۲۶ مرداد ۱۳۹۶

سیف: ‏طی سال گذشته مجموعاً ۲۴.۲۳۲ بنگاه تولیدی کوچک و متوسط، موفق به اخذ تسهیلات از شبکه بانکی کشور شدند

رئیس کل بانک مرکزی:‏طی سال گذشته مجموعاً ۲۴.۲۳۲ بنگاه تولیدی موفق به اخذ تسهیلات از شبکه بانکی کشور شدند. بر اساس گزارش ارایه شده از سوی وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت از مجموع بنگاه‌های تامین مالی شده، تعداد ۶.۲۷۱ واحد نظارت شد، که نتیجه حاصله نشان می‌دهد تعداد اشتغال اضافه شده در حدود ۱۰.۰۷۳ نفر می‌باشد که متعلق به ۲.۱۵۴ بنگاه اقتصادی است. همچنین میزان تولیدات تعداد ۲.۰۷۳ بنگاه اقتصادی نیز افزایش داشته است.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶

سیف: بانک‌ها با احساس مسئولیت بیشتر، تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی را در اولویت قرار دهند

رئیس کل بانک مرکزی در نامه ای به مدیران عامل بانکهای کشور: امروزه حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط یکی از اولویت‌های اساسی در رشد و توسعه اقتصادی بسیاری از کشورها به شمار می‌رود. این بنگاه‌ها نقش بسزایی در ایجاد اشتغال و فراهم ساختن بسترهای مناسب برای نوآوری دارند و با توجه به چابکی و انعطاف‌پذیری بیشتر آنها در مقابل نوسانات اقتصاد کلان در مقایسه با بنگاه‌های بزرگ و نیاز به نقدینگی کمتر، همواره در کانون توجه دولت‌ها، تامین‌کنندگان مالی، اقتصاد‌دانان و سرمایه‌گذاران قرار دارند. بنابراین بانک‌ها با احساس مسئولیت بیشتر، تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی را در اولویت قرار دهند.

۲۲ مرداد ۱۳۹۶
دبیرکل خانه صنعت استان تهران:

بانک‌ها به دو سوم واحدهای صنعتی متقاضی، وام ندادند

مرتضوی: در استان تهران از ۱۲۰۰ واحدی که برای استفاده از تسهیلات به بانک ها معرفی کردیم فقط حدود ۴۰۰ واحد موفق شدند تسهیلات دریافت کنند. در حوزه رونق تولید هنوز نتوانستیم مشکلمان را با بازار حل کنیم.

۱۷ مرداد ۱۳۹۶
بانک مرکزی:

متقاضیان دریافت وام ازدواج در موعد مقرر به شعب مراجعه کنند

در راستای اجرای طرح ضربتی اعطای وام ازدواج از ابتدای مردادماه تا پایان شهریورماه سال جاری، به اطلاع می رساند از ابتدای شروع این طرح،‌ بیش از ۳۷۵ هزار متقاضی از سوی بانکهای عامل تعیین شعبه شده اند. براین اساس لازم است این متقاضیان طبق شرایط و دستورالعمل این سامانه، همراه با مدارک شناسایی معتبر حداکثر ظرف ۱۲ روزکاری به بانک مربوط مراجعه کنند.

۱۴ مرداد ۱۳۹۶

سیف: بانک مرکزی میزان بدهی دولت به سیستم بانکی را ۱۴۵ هزار میلیارد ریال اما دولت ۸۷ هزار میلیارد ریال محاسبه کرده است

رئیس کل بانک مرکزی: دفتری در وزارت امور اقتصاد و دارایی برای رسیدگی به موضوع بدهی دولت به بانکها تشکیل شده است که به جمع بندی درباره این امر رسیده اند اما رقم اعلام شده از سوی آن ها با رقم اعلام شده از سوی سیستم بانکی متفاوت است. دلیل این تفاوت این است که بانک مرکزی برای این بدهی هرساله نرخ سودی در نظر گرفته است که در محاسبات دولت یا این نرخ وجود ندارد یا متفاوت است و همین موضوع باعث تفاوت میزان بدهی دولت از سوی سیستم بانکی و دولت شده است. میزان بدهی اعلام شده از سوی سیستم بانکی حدود ۱۴۵ هزار میلیارد ریال است اما دولت این رقم را ۸۷ هزار میلیارد ریال محاسبه کرده است.

۱۴ مرداد ۱۳۹۶

سیف: در حال حاضر نیز حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد دارایی‌های نظام بانکی، دارایی های منجمد هستند

رئیس کل بانک مرکزی: نرخ سود در نظام بانکی کشور باید متناسب با نرخ تورم و فاصله یک یا دو درصدی اعلام شود.در حال حاضر نیز این نرخ ۱۵ درصد است که هرچه به جلو حرکت می کنیم این نرخ نیز کاهش خواهد یافت. همچنین در حال حاضر نیز حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد دارایی های نظام بانکی، دارایی های منجمد هستندکه شامل املاک و دارایی های قابل فروش و همچنین مطالبات معوق سیستم بانکی است.

۱۰ مرداد ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

کارگروه وصول مطالبات معوق بانکی توانسته است نسبت میزان مطالبات معوق شبکه بانکی را از بیش از ۱۴ درصد به ۱۱ درصد برساند

یوسفیان ملا: کارگروه وصول مطالبات معوق بانکی توانسته است میزان مطالبات معوق شبکه بانکی را از بیش از ۱۴ درصد به ۱۱ درصد برساند، یعنی میزان مطالبات معوق بیش از ۳ درصد کاهش پیدا کرده است. نکته قابل توجه این است که این کارگروه، موفق شده بسیاری از مطالبات را با مذاکرات و بدون توسل به قوای قهریه حل کند و توفیقات فراوانی داشته است.

۷ مرداد ۱۳۹۶
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

امسال ۳۰۰ هزار میلیارد ریال به بخش صنعت و معدن مصوب و اختصاص یافت

معاون صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: امسال ۳۰۰ هزار میلیارد ریال در قالب طرح‌های اقتصاد مقاومتی به بخش صنعت و معدن مصوب و اختصاص یافت.

۶ مرداد ۱۳۹۶

مطالبات معوق بانک‌ها در فروردین ماه امسال، در مرز ۱۱۰ هزار میلیارد تومان قرار دارد

مطالبات معوق، سررسید گذشته و مشکوک الوصول بانک ها در فروردین ماه سال ۹۶ به مرز ۱۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

۶ مرداد ۱۳۹۶

بدهی دولت به بانک‌ها در فروردین ماه ۹۶، به ۱۶۵ هزار میلیارد تومان رسید

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی فروردین‌ماه امسال به ۱۰۰ هزار و ۹۹۰ میلیارد تومان، بدهی دولت به بانک مرکزی به ۳۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان و بدهی بخش غیردولتی به بانک‌ها به ۹۱۳ هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان رسیده است.

۱۱ تیر ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی:

وزارت صنعت در اعلام تسهیلات تولید آمارسازی میکند

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی با بیان اینکه وزارت صنعت گویا کسانی را هم که به بانک معرفی کرده جزو دریافت کنندگان تسهیلات می داند، گفت: من نمی‌دانم وزارت صنعت چه اصراری دارد که آمار تسهیلات پرداختی به تولید را ۱۷ هزار میلیارد تومان اعلام می‌کند.

۱۰ تیر ۱۳۹۶

رشد نقدینگی، نرخ سود و نرخ تورم ، سه ضلع مهم اقتصاد ایران

مدیر پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به معمای سه ضلعی اقتصاد ایران گفت: نرخ رشد نقدینگی، نرخ سود و نرخ تورم سه ضلع مهم اقتصاد را تشکیل می‌دهند.

۷ تیر ۱۳۹۶

جهانگیری: بانک مرکزی، مبلغ ۹ میلیارد ریال تسهیلات از طریق بانک‌ها برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی تخصیص دهد

معاون اول رئیس جمهور: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است در اجرای تبصره (۵) ماده واحده قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی – مصوب ۱۳۶۸ – مبلغ نه هزار میلیارد ریال تسهیلات از طریق بانک های عامل برای خرید تضمینی و توافقی محصولات کشاورزی در اختیار سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران قرار دهد.

۳۰ خرداد ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون اقتصادی:

کل نظام بانکی در شرایط کنونی ورشکسته محسوب نمی شود

پورابراهیمی: کل نظام بانکی در شرایط کنونی ورشکسته محسوب نمی شود، هر چند که در صورت عدم اصلاح نرخ بالای سود بانکی و همچنین تداوم زیان ده بودن برخی بانک ها می توان در آینده آثار ورشکستگی را در بانک های زیان‌ده مشاهده کرد.

۲۷ خرداد ۱۳۹۶
عضو ناظر مجلس در صندوق توسعه ملی:

منابع صندوق حدود ۹۱ میلیارد دلار است

حسینی: بر اساس گزارشی که در جلسه امروز صندوق توسعه ملی ارائه شد، کل تسهیلات اعطایی به تعداد ۳۳ هزار و ۷۶۳ قرارداد عاملیت در رشته‌های مختلف بوده است که بیشترین سهم برای بخش نفت و گاز و صنایع بالادستی معادل ۳۶ درصد، آب و کشاورزی ۲۶ درصد، صنعت و معدن ۱۹ درصد، نیروگاهی ۸ درصد و پتروشیمی ۷ درصد را شامل می‌شود. منابع صندوق حدود ۹۱ میلیارد دلار اعلام شد.