۲۷ فرو ۱۳۹۷
وزیر اسبق کشاورزی:

از ۴۰۰میلیارد مترمکعب بارندگی، حدود ۲۰۰ میلیلارد مترمکعب تبخیر می‌شود

اسکندری: در بخش کشاورزی با وجود مشکلات کم‌آبی برخی به دنبال القای این تفکر هستند که ما نمیتوانیم از ظرفیت بخش کشاورزی کشور استفاده کنیم.این درحالی است که برخی کشورها با وجود منابع به مراتب نامناسب‌تر،کشاورزی پیشرفته‌ای دارند.شرایط فعلی منابع آبی کشور بی‌سابقه است.در سالهای۷۱و۷۲، ۶۱میلیارد مترمکعب متوسط بارندگی‌ها بود اما در سال زراعی جاری ۱۷۵میلیارد مترمکعب بارش وجود داشته که تا پایان سال نیز برآورد۲۲۰میلیارد مترمکعب شده است که این رقم در ۵۰سال اخیر بی‌سابقه بوده است.در سال۸۶و۸۸نیز حدود ۲۸۰میلیارد مترمکعب آب داشتیم که با خشکسالی مواجه بودیم؛ باید در نظر داشت که از ۴۰۰میلیارد مترمکعب حدود ۲۰۰ میلیارد مترمکعب تبحیر می‌شود و تنها۱۳۰میلمیارد مترمکعب آب جاری می‌شود.

۲۳ فرو ۱۳۹۷
سرپرست سازمان حفظ نباتات جهادکشاورزی:

مبارزه با سن گندم در مناطق مختلف کشور ادامه دارد

سرپرست سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی گفت: مبارزه با سن گندم و ملخ با کمک کارشناسان و کشاورزان در همه مناطق کشور به‌خوبی جریان دارد و در این زمینه هیچ نگرانی نداریم.

۱۵ فرو ۱۳۹۷
وزیر جهاد کشاورزی:

با تأمین نهاده‌های دامی با ارز مبادله‌ای و خرید مرغ مازاد از حمایت‌های دولت بوده است

حجتی: در دولت تدبیر و امید از طریق ارائه ارز مبادله‌ای برای تامین نهاده های ذرت و کنجاله سویا و همچنین وضع تعرفه صفر درصد از صنعت مرغداری حمایت و این اقدام موجب پایداری تولید شده است. قیمت هر کیلوگرم ذرت در سال ۹۲، ۱۲۵۷ تومان بود در حالی که علیرغم افزایش قیمت ارز هم اکنون ذرت با قیمت هر کیلوگرم ۱۱۴۰ تا ۱۱۶۰ تومان معامله می شود. با هدف جلوگیری از زیان تولیدکنندگان،دولت در مقاطعی،مرغ مازاد بر نیاز بازار را از تولیدکنندگان خریداری و در ایام پرمصرف نظیر شب عید به منظور جلوگیری از افزایش قیمت ها و زیان مصرف کنندگان،این محصول را با قیمت تنظیم بازار عرضه می کند.

۱۵ فرو ۱۳۹۷
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس:

با واردات ۴میلیون تن گندم می‌توان آب را به کارهای با ارزش افزوده بیش‌تر اختصاص داد

قره‌خانی: روش سوم واردات آب، واردات آب مجازی است. می‌توان از طریق واردات محصولاتی چون ذرت و برنج در مصرف آب صرفه‌جویی کرد. گندم در برخی استان‌ها حدود ۹ ماه از زمان کشت تا برداشت زمان می برد و به آب و سوخت زیادی نیاز دارد. می توان با واردات حدود ۴ میلیون تن گندم از کشورهایی همانند استرالیا، آرژانتین، اوکراین و غیره آب را به صورت مجازی وارد کرد و می توان در داخل آب را به بخش شرب و کارهایی که ارزش افزوده بیشتری دارند اختصاص داد تا به آب های زیرزمینی که افت زیادی داشته استراحت داد.

۱۵ فرو ۱۳۹۷
سخنگوی کمیسیون انرژی:

می‌توان از طریق آب‌های مرزی، آب تصفیه‌شده و یا آب مجازی واردات آب انجام داد

قره‌خانی: واردات آب می‌تواند به ۳صورت انجام شود نخست اینکه بدون انجام عملیات تصفیه از رودخانه هایی که مرزی هستند وارد کشور شود همانند پرونده‌ای که در گذشته درباره واردات آب به کشور باز شده بود که این آب از تاجیکستان به خراسان رضوی به طبس و یزد منتقل شود. پرونده دوم مربوط به واردات آب مورد نیاز برای احیای دریاچه ارومیه است.آب ارس که به دریای خزر می‌ریزد می‌تواند وارد ایران شود و از این سهمیه می‌توان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه استفاده کرد. واردات آب به صورت تصفیه‌شده دومین روش برای واردات آب است. روش سوم واردات آب مجازی است. به جای کشت گندم می‌توان آب را به کارهای با ارزش افزوده بیشتر اختصاص داد.

۱۵ فرو ۱۳۹۷

با وجود اعلام هشدار کم‌آبی در مازندران و کشت برنج، بیمه محصولات کشاورزی مورد بی‌توجهی کشاورزان و بیمه‌ها قرار دارد

در حالی که شرکت آب منطقه ای و جهاد کشاورزی مازندران همواره نسبت به کمبود آب کشاورزی برای سال زراعی جاری بویژه زراعت برنج هشدار می دهند ،اما همچنان پوشش بیمه ای برای این محصول راهبردی که منبع اصلی درآمد کشاورزان این خطه از شمال کشور است ، نادیده گرفته می شود.

۱۵ فرو ۱۳۹۷

محصولات تراریخته وارداتی باید گواهی تأیید مصرف آن محصول در کشور مبدأ را داشته باشند

بر اساس اعلام دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی محصولات تراریخته وارداتی باید «گواهی تأیید مصرف آن محصول در کشور مبدأ» را داشته باشند.

۱۵ فرو ۱۳۹۷
معاون وزیر جهادکشاورزی:

با تخصیص اعتبارات، میتوانیم روند چشمگیر اجرای سامانه‌های نوین آبیاری طی دولت‌های دهم و یازدهم را تداوم ببخشیم

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: طرح عظیم سامانه‌هــــای غرب و شمـــــال غرب کشور در سطـــحی معادل ۲۲۷هزار هکتار، تا پایان سال ۹۷ به بهره‌برداری کامل می‌رسد.

۱۴ فرو ۱۳۹۷
وزیر جهاد کشاورزی:

به دلیل عدم همکاری واردکنندگان، دولت ناچار به اختصاص ۲۰ میلیارد تومان یارانه برای واردات تخم‌مرغ شد

حجتی: به منظور کاهش قیمت تمام شده،حذف واسطه‌ها و بهره‌مندی تولیدکنندگان از ارزش افزوده فعالیت خود،زنجیره تولید از مرحله تامین نهاده تا بازار باید توسط تعاونی‌ها و تشکل‌های تولیدی تشکیل شود. در حالی که عده ای، قیمت شانه ای ۹ هزار تومان برای تخم مرغ داخلی را گران می دانستند،وقتی به خاطر بیماری آنفلوانزا مجبور به تامین حدود ۱۰ هزارتن تخم مرغ از خارج شدیم،واردکنندگان از قیمت تنظیم بازاری هر شانه ۱۲ هزار ۶۰۰ تومان برای تخم مرغ وارداتی استقبال نکردند و دولت به ناچار ۲۰ میلیارد تومان یارانه نیز برای این منظور اختصاص داد.

۱۴ فرو ۱۳۹۷

رئیس سازمان توسعه تجارت خواهان حذف یارانه صادراتی سیب به مقاصد اصلی صادرات این محصول شد

رئیس سازمان توسعه تجارت با ارسال نامه ای به معاونت پارلمانی وزارت صنعت معدن و تجارت خواهان حذف یارانه صادراتی سیب به مقاصد اصلی صادرات این محصول شد.

۱۴ فرو ۱۳۹۷
عضو کمیسیون کشاورزی:

هنوز برای اعلام نرخ خرید تضمینی گندم دیر نشده است

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هنوز برای اعلام نرخ خرید تضمینی گندم دیر نشده است و وزارتخانه می تواند قیمت را در حین برداشت نیز اعلام کند.

۱۴ فرو ۱۳۹۷
وزیر جهاد کشاورزی:

در طرح‌هایی همچون آبخیزداری،مقابله با ریزگردها و …باید از مشارکت مردم،بسیج و NGOها استفاده کنیم

حجتی: در اجرای طرح هایی همچون آبخیزداری،مقابله با ریزگردها،مالچ پاشی و … باید از مشارکت مردم،بسیج و NGO ها استفاده کنیم. زمینه فرهنگی مشارکت مردم در اجرای طرح های منابع طبیعی فراهم است. در هرمزگان «خیرین آبخیزداری» میلیاردها تومان برای اجرای طرح های آبخیزداری در این استان مشارکت داشته اند.

۱۳ فرو ۱۳۹۷
معاون اداره بنادر سیستان:

از نیمه اول سال جاری صادرات محصولات کشاورزی افغانستان از بندر چابهار به هند آغاز می‌شود

طبق اعلام مسئولان دولت افغانستان از نیمه اول سال جاری برنامه صادرات محصولات کشاورزی افغانستان از مسیر بندر چابهار به هند آغاز می شود.

۱۳ فرو ۱۳۹۷

فائو «پورتال بهره‌وری آب با دسترسی آزاد» را برای کشورهای کم آب به‌منظور تقویت بهره‌وری کشاورزی ارائه کرد

فائو ابزار ماهواره‌ای جدیدی را برای کشورهای کم آب به‌منظور تقویت بهره‌وری کشاورزی ارائه کرد.

۱۳ فرو ۱۳۹۷

میزان بارندگی سال آبی جاری نسبت به میانگین درازمدت، ۴۶درصد و نسبت به سال گذشته، ۵۰درصد کاهش داشته است

براساس داده‌های دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، میزان بارندگی در سال زراعی و آبی جاری نسبت به میانگین دوره‌ مشابه در درازمدت با ۴۶ درصد کاهش همراه است.