۳ مهر ۱۳۹۶
یک مسئول:

صندوق‌های با درآمد ثابت بورس کار بانکی‌ می‌کنند

مدیرگروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی، با بیان اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در شرایط فعلی با این شیوه مدیریت، عملیات بانکی انجام می‌دهند، گفت: یکی از نتایج وجود دو نهاد ناظر بر بازار مالی، سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها در بانک‌ها است.

۱ مهر ۱۳۹۶

بخش اعظم سود صندوق‌های با درآمد ثابت از سیستم بانکی به دست می‌آید

بررسی وضعیت ۱۹ صندوق سرمایه‌گذاری بزرگ با درآمد ثابت که ۹۴٫۲ درصد از حجم کل دارایی ۶۴ صندوق با درآمد ثابت بورسی را در اختیار دارند، نشان می‌دهد ۷۰٫۲ درصد منابع این بانک‌ها سپرده بانکی است و سود حاصله از سیستم بانکی به دست می‌آید.

۲۶ شهریور ۱۳۹۶
عضو انجمن بانکداران خبره ایران:

صندوق‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها و فروش اوراق مشارکت از عوامل تهدیدکننده نرخ سود هستند

عضو انجمن بانکداران خبره ایران صندوق‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها و فروش اوراق مشارکت را از عوامل تهدیدکننده طرح کاهش نرخ سود بانکی و همدلی و انسجام بین بانکی را لازمه موفقیت این طرح دانست.

۲۶ شهریور ۱۳۹۶

سیف: آن میزان از منابع صندوق‌های سرمایه گذاری که در بانک سپرده‌گذاری می‌شود؛ باید از نرخ سود مصوب ۱۵ درصدی تبعیت کند

رئیس کل بانک مرکزی: صندوق های سرمایه گذاری، نهادهای فعال در بازار سرمایه هستند و بانکها از این ابزار استفاده می‌کنند؛ ولی چون در پرتفوی (سبد دارایی) خود، دارایی هایی دارند که بازدهی بالاتری دارد، ممکن است بتوانند نرخ سود بالاتری بپردازند؛ ولی آنچه که مسلم است، آن میزان از منابع صندوق های سرمایه گذاری که در بانک سپرده‌گذاری می‌شود؛ باید از دستورالعمل بانک مرکزی تبعیت کند.

۲۵ شهریور ۱۳۹۶
مدیر اداره نظارت بر بانک ها و موسسات اعتباری بانک مرکزي:

بانک‌ها نرخ سود مصوب ۱۵ درصدی را رعایت می کنند

مدیر اداره نظارت بر بانک ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی با بیان اینکه بیش از ١٠٠٠ شعبه بانکی از ابتدای اجرای بخشنامه اخیر بانک مرکزی در رابطه با ابلاغ نرخ های سود علی الحساب بازرسی شده اند، تاکید کرد: بانک ها در اجرای این بخشنامه همکاری مناسبی داشته اند.

۱۵ شهریور ۱۳۹۶
رئیس کانون بانک‌ها و موسسات خصوصی:

بر رفع تنگنای مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و تعدیل نرخ ذخیره قانونی تاکید داریم

رئیس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی، بر رفع تنگنای مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و تعدیل نرخ ذخیره قانونی و کاهش مقررات تکلیفی و هزینه‌زا در شبکه بانکی تاکید کرد.

۱۵ شهریور ۱۳۹۶
عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار:

خرید تضمینی گندم، یکی از دلایل افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی بوده است

تابش: در جلسه دیروز شورای پول و اعتبار، دلایل افزایش ۱۸ درصدی بدهی بانک ها به بانک مرکزی در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ بررسی شد که در این بین به مواردی همچون تامین نقدینگی بابت خرید تضمینی گندم، اعطا و تمدید خطوط اعتباری به بانک ها برای کاهش شدت نقدینگی، افزایش اضافه برداشت بانک ها برای پاسخگویی به نیازهای نقدینگی روزانه و مداخله محدود بانک مرکزی به منظور رفع نیاز نقدینگی بانک ها و جلوگیری از افزایش نرخ های سود بانکی اشاره شد.

۱۳ شهریور ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بودجه مجلس:

اگر بر کاهش نرخ سود بانکی نظارت نشود، موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز ایجاد می شوند

حسینی: یکی از عملکردهای مثبت شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی درباره پرداخت سود سپرده های بانکی و کاهش نرخ آن بود که از روز گذشته آغاز شده و می تواند ارمغان خوبی برای سیستم اقتصادی کشور داشته باشد. اگر بر کاهش نرخ سود بانکی نظارت نشود، اقتصاد زیرزمینی رشد می کند و موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز ایجاد می شوند.

۱۱ شهریور ۱۳۹۶

بانک مرکزی: بانک‌ها موظف شدند از روز شنبه، ۱۱ شهریور، به سپرده‌های سرمایه گذاری یک ساله، سود ۱۵ درصد را تخصیص دهند

بانک مرکزی در اجرای بخشنامه این بانک با موضوع الزامات نرخ سود بانکی و تاکید بر مصوبه سال گذشته شورای پول و اعتبار در خصوص رعایت نرخ سود علی الحساب سپرده های کوتاه مدت و بلند مدت یک ساله، از هموطنان گرامی در سراسر کشور تقاضا دارد، این بانک را در نظارت موثرتر بر موضوع یاری کنند.

۹ شهریور ۱۳۹۶

سیف: کاهش نرخ سود بانکی تا ۱۵ درصد، باعث کوچ نقدینگی به دیگر بازارهای اقتصادی نخواهد شد

رئیس کل بانک مرکزی: کاهش نرخ سود بانکی تا ۱۵ درصد، باعث کوچ نقدینگی به دیگر بازارهای اقتصادی نخواهد شد؛ زیرا اصولا هیچکدام از این بازارها قادر به رقابت با این نرخ سود نیستند.

۸ شهریور ۱۳۹۶
یک مقام مسئول در بانک مرکزی:

بانک مرکزی فقط سود سپرده‌گذاری صندوق‌های با درآمد ثابت را در بانک‌ها ۱۵ درصد تعیین کرده است

یک مقام مسئول بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی نرخی برای سود صندوق‌های با درآمد ثابت تعیین نکرده است، گفت: بانک مرکزی فقط سود سپرده‌گذاری این صندوق‌ها در بانک‌ها را ۱۵ درصد تعیین کرده است.

۸ شهریور ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

سپرده گذار نباید به نرخ اسمی بالا عادت کند چرا که این سود، بخشی از توان خرید او را تامین می کند

کمیجانی: در حال حاضر موسسه غیرمجازی وجود ندارد که با استفاده از وعده نرخ سود بالا مبادرت به جذب سپرده کند بنابراین یکی از موانع اصلی که منجر به رقابت ناسالم برای جذب سپرده در بانک ها بود، از میان برداشته شده است. سپرده گذاران بانکی با هدف حفظ قدرت خرید سرمایه خود و در عین حال کسب درآمد به سپرده گذاری در بانک روی می آورند و در زمان کاهش نرخ سود بانکی، با اصلاح قیمت ها در بازار، نه تنها متضرر نمی شوند بلکه این موضوع در نهایت به نفع سپرده گذار خواهد بود.سپرده گذار نباید به نرخ اسمی بالا عادت کند چرا که این درآمد، بخشی از توان خرید او را تامین می کند. همچنین بالا بودن نرخ سود سپرده در نهایت به صورت نرخ بالای تسهیلات بروز خواهد کرد.

۷ شهریور ۱۳۹۶

بانک‌ها در آخرین فرصت مانده به اجرای بخشنامه جدید، سود بالای ۲۰ درصدی به سپرده‌ها ارئه می‌کنند

با توجه به اینکه دستورالعمل جدید بانک مرکزی از شنبه آینده اجرایی می‌شود و مفاد آن، «عطف بما سبق» نمی‌شود، بانک‌ها از این فرصت استفاده کرده و با ارسال پیامک، از مشتریان درخواست کرده‌اند برای تعیین‌تکلیف سپرده به شعب بانک مراجعه کنند. نتیجه این مراجعه تبدیل بخش قابل توجهی از سپرده‌های کوتاه‌مدت و جاری به سپرده‌های یک‌ساله با نرخ سود بالای ۲۰ درصد بوده است. با توجه به بالا بودن سهم سپرده‌های کوتاه‌مدت در سبد بانک‌ها، این جابه‌جایی ممکن است در هدف اصلی سیاست‌گذار پولی مبنی بر کاهش فاصله نرخ سود اسمی با نرخ تورم اختلال به‌وجود آورد و مصوبه نرخ سود علی‌الحساب ۱۵ درصدی در همان ابتدای کار کم‌اثر شود.

۷ شهریور ۱۳۹۶

نوبخت: در سال ۹۵، ۲۹ هزار میلیارد تومان صرف افزایش سرمایه برخی بانک‌های دولتی شده است

رئیس سازمان برنامه و بودجه:به موجب تبصره های الحاقی این قانون و مواد ۳۵ و ۳۶ آن، سازمان برنامه و بودجه دو مجوز در سال گذشته دریافت کرد که به واسطه آنها ۲۹ هزار میلیارد تومان صرف افزایش سرمایه برخی بانک های دولتی شده است.

۶ شهریور ۱۳۹۶
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس:

همزمان با کاهش نرخ سود بانکی باید مانع از انتقال نقدینگی بانک‌ها به بازار دلالی کاذب شد

زارع: در هرصورت نرخ سود بانکی براساس مولفه های اقتصادی مانند نرخ تورم و میزان کارمزد تعیین می شود.همزمان با کاهش نرخ سود بانکی باید مانع از انتقال نقدینگی بانک ها به بازار دلالی کاذب شد.نرخ بالای سود بانکی یکی از موضوعاتی بود که باعث کاهش انگیزه سرمایه گذاری در بخش تولید شده بنابراین با ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی شرایط برای سوق سرمایه به بخش تولید فراهم می شود.