۲۴ دی ۱۳۹۵

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان گذشت

بدهی بانک‌ها و موسسات اعتباری در پایان آبان‌ماه امسال به ۱۰۰ هزار و ۹۴۰ میلیارد تومان رسیده که در این بین بانک‌های تجاری غیردولتی با ۸۲٫۷ درصد افزایش، بیشترین رشد بدهی به بانک مرکزی را به ثبت رسانده‌اند.

۱۹ دی ۱۳۹۵
مدیرعامل بانک قوامین:

زیان‌ده بودن بانک‌ها، جلوی افزایش سرمایه را می‌گیرد

مدیرعامل بانک قوامین گفت: زیان‌ده بودن بانک‌ها جذابیت افزایش سرمایه را برای سهامدار از بین می‌برد و همین مساله موجب شده اغلب بانک‌ها نتوانند نسبت ۸ درصد کفایت سرمایه مد نظر استاندارد قبلی کمیته بال را رعایت کنند.

۱۹ دی ۱۳۹۵
نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه:

نمایندگان مجلس خواهان افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن هستند

رحیم زارع نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه کل کشور گفت: نمایندگان مجلس به دنبال افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن هستند و قطعا این امر در بررسی بودجه سال ٩۶کل کشور مورد توجه قرار خواهد گرفت.

۸ دی ۱۳۹۵

کارشناس بانکی: باید از سود سپرده‌های بانکی مالیات گرفت

سبحانی در تشریح پیشنهادهایی که می تواند به کاهش جذابیت سپرده‌گذاری در بانک‌ها منجر شود، گفت:به عقیده من باید از سود سپرده‌های بانکی مالیات گرفت. یک تولیدکننده و یا حتی یک مغازه‌دار ساده در این کشور بابت درآمد و سودی که با زحمت بدست می‌آورند، مالیات می‌دهند پس چرا باید سود سپرده‌های بانکی از مالیات معاف باشد؟

۲۹ آذر ۱۳۹۵

مجوز افزایش سرمایه پنج بانک دولتی در برنامه ششم توسعه صادر شد

گزارش/ افزایش سرمایه بانک‌ها از چالش‌های نظام بانکی بوده و با وجود اینکه گاها در بودجه سنواتی راهکارهایی برای این موضوع در نظر گرفته می‌شود، اما معضل همچنان پا برجاست به طوری که عمده بانک های ایرانی با عدم کفایت سرمایه مواجه هستند/ در این باره در برنامه ششم توسعه، راهکارهایی به منظور رفع کمبود سرمایه بانکهای دولتی اتخاذ شده است./ بر اساس بند الف ماده ۲۲ برنامه ششم توسعه، دولت مجوز دارد برای ارتقاء سرمایه بانک‌های کشاورزی، ملی، سپه و پست بانک هزینه‌های تامین مالی منابعی که از محل خطوط اعتباری بانک مرکزی توسط این بانک‌ها تا پایان سال گذشته محاسبه و در حساب‌ها ثبت شده است را به حساب افزایش سرمایه دولت در آن بانک منظور کند.

۲۱ آذر ۱۳۹۵
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

بزرگ‌ترین مشکل بانک‌ صنعت و معدن، کمبود‌ کفایت سرمایه این بانک‌ است

نمایند‌گان مجلس بر نقش بانک‌های توسعه‌یی کشور د‌ر رفع موانع تولید‌ و فعال‌سازی فضای کسب و کار تاکید‌ کرد‌ه و د‌ر راستای حمایت از تولید‌ و رفع موانع و مشکلات مالی بنگاه‌های تولید‌ی کشور بر افزایش سرمایه بانک‌های توسعه‌یی به عنوان ضرورتی غیر قابل انکار تاکید‌ و خواستار اقد‌ام هماهنگ د‌ولت و مجلس د‌ر این خصوص شد‌ه‌اند‌.

۱۶ آذر ۱۳۹۵

اعطای سود به سپرده های دیداری و کوتاه مدت، مانع سرمایه‌گذاری و ثبات در اقتصاد است

اعطای سود به سپرده های دیداری و همچنین امکان برداشت از سپرده های مدت دار، علاوه بر شبهه شرعی، اشکالاتی دارد که ثبات اقتصاد را با مشکل مواجه می نماید. لذا ضروری است به منظور جهت دهی سرمایه ها و ایجاد ثبات اقتصادی و همچنین امکان پذیری سرمایه گذاری بلندمدت برای بانک ها، برای این مسئله چاره ای اندیشیده شود.

۱۵ آذر ۱۳۹۵
عضو شورای پول و اعتبار:

افزایش سرمایه بانک‌های دولتی، قدرت تسهیلات‌دهی آنها را بالا می‌برد

حضرتی، عضو شورای پول و اعتبار: کمیسیون سه‌جانبه‌ای بین سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی تشکیل شده است که امکان افزایش سرمایه را به بانک‌های دولتی بدهند تا با آزاد شدن حلقومشان از دست بانک مرکزی، بتوانند امکان پرداخت تسهیلات بیشتر را داشته باشند.

۱۴ آذر ۱۳۹۵

 سرمایه بانک‌های دولتی در سال۹۶ افزایش می‌یابد

بر اساس تبصره ۱۷ لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ در دو ماده شرایطی برای افزایش سرمایه بانک‌ها که از چالش‌های فعلی نظام بانکی به شمار می‌رود، تعیین شده است.

۱۳ آذر ۱۳۹۵
مدیر عامل بانک پارسیان:

وضعیت بانک‌ها به دلیل بالا بودن نرخ سود سپرده‌ها مناسب نیست

پرویزیان، مدیرعامل بانک پارسیان: وضعیت بانک ها به دلیل بالا بودن نرخ سود سپرده ها مناسب نیست.

۱۳ آذر ۱۳۹۵
کارشناس بانکی:

سهم کارمزدهای بانکی از درآمد موسسات مالی باید بیشتر شود

یک کارشناس بانکی می گوید: در کشورهای پیشرفته حدود ۴۰ درصد مجموع درآمد بانک ها به اخذ کارمزدها اختصاص دارد در حالی که این رقم در ایران کمتر از ۱۰ درصد است.

۳ آذر ۱۳۹۵
مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی بانکی:

داراییهای بی کیفیت بانکی، دلیل عدم کاهش نرخ سود است

ندری، مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی بانکی: نرخ تورم پایین آمده است، اما بانک‌ها دچار کسری منابع هستند؛ زیرا در ترازنامه خود دارایی‌های بی کیفیتی را نگهداری کردند که از قابلیت نقدشوندگی پایینی برخوردار هستند./ هیچ دستورالعمل مشخصی برای خروج و ورشکستگی بانک‌ها در نظام بانکی کشور وجود ندارد و در همان زمان دهه ۸۰ که بانک‌های خصوصی شکل گرفت، به مساله ورشکستگی این بانکها توجهی نشد و بیشتر بر مقدار آورده اولیه یا مکانیزم مجوزدهی بانک‌ها تمرکز شد.

۳ آذر ۱۳۹۵

موسسات مالی مجاز نیز سودهای بالا پرداخت میکنند

در شرایطی ساماندهی موسسات غیرمجاز از محورهای ایجاد زمینه برای اجرای منظم سود بانکی قرار گرفت تا با مهار آنها بتوان از عوامل محرک بانک‌ها کاست که ظاهرا موسساتی که مجوز فعالیت دریافت کرده و باید در چارچوب قوانین شبکه بانکی حرکت کنند، خود هنوز از عوامل تشنج در جریان کاهشی سود محسوب می شوند.

۲ آذر ۱۳۹۵
سرپرست بانک توسعه تعاون:

یکی از معضلات سیستم بانکی کشور کمبود سرمایه است

مهدیان، سرپرست بانک توسعه تعاون: یکی از معضلات سیستم بانکی کشور به ویژه در بانک‌های دولتی از جمله بانک توسعه تعاون، کمبود سرمایه است که به شدت سیستم بانکی دولتی را آزار می‌دهد و این سرمایه ناچیز توان اعطای تسهیلات بانک‌ها را کاهش داده و آنها را با تنگناهای مالی و اعتباری مواجه می‌کند.

۱ آذر ۱۳۹۵
کارشناس اقتصادی:

برخی بانکها با پرداخت سودهای موهوم، ورشکستگی خود را پنهان میکنند

نصیرزاده، کارشناس اقتصادی: پرداخت سودهای موهوم توسط بانک هایی که کاملا زیان ده هستند این مهم را به اذهان متصور می کند که این بانک ها با پرداخت سود های به ظاهر جذاب فراری روبه جلو برای پنهان کردن ورشکستگی و عمق مشکلات خود دارند/ پرداخت سودهای غیر متعارف در فضای رکودی حاکم بر اقتصاد را میتوان نشانه رقابتی غیر سالم برای جذب سپرده و تامین نقدینگی و تاییدی بر ساختار معیوب نظام بانکی عنوان کرد.