۱ خرداد ۱۳۹۶
رئیس صندوق توسعه ملی:

استفاده از منابع صندوق توسعه‌ملی برای پرداخت بدهی دولت ممنوع است

دوست حسینی، رئیس صندوق توسعه ملی: استفاده از منابع صندوق برای اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و بازپرداخت بدهی‌های دولت به هر شکل ممنوع است./تأمین مالی صادرات در قالب اعتبار فروشنده، تأمین مالی صادرات در قالب اعتبار خریدار، جهت‌گیری برای اهرمی‌کردن منابع صندوق برای افزایش سهم بخش خصوصی و مشارکت‌های خارجی ‌در پروژه‌ها و تعبیه مکانیزم‌هایی برای تأثیرگذاری بر کیفیت سرمایه‌گذاری‌ها از جمله سیاست‌های صندوق توسعه ملی است که باید تکمیل شده و توسعه پیدا کنند.

۱ خرداد ۱۳۹۶

سیف: شرایط برای نرخ سود تک‌رقمی آماده نیست

رئیس شورای پول و اعتبار در پاسخ به انتقادات مطرح شده در رابطه با نرخ بالای سود بانکی گفت: در برخی اقتصادها نرخ سود بانکی پایین و در حد صفر نیز است، اما در اقتصاد ایران شرایط برای رسیدن به نرخ سود تسهیلات بانکی در حد تک رقمی فعلا وجود ندارد چرا که برخی عدم تعادل‌ها در حوزه بانکی مانع از این اتفاق می‌شود.

۱ خرداد ۱۳۹۶

«دستورالعمل سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار» به شبکه بانکی ابلاغ شد

«دستورالعمل سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار» در ۱۸ ماده و ۶ تبصره، به‌منظور کنترل گستره بنگاه داری مؤسسات اعتباری و هدایت آنها به ایفای نقش واسطه‌گری وجوه به عنوان کارکرد اصلی این موسسات، به شبکه بانکی ابلاغ شد. بر اساس این دستورالعمل، سرمایه‌گذاری مؤسسات اعتباری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله مصادیق غیربانکی است و باید ظرف مهلت مقرر واگذار شود.

۱ خرداد ۱۳۹۶

سیف: معوقات بانکی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است

سیف، رئیس کل بانک مرکزی: با توجه به اقداماتی که انجام شد و هماهنگی‌هایی که با دستگاه قضا ایجاد کردیم و کارگروه ویژه فرادستگاهی که در بانک مرکزی شکل گرفت دارای آثار مثبتی در این زمینه بود و نسبت افزایش معوقات بانکی از ۱۴٫۷ درصد در ابتدای این دولت به ۱۰ درصد در پایان سال ۹۵ رسید که تقریباً می‌توان گفت میزان معوقات بانکی به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رسید و در نظر داریم در سال جاری این رقم را تا میزان ۱۰ درصد کاهش دهیم.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
یک نماینده مجلس مطرح نمود؛

استنکاف بانک‌ها از ارائه وام‌های خرد، قابل قبول نیست

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت اعمال نظارت بیشتر برای تسهیل ارائه وام های خرد از سوی بانک مرکزی گفت:اینکه بانک ها ضمانت یک بازنشسته را برای پرداخت وام، به دلیل اینکه سن او بالاتر از ۶۵ سال است را نمی پذیرند، جای تاسف دارد.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
نماینده مجلس خبر داد؛

تحقیق و تفحص از تسهیلات مجهول الوصول بانک‌ها کلید خورد

فلاحت پیشه، نماینده مجلس: وزیر اقتصاد باید درباره عمکلرد سیستم بانکی پاسخگو باشد./ تقاضای طرح تحقیق و تفحص از تسهیلات مجهول الوصول و وصول نشده بانک‌ها در حال پیگیری است./ بنگاه داری و دلال بازی بانک ها از عوامل فساد در سیستم بانکی کشور است./ با وجود اینکه بخشش جریمه دیرکرد وسود وام های بانکی کمتر از ۱۰۰میلیون تومان به قانون تبدیل شده است و نمایندگان روی اجرای کامل این قانون تاکید دارند اما این مهم تاکنون اجرایی نشده است.

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
بانک مرکزی:

از ابتدای سال ۱۳۹۲تاکنون، در حدود ۱۹هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شده است

بانک مرکزی: از ابتدای سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۵ تعداد ۴٫۱۱۲٫۱۴۶ فقره بالغ بر مبلغ ۱۹۱٫۶۰۳ میلیاردریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در اختیار متقاضیان قرار گرفته است./ این رقم در مقایسه با دوره ۴ ساله از ابتدای سال ۱۳۸۸ تا پایان سال ۱۳۹۱ که مبلغ تسهیلات پرداختی حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان است، نشان می دهد مبلغ تسهیلات پرداختی در دوره دولت یازدهم در مقایسه با دوره قبل، رشد بیش از ۷۰ درصدی داشته است.

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

سیف: امکان استفاده از ظرفیت حساب یارانه نقدی سرپرست خانوار برای تضمین وام‌های خُرد بانکی وجود دارد

سیف، رئیس کل بانک مرکزی: امکان ارائه وام خُرد با پشتوانه حساب یارانه نقدی وجود دارد./ بانک مرکزی تکلیفی در خصوص عدم پذیرش ضامن با سن بالای ۶۵ سال برای ارائه وام بانکی نداشته است./ موضوع تسهیل شرایط برای پرداخت وام های خُرد پیگیری خواهد شد.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
بانک مرکزی ابلاغ نمود؛

سود تسهیلات تا سقف ۲۵ میلیون تومان بخشیده شود

بخشودگی سود برای تسهیلات حداکثر تا سقف ۲۵ میلیون تومان، درصورت تقاضای بدهکار و واریز اصل بدهی تا تاریخ ۳۱ خردادماه سال جاری، صرفاً برای «مانده مطالبات تسهیلات اعطایی یارانه‌ای مورد حمایت دولت، حوادث غیرمترقبه و مسکن روستایی» و «مانده مطالبات امهال شده آسیب دیدگان ناشی از حوادث غیرمترقبه» ابلاغ شد.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
عضو کمیسیون برنامه مجلس:

حساب یارانه نقدی ضمانت بازپرداخت وام بانکی شود

عضو کمیسیون برنامه، بودجه، و محاسبات مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سخت گیری بانک ها در زمینه ارائه وام های خرد گفت:می توان از ظرفیت حساب یارانه نقدی سرپرست خانوار به عنوان ضمانت برای بازپرداخت وام بانکی استفاده کرد.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

بانک‌ها بیش از ۲۲۰ هزارمیلیارد ریال تسهیلات در فروردین ماه ۱۳۹۶، پرداخت کردند

تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش های اقتصادی در فروردین ماه سال ۱۳۹۶ به میزان ۲۲۳٫۹ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه پارسال (مبلغ ۱۱٫۳ هزار میلیارد ریال) ۵٫۳ درصد افزایش داشته است.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

مرکز مطالعات اقتصادی دانشگاه علم و صنعت، از بانک مرکزی پیرامون کارشکنی در عدم نظارت بر مصوبه وام ازدواج شکایت کرد

مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت با ارسال نامه‌ای به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از بانک مرکزی و بانک‌ها‌ی عامل به دلیل کارشکنی در اجرای قانون اعطای وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی (تبصره ۲۹ قانون بودجه ۹۵) شکایت کرد.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

تدوین طرحی دو فوریتی برای منتفی شدن اخذ مالیات از منابع صندوق توسعه

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تدوین طرحی دو فوریتی برای منتفی شدن موضوع اخذ مالیات از منابع صندوق توسعه ملی در این کمیسیون خبر داد.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

بدهی دولت به بانک‌ها دو برابر بودجه کشور است

رئیس مجلس شورای اسلامی از لزوم تدوین قانون برای ممنوعیت تبلیغ موسسات مالی و اعتباری در صدا و سیما خبرداد.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

بانک‌ها در زمینه بخشش سود و جرایم دیرکرد وام‌های بانکی عملکرد مناسبی نداشته اند.

خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: مجلس شورای اسلامی با هدف کمک به اقشار کم درآمد جامعه مصوبه بخشش جرایم دیرکرد و سود وام های بانکی را تصویب کرد تا بخشی از مشکلات این اقشار رفع شود./ براساس گزارش ها به جز بانک کشاورزی، بانک های دیگر در زمینه بخشش سود و جرایم دیرکرد وام های بانکی عملکرد مناسبی نداشته اند.