۳۰ فرو ۱۳۹۷
معاون اول رئیس جمهور:

مسئله کمبود آب از اصلی‌ترین محدودیت‌های کشور در مسیر توسعه است

معاون اول رئیس جمهور گفت: متاسفانه امروز مساله محدودیت منابع آب تقریباً مشکل همه استان ها و مناطق کشور است و باید به دنبال راهکارهایی نظیر انتقال آب از دریا و اجرای طرح هایی در راستای افزایش بهره وری از منابع آب باشیم.

۳۰ فرو ۱۳۹۷

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ‌های وزیر کشاورزی در مورد تعرفه واردات محصولات کشاورزی قانع شدند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ های وزیر کشاورزی در مورد تعرفه واردات محصولات کشاورزی قانع شدند.

۳۰ فرو ۱۳۹۷
وزیر جهاد کشاورزی:

برنج داخلی جوابگوی نیاز کشور نیست و دولت باید ملاحظه برخی از مصرف‌کنندگان را نیز بکند

حجتی: امروز تعرفه واردات برنج ۲۶ درصد با دلار ۴۲۰۰ تومانی است. برنج داخلی جوابگوی نیاز کشور نیست و دولت باید ملاحظه بخشی از جامعه را که ناچار به استفاده از برنج خارجی هستند، بکند. در سال های اخیر هم تعرفه واردات افزایش یافته و هم قیمت دلار افزایش یافته است، افزایش تعرفه موجب تبدیل واردات به قاچاق می شود.

۲۹ فرو ۱۳۹۷
وزیر جهاد‌کشاورزی:

مخالف واردات بیش از حد برنج هستم، اما دولت مسئولیت تنظیم بازار را به وزیر صنعت داده است

حجتی: زمانی که وارد وزارتخانه شدم تعرفه واردات برنج را از ۲۶ درصد به ۴۰ درصد رساندم، الان هم مخالف پایین آمدن تعرفه واردات هستم؛ معتقدم برنج بیش از نیاز وارد کشور شده است اما دولت این مسئولیت را به رئیس ستاد تنظیم بازار که وزیر صنعت معدن و تجارت است، سپرده تا بر اساس آمارهای بانک مرکزی و سازمان حمایت از مصرف کننده، سیاستگذاری کند.

۲۸ فرو ۱۳۹۷
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی:

به دلیل کمبود دام و افزایش قیمت، باید صدور مجوز صادرات متوقف شود

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم شقه بدون دنبه با افزایش مجدد در تهران به ۴۹ هزار تومان برای مصرف‌کننده رسیده است، خواستار رسیدگی فوری به این مساله شد.

۲۸ فرو ۱۳۹۷
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

واردات ذرت،کنجاله سویا،جو، کود و سم با ارز ۳۸۰۰ تومانی وارد می‌شود

بخشنده: براساس پیگیری وزیر جهاد کشاورزی و شخص رئیس جمهور برای آنکه قیمت نهادهای مصرفی بخش کشاورزی مانند کنجاله سویا و سایر موارد مورد نیاز بخش کشاورزی از این افزایش قیمت‌ها متاثر نشوند، قرار شد وارد کنندگان بخش  با همان دلار ۴۲۰۰ تومانی محصولات مورد نیاز خود را وارد کنند اما تمهیداتی اندیشیده شده تا مابه‌التفاوت ۴۰۰ تومانی بلافاصله به آنها عودت شود.عمده محصولات وارداتی ما در بخش کشاورزی شامل ذرت بوده که در بخش دام و طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد، کنجاله سویا، جو و کود و سم را نیز شامل می شود که واردات آنها با نرخ تمام شده ۳۸۰۰ تومان است.درباره برنج هنوز در حال مذاکره هستیم اما سایر محصولات با قیمت تک نرخی ارز وارد می‌شود.

۲۷ فرو ۱۳۹۷
وزیر اسبق جهاد کشاورزی:

گندم تولید داخل کیفیتی به مراتب بالاتر از گندم وارداتی دارد

وزیر اسبق جهاد کشاورزی گفت: بعد از جنگ تحمیلی تنها ۴ وزیر مسوولیت بخش کشاورزی را در اختیار داشته اند و هر بلایی سر کشاورزی کشور آمده تقصیر این افراد است.

۲۷ فرو ۱۳۹۷
وزیر اسبق کشاورزی:

در زمینه صادرات (محصولات کشاورزی) در حوزه سیاست‌گذاری با مشکل مواجه هستیم

اسکندری با انتقاد از وضعیت صادرات محصولات کشاورزی گفت: مسئولین وزارت خارجه در مذاکرات خود باید موضوع صادرات را جلو ببرند زیرا اکنون ما در موضوع سیاستگذاری‌ها با مشکل مواجه هستیم.عراق حدود ۶۰۰ هزار تن مرغ وارد می‌کند اما با وجود اینکه ما بخش مشخصی از این صادرات را در اختیار داریم اما آمار رسمی کشور عراق نیست زیرا این صادرات از طریق بازارچه‌های مرزی انجام می‌شود. مرغ ایران در کشور عراق طرفدار زیادی دارد و در فروشگاه‌ها ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان گرانتر از مرغ کشورهای دیگر به فروش می‌رسد اما صادرات ما به این کشور به شکل مرسوم انجام نمی‌شود.

۲۷ فرو ۱۳۹۷
وزیر اسبق کشاورزی:

از ۴۰۰میلیارد مترمکعب بارندگی، حدود ۲۰۰ میلیلارد مترمکعب تبخیر می‌شود

اسکندری: در بخش کشاورزی با وجود مشکلات کم‌آبی برخی به دنبال القای این تفکر هستند که ما نمیتوانیم از ظرفیت بخش کشاورزی کشور استفاده کنیم.این درحالی است که برخی کشورها با وجود منابع به مراتب نامناسب‌تر،کشاورزی پیشرفته‌ای دارند.شرایط فعلی منابع آبی کشور بی‌سابقه است.در سالهای۷۱و۷۲، ۶۱میلیارد مترمکعب متوسط بارندگی‌ها بود اما در سال زراعی جاری ۱۷۵میلیارد مترمکعب بارش وجود داشته که تا پایان سال نیز برآورد۲۲۰میلیارد مترمکعب شده است که این رقم در ۵۰سال اخیر بی‌سابقه بوده است.در سال۸۶و۸۸نیز حدود ۲۸۰میلیارد مترمکعب آب داشتیم که با خشکسالی مواجه بودیم؛ باید در نظر داشت که از ۴۰۰میلیارد مترمکعب حدود ۲۰۰ میلیارد مترمکعب تبحیر می‌شود و تنها۱۳۰میلمیارد مترمکعب آب جاری می‌شود.

۲۳ فرو ۱۳۹۷
سرپرست سازمان حفظ نباتات جهادکشاورزی:

مبارزه با سن گندم در مناطق مختلف کشور ادامه دارد

سرپرست سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی گفت: مبارزه با سن گندم و ملخ با کمک کارشناسان و کشاورزان در همه مناطق کشور به‌خوبی جریان دارد و در این زمینه هیچ نگرانی نداریم.

۱۵ فرو ۱۳۹۷
وزیر جهاد کشاورزی:

با تأمین نهاده‌های دامی با ارز مبادله‌ای و خرید مرغ مازاد از حمایت‌های دولت بوده است

حجتی: در دولت تدبیر و امید از طریق ارائه ارز مبادله‌ای برای تامین نهاده های ذرت و کنجاله سویا و همچنین وضع تعرفه صفر درصد از صنعت مرغداری حمایت و این اقدام موجب پایداری تولید شده است. قیمت هر کیلوگرم ذرت در سال ۹۲، ۱۲۵۷ تومان بود در حالی که علیرغم افزایش قیمت ارز هم اکنون ذرت با قیمت هر کیلوگرم ۱۱۴۰ تا ۱۱۶۰ تومان معامله می شود. با هدف جلوگیری از زیان تولیدکنندگان،دولت در مقاطعی،مرغ مازاد بر نیاز بازار را از تولیدکنندگان خریداری و در ایام پرمصرف نظیر شب عید به منظور جلوگیری از افزایش قیمت ها و زیان مصرف کنندگان،این محصول را با قیمت تنظیم بازار عرضه می کند.

۱۵ فرو ۱۳۹۷
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس:

با واردات ۴میلیون تن گندم می‌توان آب را به کارهای با ارزش افزوده بیش‌تر اختصاص داد

قره‌خانی: روش سوم واردات آب، واردات آب مجازی است. می‌توان از طریق واردات محصولاتی چون ذرت و برنج در مصرف آب صرفه‌جویی کرد. گندم در برخی استان‌ها حدود ۹ ماه از زمان کشت تا برداشت زمان می برد و به آب و سوخت زیادی نیاز دارد. می توان با واردات حدود ۴ میلیون تن گندم از کشورهایی همانند استرالیا، آرژانتین، اوکراین و غیره آب را به صورت مجازی وارد کرد و می توان در داخل آب را به بخش شرب و کارهایی که ارزش افزوده بیشتری دارند اختصاص داد تا به آب های زیرزمینی که افت زیادی داشته استراحت داد.

۱۵ فرو ۱۳۹۷
سخنگوی کمیسیون انرژی:

می‌توان از طریق آب‌های مرزی، آب تصفیه‌شده و یا آب مجازی واردات آب انجام داد

قره‌خانی: واردات آب می‌تواند به ۳صورت انجام شود نخست اینکه بدون انجام عملیات تصفیه از رودخانه هایی که مرزی هستند وارد کشور شود همانند پرونده‌ای که در گذشته درباره واردات آب به کشور باز شده بود که این آب از تاجیکستان به خراسان رضوی به طبس و یزد منتقل شود. پرونده دوم مربوط به واردات آب مورد نیاز برای احیای دریاچه ارومیه است.آب ارس که به دریای خزر می‌ریزد می‌تواند وارد ایران شود و از این سهمیه می‌توان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه استفاده کرد. واردات آب به صورت تصفیه‌شده دومین روش برای واردات آب است. روش سوم واردات آب مجازی است. به جای کشت گندم می‌توان آب را به کارهای با ارزش افزوده بیشتر اختصاص داد.

۱۵ فرو ۱۳۹۷

با وجود اعلام هشدار کم‌آبی در مازندران و کشت برنج، بیمه محصولات کشاورزی مورد بی‌توجهی کشاورزان و بیمه‌ها قرار دارد

در حالی که شرکت آب منطقه ای و جهاد کشاورزی مازندران همواره نسبت به کمبود آب کشاورزی برای سال زراعی جاری بویژه زراعت برنج هشدار می دهند ،اما همچنان پوشش بیمه ای برای این محصول راهبردی که منبع اصلی درآمد کشاورزان این خطه از شمال کشور است ، نادیده گرفته می شود.

۱۵ فرو ۱۳۹۷

محصولات تراریخته وارداتی باید گواهی تأیید مصرف آن محصول در کشور مبدأ را داشته باشند

بر اساس اعلام دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی محصولات تراریخته وارداتی باید «گواهی تأیید مصرف آن محصول در کشور مبدأ» را داشته باشند.