۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون ارزی بانک مرکزی:

پس از برجام دو بانک بین‌المللی در ایران دفتر ایجاد کرده‌اند

معاون ارزی بانک مرکزی با اعلام اینکه پس از برجام دو بانک بین‌المللی در ایران دفتر ایجاد کرده‌اند، از تقاضای بانک‌های خارجی برای تاسیس شعبه در کشورمان خبرداد.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

رئیس بانک ملی قرقیزستان از آماده شدن متن توافقنامه همکاری بین بانک‌های ملی ایران و این کشور خبر داد

رئیس بانک ملی قرقیزستان از آماده شدن متن توافقنامه همکاری بین بانک‌های ملی ایران و این کشور خبر داد./ عبدغولاف ادامه داد: این متن پس از بررسی در مؤسسات دولتی قرقیزستان به بانک ملی ایران ارائه و امضا می‌شود.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

روش نوین پرداخت موبایلی توسط سیف، رئیس کل بانک مرکزی، افتتاح شد

رییس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از روش نوین پرداخت موبایلی(NFC) در جمع مدیران ستادی و روسای شعب بانک پارسیان تاکید کرد: در دنیا فروش خدمات بانکی به عنوان یک اصل پذیرفته شده است در حالی که در ایران ارایه خدمات بانکی در حد رایگان انجام می شود و لازم است بانک ها ضمن گسترش خدمات بانکداری الکترونیکی، به موضوع درآمدزایی از این طریق توجه کنند.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

وزیر امور اقتصادی و دارایی از اتصال اقتصاد ایران به ۳۵۰ بانک جهان خبر داد

طیب نیا، وزیر اقتصاد: در حال حاضر با ۲۵۰ بانک کارگزار کار می کنیم که در سال ۹۱ تعداد آنها ۴۰ بوده است و یکی از اینها با هزار بانک رابطه کارگزاری دارد. ما با عمده بانک های دنیا کار می کنیم و نیازهای مالی دنیا را را رفع می کنیم ./ استانداردهای مبارزه با پولشویی را اجرا می کنیم و نرم افزارها در سیسستم بانکی ما فعال است./ ایران در صف مقدم مبارزه با پولشویی و مبارزه با تروریسم است و باید از لیست سیاهه درآییم و امید است که در زوئن امسال به صورت کامل از لیست خارج شویم و محدودیت ها رفع شود. ما که توانستیم تحریم ها را بشکنیم در این حوزه ها هم موفق خواهیم شد.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

ایران و پاکستان مکانیزم تسویه حساب معاملات تجاری ایجاد کردند

بانک مرکزی پاکستان اعلام کرد، یک مکانیزم پرداخت حساب های مربوط به معاملات تجاری با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده که هدف از آن تسویه حساب معاملات تجاری بین دو کشور است./ این نهاد همچنین اعلام نمود: این مکانیزم به عنوان یک روش اشافه در دسترس تجار قرار دارد و استفاده از دیگر مکانیزم های مجاز برای تسویه حساب های معاملات تجاری را محدود نمی سازد.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

یادداشت// کاهش هزینه‌های عملیاتی بانک‌ها منجر به کاهش سود تسهیلات می‌شود

یادداشت// می‌توان به راحتی حدس زد که هزینه‌های مرتبط با شعبه‌داری، انتقال پول و عملیات پرداخت و… بخش عمده‌ای از هزینه‌های بانکداری را شامل می‌شود./ به‌عنوان مثال می‌توان از عملیات توزیع پول در شبکه خودپردازهای بیرون از شعب بانک‌ها آغاز کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد، پول‌گذاری این خودپردازها به‌طور متوسط هر ماه چند میلیون تومان برای شعبه متولی هزینه دارد./ به‌نظر می‌رسد راهبرد حوزه بانکداری و پرداخت الکترونیک در حال‌حاضر باید کاهش هزینه‌های عملیاتی با تقویت و گسترش ابزارها و روش‌های الکترونیک باشد تا به این ترتیب قیمت تسهیلات بانکی کاهش یابد و کمک بیشتری به تحقق اقتصاد مقاومتی شود.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

۲ بانک ایرانی خاورمیانه و سینا، در باواریای آلمان شعبه می‌زنند

بروسات، رئیس اتحادیه صنعت و اقتصاد باواریای آلمان: دو بانک خاورمیانه و سینا شرایط لازم برای ایجاد شعبه در باواریا را دارند./ در این میان مقرر شده بانک خاورمیانه تابستان سال جاری با دریافت مجوز ، اقدام به راه اندازی شعبه در باواریا کند تا طیف گسترده ای از شرکت های کوچک و متوسط آلمانی قادر به انجام مبادلات مالی با شرکت های ایرانی باشند.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
مدیر فناوری اطلاعات بانک مرکزی:

امکان پرداخت با گوشی تلفن همراه در ۱۰ ثانیه در روش‌های جدید پرداخت وجود دارد

حکیمی، مدیر فناوری اطلاعات بانک مرکزی: در قالب انواع نظامهای پرداخت جدید، با نزدیک کردن گوشی هوشمند به پایانه‌های فروشی که به فناوری NFC مجهز باشند اطلاعات به شکل نشان گذاری شده از طریق نرم افزارهایی که در گوشی نصب شده است، به شاپرک منتقل می‌شود و پس از پردازش اطلاعات پرداخت انجام می‌شود که کل این مراحل کمتر از ۱۰ ثانیه طول می‌کشد./ با این کار می توان انواع پرداخت های جدید را برای نظام های پرداخت تعریف کرد و حتی پرداخت ارقام پایین را بدون وارد کردن رمز و در سقفی که مشتری می خواهد انجام داد.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
در یادداشت تفاهم بین دو کشور ایران و عراق، مطرح شد؛

استفاده از ارزهای محلی دو کشور در تسویه وجوه تجاری

تفاهم نامه همکاری های بانکی ایران و عراق با محوریت روابط کارگزاری بین بانک های مرکزی دو کشور، افتتاح حساب متقابل به ارز یورو، مکانیزم استفاده از ارزهای محلی دو کشور در تسویه وجوه تجاری، اتصال سیستم پرداخت کارتی طرفین به یکدیگر، حمایت و تسهیل افتتاح شعب بانک های تجاری ایران و عراق در کشور میزبان، تسهیل در پرداخت و نقل و انتقالات وجوه مسافران و زائران دو کشور و همچنین آموزش کارکنان بانک های مرکزی و تجاری عراق در ایران امضاء شد.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

امکان خرید به وسیله گوشی تلفن همراه به جای کارت بانکی فراهم شد

حکیمی، مدیر فناوری اطلاعات بانک مرکزی: در زیرساخت جدید فناوری پرداخت، به جای استفاده از کارت از نشان گذاری در پرداخت ها استفاده می شود./ با گوشی تلفن همراه و ساعت دیجیتال و هر ابزار هوشمندی، امکان خرید به وجود خواهد داشت./ این پرداخت‌ها با پرداخت‌های کنونی متفاوت است به طوری که امکان استفاده بدون رمز برای پرداخت‌های tap and go که به معادل فارسی آن «بزن برو» است، وجود دارد.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

بانک مرکزی مامور تهیه طرحی برای رفع مشکل روابط بانکی شد

شورای عالی صادرات غیر نفتی در زمینه مشکلات موجود درباره برقراری روابط بانکی با کشورهای هدف مقرر کرد بانک مرکزی با هماهنگی وزارتخانه های امور خارجه، اقتصاد و دارایی و صنعت، معدن و تجارت نسبت به تهیه طرحی برای رفع مشکل اقدام کند.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
مدیرعامل بانک تجارت:

در حال حاضر، ال سی در مبالغ خرد گشایش می‌شود

مقدم نودهی، مدیرعامل بانک تجارت: رقم ال سی (خطوط اعتبار اسنادی) گشایش شده توسط این بانک حدود ۲ هزار فقره است./ البته رقم این ال سی ها خرد است؛ در واقع بانک های خارجی به صورت آزمایشی ابتدا ال سی با ارقام کوچک می‌دهند تا ببنید ما می توانیم آنها را پوشش دهیم یا خیر و ما در این مدت ثابت کرده‌ایم که می‌توانیم.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

گزارش// رشد ۶برابری بانک های خارجی کارگزار در پسابرجام

گزارش// شمار بانک های کارگزار نظام بانکی ایران در آغاز دولت یازدهم به دلیل تشدید تحریم های بانکی به پایین ترین میزان رسیده بود، اما اکنون شاهد فعالیت ۲۳۴ بانک خارجی در این عرصه هستیم./ همچنین با اجرای برجام در دی ماه سال ۱۳۹۴ و اتصال دوباره بانک های ایرانی به سوئیفت، همان سال ۲ هزار و ۷۱۱ پیام سوئیفتی در این سامانه ثبت شد اما در سال ۱۳۹۵ این عدد به ۵۵ هزار و ۷۵۱ پیام افزایش یافت.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
سفیر ایران در آلمان:

خروج از لیست کشورهای غیرهمکار FATF یکی از مهم‌ترین بایدهای روابط بانکی ایران با اروپا است

ماجدی، سفیر ایران در آلمان: یکی از عوامل عملی نشدن انتظارات بانکی ایران در پسابرجام، نقش آمریکا در بانکداری جهانی است./ خروج از لیست کشورهای غیرهمکار FATF را یکی از مهم‌ترین بایدهای روابط بانکی ایران با اروپا است./ انتظار داریم در ماه ژوئن یا جولای ایران به‌طور کامل از فهرست سیاه این گروه خارج شود./ در هفته جاری مذاکرات ایران و مقامات FATF در ایتالیا ادامه خواهد یافت.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون ارزی بانک مرکزی:

هنوز تبدیل و انتقال وجوه خارجی ایران به کندی صورت می‌گیرد

کامیاب، معاون ارزی بانک مرکزی: متاسفانه علی‌رغم گشایش‌هایی که پس از اجرایی شدن برجام پیش آمده است هنوز تبدیل و انتقال وجوه به کندی صورت می‌گیرد و تامین نقدینگی و وجوه لازم برای انجام پرداخت‌ها در کشورهای مختلف از سرعت لازم برخوردار نیست./ هم‌اکنون نیز تجارت بین دو کشور وجود دارد لیکن از طریق اشخاص ثالث که معمولاً شرکت‌های چند ملیتی هستند انجام می شود و پرداخت‌ها نیز خارج از کانال‌های بانکی انجام می‌شود که مورد نظر ایران نیست و علاقه‌مندیم که تجارت بین دو کشور با استفاده از ابزارهای تسویه تجاری مثل اعتبار اسنادی از طریق بانک‌های دو کشور انجام شود./ در این مسیر راه‌هایی وجود دارد که از آن جمله ایجاد بانک‌های وابسته در برزیل توسط بانک‌های ایرانی است.