۱۹ آذر ۱۳۹۶

کلانتری: به جای اصرار بر تشکیل وزارت جنگل، محیط‌زیست یا آب باید فرهنگ مردم را افزایش دهیم و بر افزایش جمعیت تأکید نکنیم

رئیس سازمان محیط‌زیست: نباید واقعیت‌ها را از مردم کتمان کرد، زیرا در حال حاضر اگرچه از کشور بزرگی برخورداریم، اما ظرفیتی برای افزایش جمعیت به‌دلیل محدودیت در منابع تأمین غذا وجود ندارد. پوشش گیاهی، مواد ژنتیکی، جنگل و مواردی از این دست برای کشورهای جهان سوم واژگانی غریبه هستند. وقتی قدر منابع طبیعی را ندانیم، با مشکلاتی مانند امروز روبه‌رو می‌شویم و آن‌وقت خواهیم فهمید که چه نعمت بزرگی را از دست داده‌ایم. به جای اصرار بر تشکیل وزارت جنگل، محیط زیست یا آب باید فرهنگ لازم در این زمینه را در میان مردم افزایش دهیم و بر افزایش جمعیت تأکید نکنیم، زیرا این موضوع منوط به افزایش میزان تولید مواد غذایی است که در حال حاضر ظرفیت آن در کشور وجود ندارد.

۱۹ آذر ۱۳۹۶
دبیر انجمن‌های صنایع غذایی:

افزایش واردات کالاهای اساسی در کنار کاهش صاردات محصولاتی چون پسته دلیل عمده کاهش تراز تجاری کشاورزی بوده است

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران، با اشاره به تراز تجاری منفی محصولات کشاورزی نسبت به سال گذشته، گفت: صادرات سیب و پسته کاهش و واردات کالاهای اساسی افزایش یافت.

۱۸ آذر ۱۳۹۶
دبیر انجمن صنایع لبنی:

وزیر صمت با واردات شیر خشک موافقت کرده و منتظر اخذ تصمیم از سوی وزارت جهادکشاورزی هستیم

باکری گفت : با توجه با واقعی بودن نسبی قیمتها در بازار، تغییری در قیمت سه محصول لبنی (شیر، ماست، پنیر) رخ نخواهد داد.

۱۸ آذر ۱۳۹۶
معاون وزیر صمت:

ظرفیت تولید آرد بیش از ۲ برابر میزان مصرف کشور بوده و وارداتی در این زمینه نداریم

صالحی نیا گفت: ظرفیت تولید آرد بیش از ۲ برابر میزان مصرف آن در کشور بوده است.

۱۸ آذر ۱۳۹۶
رئیس تشکل‌های بخش کشاورزی:

گندم، تنها یک محصول کشاورزی نیست و در هر برهه زمانی، تولید آن باید در حد خودکفایی باشد

اسدی: کشور از لحاظ امنیت ملی به غلات وابسته است. گندم، تنها یک محصول کشاورزی نیست و در هر برهه زمانی تولید این محصول باید در حد خودکفایی و تامین نیاز کشور باشد تا دشمنان نظام به عنوان ابزارتهدید آمیز برای فشار آوردن به سیاست های بین المللی استفاده نکنند. گندم، یکی از مهم ترین محصولات استراتژیک به شمار می رود که در صورت تغییر سیاست خرید تضمینی، مقامات ارشد نظام برای حفظ منافع کشور باید وارد قضیه شوند.

۱۸ آذر ۱۳۹۶
عضو کمیسیون کشاورزی:

نباید مزیت تولیدی خود در گندم را از دست دهیم و به واردکننده تبدیل شویم

علی ابراهیمی عضو کمیسیون کشاوزی مجلس با بیان اینکه گندم یکی از محصولات استراتژیک در کشور است، گفت: نباید مزیت تولیدی خود را از دست دهیم و به واردکننده تبدیل شویم.

۱۵ آذر ۱۳۹۶

در پی نامه معاون وزیر جهاد کشاورزی به رئیس گمرک، گمرک در بخشنامه‌ای بر ممنوعیت واردات گندم تاکید کرد

گمرک ایران در بخشنامه‌ای تاکید کرد، از هرگونه ترخیص «گندم وارداتی» اکیدا خودداری شود.

۱۴ آذر ۱۳۹۶
مسئول اقدامات غیرتعرفه‌ای مرکز تجارت بین‌المللی:

امروز در جهان، خودکفا شدن در تولید تمام محصولات کشاورزی کارا نبوده و شدنی نیست

ایران با وجود مشکلاتی که در صادرات برخی محصولات کشاورزی دارد، اما به گفته بسیاری از کارشناسان خارجی، پتانسیل زیادی برای صادرات در کشور نهفته است.

۱۴ آذر ۱۳۹۶
معاون حجتی:

با توجه به موجودی انبارها و تولید بالای شکر در سال جاری، تا پایان امسال نیازی به واردات شکر نیست

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی خبر داد: با توجه به موجودی انبارها و تولید بالای شکر در سال جاری (که هم‌اکنون در فصل برداشت آن و تحویل به کارخانه‌های قند و شکر هستیم) تا پایان امسال نیازی به واردات شکر نیست.

۱۴ آذر ۱۳۹۶

معاون حجتی در نامه‌ای به رئیس گمرک ممنوعیت واردات گندم را اعلام کرد

معاون وزیر جهاد کشاورزی با ارسال نامه‌ای به رئیس‌کل گمرک واردات گندم را بر اساس اختیار قانونی تمرکز وظایف بخش کشاورزی ممنوع اعلام و ثبت سفارش‌های قبلی انجام‌شده از سال ۹۳ را نیز تعیین تکلیف کرد.

۱۲ آذر ۱۳۹۶
مجری طرح دانه‌های روغنی:

سال آینده در مجموع ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت دانه‌های روغنی خواهد رفت

سطح زیرکشت دانه روغنی کلزا از ۴۶ هزار هکتار سال گذشته به ۱۸۲ هزار هکتار افزایش یافت و بر‌اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده سال آینده ۳۵۰ هزار هکتار از اراضی در تناوب با گندم به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص می‌یابد. بنابر‌این، سال آینده در مجموع ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت دانه‌های روغنی خواهد رفت. میزان نیاز کشور به روغن خوراکی یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن است. مصرف سرانه روغن خوراکی در کشور، از مرز ۲۰ کیلوگرم نیز عبور کرده؛ درحالیکه میانگین مصرف سرانه روغن در جهان حدود ۱۲ کیلوگرم است؛ بنابراین باید درباره مصرف روغن به مردم هشدار داد.

۱۲ آذر ۱۳۹۶
مجری طرح دانه‌های روغنی:

طرح توسعه کشت دانه روغنی سویا قرار است از سال آینده، با همکاری «فائو» اجرا شود

مهاجر: حدود ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی به صورت تناوب با محصول گندم، به کشت دانه های روغنی آفتابگردان، کنجد، گلرنگ و سویا اختصاص می‌یابد. بذر مناسب دانه روغنی سویا در داخل تولید و تامین شده است. با تولید بذر مناسب، این محصول در اکثر استان‌های کشور قابل کشت و تولید است. براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور، پس از برداشت گندم به کشت سویا اختصاص می‌یابد. طرح توسعه کشت دانه روغنی سویا قرار است از سال آینده، با همکاری سازمان خواروبارجهانی «فائو» اجرا شود. سویا محصولی کم‌آب‌بر است بنابراین کشت آن توجیه اقتصادی دارد و علاوه بر تامین بخشی از روغن خوراکی مورد نیاز، می‌توانیم کنجاله مورد نیاز صنایع مرغداری را از تولیدات داخلی تامین کنیم.

۱۱ آذر ۱۳۹۶
رییس انجمن صنفی گاوداران:

با وجود تخصیص ارز مبادله‌ای توسط بانک مرکزی به نهاده‌های دامی، واردکنندگان قیمت‌ها را کاهش ندادند

مقدسی گفت: روزانه ۳۰۰ تن شیرخام، میانگین نرخ هزار و ۳۵۰ تومان از استان‌های اصلی تولید کننده خریداری می‌شود.

۱۰ آذر ۱۳۹۶
معاون وزارت جهاد کشاورزی:

واردات گندم ممنوع است و هیچ کس اجازه واردات این محصول را ندارد

بخشنده: واردات و صادرات محصولات کشاورزی استراتژیک زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی است و با امضای شخص آقای حجتی این کار انجام می شود. هیچ ارگان و کارگروهی در این زمینه دخالت نمی‌کند. واردات گندم ممنوع است. هیچ کس اجازه واردات این محصول را ندارد. در این دو سال در بحث گندم به خودکفایی رسیده‌ایم و در حال حاضر بیش از ۱۲ میلیون تن گندم در انبارها ذخیره داریم ونیازی به واردات این محصول نیست.

۱۰ آذر ۱۳۹۶

رئیس بنیاد گندم‌کاران از فشار وارداتی‌ها برای تخریب گندم تولید داخل به بهانه‌های مختلف کیفیت و قیمت انتقاد کرد

ایمانی: مگر پروتئین مورد نیاز نان‌های حجیم چقدر است. طبق برآوردها گندم تولیدی کشور ایران از ۱۱ درصد تا ۱۵ درصد گلوتن دارد، درحالی‌که گندم دنیا که عده‌ای دلال این‌قدر سنگ وارداتش را به سینه می‌زنند، پروتئین ۱۳ دارد و ما باید اشکال را در جای دیگری بررسی کنیم. ظاهرا این افراد نان‌شان در واردات گندم خوش طعم‌تر و کیفی‌تر است و هر روز یک بهانه در می‌آورند. یک روز آب برای کشت گندم، یک روز نمک و روز دیگر قیمت و کیفیت.کشاورزان مانند وارداتی‌ها نه لابی خاص دارند و نه تریبون و پول که بخواهند حرف‌شان را بزنند.‌گندم تولید کشور هیچ مشکلی از نظر کیفیت ندارد و ما تلاش می‌کنیم دیگر وارد کننده گندم نباشیم.