۱۰ آذر ۱۳۹۶
مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی:

برای تاخیر در نمایشگاه دام و طیور به دلیل احتمال شیوع آنفولانزا، تاکنون اعلام رسمی نشده است

کمالی سروستانی درباه احتمال شیوع بیماری آنفولانزای حادپرندگان در کشور ناشی از برگزاری نمایشگاه بین المللی دام و طیور در فصل نامناسب، هشدار داد.

۱۰ آذر ۱۳۹۶

حجتی: در دولت تصمیم گرفته شد که آقای شریعتمداری مسئولیت سیلو تا نانوایی را برعهده بگیرد و ما در این زمینه هیچ مشکلی نداریم

وزیر جهاد کشاورزی درباره نامه برخی نمایندگان مبنی بر مغایرت ریاست وزیر صمت بر کارگروه ساماندهی گندم، آرد و نان با قانون انتزاع به رئیس مجلس: در حال حاضر ۸۰ هزار نانوایی در سراسر کشور فعال هستند که این نانوایی‌ها صنف هستند و اصناف زیر مجموعه وزارت صمت هستند و ما در جهاد کشاورزی مسئولیت تامین آراد و گندم را برعهده داریم. بنابراین عرضه نان دو بخش تامین و توزیع دارد که یک بخش آن بر عهده جهادکشاورزی و یک بخش برعهده وزارت صمت است و در این زمینه باهم همکاری می‌کنیم. آنچه در دولت بحث شد این بودکه آقای شریعتمداری مسئولیت مسیر سیلو تا نانوایی را بر عهده بگیرد و ما هم در این زمینه هیچ مشکلی نداریم و همکاری خواهیم کرد.

۱۰ آذر ۱۳۹۶

حجتی: تشکیل زنجیره‌های تولید با محوریت تشکل‌ها برای نزدیک شدن به بازار، ثبات تولید و قیمت‌ها الزامیست

وزیر جهاد کشاورزی: در دنیا تولیدکنندگان از مزرعه فراتر رفته اند و به بازار نزدیک شده اند، تشکیل زنجیره های تولید با محوریت تشکل ها الزامیست. هم اکنون ۳۰ تا ۴۰ درصد تولید گوشت مرغ در کشور به صورت زنجیره ای انجام می شود و این مساله در ثبات و پایداری تولید و قیمت ها موثر بوده است. در لبنیات فاصله تولید تا مصرف باید کم شود و در این زمینه تعاونی ها نقش مهمی دارند. در نهادسازی و خدمات پس از تولید از جمله حمل و نقل و سردخانه عقب ماندگی تاریخی داریم. با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، راه اندازی استارت اپ ها به منظور کاهش فاصله تولید تا مصرف را پیگیری می کنیم.

۱۰ آذر ۱۳۹۶

حجتی: راندمان آبیاری از ۳۷ درصد آغاز دولت یازدهم به ۴۳.۴ درصد در زمان حاضر بهبود یافته‌ است

وزیر جهاد کشاورزی: راندمان آبیاری از ۳۷ درصد آغاز دولت یازدهم به ۴۳.۴ درصد در زمان حاضر بهبود یافته و ۵.۶ میلیارد متر مکعب در مصرف آب در اختیار بخش کشاورزی صرفه جویی و یا بهتر مصرف شده است. امسال ۲۵۰ هزار هکتار سامانه های نوین آبیاری به غیر از طرح های آب و خاک مناطق خوزستان،سیستان و شمال غرب کشور اجرا می شود. در قانون برنامه ششم توسعه طرحی تحت عنوان تعادل بخشی در ۶۱۰ دشت در کشور پیش بینی شده که این طرح با همکاری مشترک وزارتخانه‌های نیرو،جهاد کشاورزی،کشاورزان و معنونین اجرا می‌شود. کشاورزان برای پایداری تولید و حفظ سرمایه های خود به مصرف بهینه آب توجه دارند و این موضوع به فرهنگ عمومی کشاورزان تبدیل شده است.

۱۰ آذر ۱۳۹۶

رئیس بنیاد گندمکاران با انتقاد از عدم اعلام قیمت خرید تضمینی، دلیل بالابودن نرخ گندم را بالا بودن تورم و سود بانکی دانست

ایمانی در مورد اعلام نشدن نرخ خرید تضمینی گندم با گذشت ۳ ماه از آغاز فصل کشاورزی گفت: دولت این دست و آن دست می‌کند تا وزارت جهاد کشاورزی را راضی کند که قیمت گندم را زیاد افزایش ندهد و ما بارها گفته‌ایم قانون فصل‌الخطاب ما است.‌ اگر قیمت تمام شده گندم ما بالاست به دلیل تورم و سودهای بالای بانکی است و کمبودهای حمایتی که دولت به بخش کشاوری تزریق می‌کند و نمی‌تواند ضایعات را کاهش دهد.

۱۰ آذر ۱۳۹۶

رئیس بنیاد گندم‌کاران از فشار وارداتی‌ها برای تخریب گندم تولید داخل به بهانه‌های مختلف کیفیت و قیمت انتقاد کرد

ایمانی: مگر پروتئین مورد نیاز نان‌های حجیم چقدر است. طبق برآوردها گندم تولیدی کشور ایران از ۱۱ درصد تا ۱۵ درصد گلوتن دارد، درحالی‌که گندم دنیا که عده‌ای دلال این‌قدر سنگ وارداتش را به سینه می‌زنند، پروتئین ۱۳ دارد و ما باید اشکال را در جای دیگری بررسی کنیم. ظاهرا این افراد نان‌شان در واردات گندم خوش طعم‌تر و کیفی‌تر است و هر روز یک بهانه در می‌آورند. یک روز آب برای کشت گندم، یک روز نمک و روز دیگر قیمت و کیفیت.کشاورزان مانند وارداتی‌ها نه لابی خاص دارند و نه تریبون و پول که بخواهند حرف‌شان را بزنند.‌گندم تولید کشور هیچ مشکلی از نظر کیفیت ندارد و ما تلاش می‌کنیم دیگر وارد کننده گندم نباشیم.

۱۰ آذر ۱۳۹۶

رئیس بنیاد گندم‌کاران علت کیفیت کم نان را سبوس‌گیری زیاد از آرد و عدم آموزش نانوایان عنوان کرد

ایمانی: ۲۰ تا ۲۵ درصد گندم که بخش غنی آن است را به عنوان سبوس می‌گیریم و به حیوانات می‌دهیم و آرد سفید کم کیفیت را می‌خواهیم تبدیل به نان کنیم. به جای اینکه به این نکات توجه کنیم، تیشه به ریشه گندم تولیدی کشور می‌زنیم. خیلی از اصول را رعایت نمی‌کنیم و نهایتا توپ را در زمین کشاوران می‌اندازیم، اما باید پرسید چه کسی مهارت نانوا را در پخت نان بررسی می‌کند و آیا نانواهای ما آموزش لازم را دیده‌اند؟ آیا ما در خمیرگیری فرصت لازم را به مخمر می‌دهیم، تا خمیر کاملا آماده پخت شود؟ و آیا مکان نگهداری آرد در نانوایی‌ها بررسی شده، شیوه حرارت دادن نان را چه کسی بررسی کرده؟

۱۰ آذر ۱۳۹۶

حجتی: به منظور توسعه بازرگانی محصولات کشاورزی در حال رایزنی برای پیوستن به پیمان منطقه‌ای کشورهای اوراسیا هستیم

وزیر جهاد کشاورزی: تمام کشورهای دنیا در پیمان‌های منطقه‌ای برای انجام صادرات و واردات عضویت و از تعرفه های ترجیحی برخوردارند. بازرگانی محصولات کشاورزی با پیمان های منطقه ای میسر می شود و برای پیوستن به پیمان کشورهای اوراسیا در حال رایزنی هستیم.

۱۰ آذر ۱۳۹۶

حجتی: همچون سایر کشورها با نظاماتی همچون تعرفه‌ها از تولید داخلی و جلوگیری از اجحاف به مصرف‌کنندگان حمایت می‌کنیم

وزیر جهاد کشاورزی: همچون سایر کشورها با نظاماتی همچون تعرفه ها نسبت به حمایت از تولید داخلی و جلوگیری از اجحاف به مصرف کنندگان اقدام می کنیم. در برخی محصولات واسطه‌ای همچون ذرت که در تولید گوشت مرغ و لبنیات مصرف دارد با اختصاص ارز تولید را پایدار کرده و قیمت‌ها را پایین نگه می داریم.کشورهای OECD و اروپایی سالانه میلیاردها دلار به بخش کشاورزی خود یارانه می دهند و آمریکا در برنامه ۱۰ ساله پرداخت سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه به بخش کشاورزی این کشور را تصویب کرده است. علیرغم همه محدودیت ها،دولت سرمایه‌گذاری‌های بی سابقه‌ای در زیربناها و منابع آب و خاک انجام داده است.

۱۰ آذر ۱۳۹۶

حجتی: نظام دامپروری در دام سبک در حال تغییر از شبانی به سیستم‌های متمرکز و بسته است

وزیر جهاد کشاورزی: دام سبک کشور در سال های اخیر به دلایل مختلف از جمله تغییر نظام شبانی کاهش یافته است. گوشت قرمز منجمد رشد قیمت پایینی داشته ولی از آنجایی که ذائقه مردم به مصرف گوشت گرم گرایش دارد،گوشت مورد نیاز از کشورهای آسیای میانه و در مواردی با هواپیما از استرالیا تامین می شود. نظام دامپروری در دام سبک در حال تغییر از شبانی به سیستم های متمرکز و بسته است. در سال های اخیر گله های مادری دو و چندقلوزا از نژادهای بز و گوسفند با قابلیت پرورش در مناطق گرمسیری و سرردسیری تامین شده است.

۹ آذر ۱۳۹۶

رئوس اقدامات‌اساسی انجام‌شده وزارت‌جهاد کشاورزی در ۱۰۰ روز اول کاری دولت‌دوازدهم تشریح شد

رئوس اقدامات‌اساسی انجام‌شده وزارت‌جهاد کشاورزی در ۱۰۰ روز اول کاری دولت‌دوازدهم تشریح شد.

۹ آذر ۱۳۹۶

مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد به‌طور متوسط بخش کشاورزی سالانه حدود ١٢‌ هزار‌ میلیارد تومان خسارت ناشی از تغییرات اقلیمی را متحمل می‌شود

گزارش//بسیاری از نهادهای اقتصادی جهان، زیان‌های سالانه زیرساخت‌های کشورهای مختلف که بر اثر تغییر اقلیم، کاهش بارش، افزایش دما و شدت‌یافتن وقوع سیل رخ می‌دهد، محاسبه کرده بنابراین برآوردهایی از اثرات اقتصادی ناشی از تغییر اقلیم بر اقتصاد کشورهای مختلف ارائه می‌کنند.مطالعات انجام‌شده در ١٠ منطقه ایران و روی ٢٠ قلم محصول کشاورزی، نشان می‌دهد که به‌طور متوسط بخش کشاورزی سالانه حدود ١٢‌ هزار‌ میلیارد تومان خسارت ناشی از تغییرات اقلیمی را متحمل می‌شود.

۹ آذر ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

دستور رییس جمهوری به وزیر جهاد کشاورزی این است که سلامت محصولات کشاورزی ارتقا یابد

کشاورز: دستور رییس جمهوری به وزیر جهاد کشاورزی این است که سلامت محصولات ارتقا یابد و بنابراین باید یک گروه ویژه در سازمان حفظ نباتات برای کنترل بهداشتی و رصد سلامت و کیفیت محصولات داشته باشیم. تغییرات شرایط اقلیمی، خشکسالی و جایگزینی محصولات آب بر با گیاهان جدید و مناسب، سیکل عوامل اکولوژی خسارت زا به لحاظ آفات و بیماری ها و علف های هرز را تغییر می‌دهد.

۹ آذر ۱۳۹۶
معاون وزارت جهاد کشاورزی:

ظرف چهار سال اخیر، سالانه ۶ درصد بهره‌وری آب کشاورزی افزایش یافته و کشاورزی به رشد پایداری رسیده‌است

کشاورز: وضعیت امنیت غذایی کشور خوب است. تکیه ما بر بهره‌وری در بخش کشاورزی است، زیرا بهره‌وری موجب توسعه کشاورزی و تقویت توانمندی‌های تولید‌کنندگان می‌شود. ظرف چهار سال اخیر، سالانه ۶ درصد بهره وری آب کشاورزی افزایش یافته و کشاورزی به رشد پایداری رسیده، اما نباید به این وضع راضی باشیم و برای تولید کیفی و کمی محصولات با توجه به کمبود آب، تلاش کنیم.

۹ آذر ۱۳۹۶

لاریجانی: به شرط تمرکز بر توسعه صادرات با تفکیک وزارتخانه بازرگانی موافقت می‌شود

رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم حمایت دائمی از صادرکنندگان تاکید کرد.