۲۸ مرداد ۱۳۹۶
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور:

۴ هزار طرح اشتغال روستایی در سراسر کشور آماده شد

رضوی: ۴ هزار طرح اشتغال روستایی در سراسر کشور تنظیم شده است. به محض آنکه مجلس قانون مرتبط با توسعه اشتغالزایی روستایی را ابلاغ کند آمادگی لازم برای اجرای آن داریم. آئین‌نامه اجرایی این طرح را با همکاری سازمان برنامه بودجه، وزارت کار انجام داده‌ایم و به محض اینکه مجلس این قانون را ابلاغ کند آمادگی داریم ۴ هزار طرح اشتغالزایی برای روستاها در سراسر کشور تنظیم کرده‌ایم به مرحله اجرا درآوریم.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶

حجتی: باید مدیریت ریسک از طریق بیمه‌ها به شکل مطلوب‌تری انجام شود، ولی متاسفانه منابع محدود است

وزیر جهاد کشاورزی: در سال گذشته ۱۲ هزار میلیارد تومان میزان خسارت کشاورزان براساس برآورد صورت گرفته بود و به همین دلیل است که کشاورزی تحت حمایت دولت قرار دارد و یارانه کشاورزی پرداخت می‌شود و صادرات نیز با یارانه صورت می‌گیرد، اما باید مدیریت ریسک از طریق بیمه‌ها به شکل مطلوب تری انجام شود، ولی متاسفانه منابع محدود است.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران:

تاکنون بیش از ۲۰ هزار تن گندم در ۴ استان اردبیل ، زنجان، مرکزی و خراسان شمالی در بورس عرضه شده است

سیف: سال گذشته حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان بابت خرید تضمینی گندم پرداخت شد و امسال براساس پیش بینی های انجام شده، ۱۳ هزار میلیارد تومان پرداخت خواهد شد. تاکنون بیش از ۲۰ هزار تن گندم در ۴ استان اردبیل ، زنجان، مرکزی و خراسان شمالی در بورس عرضه شده است. اجرای برنامه سیاست تضمینی گندم از مهمترین برنامه های وزارت جهاد کشاورزی است که پس از فراهم شدن زیرساخت های لازم طرح عرضه بورس در گندم جایگزین خرید تضمینی خواهد شد. با وجود کاهش میزان تولید گندم امسال نیز نیاز داخل به طور کامل برطرف می شود و نه تنها نیازی به واردات نداریم بلکه برنامه صادرات گندم به بازار کشورهای همسایه همچنان ادامه دارد.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

پرداخت نشدن مطالبات گندمکاران، مربوط به سازمان برنامه و بودجه است

کریمی: جلسات زیادی در کمیسیون جهاد کشاورزی مجلس انجام شده و این کمیسیون مطالبات و مشکلات کشاورزان را به وزیر جهاد اعلام کرده است. من موافق حضور حجتی به عنوان وزیر جهاد کشاورزی در دولت دوازدهم هستم چرا که وی به مشکلات، ‌مطالبات و ظرفیت‌های بخش کشاورزی اشرافیت دارد و می‌تواند در این چهار سال تاثیرات مبتی داشته باشد. پرداخت نشدن مطالبات گندمکاران، مربوط به سازمان برنامه و بودجه است که انتظار می‌رود در سریع‌ترین زمان ممکن مطالبات کشاورزان را پرداخت کند.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶

حجتی: در مورد تأمین سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی رنج می‌بریم

وزیر جهاد کشاورزی: برنامه‌ای که تقدیم نمایندگان مجلس شده است شامل دو بخش است که بخش اول آن دربرگیرنده برنامه‌های کلی، راهبردها، رویکردها و چالش‌هاست. بخش دوم پروژه‌های درنظر گرفته‌شده برای این حوزه است که در قانون برنامه ششم توسعه نیز آمده است و مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است. در مورد تأمین سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی رنج می‌بریم و باید هزینه مالی سرمایه‌گذاری را کاهش دهیم

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران:

تا امروز، ۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال به گندم‌کاران پرداخت شده است

سیف: از ابتدای فصل زراعی تا امروز ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم خریداری شده است افزود: کشاورزانی که تا ۲۰ خرداد امسال گندم را تحویل دادند، ۱۰۰ درصد پول خود را دریافت کردند و کشاورزانی که محصول خود را تا ۲۳ مرداد فروخته اند، تا امروز ۵۰ درصد طلب خود را دریافت کرده اند. میزان گندم خریداری شده در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن کاهش یافته است. علت کاهش خرید تضمینی گندم را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را، کاهش شدید باران در اراضی دیم و آسیب جدی به این محصول در بسیاری از مناطق کشور دانست. پیش بینی کرد: میزان خرید تضمینی گندم تا پایان فصل برداشت، تا ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد؛ ضمن اینکه با برنامه ریزی های انجام شده، در مدت یک تا دو ماه آینده پول کشاورزان به طور کامل پرداخت می شود.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران:

تاکنون ۱۹۰ هزار تن دانه روغنی کلزا خریداری شده است

سیف: تاکنون ۱۹۰ هزار تن دانه روغنی کلزا خریداری شده است و پیش بینی می شود با خرید تضمینی دانه روغنی سویا و آفتابگردان مجموع میزان خرید دانه های روغنی به ۴۰۰ هزار تن برسد. سال گذشته در مجموع ۲۱۰ هزار تن دانه روغنی به صورت تضمینی خریداری شد. ۲۰۰ میلیارد ریال دیگر از طلب کشاورزان باقی مانده است که تا هفته آینده پرداخت می شود و در مجموع به کشاورزان بابت خرید تضمینی دانه های روغنی ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال پرداخت شد.

۲۴ مرداد ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران:

تاکنون بیش از ۱۹۰ هزار تن انواع دانه‌های روغنی خریداری شده است

سیف: تاکنون بیش از ۱۹۰ هزار تن انواع دانه‌های روغنی شامل کلز، گلرنگ و آفتابگردان از ۳۱ استان خریداری شده است. ارزش دانه‌های روغنی خریداری شده بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد ریال بوده که تمامی مطالبات کشاورزان پرداخت شده است و دولت بدهی به کشاورزان تولید کننده دانه‌های روغنی ندارد. بر اساس سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در خود کفایی تولید دانه‌های روغنی، سال گذشته ۶۷ هزار تن کلزا خریداری شده بود که امسال نسبت به سال گذشته خرید کلزا حدود ۳ برابر افزایش یافته ضمن اینکه پیش بینی شده امسال تولید دانه‌های روغنی که کشت متناوب آن با گندم در دستور قرار گرفته است به ۵۵۰ هزار تن برسد که پارسال این رقم ۲۱۲ هزار تن بود و بیش از ۲.۵ برابر افزایش تولید را نشان می‌دهد.

۲۴ مرداد ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران:

خرید گندم از ۵. ۸ میلیون تن فراتر رفت

سیف: تاکنون ۱۱۰ هزار میلیارد ریال گندم در ۳۱ استان خریداری شده است. بخشی دیگر از مطالبات گندمکاران در هفته جاری پرداخت می‌شود. از زمان خرید گندم تاکنون نزدیک ۵۵ هزار میلیارد ریال معادل ۵۰ درصد مطالبات کشاورزان پرداخت شده بود که این هفته رقم یاد شده به بیش از ۶۰ هزار میلیارد ریال بالغ بر ۶۰ درصد می‌رسد.تعداد مراکز خرید در سراسر کشور یک هزار و ۴۲۶ مرکز و تعداد محموله‌های خریداری شده بک میلیون و ۱۰۰ هزار محموله است.

۲۴ مرداد ۱۳۹۶

رفع ایراد شورای نگهبان بر لایحه حمایت از اشتغال روستایی با تعیین سود ۶ درصدی تسهیلات

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی عنوان کرد سود تسهیلات کشاورزی و صنعتی مرتبط با لایحه حمایت از اشتغال مناطق روستایی از منابع صندوق توسعه ملی متوسط ۶ درصد است. با عنایت به اینکه یکی از شروط موضوع اذن مقام معظم رهبری در مصوبه مجلس در خصوص لایحه دولت، مبنی بر تعیین سود مقرر برای بنگاه‌های بخش کشاورزی و صنعتی به میزان حداکثر ۶ درصد (متوسط)، پیش‌بینی نگردیده بود، شورای نگهبان ماده (۷) مصوبه مجلس را به سبب واگذاری تعیین سود تسهیلات به آیین‌نامه هیأت وزیران، مغایر اصول پنجاه و هفتم و یکصدودهم قانون اساسی شناخت، لذا با اصلاح صورت‌گرفته در مصوبه کمیسیون و مقید شدن آیین‌نامه مذکور به رعایت «نرخ سود میانگین ۶ درصد»، ایراد شورای نگهبان مرتفع به نظر می‌رسد.

۲۳ مرداد ۱۳۹۶

نوبخت: از ۱۰ هزار میلیارد و ۵۰۰ میلیون‌تومانی بدهی دولت به گندم‌کاران‌، ۸ هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده است

معاون رئیس‌جمهور گفت: از ۱۰ هزار میلیارد و ۵۰۰ میلیون‌تومانی بدهی دولت به گندم‌کاران‌، ۸ هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

۲۲ مرداد ۱۳۹۶

حجتی: سهم کشاورزی در اقتصاد کشور ۳۱ درصد است

وزیر جهاد کشاورزی: با این هزینه‌های بالای بخش کشاورزی که قیمت تمام شده نهایی محصولات بالا بوده نمی‌توان با کشورهای دنیا رقابت کرد. کشورهای مختلف یارانه‌های چند صد میلیارد دلاری به کشاورزان می‌دهند حتی کشورهای کوچک نیز حمایت‌های آنچنانی از بخش کشاورزی می‌کنند.سهم کشاورزی در اقتصاد کشور ۳۱ درصد است. نگاه وزارت جهاد کشاورزی به تولید، نگاه زنجیره اقتصادی است و صنایع تبدیلی و تکمیلی غذایی باید در حوزه تولید باشد. باید از تولید داخل در بحث تعرفه ها حمایت شود و لایحه برداشت یک و نیم میلیارد دلاری فرصت مناسبی برای توسعه کشت گلخانه‌ای است.

۲۲ مرداد ۱۳۹۶
رئیس تشکل‌های بخش کشاورزی:

سازمان برنامه و بودجه، منابع مورد نیاز بهای خرید گندم را در اختیار بانک عامل قرار نداد

اسدی: سازمان برنامه و بودجه برخلاف سیاست های نظام، منابع مورد نیاز بهای خرید گندم را در اختیار بانک عامل قرار نداد که این امر انتقاد شدید گندمکاران را به همراه داشته است. گرچه از ابتدای فصل، وزارت بازرگانی و غله در خرید تضمینی گندم کار خود را به درستی انجام داد، اما سازمان مدیریت و برنامه ریزی در تامین منابع کوتاهی می نماید. تا کنون ۵۰ درصد بهای گندم های تحویلی ۱۵ خرداد تا ۱۷ تیرماه پرداخت شد که این امر بیانگر تاخیر ۶۴ روزه مطالبات گندمکاران است.

۲۱ مرداد ۱۳۹۶

حجتی: بیمه محصولات کشاورزی باید به پوشش صددرصدی برسد

وزیر جهاد کشاورزی: بیمه محصولات کشاورزی باید به پوشش صددرصدی برسد. پوشش صددرصدی بیمه محصولات کشاورزی به ۳ الی ۴ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد. کشورهای توسعه یافته کشاورزی را بین فعالیت های اقتصادی رها نکردند، بلکه به صورت مستمر بخش کشاورزی را رصد کرده و حمایت می کنند. برخی کشورها نگاه اقتصادی به تولید ندارند، همانند کشور ژاپن که بالای ۸۰۰ درصد تعرفه قیمت برنج دارند و ۹۱ درصد نیاز خود را در داخل کشورشان تامین می کنند.

۱۹ مرداد ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

متوسط نرخ کارمزد پرداختی بابت تسهیلات ۱/۵ میلیارد دلاری از محل صندوق توسعه ملی ۶ درصد تعیین شد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت:متوسط نرخ کارمزد پرداختی بابت تسهیلات ۱/۵ میلیارد دلاری از محل صندوق توسعه ملی ۶ درصد تعیین شد.