۸ آذر ۱۳۹۶

روحانی: ما دو برابر قیمت جهانی گندم را از کشاورز خریداری می‌کنیم پس در این جا داریم یک یارانه پرداخت می‌کنیم

رئیس جمهور: ما الان در یک جا یارانه خرید تضمیمنی گندم می دهیم. یعنی اگر بخواهیم گندم از خارج تهیه کنیم برای ما قیمتش ۷۰۰ تومان است اگر از داخل تهیه کنیم قیمتش حدود هزار و ۴۰۰ تومان است، یعنی ما دو برابر قیمت جهانی گندم را از کشاورز خریداری می کنیم پس در این جا داریم یک یارانه پرداخت می کنیم. از سویی دیگر گندمی که به نانوا می دهیم با قیمت بسیار پایین تر می دهیم به این دلیل که مردم با نان گران مواجه نشوند، پس هم کیفیت را باید اصلاح کنیم و هم قیمت را باید متعادل نگه داریم و نباید به مردم فشار آوریم.

۸ آذر ۱۳۹۶

روحانی: با تصمیمی که اتحادیه نانوایان در بحث نان گرفته بودند، مخالفت کردم زیرا مطالعات کافی در این زمینه نشده بود

رئیس جمهور: با تصمیمی که اتحادیه و برخی ستادها در بحث نان گرفته بودند، مخالفت کردم زیرا مطالعات کافی در این زمینه نشده بود. آنچه برای ما مهم است این است که مردم در نیازمندی های روزمره شان با گرانی های ناگهانی مواجه نشوند، این گرانی ها برای مردم قابل تحمل نیست و بسیار سخت است. البته هدف ما این است که کیفیت را بالا ببریم، کیفیت این نیست که نان خام تر یا برشته تر باشد بلکه به معنای این است که نان مواد غذایی لازم را داشته باشد و ترکیب گندم ها مناسب باشد.

۸ آذر ۱۳۹۶

مدرنیزه کردن کسب‌وکارهای روستایی

دولت پیشنهاد کرده از محل منابع صندوق توسعه ملی ۵/ ۱میلیارد دلار به توسعه روستاها اختصاص پیدا کند. مجلس نیز با این لایحه موافقت کرده است. با این حال اقتصاددانان نگرانند یک‌بار دیگر تجربه پول‌پاشی زیانبار در اقتصاد ایران تکرار شود. در تجربه‌های قبلی، دولت‌ها با این هدف که با تزریق پول می‌شود اشتغال و رشد اقتصادی ایجاد کرد، میلیاردها تومان از منابع کشور را به بخش‌های مختلف تزریق کردند اما در عمل، اهداف مورد نظر محقق نشد.

۸ آذر ۱۳۹۶
نماینده مجلس به نقل از حجتی:

در رابطه با تولید و کنترل قیمت گندم، نوسانات قیمت ارز و دیگر موارد مشکل ایجاد می‌کند

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی گفت که موضوع محصولات ارگانیک و تراریخته ها ، وضعیت کشاورزی، رشد بیکاری در روستاها از جمله موضوعات مطرح شده در جلسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس بود.

۸ آذر ۱۳۹۶
نماینده مجلس به نقل از حجتی:

متاسفانه در زمینه برچسب‌گذاری محصولات تراریخته عقب هستیم و باید این مسئله را دنبال کنیم

حاج‌بابایی: یکی از دغدغه‌های نمایندگان در زمینه برچسب گذاری محصولات تراریخته، وضعیت صنایع تبدیلی و توسعه ای آن که مورد نیاز کشور بود که وزیر در پاسخ بیان کرد که در رابطه با بحث تراریخته، حق مردم را به رسمیت می شناسیم، متاسفانه در زمینه برچسب گذاری محصولات تراریخته عقب هستیم و باید این مسئله را دنبال کنیم.

۷ آذر ۱۳۹۶
عضو کمیسیون کشاورزی:

تشکیل سازمان عمران روستایی از مهم ترین مصوبات امروز این کمیسیون کشاورزی بود

بختیاری: بررسی طرح جامع توسعه و عمران روستایی کشور از دیگر دستور کارهای جلسه سه شنبه ۷ اذر این کمیسیون بود. تشکیل سازمان عمران روستایی از مهم ترین مصوبات امروز این کمیسیون بود.

۷ آذر ۱۳۹۶
عضو کمیسیون کشاورزی:

باوجود ممنوعیت قانونی تهیه، توزیع و انتشار محصولات تراریخته، دیدگاه سازمان تات پرسیده شد

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس از استماع گزارش آموزش و تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی در نشست امروز کمیسیون متبوعش خبر داد.

۷ آذر ۱۳۹۶
عضو کمیسیون کشاورزی:

نخستین دستور کار این کمیسیون بررسی طرح یک فوریتی در ارتباط با تسهیل امور احیای قنوات بود

بختیاری: نخستین دستور کار سه‌شنبه ۷ آذر این کمیسیون بررسی طرح یک فوریتی در ارتباط با تسهیل امور احیای قنوات بود. در این جلسه پیشنهاد شد از امکانات و امتیازات آبیاری تحت فشار برای احیای قنوات استفاده شود، البته اصلاح آن قرار به بررسی در جلسه آتی موکول شد.

۷ آذر ۱۳۹۶
نایب رئیس اتاق اصناف تهران:

تا تعیین تکلیف ستاد تنظیم بازار تمام نانواهای کشور باید نان را به قیمت قبلی بفروشند

نایب رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه هنوز تصمیم جدید درباره نان به ما ارائه نشده است گفت: تمام نانواهای کشور باید به مصوبات قبلی تمکین کنند و نان را به قیمت قبلی به فروش برسانند تا ستاد تنظیم بازار وضعیت نان را تعیین تکلیف کند.

۷ آذر ۱۳۹۶
دبیر انجمن صنایع لبنی:

به دلیل افزایش صادرات شیرخشک، عرضه شیر خام در داخل کاهش یافته‌است

دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: با توجه به اینکه میزان عرضه شیرخام نسبت به تقاضای کارخانجات لبنی کاهش یافته، قیمت این محصول تا سقف ۱۴۵۰ تومان افزایش یافته که البته این مصوبه باید از سال ۹۴ اجرا می‌شد.

۷ آذر ۱۳۹۶
رئیس سازمان حفظ نباتات:

سازمان حفظ نباتات، تولید محصول سالم با دیدگاه حفظ محیط‌زیست را دنبال می‌کند

باغستانی: سامانه مانیتورینگ سموم را نیز به طور جدی دنبال می کنیم و تا چهار ماه آینده این سامانه به شکل آزمایشی در چند استان اجرا می شود. ما بر روی بهداشت و قرنطینه گیاهی و تحلیل خطر تاکید داریم و تجربه نشان می‌دهد که به استانداردهای جدید به ویژه در حوزه قرنطینه گیاهی نیاز داریم. حساسیت ما در مورد گواهی بهداشت کشورهای دیگر که محصولات کشاورزی به ایران صادر می‌کنند، افزایش یافته، به طوری که سال گذشته کارشناسان ما در بخش قرنطینه دو هزار نهال آلوده وارداتی از هلند را شناسایی و امحا کردند. الکترونیکی کردن فرآیندهای حوزه قرنطینه و شناسایی آفات و بیماری‌ها و صدور گواهی بهداشتی الکترونیکی در مورد تجارت محصولات کشاورزی از اقدام‌های این سازمان است.

۷ آذر ۱۳۹۶
رئیس سازمان حفظ نباتات:

سازمان حفظ نباتات، تولید محصول سالم با دیدگاه حفظ محیط‌زیست را دنبال می‌کند

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: سال گذشته ۲۶.۵ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی تحت عملیات مبارزه با آفات و علف‌های هرز، کنترل زراعی و مکانیکی و شبکه‌های مراقبت و پیش آگاهی قرار گرفت.

۷ آذر ۱۳۹۶
مجری دانه‌های روغنی:

امکان تولید سویای غیر‌تراریخته در خوزستان فراهم شده و بیش از ۳۰۰ هزار هکتار قابل کشت است

مجری کشت دانه‌های روغنی گفت: امکان تولید سویا در استان خوزستان فراهم شده و ایجاد ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار هکتار زمین برای کشت سویا را در دستور کار قرار داده‌ایم.

۷ آذر ۱۳۹۶
معاون حجتی:

مسئولیت تنظیم بازار به تشکل‌های زیر مجموعه کشاورزی واگذار می‌شود

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۱۰ هزار میلیارد ریال در سال ۹۶ از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و منابع داخلی بانک ها برای حمایت از صادرات محصولات کشاورزی پیش بینی شده است.

۷ آذر ۱۳۹۶
دبیر انجمن روغن نباتی:

علی‌رغم افزایش واردات روغن خام، کاهش معنادار تولید در فصل مصرف طی ۷ ماه اخیر نگران‌کننده است

بیرشک گفت: با وجود شرایط اقتصادی کشور، اما کاهش تولید روغن نباتی در ۷ ماهه نخست سال نگران کننده است.