۳۱ مرداد ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

پیش‌بینی می‌شود، امسال ٩ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شود

سیف: پیش بینی می شود، امسال ٩ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شود که بیش از ٢ میلیون تن کمتر از سال گذشته است. دلیل این کاهش تولید، عدم بارندگی مناسب در فصل کاشت و سرمازدگی بود که مزارع دیم را با آسیب جدی مواجه کرد. با این حال شاهد شاهد تداوم خودکفایی گندم هستیم و نیازی به واردات برای خبازی، صنف و صنعت نداریم. با توجه به موجودی بالای گندم کشور همچنان صادرات گندم و مشتقات آن را برای حفظ بازار و اشتغال زایی ادامه می دهیم.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶
معاون وزیرجهاد:

روند واردات برنج در چهار سال اخیر از دو میلیون تن به ۷۰۰ هزار تن در سال رسیده است

سیف: روند واردات برنج در چهار سال اخیر از دو میلیون تن به ۷۰۰ هزار تن در سال رسیده که این دستاوردی ارزشمند است. پارسال ۷۶۰ هزار تن برنج به مملکت وارد می‌شود و امسال نیز در همین حد و حدود خواهد بود.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶
مدیرعامل اتحادیه دامداران:

ذائقه مردم تغییر کرده و بیشتر گوشت سبک مصرف می‌کنند

عزیزالهی: بنابراین زمانی که نیاز به واردات دام زنده سبک در کشور احساس شود تنها از چند کشور محدود اجازه واردات داریم که نمی توانند حجم بالایی صادر کنند. در گذشته کمبود گوشت را از واردات گوشت سنگین تامین می کردیم که کشورهایی مانند برزیل و هند تامین کننده آن بودند اما حالا که ذائقه مردم تغییر کرده و بیشتر گوشت سبک مصرف می کنند محدودیت هایی برای واردات داریم. برخی کشورها هم نژادهای دامی‌شان با ذائقه مردم ایران سازگار نیست. بازار بزرگ و جهانی زلاندنو وجود دارد اما نوع دام پرورش یافته در استرالیا و این کشورها با ذائقه مردم ما سازگار نیست.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶
رییس سازمان غذا و دارو:

طی ۴ سال اخیر، واردات روغن پالم، یک میلیون تُن کاهش یافت

دیناروند: بیش از یک میلیون تُن روغن پالم در این چهار سال کمتر وارد کشور شد. اسید چرب اشباع روغن پالم، دو تا سه برابر روغن‌های دیگر است. ۱۴۴ هزار تُن اسید چرب ترانس طی این چهار سال کمتر مصرف شده است. یعنی هر کدام از مردم ایران ۱۸ کیلوگرم اسید چرب ترانس کمتر مصرف کردند. کاهش ۱۰ درصدی میزان شکر و نمک در فراورده‌های غذایی اجرایی شد. اجرای طرح چراغ راهنمای تغذیه‌ای جزو افتخارات جهانی ما محسوب می‌شود.

۲۹ مرداد ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی :

خرید تضمینی گندم به ۸ میلیون و ۶۵۶ هزارتن رسید

سیف: تا به امروز ۸ میلیون و ۶۵۶ هزارتن گندم بالغ بر ۱۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از گندمکاران ۳۱ استان کشور خریداری شده است. با توجه به ذخایر ۱۳ میلیون تنی گندم در سیلوها می توان گفت که روند صادرات همچنان ادامه خواهد داشت.

۲۸ مرداد ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام:

حدود ۸٫۵ میلیون تن سالانه خوراک دام در کشور تولید می‌شود

رکنی: به دلیل از بین رفتن برخی واحدهای مرغ تخم‌گذار در زمستان سال گذشته طی ۷ تا ۱۰ روز اخیر شاهد تنش قیمت تخم‌مرغ بودیم که مشکل حل شد و هم‌اکنون هر شانه تخم‌مرغ درب مرغداری ۹۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد. حدود ۸٫۵ میلیون تن سالانه خوراک دام در کشور تولید می‌شود که ما ظرفیت تولید دو برابر این رقم را داریم، چراکه ظرف ۵-۴ سال گذشته از صادرات ۳۰ هزار دلار خوراک دام به ۷۰ تا ۸۰ میلیون دلار رسیده‌ایم.

۲۸ مرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان دامپزشکی کشور:

درصد خوراک دام موردنیاز از طریق واردات تأمین می‌شود

خلج: بالغ بر ۱۲۰۰ کارخانه تولید خوراک دام، طیور و آبزیان در کشور مجوز دریافت کرده‌اند که از این تعداد ۴۰ کارخانه درجه الف و کد IR دریافت کرده‌اند و می‌توانند این شرکت‌ها محصولشان را صادر کنند. ۸۰ درصد خوراک دام موردنیاز از طریق واردات تأمین می‌شود، در تولید مواد پروتئینی ۶۰ درصد هزینه‌ها مربوط به خوراک دام است و باید دید چگونه می‌توانیم راهی را در پیش بگیریم که کیفیت محصول در کنار سلامت دام، بهبود یابد.

۲۸ مرداد ۱۳۹۶
دبیر و عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر ایران:

خودکفایی در تولید این محصول تا سال ۱۴۰۰ محقق خواهد شد

دانایی: کل نیاز سالانه شکرکشور حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزارتن است که با ادامه روند تولید نیشکر و چغندرقند درکشور، تولید این محصول در سال جاری یک میلیون و ۷۵۰ هزارتن برآورد می شود و خودکفائی در تولید این محصول تا سال ۱۴۰۰ محقق خواهد شد.
میزان تولید شکر در سال جاری به یک میلیون و ۶۴۳ هزارتن رسید، از این میزان ۸۶۰ هزارتن شکر از چغندرقند و ۷۸۳ هزارتن شکر ازنیشکر استحصال شده که رکورد جدیدی در تاریخ ۱۲۰ ساله کشت و صنعت چغندرقند محسوب می شود.

۲۷ مرداد ۱۳۹۶

در چهار ماهه اول سال جاری، عمده واردات کشور مربوط به برنج و ذرت دامی بوده است

در سال جاری تا پایان چهار ماهه اول عمده واردات کشور مربوط به برنج و ذرت دامی بوده که ذرت دامی از نظر وزنی در صدر جدول واردات قرار می‌گیرد و برنج از نظر ارزش بیشترین حجم واردات را به خود اختصاص می‌دهد. درحالی در سال جاری واردات برنج در صدر جدول قرار گرفته و طی چهار ماهه امسال بالغ بر ۶۴۴ هزار و ۸۰۰ تن برنج با ارزشی بالغ بر ۶۰۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان وارد شده است که این حجم ۵.۷۱ درصد از وزن واردات و ۳.۸۱ درصد از ارزش آن را در بر می‌گیرد. برنج وارداتی ۵.۷۱ درصد از وزن مجموع واردات را به خود اختصاص داده است و از نظر ارزش ۳.۸۱ درصد از ارزش وارداتی کل کالاها مربوط به برنج می‌شود.

۲۷ مرداد ۱۳۹۶
وزیر اسبق کشاورزی:

ما به بهانه تولید گوشت، فشار دام بر مراتع را زیاد کردیم

کلانتری: معضلی که روز به روز نیز حادتر می شود مساله کمبود آب است، دولت و بعد از آن وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو باید مصرف آب را کاهش دهند؛ افزایش بهره وری اگر منجر به کاهش مصرف آب نشود دیگر فایده ای ندارد. کاهش استحصال آب باید اولویت همه دولت و حکومت باشد. اگر این اتفاق رخ ندهد فاتحه کشور خوانده است، در حال حاضر بدنه کشور از نظر اکولوژیکی ضعیف شده. ما به بهانه تولید گوشت، فشار دام بر مراتع را زیاد کردیم، پوشش گیاهی کشور ضعیف شده، که این مساله ده ها سال طول کشیده و یک شبه اتفاق نیفتاده است. طبیعت را در ۴۰ ساله گذشته به دلایل غلط افزایش تولید، ضعیف کردیم که همه این موارد ناشی از مدیریت غلط و ناصحیح بر منابع اتفاق افتاده است؛ دیگر نباید اجازه دهیم به بهانه تولید اندکی گوشت بیشتر پوشش گیاهی مان نابود شود. دیگر نباید به منابع مان آسیب بزنیم. ۸۰ میلیون ایرانی باید دست به دست هم دهند تا طبیعت ایران نجات یابد این کار یکی دو نفر نیست البته اگر قابل نجات باشد.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

حجتی برنامه‌ای برای عشایر ندارد

علوی: اکنون عشایر یک درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند که ۲۵ درصد پروتئین و ۳۵ درصد صنایع دستی را تولید می‌کنند. اما آقای حجتی هیچ موردی در برنامه‌اش برای این قشر نیاورده‌ است. اکنون عشایر یک درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند که ۲۵ درصد پروتئین و ۳۵ درصد صنایع دستی را تولید می‌کنند. اما آقای حجتی جنابعالی هیچ موردی در برنامه خودتان برای این قشر نیاورده‌اید.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶

تغییر اقلیم تاثیر منفی بر محصولات کشاورزی داشته و موجب کاهش چشمگیر آنها می شود

طبق گزارش جدید محققان، تغییر اقلیم تاثیر منفی بر محصولات کشاورزی داشته و موجب کاهش چشمگیر آنها می شود.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
مدیرکل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی:

پیش‌بینی می شود که در سال جاری، ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج تولید شود

مدیرکل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی از پیش‌بینی تولید ۲.۲ میلیون تنی برنج در سال جاری خبر داد و گفت: با ورود محصول جدید به بازار شاهد آرامش تدریجی در قیمت برنج هستیم که کیلویی حدود ۹۰۰۰ تومان در استان‌های شمالی عرضه می‌شود.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
یک مقام مسئول:

دولت با کنترل واردات برنج، باعث افزایش انگیزه شالیکاران مازندرانی شد

میران آملی، نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران: دولت تدبیر وامید در چند سال گذشته با کنترل هوشمندانه واردات برنج در زمان کاشت وبرداشت این محصول در کشور، باعث افزایش انگیزه تولید میان شالیکاران به خصوص درمازندران شده است. در سال های اخیر فرایند تغییرکاربری زمین هایی که به باغات تبدیل شده بود متوقف و درسال جاری دوباره به چرخه کشت برنج برگشت واین فرایند مثبت در افزایش تولید واشتغال کشور نیز تاثیرمستقیم دارد.

۲۵ مرداد ۱۳۹۶
عضو کمیسیون برنامه و بودجه:

در خودکفایی گندم رکورد زدیم

فرشادان: در بحث خودکفایی در گندم رکورد زدیم اما برای پرداخت پول کشاورزان بسیار نارضایتی ایجاد شد که قسمتی از آن به عدم تامین اعتبار توسط سازمان برنامه و بودجه برمی گردد و مقداری از آن هم به توزیع ناعادلانه منابع مربوط است.