• صفحه اول
  • اخبار مرتبط
  • تجارت خارجی کشاورزی
۱۳ تیر ۱۳۹۷
از اول مردادماه؛

ثبت سفارش محصولات کشاورزی در سامانه جامع تجارت الزامی شد

محصولات کشاورزی مربوط به وزارت جهاد کشاورزی مانند گروه های کالایی دیگر مشمول طرح شناسه کالا شدند.

۵ تیر ۱۳۹۷
رئیس هیات نمایندگان کمیسیون کشاورزی اتحادیه اروپا:

ایران می‌تواند ماهی قزل‌آلا به اتحادیه اروپا صادر کند

کلارک: ایران می تواند ماهی قزل آلا به اتحادیه اروپا صادر کند گرچه روند پایش و کنترل کیفیت همچنان وجود دارد.به علت کاهش میزان افلاتوکسین از اول ژوییه، اتحادیه اروپا بازرسی ۵ درصدی هر محموله صادراتی کشمش ایران را انجام نمی دهد. درباره صادرات شترمرغ و گوشت آن به اتحادیه اروپا نیز ما دو پرسشنامه برای ایران فرستادهایم که باید به این پرسشنامه پاسخ داده شود. از سال ۲۰۰۶ سفارش اسب از ایران نداشته ایم و ما باید بدانیم آیا اسب های ایران سلامت لازم را برای ورود به اروپا دارند. در صورتی که اسب های ایران بیماری نداشته باشند، واردات آن را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا تسهیل خواهیم کرد.

۶ خرد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون کشاورزی:

عدم عضویت کشور ما در اتحادیه‌های بین‌المللی یکی از دلایل ضعف صادرات محصولات کشاورزی است

اکبری: ضعف صادرات محصولات کشاورزی دلایل مختلفی دارد که بخشی از آن به عدم عضویت کشور ما در اتحادیه‌های بین‌المللی است، کشورهای عضو این اتحادیه‌ها نسبت به یکدیگر تعهداتی دارند و کشور ما متاسفانه به دلیل برخی موارد از قبیل تحریم‌ها و مسائل امنیتی عضو هیچ اتحادیه‌ای نیست و همین موضوع قدرت رقابت کشور را کاهش می‌دهد.

۶ خرد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون کشاورزی:

طی دو سال گذشته مشوق‌های صادراتی به صادرکنندگان پرداخت نشده است

اکبری: مشوق‌های صادراتی طی دو سال گذشته به صادرکنندگان پرداخت نشده است در حالی که در برنامه ششم توسعه و بودجه سال جاری مشوق‌های صادراتی در نظر گرفته شده است.

۵ خرد ۱۳۹۷
دبیر کانون مرغداران کشور:

یک فرد خاص با داشتن انحصار واردات نهاده‌های دامی به راحتی قیمت‌ها را تنظیم می‌کند

دبیر کانون مرغداران کشور گفت: با آنکه دولت برای واردات نهاده یارانه می‌دهد، اما انحصار واردات نهاده همچنان در دست فردی خاص است که به راحتی با بازار بازی می‌کند و اجازه نمی‌دهد، قیمت نهاده پایین بیاید.

۲۹ ارد ۱۳۹۷

موافقت‌نامه تجارت ترجیحی ایران با کشورهای اوراسیا امضا شد

موافقتنامه ترجیحات تجاری ایران با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا با حضور محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در آستانه قزاقستان به امضا رسید.

۲۳ ارد ۱۳۹۷
رئیس میز عراق:

عراق تصمیم به اعمال محدودیت برای ۶۳ قلم کالای وارداتی دارد

رضازاده: دولت عراق پیش‌ از این اعلام کرده که در سال جاری برای ۶۳ قلم کالا افزایش تعرفه یا ممنوعیت وارداتی لحاظ خواهد کرد.

۲۳ ارد ۱۳۹۷
رایزن بازرگانی ایران در عراق:

عراق ورود پنج محصول کشاورزی به این کشور را موقتاً ممنوع اعلام کرد

بهزاد: وزرات زراعت عراق از ورود پنج قلم محصول کشاورزی شامل سیب‌زمینی، هندوانه، خربزه، فلفل و کدو به دلیل ممنوعیت فصلی از تاریخ هفت می ۲۰۱۸ (۱۷ اردیبهشت ماه) از کلیه مرزها و از تمامی کشورها به عراق موقتاً جلوگیری می‌کند.

۲۷ فرو ۱۳۹۷
وزیر اسبق کشاورزی:

در زمینه صادرات (محصولات کشاورزی) در حوزه سیاست‌گذاری با مشکل مواجه هستیم

اسکندری با انتقاد از وضعیت صادرات محصولات کشاورزی گفت: مسئولین وزارت خارجه در مذاکرات خود باید موضوع صادرات را جلو ببرند زیرا اکنون ما در موضوع سیاستگذاری‌ها با مشکل مواجه هستیم.عراق حدود ۶۰۰ هزار تن مرغ وارد می‌کند اما با وجود اینکه ما بخش مشخصی از این صادرات را در اختیار داریم اما آمار رسمی کشور عراق نیست زیرا این صادرات از طریق بازارچه‌های مرزی انجام می‌شود. مرغ ایران در کشور عراق طرفدار زیادی دارد و در فروشگاه‌ها ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان گرانتر از مرغ کشورهای دیگر به فروش می‌رسد اما صادرات ما به این کشور به شکل مرسوم انجام نمی‌شود.

۲۰ فرو ۱۳۹۷
رئیس اتاق بازرگانی مازندران:

بزرگترین مشکل تجارت با روسیه، حقوق گمرکی بالا است

مهاجر: بزرگترین مشکل تجارت با روسیه، حقوق گمرکی بالا است. یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار صادرات ایران به روسیه است که به دلیل موانع حقوق گمرکی نمی‌توانیم آن را افزایش دهیم. حداقل انتظار ما آن است که برای ایران مانند سایر کشورها حقوق گمرکی در نظر گرفته شود.در حالی که حداقل حقوق گمرکی برای ایران ۲۰ درصد بوده که این حقوق گمرکی برای برخی کشورها صفر درصد است.

۲۰ فرو ۱۳۹۷
دبیر انجمن‌های صنایع غذایی:

روسیه اجازه بارگیری گندم به کشتی‌های ایرانی را برای ورود موقت نمی‌دهد

زرگران: برای عبور گندم روسیه و تبدیل آن به آرد برای صادرات به عراق به توافق رسیده‌ایم اما دولت روسیه به ما اعلام کرده است که کشتی‌های ایرانی اجازه بارگیری در رودخانه ولگا را ندارند. پاسخی که مسئولین دولت روسیه به ما می‌دهند آن است که مجلس روسیه باید این اجازه را صادر کند که این جلسه شرایط مناسبی را برای رفع این مشکل فراهم می‌آورد.

۲۰ فرو ۱۳۹۷
دبیر انجمن‌های صنایع غذایی:

عضویت در اتحادیه گمرکی در روسیه را تقاضا داریم تا وضعیت تعرفه‌ها برای ایران کاهش یابد

زرگران: عضویت در اتحادیه گمرکی در روسیه را تقاضا داریم تا از این طریق وضعیت تعرفه‌ها  برای ایران بهبود و کاهش یابد. مطلعیم که روسیه نیز در قبال عضویت ایران در این اتحادیه انتظار کاهش تعرفه برای کالاهای صادراتی خود به ایران دارد که امیدواریم این توافقات صورت گیرد تا ما بتوانیم محصولات بیشتری به روسیه صادر کنیم.

۱۳ فرو ۱۳۹۷
معاون اداره بنادر سیستان:

از نیمه اول سال جاری صادرات محصولات کشاورزی افغانستان از بندر چابهار به هند آغاز می‌شود

طبق اعلام مسئولان دولت افغانستان از نیمه اول سال جاری برنامه صادرات محصولات کشاورزی افغانستان از مسیر بندر چابهار به هند آغاز می شود.

۱۳ فرو ۱۳۹۷
معاون امور بندری اداره بنادر سیستان:

۱۱۰هزار تن گندم اهدایی هندوستان به افغانستان از راه بندر چابهار انتقال پیدا می‌کند

معاون امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: هفتمین کشتی گندم ترانزیتی با نام آرزو حامل ۶۰۰ دستگاه کانتینر ۲۰ فوت از هندوستان به مقصد افغانستان وارد بندر چابهار شد.

۳ فرو ۱۳۹۷
عضو شورای مرکزی خانه کشاورز:

کشت فراسرزمینی به قیمت نابودی کشاورزان تمام می‌شود

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز گفت: کشت فراسرزمینی به قیمت نابودی جامعه کشاورزی تمام می شود.