۱۲ آذر ۱۳۹۶
رییس اتاق تعاون ایران:

در وزارت کار تصمیم گرفته شد تا جهت‌گیری تسهیلات اشتغال روستایی در بخش تعاون باشد

رییس اتاق تعاون ایران گفت: هزینه اشتغالزایی در بخش تعاون کمتر از ۱۰ درصد سایر فعالیت‌های اقتصادی است.

۱۲ آذر ۱۳۹۶

خلیل آقایی با حکم وزیر جهاد کشاورزی به عنوان رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری منصوب شد

خلیل آقایی با حکم وزیر جهاد کشاورزی به عنوان رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری منصوب شده و فردا (دوشنبه) مراسم معارفه وی برگزار می‌شود.

۱۲ آذر ۱۳۹۶
مجری طرح دانه‌های روغنی:

سال آینده در مجموع ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت دانه‌های روغنی خواهد رفت

سطح زیرکشت دانه روغنی کلزا از ۴۶ هزار هکتار سال گذشته به ۱۸۲ هزار هکتار افزایش یافت و بر‌اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده سال آینده ۳۵۰ هزار هکتار از اراضی در تناوب با گندم به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص می‌یابد. بنابر‌این، سال آینده در مجموع ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت دانه‌های روغنی خواهد رفت. میزان نیاز کشور به روغن خوراکی یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن است. مصرف سرانه روغن خوراکی در کشور، از مرز ۲۰ کیلوگرم نیز عبور کرده؛ درحالیکه میانگین مصرف سرانه روغن در جهان حدود ۱۲ کیلوگرم است؛ بنابراین باید درباره مصرف روغن به مردم هشدار داد.

۱۲ آذر ۱۳۹۶
مجری طرح دانه‌های روغنی:

طرح توسعه کشت دانه روغنی سویا قرار است از سال آینده، با همکاری «فائو» اجرا شود

مهاجر: حدود ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی به صورت تناوب با محصول گندم، به کشت دانه های روغنی آفتابگردان، کنجد، گلرنگ و سویا اختصاص می‌یابد. بذر مناسب دانه روغنی سویا در داخل تولید و تامین شده است. با تولید بذر مناسب، این محصول در اکثر استان‌های کشور قابل کشت و تولید است. براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور، پس از برداشت گندم به کشت سویا اختصاص می‌یابد. طرح توسعه کشت دانه روغنی سویا قرار است از سال آینده، با همکاری سازمان خواروبارجهانی «فائو» اجرا شود. سویا محصولی کم‌آب‌بر است بنابراین کشت آن توجیه اقتصادی دارد و علاوه بر تامین بخشی از روغن خوراکی مورد نیاز، می‌توانیم کنجاله مورد نیاز صنایع مرغداری را از تولیدات داخلی تامین کنیم.

۱۲ آذر ۱۳۹۶
مدیرکل بین‌الملل وزارت کشاورزی:

اجاره اراضی غنا، ۴۹ ساله بوده و مهم‌ترین شرایط متقاضیان تجهیز و سرمایه‌ و توان فنی و لجستیکی است

مدیرکل امور بین‌الملل وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که در فاز نخست ۶۰۰۰ هکتار زمین حاصلخیز از غنا دریافت کرده‌ایم تا در آن جا کشت فراسرزمینی انجام دهیم و سرمایه‌گذاران می‌توانند با مراجعه به این وزارتخانه از شرایط اجاره ۴۹ ساله این اراضی مطلع شوند.

۱۱ آذر ۱۳۹۶
رییس انجمن صنفی گاوداران:

با وجود تخصیص ارز مبادله‌ای توسط بانک مرکزی به نهاده‌های دامی، واردکنندگان قیمت‌ها را کاهش ندادند

مقدسی گفت: روزانه ۳۰۰ تن شیرخام، میانگین نرخ هزار و ۳۵۰ تومان از استان‌های اصلی تولید کننده خریداری می‌شود.

۱۱ آذر ۱۳۹۶
معاون وزیر صمت:

افزایش تعرفه واردات لبنیات به عراق برای تمامی کشورها است و هیچگونه تبعیضی برای ایران قائل نشدند

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: عراق به تازگی فعالیت‌هایی در حوزه تولید لبنیات آغاز کرده و این افزایش تعرفه در راستای حمایت از تولید داخل خودشان است و ما هم نمی توانیم آنها را مجبور کنیم که برای ما استثنا قائل شوند. لذا هر فردی که مستنداتی در اختیار دارد که عراق تبعیض برای عربستان یا ترکیه شرایط ویژه قائل شده‌ به ما مراجعه کند.

۱۱ آذر ۱۳۹۶

توافقنامه ترکیه، ایران و قطر در روز ۵ آذر، راه حمل و نقل و انتقال محصولات کشاورزی بین این سه کشور را تسهیل می‌کند

توافقنامه ترکیه، ایران و قطر راه حمل و نقل و انتقال کالاهای تجاری بین این سه کشور را تسهیل می‌کند.

۱۱ آذر ۱۳۹۶
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی:

باید زنجیره امنیت غذایی مردم از «مزرعه تا سفره» تشکیل شود

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: باید با نظارت و کنترل جدی بر فرآیند تولید و سلامت محصولات کشاورزی، زنجیره امنیت غذایی مردم از «مزرعه تا سفره» تشکیل شود.

۱۱ آذر ۱۳۹۶

تعادل‌بخشی به سفره‌های آب زیرزمینی بخشی از اقدامات وزارت نیرو در صد روزه اول دولت بود

وزارت نیرو به عنوان متولی بخش آب و برق در ۱۰۰ روز اولیه دولت دوازدهم علی‌رغم مشخص نشدن وزیر، اقدامات متعددی انجام داده که می‌توان به کاهش ۹۸ میلیون مترمکعبی آب‌های زیرزمینی و سرمایه‌گذاری خارجی ۳۴ میلیون دلاری در بخش نیروگاه های خورشیدی اشاره کرد.

۱۱ آذر ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

باید دیدگاهمان را نسبت به مسئله آب و ذخیره آب در طبیعت با عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری تغییر دهیم

حاتمیان: در برنامه پنج ساله ششم و هم لایحه امسال عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری، سیستم ها آبیاری تحت فشار و اقدامات ضروری دیگر را مورد توجه قرار داده‌ایم و با اعتبارات تخصیص داده شده در عمل نیز تغییراتی شکل خواهد گرفت. اما مسئله آب نباید محدود به اعتبارات ناچیز دولت باشد و باید یک فرهنگ عمومی در این زمینه ایجاد شود. ما باید دیدگاهمان را نسبت به مسئله آب و ذخیره آب با ایجاد شرایط به منظور نفوذ در طبیعت و محیط زیست با اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری تغییر دهیم. ما باید به سمتی برویم که بتوانیم آب باران را ذخیره کنیم و از آن برای مصارف بهداشتی و آبیاری فضاهای سبز بهره ببریم.

۱۱ آذر ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

وزارت نیرو فقط باید در راستا ذخیره آب گام بردارد

حاتمیان: چیزی که واضح است ما هدر رفت آب در کشورمان بسیار زیاد است اما به جای پرداختن به مسائل اصلی سرگرم مسائل کلیشه‌ای هستیم. کشور ما در فلات است و به تمام جوانب شیب دارد بنابراین بیشتر نزولات جوی ما تبدیل به آب‌های مرزی شده و از مرز‌های کشور خارج می‌شوند. ما می‌توانستیم هزینه سدسازی اطراف دریاچه ارومیه را صرف سدسازی در نقاط مرزی و جاهایی که آب‌ها به دریاها می‌ریزند کنیم. در مکان‌هایی مانند جنوب و شمال کشور که به محیط زیست هم آسیب نزند. این یک مسئولیت ملی است. اینطور نیست که بگوییم فلان شخص وزیر نیرو شد و شهروندان دیگر هیچ مسئولیتی ندارند و وزارت نیرو فقط باید در راستا ذخیره آب گام بردارد.

۱۰ آذر ۱۳۹۶

رئیس اتحادیه مرغداران در نامه‌ای به معاون حجتی نسبت به وضعیت بحرانی صنعت طیور به دلایل اقتصادی هشدار داد

رئیس اتحادیه مرغداران گفت: صنعت پرورش طیور گوشتی کشور در حال حاضر به علت کاهش تقاضا و نوسانات شدید چند ماه اخیر قیمت مرغ و افزایش قیمت نهاده‌های طیور در وضعیت بحران قرار گرفته است.

۱۰ آذر ۱۳۹۶
معاون وزارت جهاد کشاورزی:

وزارتخانه با عرضه محصولات کشاورزی در بورس موافق است و گسترش آن مناسب است است

بخشنده: در قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و در بخش قیمت های تضمینی الزام داریم که با روش‌های جدیدی محصولات کشاورزی را خرید و عرضه کنیم که یکی از این روش ها ارائه کالاها در بورس کالای کشاورزی است لذا وزارتخانه با این امر موافق است و هرچه قدر بتوانیم عرضه کالاهای کشاورزی را در بورس کالا گسترش دهیم بهتر است. بورس کالا روش کارآمدی است و به شفافیت کمک می کند. ما امیدواریم زیرساخت های آن در کشور آماده شود و تولیدکنندگان و کشاورزان برای ارائه محصولات از لحاظ ذهنی آمادگی بیشتری پیداکنند تا طی دوسال آینده شتاب بیشتری دراین زمینه داشته باشیم.

۱۰ آذر ۱۳۹۶
معاون وزارت جهاد کشاورزی:

واردات گندم ممنوع است و هیچ کس اجازه واردات این محصول را ندارد

بخشنده: واردات و صادرات محصولات کشاورزی استراتژیک زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی است و با امضای شخص آقای حجتی این کار انجام می شود. هیچ ارگان و کارگروهی در این زمینه دخالت نمی‌کند. واردات گندم ممنوع است. هیچ کس اجازه واردات این محصول را ندارد. در این دو سال در بحث گندم به خودکفایی رسیده‌ایم و در حال حاضر بیش از ۱۲ میلیون تن گندم در انبارها ذخیره داریم ونیازی به واردات این محصول نیست.