۱۶ آذر ۱۳۹۶
نماینده سلماس:

دولت مطالبات کشاورزان را هنوز نپرداخته و باید در این زمینه تمهیدات لازم اتخاذ شود

نماینده مردم سلماس در مجلس گفت: دولت مطالبات کشاورزان را هنوز نپرداخته و باید در این زمینه تمهیدات لازم اتخاذ شود.

۱۰ آذر ۱۳۹۶

رئیس بنیاد گندمکاران با انتقاد از عدم اعلام قیمت خرید تضمینی، دلیل بالابودن نرخ گندم را بالا بودن تورم و سود بانکی دانست

ایمانی در مورد اعلام نشدن نرخ خرید تضمینی گندم با گذشت ۳ ماه از آغاز فصل کشاورزی گفت: دولت این دست و آن دست می‌کند تا وزارت جهاد کشاورزی را راضی کند که قیمت گندم را زیاد افزایش ندهد و ما بارها گفته‌ایم قانون فصل‌الخطاب ما است.‌ اگر قیمت تمام شده گندم ما بالاست به دلیل تورم و سودهای بالای بانکی است و کمبودهای حمایتی که دولت به بخش کشاوری تزریق می‌کند و نمی‌تواند ضایعات را کاهش دهد.

۸ آذر ۱۳۹۶

روحانی: ما دو برابر قیمت جهانی گندم را از کشاورز خریداری می‌کنیم پس در این جا داریم یک یارانه پرداخت می‌کنیم

رئیس جمهور: ما الان در یک جا یارانه خرید تضمیمنی گندم می دهیم. یعنی اگر بخواهیم گندم از خارج تهیه کنیم برای ما قیمتش ۷۰۰ تومان است اگر از داخل تهیه کنیم قیمتش حدود هزار و ۴۰۰ تومان است، یعنی ما دو برابر قیمت جهانی گندم را از کشاورز خریداری می کنیم پس در این جا داریم یک یارانه پرداخت می کنیم. از سویی دیگر گندمی که به نانوا می دهیم با قیمت بسیار پایین تر می دهیم به این دلیل که مردم با نان گران مواجه نشوند، پس هم کیفیت را باید اصلاح کنیم و هم قیمت را باید متعادل نگه داریم و نباید به مردم فشار آوریم.

۸ آذر ۱۳۹۶

روحانی: با تصمیمی که اتحادیه نانوایان در بحث نان گرفته بودند، مخالفت کردم زیرا مطالعات کافی در این زمینه نشده بود

رئیس جمهور: با تصمیمی که اتحادیه و برخی ستادها در بحث نان گرفته بودند، مخالفت کردم زیرا مطالعات کافی در این زمینه نشده بود. آنچه برای ما مهم است این است که مردم در نیازمندی های روزمره شان با گرانی های ناگهانی مواجه نشوند، این گرانی ها برای مردم قابل تحمل نیست و بسیار سخت است. البته هدف ما این است که کیفیت را بالا ببریم، کیفیت این نیست که نان خام تر یا برشته تر باشد بلکه به معنای این است که نان مواد غذایی لازم را داشته باشد و ترکیب گندم ها مناسب باشد.

۶ آذر ۱۳۹۶
مدیرعامل صندوق نظام مهندسی کشاورزی:

زیرساخت‌های فنی برای خرید گندم با قیمت تضمینی در بورس کالای ایران فراهم است

مدیرعامل صندوق مشترک سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ها گفت: سیاست قیمت تضمینی جزو استراتژی های حرکت در بازار ماست و اگر بتوانیم آن را جایگزین سیاست خرید تضمینی محصولات مختلف از جمله گندم کنیم، به طور قطع به نفع تولید و بخش کشاورزی کشور است.

۳ آذر ۱۳۹۶
رئیس سازمان محیط‌زیست:

مخالف افزایش نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی نیستم اما بهترین راه برای حمایت، افزایش بهره‌وری محصولات کشاورزی است

بیش از ۶۰ روز از فصل کشت گذشت اما هنوز نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی اعلام نشده که یکی از عوامل تاخیر در اعلام آن، مخالفت برخی از اعضای هیئت دولت عنوان شده اما کلانتری می گوید جزو مخالفان نیست و در این میان تنها باید قدرت خرید مردم و توان مالی دولت را در نظر گرفت.

۲ آذر ۱۳۹۶

شریعتمداری: سیاست خرید تضمینی گندم را ادامه می‌دهیم، باید همواره از واردات گندم به کشور بی‌نیا‌ز و خودکفا باشیم

وزیر صنعت: خرید تضمینی گندم یکی از مهم ترین برنامه هایی است که دولت در این سالها اهتمام کرده است، تولید این محصول استراتژیک باید در کشورمان به گونه‌ای باشد که همواره از واردات گندم به کشور بی نیا‌ز و خودکفا باشیم. سیاست خرید تضمینی گندم را در کشور ادامه می‌دهیم. وزارت جهاد کشاورزی باید در بهره‌وری بیشتر تولید، به ویژه تولیدات استراتژِیک، قیمت ها را به نرخ جهانی نزدیک کند به گونه ای که صرف و صلاح در تولید داخلی هر روز بیشتر شود.

۱ آذر ۱۳۹۶

حجتی: تسهیلات کشاورزی باید با نرخ سود پایین و در حد قرض‌الحسنه باشد و دولت هم بر اجرایی شدن آن اصرار دارد

وزیر جهاد کشاورزی: تسهیلات بخش کشاورزی باید با نرخ سود پایین و در حد قرض الحسنه باشد و دولت هم بر اجرایی شدن این امر اصرار دارد. بخش کشاورزی به دلیل ماهیت و رقابتی که با سایر بخش ها دارد باید تسهیلات ارزان قیمت مصرف کند و ما هم پیگیر تخصیص تسهیلات قرض‌الحسنه ای به تولید کنندگان هستیم. مشکلات بانکی و مالی تاکنون مانع از تحقق این امر شده است. رقم ۱.۵ میلیارد دلار اعتبار با نرخ سود کم ظرفیت جدیدی برای توسعه مناطق روستایی و عشایری است که حدود ۴۵ درصد این اعتبار به فعالیت های بخش کشاورزی و منابع‌طبیعی در حوزه روستا و عشایر اختصاص یافته است.

۱ آذر ۱۳۹۶

حجتی: بعد از پرداخت پول گندم نسبت به جبران خسارت کشاورزان اقدام خواهیم کرد

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد که وزارتخانه در نظر دارد بعد از پرداخت پول گندم نسبت به جبران خسارت کشاورزان اقدام کند.

۱ آذر ۱۳۹۶
مدیر عامل مجمع ملی خبرگان کشاورزی:

دولت تصمیمی برای پرداخت دیرکرد مطالبات ندارد ولی کشاورزان از این بابت ناراحت هستند

مدیر عامل مجمع ملی خبرگان کشاورزی گفت: تا روز چهار شنبه کشاورزان دیگر از بابت گندم از دولت طلبی نخواهند داشت و بدهی دولت صفر می شود.

۱ آذر ۱۳۹۶

روحانی: حمایت از کشاورزی با خرید تضمینی محصولات مربوط به ۲۸ سال پیش است و باید این سیاست اصلاح شود

رئیس جمهور: نمونه آشکار و واضح حمایت از کشاورزی مدیریت قیمتهای خرید تضمینی محصولات بود. باید این نکته را مدنظر داشته باشیم که استمرار همیشگی پرداخت مبلغ خرید تضمینی فشار زیادی را به بودجه کشور وارد می‌کند این حرف درستی است که عموم دولتها از بخش کشاورزی حمایت کرده و به آنها یارانه می دهند، اما این حمایتها نباید به شکلی باشد که توان رقابت کشاورزان ما را در بازار محصولات کشاورزی در منطقه و جهان تضعیف کند. آنچه به عنوان حمایت از کشاورزی با خرید تضمینی محصولات وضع شده مربوط به ۲۸ سال پیش است و امروز که شرایط کشور تغییر کرده است، باید این سیاست اصلاح و به روز شود.

۱ آذر ۱۳۹۶
معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی:

کل اعتبار صندوق بیمه کشاورزی امسال صد درصد تخصیص یافته است

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: مجلس امسال لطفی به صندوق بیمه کشاورزی کرد و مصوبه‌ای را گذراند که کل اعتبار صندوق بیمه محصولات کشاورزی صد درصد تخصیص‌یافته است.

۲۷ آبان ۱۳۹۶
نایب رییس انجمن برنج:

خرید توافقی برنج، راهگشای کنترل واردات و نوسان قیمت است

اکبریان گفت: با توجه به آنکه خرید تضمینی برنج به سبب قیمت پایین برای برنج‌کار صرفه اقتصادی ندارد، از این رو دولت باید اقدام به خرید توافقی برنج کند.

۲۷ آبان ۱۳۹۶
معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری:

در تمام دنیا جایی وجود ندارد که به بخش کشاورزی یارانه تعلق نگیرد

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: اگر بودجه کشاورزی در سال ۹۷ به صورت ۱۰۰ درصد هم افزایش پیدا کند باز هم برای انجام کارهای زیرساختی کم خوهد بود.

۲۶ آبان ۱۳۹۶
رئیس بنیاد گندمکاران:

در صورت نبود شرایط و زیرساخت‌های لازم برای عرضه گندم در بورس، تولیدکنندگان از چاله به چاه می‌افتند

ایمانی گفت: اگر شرایط عرضه گندم در بورس کالا فراهم شود، دغدغه کشاورزان ناشی از تاخیر در پرداخت مطالبات، پایان می‌یابد.