۱ خرداد ۱۳۹۶
گزارش//

بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کوچک سود ۲۰ الی ۲۴ درصدی پرداخت میکنند

گزارش// بررسی اعمال نرخ سود در شبکه بانکی نشان می‌دهد، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کوچک با پرداخت سود ۲۰ تا ۲۴ درصد، سایر بانک‌ها را به افزایش نرخ سود برای سپرده‌های ۵۰ میلیون تومان و بیشتر ترغیب کرده‌اند./ به عنوان مثال بانک آینده، به سپرده یکساله با مبلغ حداقل ۵۰ میلیون تومان ۲۳ درصد و سپرده کوتاه مدت ۲۲ درصد سود میدهد.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون وزیر اقتصاد:

در بازه زمانی سال ۹۲ الی سال ۹۵،سرمایه بانک‌های دولتی ۵ برابر افزایش یافت

قضاوی، معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد: مجموع سرمایه بانک های دولتی از ۱۱ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۵۴ هزار میلیارد تومان در سال ۹۵ رسید که رشد ۵ برابری را نشان می دهد./ سرمایه بانک سپه در این مقطع با ۶۲ درصد رشد از ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به ۱۱ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
رئیس پژوهشکده پولی بانکی:

بانک مرکزی برنامه ویژه ای برای اصلاح حداقل سرمایه بانک‌ها در نظر گرفته است

دیواندری، رئیس پژوهشکده پولی بانکی: بانک مرکزی برنامه ویژه‌ای برای اصلاح حداقل سرمایه بانک ها در نظر گرفته که بزودی ابلاغ می شود./ در بانک های دولتی ۲۲ میلیارد تومان افزایش سرمایه خواهیم داشت./بانک های خصوصی هم برای افزایش سرمایه خود، برنامه دارند.

۵ اردیبهشت ۱۳۹۶

گزارش// بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در ۴ سال اخیر، افزایش ۹٫۵برابری داشته است

گزارش// حجم بدهی بانک‌های تجاری دولتی و بانک‌های غیردولتی و خصوصی از ۵ هزار و ۸۱۲ میلیارد تومان در مرداد ماه ۹۲ با افزایش ۹٫۵ برابری به ۵۵ هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان در پایان بهمن ماه سال ۹۵ رسید.

۳۰ فروردین ۱۳۹۶

دلایل رشد ۲۲۵ درصدی بدهی بانک‌های غیر دولتی و خصوصی به بانک مرکزی؛ ناتوانی در وصول مطالبات

حسینی هاشمی، مدیرعامل اسبق بانکی: بدهی بانکها به بانک مرکزی، ۲۲۵ درصد رشد داشته است./ درماندگی برخی بانک‌ها در اتاق پایاپای، عدم توان انتقال پول به بانک دیگر، نبود تعادل در منابع و مصارف، ناتوانی در وصول مطالبات، عدم کسب سود و نقدینگی جدید و رشد جزء بد پایه پولی (بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی) از علل این امر است./ سیستم بانکی بعد از خصوصی شدن بانک‌ها تحت تاثیر دو عامل یعنی سهامداران عمده و شرایط اقتصادی به ویژه رکود قرار گرفت.

۲۸ فروردین ۱۳۹۶
یادداشت//

علت افزایش بالای بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی بحران نقدینگی است

یادداشت// بدهی بانک‌های غیردولتی و خصوصی از ۲ هزار و ۱۱۶ میلیارد تومان به ۴۰ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان افزایش یافته است. علت رشد عجیب و وحشتناک بدهی بانک‌های خصوصی و غیردولتی، بحران نقدینگی است./ در توضیح بحران نقدینگی نیز باید اذعان نمود که صورت‌های مالی بانک‌ها نشان می‌دهد که رها کردن نرخ سود بانکی در کنار دیگر مشکلات قدیمی بانک‌ها مانند معوقات کلان، بدهی دولت و اموال مازاد غیرقابل فروش، موجب به هم ریختگی ترازنامه بانک‌ها و بروز بحران نقدینگی در بانک‌ها شد.

۲۴ فروردین ۱۳۹۶

سیف: اوراق خزانه به افزایش نرخ‌های سود دامن زد

سیف، رئیس کل بانک مرکزی: اوراق خزانه به افزایش نرخ‌های سود دامن زد./ البته این مساله موجب حرکت نرخ سود به سمت بالا شد اما برخی بانک ها هم دارند افراط می‌کنند./ اقدامات نظارتی بانک مرکزی به تدریج بانک‌ها را به سمت کاهش نرخ‌های سود سپرده و تسهیلات هدایت می‌کند‏.

۲۳ فروردین ۱۳۹۶
یادداشت//

اوراق خزانه عامل نرخ بالای سود بانکی نیست

یادداشت// سیف درحالی نرخ بالای سود بانکی را به عرضه ۵درصدی اوراق خزانه مرتبط می‌کند که به نظر می‌رسد وضع نامطلوب بازار پول باعث کشف قیمت اوراق روی نرخ ۲۵ درصد شد./ همچنین باید خاطرنشان کرد که کل اوراق خزانه منتشره تنها معادل ۵ درصد از سپرده‌های بانکی است. این حجم آنقدر اندک است که صحبت از اثر عرضه این اوراق بر افزایش سود بانکی به یک شوخی شبیه شده است.

۲۰ فروردین ۱۳۹۶
گزارش//

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در یازده ماه منتهی به بهمن سال گذشته به عدد ۱۱۵هزار میلیارد تومان رسید

تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از این حکایت دارد که تا پایان بهمن‌ماه سال گذشته بدهی بانک‌ها به این بانک با رشد ۳۵.۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن به بیش از ۱۱۵ هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین در مقایسه با اسفندماه ۱۳۹۴ که تا ۸۳.۶ درصد ثبت شده بود، بالغ بر ۳۸ درصد رشد داشته و تا ۳۲ هزار میلیارد تومان بر آن افزوده شده است.

۱۸ فروردین ۱۳۹۶

تسویه بدهی‌ و افزایش سرمایه بانکهای دولتی تا سقف ۳۸ هزار میلیارد تومان

بر اساس مصوبه هیئت دولت، وزارت اقتصاد مکلف شد تا سقف ۲۴ هزار میلیارد تومان برای افزایش سرمایه بانکهای دولتی اقدام نماید.

۱۶ فروردین ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

سپرده و تسهیلات بانک‌ها به ۶۰۹میلیارد دلار رسید

قائم مقام بانک مرکزی روز سه شنبه ارزش سپرده ها و تسهیلات ۳۵ بانک و موسسات اعتباری ایران را ۶۰۹ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت که بانک مرکزی ایران آمادگی کامل دارد از مشاوره و کمک متخصصین امر در خصوص انتشار ابزارهای مالی اسلامی برای پیاده سازی سیاست های پولی و مالی در ایران استفاده کند.

۲۲ اسفند ۱۳۹۵
مدیرعامل موسسه کوثر خبر داد؛

افزایش تقاضای نقدینگی علت افزایش نرخ سود سپرده بانکی

مدیرعامل موسسه کوثر با اعلام دلایل عدول بانک‌ها از اجرای نرخ مصوب شورای پول و اعتبار در روز های پایانی سال جاری ، گفت:‌ سال آینده سال سخت نظام بانکی و اقتصاد کشور خواهد بود.

۲۱ اسفند ۱۳۹۵
گزارش//

اضافه برداشت بانک‌ها، عاملی برای تحریک تورم است

اضافه برداشت بانک‌ها خارج از ضابطه بانک‌ها اغلب با اقدامات تنبیهی از سوی بانک مرکزی و هشدار به پیامدهای تورمی آن همراه شده است.

۱۱ اسفند ۱۳۹۵
مدیرعامل بانک قوامین خبر داد؛

سهم ۵ درصدی موسسات مالی قرض الحسنه در نظام بانکی

طی سال‌های اخیر بانک‌های قرض‌الحسنه تشکیل شد تا منابع قرض الحسنه و مصارف آنها به راحتی زیر نظر سپرده‌گذاران و بانک مرکزی باشد اما سهم این افراد در کل نظام بانکی ۵ درصد است.

۱۱ اسفند ۱۳۹۵

 بررسی ارقام بدهی دولت به بانک‌ها و بانک مرکزی نشان می‌دهد، این دو متغیر در دولت یازدهم با افزایش روبه رو بوده است

در حالی که معاون اول رئیس جمهور بانک‌ها را قلک دولت قبل عنوان کرده است، بررسی ارقام بدهی دولت به بانک‌ها و بانک مرکزی نشان می‌دهد، هم بانک‌ها و هم بانک مرکزی قلک دولت یازدهم در این سال‌ها بوده‌ا‌ند.