۳ مهر ۱۳۹۶

هنوز در زمینه اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری با وزارت نیرو مشکل داریم

شریعتی: برای کشت تابستانه در حوزه مارون اجازه کشت برنج و ذرت صادر نشد و تبعات اجتماعی برای خوزستان به همراه داشت همچنین سطح نارضایتی‌ها نیز افزایش پیدا کرد در صورتی که بخواهیم اجازه کاشت چغندرقند و کلزای پاییزه نیز برای آنها صادر نشود مشکلات دو برابر می‌شود. هنوز در زمینه اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری با وزارت نیرو مشکل داریم و طرح برای فاینانس انجام نشده، در این حالت امکان تصویب افزایش سطج زیرکشت بدون کارشناسی و بررسی وجود ندارد.

۳ مهر ۱۳۹۶
معاون سازمان آب و برق خوزستان:

تمامی مخازن سدهای استان خوزستان منفی و از برنامه عقب است

حسونی زاده: تمامی مخازن سدهای استان خوزستان منفی و از برنامه عقب است و عمدتا کشت‌ها در فصولی از سال انجام می‌شود که تامین آب برای آن‌ها مشکل است. در وضعیت کنونی حجم آب‌های ذخیره شده در سدهای خوزستان، ۱۲ میلیارد مترمکعب بوده که از این میزان چهار میلیارد و ۵۸۱ میلیون آن مفید و نسبت به سال گذشته حدود دو میلیارد مترمکعب کمتر شده است.

۳ مهر ۱۳۹۶
فرماندار شهرستان کارون:

هیچ سهمی از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری نداریم

فرماندار کارون گفت: شهرستان کارون در امتداد رودخانه کارون است اما هیچ سهمی از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری ندارد.

۳ مهر ۱۳۹۶
معاون سازمان جهاد کشاورزی خوزستان:

بهره‌وری آب کشاورزی در خوزستان ارتقا یافته است

معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوزستان گفت: بهره‌وری بالای آب در کشاورزی خوزستان به شکل قابل‌ملاحظه‌ای ارتقا پیدا کرده است.

۳ مهر ۱۳۹۶
رئیس نظام صنفی کشاورزی:

حذف یارانه نرخ کود را بالا برد

پرداخت یارانه به نهاده‌های تولید یکی از روش‌های حمایتی از بهره برداران بوده که حذف یارانه چالش هایی را در این بخش ایجاد کرده است.

۲ مهر ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

کشاورزان در قبال گندم تحویل داده شده هنوز پولی دریافت نکرده‌اند

نماینده مرودشت در مجلس از رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه درخواست کرد تا پول گندم کشاورزان که تحویل دولت شده، پرداخت کنند.

۱ مهر ۱۳۹۶

قیمت جو داخلی همچنان روند کاهشی و قیمت کنجاله سویای داخلی و تخم پنبه روند صعودی داشته است

قیمت جو داخلی همچنان روند کاهشی و قیمت کنجاله سویای داخلی و تخم پنبه روند صعودی داشته، همچنین کنجاله تخم پنبه و سویای داخلی از گران قیمت ترین علوفه های زراعی مورد بررسی در این گزارش بوده است.

۱ مهر ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

حذف برچسب قیمت محصولات غذایی باعث آسیب‌پذیری دهک‌های پایین می‌شود

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: با حذف برچسب قیمت محصولات غذایی دهک‌های پایین جامعه آسیب می‌بینند.

۱ مهر ۱۳۹۶
دبیر انجمن برنج:

سطح زیرکشت برنج در استان‌های غیرشمالی افزایش یافته و وزارت جهاد نتوانسته این مساله را کنترل کند

دبیرانجمن برنج با انتقاد از واردات بی رویه این محصول در فصل برداشت، گفت: سطح زیرکشت برنج در استانهای غیرشمالی افزایش یافته و وزارت جهاد نتوانسته این مساله را کنترل کند.

۱ مهر ۱۳۹۶
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:

کاهش چشمگیر جمعیت روستایی به معنی ضربه به تولید ملی است

سعیدی: امروزه مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها یکی از معضلات اصلی کشور به شمار می رود. در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی ،جمعیت شهر نشین و روستایی به ترتیب حدود ۳۵ درصد و ۶۵ درصد بود اما اکنون این هرم جابجا شده و شمار شهرنشینی کشور آماری بالغ بر ۷۵ درصد را به خود اختصاص داده است. کاهش چشمگیر جمعیت روستایی به معنی ضربه به تولید ملی ،افزایش بافت های نامطمئن ،حاشیه نشینی و معضلات اجتماعی است که این روزها گریبان گیر کلان شهر های کشور شده و به راحتی قابل رویت است. به تبلیغ ۱۰۰ هزار میلیارد ریال نپردازید ،معتقدم این وام ،قشر کم درآمد روستا نشین را بدهکار تر از قبل خواهد کرد.

۱ مهر ۱۳۹۶
کارشناس ارشد اقتصاد روستایی:

بدقولی دولت زمینه ساز مهاجرت روستاییان شد

نعمتی: باید به هنگام اجرا از برنامه ریزی ونظارت خاصی برخوردار باشد تا نتیجه مطلوب حاصل شده و همچون بسیاری از طرح های توسعه ای اجرا شده در گذشته با شکست روبرو نشود .بطور مثال تسهیلات باید درقالب شروطی متناسب با اقلیم هر منطقه در جهت ایجاد و تثبیت شغل به روستاییان اعطا گردد. بدون توسعه روستاها ،توسعه کلان کشور امکان پذیر نیست، چرا که حجم بسیاری از صادرات کشورهای جهان ریشه در مواد غذایی و کالاهای تولید شده در روستاها دارد،علاوه بر این رشد اقتصادی با تکیه بر رشد تک بعدی صنعت یا نفت به هیچ وجه امکان پذیر نیست.

۱ مهر ۱۳۹۶
معاون رئیس جمهور:

رشد ۸ درصدی اقتصاد بدون توسعه روستایی قابل تحقق نیست

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: بدون توجه به توسعه روستایی امکان دستیابی به نرخ رشد هشت درصدی در اقتصاد و کاهش نرخ دو رقمی بیکاری در مملکت وجود ندارد.

۱ مهر ۱۳۹۶
عضو شورای شهر ارومیه:

به سبب احیای دریاچه ارومیه کشاورز را از کاشت بازداشته‌اند

پناهی: در آمایش سرزمینی آذربایجان غربی به‌عنوان استان هدف کشاورزی معرفی‌شده که به‌این‌ترتیب استان را فلج کرده‌اند چراکه از سوی دیگر به سبب احیای دریاچه ارومیه کشاورز را از کاشت بازداشته‌اند. در ارومیه هیچ‌گونه صنایع تبدیلی نداریم و کشاورز به سبب بیکاری به مشاغل پنهان کشیده می‌شود بیان کرد: ما باید جهت‌گیری خود را تغییر دهیم که به این منظور در برنامه ۲۰۲۰ ارومیه به‌عنوان شهر بین‌المللی گردشگری معرفی می‌شود که نشان از وجود پتانسیل‌ها و استعدادهای بزرگ در این شهر است.

۱ مهر ۱۳۹۶

توسعه همکاری‌های اقتصادی محور سفر کمیسیون کشاورزی مجلس به ایرلند

دکتر «احمدعلی کیخا» نایب‌ رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در جریان سفر یک‌هفته‌ای به دوبلین و دیدار با مقامات این کشور بر لزوم توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری در حوزه کشاورزی میان ایران و ایرلند تأکید کرد.

۱ مهر ۱۳۹۶

زنگنه: عده‌ای در تلاش برای ایجاد جهاد سازندگی جدید هستند

وزیر نفت: سوء استفاده از میراث و فداکاری جنگ کاسبی پرسودی است و عده ای که حتی یک روز در جهاد سازندگی کار نکرده اند از سال ۱۳۹۰ در تلاش هستند تا به صورت دستوری و با پول های کلان دولتی جهاد سازندگی دیگری ایجاد کنند.