۱ خرداد ۱۳۹۶

اتاق ایران و جهاد کشاورزی موافقتنامه صدور گواهی حلال امضا کردند

گزارش// موافقت‌نامه صدور گواهی حلال و کالاهای صادراتی کشور در نشست شورای روسای اتاق‌های سراسر کشور، بین رئیس اتاق ایران و نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی امضا شد.

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

وزارت جهاد کشاورزی مکلف به تولید ۱۲۶۰۰ هزار تن گندم در سال زراعی جاری شد

جهانگیری، معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تکالیف و پروژه های اولویت دار ۱۰ دستگاه اجرایی (مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی) برای اجرا در سال ۹۶ را ابلاغ کرد. بر این اساس در حوزه کشاورزی، تولید ۱۲۶۰۰ هزار تن گندم در سال زراعی جاری باید تولید شود. همچنین توسعه آبزی پروری و پرورش ماهی در قفس به میزان ۵۰۰۰۰ تن در آبهای شمال و جنوب کشور در این ابلاغیه ذکر شده است. همچنین معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور مکلف به ارتقاء تولید و توسعه اشتغال پایدار در دشت‌ها و مناطق روستایی شده است.

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
مدیر ترویج کشاورزی جهاد کشاورزی تهران:

طرح مدرسه در مزرعه رهیافتی به سوی کشاورزی پایدار است

هاشمی، مدیر ترویج کشاورزی جهاد کشاورزی تهران: طرح مدرسه در مزرعه از جمله رهیافت‌های ترویج کشاورزی در راستای کمک به پایداری نظام‌های زراعی، مدیریت پایدار منابع در بخش کشاورزی برای ایجاد امنیت غذایی و امرار معاش پایدار است. با توجه به اهمیت این موضوع نظام ترویج و آموزش کشاورزی به دلیل ارتباط مستقیم و تنگاتنگ با بخش های اجرایی، کاربران و کشاورزان می تواند با تبادل اطلاعات مفید و به روز از رهیافت های جدی جهت اصلاح الگوی مصرف کودهای شیمیایی و خطرناک در جهت حفظ محیط زیست باشد.مدرسه در مزرعه این فرصت را برای گروه‌های کشاورز فراهم می‌کند تا در مورد شیوه کشاورزی پایدار آشنا شوند.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
سفیر چک در ایران:

جمهوری چک آماده همکاری در حوزه گردشگری و کشاورزی با ایران است

سفیر جمهوری چک در ایران در نشست با فعالان اقتصادی استان لرستان: جمهوری چک آماده همکاری همه جانبه با ایران است. استان لرستان دارای ظرفیت های بسیار زیادی در حوزه های مختلف اعم از کشاورزی و گردشگری است. به عنوان نمونه وجود آبشارها و طبیعت زیبا و همچنین سایر ظرفیت های لرستان باعث شده تا لرستان را جواهری دانست که هنوز گردشگران نتوانسته اند به آن دست یابند. در حوزه اقتصادی ظرفیت های بسیار مناسبی در هر دو کشور وجود دارد، به عنوان نمونه در حوزه کشاورزی می توان شرایط را برای افزایش همکاری ها مهیا کرد.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

سهم کشاورزی در تولید ناخالص ملی به هشت درصد برسد

شاعری، رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس: سهم بخش کشاورزی با افزایش سه برابری سهم آن در اقتصاد و افزایش سه درصدی سرمایه گذاری در آن از تولید ناخالص ملی باید به هشت درصد برسد. بخش کشاورزی سهم خوبی در اقتصاد ملی و اشتغال کشور دارد و یکی از مهمترین بخش ها در تولید ناخالص ملی محسوب می شود.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
بررسی آمار تجارت کشور در سال ۹۵ نشان می‎دهد؛

کاهش ۱۵۰۰ میلیارد تومانی واردات گندم و جو، نتیجه خودکفایی

گزارش// کاهش واردات دو محصول گندم و جو بسیار قابل توجه بوده به طوریکه میزان واردات این دو محصول در سال گذشته در مجموع حدود ۲.۴ میلیون تن به قیمت ۶۹۰ میلیون دلار کاهش یافته است. علت اصلی تداوم روند کاهشی میزان واردات محصولات غذایی نیز کاهش واردات این دو محصول بوده است. میزان واردات محصولات غذایی در سال گذشته از نظر وزنی، بالغ بر ۱.۱ میلیون تن و از نظر قیمتی ۴۴۰ میلیون دلار (حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان) کاهش یافته است که این نشان از تداوم مدیریت واردات محصولات کشاورزی در سال جاری دارد.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
مدیر گروه برنامه‎ریزی و توسعه کشاورزی مؤسسه آموزش علمی – کاربردی خبر داد؛

برگزاری دوره آموزشی محیط زیست و توسعه پایدار کشاورزی

مقدس، مدیر گروه برنامه ریزی و توسعه کشاورزی: دوره آموزشی محیط زیست و توسعه پایدار کشاورزی با هدف ارتقای دانش و مهارت مدرسان درس توسعه پایدار کشاورزی مراکز تحقیقات و آموزش کشاورزی از مجموعه دروس توانمندی های مشترک دوره های علمی – کاربردی کشاورزی به صورت تئوری و بازدید میدانی اجرا شد.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
مجری طرح چغندر قند:

مجموع درآمد چغندرکاران از ۴۶۸ میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۱۷۴۰ میلیارد تومان در سال ۹۵ رسید

یزدانی، مجری طرح چغندرقند: در اجرای طرح افزایش ضریب خوداتکایی شکر، بحث توسعه کشت پاییزه چغندرقند در کشور مطرح شد و سالانه صد هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت بهاره چغندرقند می‌رود. به دلیل بحران آبی که در کشور وجود دارد، توسعه کشت پاییزه با هدف افزایش بهره وری آب و تولید در دستورکار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت، همین مساله موجب شد که درآمد چغندرکاران که در سال ۹۲، ۴۶۸ میلیارد تومان بود به ۱۷۴۰میلیارد تومان در سال ۹۵ برسد.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
مشاور کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی اتاق ایران تاکید کرد؛

بی توجهی دولت در برون سپاری وظایف و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی

پاک سرشت، مشاور کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی اتاق ایران: برون سپاری وظایف و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی از مهم ترین موضوع هایی است که دولت ها نسبت به آن بی توجه بودند و این امر را موجب زیان کشاورزان شده است. در گذشته که تامین نهاده های کشاورزی بر عهده بخش خصوصی بود، این بخش با بهترین شکل اداره می شد و نهاده ها با قیمت مناسب و کیفیت بسیار بالا به دست مصرف کننده می رسید. در کشورهای پیش رو در بخش کشاورزی ۹۸ درصد امور به دست تشکل های کشاورزی انجام می شود، خواستار اجرای هر چه سریع تر اصل ۴۴ قانون اساسی در واگذار امور به بخش خصوصی شد.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

سیف جایگزین قنبری در شرکت بازرگانی دولتی ایران شد

گزارش// امروز یزدان سیف به جای قنبری به عنوان مدیرعاملی شرکت بازرگانی دولتی ایران معارفه شد. سیف پیش از این به عنوان مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی فعالیت می‌کرد.گفته می شود علی قنبری با استعفا از سمت مدیرعاملی شرکت بازرگانی دولتی ایران، در ستاد انتخاباتی حسن روحانی فعال شده است.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
پیشنهاد رئیس کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی اتاق ایران:

پیشنهاد می‎دهیم کمیسیون کشاورزی مستقل از کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی اتاق ایران شکل بگیرد

یزدی حسینی، رئیس کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی اتاق ایران: دولت یازدهم قدم های مثبتی را برای حل مشکلات کشاورزان برداشته است. هر چند میزان مشکلات این صنعت کاهش داشته است و آمار نشان از رشد نسبی این صنعت دارد اما، رفع کامل برخی از مشکلات نیازمند توجه بیشتر و برنامه ریزی های کارشناسی تر است. پیشنهاد میدهیم که کمیسیون کشاورزی مستقل از کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی اتاق ایران شکل بگیرد. این کمیسیون می تواند برای ارتقای روابط بخش کشاورزی ایران با بخش کشاورزی اتحادیه اروپا موثر باشد، همچنین در تسهیل نمودن روابط تجاری با کشورهای خارجی اقدام کند.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

ارزآوری ۵.۷ میلیارد دلاری صادرات محصولات کشاورزی در سال ۹۵

بخشنده، معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد: بیش از پنج میلیون و ۸۱۲ هزار تن محصولات کشاورزی در سال ۹۵ از کشور صادر شده که نسبت به سال قبل از آن به لحاظ وزنی ۲۱.۷۷ درصد و از نظر ارزشی ۳.۶۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. سهم صادرات بخش کشاورزی از کل صادرات غیرنفتی به لحاظ وزنی ۴.۴۸ درصد و از نظر ارزشی ۱۲.۹۷ درصد است. میزان واردات بخش کشاورزی در سال گذشته نسبت به سال ۹۴ به لحاظ وزنی ۵.۷۸ درصد و به لحاظ ارزشی ۱.۱۵ درصد کاهش داشته است.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

دولت توجهی به دامپزشکی نمی‌کند

پاپی زاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: دامپزشکی در مجلس مظلوم واقع نمی‌شود بلکه این دولت است که توجهی به حوزه دامپزشکی نمی‌کند. اگر از آقای دکتر خلج در مورد بودجه سوال کنید، متوجه می‌شوید که هر سال در ایام تدوین بودجه سالانه، نمایندگان مجلس تا چه اندازه تلاش خود را به کار می‌گیرند، اما در لایحه‌ای که دولت به مجلس می‌آورد، مظلومیت دامپزشکی کاملا مشهود است. دولت باید بپذیرد که توجه به دامپزشکی به معنای توجه به آحاد مردم است. یکی از دلایلی که باعث شده ما امروز این همه اعتبار را در طرح تحول نظام سلامت هزینه ‌کنیم، این است که در مرحله معاینه، پایش دام و رصد بیماری‌های مشترک انسان و دام، سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم. باید به این نکته توجه کنیم که در حوزه دامپزشکی هرچقدر اعتبار بگذاریم، نوعی سرمایه‌گذاری است. اما در بحث درمان همه اعتبارات، هزینه است و برگشتی ندارد. ما باید در مرحله پیشگیری کار کنیم.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

تذکر وزارت جهاد کشاورزی به سازمان توسعه تجارت درباره لزوم واردات کود با اخذ گواهی ثبت

گزارش// وزارت جهاد کشاورزی با ارسال نامه ای به سازمان توسعه تجارت درباره لزوم واردات کود با اخذ گواهی ثبت تذکر داد و خواهان اجرای این قانون شد.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد:

آیین نامه‌های پنجره واحد خدمات شهری و کشاورزی به دولت می‌رود

میرشجاعیان حسینی، معاون امور اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی: آیین نامه های پنجره واحد «خدمات شهری» و «خدمات کشاورزی» تهیه شده و به زودی برای تصویب نهایی به هیات دولت ارسال می شود. میرشجاعیان، بیشترین دستگاه های استعلام گیرنده در کشور را شامل اتاق اصناف با ۵۸ درصد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هفت درصد، وزارت جهاد کشاورزی با شش درصد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با چهار درصد و بانک مرکزی جمهوری اسلامی با سه درصد اعلام کرد.