۲ اسفند ۱۳۹۶
مجری طرح گندم:

انصاف نیست کود مورد نیاز بخش کشاورزی صادر شود و ناچار شویم گندم را وارد کنیم

اسفندیارپور: آنچه که از لحاظ پشتیبانی و تدارکات نهاده های مورد نیاز همچون کودهای پایه (پتاسه، فسفاته و ازته) مورد نظر ما است در زمان کاشت به موقع و به میزان کافی توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تامین شد. اکنون کشور با مازاد تولید کود اوره مواجه است بنابراین انتظار می رود پتروشیمی ها همکاری خوبی در این زمینه داشته باشند تا تولید ملی به دلیل صادرات کود صدمه نبیند. انصاف نیست کود مورد نیاز بخش کشاورزی داخلی صادر شود و ناچار شویم گندم را وارد کنیم.

۱ اسفند ۱۳۹۶
مدیرکل طیور معاونت دام وزارت جهاد:

تعرفه واردات تخم‌مرغ و پودر تخم‌مرغ از ۴۵ درصد به پنج درصد کاهش یافت

مدیرکل دفتر طیور معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: برای حمایت از مصرف کنندگان و متعادل نگه داشتن قیمت تخم مرغ مصرفی مردم در ایام نوروز، تعرفه واردات تخم مرغ و پودر تخم مرغ از ۴۵ درصد به پنج درصد کاهش یافت.

۱ اسفند ۱۳۹۶
رئیس انجمن صنایع خوراک دام:

پیشنهاد افزایش تعرفه کنجاله سویا با مخالفت جدی جهاد کشاورزی،اتاق بازرگانی و تشکل‌های تولیدی قرار گرفت

یک مقام مسئول با بیان اینکه آنفلوانزای پرندگان باعث تعطیلی بسیاری از واحدهای پرورش طیور شد،گفت:افزایش تعرفه واردات کنجاله با مخالفت وزارت جهاد روبروشد.

۱ اسفند ۱۳۹۶
عضو کمیسیون کشاورزی:

با کاهش سطح زیرکشت گندم ناشی از تأخیر در اعلام نرخ تضمینی، سال آینده واردکننده خواهیم بود

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت:با توجه به کاهش سطح زیر کشت گندم ناشی از تاخیر در اعلام نرخ خرید،در سال زراعی آینده یکی از واردکنندگان گندم خواهیم بود.

۱ اسفند ۱۳۹۶
رئیس کانون صنایع آرد:

با پیش‌بینی ممنوعیت فروش گندم از طرف دولت، برای واردات، درحال مذاکره گندم با روسیه هستیم

یزدجردی: هنوز دولت گندم موردنیاز را برای تبدیل به آرد و صادرات به ما می‌فروشد، اما از آنجایی که بارش‌ها امسال کمی کاهش یافته، پیش‌بینی ما این است که ممکن است، در آینده فروش گندم برای صادرات و تأمین نیاز داخل متوقف شود. در همین راستا از آنجایی ما یک بازار خوب برای صادرات آرد به عراق ایجاد کرده‌ایم و نمی‌خواهیم این بازار را از دست دهیم، با روسیه که تولید گندم مازاد دارد، مذاکره کرده‌ایم تا در صورت نیاز بتوانیم از آن محل گندم خود را تأمین کنیم. گندم با گلوتن ۳۰ در هر تن ۲۲۰ دلار از طرف روس‌ها قیمت‌گذاری شده که با افزایش قیمت دلار به قیمت گندم داخلی نزدیک می‌شود.

۱ اسفند ۱۳۹۶
معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی:

توزیع گندم حتی برای تبدیل به آرد و صادرات متوقف نشده است

عباسی معروفان: تا این لحظه توزیع گندم حتی برای تبدیل به آرد و صادرات را متوقف نکرده‌ایم و حتی طی این هفته ۵ تا ۶ هزار تن گندم برای صادرات در بورس عرضه شده است.

۱ اسفند ۱۳۹۶
معاون حفظ کاربری اراضی کشاورزی:

عدم اجرای کاداستر از عمده‌ترین دلایل زمین خواری در کشور است

سیدی‌نژاد: عدم اجرای کاداستر از عمده‌ترین دلایل زمین خواری در کشور است.کاداستر سرمایه گذاری و تکنولوژی مناسبی نیاز دارد. در سطح تهران شاید ۴۰ هزار هکتار در برنامه طرح کاداستر قرار گرفته باشد و در هر استانی ۲۵ هزار هکتار توزیع می شود و بر همین اساس پیشرفت کار داریم تا مشخص شود مالک این اراضی کیست و اندازه دقیق آن رصد و پایش شود. مهم ترین بحث آمایش سرزمین است. باید بدانیم هر زمین کاشاورزی متناسب با ظرفیت و استعدادها باید برای چه کاری در نظر گرفته شود. بنابراین هر زمین برای فعالیت های مختلف استفاده و بهترین گزینه از طریق آمایش استخراج می شود.

۱ اسفند ۱۳۹۶
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

بیش از ۷ میلیون هکتار زمین ملی از طریق قانونی تغییر کاربری یافته‌ است

شکری: بیش از ۷ میلیون هکتار زمین ملی از طریق قانونی تغییر کاربری یافته‌اند و هیچ نظارتی هم در این زمینه نیست. متاسفانه تا امروز اتفاق خاصی در رابطه با زمین‌های ملی نیفتاده است؛ البته سال ۸۴یک سند کلی بعنوان منابع ملی دریافت شده و حدود آن را نیز از طریق عکس هوایی برداشت کرده‌اند. مشکلی نیز برای مردم ایجاد شد که زمین‌های آن‌ها در تمام روستاها وارد این سند ملی شده‌است و داستانی ایجاد شده که غیر‌قابل حل است و حتی وزیر نمی‌داند در اینباره چه تدبیری بیاندیشد. ما از منابع ملی تحقیق و تفحص داشتیم که متاسفانه آن را به بیراهه بردند و گزارش آن نیز در نهایت در مجلس قرائت نشد.

۳۰ بهمن ۱۳۹۶
مدیرکل بیماری‌های طیور دامپزشکی:

در حال خرید و واردات ۱۰ میلیون واکسن برای مقابله با آنفلوانزای پرندگان هستیم

مدیرکل دفتر بهداشت و پیشگیری بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی گفت: مورد جدیدی از انتشار ویروس H5N6 آنفلوآنزای حاد پرندگان در کشور نیست و در حال انتخاب و خرید واکسن آنفلوآنزای پرندگان هستیم.

۳۰ بهمن ۱۳۹۶
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

هیچ‌گاه اجازه تولید آزمایشگاهی یک کیلوگرم برنج تراریخته نیز در استان‌های شمالی داده نمی‌شود

عضو ناظر در شورای ایمنی زیستی کشور تولید برنج تراریخته در کشور را ممنوع خواند و گفت: اما سؤالم این است چرا در اروپایی که برای ما محصولات تراریخته را نسخه می‌کند مصرف محصولات تراریخته برای مردمش ممنوع است.

۳۰ بهمن ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

برنامه جدید آبیاری تحت فشار به منظور بهره‌برداری بهینه از آب تدوین شده و بزودی ابلاغ می‌شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک با اشاره به وضعیت آبی اعلام کرد که برنامه جدید آبیاری تحت فشار تدوین شده و بزودی در سراسر کشور ابلاغ می شود.

۳۰ بهمن ۱۳۹۶
رئیس دانشکده منابع طبیعی کشور:

با لوایح و قوانینی که برای تغییر کاربری اراضی منابع طبیعی تصویب شده، مخالفیم

رئیس دانشکده منابع طبیعی کشور با انتقاد از لوایح و قوانینی که منجر به تغییر کاربری اراضی منابع طبیعی به کشاورزی می‌شود، گفت: اگر شخصی در زمینی کشت و آن را تغییر کاربری کند بعد از چند سال تملک می‌کند که این امر راه زمین‌خواری را فراهم می‌کند.

۳۰ بهمن ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

می‌توان با عرضه گسترده محصولات کشاورزی در بورس کالا، شفافیت را در این زمینه افزایش داد

یک نماینده مجلس گفت: بورس کالا با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و سایر نهادهای مرتبط باید به نوعی در بازار محصولات کشاورزی ورود کند که دغدغه کشاورزان در این بازار برطرف شود و دیگر شاهد فروش محصولات کشاورزان به واسطه‌ها نباشیم.

۲۹ بهمن ۱۳۹۶

تغییر اقلیم جزو موضوعات پانزدهمین کنگره ملی اصلاح نباتات در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر قرار گرفت

از سوی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، سومین کنگره بین‌المللی و پانزدهمین کنگره ملی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران برگزار خواهد شد.

۲۹ بهمن ۱۳۹۶
مجری سامانه‌های آبیاری:

تا به امروز ۲۰ درصد از اراضی کشور تحت آبیاری‌های نوین قرار گرفته‌اند

زارع: بهره‌وری آب در اراضی کشاورزی کشور افزایش یافته است. در حال حاضر از هر متر مکعب آب ۱۲۰۰ گرم محصولات کشاورزی تولید می‌شود که این امر ناشی از عملیات انجام شده در بخش کشاروزی از جمله اجرای سامانه‌های نوین آبیاری است. ۸٫۷ میلیون هکتار از اراضی کشور باید تحت سامانه‌های نوین آبیاری قرار گیرد. تا به امروز ۲۰ درصد از اراضی کشور تحت آبیاری‌های نوین قرار گرفته‌اند که این رقم بدون در نظر گرفتن مناطق گرمسیری و خوزستان (طرح احیای اراضی خوزستان) است..