۱۱ اسفند ۱۳۹۵

 بررسی ارقام بدهی دولت به بانک‌ها و بانک مرکزی نشان می‌دهد، این دو متغیر در دولت یازدهم با افزایش روبه رو بوده است

در حالی که معاون اول رئیس جمهور بانک‌ها را قلک دولت قبل عنوان کرده است، بررسی ارقام بدهی دولت به بانک‌ها و بانک مرکزی نشان می‌دهد، هم بانک‌ها و هم بانک مرکزی قلک دولت یازدهم در این سال‌ها بوده‌ا‌ند.

۹ اسفند ۱۳۹۵
سیف، مطرح کرد؛

ساماندهی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی با راه‌اندازی سامانه چکاوک

رییس بانک مرکزی به سامان‌دهی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی با سامانه چکاوک اشاره کرد و گفت:این اقدامات سبب شد تا میانگین نرخ سود معاملات بازار بین بانکی در اسفند ماه این سال کاهش یابد.

۹ اسفند ۱۳۹۵

بررسی نرخ سود در شبکه بانکی نشان می‌دهد، اغلب بانک‌ها برای سپرده‌های بیش از ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیون تومان سودهای بالا پرداخت می‌کنند

گزارش// در ماه‌های اخیر که بانک مرکزی در برابر اضافه برداشت بانک‌ها از منابع (بانک مرکزی) سخت‌گیری‌ کرده است، بانک‌ها مجددا نرخ‌های سود سپرده را افزایش داده‌اند./ بانک‌ها به استثنای یک بانک، برای سپرده‌های ۱۰۰ میلیون تومان و بیشتر و یا ۲۰۰ میلیون تومان و بیشتر نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار را رعایت نمی‌کنند.

۹ اسفند ۱۳۹۵
کارشناس بانکی:

سود قطعی بانک‌ها از سودی که به سپرده‌گذار وعده می‌دهند، کمتر است

مصطفی پور، کارشناس بانکی: به دلیل عدم کارآیی برخی بانک‌ها که عمدتا به دلیل سبک اشتباه سپرده‌گیری و رقابت کاذب مؤسسات مالی بر سر جذب سپرده، مدیریت ریسک پایین بانک‌ها، هزینه بالای عملیات بانکی، بالا بودن قیمت تمام شده پول و بسیاری موارد دیگر بانک‌ها به سود وعده داده شده دست نمی‌یابند و حتی در مواردی، سود قطعی آنها از سود علی‌الحساب نیز کمتر می‌شود.

۲۸ بهمن ۱۳۹۵
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

کاهش نرخ سود بانکی محدود به سود سپرده‌ها شده است

عضو هیات‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم متناسب شدن نرخ سود وام‌های بانکی با نرخ تورم گفت: کاهش نرخ سود بانکی، محدود به سود سپرده‌ها شده است.

۲۷ بهمن ۱۳۹۵

گزارش// سپرده ۳ ماهه یک بانک به نرخ ۲۴٫۵ درصد

یک بانک خصوصی اخیرا نرخ سود سپرده های سه ماهه خود را بیست و چهار و نیم درصد در نظر گرفته است.

۲۷ بهمن ۱۳۹۵

گزارش// یکی از بانکهای خصوصی برای جذب نقدینگی شیوه سپرده تعهدی را ابداع کرده است

یکی از بانکهای خصوصی برای جذب نقدینگی شیوه سپرده تعهدی را ابداع کرده است.

۲۷ بهمن ۱۳۹۵
عضو کمیسیون صنایع، معادن مجلس:

برخی موسسات مالی اعتباری به دلیل نبود نظارت های لازم با دادن سودهای کلان میزان نقدینگی را در دست گرفته اند

سبحانی فر، با اشاره به فعالیت موسسات مالی اعتباری در این عرصه هم، تصریح کرد: متاسفانه برخی موسسات مالی اعتباری به دلیل نبود نظارت های لازم با دادن سودهای کلان میزان نقدینگی را در دست گرفته اند که بخش تولید و صنعت را با مشکل و ورشکستگی همراه ساختند.

۲۶ بهمن ۱۳۹۵

نسبت بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به تسهیلات اعطایی، از سال ۸۵ به بعد در حال افزایش بوده است

حجم بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در پایان آبان‌ماه ۹۵ به ۱۰۰ هزار و ۹۴۰ میلیارد تومان رسیده که با توجه به مانده ۹۱۷ هزار و ۹۴ میلیارد تومانی تسهیلات اعطایی در پایان این ماه سهم بانک مرکزی از کل تسهیلات بانکی به ۱۱ درصد می‌رسد.

۲۴ بهمن ۱۳۹۵

نوبخت: کل درآمد دولت از محل تسعیر ارز ۷۰۰ هزار میلیارد ریال است

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور کل درآمد دولت ناشی از تبصره های ۳۵ و ۳۶ قانون اصلاح قانون بودجه ۱۳۹۵ کل کشور را ۷۰۰ هزار میلیارد ریال برآورد کرد که ۱۰۰ هزار میلیارد ریال آن بابت پرداخت سود بدهکاران زیر یک میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.

۲۴ بهمن ۱۳۹۵
سخنگوی دولت:

دولت از طریق افزایش سرمایه بانک‌های دولتی از محل ۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه در ۸ بانک اقدام می‌کند

معاون رییس جمهور گفت: دولت از طریق افزایش سرمایه بانک‌های دولتی از محل ۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه در ۸ بانک اقدام می‌کند.

۱۸ بهمن ۱۳۹۵
دبیر کل کانون بانک‌های خصوصی:

بانک ها مجبورند نرخ سود مصوب را دور بزنند

دبیرکل کانون بانک ها و موسسه های اعتباری خصوصی گفت: بانک ها از دور زدن نرخ سودهای مصوب شورای پول و اعتبار خرسند نیستند اما برای تامین مالی خود مجبور به این کارند.

۱۶ بهمن ۱۳۹۵

شیوه پیشنهادی در لایحه بودجه سال ۹۶ برای افزایش سرمایه بانک‌های دولتی، نوعی جایزه به بانکهای متخلف است

شیوه پیشنهادی در لایحه بودجه سال ۹۶ برای افزایش سرمایه بانک‌های دولتی، اگرچه می‌تواند به تقویت توان تسهیلات‌دهی و بالارفتن نسبت کفایت سرمایه بانک‌ها کمک کند اما پیامدهای جانبی نیز دارد.

۱۲ بهمن ۱۳۹۵

مصوبه هیات دولت برای تسعیر دارایی‌های ارزی خلاف قانون است

یک اقتصاددان با تطبیق تبصره ۳۵ قانون بودجه و آیین‌نامه‌ای که هیات وزیران برای اجرا تصویب کرده است، گفت: این آیین‌نامه، مصوبه مجلس را نادیده گرفته و هیات تطبیق مصوبات دولت باید با لغو این آیین‌نامه مانع از اجرای آن شود.

۵ بهمن ۱۳۹۵
قائم مقام بانک مرکزی:

«سپرده‌گذاران بزرگ» بر بانک‌ها سلطه پیدا کرده‌اند اما ناسپاسی می‌کنند

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه در سال‌های گذشته به دلیل بالاتر بودن نرخ تورم از سود سپرده، همواره از ضرورت دفاع از حقوق سپرده‌گذار دفاع می‌کردم، گفت: هم‌اکنون سپرده‌گذاران بر بانک‌ها سلطه پیدا کرده‌اند ولی ناسپاسی می‌کنند.