۲۶ بهمن ۱۳۹۵

نسبت بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به تسهیلات اعطایی، از سال ۸۵ به بعد در حال افزایش بوده است

حجم بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در پایان آبان‌ماه ۹۵ به ۱۰۰ هزار و ۹۴۰ میلیارد تومان رسیده که با توجه به مانده ۹۱۷ هزار و ۹۴ میلیارد تومانی تسهیلات اعطایی در پایان این ماه سهم بانک مرکزی از کل تسهیلات بانکی به ۱۱ درصد می‌رسد.

۲۴ بهمن ۱۳۹۵

نوبخت: کل درآمد دولت از محل تسعیر ارز ۷۰۰ هزار میلیارد ریال است

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور کل درآمد دولت ناشی از تبصره های ۳۵ و ۳۶ قانون اصلاح قانون بودجه ۱۳۹۵ کل کشور را ۷۰۰ هزار میلیارد ریال برآورد کرد که ۱۰۰ هزار میلیارد ریال آن بابت پرداخت سود بدهکاران زیر یک میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.

۲۴ بهمن ۱۳۹۵
سخنگوی دولت:

دولت از طریق افزایش سرمایه بانک‌های دولتی از محل ۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه در ۸ بانک اقدام می‌کند

معاون رییس جمهور گفت: دولت از طریق افزایش سرمایه بانک‌های دولتی از محل ۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه در ۸ بانک اقدام می‌کند.

۱۸ بهمن ۱۳۹۵
دبیر کل کانون بانک‌های خصوصی:

بانک ها مجبورند نرخ سود مصوب را دور بزنند

دبیرکل کانون بانک ها و موسسه های اعتباری خصوصی گفت: بانک ها از دور زدن نرخ سودهای مصوب شورای پول و اعتبار خرسند نیستند اما برای تامین مالی خود مجبور به این کارند.

۱۶ بهمن ۱۳۹۵

شیوه پیشنهادی در لایحه بودجه سال ۹۶ برای افزایش سرمایه بانک‌های دولتی، نوعی جایزه به بانکهای متخلف است

شیوه پیشنهادی در لایحه بودجه سال ۹۶ برای افزایش سرمایه بانک‌های دولتی، اگرچه می‌تواند به تقویت توان تسهیلات‌دهی و بالارفتن نسبت کفایت سرمایه بانک‌ها کمک کند اما پیامدهای جانبی نیز دارد.

۱۲ بهمن ۱۳۹۵

مصوبه هیات دولت برای تسعیر دارایی‌های ارزی خلاف قانون است

یک اقتصاددان با تطبیق تبصره ۳۵ قانون بودجه و آیین‌نامه‌ای که هیات وزیران برای اجرا تصویب کرده است، گفت: این آیین‌نامه، مصوبه مجلس را نادیده گرفته و هیات تطبیق مصوبات دولت باید با لغو این آیین‌نامه مانع از اجرای آن شود.

۵ بهمن ۱۳۹۵
قائم مقام بانک مرکزی:

«سپرده‌گذاران بزرگ» بر بانک‌ها سلطه پیدا کرده‌اند اما ناسپاسی می‌کنند

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه در سال‌های گذشته به دلیل بالاتر بودن نرخ تورم از سود سپرده، همواره از ضرورت دفاع از حقوق سپرده‌گذار دفاع می‌کردم، گفت: هم‌اکنون سپرده‌گذاران بر بانک‌ها سلطه پیدا کرده‌اند ولی ناسپاسی می‌کنند.

۳ بهمن ۱۳۹۵

سیف: پرداخت سود سپرده بالا به معنای دادن حقوق سهامدار به سپرده‌گذار است

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تجربه نشان می‌دهد، افزایش نرخ سود سپرده، لزوماً به رشد سپرده‌گیری نمی‌انجامد، گفت: ارائه نرخ سود سپرده بالا و غیر منطقی، به معنای دادن حقوق سهامدار به سپرده گذار است.

۲۹ دی ۱۳۹۵

 هیات دولت در راستای تبصره ۳۵ قانون بودجه، از محل درآمد تسعیر ۴۵ هزار میلیارد تومان هزینه در نظر گرفت

در شرایطی که رئیس کل بانک مرکزی ۱۴ دی ماه اعلام کرد درآمد دولت از محل تسعیر دارایی‌های ارزی پس از کسر موارد ذکر شده در تبصره ۳۵ قانون بودجه ۱۰ هزار میلیارد تومان است، هیات دولت از محل درآمد تسعیر ۴۵ هزار میلیارد تومان هزینه در نظر گرفت.

۲۸ دی ۱۳۹۵

سقف جوایز سپرده های قرض الحسنه به یک میلیارد ریال افزایش یافت

بانک مرکزی در راستای ترویج سنت پسندیده قرض‌‌الحسنه و تشویق سپرده‌گذاران به مشارکت در تجهیز و افزایش منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی، حداکثر میزان هر یک از جوایز اعطایی به سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز اعم از نقدی و یا غیرنقدی به یک فرد در هر دوره را از پانصد میلیون ریال به یک‌میلیارد ریال افزایش داد.

۲۴ دی ۱۳۹۵

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان گذشت

بدهی بانک‌ها و موسسات اعتباری در پایان آبان‌ماه امسال به ۱۰۰ هزار و ۹۴۰ میلیارد تومان رسیده که در این بین بانک‌های تجاری غیردولتی با ۸۲٫۷ درصد افزایش، بیشترین رشد بدهی به بانک مرکزی را به ثبت رسانده‌اند.

۲۳ دی ۱۳۹۵

دولت موظف به افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را موظف به افزایش سرمایه بانک توسعه از طریق فروش اموال مازاد وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی کردند.

۱۹ دی ۱۳۹۵
مدیرعامل بانک قوامین:

زیان‌ده بودن بانک‌ها، جلوی افزایش سرمایه را می‌گیرد

مدیرعامل بانک قوامین گفت: زیان‌ده بودن بانک‌ها جذابیت افزایش سرمایه را برای سهامدار از بین می‌برد و همین مساله موجب شده اغلب بانک‌ها نتوانند نسبت ۸ درصد کفایت سرمایه مد نظر استاندارد قبلی کمیته بال را رعایت کنند.

۱۹ دی ۱۳۹۵
نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه:

نمایندگان مجلس خواهان افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن هستند

رحیم زارع نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه کل کشور گفت: نمایندگان مجلس به دنبال افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن هستند و قطعا این امر در بررسی بودجه سال ٩۶کل کشور مورد توجه قرار خواهد گرفت.

۸ دی ۱۳۹۵

کارشناس بانکی: باید از سود سپرده‌های بانکی مالیات گرفت

سبحانی در تشریح پیشنهادهایی که می تواند به کاهش جذابیت سپرده‌گذاری در بانک‌ها منجر شود، گفت:به عقیده من باید از سود سپرده‌های بانکی مالیات گرفت. یک تولیدکننده و یا حتی یک مغازه‌دار ساده در این کشور بابت درآمد و سودی که با زحمت بدست می‌آورند، مالیات می‌دهند پس چرا باید سود سپرده‌های بانکی از مالیات معاف باشد؟