۳۰ خرداد ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران:

صنایع تبدیلی تراز تجاری کشاورزی را مثبت می کند

زرگران: در حال حاضر وزارت جهاد کشاورزی درک خوبی از نیازهای بخش کشاورزی دارد. بر این اساس، در حوزه زراعت و باغبانی و تا حدودی دام طی سال های اخیر توانمندی ها نمایان شده است. با این حال، بخش صنایع تبدیلی هنوز نتوانسته است از رشدهای بزرگ و تراز مثبت تجاری بهره مند شود. دلیل بی نصیب ماندن از پتانسیل های صنایع تبدیلی در اختیار نداشتن بودجه کافی برای حمایت از این بخش است. صنایع تبدیلی تراز تجاری کشاورزی را مثبت می کند.

۲۳ خرداد ۱۳۹۶
مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهادکشاورزی

ضریب خوداتکایی تولید برنج با توسعه مکانیزاسیون افزایش می‌یابد

خاکسار: ۱۰۰ درصد برداشت برنج در استان های گیلان و مازندران تا پایان برنامه ششم توسعه مکانیزه می شود.سال گذشته ۸۱ درصد کل برداشت در استان مازندران و ۷۰ درصد در گیلان به صورت مکانیزه انجام شد.

۲۲ خرداد ۱۳۹۶
مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران:

ترکیه در جنوب ایران گلخانه‌های مدرن احداث می‌کند

اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران با شرکت‌های ترکیه‌ای تفاهم‌نامه‌ای را برای احداث گلخانه‌های مدرن و تولید بذر کیفی محصولات سبزی و صیفی و ذرت در جنوب کشور به امضاء رساند.

۲۱ خرداد ۱۳۹۶

حجتی: ارتقای نظام های بهره برداری در بخش کشاورزی ضروری است

وزیر جهاد کشاورزی: با توجه به اجرای شبکه های فرعی،زهکشی و سامانه های نوین آبیاری در طرح جامع رودخانه های مرزی باید با ارتقای نظام های بهره برداری و ایجاد زنجیره های تولید، بهره وری کشاورزی در این مناطق افزایش یابد و بهترین محصولات با راندمان تولید بالا در مناطق اجرای این طرح تولید شود. اراضی ملی که طرح جامع رودخانه مرزی در آن اجرا می شود برای بهره وری بیشتر لازم است در قالب سهام های بلوکی به سرمایه گذاران و کارآفرینان بخش خصوصی به صورت اجاره واگذار شود.

۱۰ خرداد ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران:

شکل گیری شرکت‌های کشت و صنعت و تجمیع زمین‌های کشاورزی یک ضرورت است

صادقیان، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران: اراضی بالای ۲ هزار هکتار در کشور ما الان تنها ۶۴ قطعه است و با این شرایط نمی توانیم نیاز کشاورزی مدرن را در کشور برآورده و پیاده سازیم و بهره وری را افزایش دهیم و مصرف آب را کاهش؛ این یک واقعیت است که در الگوهای کوچک و زمین های کوچک تنها می توان کشاورزی سنتی را پیش برد و فقط امکان بهبود محدود و مکانیزه کردن های سنتی وجود دارد. شکل گیری شرکت‌های کشت و صنعت و تجمیع زمین‌های کشاورزی یک ضرورت است.

۷ خرداد ۱۳۹۶

کشت گیاهان دارویی اولویت وزارت جهادکشاورزی برای توسعه اشتغال

خالدی، مدیر کل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی: برای ایجاد اشتغال پایدار ۱۰ محور در اولویت‌ها مشخص شده که یکی از آنها توسعه گیاهان دارویی است. توسعه کشت گیاهان دارویی هم در ایجاد شغل و هم در افزایش درآمد موثر خواهد بود. جهاد کشاورزی برای توسعه گیاهان دارویی چه در زمینه پرداخت تسهیلات و چه در استفاده از منابع صندوق توسعه ملی هر کمکی لازم باشد ارائه خواهد کرد .

۴ خرداد ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزان و دامپروران صنعتی اصفهان:

نخستین زنجیره تولید شیر کشور به‌زودی راه‌اندازی می‌شود

نصرالهی، مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزان و دامپروران صنعتی اصفهان: با توجه به اقدامات اولیه‌ای که صورت گرفته، پیش‌بینی می‌شود که تا پایان امسال، نخستین زنجیره تولید شیر کشور در استان اصفهان راه‌اندازی شود. این زنجیره که در تولید فراورده‌های مختلف لبنی فعالیت خواهد کرد، با هدف افزایش صادرات بوده و مجوزهای لازم برای آن صادر شده است. البته برای این منظور، لازم است که سرمایه‌گذاران خارجی ورود کنند. زیرا برای تسهیل در امر صادرات و رقابت قوی‌تر، برندهای شناخته شده بهتر می‌توانند در بازار موثر باشند. تا وقتی تسهیلات بانکی ۱۸ درصدی برای متقاضیان وجود دارد، سرمایه‌گذاران کمتری برای چنین بخشی، تمایل نشان می‌دهند.

۴ خرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان:

سازه‎های گلخانه‎ای پیشرفته با همکاری اسپانیا در هرمزگان احداث می‎شود

حیدری پوری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان: درنشست مشترک با اعضای ستاد گلخانه های هرمزگان و مدیر شرکت اسپانیایی سازنده سازه های پیشرفته گلخانه ای قرار شد امسال ۱۰هکتار سازه گلخانه با سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهرستان رودان اجرا شود.

۲ خرداد ۱۳۹۶
معاون اقتصادی وزیرجهاد کشاورزی:

سیاست وزارت کشاورزی سوق دادن تولیدات خام به سمت فرآوری است

بخشنده، معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهادکشاورزی: سیاست این وزارتخانه سوق دادن تولیدات خام به سمت محصولات فرآوری شده است و اکنون بیش از ۵۰ میلیون تن از ۱۱۸ میلیون تن محصولات کشاورزی کشور فرآوری می‌شود.

۲ خرداد ۱۳۹۶
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی:

میزان فرآوری از ۵۰ میلیون تن تولیدات کشاورزی فراتر خواهد رفت

بخشنده، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی: تراز تجاری محصولات کشاورزی از ابتدای دولت یازدهم، پنج میلیارد دلار کاهش یافته است؛ همچنین ۵۰ میلیون تن از ۱۱۸ میلیون تن تولیدات کشاورزی کشور در حال فرآوری است. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در ستاد اقتصاد مقاومتی، افزایش حجم محصولات فرآوری‌شده کشاورزی و همچنین ساخت انبارها، سردخانه‌ها و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در دستور کار قرار دارد. ساخت سردخانه‌ها با ظرفیت ۱,۵ میلیون تن به اتمام رسیده که وزارت جهاد کشاورزی از لحاظ تسهیلاتی، احداث این سردخانه‌ها را پشتیبانی کرده است.

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
رئیس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی:

طی چند سال اخیر به ازای هر هکتار یک میلیون تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفت

عباسی، رئیس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی: تا ابتدای سال ۹۲ تنها ۱۲٫۵ درصد از مزارع برداشت مکانیزه انجام می‌شد که این رقم در شرایط کنونی به حدود ۸۰ درصد رسیده است. برداشت مکانیزه برنج کاهش ضایعات، پایداری تولید، کاهش مشقت کاری و بیماری‌های پوستی و همچنین کاهش ۶۰ درصدی هزینه‌های تولید را به همراه داشته است. طی چند سال اخیر به ازای هر هکتار یک میلیون تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفت که درنهایت این امر موجب شد تا علاقه مندی به تغییر کاربری در شمال متوقف شود.

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد؛

رشد ۱۶.۸ درصدی تولید محصولات شیلاتی در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۲

صالحی، معاون وزیر کشاورزی: تولید محصولات شیلاتی در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۲ ۱۶.۸ درصد رشد داشته است. در سال ۱۳۹۱ سرانه مصرف آبزیان در ایران ۷.۵ کیلوگرم در سال بود که این میزان در سال ۱۳۹۵ به ۱۰.۶ کیلوگرم افزایش یافت. رییس سازمان شیلات ایران در رابطه با تولید محصولات دریایی بیان داشت: حجم آبزی پروی و صید انواع ماهی در ایران به یک میلیون و ۷۰ هزار تن رسید در حالی که این میزان در سال ۱۳۹۱ کمتر از ۷۶۰ هزار تن بود؛ همچنین در سال گذشته با ۴۱۲ میلیون دلار صادرات در بخش شیلات رکورد این حوزه شکسته شد.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی زنجان:

جلوگیری از ایجاد ضایعات، پیش‌شرط توسعه کشاورزی است

هاشمی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی زنجان: جلوگیری از ایجاد ضایعات از پیش‌شرط ‌های توسعه کشاورزی است. صدور محصولات خام و مواد اولیه و با ارزش‌افزوده پایین از دیگر چالش بخش کشاورزی است که این مهم سبب می‌شود که عایدی کشاورز و دامدار پایین باشد و نیز کشورهای خریدار این مواد اولیه با فرآوری مجدد محصول خود را به ما صادر می‌کنند و از این جریان، تولیدکننده داخلی بهره‌ای نمی‌برد.

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

طرح تولید ترکیبات ژنتیکی و سنتز نژاد گوسفند در جنوب کرمان اجرا شد

مشایخی، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان: طرح تولید ترکیبات ژنتیکی و سنتز نژاد گوسفند از محل اعتبارات سال ۹۵ طرح دام روستایی در منطقه اجرا شد. این طرح با حجم ۵۰۰ راس و با اعتباری معادل ۶۰۰ میلیون ریال در دو گله یکی به ظرفیت ۱۵۰ راس در روستای فراش از توابع شهرستان جیرفت و دیگری به ظرفیت ۳۵۰ راس در روستای عزیزآباد از توابع شهرستان رودبار جنوب در حال اجراست.هدف از اجرای این طرح را بهبود کمی و کیفی تولیدات در دام سبک است. نژاد پدری استفاده شده در این طرح از نژاد رومانف روسی است که این نژاد با نژاد بلوچی و کرمانی تلاقی داده می شود.

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
حجتی اعلام کرد؛

افزایش بهره وری تولید و اشتغال با اجرای طرح توسعه گلخانه‌ها در کشور

حجتی، وزیر جهاد کشاورزی: طرح توسعه گلخانه‌ها با اشتغال زایی بالا، جذب فارغ التحصیلان کشاورزی و بهره وری در مصرف آب و تولید محصولات سالم از طرح‌های اصلی اقتصاد مقاومتی و مورد حمایت دولت است و ارزان‌ترین تسهیلات بدون هیچ گونه محدودیتی برای توسعه گلخانه‌ها اختصاص می‌یابد. طرح توسعه گلخانه‌ها به دلایل مختلف همچون اشتغال زایی بالا، جذب فارغ التحصیلان کشاورزی و بهره وری در مصرف آب و تولید محصولات سالم یکی از طرح‌های اصلی اقتصاد مقاومتی است و اغلب بندهای اقتصاد مقاومتی را پوشش می‌دهد لذا مورد حمایت دولت بوده و هست و به همین خاطر ارزان‌ترین تسهیلاتی را که در ارتباط با بانک‌ها و صندوق توسعه داریم امروز بدون هیچ گونه محدودیتی برای توسعه گلخانه‌ها اختصاص می‌دهیم.