشته است

وزیر ارتباطات با بیان اینکه معتقدم امروز بانکداری الکترونیکی در ایران مقداری کهنه است، گفت: مقایسه تحولات بانکداری الکترونیکی در ایران و منطقه نشان می‌دهد که رگولاتور بانکی در ایران مقداری تأخیر داشته است.

۱۳ دی ۱۳۹۵
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی:

صنعت بانکداری بیشترین وابستگی را به مقررات دارد

نقشه راه ۱۴۰۰ بانک مرکزی به عنوان برنامه تحول بخش این بانک با محوریت برنامه‌های بازآفرینی نظام بانکی و بانک مرکزی در مقام ناظر و راهبر، با خصوصیات خاص خود طراحی و پیاده‌سازی می‌شود.

۱۳ دی ۱۳۹۵

طیب نیا: بهسازی نظام بانکی باید با استفاده از فن آوری های بیشرفته ارتباطات و اطلاعات صورت گیرد

نظام بانکی یکی از مهمترین و موثرترین اجزاء نظام اقتصادی در ارتقا جایگاه ایران در سطح بین المللی است چرا که بخش مهمی از تامین مالی کشور برعهده سیستم بانکی است.

۱۳ دی ۱۳۹۵

سیف: ظام‌های پرداخت باید بتوانند پول را متناسب با نوع نیاز در تمام بخش‌های اقتصادی به گردش درآورند

حفظ ثبات نظام پرداخت اولین اصل در اجرای وظیفه‌ بانک مرکزی تحت عنوان پایش‌گر نظام پرداخت است، این اصل زیرساختی مهم برای عملکرد اقتصادی مناسب به شمار می‌رود. ایجاد اختلال در نظام پرداخت تبعات جبران‌ناپذیری برای نظام مالی و اقتصادی کشور به همراه خواهد داشت.

۱۳ دی ۱۳۹۵
رئیس پژوهشکده پولی بانکی:

بهره‌مندی از مزایای فن‌آوری‌های نوین در تقویت نظام اعتبارسنجی و راه‌اندازی پایگاه داده‌ای متمرکز است

هم‌اکنون در نظام‌های پرداخت و استفاده از ابزارهای جدید الکترونیک در بانکداری ایران، تغییرات گسترده‌ای را شاهد هستیم و نظام بانکی، در این میان، در توسعه و استفاده از دست‌آوردهای حاصل از فن‌آوری‌های نو، بی‌تردید در کشور، پیشتاز است.