۲۸ مرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان دامپزشکی کشور:

دامپزشکی در ۹۰ درصد کشورها زیرمجموعه وزارت کشاورزی است

خلج: ما باید قدرت اعمال و شناسایی تمام مخاطرات بهداشتی،‌ تغییر موردی و واکنش سریع را داشته باشیم و فکر می‌کنم جایگاه ما همان جایی است که هستیم؛ چراکه در ۹۰ درصد کشورهای دنیا سازمان دامپزشکی در زیرمجموعه وزارت کشاورزی کار می‌کند

۲۸ مرداد ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام:

حدود ۸٫۵ میلیون تن سالانه خوراک دام در کشور تولید می‌شود

رکنی: به دلیل از بین رفتن برخی واحدهای مرغ تخم‌گذار در زمستان سال گذشته طی ۷ تا ۱۰ روز اخیر شاهد تنش قیمت تخم‌مرغ بودیم که مشکل حل شد و هم‌اکنون هر شانه تخم‌مرغ درب مرغداری ۹۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد. حدود ۸٫۵ میلیون تن سالانه خوراک دام در کشور تولید می‌شود که ما ظرفیت تولید دو برابر این رقم را داریم، چراکه ظرف ۵-۴ سال گذشته از صادرات ۳۰ هزار دلار خوراک دام به ۷۰ تا ۸۰ میلیون دلار رسیده‌ایم.

۲۸ مرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان دامپزشکی کشور:

درصد خوراک دام موردنیاز از طریق واردات تأمین می‌شود

خلج: بالغ بر ۱۲۰۰ کارخانه تولید خوراک دام، طیور و آبزیان در کشور مجوز دریافت کرده‌اند که از این تعداد ۴۰ کارخانه درجه الف و کد IR دریافت کرده‌اند و می‌توانند این شرکت‌ها محصولشان را صادر کنند. ۸۰ درصد خوراک دام موردنیاز از طریق واردات تأمین می‌شود، در تولید مواد پروتئینی ۶۰ درصد هزینه‌ها مربوط به خوراک دام است و باید دید چگونه می‌توانیم راهی را در پیش بگیریم که کیفیت محصول در کنار سلامت دام، بهبود یابد.

۲۸ مرداد ۱۳۹۶
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور:

۴ هزار طرح اشتغال روستایی در سراسر کشور آماده شد

رضوی: ۴ هزار طرح اشتغال روستایی در سراسر کشور تنظیم شده است. به محض آنکه مجلس قانون مرتبط با توسعه اشتغالزایی روستایی را ابلاغ کند آمادگی لازم برای اجرای آن داریم. آئین‌نامه اجرایی این طرح را با همکاری سازمان برنامه بودجه، وزارت کار انجام داده‌ایم و به محض اینکه مجلس این قانون را ابلاغ کند آمادگی داریم ۴ هزار طرح اشتغالزایی برای روستاها در سراسر کشور تنظیم کرده‌ایم به مرحله اجرا درآوریم.

۲۸ مرداد ۱۳۹۶
دبیر و عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر ایران:

خودکفایی در تولید این محصول تا سال ۱۴۰۰ محقق خواهد شد

دانایی: کل نیاز سالانه شکرکشور حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزارتن است که با ادامه روند تولید نیشکر و چغندرقند درکشور، تولید این محصول در سال جاری یک میلیون و ۷۵۰ هزارتن برآورد می شود و خودکفائی در تولید این محصول تا سال ۱۴۰۰ محقق خواهد شد.
میزان تولید شکر در سال جاری به یک میلیون و ۶۴۳ هزارتن رسید، از این میزان ۸۶۰ هزارتن شکر از چغندرقند و ۷۸۳ هزارتن شکر ازنیشکر استحصال شده که رکورد جدیدی در تاریخ ۱۲۰ ساله کشت و صنعت چغندرقند محسوب می شود.

۲۸ مرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان دامپزشکی:

واکسیناسیون تب برفکی به دلیل کمبود کامل اجرا نشد

خلج: به دلیل آنکه مؤسسه رازی و شرکت روناک نتوانستند نیاز فاز بهاره واکسن تب برفکی را تأمین کنند، مجوز واردات واکسن دادیم که نمونه وارداتی روسیه در حال ارزیابی است. بیماری تب برفکی کاملاً تحت کنترل است. نباید فراموش کرد که سازمان دامپزشکی برای تهیه واکسن‌هایی ازجمله تب برفکی با کمبود منابع مالی مواجه است و مجلس نیز ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار در قالب مواد ۱۰ و ۱۲ مدیریت بحران تصویب کرده است که به دولت ابلاغ شده است.

۲۸ مرداد ۱۳۹۶
معاون سلامت اداره دامپزشکی استان قم:

در حال حاضر ۱۸ واحد روستایی و مجتمع دامداری در استان قم درگیر تب برفکی شده است

امیدواریان: در حال حاضر ۱۸ واحد روستایی و مجتمع دامداری در دامشهر و جعفریه در استان قم درگیر تب برفکی شده است. به جز از استان قم، استان آذربایجان غربی نیز درگیر تب برفکی شده است در این راستا وجود مراکز پرواربندی بزرگ و تردد زیاد دام به دامداری ها از شاخصه های مشترک این دو استان در شیوع تب برفکی به شمار می رود. تاکنون در حدود ۱۵۰ گله در استان قم به بیماری تب برفکی آلوده و در این زمینه ۸۰ راس دام نیز تلف شده است. در دو ماه گذشته مایه کوبی بر روی دام ها انجام گرفته که ایمنی در دام ها را تا ۴ ماه تضمین کرده است اما ورود سویه جدید این بیماری به قم موجب شیوع آن شده است.

۲۷ مرداد ۱۳۹۶
یک مقام مسئول:

وزارت جهاد کشاورزی به دنبال کشت فراسرزمینی در اروگوئه است

هومن فتحی با اشاره به اینکه هم اکنون ایران روابط تجاری عمده‌ای با اروگوئه ندارد، بر ضرورت تعادل و توازن بخشی تراز تجاری بین دو کشور تاکید کرد.

وی با بیان اینکه صادرات ایران به کشور اروگوئه از حیث حجم و ارزش اقتصادی قابل توجه نیست، اظهار داشت: جمهوری اسلامی قابلیت‌های صادراتی فراوانی در تمامی بخش‌ها به ویژه کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی وابسته دارد.

مدیرکل دفتر امور بین الملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی، روابط سیاسی ایران و اروگوئه را مثبت ارزیابی و بر لزوم گسترش روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور نیز تاکید کرد.

وی با اعلام اینکه وزارت جهاد کشاورزی مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی بین ایران و اروگوئه است، افزود: هدف گذاری‌های بسیار خوبی در زمینه تعمیق و توسعه روابط تجاری دو کشور از جمله ۹ موافقتنامه و یادداشت تفاهم (قرنطینه دامی، گیاهی، تسهیل سرمایه گذاری و بانکی) صورت گرفته است.

فتحی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی به دنبال کشت فراسرزمینی در اروگوئه است، گفت: این کشور به لحاظ جمعیت کشور بزرگی نیست ولی توان کشاورزی مطلوبی دارد.

وی با اعلام اینکه اروگوئه از تولیدکنندگان عمده برنج در جهان است، افزود: ایران از واردکنندگان این محصول از این کشور است.

مدیرکل دفتر امور بین الملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی یادآورشد: قرار است وزارت جهاد کشاورزی شرکت‌ها و فعالان کشت فراسرزمینی کشور را تجهیز و ساماندهی و طرف اروگوئه تسهیلات لازم را برای استقرار و حضور شرکت‌های ایرانی درکشور خود فراهم کند که قدم بزرگی برای تامین امنیت پایدار و دراز مدت کشور به تولیدات کشاورزی بویژه محصول برنج است.

۲۷ مرداد ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

در حوزه دام سبک به دنبال بهبود ژنتیک و برنامه‌های اصلاح نژادی در برنامه‌های نیمه صنعتی هستیم

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که با توجه به نیاز حدود ۱۰۰ هزار تنی کشور به واردات گوشت قرمز و تمایل مردم برای مصرف این محصول به صورت گرم و تازه، افزایش عرضه گوشت قرمز تا ارزان شدن و منطقی شدن قیمت آن ادامه دارد.

۲۷ مرداد ۱۳۹۶
وزیر اسبق کشاورزی:

سازمان حمایت از مصرف کنندگان حضور جدی در بازار ندارد

وزیر اسبق کشاورزی با بیان اینکه با حذف وزارت بازرگانی دولت اطلاع کمی از نحوه زندگی مردم دارد، گفت: در حقیقت سازمان حمایت از مصرف کنندگان هم حضور جدی در بازار ندارد.

۲۷ مرداد ۱۳۹۶

در چهار ماهه اول سال جاری، عمده واردات کشور مربوط به برنج و ذرت دامی بوده است

در سال جاری تا پایان چهار ماهه اول عمده واردات کشور مربوط به برنج و ذرت دامی بوده که ذرت دامی از نظر وزنی در صدر جدول واردات قرار می‌گیرد و برنج از نظر ارزش بیشترین حجم واردات را به خود اختصاص می‌دهد. درحالی در سال جاری واردات برنج در صدر جدول قرار گرفته و طی چهار ماهه امسال بالغ بر ۶۴۴ هزار و ۸۰۰ تن برنج با ارزشی بالغ بر ۶۰۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان وارد شده است که این حجم ۵.۷۱ درصد از وزن واردات و ۳.۸۱ درصد از ارزش آن را در بر می‌گیرد. برنج وارداتی ۵.۷۱ درصد از وزن مجموع واردات را به خود اختصاص داده است و از نظر ارزش ۳.۸۱ درصد از ارزش وارداتی کل کالاها مربوط به برنج می‌شود.

۲۷ مرداد ۱۳۹۶
وزیر اسبق کشاورزی:

ما به بهانه تولید گوشت، فشار دام بر مراتع را زیاد کردیم

کلانتری: معضلی که روز به روز نیز حادتر می شود مساله کمبود آب است، دولت و بعد از آن وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو باید مصرف آب را کاهش دهند؛ افزایش بهره وری اگر منجر به کاهش مصرف آب نشود دیگر فایده ای ندارد. کاهش استحصال آب باید اولویت همه دولت و حکومت باشد. اگر این اتفاق رخ ندهد فاتحه کشور خوانده است، در حال حاضر بدنه کشور از نظر اکولوژیکی ضعیف شده. ما به بهانه تولید گوشت، فشار دام بر مراتع را زیاد کردیم، پوشش گیاهی کشور ضعیف شده، که این مساله ده ها سال طول کشیده و یک شبه اتفاق نیفتاده است. طبیعت را در ۴۰ ساله گذشته به دلایل غلط افزایش تولید، ضعیف کردیم که همه این موارد ناشی از مدیریت غلط و ناصحیح بر منابع اتفاق افتاده است؛ دیگر نباید اجازه دهیم به بهانه تولید اندکی گوشت بیشتر پوشش گیاهی مان نابود شود. دیگر نباید به منابع مان آسیب بزنیم. ۸۰ میلیون ایرانی باید دست به دست هم دهند تا طبیعت ایران نجات یابد این کار یکی دو نفر نیست البته اگر قابل نجات باشد.

۲۷ مرداد ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

گرفتن اختیارات بازرگانی بخش کشاورزی از وزارتخانه جهاد کشاورزی، اقدامی نسنجیده و بازگشت به عقب است

ابراهیمی: گرفتن اختیارات بازرگانی بخش کشاورزی از وزارتخانه جهاد کشاورزی اقدامی نسنجیده، نادرست و بازگشت به عقب است ماده ۱۹ بیانیه اتاق بازرگانی تهران ازنظر ما اشتباه است و نمایندگان مجلس با آن مخالفت خواهند کرد. بنده واقعاً تعجب می‌کنم که چرا وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت آن را پذیرفته است. در جلسه‌ای که با حضور وزیر پیشنهادی در کمیسیون کشاورزی برگزار شد ایشان بر حفظ قانون تمرکز تأکید داشتند. طبق قانون اساسی کشور، نمایندگان مجلس وظیفه قانون‌گذاری را بر عهده‌دارند و دولت اجرا کننده قوانین است به همین دلیل تا زمانی که مجلس اجازه ندهد قانون تمرکز وظایف و اختیارت بخش کشاورزی حذف نخواهد شد.

۲۷ مرداد ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

مجلس با تفکیک وظایف جهاد کشاورزی برخورد خواهد کرد

اکبری: قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی مدیریت تولید و بازرگانی این بخش را سروسامان داده است به همین دلیل هیچ‌وقت نمی‌توان این قانون را نادیده گرفت. وعده‌ای که در ماده ۱۹ بیانیه اتاق بازرگانی تهران آمده محکوم است و کسی نمی‌تواند ادعا کند که می‌تواند اختیارات بازرگانی بخش کشاورزی را از آن بگیرد. چراکه این کار در اختیارات یک وزیر نیست و مادامی‌که مجلس آن را حفظ کند، باقی خواهد ماند و اگر اصلاحاتی هم باشد خود مجلس آن را باید انجام دهد. اکبری در پاسخ به اینکه آیا بهتر نیست کمیسیون کشاورزی تعهدی از وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت مبنی بر حفظ قانون تمرکز بگیرد گفت: نیازی به تعهد ندارد، اگر بخواهند این کار را انجام دهند عملی خلاف قانون است و مجلس با آن‌ها برخورد خواهد کرد.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

تیم مدیریتی حجتی اصلاح شود

نماینده مردم تفرش در مجلس شورای اسلامی خواستار تغییر تیم مدیریتی وزیر جهاد کشاورزی شد.