۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

بیش از ۱۰ کشور اروپایی برای سرمایه‌گذاری و ورود دستاوردهای جدید به ایران، اعلام آمادگی کرده‌اند

رکنی، معاون وزیر جهاد کشاورزی: در زمان تحریم، تاجران باید ابتدا ارز را به لیر ترکیه یا درهم دوبی تبدیل کرده و سپس آن را به دلار یا یورو پرداخت می‌کردند و این موضوع هزینه‌های بسیاری برای صادرکنندگان در پی داشت. اکنون بیش از ۱۰ کشور اروپایی برای سرمایه‌گذاری و ورود دستاوردهای جدید به ایران، اعلام آمادگی کرده‌اند.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
سفیر چک در ایران:

جمهوری چک آماده همکاری در حوزه گردشگری و کشاورزی با ایران است

سفیر جمهوری چک در ایران در نشست با فعالان اقتصادی استان لرستان: جمهوری چک آماده همکاری همه جانبه با ایران است. استان لرستان دارای ظرفیت های بسیار زیادی در حوزه های مختلف اعم از کشاورزی و گردشگری است. به عنوان نمونه وجود آبشارها و طبیعت زیبا و همچنین سایر ظرفیت های لرستان باعث شده تا لرستان را جواهری دانست که هنوز گردشگران نتوانسته اند به آن دست یابند. در حوزه اقتصادی ظرفیت های بسیار مناسبی در هر دو کشور وجود دارد، به عنوان نمونه در حوزه کشاورزی می توان شرایط را برای افزایش همکاری ها مهیا کرد.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

سهم کشاورزی در تولید ناخالص ملی به هشت درصد برسد

شاعری، رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس: سهم بخش کشاورزی با افزایش سه برابری سهم آن در اقتصاد و افزایش سه درصدی سرمایه گذاری در آن از تولید ناخالص ملی باید به هشت درصد برسد. بخش کشاورزی سهم خوبی در اقتصاد ملی و اشتغال کشور دارد و یکی از مهمترین بخش ها در تولید ناخالص ملی محسوب می شود.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
بررسی آمار تجارت کشور در سال ۹۵ نشان می‎دهد؛

کاهش ۱۵۰۰ میلیارد تومانی واردات گندم و جو، نتیجه خودکفایی

گزارش// کاهش واردات دو محصول گندم و جو بسیار قابل توجه بوده به طوریکه میزان واردات این دو محصول در سال گذشته در مجموع حدود ۲.۴ میلیون تن به قیمت ۶۹۰ میلیون دلار کاهش یافته است. علت اصلی تداوم روند کاهشی میزان واردات محصولات غذایی نیز کاهش واردات این دو محصول بوده است. میزان واردات محصولات غذایی در سال گذشته از نظر وزنی، بالغ بر ۱.۱ میلیون تن و از نظر قیمتی ۴۴۰ میلیون دلار (حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان) کاهش یافته است که این نشان از تداوم مدیریت واردات محصولات کشاورزی در سال جاری دارد.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

۳۶۰ هزارهکتار از مزارع کشت گندم درسه سال گذشته کاهش یافت

کشاورز ، معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی: ایران هنوز در مرحله ای قرار ندارد که نگران بحران آب باشد و با وجود آنکه کمبود آب در کشور وجود دارد اما می توان از رسیدن به مرحله بحرانی جلوگیری کرد. طی سه سال گذشته با وجود کاهش ۳۶۰ هزار هکتار از سطح مزارع کشت گندم، کشور به خودکفایی در تولید این محصول دست یافت که همین موضوع ثابت کرد می توان با مدیریت و افزایش بهره وری با مصرف میزان کمتری از ذخایر آبی و خاکی، به نتیجه بهتری دست یافت.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
استاندار آذربایجان شرقی:

کارهای صورت گرفته در راستای احیای دریاچه ارومیه، ما را امیدوارتر کرده است

جبارزاده، استاندار آذربایجان‌شرقی: با احیای دریاچه ارومیه، این زیست‌گاه می‌تواند از مراکز تولید اشتغال و افزایش تولیدات کشاورزی باشد. از اوایل به روی کار آمدن دولت یازدهم، احیای دریاچه ارومیه به‌عنوان اولویت کاری دولت قرار گرفت و همواره در نشست‌های زیست محیطی دولت، احیای دریاچه‌ی ارومیه در دستور کار قرار دارد. کارهای صورت گرفته در راستای احیای دریاچه ارومیه، ما را امیدوارتر کرده است.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

رشد کشاورزی نباید به‌قیمت نابودی دریاچه ارومیه باشد

ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه باید بخش کشاورزی رشد کند ولی نه به‌قیمت نابودی دریاچه ارومیه؛ گفت: اقتصادمان باید رشد کند نه به‌بهای آلودگی هوا و از بین رفتن ذخایر و منابع طبیعی. ایران از جمله کشورهای فوق تنوع زیستی است که می‌توان از طرح‌های گردشگری مناسبی بهره‌برداری کرد که در این خصوص باید طرح گردشگری پایدار، ذخایر حفاظت‌شده و مدیریت و مشارکت با بخش خصوصی صورت گیرد.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

طبق برنامه ششم توسعه باید میزان مصرف آب در بخش کشاورزی را از ۹۰ به ۶۵ میلیارد متر مکعب کاهش داد

شاعری، رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس: بنا شده است وزارت نیرو برای تمام چاه های مجاز کنتور هوشمند نصب و تمام چاه های غیر مجاز را تاپایان برنامه ششم مسدود کند. همچنین این وزارتخانه باید در کنار اصلاح نحوه مصرف، منابع آب در بخش کشاورزی، وزارت نیرو هم زمینه های هدر رفت آب را برطرف کند. در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است که بتوان میزان مصرف آب در بخش کشاورزی را از ۹۰ به ۶۵ میلیارد متر مکعب کاهش داد.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

مزیت‌های نسبی توسعه گردشگری کشور شناسایی شود

شاعری، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع‌طبیعی مجلس: ضروری است مزیت‌های نسبی توسعه گردشگری کشور برای توسعه، شناسایی شود. این صنعت از پاک‌ترین صنایع اقتصادی دنیا محسوب می‌شود و تجربه قرن حاضر و گذشته نشان داده با توجه به هزینه‌های صنایع دیگر، گردشگری بهترین روش برای ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال است. باید با الگوهای ترکیبی، به اهداف توسعه‌ای و شاخص‌های توسعه دست یابیم.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
حجتی اعلام کرد؛

بخشودگی سود و جرائم بانکی کشاورزان تا سقف یک میلیارد ریال

حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، بخشودگی سود و جرائم بانکی کشاورزان بدهکاری که تا سقف یک میلیارد ریال وام داشتند را از حمایت‌های دولت یازدهم از کشاورزان اعلام کرد و گفت: تکلیف وام‌های بیش از این مبلغ نیز باید با همکاری و رایزنی با بانک‌ها مشخص شود.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

حجتی: دولت از طرح‌های خرد اقتصادی با هدف جلوگیری از مهاجرت روستاییان حمایت می‎کند

حجتی، وزیر جهاد کشاورزی: تمام همت دولت و مسئولان، ایجاد طرح های کوچک و متوسط زودبازده در حوزه های مختلف صنعتی، گردشگری و کشاورزی در روستاها و مناطق دور افتاده دارای تراکم جمعیتی بالا است، تا با حمایت از این طرح ها از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری کند. با ایجاد اینگونه صنایع خرد، کوچک و متوسط و افزایش دامنه پراکنش این صنایع در نقاط مختلف استان ها، زمینه رونق و بالندگی در روستاها فراهم و مهاجرت روستاییان به شهرها کم می شود.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

ابتکار: روند تثبیت و احیای دریاچه ارومیه تداوم می‌یابد

ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: با همکاری مردم، کشاورزان و رسانه ها، گام های مهمی برای احیای دریاچه ارومیه برداشته شده است. روند تثبیت و احیای این دریاچه از سرعت خوبی برخوردار است و باید این تلاش ها در حوزه کشاورزی به ویژه اصلاح الگوی کشت افزایش یابد. روند تثبیت و احیای دریاچه ارومیه تداوم می‌یابد.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
مدیر گروه برنامه‎ریزی و توسعه کشاورزی مؤسسه آموزش علمی – کاربردی خبر داد؛

برگزاری دوره آموزشی محیط زیست و توسعه پایدار کشاورزی

مقدس، مدیر گروه برنامه ریزی و توسعه کشاورزی: دوره آموزشی محیط زیست و توسعه پایدار کشاورزی با هدف ارتقای دانش و مهارت مدرسان درس توسعه پایدار کشاورزی مراکز تحقیقات و آموزش کشاورزی از مجموعه دروس توانمندی های مشترک دوره های علمی – کاربردی کشاورزی به صورت تئوری و بازدید میدانی اجرا شد.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
پدر کویرشناسی ایران:

طرح آب مجازی مخالف با دیدگاه‌های رهبری است

کردوانی، پدر کویرشناسی ایران: طرح آب مجازی در واقع مخالف دیدگاه‌های رهبری است که امسال بر روی اشتغال و سرمایه تاکید داشته‌اند. چرا که طبق این طرح تولید و سرمایه به خارج می‌رود. مهاجران به شهرها می‌آیند. این روزها همه یک چیز را به گردن خود آویزان کرده‌اند که من فرمایشات رهبر را اجرا می‌کنم در حالی که اصلا نمی‌کنند و همه حرف است. مهمترین نوع وابستگی، وابستگی غذایی است؛ بیخود می‌گویند گندم را خودکفا نکنیم. به اندازه نیازمان باید تولید کنیم. ایران یک کشور کشاورزی است در حالی که وزیر کشاورزی گفته صنعتیش کنیم و کشاورزی نکنیم. ایران به این خاطر یک کشور کشاورزی است که انواع آب و هواهایی که در دنیا وجود دارد در خود دارد و اکثر محصولاتی که در دنیا است در آن کاشتند حتی قهوه در میناب می‌کارند. در ایران در هر فصلی هر میوه‌ای بخواهی موجود است. بدترین نوع وابستگی، وابستگی غذایی است. بیخود می‌گویند اول هوا، بعد آب و بعد غذا. بله درست است اگر شما دماغت را بگیرند ۵ دقیقه‌ای مردی، اگر یک هفته آب نخوری مردی ولی غذا تا ۵۰ روز هم نخوری نمی‌میری. ولی نه الان غذا حرف اول را می‌زند.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
پدر کویرشناسی ایران:

دریاچه ارومیه دیگر امکان احیا شدن ندارد

پدر کویرشناسی ایران گفت: در زمان وزارت کلانتری در اکثر نقاط ایران هم سد بیشتر ساخته شد هم چاه بیشتر زده شد. این فرد ۱۳ سال وزیر کشاورزی بوده حالا می‌گوید کشاورز آب را هدر می‌دهد!