۳۱ شهریور ۱۳۹۶
کارشناس مسائل بانکی:

فاینانس، به منظور تامین منابع مالی برای اجرای پروژه‌های مختلف مورد استفاده قرار میگرد

ایران طی هفته های گذشته دو قرارداد مهم فاینانس را منعقد کرد اما مزیت اصلی این قراردادها علاوه بر تامین منابع مالی برای کشور بهبود سطح روابط بانکی و کارگزاری با بانک‌های سایر کشورها است.

۲۹ شهریور ۱۳۹۶
معاون اول رئیس جمهور:

مصوبه دولت درباره توافق بانک‌ها و اگزیم بانک کره ابلاغ شد

هیات وزیران به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی، صدور ضمانت نامه کلی برای لازم الاجراء شدن موافقتنامه مالی بین سیستم بانکی کشور و اگزیم بانک کره جنوبی را، تصویب کرد.

۲۷ شهریور ۱۳۹۶
حسابرس بانک مرکزی اروپا:

شفافیت همچنان سد راه شرکتهای بین‌المللی برای کار با ایران است

عضو هیات مدیره، حسابرس بانک مرکزی اروپا و مسئول بازار ایران در موسسه PWC گفت: شفافیت همچنان سد راه شرکتهای بین‌المللی برای کار با ایران است.

۲۷ شهریور ۱۳۹۶
دبیر هیات دولت:

قرار است کانون بانک‌های چینی براساس دعوت بانک‌های ایرانی، مذاکراتی در تهران داشته باشند

دبیر هیات دولت اعلام کرد: قرار است کانون بانک‌های چینی براساس دعوت بانک‌های ایرانی، مذاکراتی در تهران داشته باشند.

۲۷ شهریور ۱۳۹۶
مدیرعامل بانک خاورمیانه:

تاسیس شعبه بانک خاورمیانه در مونیخ تا پایان سال ۲۰۱۷ عملیاتی میشود

مدیرعامل بانک خاورمیانه گفت: تاسیس شعبه بانک خاورمیانه در مونیخ آلمان مراحل نهایی خود را طی می‌کند و امیدواریم تا قبل از پایان سال جاری میلادی افتتاح شود.

۲۶ شهریور ۱۳۹۶

بانک‌های خصوصی و دولتی پیشنهاداتی را پیرامون اخذ کارمزد از دستگاه‌های خودپرداز، به بانک مرکزی ارایه کرده اند

با گذشت چند سال از طرح کارمزد تراکنش کارتخوان های فروشگاهی اما هنوز اقدام جدی در این باره صورت نگرفته ولی این بار بانک های خصوصی و دولتی پیشنهاداتی را به بانک مرکزی ارایه کرده اند.

۲۵ شهریور ۱۳۹۶
سفیر برزیل در ایران:

از بانک‌های ایرانی می‌خواهیم در برزیل شعبه بزنند

طبق سیاست اخیر بانک مرکزی برزیل هرگونه محدودیت درخصوص فعالیت بانک های خارجی از جمله ایران لغو شده است.

۲۳ شهریور ۱۳۹۶

سیف به چین به منظور بررسی روابط کارگزاری بانکی میان دو کشور، سفر می‌کند

بانک مرکزی: رییس کل بانک مرکزی در راس هیئتی از مدیران نظام بانکی به منظور گفت و گو و عقد قرارداد و‌ امضای تفاهم نامه های بانکی با مقامات چین به این کشور سفر میکند.در این دیدار مسائل مربوط به روابط کارگزاری و تبادل اطلاعات بانکی در زمینه های تسویه و نقل و انتقال پول با بانک های چین مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. همچنین قرار است دو یادداشت تفاهم به ارزشهای ۱۰ میلیارد دلار و ۱۵ میلیارد یورو به امضا طرفین برسد.

۲۰ شهریور ۱۳۹۶
معاون امور بین الملل بانک مرکزی:

نرخ ارز اواخر امسال یکسان‌سازی میشود

کامیاب: توقف فروش ارز مسافرتی در جهت اجرای یکسان سازی ارزی است. گرچه هنوز زمانی برای اجرای برنامه تک نرخی کردن ارز توسط بانک مرکزی به صورت مشخص تعیین نشده است اما فعلا برنامه ریزی ها، اجرای آن را برای پایان سال جاری پیش بینی کرده است. البته شرایط لازم برای اجرای برنامه یکسان‌سازی ارزی از جمله آماده سازی کامل کارگزاری ها و ارتباطات بین المللی است که متاسفانه، در این راستا حاصل نشده است.

۲۰ شهریور ۱۳۹۶
مدیرعامل بانک صادرات:

در حال رفع مشکل بانکی پیش آمده با کشور قطر هستیم

زراعتی: در حال حاضر تنها بانک صادرات ایران در قطر فعال است ولی بانک های قطری حاضر به ارتباط گیری و مراوده با این بانک نیستند. البته میتوانم بگویم می توانم به صادرکنندگان بگویم که توافقاتی انجام شده و کارهای موثری برای حل مشکل آنها در حال انجام است. بخشی از مشکلات بانکی رخ داده مربوط به FATF و بخش دیگری ناشی از سیاست های منطقه ای کشورهای حوزه خلیج فارس است.

۱۹ شهریور ۱۳۹۶
مدیرعامل بانک سپه:

شعب بانک سپه در کره جنوبی، چین و عراق به زودی افتتاح میشود

چقازردی، مدیرعامل بانک سپه: : اقدامات اولیه برای گشایش شعبه بانک سپه در کشورهای کره جنوبی، چین و عراق انجام شده و با مساعدت نهادهای مرتبط داخلی و محلی به زودی شاهد فعالیت شعب بانک سپه در این کشورها خواهیم بود.رقم فعالیت های ارزی این بانک در چهار ماهه اول سالجاری به ۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسید.

۱۵ شهریور ۱۳۹۶
کارشناس بانک مرکزی در مسائل پولشوئی:

در صورت تحریم بانکی شرکای تجاری کره شمالی همچون چین، در رابطه با روابط کارگزاری ایران باید دقت بیشتری داشت

مهجوریان: در صورت ایجاد یک اجماع بین‌المللی برای محدود کردن شرکای تجاری کره شمالی از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، اگر برخی موسسات مالی چینی دچار تحریم شوند، موضوع از دو جنبه قابل بررسی است:اول آنکه ممکن است آن دسته از بانک‌های چینی دچار تحریم شوند که نظام بانکی کشور توانسته باشد در فضای پسابرجام روابط کارگزاری بانکی خود با آنها را احیا کند. در این صورت موضوع همکاری با بانک‌ها و موسسات مالی تحریمی از جمله مصادیق تطبیق (compliance) قرار خواهد گرفت که مورد سوال سایر بانک‌های کارگزار شبکه بانکی کشور – برای تداوم رابطه کاری- قرار می‌گیرد و این بار نظام بانکی کشور ماست که باید درخصوص تداوم یا توقف فعالیت‌های کارگزاری خود تصمیم بگیرد. در این مورد، باید خط‌مشی مشخصی تبیین و بعد از بررسی جنبه‌های مختلف، راه‌حلی که منافع ملی کشور را به بهترین نحو حفظ کند، انتخاب شود.

۱۵ شهریور ۱۳۹۶
بانک مرکزی:

بانک‌ها میتوانند از بیستم شهریورماه سال جاری، به فروش دلار، به نرخ بازار آزاد، به مسافران خارجی اقدام کنند

بانک مرکزی: با اصلاح مقررات ارزی ناظر بر ارز مسافرتی، بانکها می توانند ضمن تسهیل فرآیندهای مرتبط با فروش ارز مسافرتی اعم از سیاحتی و زیارتی، از بیستم شهریور ماه سال جاری به فروش ارز دلار، به نرخ بازار (آزاد) در مقابل ارائه گذرنامه، بلیط و ویزای کشور مقصد (در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند) اقدام کنند.

۱۵ شهریور ۱۳۹۶
مدیرعامل بانک صادرات:

۵۰ درصد شعب خارجی سیستم بانکی کشور در انحصار بانک صادرات است

زراعتی: ۵٠ درصد شعب خارجی سیستم بانکی کشور در انحصار بانک صادرات است. بانک صادرات کماکان به ارائه خدمات به مشتریان ایرانی، در حال انجام است.

۱۵ شهریور ۱۳۹۶

دفتر نمایندگی بانک تجارت و توسعه اکو در قلمرو ایران افتتاح میشود

مجوز بانک مرکزی ج. ا. ایران نسبت به انجام مذاکره، پیش‌امضا (پاراف) و امضای موقت موافقتنامه جهت افتتاح دفتر نمایندگی بانک تجارت و توسعه سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) در قلمرو ایران، از سوی هیات وزیران صادر شد.