۳۰ خرداد ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون اقتصادی:

کل نظام بانکی در شرایط کنونی ورشکسته محسوب نمی شود

پورابراهیمی: کل نظام بانکی در شرایط کنونی ورشکسته محسوب نمی شود، هر چند که در صورت عدم اصلاح نرخ بالای سود بانکی و همچنین تداوم زیان ده بودن برخی بانک ها می توان در آینده آثار ورشکستگی را در بانک های زیان‌ده مشاهده کرد.

۲۷ خرداد ۱۳۹۶
عضو ناظر مجلس در صندوق توسعه ملی:

منابع صندوق حدود ۹۱ میلیارد دلار است

حسینی: بر اساس گزارشی که در جلسه امروز صندوق توسعه ملی ارائه شد، کل تسهیلات اعطایی به تعداد ۳۳ هزار و ۷۶۳ قرارداد عاملیت در رشته‌های مختلف بوده است که بیشترین سهم برای بخش نفت و گاز و صنایع بالادستی معادل ۳۶ درصد، آب و کشاورزی ۲۶ درصد، صنعت و معدن ۱۹ درصد، نیروگاهی ۸ درصد و پتروشیمی ۷ درصد را شامل می‌شود. منابع صندوق حدود ۹۱ میلیارد دلار اعلام شد.

۲۳ خرداد ۱۳۹۶

مخالفت مجلس با یک فوریت طرح تعیین تکلیف بخشودگی سود وام های کمتر از ۱۰۰ میلیون

نمایندگان مردم در خانه ملت با یک فوریت طرح تعیین تکلیف بخشودگی سود وام های کمتر از ۱۰۰ میلیون مخالفت کردند بر این اساس طرح به صورت عادی بررسی می شود. لازم است ذکر شود که فوریت این طرح به دلیل این بود که با گذشت زمان، همچنان مردم نمی توانند از تسهیلات استفاده کنند زیرا سیستم بانکی دچار مشکل شده است.

۲۳ خرداد ۱۳۹۶

سیف: پرداخت وام با وثیقه یارانه به بانک‌ها ابلاغ شد

رئیس کل بانک مرکزی: دریافت وام ۵ میلیون تومانی با وثیقه قرار دادن یارانه امکان‌پذیر و دستورالعمل پرداخت این وام‌ها به بدنه بانکی ابلاغ شده است و بانک‌ها در حال عمل هستند. کارت اعتباری ۵ میلیونی از طریق وثیقه گذاشتن یارانه قابل پرداخت است

۲۳ خرداد ۱۳۹۶

برای پرداخت وام با وثیقه یارانه، به ۲۰درصد از یارانه بگیران، در حدود ۲۲ هزار و ۵۸ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

بانک مرکزی در حالی از پرداخت تسهیلات ۵ میلیون تومانی به خانوارها با پشتوانه یارانه نقدی‌شان سخن می‌گوید که با یک حساب سرانگشتی این اقدام نیازمند ۱۱۰ هزار میلیارد تومان منابع است؛ رقمی که تامین آن در شرایط کنونی نظام بانکی بعید به نظر می‌رسد.

۲۲ خرداد ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

۸ هزار میلیارد تومان از منابع اقساط مسکن مهر صرف تسهیلات بین بانکی شده است

کیان‌پور : افزایش مدت استمهال بازگشت منابع حاصل از اقساط مسکن مهر به بانک مرکزی غیرکارشناسی است. ۸ هزار میلیارد تومان از این منابع صرف تسهیلات بین‌بانکی شده است.

۱۰ خرداد ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد؛

امکان تعویق واگذاری بنگاه‌های بانکی با گواهی بورس

پورابراهیمی،رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: اگر بازار بورس تائید کند که بانک ها بنگاه ها را عرضه کرده اند اما بازار گنجایش این واگذاری را نداشته است، امکان دارد واگذاری ها به تعویق بیفتد./در طرح بانکداری اسلامی و استقلال بانک مرکزی به کاهش بنگاه داری بانک ها توجه شده است./ بانک ها ذاتاً به بنگاه داری علاقه مند هستند، اما اگر شرایط املاک و مستغلات بهبود یابد و از حالت رکودی خارج شود، می توان اجرای قانون واگذاری بانک ها را با قدرت بیشتری دنبال کرد.

۹ خرداد ۱۳۹۶
بانک مرکزی:

افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی عمدتاً رویکردی حسابداری است

بانک مرکزی: برخی رسانه ها روزگذشته و امروز با استخراج برخی آمارها از گزارش شماره ٨۶ نماگرهای اقتصادی بانک مرکزی، تحلیل کرده اند که «بدهی دولت به بانک مرکزی در۴ سال اخیر ۱۷۰ درصد افزایش یافت» این درحالی است که بانک مرکزی قبل از این بارها در این خصوص با تشریح کامل موضوع به ابهامات و برخی شبهات پاسخ داده است./ عمده مانده و تغییر در مانده بدهی دولت به بانکها صرفاً ناشی از بی‌انضباطی‌های صورت گرفته در نیمه دوم دهه ۱۳۸۰ و اوایل دهه ۱۳۹۰ است و ارتباطی به عملکرد دولت یازدهم ندارد.

۹ خرداد ۱۳۹۶

بر اساس الحاق دو ماده به قانون رفع موانع تولید، بانک مرکزی موظف است تا فهرست افراد محروم از دریافت تسهیلات را به کلیه بانک‌های کشور ابلاغ کند

نمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح قانونی الحاق دو ماده به قانون رفع موانع تولید موافقت کردند.

۸ خرداد ۱۳۹۶

بازارپذیر کردن دارایی‌های دولت با استفاده از صکوک در برنامه ششم توسعه تمهید شده است

یادداشت// در برنامه ششم توسعه، اجرای سامانه جامع اطلاعات اموال غیرمنقول دستگاه‌های اجرائی (سادا)، تمهید شده است که بر این اساس، زمینه انتشار انواع مختلف صکوک بر روی دارایی‌های دولت فراهم میشود.

۷ خرداد ۱۳۹۶
یادداشت//

ایجاد سامانه سجل محکومیت‌های مالی، تکلیف برنامه ششم توسعه به بانک مرکزی

وجود اطلاعات لازم مبنی بر سابقه مالی مشتریان، از عوامل اثرگذار در تصمیم‌گیری درست بانک‌ها در اعطای تسهیلات است.

۷ خرداد ۱۳۹۶

بانک‌های دولتی در صدر پرداخت تسهیلات رونق تولید هستند

بیشترین پرداخت‌ در بین بانک‌های اهدا کننده تسهیلات به واحدهای تولیدی در طرح رونق به ترتیب بانک کشاورزی، بانک ملی و بانک صنعت و معدن هستند.

۵ خرداد ۱۳۹۶

سیف: سودهای موهوم اقدامی خطرآفرین برای فعالیت بانک هاست

سیف، رئیس کل بانک مرکزی: سودهای موهوم اقدامی خطرآفرین برای فعالیت بانک هاست./ چراکه این سودی است که تنها بر روی کاغذ ایجاد می شود و در عمل وجود ندارد. این امر عدم تعادل دربانک ها را تشدید می کند. از این رو مسؤلین در نظام بانکی باید هوشیارانه عمل کنند و با دریافت و ارایه تحلیل های دقیق همراه با استراتژیهای درآمدزا از چنین مواردی جلوگیری کنند. البته مجامع بانک ها نیز نقش مهمی در جلوگیری از شناسایی سودهای موهوم ایفا می کنند./ فعالیتی به سود منتهی می‌شود که ناشی از ابتکار، ابداع و صرفه جویی در هزینه ها باشد. در این راه مدیرانی موفق هستند که با تهور و ابتکار در تصمیمات خود بتوانند درآمدها را افزایش دهند و از هزینه هابکاهند.

۲ خرداد ۱۳۹۶

سیف: برخورد با تخلفات سهامداری بانک‌ها راحت نیست

سهامداری در بانک‌ها به شکل غیرقانونی انجام می‌شود؛ در حالی که طبق قانون هر فرد حقیقی تا ۵ درصد و هر فرد حقوقی تا ١٠ درصد مجاز است از سهام یک بانک را داشته باشد.

۱ خرداد ۱۳۹۶
رئیس صندوق توسعه ملی:

استفاده از منابع صندوق توسعه‌ملی برای پرداخت بدهی دولت ممنوع است

دوست حسینی، رئیس صندوق توسعه ملی: استفاده از منابع صندوق برای اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و بازپرداخت بدهی‌های دولت به هر شکل ممنوع است./تأمین مالی صادرات در قالب اعتبار فروشنده، تأمین مالی صادرات در قالب اعتبار خریدار، جهت‌گیری برای اهرمی‌کردن منابع صندوق برای افزایش سهم بخش خصوصی و مشارکت‌های خارجی ‌در پروژه‌ها و تعبیه مکانیزم‌هایی برای تأثیرگذاری بر کیفیت سرمایه‌گذاری‌ها از جمله سیاست‌های صندوق توسعه ملی است که باید تکمیل شده و توسعه پیدا کنند.