۲۷ خرداد ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

واردات محصولات تراریخته، بازی با جان مردم است

ابراهیمی: در شرایط کنونی دستگاه های اجرایی درباره مفید یا مضر بودن محصولات تراریخته در یک بلاتکلیفی قرار دارند. واقعیت آن است که هنوز نسبت به اینکه آیا به واقع محصولات تراریخته مضر است یا خیر اظهارنظر دقیقی صورت نگرفته است و شبهات زیادی در این زمینه وجود دارد. ابتدا باید به طور دقیق ترسیمی از مصرف یا عدم مصرف محصولات تراریخته صورت گیرد و سپس با واردات تجهیزات محصولات تراریخته مخالفت شود. واردات محصولات تراریخته، بازی با جان مردم است.

۲۰ خرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان دامپزشکی:

مبارزه با «تب کریمه کنگو» در ۵ استان تشدید شد

خلج، رئیس سازمان دامپزشکی: بر اساس اعلام وزارت بهداشت درباره مشاهده موارد بیماری در انسان ها، مبارزه با عوامل بیماری زا در بخش دام در روستا‌ها و شهرستان‌های استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمانشاه، اصفهان و مازندران تشدید شده است. ویروس بیماری تب کریمه کنگو در طبیعت پایدار است و براساس شواهد علمی قابل حذف نیست بنابراین صاحبنظران جهانی برای پیشگیری از ابتلای به این بیماری بر آموزش عمومی تاکید دارند.

۱۸ خرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان دامپزشکی:

تاکنون ۴ میلیارد تومان سم برای مقابله با کنه ناقل بیماری تب کریمه کنگو مصرف شده است

خلج، رئیس سازمان دامپزشکی: تاکنون ۴ میلیارد تومان سم برای مقابله با کنه ناقل بیماری تب کریمه کنگو مصرف شده است. ویروس بیماری تب کریمه کنگو در طبیعت پایدار است و براساس شواهد علمی قابل حذف نیست بنابراین صاحبنظران جهانی برای پیشگیری از ابتلای به این بیماری بر آموزش عمومی تاکید دارند.

۹ خرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان دامپزشکی:

شورای ساماندهی کشتارگاه‌ها در سراسر کشور فعال شد

خلج، رئیس سازمان دامپزشکی کشور: شورای ساماندهی کشتارگاه‌ها در سراسر کشور فعال شد. از آنجا که یکی از مهمترین راههای انتقال بیماری‌های مشترک انسان و دام، کشتار غیر بهداشتی است، بنابراین نظارت بر کشتارگاه‌ها و تشویق سرمایه گذاران به احداث کشتارگاههای صنعتی از اولویت‌های سازمان دامپزشکی کشور است.

۸ خرداد ۱۳۹۶
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

شیوع بیماری تب کریمه کنگو، ناشی از ضعف در نظارت سازمان دامپزشکی است

قربانی، نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از اینکه شیوع بیماری تب کریمه کنگو، ناشی از ضعف در نظارت سازمان دامپزشکی است، افزود: همچنین سودجویان اقدام به واردات گوشت های آلوده می کنند که به این مورد نیز همانند مبارزه با مواد مخدر نیازمند اقدامات جدی است.

۷ خرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان محیط زیست:

۷۰ درصد از ریزگردهای کشور منشای خارجی دارد

ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست: همکاری مردم ، جوامع محلی و روستائیان در کاهش میزان ریزگردها و برطرف کردن کانون های گردو غبار نقش به سزایی در این مهم ایفا می کنند هر چند که ۷۰ تا ۸۰ درصد از گرد و غبار کشور منشای خارجی دارد. برای جلوگیری از افت آب های زیر زمینی و خشک شدن تالاب ها که اثرات مخربی نظیر گرد و غبار به همراه دارد ، چاره ای جز حرکت به سمت کشاورزی سازگار با اقلیم با بهره گیری از دانش روز نداریم.

۷ خرداد ۱۳۹۶
رئیس موسسه واکسن و سرم سازی رازی:

امسال با تولید ۲۸ میلیون دز واکسن تب برفکی به خودکفایی می رسیم

هاشم زاده، رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی: امسال تولید ۲۸ میلیون دز واکسن تب برفکی را در دستور کار داریم تا به خودکفایی برسیم. نیاز مصرفی سالانه واکسن تب برفکی کشور با توجه به برنامه واکسیناسیون همگانی دام سبک و سنگین بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون دز است.

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

ورود تولیدات تراریخته بدون غربالگری و قرنطینه ممنوع است

خادم، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه دولت آینده نیز باید برای حفاظت از سلامت تغذیه شهروندان به قانون ضابطه مندی محصولات تراریخته پایند باشد ، گفت: ورود تولیدات تراریخته بدون غربالگری و قرنطینه ممنوع است. یکی از وظایف اصولی دولت آینده که باید به طور حتم بدان تمکین کنند حذف میوه های قاچاق و کنترل کیفی و کمی محصولات تراریخته بر طبق قانون برنامه ششم است تا این نوع از محصولات قبل از ورود به کشور تحت کنترل های از جنس غربالگری قرار بگیرند .

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

تولید و واردات محصولات تراریخته ضابطه‌مند شود

شاعری، رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس: محصولات تراریخته امکان دارد سلامت بهداشت جامعه به‌ویژه دانش آموزان،کودکان و مادران باردار را به خطر بیندازد؛ بنابراین باید ارزیابی خطر بر روی محصولات تراریخته عملیاتی شود. وزارت بهداشت ودرمان نیز باید به مسئولیت خود در زمینه نمونه برداری،کنترل محصولات تراریخته عمل کند. وزارتخانه های کشاورزی ، بهداشت و درمان و سازمان محیط زیست طبق حکم برنامه ششم باید به وظیفه قانونی‌شان عمل کنند.

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
رئیس سازمان دامپزشکی ایران:

تب برفکی بیشترین خسارت اقتصادی را در حوزه دام به کشور وارد میکند

خلج رئیس سازمان دامپزشکی ایران: بیماری تب برفکی بیشترین خسارت اقتصادی را در حوزه دام به کشور وارد می کند. این بیماری در کشور ما بومی بوده و از زمان های بسیار دور در ایران وجود دارد، اما سازمان دامپزشکی قدم های خوبی برای کنترل و غلبه بر این بیماری در سال های اخیر برداشته است. هم اکنون بیش از ۹۰ درصد از نیاز کشور به انواع واکسن های دامی در داخل ایران تولید می شود، بیان کرد: کشور ما در سال های اخیر در زمینه تولید واکسن و داروهای دامی پیشرفت های خوبی داشته است. پارسال برای کنترل بیماری بیشتر دام ها در کشور مایه کوبی شدند و پوشش خوب و مناسبی نسبت به سال های قبل صورت گرفت. به منظور مقابله با بیماری‌های دامی و ارتقاء بهداشت فرآورده‌های خام دامی ۱۰۰ میلیارد تومان از مجلس درخواست شده که با تصویب در صحن علنی منتظر ابلاغ آن هستیم. برنامه ما برای بیمار تب برفکی تحت کنترل داشتن آن و کاهش کانون‌های این بیماری است که با داشتن بودجه لازم و به کمک نیروهای علمی توانمند و آزمایشگاه‌های مجهز امیدواریم این اقدام بعد از تصویب بودجه آن در مجلس تا پایان سال انجام گیرد.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

سازمان بهداشت جهانی ایران را در فهرست کشورهای پاک قرار داد

گزارش// پس از ۷ ماه توقف صادرات تخم‌مرغ، سازمان بهداشت جهانی دام، ایران را در فهرست کشورهای پاک قرار داد. این اقدام، امکان واردات تخم‌مرغ از ایران را فراهم می‌کند.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

شیوع آنفلوآنزای پرندگان در کویت

گزارش// جدیدترین داده های آماری در کویت حکایت از انتشار دوباره بیماری آنفلوانزای پرندگان در این کشور و توقف صادرات بخشی از این محصولات به عربستان سعودی دارد. وزارت بهداشت کویت اعلام کرد در نشست کمیته بحران این وزارتخانه تدابیر لازم برای کنترل دقیق مرغداری ها و همچنین نظارت کامل مبادی ورودی این کشور برای جلوگیری از ورود طیور آلوده بررسی شده است .

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

طبق اعلام سازمان دامپزشکی، ایران از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان پاک شد

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران، گفت: طبق اعلام سازمان دامپزشکی به سازمان جهانی بهداشت دام، ایران از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان پاک شد.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

عراق به علت ناامنی، به هیچ کدام از تعهدات خود در زمینه حل بحران ریزگردها عمل نکرده است

ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: از سال ۹۲ تاکنون با تلاش ‌ها و جلساتی که انجام شد، موضوع گرد و غبار خوزستان به ‌عنوان مسأله جهانی در سطح سازمان ملل مطرح و توجه سازمان‌ های بین ‌المللی بسیاری به این پدیده در ایران جذب شد. کشور عراق به علت ناامنی، عدم ثبات و سایر مشکلاتی که با آن مواجه است، به هیچ کدام از تعهدات خود در زمینه حل بحران ریزگردها عمل نکرده است.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

۸۵ الی ۹۰ درصد پدیده ریزگرد‌ها منشأ خارجی دارند

جلالی، معاون وزیر جهاد کشاورزی: ۸۵ الی ۹۰ درصد پدیده ریزگرد‌ها دارای منشأ خارجی از کشورهای عراق و عربستان و مابقی منشأ داخلی مربوط به خشک شدن تالاب ها است. بدون مشارکت مردم نمی‌توان در راستای حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست قدم برداشت. ضمن آنکه برای مقابله با کانون‌های بیابانی مدیریت جامع منابع آب حائز اهمیت است. برای مقابله با کانون گرد و خاک از مالچ پاشی ترکیبات هیدروکربنی نفتی به عنوان پوشش بر روی شن‌های روان استفاده می‌شود که این مالچ پاشی علاوه بر تثبیت شن‌های روان و جلوگیری از فرسایش بادی، حفاظت پوشش گیاهی و رطوبت خاک را به همراه دارد.