• صفحه اول
  • اخبار مرتبط
  • خودکفایی در محصولات اساسی
۱۵ اسفند ۱۳۹۶
رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران:

شایعه افزایش تعرفه نهاده‌های دامی بازار را با مشکل مواجه می‌کند

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: معلوم نیست چه دست‌هایی در کار است که هنوز کاری انجام نشده و قیمتی بالا نرفته با شایعه پراکنی بازار را متشنج می‌کنند به طور مثال تعرفه سویا هنوز افزایش نیافته، اعلام می‌کنند قرار است تعرفه بالا برود وبا این کار تنها باعث تشنج در بازار می‌شوند.

۶ اسفند ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

خودکفایی گندم به رغم کمبود منابع آبی با اقدامات فنی و تدابیر صورت گرفته، بیمه شده است

کشاورز: خودکفایی گندم به رغم کمبود منابع آبی با اقدامات فنی و تدابیر صورت گرفته در کشور بیمه شده است. استفاده از ارقام متنوع و جدید یکی از دلایل افزایش تولید گندم است. در سال ۹۳ در کشور رقم چمران که ۱۴ سال از معرفی آن گذشته بود در مزارع کشت می شد اما اکنون ۶۷ رقم گندم مورد استفاده قرار می گیرد. دلایل تغییر ارقام گندم اقتصادی و فنی است. ما برای اراضی دیم و نقاط گرم نیاز به ارقام جدید گندم داریم. کیفیت گندم های تولید داخل را برای صنعت ماکارونی و نان‌هایی که مردم کشور مصرف می‌کنند عالی است. ۲۵ درصد گندم تولید ایران معادل ۳ میلیون تن از نوع درجه یک در جهان هستند.

۶ اسفند ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

ظرف حداکثر سه سال آینده ضریب خوداتکایی دانه‌های روغنی باید از ۳۰درصد عبور کند

کشاورز:امسال بیش از ۲۲۰ هکتار کلزا در کشور کشت شده است.ظرفیت روغن‌کشی کشور ۵ میلیون تن است. ظرف حداکثر سه سال آینده ضریب خوداتکایی دانه‌های روغنی باید از ۳۰درصد عبور کند.در گذشته به علت غفلت در انتخاب گیاهان روغنی و انحصار تکنولوژی به غیر از چند مقطع تنها ۶ تا ۷ درصد روغن از محصولات داخلی تولید می‌شد. تکنولوژی بذر جدید را به کشور منتقل کردیم و امروز ظرفیت تولید کلزا در کشور ما از اروپا بالاتر است به طوری که در سال گذشته بیش از ۵۰۰ کشاورز عملکرد تولید بالای ۵ تن کلزا در هر هکتار داشته‌اند.در حوزه روغن، تجارت و رانت‌های بزرگی در کشور وجود دارد و حراست وزارت جهاد کشاورزی باید به این موضوع توجه داشته باشد.

۴ اسفند ۱۳۹۶
مجری طرح گندم:

شرکت بازرگانی دولتی، حتی به منظور صادرات، به میزان کافی گندم توزیع می‌کند

اسفندیارپور: همچنان می‌گوییم که نیاز داخلی را می‌توانیم تأمین کنیم و کیفیت گندم ما در حد استاندارد و مطلوب است سال ۹۱، ۲٫۶ میلیارد دلار گندم وارد کشور کردند که تنها هدر دادن ارز بود که این رقم را در سال ۹۶ به ۱۷٫۵ میلیون دلار رساندیم، یعنی فقط ۵۹ تا ۶۰ هزار تن گندم وارد شد. اینکه می‌گویند گندم برای صادرات توزیع نمی‌شود، دروغی بیش نیست، چرا که شرکت بازرگانی دولتی گندم به میزان کافی در اختیار قرار می‌دهد. چه اشکالی دارد به جای خروج ۱۲ هزار میلیارد تومان از کشور برای واردات، بین کشاورزان این مرز و بوم تقسیم شود.

۳ اسفند ۱۳۹۶

گمرک، واردات برنج با مجوز تعاونی‌های مرزنشین و ارزش افزوده مناطق ویژه اقتصادی در زمان ممنوعیت واردات را تأیید کرد

گمرک ایران با تائید واردات برنج در فصل ممنوعیت، اعلام کرد: این واردات به‌ مقدار جزیی و با مجوز تعاونی‌های مرزنشین و ارزش افزوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صورت گرفته است.

۳ اسفند ۱۳۹۶
دبیر انجمن مرغ گوشتی:

تصمیم دولت تقویت واردات دانه سویا است تا کنجاله خروجی کارخانجات روغن‌کشی را مصرف خوراک دام کند

دبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی گفت: دولت قصد دارد که تعرفه واردات کنجاله سویا (خوراک دام و طیور) را از ۷ درصد به ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش دهد که این امر منجر به افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ می‌شود.

۳ اسفند ۱۳۹۶
دبیر ستاد پایش محصولات کشاورزی:

طی ۹ماهه امسال حدود ۲۸۰۰تن محصولات باغی و ۲۰هزارتن محصولات زراعی قاچاق کشف شده‎است

دبیر ستاد پایش محصولات کشاورزی وزارت کشاورزی از کشف بیش از ۲۳ هزار تن انواع محصولات کشاورزی قاچاق خبر داد و گفت: بیشترین سهم به برنج با حدود ۱۸ هزار تن اختصاص دارد.

۲ اسفند ۱۳۹۶
مجری طرح گندم:

سطح زیرکشت سال جاری گندم، دو میلیون و۳۷هزار هکتار آبی و سه میلیون و۷۳۰هزار هکتار دیم است

اسفندیارپور: در سال۱۳۹۶، نزدیک ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزارتن گندم در کشور تولید شد که از این میزان هشت میلیون و ۸۷۵ هزارتن توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران خریداری شد. از این میزان گندم خریداری شده حدود ۳۶۰ هزارتن گندم دوروم کیفی بوده است. در سال زراعی جاری در مجموع پنج میلیون و ۷۶۰ هزار هکتار از اراضی کشور زیرکشت گندم آبی و دیم قرار گرفت. به طوری که از این میزان سطح زیرکشت دو میلیون و ۳۷ هزار هکتار گندم آبی و سه میلیون و ۷۳۰ هزار هکتار گندم دیم است.

۱ اسفند ۱۳۹۶
رئیس انجمن صنایع خوراک دام:

پیشنهاد افزایش تعرفه کنجاله سویا با مخالفت جدی جهاد کشاورزی،اتاق بازرگانی و تشکل‌های تولیدی قرار گرفت

یک مقام مسئول با بیان اینکه آنفلوانزای پرندگان باعث تعطیلی بسیاری از واحدهای پرورش طیور شد،گفت:افزایش تعرفه واردات کنجاله با مخالفت وزارت جهاد روبروشد.

۱ اسفند ۱۳۹۶
رئیس کانون صنایع آرد:

با پیش‌بینی ممنوعیت فروش گندم از طرف دولت، برای واردات، درحال مذاکره گندم با روسیه هستیم

یزدجردی: هنوز دولت گندم موردنیاز را برای تبدیل به آرد و صادرات به ما می‌فروشد، اما از آنجایی که بارش‌ها امسال کمی کاهش یافته، پیش‌بینی ما این است که ممکن است، در آینده فروش گندم برای صادرات و تأمین نیاز داخل متوقف شود. در همین راستا از آنجایی ما یک بازار خوب برای صادرات آرد به عراق ایجاد کرده‌ایم و نمی‌خواهیم این بازار را از دست دهیم، با روسیه که تولید گندم مازاد دارد، مذاکره کرده‌ایم تا در صورت نیاز بتوانیم از آن محل گندم خود را تأمین کنیم. گندم با گلوتن ۳۰ در هر تن ۲۲۰ دلار از طرف روس‌ها قیمت‌گذاری شده که با افزایش قیمت دلار به قیمت گندم داخلی نزدیک می‌شود.

۱ اسفند ۱۳۹۶
معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی:

توزیع گندم حتی برای تبدیل به آرد و صادرات متوقف نشده است

عباسی معروفان: تا این لحظه توزیع گندم حتی برای تبدیل به آرد و صادرات را متوقف نکرده‌ایم و حتی طی این هفته ۵ تا ۶ هزار تن گندم برای صادرات در بورس عرضه شده است.

۲۸ بهمن ۱۳۹۶
دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی:

بخش خصوصی به دنبال واردات گندم از روسیه برای افزایش صادرات آرد به عراق است

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران گفت: کشورش در حال مذاکره با روسیه درباره قرارداد واردات گندم است که به ایران اجازه می‌دهد تا صادرات آرد به عراق را افزایش دهد.

۲۷ بهمن ۱۳۹۶
عضو کمیسیون کشاورزی:

باتوجه به شیوع بیماری تب برفکی و آنفلوانزای مرغی، برای کنترل بازار شب عید، راهی جز واردات نداریم

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس تأکید دارد که برای تنظیم بازار شب عید گوشت، مرغ و تخم مرغ وارد شود.

۲۱ بهمن ۱۳۹۶
رئیس انجمن صنفی گاوداران:

عمده جو مصرفی دام کشور از‌طریق واردات تامین می‌شود و نوسانات ارز بر قیمت آن تأثیرگذار است

رئیس انجمن صنفی گاوداران گفت: در چند روز گذشته، بی‌ثباتی نرخ ارز بر نوسان قیمت خوراک دام دامن زده است.

۱۸ بهمن ۱۳۹۶
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی:

به‌دنبال درخواست واردکنندگان و افزایش نرخ دلار، ستاد تنظیم بازار به واردات گوشت یارانه اختصاص داد

محموله های ثبت سفارش شده واردات گوشت قرمز به ایران به دلیل شرایط خاص آب و هوایی کشورهای صادرکننده، به دشواری زیاد و بسیار کند انجام می شود.