۶ اسفند ۱۳۹۶

هیئت وزیران با تشکیل کارگروه ملی «سازگاری با کم‎آبی» موافقت کرد

هیئت وزیران در جلسه امروز بعدازظهر خود به ریاست حجت­ الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رییس ­جمهوری، با تشکیل کارگروه ملی «سازگاری با کم ­آبی» به منظور فراهم آوردن شرایط لازم برای سازگاری با کم­ آبی در مناطق مختلف کشور و اتخاذ تصمیمات مناسب، موافقت کرد.

۶ اسفند ۱۳۹۶
معاون سازمان شیلات:

آلودگی آب و ورود فاضلاب‌ها و پسآب‌های صنعتی به دریا یکی از معضلات دریای خزر است

مدیرکل صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: با آن که سالانه ۳۰۰ میلیون قطعه بچه‌ماهی در رودخانه‌های منتهی به دریای خزر رهاسازی می‌کنیم، اما همچنان ذخایر کم است؛ چرا که آلودگی آب‌ها اجازه رشد و ورود بچه‌ماهی به دریا را نمی‌دهد.

۶ اسفند ۱۳۹۶
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی:

از ۲۳۰ هزار نفر از فارغ‌التحصیلان نظام مهندسی کشاورزی۷۰ درصد آنها بیکارند

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی گفت: از مجموع ۲۳۰ هزار عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی تنها ۱۳ درصد جذب مشاغل دولتی، ۱۷ درصد در بخش غیردولتی شده‌اند و ۷۰ درصد بیکارند.

۶ اسفند ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی:

طبق تصمیم ستاد تنظیم بازار قیمت کودهای کشاورزی تغییری نمی‌یابد

رسولی: در ستاد تنظیم بازار تصمیم گرفته شد و تأکید مؤکد دولت بر آن است که قیمت کودهای کشاورزی تغییری نداشته باشد و ما با همان قیمت‌های سال گذشته آن را عرضه می‌کنیم. ما یک قیمت خرید داریم و یک قیمت فروش، تدابیر و سیاست‌هایی را وزارت جهاد کشاورزی در نظر گرفته که نوسانات بازار را مدیریت کند و با این کار سهم یارانه را بیشتر کرده و سعی می‌کند که افزایش قیمتی برای کشاورزان لحاظ نشود و کمتر سالی را داریم که اندک افزایش قیمت در کودهای کشاورزی اعمال نشده باشد.

۶ اسفند ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی:

تا دو سه سال آینده در تولید کود، ۱۰۰ درصد به خودکفایی می‌رسیم

رسولی: طبق اعلام مؤسسه خاک و آب کشور سالانه به ۴۰۰ هزار تن کودهای پتاسه نیاز داریم که تا چند سال گذشته صد درصد وارد می‌شد، اما با ایجاد کارخانه‌های تولید این نوع کود در کشور بخشی در داخل تولید می‌شود و امیدواریم با ایجاد دو واحد بزرگ در سمنان و آذربایجان غربی به‌زودی ۵۰ درصد از نیاز کشور را خودمان تولید کنیم و تا دو سه سال آینده در این حوزه ۱۰۰ درصد به خودکفایی می‌رسیم.شرکت پتروشیمی سالانه بیش از ۵ میلیون تن کود اوره تولید می‌کند که مصرف ما سالانه چیزی حدود ۲ تا ۲.۵ میلیون تن است که می‌توان ۵۰ درصد آن را صادر کرد و طبق مصوبه هیأت وزیران صادرات بعد از تأمین نیاز داخل است.

۶ اسفند ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی:

بیش از ۹۵ درصد از بذر مورد استفاده در کشور را در داخل تأمین می‌کنیم

رسولی: به جرأت می‌توان گفت که بیش از ۹۵ درصد از بذر مورد استفاده در کشور را در داخل تأمین می‌کنیم، به‌ویژه بذرهای استراتژیک مانند گند، جو و برنج صد درصد داخلی است و در بخش دانه‌های روغنی نیز بخش قابل توجهی در داخل تولید می‌شود و شاید بتوان گفت از مجموع ۱۰۰ هزار تن بذری که سالانه تأمین و توزیع می‌کنیم،‌ امسال ۲۸۲ تن بذر وارد کردیم.سال گذشته از فرانسه مقدار کمی در حد ۲۵۳ کیلوگرم بذر نمونه وارد کردیم که با کشت آن در مزارع نمونه مادر توانستیم ۷۳ هزار کیلوگرم بذر برداشت کنیم و رویکرد ما این است که تکنولوژی تولید بذر به‌روز دنیا را در داخل داشته باشیم.

۶ اسفند ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

برای نجات کشت دیم با موسسه تحقیقاتی ایکاردا همکاری خوبی داریم

کشاورز: در اراضی دیم باید کشت مستقیم و پاییزه انجام و گندم ، نخود، یک گیاه علوفه ای، یک گیاه روغنی و یک گیاه اصلاح کننده در این اراضی کشت شود. ما باید کشاورزی دیم را از شکنندگی نجات دهیم و تکنولوژی آن هم موجود است ضمن آن که موسسه تحقیقات بین المللی ایکاردا، همکاری خوبی در این زمینه با ما داشته است.

۶ اسفند ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

علاوه بر تعیین استانداردهای کود به دنبال اجباری کردن مصرف کود استاندارد در اراضی کشاورزی کشور هستیم

کشاورز: در آغاز به کار دولت یادزهم، کود برای بخش کشاورزی تدارک دیده نشده بود و آنچه عرضه می‌شد ماده موثره نداشت و حاوی فلزات سنگین بود، اما اکنون کودهای کشاورزی کنترل می شود و بارکد گواهی اصالت دریافت می‌کنند. عرضه کودهایی که ثبت نشده باشد، قاچاق محسوب می شود و باید با آن برخورد کرد.میزان کیفیت کود با اتخاذ تدابیر مختلف اکنون به بیش از ۸۵ درصد ارتقا یافته و کودهای دولتی هم کاملا استاندارد شده اند. ما علاوه بر تعیین استانداردهای کود به دنبال اجباری کردن مصرف کود استاندارد در اراضی کشاورزی کشور هستیم.

۶ اسفند ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

اجرای الگوی کشت، امری حمایتی و انگیزشی است و الگوی کشت اجباری جواب نداده است

کشاورز: اجرای الگوی کشت، امری حمایتی و انگیزشی است و فقط کشور های بلوک شرق الگوی کشت اجباری داشته اند که جواب نداده است. آب مهمترین عامل محدودیت تولیدات کشاورزی در کشور است. ما بر مبنای محدودیت آب، الگوی کشت را مطالعه و بررسی کرده ایم و نخستین نسخه ما متناسب با خاک و آب و اقلیم کشور تهیه شده است. در این راستا، نیاز کشور به محصولات کشاورزی را تعیین کرده ایم به طوری که می دانیم در ۱۴ یا ۱۵ سال آینده به چه میزان از محصولات کشاورزی نیاز داریم.

۶ اسفند ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

بعضی از محصولات مانند دانه‌های روغنی در داخل قابل تأمین نیست و باید کشت فراسرزمینی شوند

کشاورز: بعضی از محصولات مورد نیاز کشور مانند دانه های روغنی در داخل قابل تامین نیست و باید سیاست کشت فراسرزمینی را در مورد آنان اتخاذ و از سرمایه گذاران حمایت کنیم تا زمین هایی را در خارج از کشور اجاره یا خریداری و محصولات مورد نیاز را تولید و وارد کشور کنند.

۶ اسفند ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

خودکفایی گندم به رغم کمبود منابع آبی با اقدامات فنی و تدابیر صورت گرفته، بیمه شده است

کشاورز: خودکفایی گندم به رغم کمبود منابع آبی با اقدامات فنی و تدابیر صورت گرفته در کشور بیمه شده است. استفاده از ارقام متنوع و جدید یکی از دلایل افزایش تولید گندم است. در سال ۹۳ در کشور رقم چمران که ۱۴ سال از معرفی آن گذشته بود در مزارع کشت می شد اما اکنون ۶۷ رقم گندم مورد استفاده قرار می گیرد. دلایل تغییر ارقام گندم اقتصادی و فنی است. ما برای اراضی دیم و نقاط گرم نیاز به ارقام جدید گندم داریم. کیفیت گندم های تولید داخل را برای صنعت ماکارونی و نان‌هایی که مردم کشور مصرف می‌کنند عالی است. ۲۵ درصد گندم تولید ایران معادل ۳ میلیون تن از نوع درجه یک در جهان هستند.

۶ اسفند ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

ظرف حداکثر سه سال آینده ضریب خوداتکایی دانه‌های روغنی باید از ۳۰درصد عبور کند

کشاورز:امسال بیش از ۲۲۰ هکتار کلزا در کشور کشت شده است.ظرفیت روغن‌کشی کشور ۵ میلیون تن است. ظرف حداکثر سه سال آینده ضریب خوداتکایی دانه‌های روغنی باید از ۳۰درصد عبور کند.در گذشته به علت غفلت در انتخاب گیاهان روغنی و انحصار تکنولوژی به غیر از چند مقطع تنها ۶ تا ۷ درصد روغن از محصولات داخلی تولید می‌شد. تکنولوژی بذر جدید را به کشور منتقل کردیم و امروز ظرفیت تولید کلزا در کشور ما از اروپا بالاتر است به طوری که در سال گذشته بیش از ۵۰۰ کشاورز عملکرد تولید بالای ۵ تن کلزا در هر هکتار داشته‌اند.در حوزه روغن، تجارت و رانت‌های بزرگی در کشور وجود دارد و حراست وزارت جهاد کشاورزی باید به این موضوع توجه داشته باشد.

۵ اسفند ۱۳۹۶
یک کارشناس:

در تمام دنیا بیشترین میزان مصرف منابع آب در بخش کشاورزی صورت می‌گیرد

انگشت اتهام تمام نارسایی‌های مدیریت منابع آبی کشور، بخش کشاورزی را به‌عنوان متهم ردیف اول مصرف آب نشان می دهد، این در حالی است که در تمام دنیا بیشترین میزان مصرف منابع آب در بخش کشاورزی صورت می‌گیرد.

۵ اسفند ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت خدماتی حمایتی:

قیمت فروش کودهای یارانه‌ای هیچ‌گونه افزایش قیمت نخواهد داشت

مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: قیمت فروش کودهای شیمیایی به کشاورزان ثابت بوده و به‌ هیچ‌عنوان افزایش نخواهد یافت.

۵ اسفند ۱۳۹۶
مدیر امور عشایر استان البرز:

۶ زیرگذر برای تسهیل عبور عشایر در آزادراه کمربند جنوبی تهران احداث می‌شود

مدیر امور عشایر استان البرز از احداث ۶ زیرگذر برای عبور عشایر در آزادراه کمربند جنوبی تهران خبر داد.