۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
رئیس بخش تولید واکسن تب برفکی موسسه رازی:

در سال جاری، ۲۶ میلیون دز واکسن تب برفکی تولید می‌شود

ایزدی، رئیس بخش تولید واکسن تب برفکی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی: در سال جاری بر اساس تعهد به سازمان دامپزشکی کشور، ۲۶ میلیون دز واکسن تب برفکی توسط موسسه رازی و شرکت روناک تولید می شود که این میزان در صورت لزوم نیز افزایش خواهد یافت. در سال گذشته ۱۶ میلیون دز واکسن تب برفکی توسط موسسه رازی بر اساس تعهد به سازمان دامپزشکی کشور تولید شده بود که هم اکنون نیز در صورت لزوم ظرفیت افزایش تولید این واکسن در موسسه رازی وجود دارد.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
دستورالعمل جدید وزارت جهاد؛

به ازای خرید هر کیلو دانه روغنی داخلی، ۸۰ کیلو مجوز واردات معاف از تعرفه

مهرفرد، معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی دستورالعمل جدید واردات دانه‌های روغنی به ازای خرید داخلی را به شرکت بازرگانی دولتی ابلاغ کرد که به ازای خرید هر کیلو دانه روغنی داخلی، ۸۰ کیلو مجوز واردات معاف از تعرفه داده می‌شود. طبق آخرین مصوبه در سال گذشته به ازای خرید هرکیلو دانه کلزای داخلی، مجوز واردات ۳۶ کیلوگرم دانه روغنی خارجی معاف از تعرفه داده می شد برخی معتقدند، دولت نگران افزایش قیمت کنجاله است که مبادا سبب تاثیر آن بر قیمت مرغ و تخم‌مرغ شود. مضاف بر آنکه واردات کنجاله بیشتر در دست مباشران دولتی است.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
نماینده مجلس مطرح کرد؛

اشتغال سبز؛ ابتکار ویژه برای کنترل آلودگی‌هوا

تربتی نژاد، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، کنترل آلودگی هوا، افزایش فضاهای سبز، صیانت از منابع طبیعی و مراتع را نتیجه توسعه اشتغال سبز دانست. برنامه‌ریزی در حوزه توسعه اشتغال سبز باید با سیاست‌های اشتغال‌زایی کلی کشور همخوانی داشته باشد، از این رو اشتغال سبز می‌تواند رهگذری برای حل و فصل مشکلات حوزه اشتغال باشد.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
نماینده مجلس عنوان کرد؛

فقدان آمایش سرزمینی، مهم‌ترین عامل کاهش بهره وری کشاورزی

کاتب، رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس: کاهش جمعیت روستایی و مهاجرت به شهرها، یکی از اولین عوامل افزایش نرخ بیکاری در جامعه است. جمعیت روستایی کشور در سال ۹۵، به میزان ۳۵/۹ درصد رسید. در صورتی که نرخ جهانی این مهم، ۴۶ درصد است. روستاها کانون های تولیدی ارزشمندی هستند که ضمن برخورداری از جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی می توانند نقش بسیار موثری در توسعه اقتصادی کشور داشته باشد. روستاها دارای تولیدات متنوعی هستند و در صورتی که دولت بتواند برای اشتغال روستایی و بازار مصرف، تولیدات این قشر از جامعه را فراهم کند، کاهش نرخ تورم و اشتغال پایدار به منصه ظهور می رسد. فقدان آمایش سرزمینی مهمترین عامل کاهش بهره وری کشاورزی و در نهایت کاهش درآمد روستائیان و ایجاد بیکاری بوده است.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
ابتکار مطرح کرد:

ایجاد اشتغال پایدار در سایه گردشگری

ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست: توان افزایی روستایی و توجه به توسعه کشاورزی پایدار از برنامه‌های پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه است. می‌توان تلاش کرد که در کنار حفاظت از تنوع زیستی با توجه به گردشگری پایدار ایجاد اشتغال برای مردم نیز محقق شود . اصلاح الگوی مصرف، آبیاری نوین و اصلاح روش آبیاری، اصلاح الگوی کشت کشاورزی و توجه به استفاده کمتر از سموم کشاورزی می‌تواند به توسعه کشاورزی پایدار کمک کند. رویکردی که در این حوزه در نظر گرفته شده است مشارکت مردم در این فعالیت‌هاست.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
مدیرعامل مرکز همکاری‌های امور دام خبر داد؛

کاهش ۲۴میلیونی جمعیت دام سبک کشور

وکیل گیلانی، مدیرعامل مرکز همکاریهای امور دام با اشاره به تعطیلی گسترده واحد‌های پرواربندی دام سبک به‌خاطر مشکلات اقتصادی گفت: جمعیت دام سبک کشور طی ۱۰ سال گذشته از ۱۰۴میلیون رأس به ۸۰میلیون رسیده که کاهش ۲۴میلیونی داشته است. بسیاری از دامداری‌ها تعطیل شده است و تولیدکنندگان آن به‌سمت کارهای دیگر رفته‌اند و کار دیگری را برای خود برگزیده‌اند. دامداران برای دولت همان مشت‌حسن ، چراغعلی و کورعلی هستند اما صنایع تاج سر به حساب می‌آیند و برای ما دامداران، شخصیتی در نظر گرفته نمی‌شود به‌طوری که حتی برای دیدن وزیر جهاد کشاورزی به ما وقت نمی‌دهند.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

چیت چیان: واردات بدون برنامه آب مجازی، کشور واردکننده را در معرض امتیازخواهی کشور صادرکننده قرار می‌دهد

چیت چیان، وزیر نیرو: آب مجازی می‌تواند فعالیت‌های بخش کشاورزی را کاهش دهد، بدون آنکه راه جایگزینی برای نیروی مازاد کشاورزی داشته باشد. واردات آب مجازی اگر با برنامه‌ریزی مناسبی انجام نشود و تامین‌کنندگان قابل‌اطمینان و متعددی را در تأمین غذای ملی به صورت هوشمندانه در نظر نگرفته باشند، کشور واردکننده را در معرض تهدید و امتیازخواهی کشور صادرکننده قرار می‌دهد.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
جانشین نماینده مقیم فائو در ایران:

فائو برنامه توسعه پایدار کشاورزی را تدوین می‌کند

جانشین نماینده مقیم فائو در ایران: برنامه بزرگ‌تر در زمینه دستیابی به کشاورزی پایدار نیز در آینده از سوی فائو تدوین می‌شود. کشاورزی پایدار در محیط زیست و حساس به تغییرات اقلیمی از مهم‌ترین عرصه‌های فعالیت برنامه پنج ساله فائو است. کشاورزی پایدار در محیط زیست و حساس به تغییرات اقلیمی، توسعه روستایی تاب آور و همه‌جانبه، امنیت غذایی و ایمنی غذایی و اقتصاد و جامعه مبتنی بر دانش از برنامه‌های این سازمان است.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

اختصاص چهار هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های آبیاری مدرن در کشور

صفایی، رئیس سازمان تعاون روستایی کشور: دولت تدبیر و امید، امسال چهار هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح های آبیاری مدرن به بخش کشاورزی اختصاص داده است. در راستای حمایت از تولیدات گل و گیاه، تبدیل اراضی به گلخانه نیاز به اخذ مجوز و تغییر کاریری ندارند و حتی نیاز به پرداخت عوارض سازه نیز نیست.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست:

دولت، برای گرد و غبار خوزستان مصوبه اختصاصی دارد

متصدی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست: در ۴۰ هزار هکتار از کانون‌های فوق بحرانی خوزستان یا عملیات آبگیری انجام شده و یا در حال نهال‌کاری هستیم. مردم هم در کنار دولت برای احیای این زمین‌ها تلاش می‌کنند. همچنین هیات دولت، برای گرد و غبار خوزستان مصوبه اختصاصی دارد. بیش از دو سال است روی شوری گتوند مشغول به برنامه‌ریزی هستیم. سد گتوند اشتباه مهندسی ایران است که مسئولان وقت با وجود اطلاع از حضور گنبدهای نمکی، اقدام به آبگیری این سد کردند. شوری سد گتوند برای خوزستان مشکل‌ساز خواهد بود.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

پرورش ماهی در قفس و صید فراساحلی در اقیانوس هند از برنامه‌های شیلات ایران در راستای اقتصاد مقاومتی

صالحی، رئیس سازمان شیلات ایران: بهره‌برداری پایدار از ذخایر آبزیان و توجه به صید فراساحلی در اقیانوس هند از رویکردهای شیلات ایران در راستای اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است. براساس مطالعات انجام شده توسط یک شرکت نروژی، سواحل ایران ظرفیت تولید حدود یک میلیون تن ماهی به روش پرورش در قفس را دارد که تا سال ۱۴۰۰ باید ۲۰۰ هزار تن ماهی به همین روش در ایران تولید شود. ارزش صادارت آبزیان ایران در سال ۹۵، ۴۱۲ میلیون دلار بود.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست:

هورالعظیم با هدف استخراج آسان نفت، در دولت قبلی خشک شد

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در جریان ارائه گزارش اقدامات محیط زیستی دولت یازدهم، کاهش استخراج نفت از آزادگان برای بهبود فضای تنفس مردم خوزستان را یکی از اقدامات ارزنده دولت برای حفظ حقوق شهروندان معرفی کرد.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

۸۵ الی ۹۰ درصد پدیده ریزگرد‌ها منشأ خارجی دارند

جلالی، معاون وزیر جهاد کشاورزی: ۸۵ الی ۹۰ درصد پدیده ریزگرد‌ها دارای منشأ خارجی از کشورهای عراق و عربستان و مابقی منشأ داخلی مربوط به خشک شدن تالاب ها است. بدون مشارکت مردم نمی‌توان در راستای حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست قدم برداشت. ضمن آنکه برای مقابله با کانون‌های بیابانی مدیریت جامع منابع آب حائز اهمیت است. برای مقابله با کانون گرد و خاک از مالچ پاشی ترکیبات هیدروکربنی نفتی به عنوان پوشش بر روی شن‌های روان استفاده می‌شود که این مالچ پاشی علاوه بر تثبیت شن‌های روان و جلوگیری از فرسایش بادی، حفاظت پوشش گیاهی و رطوبت خاک را به همراه دارد.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

آبگیری واقعی تالاب هورالعظیم، ۶۵ درصد است

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه مهار ریزگردها نیازمند توجه توامان به کانون‌های داخلی و خارجی است،گفت: تفاهم نامه و آمادگی کشور عراق قدم مثبتی برای مهار ریزگردها خواهد بود

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

از سرگیری همکاری‌های ایران و عراق در موضوع مقابله با گرد و غبار

ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست: همکاری‌های ایران و عراق در موضوع مقابله با گرد و غبار، مجددا شروع شده است. عراق موافقت کرد که ایران یک مزرعه آموزشی ۲۰۰ هکتاری برای کاشت نهال و آموزش روش‌های فنی مقابله با گرد و غبار در این کشور راه‌اندازی کند تا یک مرکز منطقه‌ای برای آموزش و توان‌افزایی در موضوع گرد و غبار ایجاد شود.