۲۷ فروردین ۱۳۹۶

حجتی: صادرات تخم مرغ به حالت قبل برمی‌گردد/ سازمان دامپزشکی در حال رایزنی با سازمان‌های بین‌المللی است

حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، در مورد روند آنفلوآنزای پرندگان و تاثیر آن در صادرات تخم مرغ گفت: این روند در حال کنترل و مرتفع شدن است و به سرعت شیوع آنفلوآنزای پرندگان در حال کاهش است و امیدواریم تا چند روز آینده در این مورد اعلام پاکی شود. وی افزود: سازمان دامپزشکی نیز در حال رایزنی با سازمان های بین‌المللی است که انشاالله با اعلام پاک شدن آنفلوآنزای پرندگان روند صادرات تخم مرغ به حالت قبل برگردد.

۲۶ فروردین ۱۳۹۶
نماینده مجلس عنوان کرد؛

دو نرخی شدن نان عاملی برای ایجاد رانت/ تولید نان صنعتی در کشور باید شناسنامه‌دار شود

وقف‌چی، نماینده مجلس: دو نرخی بودن نان هیچ گونه توجیه اقتصادی ندارد؛ زیرا نان جز اساسی ترین کالایی غذایی شهروندان به شمار می آید، بنابراین دولت باید برای جلوگیری از ایجاد رانت، نرخ نان را به طریق تک نرخی و واحد اعلام کند. تولید نان صنعتی در کشور باید شناسنامه دار شود تا بتوان بر توزیع برخی از نان های صنعتی که هیچ گونه نشانی ندارند، نظارت جامع شود.

۲۶ فروردین ۱۳۹۶

کاهش ۳۰ هزارتنی صادرات مرغ در سال گذشته

یوسفی، رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی با اشاره به کاهش ۳۰ هزارتنی صادرات مرغ در سال گذشته، گفت: قیمت مرغ با نزدیک شدن به ماه رمضان افزایش می‌یابد. صادرات مرغ در ۶ ماهه دوم سال ۹۵ نسبت به ۶ ماهه اول این سال، افت زیادی داشت. دلیل این مساله نیز ممنوعیت صادرات مرغ و تخم مرغ در پی شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بود. تا زمانی که ایران از سوی سازمان جهانی بهداشت دام از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان پاک اعلام نشود، همچنان صادرات ما متوقف خواهد بود.

۲۶ فروردین ۱۳۹۶
نماینده مجلس مطرح کرد؛

کنترل بحران تخم مرغ، نیازمند آمایش تولید و پرداخت خسارت مکفی به مرغداران

عضوکمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه کنترل بحران تخم مرغ نیازمند آمایش تولید است،گفت:خارج شدن ۶ماهه برخی از مرغداری های تخم گذار براثر آنفلوآنزا از چرخه تولید با پرداخت خسارت بر طبق زمان تولید و هزینه حذف مرغ های تخم گذار توسط دولت کنترل شود.

۲۶ فروردین ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران خبر داد؛

تدوین طرح جامع آب شرب تهران در افق ۱۴۱۰ تا پایان سال جاری

بختیاری، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران از تدوین طرح جامع آب شرب تهران در افق ۱۴۱۰ تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: در این طرح، سرانه فعلیِ بیش از ۳۰۰ لیتری آب شرب تهران به ۲۶۰ لیتر در شبانه روز برای هر نفر در می رسد. از ابتدای سال آبی جاری تاکنون میزان بارش های کشور ۲۰۳ میلیمتر بوده که در مقایسه با مقدار بارش های سال آبی گذشته در مدت مشابه، افزایش ۶ درصدی داشته است.

۲۶ فروردین ۱۳۹۶
نماینده مجلس مطرح کرد؛

بسیاری از مردم توان خرید برنج ایرانی را ندارند/ دولت با واردات به موقع، نرخ برنج را به تعادل برساند

عضوکمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه بخش قابل توجهی از جامعه توان خرید برنج ایرانی را ندارند،گفت:دولت با واردات به موقع نرخ برنج را به تعادل برساند.

۲۶ فروردین ۱۳۹۶

رشد ۸۲.۲ درصدی اعتبارات خرید تضمینی گندم در قانون بودجه سال جاری

قاسمی، مدیر کل دفتر بودجه وزارت جهاد کشاورزی: اعتبارات خرید تضمینی گندم در قانون بودجه سال جاری، رشد ۸۲.۲ درصد داشته است. اعتبارات خرید تضمینی گندم از مبلغ ۴۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۵، به مبلغ ۸۲۰۰ میلیارد تومان در قانون بودجه ۹۶ افزایش یافت. اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ملی بخش کشاورزی و منابع طبیعی اعم از پیوست شماره (۱) قانون بودجه و ردیف‌های متفرقه بودجه ،۹۶ برابر با ۶۲۱۵ میلیارد تومان تصویب شده که نسبت به اعتبارات ۴۰۲۶ میلیارد تومانی بودجه سال ۹۵، افزایش ۵۴ درصدی داشته است.

۲۶ فروردین ۱۳۹۶
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی:

خط اعتباری شماره ۵ مکانیزاسیون کشاورزی به میزان ۱۵ هزار میلیارد ریال ابلاغ شد

عباسی، رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی: در راستای استمرار توفیقات چشمگیر حاصله در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل ارتقای بهره‌وری بخش کشاورزی و با عنایت به تأکیدات وزیر جهاد کشاورزی بر تداوم خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی، در جهت هدفمند کردن توسعه سرمایه‌گذاری در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی و اجرای پروژه تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی، تسهیلات خط اعتباری شماره (۵) مکانیزاسیون کشاورزی به مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال -برای سال ۱۳۹۶- ابلاغ شد.

۲۵ فروردین ۱۳۹۶
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی:

در سال زراعی جاری، ۵میلیون و ۱۳۰ هزار هکتار گندم در کشور کشت شده است

اسفندیار پور، مجری طرح خودکفایی گندم وزارت جهاد کشاورزی: در سال زراعی جاری، ۵ میلیون و ۱۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور زیر کشت محصول گندم رفته که این میزان نسبت به سال گذشته ۱۳۰ هزار هکتار کاهش یافته است. در حال حاضر ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار گندم آبی با میانگین برداشت ۴ هزار و ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار و ۳ میلیون و ۷۸۰ هزار هکتار گندم دیم با میانگین برداشت یک هزار و ۵۳۰ کیلوگرم در هکتار کاشته شده است. رویکرد مهم وزارت جهادکشاورزی، کاهش سطح زیر کشت گندم و افزایش بهره وری در واحد سطح است تا به اهداف طرح اقتصاد مقاومتی افق ۱۴۰۴ در کاهش سطح زیر کشت گندم آبی از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار به یک میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار دست پیدا کنیم.

۲۵ فروردین ۱۳۹۶

صادرات ۵ کالای وارداتیِ حوزه کشاورزی با اجازه دولت آزاد شد

گزارش// با موافقت وزارت جهاد کشاورزی، اجازه صادرات کالاهای وارداتی جو، ذرت، کنجاله، سویا و روغن خام(تصفیه نشده) داده شد. بنابراین گزارش، این اجازه صادرات در حالی صادر شده است که برای واردات کالاهای یاد شده از ارز مبادله ای ( دولتی) با قیمت ۳ هزار و ۲۰۰ تومان استفاده شده که حداقل ۵۵۰ تومان در هر دلار از ارز بازار آزاد ارزان تر است. بر این اساس وزارت جهاد کشاورزی با بلامانع دانستن و اجازه صادرات محصولات یاد شده به متقاضیان، مابه التفاوت وارداتی- صادراتی ۵۵۰ تومانی برای تجار فراهم کرده است.

۲۵ فروردین ۱۳۹۶
معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها:

طرح تنفس، خواست حاکمیت است

نوبخت، معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها: مسئله تنفس جنگل، نظر شخصی وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان جنگل‌ها یا معاونت امور جنگل نیست. حکومت به دلیل بحران‌هایی که امنیت زیستی ما را تهدید می‌کند به این نتیجه رسیده است که باید پوشش جنگلی را حفظ کند. ما در قوه مجریه وظیفه‌ داریم که این عرصه‌ها را حفظ کنیم تا امنیت کشور تضمین شود. بر اساس بررسی‌های انجام شده، مصرف آب در گیاهان و درختان با هر درجه افزایش دما، حدود ۱۶ تا ۱۷ درصد افزایش می‌یابد. امروز بحث توقف بهره‌برداری تجاری از جنگل‌های شمال تبدیل به قانون شده و خواسته‌ای ملی است.

۲۵ فروردین ۱۳۹۶
دبیر انجمن روغن نباتی:

آمادگی کامل برای خرید دانه روغنی تولید داخل از کشاورزان وجود دارد

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی اعلام کرد که آمادگی کامل برای خرید دانه روغنی تولید داخل از کشاورزان وجود دارد اما مسئولان نباید هزینه‌های اضافی برای صنایع بتراشند تا بتوان در مسیری حرکت کرد که کشاورزان و صنعتگران به صورت توأمان رشد کنند.

۲۵ فروردین ۱۳۹۶
وزیر اسبق کشاورزی:

توسعه سیستم‌های نوین آبیاری به علت محدودیت‌های اعتباری، رضایت‌بخش نیست

کلانتری، وزیر اسبق کشاورزی: در شرایط کنونی، توسعه سیستم‌های نوین آبیاری به سبب محدودیت‌های اعتباری، آن طور که باید و شاید رضایت بخش نیست. تلفات بالای آب در بخش کشاورزی اهمیت سیستم‌های نوین آبیاری را به منظور مقابله با بحران کم آبی و جلوگیری از متضرر شدن کشاورزان دوچندان کرده است.

۲۵ فروردین ۱۳۹۶

ایران خواستار افزایش واردات روغن پالم از اندونزی شد

مدیرکل جنوب و مرکز آسیای وزارت امور خارجه اندونزی: در جریان یک ویدئو کنفرانس بین اتحادیه های روغن پالم ایران و اندونزی، شرکت ها و صنایع ایرانی نسبت به خرید روغن پالم خام بیشتر از اندونزی ابراز تمایل کرده اند. این ویدئو کنفرانس که در اواخر ماه مارس انجام شده، بخشی از تلاش های دولت اندونزی برای افزایش ظرفیت بازار صادراتی روغن پالم این کشور است.

۲۴ فروردین ۱۳۹۶
مدیرعامل اتحادیه نانوایی‌های سنتی کشور:

۸۰ درصد نانوایی‌های کشور، یارانه می‌گیرند

زراعت کار، مدیرعامل اتحادیه نانوایی های سنتی کشور: اکنون بیش از ۷۲ هزار نانوایی دارای پروانه داریم که ۸۰ درصد آنان یارانه بگیر و ۲۰ درصد آزادپزند. تهران بیشترین سهم را در نانوایی های آزادپز دارد. در صنعت نان کشور، سالیانه نزدیک هشت میلیون تن آرد به مصرف می رسد.