۲ خرد ۱۳۹۷

هیأت وزیران خواستار ادامه بررسی لایحه «اصلاح بخشی از ساختار دولت» در مجلس شورای اسلامی شد

هیأت وزیران از مجلس شورای اسلامی خواست تا ادامه بررسی لایحه «اصلاح بخشی از ساختار دولت» را در دستور کار خود قرار دهد.

۲ خرد ۱۳۹۷

هیأت وزیران آیین‌نامه اجرایی طرح انتقال آب کشاورزی با لوله به ۴۶ هزار هکتار اراضی دشت سیستان را تصویب کرد

هیأت وزیران به منظور تکمیل طرح انتقال آب کشاورزی با لوله به ۴۶ هزار هکتار اراضی دشت سیستان، آیین‌نامه اجرایی مربوط به آن را به تصویب رساند.به موجب این آیین‌نامه، مبلغ ۳۵۰ میلیون دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات با نرخ سود متعارف نظام‌نامه آن صندوق برای تکمیل طرح انتقال آب کشاورزی با لوله در سطح (۴۶) هزار هکتار اراضی سیستان، به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو اختصاص می‌یابد.

۱ خرد ۱۳۹۷
معاون سازمان محیط‌زیست:

با وجود محدودیت شدید آبی، هنوز برخی دنبال توسعه کشاورزی هستند

ظهرابی: در شرایط حاضر با اینکه با محدودیت شدید آبی روبرو هستیم، هنوز برخی دنبال توسعه کشاورزی هستند. بخش عمده آب کشور در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود و متاسفانه مصرف آب به شکلی نادرست و غیرخردمندانه است بنابراین سیاست‌های نادرست توسعه مهمترین عامل تهدید تنوع زیستی است.

۱ خرد ۱۳۹۷
نماینده سلماس:

وزارت جهاد کشاورزی شیوع تب برفکی در برخی از استان‌ها را پنهان کرده است

برزگر: توان تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن گوشت قرمز در داخل داریم، نیاز کشور ۹۰۰ هزار تن در سال است که در حال حاضر ۸۰۰ هزار تن تولید می‌شود اما به جای حمایت از دامداران شاهدیم که وزارتخانه حتی جبران تسهیلات خسارت‌دیدگان ناشی از تب برفکی را پرداخت نمی‌کند. وزارت جهاد کشاورزی شیوع تب برفکی در برخی از استان‌ها را پنهان کرده و هنوز به کنوانسیون دام‌ها ملحق نشده است؛ همچنین باید بعد از نوسانات نرخ ارز نهاده‌های دامی را برای دامداران تهیه می‌کرد که این کار را نکرده و حتی اقدام به گرانفروشی ذخیره‌های سویا و ذرت کرده است.

۱ خرد ۱۳۹۷

مدیر طرح ملی تکاپو در وزارت تعاون از اجرای طرح کشت مبتنی بر سفارش یا قرارداد مزرعه بصورت آزمایشی در کشور خبر داد

مدیر طرح ملی تکاپو در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اجرای طرح کشت مبتنی بر سفارش یا قرارداد مزرعه بصورت آزمایشی در کشور خبر داد.

۱ خرد ۱۳۹۷
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی:

مهم‌ترین مشکل در اجرای قانون کاداستر کمبود انگیزه و اراده در مدیران است

نائب رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم اجرای قانون کاداستر اظهار کرد: به عنوان یک نماینده پیگیر این هستم که این قانونن اجرا شود زیرا ایجاد ستاد مبارزه با زمین خواری بدون جمع آوری داده‌های مربوط به این حوزه معنا ندارد.

۱ خرد ۱۳۹۷

نمایندگان مردم در خانه ملت از پاسخ وزیر جهاد کشاورزی به سوال نماینده سلماس قانع نشدند

نمایندگان مردم در خانه ملت از پاسخ وزیر جهاد کشاورزی به سوال نماینده سلماس قانع نشدند. این نماینده در خصوص علت نوسانات قیمت گوشت سفید، قرمز و عدم تنظیم آن، علت عدم صادرات سیب، مرکبات و محصولات کشاورزی، علل کاهش تعرفه‌های واردات محصولات کشاورزی و علل نبود ساز و کار مناسب برای جبران خسارت رخدادهای طبیعی برای کشاورزان و دامداران از وزیر سوال کرده بود.

۱ خرد ۱۳۹۷
نماینده مردم لنگرود:

اگر نگاه ویژه به تولید برنج در استان گیلان داشته باشیم می‌توان به خودکفایی برنج نایل شد

نماینده مردم لنگرود در مجلس با بیان اینکه تغییر کاربری سه هزار هکتار از اراضی برنج گیلان و مازندران برای عدم توجیه اقتصادی تولید برای کشاورزان رقم خورد،گفت:رانت یکی از دلایل اصلی واردات گسترده برنج است.

۳۱ ارد ۱۳۹۷

با وجود کاهش ۴۳۰هزارهکتاری سطح زیر کشت گندم در ۵ سال اخیر،تولید آن ۶ میلیون تن افزایش داشته است

طبق آمار رسمی وزارت جهاد کشاورزی، سطح زیرکشت برخی محصولات استراتژیک از جمله گندم طی سالهای ۹۱ تا ۹۵ کاهش یافته،‌ اما با افزایش بهره‌وری، میزان تولید برخی محصولات از جمله گندم روند افزایشی داشته است.

۳۰ ارد ۱۳۹۷
رئیس سازمان تات:

معرفی ۲۸ رقم جدید زراعی از دستاوردهای سازمان تات در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بخش کشاورزی بوده‌است

زند: این سازمان تاکنون ۲۴۰ دانش فنی تحقیقات کشاورزی خود را به بخش خصوصی واگذار کرده است.هم اکنون برنامه های به نژادی غلات در موسسه‌های تحقیقاتی سازمان با در اختیار داشتن بهترین ذخایر ژنتیکی از مراکز تحقیقاتی ملی و بین‌المللی دنیا بر روی ۲۷۰۰ لاین و در قالب ۲۴۰ پروژه تحقیقاتی در حال اجرا است. به ثمر رسیدن ۲۸ رقم جدید زراعی از دستاوردهای مهم این سازمان در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان بخش کشاورزی بوده است.معرفی سالانه ۱۶ رقم جدید زراعی از دستاورد مهم پژوهشی این سازمان در ارتباط با جامعه کشاورزان است.

۳۰ ارد ۱۳۹۷
رئیس موسسه اصلاح بذر:

سال گذشته با معرفی ۱۹ رقم جدید زراعی بالاترین رکورد معرفی ارقام جدید به ثبت رسید

نجفیان: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون ۲۲۰ رقم زراعی و باغی توسط محققان این موسسه به کشاورزان معرفی شده است و فرآیند معرفی ارقام جدید در سال‌های گذشته شتاب بیشتری گرفته ؛ به طوری که میانگین تعداد معرفی رقم در دهه‌های گذشته از ۱.۶ دهم در سال به ۱۵ رقم در سال ۹۵ رسیده و بالاترین رکورد در سال گذشته با معرفی ۱۹ رقم جدید زراعی به ثبت رسیده است.

۳۰ ارد ۱۳۹۷

در راستای انتقال دانش فنی به عرصه کشاورزی، ۴ دانش فنی ارقام اصلاح شده به بخش خصوصی واگذار شد

مراسم امضای قراردادهای انتقال دانش فنی تولید بذرهای اصلاح شده جدید زراعی به بخش خصوصی با حضور سورنا ستاری معاون علمی فناوری ریاست جمهوری و اسکندر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در مزرعه تحقیقات غلات موسسه تحقیقات اصلاح بذر در کرج برگزار شد.

۳۰ ارد ۱۳۹۷
معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور:

انتقال فناوری به بخش خصوصی و تجاری‌سازی توانمندی‌ها یکی از چالش‌های اساسی حوزه کشاورزی است

معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور طی سفر امروز خود به استان البرز با حضور در مراسم امضای قراردادهای انتقال دانش و فناوری تولید بذر به بخش خصوصی گفت: رونق بخش کشاورزی با ایجاد سازوکار انتقال تحقیقات مرز دانش به بخش خصوصی محقق می شود.

۳۰ ارد ۱۳۹۷
رئیس سازمان دامپزشکی:

صنعت طیور ایران توسط کارشناسان خبره سازمان بهداشت جهانی دام آنالیز می‌شود

رئیس سازمان دامپزشکی کشور، از آنالیز صنعت طیور ایران توسط کارشناسان خبره سازمان بهداشت جهانی دام، خبر داد و گفت: این آنالیز شامل تحلیل های اقتصادی، ساختاری و بهداشتی خواهد بود.

۳۰ ارد ۱۳۹۷
رئیس کمیسیون کشاورزی:

در جلسه کمیسیون کشاورزی قانون اصلاح سازمان نظام مهندسی کشاورزی مورد بررسی قرار گرفت

یک عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس از بررسی اصلاح قانون سازمان نظام مهندسی کشاورزی در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.