۲۳ اسفند ۱۳۹۵
مدیرعامل اسبق بانکی:

دولت در رفع تحریم‌ها به جز بخش بانکی موفق بود

یک کارشناس بانکی با نقد سیاست های حوزه بانکی گفت: اگرچه کنترل مالی دولت در بانک ها خوب بود، اما به دلیل کاهش درآمد نفت بدهی دولت به بانک ها افزایش یافت و این عامل کاهش تسهیلات دهی بانک ها به بخش تولید شد.

۱۸ اسفند ۱۳۹۵
طیب نیا:

برخی آمریکایی‌ها به دنبال مصادره اموال ایران ( ۱٫۶میلیارد دلار اوراق دلاری) در خارج از این کشور هستند

معاون سازمان امور مالیاتی کشور اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده را باعث کاهش فشار بر فعالیت‌های اقتصادی و مولد دانست.

۱۸ اسفند ۱۳۹۵

سیف: دادگاه لوکزامبورگ تصمیم دادگاه آمریکا برای توقیف اموال کشورمان را نپذیرفته است

رئیس کل بانک مرکزی گفت: دادگاه لوکزامبورگ تصمیم دادگاه آمریکا برای توقیف اموال کشورمان را نپذیرفته است.

۱۱ اسفند ۱۳۹۵

«FATF» بیانیه جدید داد؛ نام ایران از لیست سیاه حذف نشد

کارگروه اقدام مالی با حفظ ایران در لیست سیاه پولشویی اعلام کرد تا زمانی که کل برنامه اقدام تکمیل نشود، نام ایران همچنان در بیانیه عمومی کارگروه اقدام مالی باقی می‌ماند.

۹ اسفند ۱۳۹۵

ایران و اندونزی تفاهمنامه بانکی در رابطه با ایجاد حساب مشترک امضا کردند

رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و وزیر هماهنگ کننده امور اقتصادی اندونزی تفاهمنامه همکاری بانکی ۲ کشور را امضا کردند.

۳۰ بهمن ۱۳۹۵
مدیر سابق امور بنگاه‌های سازمان برنامه و بودجه:

کارگروه اقدام مالی یک نهاد سیاست‌گذار است

خوشپور، مدیر سابق امور بنگاهها و خصوصی سازی سازمان برنامه و بودجه: کارگروه اقدام مالی یک نهاد سیاست‌گذار است و به تدوین استانداردها و ابلاغ توصیه‌ها و سیاست‌ها می‌پردازد. به‌رغم آنکه جهت‌گیری‌ها و اهداف سیاسی بر تنظیم استانداردها و توصیه‌ها بسیار موثر است، ولی معیارهای صرفا فنی و تخصصی در دستور کار آن قرار دارد. کارگروه نیازمند دستیابی به اطلاعات محرمانه اعضا یا کشورهای مخاطب نیست و برای عضو جدید هم فرش قرمز پهن نمی‌کند ولی به دلیل تعامل اکثر کشورها با آن و نفوذ کشورهای توسعه‌یافته و موثر در اقتصاد و تجارت جهانی در آن، پذیرش توصیه‌ها و رعایت استانداردهای تولید شده از سوی کارگروه اقدام مالی برای اکثر کشورها،الزام آورشده است.

۳۰ بهمن ۱۳۹۵
کارشناس بانکی:

هدف FATF تدوین مجموعه استانداردها و اجرای موثر اقدامات قانونی برای مبارزه با پولشویی است

خانم ابوالحسن لو، کارشناس بانکی: با نگاهی نو به استانداردهای گروه FATF و بررسی ۴۰ توصیه جهت مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم مشخص می‌شود که اساس این استاندارد نگاه ریسک محور بر فعالیت‌های مالی، مستندسازی و داشتن اقدامات مناسب در مقابل جرائم مالی و پولشویی است و این نهاد به‌دنبال افشای اطلاعات محرمانه کشورها و نهادهای مالی نیست./ هدف FATF تدوین مجموعه استانداردها و اجرای موثر اقدامات قانونی، نظارتی و عملیاتی برای مبارزه با پولشویی، تامین مالی تروریسم و دیگر تهدیدات مربوط به یکپارچگی سیستم مالی بین‌المللی است.

۳۰ بهمن ۱۳۹۵
کارشناس اقتصادی:

استاندارد FATF، به سیستم بانکی هر کشور کمک می‌کند از شسته‌شدن پول کثیف اطمینان حاصل کند

غنی نژاد، کارشناس اقتصادی: قواعد و استانداردهایی توسط نهادهای بین‌المللی و نهادهای بانکی جهانی تدوین شده که در اکثر نقاط دنیا در حال اجراست./ FATF نیز یکی از همین استانداردهاست که با هدف جلوگیری از پولشویی قاچاق، تبهکاری و ایجاد موانع برای اقدامات تروریستی طراحی شده است./ در واقع این استاندارد به سیستم بانکی هر کشور کمک می‌کند از شسته‌شدن پول کثیف حاصل از قاچاق یا اقدامات تبهکارانه و فروش موادمخدر در سیستم جلوگیری کرده و مانع از ورود آن می‌شود.

۲۹ بهمن ۱۳۹۵
دبیر شورای عالی مناطق آزاد:

سخت‌گیری‌های بانک مرکزی باعث شد تا متقاضیان ایجاد بانک‌های خارجی در مناطق آزاد عقب‌نشینی کنند

دبیر شورای عالی مناطق آزاد با بیان این‌که سخت‌گیری‌های بانک مرکزی باعث شد تا متقاضیان ایجاد بانک‌های خارجی و آفشور در مناطق آزاد عقب‌نشینی کنند، گفت:‌ بهتر است مناطق آزاد زیر مجموعه وزارت راه باشد تا وزارت اقتصاد.

۲۹ بهمن ۱۳۹۵

سیف: ایران منابع بلوکه شده‌ای در عمان ندارد

رئیس کل بانک مرکزی که در هفته اخیر همراه رئیس جمهور عازم عمان شده بود، نتایج مذاکرات این سفر را تشریح و اعلام کرد که ایران منابع بلوکه شده‌ای در عمان ندارد.

۲۷ بهمن ۱۳۹۵
مدیرعامل بانک توسعه صادرات:

این بانک با بانک های ۱۱۸ کشور، روابط کارگزاری دارد

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران: اگزیم بانک ایران با بانک مرکزی و نهادهای مرتبط با صادرات تعامل مثبت و با بانک های ۱۱۸ کشور روابط کارگزاری دارد.

۲۷ بهمن ۱۳۹۵
نیوز اینرنشمال خبر داد؛

تحریم‌های بانکی مانع توافق‌نامه‌های تجاری بین ایران و پاکستان

اگرچه پاکستان واردات برق از ایران را افزایش داده اما اختلافاتی بر سر تعرفه برق دارد در عین حال به علت تحریم‌های ایران در زمینه ایجاد توافقاتی با بانک‌های ایرانی با مشکل روبرو است.

۲۷ بهمن ۱۳۹۵

با مصوبه شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی ملزم به ارائه برنامه بهبود ساختار و رفع چالش‌های شبکه بانکی شد

شورای پول و اعتبار بانک مرکزی را مکلف کرد راهکارهای مناسب کلان به منظور بهبود اصلاح ساختار ترازنامه‌ای بانک‌ها، تدبیر چالش­‌های موجود در نظام پولی و بانکی و بهبود روند امور را تهیه و به شورای پول و اعتبار ارائه کند.

۲۷ بهمن ۱۳۹۵
معاون وزیر امور خارجه:

مقصر حل نشدن مشکلات بانکی برجام نیست

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه بلااثر کردن تحریم‌ها باید هر ۴ ماه به تصویب رئیس جمهور آمریکا برسد، گفت: اگر ترامپ بلااثر کردن تحریم‌ها را تمدید کند تکلیف روشن است ولی اگر نکند و تحریم‌ها برگردد، در واقع همان پاره کردن برجام است.

۲۶ بهمن ۱۳۹۵

همکاری‌های نظارت بانکی ایران و ژاپن توسعه می‌یابد

تبادل‌نامه همکاری‌های نظارت بانکی با هدف تسهیل شرایط حضور بانک‌های معتبر ژاپنی در ایران و متقابلاً حضور بانک‌های کشورمان در ژاپن و همچنین انتقال تجربیات نظارتی و بهره‌مندی از برنامه‌ها و خدمات آموزشی نظارت بانکی طرفین، میان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و آژانس خدمات مالی ژاپن (JFSA) به امضاء رسید.