۱۵ تیر ۱۳۹۸

فاصله‌ی ایران با استانداردهای بین المللی محصولات کشاورزی

بررسی‌ها نشان می‌دهد قوانین و سازوکارهای قانونی سازمان ملی استاندارد برای جلوگیری از جرائم استانداردی در حوزه حساس غذا، قوی و بازدارنده و یا به عبارتی« استاندارد» نیست. ناهماهنگی دستگاه‌هایی چون معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت و سازمان استاندارد در زمینه امنیت غذایی و تخلفات متعدد صورت گرفته در این حوزه بسیار است.

۱۲ تیر ۱۳۹۸

ایرادات شورای‌نگهبان به موافقت نامه‌پاریس پابرجاست

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست سند پیوستی یا سند تعهدات را همراه موافقت‌نامه پاریس به مجلس نفرستاد. شورای نگهبان نیز نسبت به این موافقت‌نامه هم ایراد گرفت و هم ابهام داشت. این ایرادات هنوز پابرجا هستند.

۹ مرداد ۱۳۹۷

تب برفکی و آنفولانزای پرندگان حجتی را به صحن علنی کشاند

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: پاسخ‌های ارائه شده در زمینه مبارزه وزارت جهاد کشاورزی با بیماری‌های تب برفکی و آنفولانزای فوق حاد پرندگان نماینده سوال کننده را قانع نکرد و به صحن ارجاع داده شد.

۹ مرداد ۱۳۹۷
رئیس سازمان دامپزشکی کشور:

نظارت بر واردات تخم چشم زده ماهی سختگیرانه است/ واردات تخم ماهی آلوده بعید است

رئیس دامپزشکی کشور روند نظارت بر واردات تخم چشم زده ماهی را تشریح کرد و گفت: از مبدا وارداتی تا مرز کشور نمونه برداری انجام می شود و تخم ماهی چشم زده پس از طی مراحل قرنطینه وارد مزارع پرورش ماهی می شود.

۸ مرداد ۱۳۹۷
رئیس سازمان دامپزشکی کشور:

تب کریمه کنگو جان ٥ نفر را گرفت/ واکسیناسیون طیور در ١٠ استان آغاز شده است

رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه ٥ نفر بر اثر ابتلا به تب کریمه کنگو فوت کرده اند، گفت:اجرای طرح واکسیناسیون طیور علیه آنفلوانزا در ١٠ استان آغاز شده است.

۲۷ تیر ۱۳۹۷
مدیرکل محیط‌زیست وزارت امور خارجه:

برخورد با معضل ریزگردها مستلزم همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی است

براساس پیشنهاد ارائه‌شده از سوی جمهوری اسلامی ایران، اولین نشست عالی‌رتبه مقابله با ریزگردها با هدف ارائه راهکارهای عملی برای مقابله با این معضل جهانی، در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد.

۱۶ تیر ۱۳۹۷
نماینده وزیر در ستاد مبارزه با آنفلوانزای مرغی:

دستورالعمل پیشگیری با آنفلوآنزا برای کاهش ۷۰ تا ۸۰ درصد تلفات تدوین شد

با توجه به شرایطی که در سال گذشته پس از بروز بیماری فوق حاد پرندگان در مرغداری های کشور بروز کرد، در پایان سال ۹۶ دولت تصمیم گرفت روند یکسانی را در کشور پیاده کند و دستورالعمل اجرایی پیشگیری و مقابله با بیماری آنفلوانزا تدوین شد. در این دستورالعمل وظیفه همه دستگاهها مشخص شده و ما هم به استانها سرکشی می کنیم تا با این نقشه بتوانیم بیماری را کنترل کرده و با پیامدهای آن مقابله کنیم. این بیماری معمولا درنیمه دوم سال بروز میکند و دو ماه فرصت داریم هماهنگی لازم را انجام دهیم تا ۷۰ تا ۸۰ درصد تلفات سال قبل را کنترل کرده و صنعت طیور کشور را پشتیبانی کنیم و از بحران خارج شویم.

۱۶ تیر ۱۳۹۷
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی:

روغن سویای تراریخته با رعایت مسائل زیستی، بهداشتی و رعایت قانون وارد می‌شود

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی گفت:‌ روغن سویا با رعایت مسائل زیستی، بهداشتی و رعایت قانون به صورت تراریخته وارد می‌شود، اما روغن‌های کلزا، آفتابگران، ذرت و سایر موارد تراریخته نیست.

۱۶ تیر ۱۳۹۷
نماینده وزیر در ستاد مبارزه با آنفلوانزای مرغی:‌

سال گذشته ۲۷میلیون تلفات مرغی داشتیم که برای هر قطعه‌مرغ تلف‌شده ۱۵هزار‌تومان خسارت پرداخت شد

در سال گذشته به دلیل تنوع طیور ۲۷ میلیون تلفات مرغی در واحدهای صنعتی در سراسر کشور داشتیم. در خصوص تامین خسارت مرغداران برای هر قطعه مرغ تلف شده ۱۵ هزار تومان بیمه خسارت پرداخت شد. ۱۲ استان در کشور درگیر این بیماری هستند که بیشترین برنامه ریزی در این استانها صورت می گیرد و قزوین پایلوت طرح مبارزه با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است.

۱۶ تیر ۱۳۹۷
عضو کمیسیون کشاورزی:

اقدامات دولت در راستای مقابله با بیماری تب کریمه کنگو موفقیت‌آمیز بوده است

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: اقدامات دولت در راستای مقابله با بیماری تب کریمه کنگو موفقیت آمیز بوده اما موارد نادری در سطح کشور گزارش شده که قابل رفع است.

۱۳ تیر ۱۳۹۷
مدیرکل منابع‌طبیعی گلستان:

اغلب حریق‌های منابع طبیعی در هفته گذشته، از زمین‌های کشاورزی سرایت کرده‌اند

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان گفت: از ابتدای هفته جاری ۱۹ مورد حریق در عرصه‌های جنگلی و مرتعی سطح استان داشتیم که اغلب آن‌ها از زمین‌های کشاورزی به این مناطق سرایت کرده بود.

۱۱ تیر ۱۳۹۷
رئیس سازمان دامپزشکی:

مجموعه اقدامات ما در سال ۹۷ جلوی طغیان بیماری آنفلوانزای فوق حاد را خواهد گرفت

رفیعی‌پور: واکسیناسیون طیور از ۱۰ روز پیش در استان قزوین آغاز شده به ترتیب در استان‌های البرز،تهران و قم انجام می‌شود.در کنار آن اقداماتی همچون ورود به حوزه مرغداری های غیرمجاز برای تعیین تکلیف آنها داشتیم. در بخش پرورش مرغ‌های بومی و سنتی در روستاها اقدامات خوبی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی شروع کردیم که این مرغداری‌ها هم تحت نظر و با مدیریت بهداشتی به تولیداتشان ادامه بدهند تا خطری برای صنعت طیور نباشند. در پی تفاهم‌نامه‌ای که با نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به امضاء رسید،کنترل تمام جابه‌جایی صنعت طیور مانند تخم‌مرغ،‌مرغ،غذای صنعت طیور و کود مرغی در مبادی مختلف کشور انجام می‌شود.این مجموعه اقدامات جلوی طغیان بیماری آنفلوانزای فوق حاد را در سال ۹۷ خواهد گرفت.

۱۱ تیر ۱۳۹۷
رئیس سازمان دامپزشکی:

دشمنان به طور قطع به دنبال آن هستند که عمدا با دستکاری ویروس‌ها کشور ما را تهدید کنند

رفیعی‌پور: دشمنان ما به طور قطع به دنبال آن هستند که عمدا با دستکاری ویروس ها و دستکاری عوامل بیماری زا کشور ما را تهدید کنند که حوزه دامی به عنوان دومین رکن اقتصاد کشوردر معرض این تهدید است. پارسال طغیانی در بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان داشتیم که این طغیان از سال ۹۵ شروع و در سال گذشته نیز ادامه داشت که تا اوایل سال ۹۷ هم متاسفانه به شکل سینوسی گزارش‌هایی از کانون‌های بیماری داشتیم. امسال برای پیشگیری از این بیماری برنامه هایی مانند رصد، پایش، تشخیص بیماری، معدوم سازی و در صورت نیاز اقدامات امنیت زیستی در حوزه طیور خواهیم داشت.

۸ تیر ۱۳۹۷
وزیر جهادکشاورزی:‌

با توجه به گستردگی شن‌های روان و تاثیر آن بر زندگی مردم و اقتصاد کشاورزان،اقدامات مقابله‌ای باید توسعه یابد

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که در دولت تدبیر و امید، اقدامات گسترده برای مقابله با بیابانزایی و تثبیت شن های روان انجام شده است،بر لزوم تامین اعتبار برای گسترش اقدامات مقابله با بیابانزایی در استان کرمان تاکید کرد.

۵ تیر ۱۳۹۷
رئیس هیات نمایندگان کمیسیون کشاورزی اتحادیه اروپا:

تراریخته نبودن یک مزیت درباره کشاورزی ایران به حساب می‌آید

کلارک: افکارعمومی در اروپا نسبت به محصولات تراریخته که مصرف انسانی دارند،رغبتی ندارد و ایران نشان داده است که محصولاتش GMO نیست که این امر یک مزیت و نکته مثبتی درباره کشاورزی ایران به حساب می‌آید.