• صفحه اول
  • اخبار مرتبط
  • خودکفایی در محصولات اساسی
۲۳ بهمن ۱۳۹۷

آفت اسناد غیر رسمی، تهدیدی برای امنیت غذایی کشور

به گزارش عیارآنلاین به نقل از آفتاب یزد: امنیت غذایی کشور یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مسئولین کشور است که تحقق آن مستلزم یکپارچه سازی اراضی کشاورزی و به تبع آن ارتقای بهره وری کشت و برداشت است. متاسفانه در حال حاضر شاهد خُرد شدن گسترده اراضی کشاورزی در کشور هستیم که علت آن، اعتبار اسناد […]

۹ مرداد ۱۳۹۷

واردات برنج با ۳ درصد رشد به ۶۶۲ هزار تن رسید

در چهار ماه ابتدایی امسال ۶۶۲ هزار و ۷۹۸ تن برنج به ۶۷۴ میلیون و ۵۷۶ هزار دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۳ درصد و از نظر ارزش ۱۲ درصد رشد داشته است.

۸ مرداد ۱۳۹۷
معاون امور زراعت وزارت جهاد جهاد کشاورزی:

وزارت جهاد کشاورزی از کشت برنج فقط در ۲ استان شمالی حمایت می‌کند

معاون امور زراعت وزارت جهاد گفت: سیاست عدم حمایت از کشت برنج به غیر از استان های مازندران و گیلان از سال ۱۳۹۳ اتخاذوبا مصوبه اسفندماه سال ۹۶ دولت،در سال جاری با اهتمام بیشتر پیگیری شده است.

۷ مرداد ۱۳۹۷
مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت امور باغبانی:

طرح توسعه کشت آناناس، موز و انبه در سواحل مکران اجرا می شود

یک مقام مسئول با بیان اینکه پیش بینی می شود امسال ۱۷۹ هزار و ۸۷۶ تن محصولات گرمسیری تولید شود، گفت:طرح توسعه کشت آناناس، موز و انبه در سواحل مکران اجرا می شود.

۲۰ تیر ۱۳۹۷
دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قندوشکر:

کل شکر تولیدی در سال ۹۶به بیش از دو میلیون و ۱۵هزارتن افزایش یافته‌است

کل شکر تولیدی از چغندر و نیشکر در سال ۹۶ به بیش از دو میلیون و ۱۵ هزار تن افزایش یافته که رکورد بی‌نظیری، در عمر ۱۲۳ ساله این صنعت است.

۲۰ تیر ۱۳۹۷
رئیس سازمان تات:

با ایکرسایت برای تولید علوفه‌های کم آب همکاری نزدیکی داریم

معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بر ضرورت برنامه ریزی دقیق و اثربخش، انتقال دانش و ارتقای سطح توانمندی بهره برداران به منظور افزایش شاخص بهره وری آب برای احیای دریاچه ارومیه تاکید کرد.

۱۵ تیر ۱۳۹۷
رئیس انجمن خوراک دام:

نقض برجام سبب ایجاد نوسانات شدید در این حوزه می‌شود

موافق قدیری: افزایش قیمت های جهانی شرط لازم جهت افزایش قیمت های داخلی نهاده های دامی تولید خوراک دام است اما شرط کافی نیست ضمن اینکه صرف تخصیص ٤٠٠ تومان مابه التفاوت نرخ ارز نمی تواند در این زمینه معجزه ای کند و اینقدر هم مهم باشد.نکته بسیار مهم این است که عرضه و تقاضا در بازار نهاده های دامی باید کاملا شفاف باشد، در زمان اوج افزایش قیمت این محصولات، واردات و عرضه در بازار بسیار کم بود.اما در حال حاضر که عرضه زیاد شده و قیمت ها کاهش نمی یابد دلایل معتددی دارد.نقض برجام سبب ایجاد نوسانات شدید در این حوزه می شود.

۱۵ تیر ۱۳۹۷
رئیس انجمن خوراک دام:

چنانچه گشایشی در شرایط ارزی موجود ایجاد نشود،باید هزینه‌های مختلفی را در قیمت تمام‌شده نهاده‌های دامی متصور شویم

رئیس انجمن خوراک دام با بیان اینکه تخصیص ارز دولتی نمی تواند باعث کاهش قیمت نهاده ها شود،گفت: نقض برجام سبب ایجاد نوسانات شدید در این حوزه می شود.

۱۴ تیر ۱۳۹۷
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

طبق پیش‌بینی، امسال بیش از ۱۳میلیون تن گندم برداشت و ۱۰ میلیون تن خریداری خواهد شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت: طبق پیش بینی، امسال بیش از ۱۳میلیون تن گندم در کشور از مزارع این محصول برداشت خواهد شد که ۱۰میلیون تن آن به صورت تضمینی خریداری می شود.

۱۲ تیر ۱۳۹۷
مجری طرح گندم:

با توجه به نوسانات دلار، درصورت وابستگی به واردات گندم، قادر به تأمین امنیت غذایی نبودیم

اسفندیاری‌پور: برخی از اقتصاددان‌ها و سیاسیون عقیده داشتند که گندم را به دلیل قیمت پایین آن در بازارهای جهانی، وارد کنیم. در این صورت با توجه به نوسانات دلار و تحریم‌ها علیه کشور قادر به تامین غذایی کشور با گندم نبوده ایم. بازار جهانی گندم توسط چند کشور آمریکا ، کانادا، استرالیا، اتحادیه اروپا، آرژانتین و روسیه تامین می‌شود. منطقی نیست که امنیت غذایی کشور را به واردات گره بزنیم.

۱۰ تیر ۱۳۹۷
وزیر جهاد کشاورزی:

براساس چه ملاک و قانونی بایستی شرکت واردکننده ۴۵ درصدی نهاده‌های دامی را ببندیم؟

حجتی در خصوص انحصار واردات نهاده‌های دامی توسط شرکت آقای مدلل: از نظر مقررات شکل و ظاهر انحصار و دخل و تصرفی وجود ندارد و ذخایر را کنترل می کنیم تا کشور دچار مشکل کسری نشود، همچنین کشتی های بین راهی و ارز تخصیصی نیز مورد نظارت وزارتخانه است. حدود ۳ یا ۴ شرکت وجود دارند که ۸۰ تا ۹۰ درصد واردکننده هستند و شرکت مورد اشاره نیز حدود ۴۵ درصد از حجم عملیات ذرت را بعضی از سال ها در اختیار داشته است، حال باید حرکت این شرکت را متوقف کنیم یا دیگر شرکت ها باید تقویت شوند؟ اگر قرار است حرکت این شرکت متوقف شود، باید مشخص شود که براساس چه ملاک و قانونی این موضوع باید انجام گیرد.

۱۰ تیر ۱۳۹۷

دو شرکت دولتی پشتیبانی امور دام و بازرگانی دولتی، از ابتدای سال، بالغ ۳۰۰میلیون یورو برای واردات کالا دریافت کردند

در فهرست منتشرشده از دریافت کنندگان ارز دولتی، نام ۲ شرکت دولتی به چشم می‌خورد که برای واردات کالاهای اساسی و ضروری ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده‌اند.

۱۰ تیر ۱۳۹۷

۶۰ درصد انحصار در واردات دام و طیور در اختیار یک شخص به نام آقای «مدلل» است

کریمی قدوسی: متاسفانه درخصوص مقابله با انحصار در عرصه مسائل اقتصادی، صنعتی و تجاری، انحصارهای وحشتناکی به وجود آمده است. بنده بارها تذکر داده ام که اگر با ۱۰ سلطان در این کشور مقابله بشود، اقتصاد آرام خواهد شد. متاسفانه در موارد مختلفی سلطان وجود دارد که باید با آنها مقابله کرد. آقای وزیر وجود انحصار در واردات را نفی کرد. بنده در این خصوص کلی تحقیق کرده و به این نتیجه رسیدم که ۴۰ درصد واردات به دست واردکنندگان خرد است و ۶۰ درصد انحصار در واردات دام و طیور در اختیار یک شخص به نام آقای «مدلل» است.

۱۰ تیر ۱۳۹۷
نماینده مشهد:

شورای رقابت که متولی بحث رقابت در کشور است، باید با انحصار مقابله کند

کریمی قدوسی: چند مدت پیش یکی از اشخاص واردکننده ذرت و سویا با بنده صحبتی داشتند و گفتند زمانی که باری خریده و در گمرک برای آزاد کردن آن رفته بودیم، نماینده آقای مدلل در آنجا با من صحبت کرده و گفتند که بار موجود در گمرک را به آقای مدلل واگذار کنید و اگر از این کار خودداری کنید در بازار ورشکست خواهید شد. متاسفانه امثال این آقا در اقتصاد و واردات نقش بسیاری دارد. قانون برای رقابت هیچ امتیازی را برای کسب قرار نداده و شورای رقابت که متولی بحث رقابت در کشور است، باید با انحصار مقابله کند و اگر در جایی انحصار مشاهده می کند باید فوراً آن انحصار را از بین ببرد.

۱۰ تیر ۱۳۹۷

نمایندگان از پاسخ‌های وزیر جهاد کشاورزی در خصوص انحصار دانه و مرغ قانع نشدند

نمایندگان مردم در خانه ملت سوال جواد کریمی قدوسی از وزیر جهاد کشاورزی را وارد دانستند.