۲۲ آذر ۱۳۹۶

مدیرعامل اتحادیه مرغداران در مورد ارتباط افزایش قیمت تخم مرغ با شیوع آنفولانزا پاسخ روشنی نداد

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران میهن، از آغاز عرضه مستقیم تخم مرغ در میادین از چهارشنبه خبر داد و گفت: هر شانه تخم مرغ به قیمت ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان، به عرضه می‌شود.

۲۰ آذر ۱۳۹۶
دبیر کانون مرغ تخم گذار:

از ابتدای مهرماه تاکنون، در بیش از ۱۷۰ کانون آلوده، حدود ۹.۵ میلیون قطعه مرغ حذف‌شده‌اند

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار کشور، با بیان اینکه از ابتدای مهرماه تاکنون، بیش از ۷۰ کانون آلوده به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان داشته ایم، گفت: حدود ۹.۵ میلیون مرغ طی ۸۰ روز حذف شده است.

۱۹ آذر ۱۳۹۶
جهانگيري در جلسه ستاد پيشگيري از آنفلونزاي حادپرندگان:

دولت متعهد به پرداخت خسارات وارده ناشی از شیوع این ویروس به تولید‌کنندگان طیور است

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر همکاری همه دستگاه ها برای مقابله با آنفلونزای حاد پرندگان در کشور، گفت: دولت همه امکانات و ظرفیت خود را برای پیشگیری از شیوع این بیماری بکار خواهد گرفت.

۱۹ آذر ۱۳۹۶

در بیانیه پایانی روز جهانی خاک تغییر کاربری اراضی حاصلخیز کشاورزی و تبدیل بی‌رویه مراتع مصداق تخریب خاک عنوان شد

گزارش// بیانیه پایانی مراسم بزرگداشت روز جهانی خاک در ۹ بند قرائت شد. بر اساس بند (۳) این بیانیه، تغییر کاربری اراضی حاصلخیز کشاورزی و تخریب و تبدیل بی‌رویه مراتع و جنگل‌ها به مصداق تخریب خاک است و باید به طور جدی از این تخریب جلوگیری شود. بند (۴) این بیانیه، حفاظت از خاک و رفع خلاءهای قانونی و اجرای قانون مصوب موجود را یک ضرورت ملی می‌داند که باید تحقق یابد. این بیانیه با بیان آن که خاک بستر اصلی کشاورزی است و نقش مهمی در تامین غذای مردم کشور دارد، بر مدیریت توام آب و خاک تاکید می کند.

۱۸ آذر ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان:

مسوولان بی‌ضرر بودن تراریخته‌ها را تضمین کنند، برچسب محصولات تراریخته الزامی است

رئیس «کمیسیون بهداشت و درمان» مجلس در مورد دارا بودن برچسب محصولات تراریخته به مسئولان هشدار داد.

۱۴ آذر ۱۳۹۶
رئیس موسسه تحقیقاتی خاک‌وآب:

خاک بزرگترین ذخیره گاه کربن در کره‌زمین است، تخریب خاک می‌تواند این کربن‌ها را آزاد کند

رئیس موسسه تحقیقاتی خاک و آب وزارت جهاد کشاوری اعلام کرد که فقط حدود ۱۰ درصد از خاک کشور دارای ظرفیت لازم برای فعالیت های کشاورزی است.

۱۲ آذر ۱۳۹۶

مدیرکل دفتر ارتباطات علمی سازمان تات از تصویب قانون حفاظت از منابع ژنتیکی گیاهی کشور بعد از ۱۵ سال خبرداد

مدیرکل دفتر ارتباطات علمی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از تصویب قانون حفاظت از منابع ژنتیکی گیاهی کشور بعد از ۱۵ سال خبرداد.

۱۱ آذر ۱۳۹۶
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی:

باید زنجیره امنیت غذایی مردم از «مزرعه تا سفره» تشکیل شود

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: باید با نظارت و کنترل جدی بر فرآیند تولید و سلامت محصولات کشاورزی، زنجیره امنیت غذایی مردم از «مزرعه تا سفره» تشکیل شود.

۱۰ آذر ۱۳۹۶
مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی:

برای تاخیر در نمایشگاه دام و طیور به دلیل احتمال شیوع آنفولانزا، تاکنون اعلام رسمی نشده است

کمالی سروستانی درباه احتمال شیوع بیماری آنفولانزای حادپرندگان در کشور ناشی از برگزاری نمایشگاه بین المللی دام و طیور در فصل نامناسب، هشدار داد.

۹ آذر ۱۳۹۶

مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد به‌طور متوسط بخش کشاورزی سالانه حدود ١٢‌ هزار‌ میلیارد تومان خسارت ناشی از تغییرات اقلیمی را متحمل می‌شود

گزارش//بسیاری از نهادهای اقتصادی جهان، زیان‌های سالانه زیرساخت‌های کشورهای مختلف که بر اثر تغییر اقلیم، کاهش بارش، افزایش دما و شدت‌یافتن وقوع سیل رخ می‌دهد، محاسبه کرده بنابراین برآوردهایی از اثرات اقتصادی ناشی از تغییر اقلیم بر اقتصاد کشورهای مختلف ارائه می‌کنند.مطالعات انجام‌شده در ١٠ منطقه ایران و روی ٢٠ قلم محصول کشاورزی، نشان می‌دهد که به‌طور متوسط بخش کشاورزی سالانه حدود ١٢‌ هزار‌ میلیارد تومان خسارت ناشی از تغییرات اقلیمی را متحمل می‌شود.

۹ آذر ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

دستور رییس جمهوری به وزیر جهاد کشاورزی این است که سلامت محصولات کشاورزی ارتقا یابد

کشاورز: دستور رییس جمهوری به وزیر جهاد کشاورزی این است که سلامت محصولات ارتقا یابد و بنابراین باید یک گروه ویژه در سازمان حفظ نباتات برای کنترل بهداشتی و رصد سلامت و کیفیت محصولات داشته باشیم. تغییرات شرایط اقلیمی، خشکسالی و جایگزینی محصولات آب بر با گیاهان جدید و مناسب، سیکل عوامل اکولوژی خسارت زا به لحاظ آفات و بیماری ها و علف های هرز را تغییر می‌دهد.

۸ آذر ۱۳۹۶
نماینده مجلس به نقل از حجتی:

متاسفانه در زمینه برچسب‌گذاری محصولات تراریخته عقب هستیم و باید این مسئله را دنبال کنیم

حاج‌بابایی: یکی از دغدغه‌های نمایندگان در زمینه برچسب گذاری محصولات تراریخته، وضعیت صنایع تبدیلی و توسعه ای آن که مورد نیاز کشور بود که وزیر در پاسخ بیان کرد که در رابطه با بحث تراریخته، حق مردم را به رسمیت می شناسیم، متاسفانه در زمینه برچسب گذاری محصولات تراریخته عقب هستیم و باید این مسئله را دنبال کنیم.

۷ آذر ۱۳۹۶
عضو کمیسیون کشاورزی:

باوجود ممنوعیت قانونی تهیه، توزیع و انتشار محصولات تراریخته، دیدگاه سازمان تات پرسیده شد

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس از استماع گزارش آموزش و تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی در نشست امروز کمیسیون متبوعش خبر داد.

۷ آذر ۱۳۹۶
رئیس سازمان حفظ نباتات:

سازمان حفظ نباتات، تولید محصول سالم با دیدگاه حفظ محیط‌زیست را دنبال می‌کند

باغستانی: سامانه مانیتورینگ سموم را نیز به طور جدی دنبال می کنیم و تا چهار ماه آینده این سامانه به شکل آزمایشی در چند استان اجرا می شود. ما بر روی بهداشت و قرنطینه گیاهی و تحلیل خطر تاکید داریم و تجربه نشان می‌دهد که به استانداردهای جدید به ویژه در حوزه قرنطینه گیاهی نیاز داریم. حساسیت ما در مورد گواهی بهداشت کشورهای دیگر که محصولات کشاورزی به ایران صادر می‌کنند، افزایش یافته، به طوری که سال گذشته کارشناسان ما در بخش قرنطینه دو هزار نهال آلوده وارداتی از هلند را شناسایی و امحا کردند. الکترونیکی کردن فرآیندهای حوزه قرنطینه و شناسایی آفات و بیماری‌ها و صدور گواهی بهداشتی الکترونیکی در مورد تجارت محصولات کشاورزی از اقدام‌های این سازمان است.

۷ آذر ۱۳۹۶
رئیس سازمان حفظ نباتات:

سازمان حفظ نباتات، تولید محصول سالم با دیدگاه حفظ محیط‌زیست را دنبال می‌کند

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: سال گذشته ۲۶.۵ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی تحت عملیات مبارزه با آفات و علف‌های هرز، کنترل زراعی و مکانیکی و شبکه‌های مراقبت و پیش آگاهی قرار گرفت.