۲۳ مرداد ۱۳۹۶

در ایجاد اشتغال از ظرفیت بخش خدمات استفاده شد

یکی از تجارب تکرار شده در جهان در دوره‌های پس از رکود، حرکت اشتغال به سمت بخش خدمات بوده است. بنابراین تلاش شد تا با همکاری دستگاه‌هایی مانند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و … فرصت‌های شغلی در بخش خدمات مولد ایجاد شود.با توجه به سهم این دسته از بنگاه‌ها در ایجاد اشتغال به میزان ۸۵ درصد در کشور و نقش جددی آنها در فراهم‌سازی مشارکت مردم در اقتصاد، حمایت از حفظ اشتغال و ایجاد اشتغال جدید در این دسته از بنگاه‌ها در دستور کار قرارگرفت.

۲۳ مرداد ۱۳۹۶

اشتغال زایی سالانه ۷۰۰ هزار نفری در دولت یازدهم در شرایط سخت اقتصادی اتفاق افتاد

«انباشت تقاضا» و «افزایش نرخ مشارکت اقتصادی» دو مشکل بزرگ دولت یازدهم برای کاهش نرخ بیکاری بوده که مورد تایید اغلب کارشناسان اقتصادی است. با این وجود دولت یازدهم با همکاری همه دستگاه ها و نهادهای مرتبط توانست در شرایطی که کشور با مشکلات زیادی از جمله کمبود شدید منابع مالی و رکود مواجه شده بود، علاوه بر اینکه از نابودی ۳۰۰ هزار شغل جلوگیری کند، به صورت سالانه ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کند.

۲۲ مرداد ۱۳۹۶
نظر بخش خصوصی به وزیر پیشنهادی اقتصاد:

از نظرات بخش خصوصی در پیشنهاد قوانین و تدوین آئین‌نامه ها

فعالان اقتصادی بخش خصوصی با حمایت از وزرای پیشنهادی اقتصاد و صنعت دولت دوازدهم ۲۴ خواسته خود از این دولت را مطرح کردند.

۱۹ مرداد ۱۳۹۶
رئیس کانون کاریابی‌های کشور:

بیمه بیکاری به کاریابی‌ها تفویض میشود

رئیس کانون کاریابی‌های کشور با تشریح جزئیات فرایند تفویض طرح بیمه بیکاری به کاریابی‌ها گفت: پس از ارزیابی‌های اجرای آزمایشی این طرح، به زودی در سراسر کشور اجرایی می‌شود.

۷ مرداد ۱۳۹۶

هزینه هر شغل صنعتی طبق گزارش مرکز آمار ایران در سال ۹۴ حدود ۲۴۰ میلیون تومان است

۲۵۴ هزار شغل، سهم صنعت، معدن و بازرگانی از برنامه اشتغال ۹۷۰ هزار شغلی است که قرار است در سال ۹۶ در کشور ایجاد شود. این رقم حدود ۴۰ درصد اشتغال هدف‌گذاری شده برای بخش‌های اقتصادی (۶۵۱هزار شغل) است.

۱۵ تیر ۱۳۹۶

در فصل بهار امسال، رشد اشتغال همراه با افزایش نرخ بیکاری، رخ داده است

براساس گزارش مرکز آمار، در بهار امسال نسبت به دوره مشابه ۷۰۳ هزار نفر شغل ایجاد شده، اما از طرفی نرخ بیکاری نیز بالارفته و به ۶/ ۱۲ درصد رسیده است. یکی از دلایل چنین تناقضی، رکوردزنی نرخ مشارکت است.

۲۶ خرداد ۱۳۹۶
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

سند مدونی در حوزه اشتغال وجود ندارد

مصری: در حوزه اشتغال سند مدونی به مجلس فرستاده نشده است. باید بانک اطلاعاتی بیکاران را ایجاد کرده و با اولویت برای اشتغال جوانان، چاره‌اندیشی کنیم.

۲۶ خرداد ۱۳۹۶

در بین ۷ میلیون فارغ التحصیلان سال ۹۴ نیز، ۳.۷میلیون شاغل و ۹۰۰ هزار نفر بیکار هستند

در جمعیت در حال تحصیل آموزش عالی کشور، ۸۰۰ هزار نفر شاغل و ۲۰۰ هزار نفر بیکار هستند؛ همچنین در بین ۷ میلیون فارغ التحصیلان سال ۹۴ نیز، ۳.۷میلیون شاغل و ۹۰۰ هزار نفر بیکار هستند.بر اساس بررسی انجام شده توسط پژوهشکده آمار ایران، حدود ۳۴ درصد از افراد فارغ التحصیل عالی از نظر اقتصادی غیرفعال هستند. ۷۱ درصد از افراد فارغ التحصیل عالی غیر فعال را زنان و ۲۹ درصد را مردان تشکیل می دهند. ۳۲ درصد از این افراد دارای مدرک کاردانی، ۶۲ درصد دارای مدک کارشناسی و ۶ درصد دارای مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر هستند.

۲۶ خرداد ۱۳۹۶

برنامه ملی اشتغال فراگیر هفته‌آینده ابلاغ می‌شود

ازوجی، مدیرکل سیاست‌گذاری اشتغال وزارت کار: برنامه اشتغال فراگیر در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب و کلیات آن در هیات دولت مصوب شد و هفته آینده ابلاغ می شود. بر اساس آمار و اطلاعات، دولت ها باید سالانه حدود ۲۵ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان برای اشتغال خرج کنند و این در حالی است که دولت مجبور است حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان برای هدفمندسازی یارانه ها پول تزریق کند.باید کاری کنیم اشتغال هایی که ایجاد می شود پایدار بمانند.

۶ خرداد ۱۳۹۶
یک نماینده مجلس خبر داد؛

طرح شکست خورده هندی نسخه جدید ربیعی برای اشتغال

حاجی دلیگانی، نماینده مجلس: وزیر کار اعلام کرد دولت به دنبال ایجاد یک میلیون شغل در کشور است./ در آن جلسه ربیعی طرحی که نخست‌وزیر هند در دهه ۸۰ میلادی برای ایجاد اشتغال در این کشور تدوین کرده بود و نتیجه‌ای از آن نگرفته بود را ترجمه و در قالب طرح اشتغال کشور به نمایندگان ارائه کرد. وزیر کار همچنین اعلام نمود: از طرف دیگر اعلام کرد به دلیل اینکه بحران اشتغال بیماری جهانی است، نباید انتظار ایجاد اشتغال گسترده در کشور باشیم.

۶ خرداد ۱۳۹۶
معاون وزیر کار:

دولت متعهد شده است با فراهم سازی بستر توسعه کسب و کار سالانه ۹۵۰ هزار شغل در کشور ایجاد کند

میرزایی، معاون وزیر کار: دولت متعهد شده است با فراهم سازی بستر توسعه کسب و کار سالانه ۹۵۰ هزار شغل در کشور ایجاد کند./ با اقداماتی از قبیل توانمند سازی نیروی انسانی، آماده سازی بستر فضای کسب و کار، اجرای طرح کارورزی(برای فارغ التحصیلان دانشگاهی) و همچنین طرح رسته های منطقه ای سیاست های اشتغالزایی دولت دوازدهم ادامه می یابد./ چاره ای جز اینکه اشتغال موجود حفظ و اشتغال جدید فراهم شود، نیست. بخشی از اشتغال به دلیل ناکارآمدی بنگاه ها از بین رفته است که باید با جایگزینی نیروی کار واحدهای اقتصادی بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

۵ خرداد ۱۳۹۶
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک:

برنامه‌ریزی برای ایجاد ۵۰۰هزار شغل در صنایع خُرد و کوچک صورت میگیرد

یزدانی، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک: سه برنامه برای ایجاد ۵۰۰ هزار شغل در حوزه صنایع خرد ،کوچک و اصناف در سال ۹۶ پیش‌بینی شده است./ از این تعداد، ایجاد ۱۳۰ هزار شغل با فعال‌ کردن واحدهای نیمه‌تعطیل و در حال ساخت و ساز در شهرک‌های صنعتی محقق می‌شود.

۵ خرداد ۱۳۹۶
رئیس دبیرخانه شورای عالی اشتغال:

۵۰درصد بیکاران زیردیپلم هستند

معتمد رئیس دبیرخانه شورای عالی اشتغال: در مسیر بهبود بازار کار هستیم و نرخ مشارکت کار یعنی تعداد کسانی که آماده ورود به بازار کار اند، در حال کاهش است./ تاکنون رشداقتصادی بدون اشتغال داشتیم در صورتیکه باید این دو مکمل همدیگر باشند./ حدود ۵۰ درصد از متقاضیان کار زیر دیپلم هستند که باید به آنها مهارت های شغلی آموزش داده شود.

۹ خرداد ۱۳۹۵

استخدام ۳۵هزار نفر توسط دولت/ حذف یارانه ۲۴میلیون پردرآمد در دستور کار قرار گرفت

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با بیان اینکه دولت امسال ۳۴ تا ۳۵ هزار نفر را استخدام می‌کند در مورد حذف یارانه ۲۴میلیون پردرآمد گفت این موضوع در دستور کار دولت قرار دارد.

۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

مقایسه حداقل دستمزد در ایران و دیگر کشورها

یکی از بحران‌های جامعه بین‌الملل افزایش روز افزون اختلاف درآمد جوامع است. افزایش حداقل دستمزد کارگران از اهرم‌هایی است که می‌تواند به توزیع مناسب‌ ثروت در جامعه منجر شود.