• صفحه اول
  • اخبار مرتبط
  • جمع آوری و شفافیت اطلاعات
۲۳ اسف ۱۳۹۶
سخنگوی کمیسیون عمران:

در توزیع اعتبارات و فرصت‌ها، وزارت جهاد کشاورزی، در میان استان‌های کشور دچار تبعیض و ناعدالتی است

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: حجتی به همراه دولتمردان کشاورزان، روستاییان و دامداران را به خاک سیاه نشانده، در واقع آنها مرده اند و فقط تشییع کننده می خواهند.

۲۳ اسف ۱۳۹۶

استیضاح وزیر جهاد کشاورزی در صحن علنی مجلس رأی نیاورد

استیضاح وزیر جهاد کشاورزی در صحن علنی مجلس برگزار شد. وقف‌چی، عضو کمیسیون کشاورزی، بدری، سخنگوی کمیسیون عمران، قاضی‌پور نماینده ارومیه، سعیدی، نماینده مبارکه، نوروزی نماینده رباط کریم، لاهوتی، نماینده لنگرود، کوهکن، نماینده لنجان در موافقت استیضاح حجتی صحبت کردند. همچنین جعفرزاده ایمن آبادی، قائم مقام فراکسیون ولایی و نیکزادی پناه، نماینده مردم بم در مخالفت با استیضاح حجتی پشت تریبون رفتند. در نهایت با ۱۱۷ رأی مخالف استیضاح، ۱۰۵ رأی موافق و ۷ رأی ممتنع، استیضاح وزیر جهاد کشاورزی رأ نیاورد و حجتی، مجددا وزیر ماند.

۲۳ اسف ۱۳۹۶
نماینده مردم ارومیه:

وزارتخانه جهاد کشاورزی به وزارتخانه زمین‌خواری تبدیل شده است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی، وزارتخانه زمین خواری شده است، گفت: قیمت خرید تضمینی گندم پس از گذشت ۶ ماه نیمه دوم سال هنوز اعلام نشده است.

۲۳ اسف ۱۳۹۶
عضو کمیسیون کشاورزی:

عدم استفاده از نیروهای جوان و متخصص در بدنه معاونین، از دلایل استیضاح حجتی است

وقف‌چی: حجتی متعهد شده بودند تغییرات اساسی در مدیریت های کلان را سرلوحه کار خود قرارداده و در کوتاه ترین زمان اقدام کند. این در حالی است که اقدامات انجام گرفته نشان دهنده آن است که ایشان هیچ گونه توجه به تعهدی که به همکاران کمیسیون داده، ندارد. قبلا عدم استفاده از بازنشستگان به خصوص در معاونت ها گوشزد کردیم. باید کشاورزی از مرزهای خودکفایی گذشته و با مدیران جوان این بخش را به سمت صادرات کردن پیش برد که متاسفانه با آرایش مدیران در وزارت کشاورزی، رسیدن به این هدف غیر ممکن است، عدم استفاده از نظر کشاورزان پیش رو و خبره و نداشتن استراتژیک برای صادرات محور کردن کشاورزی ایران از موارد ضعف این وزارتخانه است که باعث درد و رنج کشاورزان ایران است.

۲۲ اسف ۱۳۹۶
رئیس سازمان جنگل‌ها:

نقشه کاداستر ۳۰ میلیون هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی کشور تهیه شده است

رئیس سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور گفت:نقشه کاداستر ۳۰ میلیون هکتار از عرصه های منابع طبیعی کشور تهیه و ۲۰ میلیون هکتار از این اراضی برای حمایت و حفاظت به بهره برداران واگذار شده است.

۱۶ اسف ۱۳۹۶

استیضاح وزیر جهاد کشاورزی اعلام وصول شد

طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی در جلسه علنی امروز مجلس اعلام وصول شد.

۲ اسف ۱۳۹۶
سخنگوی کمیسیون کشاورزی:

برای آمایش سرزمینی سال‌ها است که عزم جدی، هماهنگی و منابع لازم وجود ندارد

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: سازمان برنامه و بودجه آمایش سرزمینی را جدی نگرفته و به‌عنوان یک موضوع دسته چندم به آن می‌پردازد.

۱ اسف ۱۳۹۶
معاون حفظ کاربری اراضی کشاورزی:

عدم اجرای کاداستر از عمده‌ترین دلایل زمین خواری در کشور است

سیدی‌نژاد: عدم اجرای کاداستر از عمده‌ترین دلایل زمین خواری در کشور است.کاداستر سرمایه گذاری و تکنولوژی مناسبی نیاز دارد. در سطح تهران شاید ۴۰ هزار هکتار در برنامه طرح کاداستر قرار گرفته باشد و در هر استانی ۲۵ هزار هکتار توزیع می شود و بر همین اساس پیشرفت کار داریم تا مشخص شود مالک این اراضی کیست و اندازه دقیق آن رصد و پایش شود. مهم ترین بحث آمایش سرزمین است. باید بدانیم هر زمین کاشاورزی متناسب با ظرفیت و استعدادها باید برای چه کاری در نظر گرفته شود. بنابراین هر زمین برای فعالیت های مختلف استفاده و بهترین گزینه از طریق آمایش استخراج می شود.

۱ اسف ۱۳۹۶
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

بیش از ۷ میلیون هکتار زمین ملی از طریق قانونی تغییر کاربری یافته‌ است

شکری: بیش از ۷ میلیون هکتار زمین ملی از طریق قانونی تغییر کاربری یافته‌اند و هیچ نظارتی هم در این زمینه نیست. متاسفانه تا امروز اتفاق خاصی در رابطه با زمین‌های ملی نیفتاده است؛ البته سال ۸۴یک سند کلی بعنوان منابع ملی دریافت شده و حدود آن را نیز از طریق عکس هوایی برداشت کرده‌اند. مشکلی نیز برای مردم ایجاد شد که زمین‌های آن‌ها در تمام روستاها وارد این سند ملی شده‌است و داستانی ایجاد شده که غیر‌قابل حل است و حتی وزیر نمی‌داند در اینباره چه تدبیری بیاندیشد. ما از منابع ملی تحقیق و تفحص داشتیم که متاسفانه آن را به بیراهه بردند و گزارش آن نیز در نهایت در مجلس قرائت نشد.

۲۹ بهم ۱۳۹۶
معاون مرکز پژوهش‌ها:

دولت مجاز به استرداد اراضی واگذارشده سابق، در صورت استفاده در موارد غیر مصوب، شد

معاون زیربنایی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی مصوبه اخیر دستگاه قانون گذاری در خصوص زمین های واگذار شده در دهه ۶۰ را تشریح کرد.

۲۵ بهم ۱۳۹۶

سوال نماینده ارومیه از وزیر جهاد کشاورزی در مورد ارائه گزارش‌های کاذب در مورد بیماری‌های دام اعلام وصول شد

یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی سوالات نمایندگان مردم ارومیه، مشهد و رشت از وزرای جهاد کشاورزی، اقتصاد و بهداشت را در جلسه علنی اعلام وصول کرد.

۲۴ بهم ۱۳۹۶

در یک‌سال گذشته قیمت همه اقلام کشاورزی به جز دستمزد نیروی کار مرد تنک‌کار افزایش داشتند

مرکز آمار ایران میانگین و رشد قیمت محصولات کشاورزی و فرآورده‌های دامی و لبنی را در پائیز امسال اعلام کرد. در این گزارش همچنین هزینه‌های تولید محصولات کشاورزی رشد نشان می‌دهند.

۲۳ بهم ۱۳۹۶

در یکسال منتهی به مرداد ۹۶ تعداد گوسفند در کشور ۴۰، بز ۱۵٫۷ و گاو ۴٫۹ میلیون رأس بوده است

مرکز آمار ایران گزارش داد ۱٫۴ میلیون بهره‌بردار دارای دام در کشور وجود دارد که تعداد دام این بهره‌برداری‌ها، ۴٠ میلیون رأس گوسفند، ١۵.٧ میلیون رأس بز و ۴.٩ میلیون رأس گاو بوده است..

۱۸ بهم ۱۳۹۶
عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران:

تغییر و دگرگونی کشاورزی با افزایش شتاب فن‌آوری‌های جدید هدف اصلی اجلاس داووس است

موافق‌قدیری، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در یادداشتی درباره اهداف عنوان‌شده در اجلاس داووس معتقد است: آنها روی یک مسئله اتفاق‌نظر دارند: کشاورزی نیاز به تغییر و دگرگونی دارد و باید بر شتاب استفاده از فن‌آوری‌های جدید افزود. برای همین می‌خواهند از ۱۲ متحول‌کننده یا ۱۲ نوآوری تازه رد صنعت غذایی بهره بگیرند. آنها ظرفیت زیادی در متحول کردن سیستم‌های غذا دارند.

۸ بهم ۱۳۹۶
نماینده تبریز در مجلس:

کاهش ۵۰ درصدی اعتبارات بخش کشاورزی و سازه‌ای آب و ۳۰درصدی بودجه بیمه کشاورزی، نکته منفی است

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت: اعتبار بیمه محصولات کشاورزی ۳۵۰ میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است که این موضوع به کشاورزان ضربه وارد می کند.