۲۳ آبان ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

در حال حاضر بانک‌‏های توسعه‌‏ای که باید بالای ۲۰ درصد افزایش سرمایه داشته باشد اکنون ۱۱ درصد افزایش سرمایه دارد

قائم مقام بانک مرکزی گفت: افزایش سرمایه بانک‌‏های توسعه‌‏ای که باید بالای ۲۰ درصد باشد اکنون ۱۱ درصد است.

۲۱ آبان ۱۳۹۶
سازمان بورس:

سازمان بورس پیگیر کاهش نرخ سود سپرده‌ها در صندوق‌های سرمایه گذاری است

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از اقدامات تنبیهی این سازمان برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری که بخشنامه نرخ سود بانک مرکزی را رعایت نکنند، خبر داد.

۲۱ آبان ۱۳۹۶

بانک‌ها از طریق تلفن‌بانک، سود ۲۰ درصدی به سپرده‌ها اعطا میکنند

بانک‌ها در هر صورت حتی اگر نرخ سود سپرده را در مقابل ارقام کلان هم بالا نبرند و خود را پایبند به قانون نشان دهند، می‌دانند که چگونه باید بخشنامه بانک مرکزی را دور بزنند؛ حتی با استفاده از تلفن‌بانک!

۱۷ آبان ۱۳۹۶
رئیس سازمان بازرسی کل کشور:

بانک‌ها نرخ سود مصوب را رعایت نمی‌کنند

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه علیرغم مصوبه شورای پول و اعتبار، بانکها نرخ سود مصوب را رعایت نمی‌کنند، گفت: سازمان بازرسی در مقابل بانکهای متخلف، اقدام قانونی انجام خواهد داد.

۱۷ آبان ۱۳۹۶

نرخ سود صندوق‌های درآمد ثابت، به طور متوسط از ۱۹٫۸ به ۱۶٫۷ درصد کاهش یافته است

مقایسه پیش‌بینی سود صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری بادرآمد ثابت بورسی برای یک سال آینده با بازدهی یک سال گذشته آنها نشان می‌دهد، این صندوق‌ها به طور متوسط نرخ سودشان از ۱۹٫۸ به ۱۶٫۷ درصد کاهش یافته است.

۱۴ آبان ۱۳۹۶

با ابلاغ سازمان بورس، حق صدور واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های درآمد ثابت، از سوی بانک‌ها و موسسات اعتباری مسدود شد

سازمان بورس و اوراق بهادار روز گذشته طی ابلاغیه‌ای صدور واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های درآمد ثابت در شعب بانک‌ها را ممنوع اعلام کرد. به‌نظر می‌رسد این اقدام همراستا با سیاست‌های بانک مرکزی به‌منظور کاهش نرخ سود صورت گرفته است. گرچه این ابلاغیه گام موثری در محدود کردن بانکداری سایه قلمداد می‌شود، اما برای حل ریشه‌ای معضلات بانکی کافی به‌نظر نمی‌رسد. ریشه بحران بانکی (انجماد منابع بانک‌ها، کمبود نقدینگی و درنتیجه چسبندگی نرخ سود) همچنان پابرجاست. بنابراین استفاده از ابزارهایی از این دست برای کاهش دستوری نرخ سود، به‌نوعی فراموش کردن صورت مساله است.

۲۶ مهر ۱۳۹۶

بنابه آمارهای بانک مرکزی، شکاف میان سپرده‌های کوتاه مدت و بلندمدت در ماه مرداد، به عمیق ترین حالت خود رسیده است

رصد گزارش‌های بانک مرکزی حاکی از آن است که ماه قبل از اجرایی شدن نرخ سود ۱۵ درصد در بانک‌های کشور، منابع بانک‌ها از کمترین پایداری برخوردار بود.

۲۵ مهر ۱۳۹۶
مدیرعامل بانک تجارت:

در ابزارهای سیاست پول مشکل داریم و ابزاری مانند «بازار باز» را نداریم

مقدم نودهی: تجربه دنیا نشان داده هنگامی که سیاست‌گذار قصد دارد به صورت دستوری نرخ یا سیاستی را در بازار اعمال کند، باید همانند یک بازارساز عمل کند به این معنی که اگر تقاضای بیش از حدی وجود دارد از طریق عرضه به آن پاسخ دهد و اگر عرضه مازاد موجود است، از طریق ایجاد تقاضا آن را به اشباع برساند.در این زمینه در ابزارهای آن مانند عملیات بازار باز مشکل داریم.

۲۵ مهر ۱۳۹۶

مجوز افزایش سرمایه بانک خاورمیانه صادر شد

با موافقت سازمان بورس، سرمایه ۵۰۰ میلیارد تومانی بانک خاورمیانه افزایش۱۰۰ میلیاردی خواهد داشت. تامین مالی ۱۰۰ میلیارد تومانی این بانک از محل سود انباشته با هدف بهبود نسبت کفایت سرمایه و افزایش سقف فردی تسهیلات و تعهدات انجام می‌پذیرد.

۲۵ مهر ۱۳۹۶
رئیس بانک توسعه صادرات:

در گذشته عامل تعیین‌کننده انتخاب بانک برای سپرده‌گذاری‌نرخ سود بالا بود،اما اکنون، ریسک مهم‌ترین موضوع است

عضو شورای هماهنگی بانک‌های دولتی با بیان اینکه اگرچه در گذشته نرخ سود بالا، تنها عامل تعیین‌کننده برای انتخاب بانک در سپرده‌گذاری‌ها بود، اما اکنون، ریسک، حرف اول را در گزینش سپرده می‌زند.

۲۴ مهر ۱۳۹۶

بانک مرکزی برای بانک‌هایی که از نرخ‌ سود مصوب تخطی می‌کنند، دسترسی به سوئیفت و شاپرک را می بندد

بانک مرکزی برای بانک‌هایی که از نرخ‌ سود مصوب تخطی می‌کنند، دسترسی به سوئیفت و شاپرک را می بندد.گزارش‌های میدانی حاکی از رعایت نرخ سود مصوب در اکثر بانک‌ها دارد اما با این حال بانک‌هایی هستند که این نرخ را رعایت نمی کنند و نام آن ها در هیات انتظامی تخلفات بانکی بارها مطرح شده است.

۲۲ مهر ۱۳۹۶
معاون خانه صنعت،معدن و تجارت:

بانک‌های خصوصی زیربار کاهش نرخ سود سپرده‌ها نمی روند

پناهی زاده: بانک‌های خصوصی راه‌ها و روش‌های خاصی را برای دور زدن دستورالعمل کاهش سود سپرده‌ها در نظر می‌گیرند ودر عمل هیچ اتفاقی در بحث کاهش سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری اتفاق نیفتاده است.بانک مرکزی اقدامات خوبی انجام داده اما تعداد بانک‌های متخلف به قدری زیاد است که نظارت را بسیار سخت کرده است.

۱۹ مهر ۱۳۹۶

خودروسازان مصوبه نرخ سود را دور می زنند

خودروسازان پیش فروش خودرو با موعد تحویل کمتر از یک سال (تحویل‌های دو ماهه یا حتی فروش نقدی) معادل ۱۸ درصد تعیین کردند که مغایر با توافق کاهش نرخ سود می باشد.

۱۱ مهر ۱۳۹۶
دبیر کل کانون بانک های خصوصی:

تاکنون گزارشی از پرداخت سود بیشتر به سپرده ها دریافت نکردیم

جمشیدی: تاکنون گزارشی از پرداخت سود بیشتر از نرخ مصوب بانک ها به ما نرسیده است و اگر برسد با آن برخورد می کنیم.این هزینه(پرداخت سود بیشتر)هزینه هایی است که خود بانک تحمیل کرده است و حتما از آن مالیات گرفته می شود.

۱۱ مهر ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

از نظر بانک مرکزی ،اقدام بانک ها قبل از اجرای بخشنامه بانک مرکزی برای دریافت سپرده تخلف نبوده است

کمیجانی:۲۲ هزار شعبه بانکی در کشور فعال است و از ابلاغ بخشنامه توسط بانک مرکزی تا اجرای آن توسط بانک ها حداقل ۱۰ روز زمان می برد و این کار بانک ها تخلف نبود./تحول خوبی که در پی این اقدام انجام شد این بود که سپرده ها از کوتاه مدت و سیال به بلند مدت و پایدار تبدیل شدند.