۲۸ فروردین ۱۳۹۶
استاندار خوزستان:

هورالعظیم در دولت قبل خشک شد و در دولت یازدهم جان گرفت

استاندار خوزستان گفت: سیاست دولت قبل برای استخراج نفت در هورالعظیم استخراج در حالت خشکی بوده است و همین مساله یکی از عوامل خشک شدن این تالاب بوده است. این در حالی است که در دولت اصلاحات بنا بود ژاپنی‌ها این کار را بدون خشک کردن آن انجام دهند.

۲۷ فروردین ۱۳۹۶
در مجلس مصوب شد؛

اجرای سالانه معادل ۳۰۰ هزار هکتار اقدامات مقابله با پدیده گرد وغبار توسط وزارت جهاد کشاورزی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی وزارت جهاد کشاورزی را موظف کردند علاوه بر اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی مقرر، سالانه حداقل معادل ۳۰۰ هزار هکتار نسبت به اجرای اقدامات مقابله با پدیده گرد وغبار با اولویت عملیات بیابان زدایی در مناطق بحرانی و کانون ها و زیست‌ بوم‌های حساس اقدام کند.

۲۷ فروردین ۱۳۹۶

۱۲ میلیون قطعه مرغ تخم گذار بر اثر آنفلوانزا از بین رفت

طلاکش، دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران: اگر بیمه غرامت تولیدکنندگانی را که آنفلوانزا به تولیدشان آسیب وارد کرده پرداخت نکند، در ۶ ماهه دوم سال، تولید تخم مرغ با مشکل مواجه می‌شود. برای از سرگیری صادرات، لازم است که سازمان دامپزشکی کشور به سازمان جهانی بهداشتِ دام اعلام کند که ایران از این بیماری(آنفلوآنزا) پاک شده است. حدود ۱۲ میلیون قطعه مرغ تخم گذار بر اثر شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور معدوم و حذف شد.

۲۶ فروردین ۱۳۹۶
نماینده مجلس مطرح کرد؛

کنترل بحران تخم مرغ، نیازمند آمایش تولید و پرداخت خسارت مکفی به مرغداران

عضوکمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه کنترل بحران تخم مرغ نیازمند آمایش تولید است،گفت:خارج شدن ۶ماهه برخی از مرغداری های تخم گذار براثر آنفلوآنزا از چرخه تولید با پرداخت خسارت بر طبق زمان تولید و هزینه حذف مرغ های تخم گذار توسط دولت کنترل شود.

۲۴ فروردین ۱۳۹۶
استاد دانشگاه ایتالیا:

آماده همکاری با ایران برای پیشگیری از بیماری‌های رایج در دام هستیم

آرکانجلو جنتیله، استاد دانشگاه بولونیای ایتالیا: برای پیشگیری از بیماری های رایج در میان دام ها به ویژه دام های سنگین، آماده همکاری و در اختیار گذاشتن تجربه های خود با ایران هستیم. در کشور به گفته وی، در کشورایتالیا، ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار راس دام سنگین وجود دارد که از این میزان سه میلیون و چهار صد هزار راس آن بوفالو است و همچنین این کشور دارای هشت میلیون راس دام کوچک است.

۲۳ فروردین ۱۳۹۶
رئیس سازمان دامپزشکی اعلام کرد؛

فروکش کردن بیماری آنفلوآنزا در کشور

خلج، رئیس سازمان دامپزشکی: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان فروکش کرده و کاملا تحت کنترل است و همه مطالبات مرغداران ناشی از تلفات این بیماری با تامین اعتبار ۳۰ میلیارد تومانی از سوی دولت پرداخت شده است. به گفته خلج، شرایط شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سویه‌ها و گونه‌های جدید با گذشته کاملا متفاوت است و نمی‌توان با گرم شدن هوا آسودگی خاطر از شیوع این بیماری داشت، چرا که طی سال‌های گذشته بروز این بیماری در فصل گرما نیز سابقه داشته است.

۲۱ فروردین ۱۳۹۶

انتقاد عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از کافی نبودن اعتبارات دامپزشکی برای مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

شیویاری، عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: منابع کافی برای مدیریت بیماری آنفلوآنزای پرندگان باید در اختیار سازمان دامپزشکی قرار گیرد، به طور قطع اگر این بیماری از کنترل دستگاه ها خارج شود، مدیریت و کنترل آن نیازمند صرف هزینه های گزاف است. بهتر است وزارت اقتصاد و دارایی به تامین منابع لازم برای کنترل این بیماری توجه ویژه ای داشته باشد.

۲۱ فروردین ۱۳۹۶
معاون سازمان مدیریت بحران کشور:

شیب شیوع آنفلوانزا به طور نامحسوس افزایش داشته، ولی وضعیت کاملاً تحت کنترل است

معاون امور آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور آخرین وضعیت شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور را تشریح کرد.

۲۰ فروردین ۱۳۹۶

معاون وزیر جهاد کشاورزی از پرداخت خسارت مرغداران در آینده‌ای نزدیک خبر داد

​معاون وزیر جهاد با بیان اینکه شیوع آنفلوانزای پرندگان منجر به ایجاد تنش در شرایط تولید و بازار نشده است،اظهارامیدواری کرد: خسارت تولیدکنندگان توسط بیمه به زودی پرداخت شود.

۱۶ فروردین ۱۳۹۶

حجتی: سال گذشته برای مبارزه با بحران ریزگردها، ۳۰ میلیارد تومان از طرف دولت در اختیار وزارت جهاد قرار گرفت

حجتی تاکید کرد: در اسفند ماه سال گذشته برای مبارزه با بحران ریزگردها ۳۰ میلیارد تومان بطور اضطراری از طرف دولت در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت؛ امسال هم بودجه ای در این خصوص تعلق گرفته است.

۲۶ اسفند ۱۳۹۵
رئیس سازمان جنگل‌ها:

منشاء تولید ۲۵ درصد گرد و غبار کشور، تالاب جازموریان است

جلالی، رییس سازمان جنگل ها، مراتع و ابخیزداری کشور: ۲۵ درصد گرد و غبار کشور از تالاب جازموریان -که در استان کرمان است- تولید می‌شود. سازمان جنگل‌ها، برنامه اجمالی برای مقابله با ریزگردها تهیه کرده و به سازمان مدیریت بحران داده و خوشبختانه دولت در برنامه ششم توسعه توجه خوبی به مسئله بیابان زایی داشته است. ۲۰ میلیون هکتار از وسعت بیابان های کشور تحت تاثیر فرسایش بادی قرار دارد و ۷.۵ میلیون هکتار از آن جزء کانون های بحرانی است و از این میان ۳ میلیون هکتار جزء کانون های درجه یک بحرانی محسوب می شود.

۲۴ اسفند ۱۳۹۵
حجتی:

طرح مقابله با ریزگردهای خوزستان، تحت نظارت تیم‌های تحقیقاتی اجرا شده‌است

وزیر کشاورزی با اشاره به طرح وزارت کشاورزی برای مقابله با ریزگردها گفت: اولین موضوعی که در دستور کار قرار گرفته بحث تامین آب و حق آبه برای مناطقی است که کانون ریزگرد هستند و قرار است پوشش گباهی در این مناطق افزایش پیدا کند.

۲۲ اسفند ۱۳۹۵

آخرین وضعیت آنفولانزای فوق حاد پرندگان/ ۲۴ استان درگیر این معضل هستند

رئیس هیأت مدیره مرغ تخم گذار استان تهران گفت: براساس آخرین اعلام سازمان دامپزشکی تا کنون ۲۴ استان درگیر این بیماری هستند، اما وضعیت استان‌های اصفهان و شهرکرد وخیم تر است.

۲۲ اسفند ۱۳۹۵
گزارش/

اختصاص ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت خسارت و هزینه‌های عملیاتی وقوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

با تصویب هیئت وزیران مبلغ دویست میلیارد ریال برای پرداخت خسارت و هزینه‌های عملیاتی وقوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اختیار سازمان دامپزشکی کشور قرار می‌گیرد.

۲۱ اسفند ۱۳۹۵
رئیس سازمان دامپزشکی کشور:

در راستای کنترل عوامل بیماری‌زا، اقدامات پیشگیرانه مهم‎تر از درمان تلقی می‌شود

رئیس سازمان دامپزشکی کشور بابیان اینکه در راستای کنترل عوامل بیماری زا اقدامات پیشگیرانه مهم تر از درمان تلقی می شود، گفت: ۱۰ میلیون دوز واکسن دامی طی سال جاری وارد کشور شده است.