۱۷ مهر ۱۳۹۶

سازمان برنامه و بودجه مخالف اصلی خرید تضمینی گندم

شنیده ها حاکی از آن است که نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از مخالفین اصلی سیاست خرید تضمینی گندم بوده و تاخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان و عدم اعلام نرخ خرید تضمینی سال جدید زراعی نیز به همین دلیل است.

۱۶ مهر ۱۳۹۶

ربیعی: دستورالعمل پرداخت تسهیلات ۱٫۵ میلیارد دلاری اشتغال در کمیسیون اجتماعی دولت تصویب شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از نهایی شدن آئین‌نامه نحوه پرداخت تسهیلات ۱٫۵ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی در کمیسیون اجتماعی دولت خبر داد و گفت:‌ هفته آینده این آئین‌نامه در هیأت دولت بررسی می‌شود.

۱۶ مهر ۱۳۹۶

تذکر ۵۰ نماینده به رئیس جمهور در خصوص عدم پرداخت مطالبات گندمکاران

عضو هیات رئیسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

۱۶ مهر ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

دولت هنوز خسارت سرمازدگی و حق بیمه را به کلزکاران پرداخت نکرده است

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز با بیان اینکه دولت هنوز خسارت سرمازدگی را به کلزکاران پرداخت نکرده است، گفت: حق بیمه‌ای که قرار بود دولت به کشاورزان کردستانی پرداخت کند، محقق نشد.

۱۵ مهر ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

اعلام دیرهنگام قیمت تضمینی گندم عامل اصلی کاهش ۲۳درصدی برداشت گندم نسبت به سال گذشته

شاعری: دیرکرد ۵ ماهه دولت در اعلام قیمت تضمینی گندم در سال گذشته، باعث سردرگمی کشاورزان و کاهش میزان ۲۳درصدی برداشت محصول گندم در سال جاری در مقایسه با سال گذشته بود. اثرات سوء افزایش کم قیمت خرید گندم در سال گذشته در کاهش میزان تولید گندم در کشور نمایان شد و با ادامه این روند پیش‌بینی میکنم برای سال آینده در زمینه گندم از خودکفایی خارج و به یک کشور واردکننده تبدیل شویم.

۱۵ مهر ۱۳۹۶

ابلاغ ۱۰ هزار‌ میلیارد تومان اعتبار توسعه اشتغال روستایی به بانک‌ها/ نهایی شدن دستورالعمل نحوه تخصیص

بانک مرکزی در نشست توسعه اشتغال فراگیر متعهد شده است ۲۰‌ هزار‌ میلیارد تومان از منابع بانک‌ها را در اختیار طرح ملی توسعه اشتغال روستایی قرار دهد که به گفته وزیر کار نیمی از آن ابلاغ شده است.

۱۵ مهر ۱۳۹۶
یک مقام مسئول:

اعلام نرخ خرید تضمینی پرداخت مابقی مطالبات گندمکاران تا هفته آینده

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که خرید تضمینی گندم از سال آینده به بخش خصوصی واگذار می‌شود که مکانیسم‌ها و سناریوهای مختلفی برای آن در نظر گرفته شده است.

۱۲ مهر ۱۳۹۶

وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و تعاون،کار و رفاه اجتماعی تفاهم نامه همکاری امضا کردند

وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و تعاون،کار و رفاه اجتماعی برای اجرای «برنامه اشتغال فراگیر» و «طرح کارورزی» در بخش کشاورزی و زیربخش‌های آن، تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

۱۲ مهر ۱۳۹۶
رئیس امور بازرگانی سازمان مدیریت:

کشاورزان و گندمکاران از اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالای ایران رضایت دارند

رییس امور بازرگانی و خدمات مالی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعلام کرد: کشاورزان و گندمکاران از اجرای سیاست قیمت تضمینی طبق ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری کشاورزی در بورس کالای ایران رضایت دارند.

۱۱ مهر ۱۳۹۶
مدیرعامل مجمع ملی خبرگان کشاورزی:

پرداخت ۶۸ درصدی مطالبات گندم‌کاران صحت ندارد

خان محمدی: تمدید مجدد زمان پرداخت مطالبات گندم‌کاران آن هم بعد از ۵ ماه تنها ما را از خود کفایی مجدد در این محصول استراتژیک باز می‌دارد و کشور را وارد بحران واردات می‌کند. درحال حاضر حدود ۵ ماه است که گندم را از کشاورزان خریداری کرده اند اما برای پرداخت مدام زمان را به عقب می برند اگر واقعا ایشان از دوماه دیگر صحبت کرده باشند برای گندم‌کاران باید عزای عمومی اعلام کرد. آقای نوبخت پس از انتخابات ریاست جمهوری و خرید تضمینی گندم چهارمین مصاحبه ای است که مهلت پرداخت راتمدید می کند.

۱۱ مهر ۱۳۹۶
سخنگوی کمیسیون کشاورزی:

دولت در کنترل محصولات تراریخته و پرداخت تضمینی محصولات کشاورزی عملکرد خوبی نداشته است

سخنگوی کمیسیون کشاورزی گفت:دولت در کنترل محصولات تراریخته و پرداخت تضمینی محصولات کشاورزی عملکرد خوبی نداشته است.

۱۱ مهر ۱۳۹۶
مجری طرح گندم:

دولت از حمایت‌ها دریغ نکند، کشورهای عضو اتحادیه اروپا سالانه ۶۰۰ میلیارد دلار به بخش کشاورزی یارانه پرداخت می‌کنند

اسفندیاری پور: دولت نباید از حمایت‌ها برای محصول گندم دریغ کند و نباید اجازه دهد گندم وارداتی هرچند با قیمت پایین‌تر از تولید داخل، اجازه ورود داشته باشد. هرساله با تأخیر در پرداخت بهای خرید تضمینی گندم روبه‌رو هستیم که این امر انگیزه کشاورزان را برای تولید کاهش داده است. دولت باید همچون کشورهای عضو اتحادیه اروپا حمایت‌های تسهیلاتی صفر تا چهار درصد به جای حمایت‌های ۱۸ تا ۲۱ درصدی را اعمال کند، کشورهای فوق به‌طور متوسط سالانه ۶۰۰ میلیارد دلار به بخش کشاورزی یارانه پرداخت می‌کنند. با وجود آنکه گندم محصولی استراتژیک بوده و برای حفظ امنیت غذایی ضروری است، حمایت‌ها در مقایسه با سال‌های شروع ابتدای طرح دارای نسبت یک به ۱۲۰ نیز نیست.

۱۱ مهر ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

دولت نرخ گندم را بر اساس تورم تعیین کند/ قیمت پایین به خودکفایی آسیب می‌زند

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان این‌که دولت برای سال زراعی ۹۶-۹۷ برای یکبار هم که شده براساس میزان تورم نرخ خرید تضمینی را در نظر بگیرد، گفت: در سال‌های اخیر دولت قانون خرید تضمینی را اجرا نکرده و هر سال قیمت اعلامی از سوی دولت بسیار کمتر از قیمت واقعی محصولات بوده و این مساله ظلم به کشاورزان است.

۸ مهر ۱۳۹۶
عضو کمیسیون کشاورزی:

تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی، خسارت قابل توجهی به کشاورزان وارد کرده است

پاپی زاده: تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی، خسارت قابل توجهی به کشاورزان وارد کرده است. براساس قانون خرید تضمینی تا پایان شهریور هر سال نرخ خرید محصولات باید اعلام شود تا کشاورزان برای کشت سال زراعی آینده دچار سردرگمی نشوند. در چند سال اخیر علی رغم افزایش هزینه های تولید، قیمت افزایش چندانی نداشته است، که این امر در کنار تاخیر در اعلام نرخ خرید خودکفایی محصول را تحت تاثیر خود قرار می دهد. علی رغم پیگیری های کمیسیون کشاورزی و تذکرهای لازم تا کنون نرخ های جدید اعلام نشده است.

۷ مهر ۱۳۹۶
رییس بنیاد توانمند سازی گندمکاران:

پیش بینی می‌شود که پرداخت مطالبات گندمکاران تا برداشت سال آینده طول بکشد

رییس بنیاد توانمندسازی گندمکاران گفت: پیش بینی می‌شود که پرداخت مطالبات گندمکاران از محل فروش گندم و آرد به طور متوسط هر هفته ۱۰۰ میلیارد تومان، تا برداشت سال آینده طول بکشد.