۲۱ مرداد ۱۳۹۶

تعدادی از بانک‌های خصوصی همچنان نرخ سود بالای ۲۰ درصد پرداخت می‌کنند

پس از توافق اولیه، بانک‌ها چراغ خاموش نرخ‌های سود سپرده را تا حدودی کاهش داده‌اند، به طوری که بیشتر بانک‌های دولتی، اصل چهل و چهاری و برخی بانک‌های خصوصی متوسط سود سپرده‌ها را حداقل ۱۵ و حداکثر ۱۹ درصد تعیین کرده‌اند.

۱۸ مرداد ۱۳۹۶
معاون سازمان برنامه و بودجه:

سرمایه بانک‌های دولتی از ۲۵ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۵۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۵، رسید

پورمحمدی: دولت صاحب سهم بانک های دولتی است و نه سایر بانک ها و برای اولین بار و با وجود همه محدودیت ها، با همکاری سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی سرمایه تمامی بانک های دولتی حدود ۱۰۰ درصد افزایش یافت. سرمایه بانک‌های دولتی از ۲۵ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۵۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۵، رسید.

۱۸ مرداد ۱۳۹۶

رشد بدهی بانکها به بانک مرکزی، در دوماه نخست سال‌جاری معادل ۴/ ۱ درصد بوده است

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که میزان بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در ماه دوم سال‌جاری به ۴/ ۱۰۲ هزار میلیارد تومان رسیده و نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی معادل ۷/ ۱۴ درصد داشته است. این در حالی است که در اردیبهشت سال ۱۳۹۴ نسبت به اردیبهشت سال ۱۳۹۳، رشد بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی معادل ۶/ ۶ درصد بوده است؛ بنابراین در ارقام رشد نقطه‌به‌نقطه این متغیر شاهد افزایش بودیم. اما میزان رشد بدهی بانک‌ها در دو ماه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر بوده است. میزان رشد این متغیر در دو ماه نخست معادل ۷/ ۲ درصد بوده است که در دو ماه نخست سال قبل، این رقم معادل ۸/ ۶ درصد ثبت شده است.

۶ مرداد ۱۳۹۶
عضو شورای عالی بورس:

مالیات‌ستانی از سپرده‌های بانکی و معاملات سهام اجتناب‌ناپذیر است

عبده تبریزی با اشاره به چشم انداز نرخ ارز ، مسکن و بازار سهام در نیمه دوم امسال گفت: اگر خدای ناکرده فنر نقدینگی فرار کند اول بر روی ارز و بعد روی کامادیتی‌ها سپس بر روی بازار سهام و در نهایت بر روی مسکن تاثیر گذار خواهد بود.

۳۰ خرداد ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

بخش واقعی اقتصاد نمیتواند با نرخ بالای سود، کار کند

پورابراهیمی: با توجه به اینکه بانک ها با شرکت های زیرمجموعه خود معاملاتی را انجام می دهند حتی سودهای شناسایی می کنند که این سودها موهوم است و نباید فراموش کرد بخش واقعی اقتصاد با نرخ بالای سود نمی تواند به فعالیت صحیح ادامه دهد بنابراین باید نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم کاهش یابد.

۳۰ خرداد ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

بانک‌ها و موسسات غیراعتباری به صورت غیررسمی نرخ سود را بالا برده اند

پورابراهیمی: در جذب سپرده ها بانک ها و موسسات مالی و اعتباری اصطلاحا به عملیات انتحاری دست زده اند و در این راستا بانک ها و موسسات تحت نظارت بانک مرکزی به صورت غیررسمی نرخ سود بانکی را بالا برده اند، البته موسسات مالی و اعتباری که جزء بازار غیرمتشکل پولی محسوب می شوند عامل اصلی التهاب در بازار پول در کشور هستند. وضعیت رقابت برای پرداخت نرخ سود به نحوی شده که در حال حاضر نرخ سود بانکی برخی اوقات به بالای ۲۵ درصد می رسد که نتیجه آن این است که طرح های واقعی اقتصادی از توجیه برخوردار نیستند و عملا بخش واقعی اقتصاد از مدار خود خارج می شود.

۲۳ خرداد ۱۳۹۶
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

نرخ سود بالای بانکی برای بازار سرمایه مشکل زا است

زارع: علی رغم اینکه نرخ تورم، تک رقمی اعلام می شود اما نرخ سود بانکی بسیار بالاتر از نرخ تورم است و این باعث شده نقدینگی ها جامعه بیشتر به بخش بانکی سوق داده شود. نرخ سود بالای بانکی برای بازار سرمایه مشکل زا است

۱ خرداد ۱۳۹۶
گزارش//

بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کوچک سود ۲۰ الی ۲۴ درصدی پرداخت میکنند

گزارش// بررسی اعمال نرخ سود در شبکه بانکی نشان می‌دهد، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کوچک با پرداخت سود ۲۰ تا ۲۴ درصد، سایر بانک‌ها را به افزایش نرخ سود برای سپرده‌های ۵۰ میلیون تومان و بیشتر ترغیب کرده‌اند./ به عنوان مثال بانک آینده، به سپرده یکساله با مبلغ حداقل ۵۰ میلیون تومان ۲۳ درصد و سپرده کوتاه مدت ۲۲ درصد سود میدهد.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با ۷۴۹۲.۹ هزار میلیارد ریال است

گزارش// بر اساس گزارش اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی، مانده کل سپرده‌ها در پایان سال ۹۵ بالغ بر ۱۲۷۲۸.۴ هزار میلیارد ریال است که نسبت به پایان سال قبل از آن معادل ۲۱۰۹.۳ هزار میلیارد ریال (۱۹.۹درصد) افزاش نشان می‌دهد./ بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با ۷۴۹۲.۹ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهکیلویه و بویر احمد با ۲۸.۶ هزار میلیاردریال است./مانده کل تسهیلات بالغ بر ۹۸۶۶.۶ هزار میلیارد ریال است که نسبت به پایان سال قبل از آن ۱۹۵۰.۵ هزار میلیارد ریال (۲۴.۶ درصد) افزایش نشان می‌دهد.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون وزیر اقتصاد:

در بازه زمانی سال ۹۲ الی سال ۹۵،سرمایه بانک‌های دولتی ۵ برابر افزایش یافت

قضاوی، معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد: مجموع سرمایه بانک های دولتی از ۱۱ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۵۴ هزار میلیارد تومان در سال ۹۵ رسید که رشد ۵ برابری را نشان می دهد./ سرمایه بانک سپه در این مقطع با ۶۲ درصد رشد از ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به ۱۱ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
رئیس پژوهشکده پولی بانکی:

بانک مرکزی برنامه ویژه ای برای اصلاح حداقل سرمایه بانک‌ها در نظر گرفته است

دیواندری، رئیس پژوهشکده پولی بانکی: بانک مرکزی برنامه ویژه‌ای برای اصلاح حداقل سرمایه بانک ها در نظر گرفته که بزودی ابلاغ می شود./ در بانک های دولتی ۲۲ میلیارد تومان افزایش سرمایه خواهیم داشت./بانک های خصوصی هم برای افزایش سرمایه خود، برنامه دارند.

۵ اردیبهشت ۱۳۹۶

گزارش// بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در ۴ سال اخیر، افزایش ۹٫۵برابری داشته است

گزارش// حجم بدهی بانک‌های تجاری دولتی و بانک‌های غیردولتی و خصوصی از ۵ هزار و ۸۱۲ میلیارد تومان در مرداد ماه ۹۲ با افزایش ۹٫۵ برابری به ۵۵ هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان در پایان بهمن ماه سال ۹۵ رسید.

۳۰ فروردین ۱۳۹۶

دلایل رشد ۲۲۵ درصدی بدهی بانک‌های غیر دولتی و خصوصی به بانک مرکزی؛ ناتوانی در وصول مطالبات

حسینی هاشمی، مدیرعامل اسبق بانکی: بدهی بانکها به بانک مرکزی، ۲۲۵ درصد رشد داشته است./ درماندگی برخی بانک‌ها در اتاق پایاپای، عدم توان انتقال پول به بانک دیگر، نبود تعادل در منابع و مصارف، ناتوانی در وصول مطالبات، عدم کسب سود و نقدینگی جدید و رشد جزء بد پایه پولی (بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی) از علل این امر است./ سیستم بانکی بعد از خصوصی شدن بانک‌ها تحت تاثیر دو عامل یعنی سهامداران عمده و شرایط اقتصادی به ویژه رکود قرار گرفت.

۲۸ فروردین ۱۳۹۶
یادداشت//

علت افزایش بالای بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی بحران نقدینگی است

یادداشت// بدهی بانک‌های غیردولتی و خصوصی از ۲ هزار و ۱۱۶ میلیارد تومان به ۴۰ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان افزایش یافته است. علت رشد عجیب و وحشتناک بدهی بانک‌های خصوصی و غیردولتی، بحران نقدینگی است./ در توضیح بحران نقدینگی نیز باید اذعان نمود که صورت‌های مالی بانک‌ها نشان می‌دهد که رها کردن نرخ سود بانکی در کنار دیگر مشکلات قدیمی بانک‌ها مانند معوقات کلان، بدهی دولت و اموال مازاد غیرقابل فروش، موجب به هم ریختگی ترازنامه بانک‌ها و بروز بحران نقدینگی در بانک‌ها شد.

۲۴ فروردین ۱۳۹۶

سیف: اوراق خزانه به افزایش نرخ‌های سود دامن زد

سیف، رئیس کل بانک مرکزی: اوراق خزانه به افزایش نرخ‌های سود دامن زد./ البته این مساله موجب حرکت نرخ سود به سمت بالا شد اما برخی بانک ها هم دارند افراط می‌کنند./ اقدامات نظارتی بانک مرکزی به تدریج بانک‌ها را به سمت کاهش نرخ‌های سود سپرده و تسهیلات هدایت می‌کند‏.