۱۲ اسفند ۱۳۹۷
مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشکده مدیریت در نامه‌ای به رییس بانک مرکزی:

بانک مرکزی انعقاد پیمان های پولی دوجانبه را در دستور کار خود قرار دهد/ اتکای صرف به پیام رسان سوئیفت پاشنه آشیل روابط بانکی بین المللی ایران است

اکنون، با توجه به تحریم بانک های داخلی توسط آمریکا، ضرورت استفاده از پیمان های پولی دو جانبه با ازر محلی واستفاده از پیام رسان جایگزین سوئیفت برای بی اثر کردن تحریم های بانکی دوچندان شده است. اصرار بانک های داخلی به استفاده از سوئیفت موجب می شود که حتی پیمان های پولی دو جانبه نیز به نتیجه ی مطلوب نرسد.

۱۵ مرداد ۱۳۹۷

استفاده از پیام رسان موازی سوئیفت امکان رصد مبادلات ایران را از بین می برد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: انعقاد پیمان های پولی دوجانبه و راه اندازی پیام رسان مالی موازی سوئیفت از اساسی ترین راهکارها برای بی اثر کردن این تحریم هاست و از این طریق می توان مکانیسم جدید ارزی برای انجام تبادلات مالی کشور طراحی کرد.

۳ مرداد ۱۳۹۷

لزوم طراحی استراتژیک و عملیاتی بانکداری دیجیتال

تبدیل شدن به بانکداری دیجیتال، بخش جدایی ناپذیر در حوزه استراتژیک بانکی است که مستلزم تغییر در مدل کسب کار است

۳۱ تیر ۱۳۹۷

راهکارهای امنیتی کدهای دستوری موبایل به بانک مرکزی ارائه شد

معاون وزیر ارتباطات از ارائه راهکارهای امنیتی سرویس کدهای دستوری موبایل (USSD) به بانک مرکزی خبر داد و گفت: تاکنون موردی مبنی بر ناامنی این سرویس، گزارش نشده است.

۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

ششمین همایش تجاری بانکی ایران- اروپا آغاز به کار کرد

ششمین همایش دو روزه تجاری – بانکی ایران و اروپا صبح امروز (شنبه) با حضور مقامات ارشد بانکی و اقتصادی کشور در هتل اسپیناس پالاس آغاز به کار کرد.

۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

فراخوان طرح تعویض دسته‌چک‌ها، در روزهای آینده شروع می‌شود

خبرها حاکی از آن است که به‌زودی فراخوان تعویض «دسته‌چک‌های متعارف» با «دسته‌چک‌های صیادی» ازسوی بانک‌ها آغاز می‌شود و دارندگان دسته‌چک‌های قبلی، می‌توانند متناسب با این فراخوان دسته‌چک صیادی دریافت کنند. پیش‌تر اعلام شده بود که اعتبار گردش دسته‌چک‌های متعارف، تا ۱۵ اردیبهشت‌ماه خواهد بود؛ اما سیاست‌گذار به منظور اجرایی شدن بهتر این سیاست و هماهنگی بانک‌ها با سامانه جدید، مهلت گردش این چک‌ها را تا تابستان سال جاری تمدید کرد. به گفته مسوولان، پس از زمان نهایی، تنها دسته‌چک‌های صیادی اعتبار خواهند داشت.

۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
مشاور رئیس کل بانک مرکزی:

زمینه گسترش روابط بانکی ایران و اروپا در۲ روز آینده فراهم می‌شود

عزیزی با اشاره به ظرفیت‌های همکاری بانکی ایران و اروپا، گفت: زمینه گسترش روابط بانکی ایران و اروپا در۲ روز آینده فراهم می‌شود.

۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی:

به علت عدم شفافیت صورت‌های مالی بانک های ایرانی، بانک‌های بین‌المللی با آنها وارد تعامل نمی‌شوند

علی دیواندری در نشست خبری دیروز خود با خبرنگاران عنوان کرد، بسیاری از بانک‌های ایران ریسک ندارند، اما چون صورت‌های مالی خود را شفاف نمی‌کنند، بانک‌های بین‌المللی با آنها وارد تعامل نمی‌شوند. در چنین شرایطی همایش بانکی ایران و اروپا که هفته آینده برگزار می‌شود، از اهمیت زیادی برخوردار است.

۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
رئیس کل بانک مرکزی:

به دلیل عدم همکاری بانک‌های بزرگ بین‌المللی با دشواری‌هایی روبه رو هستیم

رئیس کل بانک مرکزی گفت: به دلیل شرایط تحریم و عدم همکاری بانک‌های بزرگ بین‌المللی برای تسویه معاملات تجاری با دشواری‌هایی روبه رو هستیم که نیاز به تسویه حساب به روش قدیمی که همان استفاده از اسکناس است را ایجاب می‌کند.

۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
وزیر اقتصاد:

مجلس سریعتر لوایح مرتبط با FATF را نهایی کند

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه مجلس سریعتر لوایح مرتبط با FATF را نهایی کند، گفت: یکی از این لوایح در مجلس به تصویب رسیده و در گیر و دار تایید شورای نگهبان است ولی سایر لوایح روند قانونی بررسی را در کمیسیون های تخصصی مجلس طی می کنند.

۲۵ فروردین ۱۳۹۷
نماینده مجلس:

یکی از عوامل نوسانات ارز عدم ارتباط مطلوب شبکه بانکی کشور با بانک‌های بین‌المللی است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:معضل عدم ارتباط مطلوب شبکه بانکی کشور با بانک‌های بین‌المللی، افزایش تقاضای وارداتی،گسترش نظام چند نرخی ارزی در کشور تاثیر منفی در اقتصاد کشور به همراه دارد.

۲۱ فروردین ۱۳۹۷

آغاز فعالیت سیستم پرداخت بانکی «میر» روسیه در ایران تا پایان سال ۲۰۱۸

رئیس کمیته بازارهای مالی دومای دولتی روسیه گفت: احتمالا تا پایان امسال سیستم پرداخت بانکی «میر» روسیه فعالیت خود را در ایران آغاز خواهد کرد.

۲۱ فروردین ۱۳۹۷

بعد از روسیه و ترکیه، این بار ایران طرح اتصال کارت‌های بانکی را به ازبکستان پیشنهاد داد

رایزنی‌ برای استفاده از کارت‌های بانکی ایرانی در سه کشور در دستورکار قرار گرفت؛ بر این اساس پس از روسیه و ترکیه، ایران به ازبک‌ها طرح اتصال کارت بانکی را پیشنهاد داد تا شرایط برای اتصال کارت‌های بانکی به سایر کشورها فراهم شود. در برنامه متنوعی که متولیان و تصمیم‌سازان کشور برای برقراری روابط بانکی با سایر کشورها در نظر گرفته‌اند، قرار است دستگاه‌های کارتخوان (پوز) مورد شناسایی بانک‌های «روسیه»، «ترکیه» و «ازبکستان» برای کارت‌های بانکی ایرانی نیز قابل استفاده شوند.

۱۴ دی ۱۳۹۶

معلوم نیست واشنگتن چه پیامدهایی را برای بانک‌هایی که با ایران روابط تجاری برقرار کنند در نظر بگیرد

سفیر بلژیک در ایران گفت: معلوم نیست واشنگتن چه پیامدهایی را برای بانک‌هایی که قرار است با ایران روابط تجاری ایجاد کنند در نظر بگیرد.

۲ دی ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

گزارش «تبعات الحاق به FATF» بعد از هماهنگی در مجلس قرائت می‌شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، از آماده شدن گزارش «تبعات الحاق ایران به FATF» خبر داد و گفت: این گزارش، بعد از هماهنگی با شورای عالی امنیت ملی در صحن مجلس قرائت می‌شود.