۱۶ اسفند ۱۳۹۶
عضو کمیسیون کشاورزی:

لایحه UPOV ایراداتی دارد و باید دوباره در کمیسیون کشاورزی مجلس بررسی شود

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: «طرح UPOV» با توجه به حساسیت‌هایی که دارد قرار است دوباره در کمیسیون کشاورزی مجلس مورد بررسی قرار گیرد تا اجازه طرح دوباره در صحن مجلس یابد.

۱۶ اسفند ۱۳۹۶
استاد دانشگاه تهران:

دانش و فناوری اصلاح همه بذرها را داریم

در حالی به اعتقاد موافقان، هدف کنوانسیونUPOV رعایت حقوق به نژادگران است که کارشناسان می گویند:نه تنها ازحقوق به نژادگر داخلی حمایت نمی شود بلکه احتمال تحریم صادرات بذر به کشور هم وجود دارد.

۱۶ اسفند ۱۳۹۶
استاد دانشگاه تهران:

عضویت در کنوانسیون ارقام جدید گیاهی سودی برای ایران ندارد

استاد گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه تهران گفت: هدف از کنوانسیون جهانی حمایت از ارقام جدید گیاهی تضمین سود کشورهای ایجاد کننده این کنوانسیون است و عضویت در آن سودی برای ایران ندارد.

۱۶ اسفند ۱۳۹۶
عضو کمیسیون کشاورزی:

باتوجه به اینکه پیوستن به کنوانسیون UPOVبه صلاح کشور نیست،طرح این لایحه در صحن علنی منتفی شد

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس از بازگشت لایحه پیوستن به کنوانسیون UPOV به کمیسیون کشاورزی مجلس خبر داد.

۱۵ اسفند ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت حمایتی کشاورزی:

از سال آینده نهاده‌های کشاورزی با کشتی‌های شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران حمل می‌شود

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: در سال ۱۳٩٧ نهاده های کشاورزی با استفاده از کشتی های شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران حمل می شود.

۶ اسفند ۱۳۹۶
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی:

از ۲۳۰ هزار نفر از فارغ‌التحصیلان نظام مهندسی کشاورزی۷۰ درصد آنها بیکارند

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی گفت: از مجموع ۲۳۰ هزار عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی تنها ۱۳ درصد جذب مشاغل دولتی، ۱۷ درصد در بخش غیردولتی شده‌اند و ۷۰ درصد بیکارند.

۶ اسفند ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی:

طبق تصمیم ستاد تنظیم بازار قیمت کودهای کشاورزی تغییری نمی‌یابد

رسولی: در ستاد تنظیم بازار تصمیم گرفته شد و تأکید مؤکد دولت بر آن است که قیمت کودهای کشاورزی تغییری نداشته باشد و ما با همان قیمت‌های سال گذشته آن را عرضه می‌کنیم. ما یک قیمت خرید داریم و یک قیمت فروش، تدابیر و سیاست‌هایی را وزارت جهاد کشاورزی در نظر گرفته که نوسانات بازار را مدیریت کند و با این کار سهم یارانه را بیشتر کرده و سعی می‌کند که افزایش قیمتی برای کشاورزان لحاظ نشود و کمتر سالی را داریم که اندک افزایش قیمت در کودهای کشاورزی اعمال نشده باشد.

۶ اسفند ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی:

تا دو سه سال آینده در تولید کود، ۱۰۰ درصد به خودکفایی می‌رسیم

رسولی: طبق اعلام مؤسسه خاک و آب کشور سالانه به ۴۰۰ هزار تن کودهای پتاسه نیاز داریم که تا چند سال گذشته صد درصد وارد می‌شد، اما با ایجاد کارخانه‌های تولید این نوع کود در کشور بخشی در داخل تولید می‌شود و امیدواریم با ایجاد دو واحد بزرگ در سمنان و آذربایجان غربی به‌زودی ۵۰ درصد از نیاز کشور را خودمان تولید کنیم و تا دو سه سال آینده در این حوزه ۱۰۰ درصد به خودکفایی می‌رسیم.شرکت پتروشیمی سالانه بیش از ۵ میلیون تن کود اوره تولید می‌کند که مصرف ما سالانه چیزی حدود ۲ تا ۲.۵ میلیون تن است که می‌توان ۵۰ درصد آن را صادر کرد و طبق مصوبه هیأت وزیران صادرات بعد از تأمین نیاز داخل است.

۶ اسفند ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی:

بیش از ۹۵ درصد از بذر مورد استفاده در کشور را در داخل تأمین می‌کنیم

رسولی: به جرأت می‌توان گفت که بیش از ۹۵ درصد از بذر مورد استفاده در کشور را در داخل تأمین می‌کنیم، به‌ویژه بذرهای استراتژیک مانند گند، جو و برنج صد درصد داخلی است و در بخش دانه‌های روغنی نیز بخش قابل توجهی در داخل تولید می‌شود و شاید بتوان گفت از مجموع ۱۰۰ هزار تن بذری که سالانه تأمین و توزیع می‌کنیم،‌ امسال ۲۸۲ تن بذر وارد کردیم.سال گذشته از فرانسه مقدار کمی در حد ۲۵۳ کیلوگرم بذر نمونه وارد کردیم که با کشت آن در مزارع نمونه مادر توانستیم ۷۳ هزار کیلوگرم بذر برداشت کنیم و رویکرد ما این است که تکنولوژی تولید بذر به‌روز دنیا را در داخل داشته باشیم.

۶ اسفند ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

برای نجات کشت دیم با موسسه تحقیقاتی ایکاردا همکاری خوبی داریم

کشاورز: در اراضی دیم باید کشت مستقیم و پاییزه انجام و گندم ، نخود، یک گیاه علوفه ای، یک گیاه روغنی و یک گیاه اصلاح کننده در این اراضی کشت شود. ما باید کشاورزی دیم را از شکنندگی نجات دهیم و تکنولوژی آن هم موجود است ضمن آن که موسسه تحقیقات بین المللی ایکاردا، همکاری خوبی در این زمینه با ما داشته است.

۶ اسفند ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

علاوه بر تعیین استانداردهای کود به دنبال اجباری کردن مصرف کود استاندارد در اراضی کشاورزی کشور هستیم

کشاورز: در آغاز به کار دولت یادزهم، کود برای بخش کشاورزی تدارک دیده نشده بود و آنچه عرضه می‌شد ماده موثره نداشت و حاوی فلزات سنگین بود، اما اکنون کودهای کشاورزی کنترل می شود و بارکد گواهی اصالت دریافت می‌کنند. عرضه کودهایی که ثبت نشده باشد، قاچاق محسوب می شود و باید با آن برخورد کرد.میزان کیفیت کود با اتخاذ تدابیر مختلف اکنون به بیش از ۸۵ درصد ارتقا یافته و کودهای دولتی هم کاملا استاندارد شده اند. ما علاوه بر تعیین استانداردهای کود به دنبال اجباری کردن مصرف کود استاندارد در اراضی کشاورزی کشور هستیم.

۶ اسفند ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

اجرای الگوی کشت، امری حمایتی و انگیزشی است و الگوی کشت اجباری جواب نداده است

کشاورز: اجرای الگوی کشت، امری حمایتی و انگیزشی است و فقط کشور های بلوک شرق الگوی کشت اجباری داشته اند که جواب نداده است. آب مهمترین عامل محدودیت تولیدات کشاورزی در کشور است. ما بر مبنای محدودیت آب، الگوی کشت را مطالعه و بررسی کرده ایم و نخستین نسخه ما متناسب با خاک و آب و اقلیم کشور تهیه شده است. در این راستا، نیاز کشور به محصولات کشاورزی را تعیین کرده ایم به طوری که می دانیم در ۱۴ یا ۱۵ سال آینده به چه میزان از محصولات کشاورزی نیاز داریم.

۵ اسفند ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت خدماتی حمایتی:

قیمت فروش کودهای یارانه‌ای هیچ‌گونه افزایش قیمت نخواهد داشت

مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: قیمت فروش کودهای شیمیایی به کشاورزان ثابت بوده و به‌ هیچ‌عنوان افزایش نخواهد یافت.

۵ اسفند ۱۳۹۶
مدیر امور عشایر استان البرز:

۶ زیرگذر برای تسهیل عبور عشایر در آزادراه کمربند جنوبی تهران احداث می‌شود

مدیر امور عشایر استان البرز از احداث ۶ زیرگذر برای عبور عشایر در آزادراه کمربند جنوبی تهران خبر داد.

۲ اسفند ۱۳۹۶
مجری طرح گندم:

تولیدکنندگان بذر، بذر را به قیمت یارانه‌ای در اختیار کشاورزان قراردادند ولی هنوز مبلغ مابه‌التفاوت را دریافت نکردند

اسفندیارپور: تاکنون نزدیک ۴۵۰ هزارتن بذر گندم اصلاح شده در اختیار کشاورزان قرار گرفته است. امسال شرکت های تولید کننده بذر گندم در حمایت از دولت بذر تولیدی خود را به شکل یارانه ای با قیمت ۱۷۶۰۰ ریال در اختیار کشاورزان قرار دادند.سال گذشته نیز این شرکت ها بذر گندم را به نرخ ۱۵۶۰۰ ریال به کشاورزان فروختند.درحالی که نرخ تمام شده بذر گندم آبی و دیم بین ۲۰۲۵۰ تا ۲۰۵۰۰ ریال است. از مسئولین می خواهیم مطالبات شرکت های تولید کننده بذر گندم را که سال گذشته و امسال جور دولت را کشیدند، تا پایان امسال تامین و پرداخت کند.زیرا اگر این شرکت های تولید کننده در تنگنا قرار بگیرند، ممکن است بذر سال آینده با مشکل مواجه شود.