۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
گزارش//

نیوزیلند صادرات گوشت به ایران را از سر می‎گیرد

گزارش// نیوزیلند به عنوان یکی از بزگترین صادر کنندگان محصولات کشاورزی و دامپروری جهان در ماه جاری میلادی و پس از یک دهه وقفه، صادرات گوشت گوسفند به ایران را از سر می گیرد. این در شرایطی است که چندی پیش مذاکراتی هم با هیات های روسی برای ارسال محموله های گوشت گوزن قطبی و ماهی سالمون به ایران برگزار شده بود که تاکنون به نتیجه مشخصی نرسیده است.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
مشاور وزیر جهاد:

هشت میلیون و ۶۵۰ هزار تن گندم در سیلوهای کشور ذخیره شده است

اسفندیاری پور، مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم با بیان اینکه اکنون هشت میلیون و ۶۵۰ هزار تن گندم در سیلوهای کشور ذخیره سازی شده است، گفت: با برداشت و خرید تضمینی گندم امسال، ذخیره این محصول برای نیاز تا ۱۰ماه اول سال ۹۷ تامین می شود. امسال پنج میلیون و ۹۸۰ هزار هکتار از زمین های کشور زیر کشت گندم رفته است. تا کنون ۶۵۰ هزار تن گندم از کشاورزان گندمکار استان های خوزستان، کرمان، جنوب فارس و بوشهر خریداری شده است.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

حجتی: افزایش خوداتکایی محصولات کشاورزی در اولویت است

حجتی تاکید کرد: افزایش خوداتکایی محصولات کشاورزی در اولویت است که در مسیر اقتصاد مقاومتی هم قرار دارد.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
نماینده مجلس خبر داد؛

مافیا پشت‌پرده عدم خودکفایی برنج

علوی، نماینده مردم سنندج در مجلس با بیان اینکه نباید اجازه داد برخی باندها اقدام به واردات گسترده برنج نمایند،گفت: بدون مشتری ماندن برنج ایرانی در بازار مغایرت با حضور گسترده برنج های خارجی در بازار دارد. افزایش نرخ برنج توسط دلالان بهانه ای برای توجیه واردات است، بنابراین سزاوار نیست شهروندان تنها برای ارزانی برنج خارجی این محصول را جایگزین برنج با کیفیت ایرانی در سفره غذایشان کنند. نباید اجازه داد برخی باندها واردات گسترده برنج خارجی را رقم بزنند. مافیا پشت پرده عدم خودکفایی برنج است. خودکفایی برنج نیازمند توسعه کشت های پرمحصول است

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران:

مازاد گندم، دولت را با ضرر و زیان مواجه می‌نماید

ایمانی، رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران: نرخ گندم‌ جهانی در مقایسه با گندم داخلی پایین‌تر است؛ از این رو خرید گندم با نرخ ۱۳۰۰ تومان و فروش آن با نرخ ۸۰۰ تومان برای دولت توجیه ندارد. عرضه گندم در بورس کالا سال گذشته ناموفق بود؛ چرا که ماه‌ها طول کشید تا پول کشاورزان پس از فروش پرداخت شود از این رو لازم است مکانیزمی طراحی شود که درجهت حمایت از کشاورزان کارساز باشد. بنابراین مازاد گندم، دولت را با ضرر و زیان مواجه می‌نماید که طی یک برنامه مشخص تنها به اندازه نیاز داخل باید تولید شود.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

واردات ۱.۴ میلیون تن گندم در سال ۹۵

رشد تولید گندم و افزایش خرید تضمینی این محصول از کشاورزان موجب شد تا وزارت جهادکشاورزی درخواست توقف ثبت سفارش و واردات این محصول در سال ۱۳۹۵ را به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه دهد.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
مدیرعامل مرکز همکاری‌های امور دام خبر داد؛

کاهش ۲۴میلیونی جمعیت دام سبک کشور

وکیل گیلانی، مدیرعامل مرکز همکاریهای امور دام با اشاره به تعطیلی گسترده واحد‌های پرواربندی دام سبک به‌خاطر مشکلات اقتصادی گفت: جمعیت دام سبک کشور طی ۱۰ سال گذشته از ۱۰۴میلیون رأس به ۸۰میلیون رسیده که کاهش ۲۴میلیونی داشته است. بسیاری از دامداری‌ها تعطیل شده است و تولیدکنندگان آن به‌سمت کارهای دیگر رفته‌اند و کار دیگری را برای خود برگزیده‌اند. دامداران برای دولت همان مشت‌حسن ، چراغعلی و کورعلی هستند اما صنایع تاج سر به حساب می‌آیند و برای ما دامداران، شخصیتی در نظر گرفته نمی‌شود به‌طوری که حتی برای دیدن وزیر جهاد کشاورزی به ما وقت نمی‌دهند.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

چیت چیان: واردات بدون برنامه آب مجازی، کشور واردکننده را در معرض امتیازخواهی کشور صادرکننده قرار می‌دهد

چیت چیان، وزیر نیرو: آب مجازی می‌تواند فعالیت‌های بخش کشاورزی را کاهش دهد، بدون آنکه راه جایگزینی برای نیروی مازاد کشاورزی داشته باشد. واردات آب مجازی اگر با برنامه‌ریزی مناسبی انجام نشود و تامین‌کنندگان قابل‌اطمینان و متعددی را در تأمین غذای ملی به صورت هوشمندانه در نظر نگرفته باشند، کشور واردکننده را در معرض تهدید و امتیازخواهی کشور صادرکننده قرار می‌دهد.

۸ اردیبهشت ۱۳۹۶
دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران:

ظرفیت تولید ۲میلیون و ۴۰۰ هزار تن شکر در داخل کشور وجود دارد

دانایی، دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران: در سال ۹۲ یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن شکر در داخل کشور تولید شده بود و نصف شکر مصرفی وارد می‌شد. هم اکنون ۹ کارخانه نیشکری فعال، ۲۶ کارخانه چغندری فعال و حدود ۸ کارخانه چغندری از ۵ سال پیش که به دلیل واردات بی‌رویه بسته شده بود، در حال احیا است. هم اکنون ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن ظرفیت نصب شده برای تولید شکر در داخل کشور وجود دارد. حدود ۸ تا ۱۰ کارخانه داریم که فقط شکر خام را تصفیه می‌کنند و به طور موقت برای جلوگیری از تعطیلی این کارخانه‌ها شکر سرخ را به آنها می دهیم، تا تصفیه کنند.

۸ اردیبهشت ۱۳۹۶
نماینده مجلس تاکید کرد؛

تنظیم بازار کشاورزی در گرو خودکفایی در تولید نهاده‌های کشاورزی

کیان پور، نماینده مجلس، با بیان اینکه خالی شدن اراضی کشاورزی از محصول و تعطیلی دامداری ها به طور مستقیم، امنیت غذایی شهروندان را هدف می گیرد، تصریح کرد: تنظیم اقتصاد محور بازار کشاورزی، نیازمند خودکفایی در تولید نهاده های کشاورزی و دامی است تا بتوان هزینه های تولید را به نحو کارشناسی محوری کاهش داد.

۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

افت ۲۴٫۴ درصدی واردات دولتی برنج به لحاظ ارزش در ۱۱ماه سال ۹۵

گزارش// شرکت بازرگانی دولتی ایران در ۱۱ ماهه پارسال (منتهی به بهمن ماه سال گذشته) نزدیک به ۵۶۸ هزار تن برنج، شکر و روغن خام به ارزش بیش از ۴۸۰ میلیون یورو وارد کرد که در همسنجی با مدت مشابه سال پیش از آن، واردات برنج کاهش ۲۳٫۳ درصدی وزن و ۲۴٫۴ درصدی ارزش را ثبت کرد.

۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
مجری طرح چغندر قند خبر داد؛

خوداتکایی ۹۰ درصدی شکر در آینده‎ای نزدیک

مجری طرح چغندر قند گفت: در راستای توسعه چغندر پاییزه و افزایش بهره وری پیش بینی می شود که ظرف سه سال آینده ضریب خوداتکایی به بالای ۹۰ درصد برسد.

۵ اردیبهشت ۱۳۹۶

پیش بینی تولید دو میلیون تن برنج در سال۹۶

دبیر انجمن برنج با بیان اینکه سال گذشته ۲ میلیون و ۲۵۰ هزارتن در کشور تولید شد، گفت: پیش‌بینی می‌شود اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، امسال نیز حداقل تولید به همین میزان باشد.

۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
رئیس سابق سازمان دامپزشکی کشور:

دولت به صورت دستوری مانع ورود یک نژاد مرغ در کشور شد

رئیس سابق سازمان دامپزشکی کشورگفت: وزارت جهاد کشاورزی در دو سال گذشته برخلاف نظر پرورش دهندگان مرغ گوشتی مجوز ورود نژاد مرغ گوشتی راس به کشور را به شکل حاکمیتی و دستوری تحت عنوان «تنوع نژادی» کاهش داده است.

۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر:

دولت تعرفه واردات شکر را به ۲۰درصدکاهش داد

دانایی، دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران با بیان اینکه دولت تعرفه واردات شکر را از ۲۶درصد به ۲۰ درصد تقلیل داده است، گفت: نزدیک یک‌ماه است که ۳۲۰ هزار تن شکر از کشتی‌ها در بنادر ایران تخلیه شده و منتظر اعلام تعرفه جدید است.