۱۹ آذر ۱۳۹۶

کلانتری: افزایش تعداد دام برای تآمین گوشت، پوشش گیاهی را از بین برده و فرسایش خاک را تسریع می‌کند

رئیس سازمان محیط زیست: در حال حاضر وزیر جهاد کشاورزی و همکارانش برای تأمین غذای ۸۰ میلیون نفر تحت فشار هستند؛ این در حالی است که محدودیت در منابع و استفاده بیش از ظرفیت از برخی سرمایه‌ها موضوع را بسیار پیچیده کرده است. به‌عنوان مثال برای تأمین گوشت نخستین راهی که به ذهنمان می‌رسد، افزایش تعداد دام است، اما متوجه نیستیم که این موضوع پوشش گیاهی را از بین برده و فرسایش خاک را تسریع می‌کند. وقتی اقدامات نادرست انسان‌ها نفوذپذیری خاک را در مقابل آب کاهش می‌دهد، جنگل‌ها ضعیف و درخت‌ها رو به خشکی می‌روند؛

۱۸ آذر ۱۳۹۶
مدیرکل دفتر امور صید شیلات:

اجرای طرح دریابست علت افزایش صید بود که کمک کرد میگوها به وزن ایده‌آل برسند

در حالی که صید پاییزه همچنان ادامه دارد، در سال جاری صید میگو تاکنون از افزایش ۶۰ درصدی برخوردار بوده است.

۱۸ آذر ۱۳۹۶
مشاور وزیر کشاورزی:

وزارت جهاد کشاورزی باید الگوی کشت را تنظیم کند تا بتواند جوابگوی حلقه آب مجازی باشد

شریعتمدار: برخی معتقدند آب مجازی چندان در مدیریت آب کشور موثر نیست، اما همه موافقند که در مراحل ترمیم منابع آبی، یکی از روش های موثر است.بدین معنی که نگران واردات محصولات پر آب بر نباشیم و آب مازاد را صرف تولید محصولات کم آب بر و ارزآور کنیم. در این زمینه، الگوی کشت به ما کمک می کند که چه محصولاتی تولید و در کجا باید صرفه جویی آب داشته باشیم. وزارت جهاد کشاورزی باید الگوی کشت را تنظیم کند تا بتواند جوابگوی حلقه آب مجازی باشد. از طرفی الگوی کشت باید در راستای منافع اقتصادی کشاورزی تعیین شود و در این صورت کشاورزان آن را اجرا خواهند کرد.

۱۱ آذر ۱۳۹۶

توافقنامه ترکیه، ایران و قطر در روز ۵ آذر، راه حمل و نقل و انتقال محصولات کشاورزی بین این سه کشور را تسهیل می‌کند

توافقنامه ترکیه، ایران و قطر راه حمل و نقل و انتقال کالاهای تجاری بین این سه کشور را تسهیل می‌کند.

۱۰ آذر ۱۳۹۶

حجتی: نظام دامپروری در دام سبک در حال تغییر از شبانی به سیستم‌های متمرکز و بسته است

وزیر جهاد کشاورزی: دام سبک کشور در سال های اخیر به دلایل مختلف از جمله تغییر نظام شبانی کاهش یافته است. گوشت قرمز منجمد رشد قیمت پایینی داشته ولی از آنجایی که ذائقه مردم به مصرف گوشت گرم گرایش دارد،گوشت مورد نیاز از کشورهای آسیای میانه و در مواردی با هواپیما از استرالیا تامین می شود. نظام دامپروری در دام سبک در حال تغییر از شبانی به سیستم های متمرکز و بسته است. در سال های اخیر گله های مادری دو و چندقلوزا از نژادهای بز و گوسفند با قابلیت پرورش در مناطق گرمسیری و سرردسیری تامین شده است.

۵ آذر ۱۳۹۶
معاون بهبود تولیدات دامی لرستان:

سال گذشته ترکیب ژنتیک ۲ هزار رأس دام سبک نژاد لری با نژاد فرانسوی انجام شد

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی لرستان گفت: سال گذشته ترکیب ژنتیک ۲ هزار راس دام سبک نژاد لری با نژاد فرانسوی انجام شد.

۲ آذر ۱۳۹۶
معاون وزیر کشاورزی:

با‌وجود گسترش پدیده شوری در ایران، طرح‌های ارزشمندی برای بهره‌برداری اقتصادی از منابع شوری در حال اجراست

اسکندر زند افزود: پرورش انواع آبزیان مقاوم به شوری، کاشت انواع درختان برای تولید چوب، تولید علوفه و کاشت بوته های مقاوم به شوری خاک و تولید انرژی از جمله ظرفیت های ایجاد شده در موضوع شور ورزی برخی از این فعالیت هاست.

۲ آذر ۱۳۹۶

بخش تحقیقات و آموزش کشاورزی در ایران با توجه به شرایط کم آبی این کشور نیازمند توجه و سرمایه‌گذاری ویژه دولت است

رئیس افتخاری مرکز تحقیقات کشاورزی فرانسه، نقش آموزش و تحقیقات در کشاورزی امروز دنیا را بخصوص برای کشورهای در حال توسعه و دچار بحران آب بسیار حساس و کلیدی خواند.

۲ آذر ۱۳۹۶
استاد فرانسوی:

توصیه من افزایش مصرف کودهای شیمیایی است و آلودگی زیست‌محیطی و بیماری با مصرف به میزان مناسب اتفاق نمی‌افتد

رئیس افتخاری مرکز تحقیقات کشاورزی فرانسه، نقش آموزش و تحقیقات در کشاورزی امروز دنیا را بخصوص برای کشورهای در حال توسعه و دچار بحران آب بسیار حساس و کلیدی خواند.

۱ آذر ۱۳۹۶

پیرو جلسه دو وزیر ارتباطات و کشاورزی، اولین جلسه شورای هماهنگی کشاورزی هوشمند برگزار شد

به دنبال برگزاری جلسه مشترک میان وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات و جهاد کشاورزی در هفته گذشته در خصوص بهره‌گیری از فرصت‌ها و ظرفیت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه کشاورزی، جلسه شورای هماهنگی با حضور نمایندگان این دو وزارتخانه، برگزار شد.

۲۹ آبان ۱۳۹۶

مطرح شدن حذف ارز مبادله کنجاله سویا افزایش قیمت نهاده‌ها را به همراه داشت

یک مقام مسئول گفت: در یک ماه اخیر افزایش ۲۰ درصدی قیمت نهاده های دامی به طور متوسط قیمت تمام شده هر کیلو شیر خام را ۸۰ تومان افزایش داد.

۲۹ آبان ۱۳۹۶
مدیرکل شیلات استان مازندران:

ذخیره‌سازی تعداد ۵۰ هزار قطعه بچه ماهی قزل‌آلا در قفس‌های دریایی عبا‌س‌آباد آغاز شد

مدیرکل شیلات استان مازندران گفت: ذخیره سازی تعداد ۵۰ هزار قطعه بچه ماهی قزل آلا با میانگین وزن ۱۰۰ گرم در بیست وهفتم آبان در شهرستان عباس آباد و در قفس های دریایی شرکت سمام گستر آغاز شد.

۲۷ آبان ۱۳۹۶
یک مسئول:

واردات انواع کنجاله در شش ماهه نخست امسال، در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۸ درصد کاهش داشته است

رییس انجمن خوراک دام و طیور گفت: نوسان یک الی دو درصدی قیمت نهاده های دامی، نقش چندانی در میزان کاهش و افزایش صادرات ندارد.

۲۷ آبان ۱۳۹۶

تشریح برنامه‌های چهارگانه معاونت امور دام برای توسعه پرورش دام سبک و تولید محصولات دامی بیشتر

معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی برای توسعه پرورش دام سبک و تولید محصولات دامی بیشتر برنامه‌هایی دارد که در چهار گروه اصلی طبقه‌بندی می‌شود.

۲۶ آبان ۱۳۹۶
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی:

«کشاورزی دقیق» با افزایش علم کشاورزی کشاورزان محقق می‌شود

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: رشد درآمدزایی کشاورزان، افزایش کمیت و کیفیت تولید و کشاورزی پایدار از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است.