۲۶ شهریور ۱۳۹۸

صادرات سیمان به چین و بنگلادش افزایش یافت/ مشکلی برای بازگرداندن ارز نداریم

یک کارشناس صنعت سیمان از افزایش صادرات سیمان به چین و بنگلادش طی ۵ ماهه اول امسال خبر داد و گفت: در حال حاضر یکی دو کارخانه سیمان، محصولشان را زیر قیمت مصوب عرضه می‌کنند.

۲۶ شهریور ۱۳۹۸

منابع رسمی قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین را تکذیب می‌کنند/ پای شیطنت رسانه‌ای در میان است

رئیس اتاق مشترک ایران و چین با اشاره به ادعای یک رسانه غربی درباره امضا قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری بین ایران و چین گفت: این مطلب از سوی هیچ منبع رسمی و موثق ایرانی و چین اعلام نشده است.

۲۶ شهریور ۱۳۹۸
مذاکرات تجاری

مذاکرات تجاری چین و آمریکا پنجشنبه در واشنگتن انجام می‌شود

مقامات چین و آمریکا مذاکرات تجاری را روز پنجشنبه در واشنگتن ادامه می‌دهند که کارشناسان برای این گفت‌وگو بسیار خوشبین هستند.

۲۶ شهریور ۱۳۹۸
شرکت بازرگانی

تحقق رویای واردات دولتی‌ها با انتقال شرکت بازرگانی به وزارت صمت

با انتقال شرکت بازرگانی دولتی به وزارت صمت و کاهش اختیارات بازرگانی وزرات جهاد کشاورزی مسیر اقدامات دولت به سمت واردات کالاهای اساسی قرار گرفته است. پس از برنج، مرغ و گوشت قرمز، این بار واردات گندم هم در دست بررسی است!

۲۵ شهریور ۱۳۹۸

صادرات و واردات ۵ ماهه امسال چقدر بود

صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور در ۵ ماهه امسال بالغ بر ۱۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده است که به لحاظ حجمی ۶۰ هزار ۷۳۷ تن محسوب می‌شود.

۲۴ شهریور ۱۳۹۸
تجارت خارجی

تراز تجارت خارجی مثبت یک میلیارد دلار شد

تراز تجارت خارجی کشور در یک ساله منتهی به مرداد ۱۳۹۸ مثبت بوده و به بیش از یک میلیارد دلار رسیده است.

۲ شهریور ۱۳۹۸

لزوم بازنگری در مذاکرات با عراق

دولت برای صــادرات برق و گاز و دریافت پول آن از عــراق، چند ماه مشــغول مذاکره با این کشــور بوده تا بتواند تحریم های آمریکا را دور بزند، اما نتیجه عملی این دیپلماســی چیزی جز مشروعیت بخشیدن به تحریم های آمریکا و اجرای آن ها در مــراودات مالی میان ایران و عراق نبوده است!

۲۲ مرداد ۱۳۹۸

تهدیدات و موانع گسترش روابط اقتصادی ایران و عراق

در چند سال اخیر با ظهور پدیده راهپیمایی اربعین، همگرایی ملت¬های ایران و عراق بیش از پیش به چشم می¬آید. این امر حاکی از اشتراکات زیاد فرهنگی و عقیدتی ملت¬هاست که با مدیریت صحیح توسط دولتمردان این دو کشور میتواند تقویت روابط اقتصادی و سیاسی را نیز به دنبال داشته باشد.

۲۹ تیر ۱۳۹۸
بزرگ‌ترین بازار صادرات ایران در معرض خطر است

ترکیه چگونه با دیپلماسی اقتصادی فعال بازار عراق را گرفت؟

پس از تجاوز آمریکا به عراق و سرنگونی صدام، رقابت اصلی کشورهای غربی و منطقه‌ای، تصاحب و گرفتن سهم از بازار عراق بود. در بین همسایگان عراق، ترکیه بیش از سایرین برای ورود به بازار این کشور تلاش کرد.

۱۲ خرداد ۱۳۹۸

تشکیل وزارت بازرگانی بازگشایی دروازه‌های واردات است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه تشکیل وزارت بازرگانی باز کردن دروازه‌های واردات به کشور بدون توجه به تولید داخلی است، گفت: در صورت جدا شدن بخش بازرگانی از صنعت دیگر کسی پاسخگوی تضعیف تولید نیست.

۹ خرداد ۱۳۹۸

منافع کشاورزان قربانی ملاحظات سیاسی/اهمال در دفاع از قانون تمرکز

در حالی که دولت در تصمیمی اشتباه و به اسم حل مشکل تنظیم بازار قصد دارد وزارت بازرگانی را احیا کند، سکوت و اهمال وزیر جهادکشاورزی در دفاع از قانون تمرکز مایه تعجب شده است.

۱ خرداد ۱۳۹۸
رسالت سابقه ادغام وزارتخانه‌هاي صنعت و تجارت در کره و ژاپن را بررسي مي‌کند

تجربه موفق شرقي‌ها در سياست‌گذاري تجاري

ساختار سازماني سياست‌گذاري صنعتي و تجاري دو کشور ژاپن و کره نشان مي‌دهد که آنها توانسته‌اند با ادغام وزارتخانه‌هاي مربوط به صنعت و بازرگاني و يکپارچه کردن سياست‌گذاري اين دو حوزه در يک بخش متمرکز، به رشد صنعتي و تجاري خيره‌کننده‌اي برسند.

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

گرانی‌ها بدلیل فقدان وزارت بازرگانی نیست/افرادمتخصص را بکاربگیرید

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مشکل فعلی بازار و گرانی‌ها به دلیل فقدان وزارت بازرگانی نیست و دولت اگر دنبال حل مشکل است باید به کارگیری افراد متخصص در وزارت صمت را در دستور کار قرار دهد.

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

آسیب شناسی صنعت تجهیزات مخابراتی از منظر تولید کنندگان/ ۷۰ درصد تجهیزات وارداتی است

صنعت تجهیزات مخابراتی در دهه‌ی اول انقلاب در دوران شکوفایی قرار داشت؛ اما به تدریج با ورود شرکت‌های خارجی در دهه‌های بعد با افول کم سابقه‌ای مواجه شد؛ به گونه‌ای که در سال‌های اخیر بیش از ۷۰% از این تجهیزات وارداتی بوده است.

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

چرا تشکیل “وزارت واردات” غیرقانونی است؟

با توجه به اینکه رئیس مجلس باید در خط مقدم رعایت قوانین باشد، بی‌اعتنایی لاریجانی به مغایرت‌های قانونی طرح تشکیل وزارت بازرگانی، شبهه وجود لابی دولت با مجلس برای رأی آوردن طرح مذکور را ایجاد می‌کند.