۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

​آغاز توزیع یارانه ۲۰ میلیارد تومانی میان کارخانجات لبنی

دبیرانجمن صنایع لبنی کشور از آغاز توزیع یارانه ۲۰ میلیارد تومانی لبنیات میان کارخانجات لبنی خبر داد و گفت: صادرات این محصولات در سال گذشته به ۷۷۳ میلیون دلار رسید.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
مجری طرح چغندر قند:

مجموع درآمد چغندرکاران از ۴۶۸ میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۱۷۴۰ میلیارد تومان در سال ۹۵ رسید

یزدانی، مجری طرح چغندرقند: در اجرای طرح افزایش ضریب خوداتکایی شکر، بحث توسعه کشت پاییزه چغندرقند در کشور مطرح شد و سالانه صد هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت بهاره چغندرقند می‌رود. به دلیل بحران آبی که در کشور وجود دارد، توسعه کشت پاییزه با هدف افزایش بهره وری آب و تولید در دستورکار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت، همین مساله موجب شد که درآمد چغندرکاران که در سال ۹۲، ۴۶۸ میلیارد تومان بود به ۱۷۴۰میلیارد تومان در سال ۹۵ برسد.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
دبیر انجمن صنایع لبنی کشور:

تقریبا ۹۰ درصد موانع و مشکلات صادرات به روسیه در طول یکسال گذشته برطرف شده است

باکری، دبیر انجمن صنایع لبنی کشور: تقریبا ۹۰ درصد موانع و مشکلات صادرات به روسیه در طول یکسال گذشته برطرف شده است، فقط مقداری در بحث‌های گشودن ال سی و انتقال وجه از طریق سیستم‌های بانکی مشکلاتی وجود دارد که این مسائل نیز با توافقاتی که بین بانک مرکزی ایران و روسیه انجام شده در شرف حل و فصل شدن است؛ تصور بنده این است در سال‌جاری کارخانجات لبنی نتیجه تمام زحماتی را که برای برطرف کردن موانع صادرات در سال ۹۵ کشیده‌اند، خواهند دید و به نتایج به مورد نظر خواهیم رسید.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
فائو اعلام کرد؛

سرمایه گذاری در بخش توسعه پایدار روستایی ، راهکاری برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان است

دستیار مدیر کل بخش اقتصادی و توسعه اجتماعی فائو: فائو معتقد است که با مهاجرت افراد از مناطق روستایی، فعالیت بخش کشاورزی کاهش می یابد، این درحالی است که تعداد فزاینده ای از این مهاجران را جوانان تشکیل می دهند. در حالی که سرمایه گذاری در توسعه پایدار روستایی، تغییرات آب و هوا ، و انطباق و معیشت انعطاف پذیر روستاییان با آن، می تواند بخش مهمی از واکنش جهانی به چالش کنونی مهاجرت باشد. مطابق با دستور کار برای توسعه پایدار ۲۰۳۰، باید با ایجاد امنیت و عوامل دخیل در مهاجرت این امکان را داد تا افراد با عزت، در محل زندگی خود بمانند.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
فعال اقتصادی روسیه:

ایران تنها کشوریست که می‌تواند نیازهای روسیه را تامین کند

فعال اقتصادی روسیه: اکنون روابط تجاری روسیه با کشورهای اتحادیه اروپا و غرب در سطح پایانی قرار دارد و این شرایط فرصت خوبی برای تولید کنندگان و صادرکنندگان ایرانی است تا در زمینه هایی چون مواد غذایی و محصولات کشاورزی به بازار روسیه ورود کنند. در حالیکه کشور روسیه سالیانه ۶۰ میلیارد دلار مواد غذایی و محصولات کشاورزی وارد می کند اما سهم ایران در این باره بسیار کم است. در سال گذشته (۲۰۱۶) حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه ۹۶۲ میلیون دلار بوده که از این رقم ۷۰۰ میلیون دلار صادرات روسیه به ایران و مابقی این رقم نیز صادرات ایران به روسیه بوده است که نشانه نامتوازن بودن تراز تجاری ۲ کشور است.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

تاکید فراکسیون اشتغال مجلس به ارتقای سهم بانوان در اشتغالزایی

کاتب، رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس: نحوه ایجاد ۱۴۰ هزار شغل در بخش گردشگری و صنایع دستی کشور در جلسه فراکسیون اشتغال بررسی می شود. لحاظ موضوع ایجاد ۱۴۰ هزار شغل مذکور در لایحه برداشت ۱.۵ میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی از محورهای مهم مورد بررسی در نشست این فراکسیون بود.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
مشاور کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی اتاق ایران تاکید کرد؛

بی توجهی دولت در برون سپاری وظایف و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی

پاک سرشت، مشاور کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی اتاق ایران: برون سپاری وظایف و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی از مهم ترین موضوع هایی است که دولت ها نسبت به آن بی توجه بودند و این امر را موجب زیان کشاورزان شده است. در گذشته که تامین نهاده های کشاورزی بر عهده بخش خصوصی بود، این بخش با بهترین شکل اداره می شد و نهاده ها با قیمت مناسب و کیفیت بسیار بالا به دست مصرف کننده می رسید. در کشورهای پیش رو در بخش کشاورزی ۹۸ درصد امور به دست تشکل های کشاورزی انجام می شود، خواستار اجرای هر چه سریع تر اصل ۴۴ قانون اساسی در واگذار امور به بخش خصوصی شد.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

برنامه وزارت جهاد جهت اصلاح نژاد دام‌های بومی به منظور افزایش تولید گوشت دام‎های سبک

ملاصالحی، رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی: در تلاش هستیم با اصلاح نژاد دام های بومی و دو منظوره همانند گوسفند زل مازندران ، تولید گوشت دام های سبک را افزایش دهیم و به مرز خودکفایی در تولید گوشت قرمز دست یابیم. تا قبل از انقلاب اسلامی ، ایران یک وارد کننده مطلق در امور دام و کشاورزی بوده است که با اقدامات خوب انجام شده امروز نه تنها قطع واردات شده است بلکه در بسیاری از موارد به دیگر کشورها نیز صادرات انجام می شود.۹۰ درصد مصرف گوشت قرمز کشور از تولیدات داخلی و تنها ۱۰ درصد آن وارداتی است.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

سیف جایگزین قنبری در شرکت بازرگانی دولتی ایران شد

گزارش// امروز یزدان سیف به جای قنبری به عنوان مدیرعاملی شرکت بازرگانی دولتی ایران معارفه شد. سیف پیش از این به عنوان مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی فعالیت می‌کرد.گفته می شود علی قنبری با استعفا از سمت مدیرعاملی شرکت بازرگانی دولتی ایران، در ستاد انتخاباتی حسن روحانی فعال شده است.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
پیشنهاد رئیس کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی اتاق ایران:

پیشنهاد می‎دهیم کمیسیون کشاورزی مستقل از کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی اتاق ایران شکل بگیرد

یزدی حسینی، رئیس کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی اتاق ایران: دولت یازدهم قدم های مثبتی را برای حل مشکلات کشاورزان برداشته است. هر چند میزان مشکلات این صنعت کاهش داشته است و آمار نشان از رشد نسبی این صنعت دارد اما، رفع کامل برخی از مشکلات نیازمند توجه بیشتر و برنامه ریزی های کارشناسی تر است. پیشنهاد میدهیم که کمیسیون کشاورزی مستقل از کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی اتاق ایران شکل بگیرد. این کمیسیون می تواند برای ارتقای روابط بخش کشاورزی ایران با بخش کشاورزی اتحادیه اروپا موثر باشد، همچنین در تسهیل نمودن روابط تجاری با کشورهای خارجی اقدام کند.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
مشاور وزیر جهاد:

هشت میلیون و ۶۵۰ هزار تن گندم در سیلوهای کشور ذخیره شده است

اسفندیاری پور، مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم با بیان اینکه اکنون هشت میلیون و ۶۵۰ هزار تن گندم در سیلوهای کشور ذخیره سازی شده است، گفت: با برداشت و خرید تضمینی گندم امسال، ذخیره این محصول برای نیاز تا ۱۰ماه اول سال ۹۷ تامین می شود. امسال پنج میلیون و ۹۸۰ هزار هکتار از زمین های کشور زیر کشت گندم رفته است. تا کنون ۶۵۰ هزار تن گندم از کشاورزان گندمکار استان های خوزستان، کرمان، جنوب فارس و بوشهر خریداری شده است.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

حجتی: افزایش خوداتکایی محصولات کشاورزی در اولویت است

حجتی تاکید کرد: افزایش خوداتکایی محصولات کشاورزی در اولویت است که در مسیر اقتصاد مقاومتی هم قرار دارد.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
مدیرعامل جهاد نصر:

پروژه انتقال آب به کانون های فوق بحرانی اهواز ۸۵ درصد پیشرفت دارد

شمایلی، مدیرعامل جهاد نصر: پس از گرد و خاک بهمن پارسال ، دولت تدبیر و امید، جهاد کشاورزی و دستگاه های مربوطه را موظف به انجام اقدامات اساسی در زمینه مقابله با ریزگردها کرد. در طرح ضربتی این پروژه برنامه وزارت نیرو و جهاد نصر، انتقال آب به عرصه های فوق بحرانی شرق اهواز بوده که ۴۲ هزار هکتار را در بر می گیرد. پروژه انتقال آب به کانون های فوق بحرانی اهواز ۸۵ درصد پیشرفت دارد.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون آبزی‌پروری سازمان شیلات مطرح کرد؛

خروج سالانه ۵۰ میلیون دلار ارز از کشور برای واردات تیلاپیا

عبدالحی، معاون آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران: اگر محدودیتی نباشد، حتی نیاز به واردات تیلاپیا می‌تواند تا ۲۰ هزار تن نیز افزایش یابد، افزود: پتانسیل تولید تمام تیلاپیای مورد نیاز در داخل کشور وجود دارد؛ بدون اینکه صدمه‌ای به منابع طبیعی یا محیط‌زیست بزند. این در حالی است که طبق پیش‌بینی فائو، ایران می‌تواند بیشترین رشد پرورش تیلاپیا در آبزی‌پروری را داشته باشد. همکاران ما در سازمان محیط‌زیست، در حال وقت‌کشی هستند و توانایی شیلات ایران را دست‌کم می‌گیرند. در حالی که سرانه مصرف ماهی در ایران رو به رشد بوده و اگر یک کیلوگرم به آن اضافه شود، یعنی به ۸۰ هزار تن ماهی بیشتری نیاز خواهد بود. سالانه بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار برای واردات تیلاپیا، ارز از کشور خارج می‌شود.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

ارزآوری ۵.۷ میلیارد دلاری صادرات محصولات کشاورزی در سال ۹۵

بخشنده، معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد: بیش از پنج میلیون و ۸۱۲ هزار تن محصولات کشاورزی در سال ۹۵ از کشور صادر شده که نسبت به سال قبل از آن به لحاظ وزنی ۲۱.۷۷ درصد و از نظر ارزشی ۳.۶۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. سهم صادرات بخش کشاورزی از کل صادرات غیرنفتی به لحاظ وزنی ۴.۴۸ درصد و از نظر ارزشی ۱۲.۹۷ درصد است. میزان واردات بخش کشاورزی در سال گذشته نسبت به سال ۹۴ به لحاظ وزنی ۵.۷۸ درصد و به لحاظ ارزشی ۱.۱۵ درصد کاهش داشته است.