۳۱ خرداد ۱۳۹۶
مجری طرح گندم:

برای سال ۹۷هم نیازی به واردات گندم نیست

اسفندیاری پور: به نظر می‌رسد حتی برای سال ۱۳۹۷ هم نیازی به واردات گندم نخواهد بود. طبق برنامه اقتصاد مقاومتی طرح افزایش ضریب خود اتکایی، برنامه تولید گندم ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن برای سال ۹۶ است ضمن اینکه براساس برآورد اولیه تولید گندم در سال جاری بیش از برنامه پیش بینی شده خواهد بود و در پایان فصل برداشت، اواخر شهریور این مساله نهایی می‌شود.

۳۰ خرداد ۱۳۹۶

سخنگوی دولت: رانتی در واردات گندم وجود ندارد

نوبخت: اگر گندم را از خارج تهیه کنیم حدود ۸۰۰ الی ۹۰۰ تومان بیشتر هزینه ندارد اما با این همه ترجیح می‌دهیم که کشاورزان خود را تقویت کنیم و این امر را هزینه نمی‌دانیم بلکه آن را به مثابه سرمایه‌گذاری در راستای امنیت غذایی می‌دانیم. رانتی در واردات گندم وجود ندارد. برخی افراد اظهارات بی اساسی مطرح می‌کنند و برخی افراد هم باتوجه به اینکه درجایگاه‌های حقوقی قرار دارند تصور می‌شود اظهارات آنها مطابق با واقعیت است.

۲۸ خرداد ۱۳۹۶
دبیر انجمن صنایع لبنی ایران:

ایران طی ۷ تا ۱۰ سال آینده در تولید کره خودکفا می‌شود

باکری: خودکفایی تولید کره طبق برنامه ریزی های صورت گرفته وزارت جهاد کشاورزی طی بازه زمانی ۷ تا ۱۰ سال آینده در کشور نمود عملی پیدا خواهد شد. معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی برای دستیابی به افزایش درصد چربی شیر خام و خودکفایی تولید کره از سه سال قبل اجرای پروژه اصلاح نژاد دام را در کشور کلید زده است.

۲۸ خرداد ۱۳۹۶
دبیر انجمن برنج:

ممنوعیت واردات، قیمت برنج را ۱۰۰ درصد افزایش داد

کشاورز: اعمال سیاست ممنوعیت واردات در فصل برداشت محصول، منجر به افزایش ۱۰۰ درصدی نرخ برنج تولید داخل شد. اکنون مصرف سالانه برنج کشور ما ۳٫۲ میلیون تن است که بین ۱٫۷ تا ۲ میلیون تن از تولیدات داخلی و ۱٫۲ تا ۱٫۵ میلیون تن از محل واردات باید تامین شود. بنابراین ما برای تامین نیاز داخلی چاره جز واردات نداریم. طبق آمارها طی پنج ماه گذشته (بهمن ماه سال ۹۵ تاکنون) حدود ۴۰۰ هزارتن برنج به کشور وارد شده است. خوشبختانه دولت امسال تعرفه واردات برنج را به ۲۶ درصد رساند که همین امر موجب کاهش ورود کالای قاچاق شده است.

۲۷ خرداد ۱۳۹۶

لزوم افزایش ۲۵ درصدی تولید برنج در منطقه آسیای مرکزی و غربی تا سال ۲۰۳۵

رئیس مرکز بین المللی برنج آسیای مرکزی و غربی گفت: به منظور رویارویی با افزایش تقاضا، برقراری امنیت غذایی و کاهش فقر به افزایش ۲۵ درصدی تولید برنج در این منطقه تا سال ۲۰۳۵ نیازمندیم.

۲۷ خرداد ۱۳۹۶
معاون وزارت کشاورزی و محصولات غذایی بلاروس:

ایران تمایل دارد تا بلاروس گوشت و لبنیات وارد کند

مارینیچ: ایران تمایل دارد تا بلاروس گوشت و لبنیات وارد کند. بازار ایران امیدبخش است و این کشور با جمعیت حدود ۸۰ میلیون نفری سالانه تنها ۱۰ میلیون تن شیر تولید می‌کند و به همین دلیل ایران نیازمند واردات محصولات لبنی است و در کنار صادرات گوشت گوساله تمایل داریم تا در بازار محصولات لبنی ایران نیز حضور داشته باشیم.

۲۵ خرداد ۱۳۹۶

آغاز همکاری فائو با ایران برای ارتقای تولید دانه‌های روغنی

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) با برگزاری کارگاه آغازین در تهران پروژه دو ساله (۲۰۱۹-۲۰۱۷) جدیدی را برای بهبود تولید پایدار دانه‌های روغنی بویژه سویا و انطباق جدیدترین فن‌آوری‌ نظام‌های غلات‌محور در ایران، کلید زد. هدف از پروژه فائو حمایت از برنامه ملی دانه‌های روغنی است. تسریع تلاش‌های ملی برای ظرفیت‌سازی در بخش دولتی و خصوصی به منظور استفاده از نوآوری‌ها در تولید پایدار محصولات و بکارگیری آن در زنجیره ارزش دانه‌های روغنی و نیز ادغام تکنولوژی‌های جدید در سیستم‌های غلات محور، از مهم ترین دستاوردهای این پروژه به شمار می‌آیند.

۲۲ خرداد ۱۳۹۶

کارخانجات خوراک دام با حدود ۳۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کنند

موافق قدیری، رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان: در حال حاضر کارخانجات با زیر ۳۰ درصد ظرفیت فعالیت کرده با این حال در حال حاضر بیش از ۹۹ درصد خوراک دام صنعتی در کشور تولید می‌شود. بیشترین نهاده‌های دامی وارداتی کشور شامل ذرت دامی، کنجاله سویا، جو دامی، گندم دامی، مواد افزودنی، مکمل‌های ویتامینه است. نکته مهم دیگر این است که صنایع خوراک دام در بازار نزدیک به بازار رقابت کامل، فعالیت می‌کند، چرا که علاوه بر تعداد زیاد کارخانجات خوراک دام در کشور، تعداد حلقه‌های تولیدکننده در کل زنجیره محصولات پروتئینی از جمله دامدار شیری و گوشتی، مرغدار گوشتی، تخم گذار، مادر، کشتارگاه و… بالا و متنوع است. صادرات انواع خوراک دام، طیور و آبزیان در سال ۲۰۱۶ بیش از ۲۰۰ هزار تن به ارزش بیش از ۶۸ میلیون دلار به ۱۱ کشور جهان بوده که روند صعودی را در طول ۵ سال گذشته نشان می‌دهد.

۲۲ خرداد ۱۳۹۶
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان:

سالانه ۳ میلیارد دلار بابت واردات انواع نهاده‌های دامی اختصاص داده می‌شود

موافق قدیری، رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان: به طور متوسط سالانه ۳ میلیارد دلار بابت واردات انواع نهاده‌های دامی تولید خوراک دام ، طیور و آبزیان اختصاص داده می‌شود. پیش بینی می‌شود امسال به ترتیب ۸۲ درصد ذرت دامی؛ ۱۶ درصد گندم دامی؛ ۲۶ درصد جو دامی و ۹۰ درصد انواع کنجاله های روغنی، وارداتی باشدایران در سال ۲۰۱۶ از ۴۱ کشور دنیا، انواع کنسانتره، مکمل و مواد افزودنی خوراک دام به میزان ۵۵ هزار تن وارد کرد که ارزش واردات این حجم نیز، حدود ۶۵ میلیون دلار است.

۲۱ خرداد ۱۳۹۶
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی:

۱۰۰ هزار تن روغن باکیفیت از کلزای برداشت شده امسال تولید می شود

کشاورز: ۱۰۰ هزار تن روغن باکیفیت با برداشت بیش از ۲۲۰ هزار تن محصول کلزا در سراسر کشور، امسال تولید می شود. میزان تولید روغن از محصولات کلزا، آفتابگردان و سویا سال گذشته ۶ درصد بود که با توسعه کشت کلزا در سال جاری، این میزان از تولید امسال به ۱۰ درصد افزایش می یابد.در سال زراعی جاری بیش از ۱۲۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور زیر کشت کلزا رفته است.

۱۹ خرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان حفظ نباتات:

امسال، تولید گندم کاهش می‌یابد

باغستانی، رئیس سازمان حفظ نباتات: امسال تولید گندم ۶ الی ۷ درصد نسبت به سال گذشته کمتر خواهد بود. اما امیدواریم خودکفایی حاصل شود. سال گذشته میزان سن‌زدگی گندم کشور به کمتر از نیم درصد رسید و ما علاوه بر اینکه به خودکفایی رسیدیم نیازی به واردات برای بهینه کردن کیفیت گندم نداشتیم.

۱۷ خرداد ۱۳۹۶
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های صنایع لبنی:

۷۰ درصد کره بازار ایران از نیوزلند، دانمارک و هلند وارد می‌شود

گنجی گفت: برای تأمین بازار سالانه چیزی در حدود ۴۰، تا ۵۰ هزار تن کره وارد می‌شود که مورد استفاده بازار داخل قرار می‌گیرد و با توجه به این که کره از جمله محصولات لبنی است که برای استفاده در غذا از جمله در رستوران ها هم مصرف دارد بنابراین تقاضا برای این کالا در بازار زیاد است.

۱۷ خرداد ۱۳۹۶
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران:

تولید محصولات کشاورزی و غذایی ایران به ۱۲۸ میلیون تن در سال رسیده است

نورانی، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران: تولید محصولات کشاورزی و غذایی ایران به ۱۲۸ میلیون تن در سال رسیده که بهبود خوبی را نشان می‌دهد. از ۱۳ اقلیم دنیا ۱۱ اقلیم را دارا هستیم ضمن اینکه کشت گلخانه‌ای ما نیز در حال رشد روزافزون است در بخش محصولات زراعی و به ویژه محصولات جالیزی از انواع سبزیجات، صیفی جات و میوه‌های جالیزی تنوع و امکانات بسیار خوبی داریم.

۱۳ خرداد ۱۳۹۶
قائم مقام خانه کشاورز:

افزایش تعرفه برنج در فصل برداشت، اخلال در تولید داخل را به همراه دارد

بیابانی، قائم مقام خانه کشاورز: با توجه به تولید سالانه دو میلیون تن برنج، با کمبود یک میلیون تنی مواجه هستیم. تغییر ممنوعیت واردات برنج، افزایش تعرفه در فصل برداشت بی نظمی و اخلال در تولید داخل را به همراه دارد.

۱۳ خرداد ۱۳۹۶
مدیر کل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی:

واردات برنج همزمان با فصل برداشت موجب دلسردی کشاورزان خواهد شد

خاکسار، مدیر کل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی: با توجه به واردات سالانه ۸۰۰ هزارتن برنج و ممنوعیت واردات در مدت محدود، واردکنندگان باید برای جلوگیری از نوسانات قیمت اقدام به واردات در مابقی ایام سال نمایند. واردات برنج همزمان با فصل برداشت علاوه بر دلسردی کشاورزان بر قیمت‌های داخلی نیز اثر گذار است.