۲ خرداد ۱۳۹۶

کلیات لایحه برداشت از صندوق توسعه ملی جهت اشتغال‌زایی در روستاها تصویب شد

نمایندگان مردم در خانه ملت کلیات لایحه اعطای تسهیلات از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته عشایری و مرزی را تصویب کردند.

۱ خرداد ۱۳۹۶
مجری طرح گندم:

خودکفایی گندم ادامه می‌یابد

منتقدان ادامه خودکفایی گندم آب‌بر بودن این محصول و قیمت بالای آن نسبت به قیمت جهانی را بهانه‌ای قرار دادند برای تقابل با دولت، آنها معتقدند خودکفایی این محصول غیراقتصادی و اصراری بر ادامه راهی غیرکارشناسی است.

۱ خرداد ۱۳۹۶

اتاق ایران و جهاد کشاورزی موافقتنامه صدور گواهی حلال امضا کردند

گزارش// موافقت‌نامه صدور گواهی حلال و کالاهای صادراتی کشور در نشست شورای روسای اتاق‌های سراسر کشور، بین رئیس اتاق ایران و نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی امضا شد.

۱ خرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

برنامه‌های اقتصاد سبز با اقتصاد مقاومتی هم‌افزایی و هم‌پوشانی دارد

ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: زمانی این تلقی بود که برنامه‌های اقتصاد سبز ممکن است با اقتصاد مقاومتی هم‌خوانی نداشته باشد. در حالی‌که این دو مقوله با یکدیگر هم‌افزایی و هم‌پوشانی دارند. ما به دلیل ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای که داریم، نمی‌توانیم از اقتصاد سبز و توسعه گردشگری غافل باشیم. تنوع زیستی بالای ایران، ظرفیت بزرگ ملی کشور است. به‌خصوص تنوع فرهنگی بالایی که داریم، زمینه مناسبی برای جذب گردشگر ایجاد می‌کند. وی بر مشارکت جوامع محلی و حضور سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای اجرای طرح‌های گردشگری نیز تاکید کرد.

۱ خرداد ۱۳۹۶
فائو پیش بینی کرد؛

افت ۱۱ درصدی تولید گندم ایران در سال جاری

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد پیش بینی کرد تولید گندم ایران در سال زراعی جاری با افت بیش از ۱۱ درصدی به ۱۲ میلیون تن برسد. این گزارش همچنین پیش بینی کرده است تولید گندم ایران در سال زراعی جاری ۱۱٫۱ درصد افت کند و به ۱۲ میلیون تن برسد. ایران در سال زراعی گذشته ۱۳٫۵ میلیون تن گندم تولید کرد و به گفته مقامات دولت ایران در این زمینه به خودکفایی رسید. سطح خودکفایی تولید گندم ایران حدود ۱۳ میلیون تن برآورد شده است.

۱ خرداد ۱۳۹۶
دبیر انجمن واردکنندگان برنج مطرح کرد؛

زیان ۳۰۰ میلیون دلاری کشور از ایجاد محدودیت زمانی در واردات برنج هندی

کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به سوء استفاده هندی‌ها از ایجاد محدودیت زمانی در واردات برنج توسط دولت ایران گفت: با توجه به کسری یک میلیون تنی برنج در کشور، ایران باید سالانه حدود ۳۰۰ میلیون دلار بیشتر از قیمت واقعی به هندی ها پرداخت کند. با توجه به کسری یک میلیون تنی برنج در کشور، ایران باید سالانه حدود ۳۰۰ میلیون دلار بیشتر از قیمت واقعی به هندی ها پرداخت کند. این ۳۰۰ میلیون دلار مابه التفاوت را می‌توان به جای پرداخت به هندی‌ها برای حمایت از تولید داخلی مورد استفاده قرار داد.

۱ خرداد ۱۳۹۶

ایران جزو ۱۰ کشور تولیدکننده گندم دوروم در جهان

مدرسی، مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی: با توجه به ذخایر کافی و وضعیت مطلوب تولید و خرید سال زراعی جاری،ثبت سفارش واردات گندم دوروم از سوی وزیر جهاد کشاورزی ممنوع اعلام شد. با توجه به موجودی ۵۰۰ هزارتنی گندم دوروم شرکت بازرگانی دولتی و همچنین پیش بینی خرید ۶۰۰ هزارتنی این نوع گندم از کشاورزان در سال زراعی جاری،نیاز کشور به گندم دوروم از محل تولید داخلی قابل تامین است و بنابراین وزیر جهاد کشاورزی طی نامه ای به وزیر صنعت،معدن و تجارت، ثبت سفارش جدید واردات گندم دوروم را ممنوع اعلام کرد. ایران با تولید سالانه نزدیک به ۵۰۰ هزارتن گندم دوروم جزو ۱۰ کشور تولیدکننده گندم دوروم در جهان است.

۱ خرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مطرح کرد؛

الحاق ایران به توافق پاریس، راه نجات منابع آب

ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: مسئله آب با تغییر اقلیم گره می‌خورد. اجرای برنامه‌های مقابله با تغییر اقلیم، یک ضرورت ملی برای ایران است. امیدواریم سند الحاق ما به توافق پاریس، هرچه زودتر نهایی شود. این مسئله برای ما حیاتی است زیرا آسیب‌پذیری کشور در برابر مسایلی نظیر افزایش دما، کاهش بارندگی وحوادثی نظیر سیل، در حال افزایش است.

۱ خرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مطرح کرد؛

گردشگری پایدار عامل تولید اشتغال

ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: گردشگری پایدار را عامل مهمی در تولید اشتغال اعلام کرد و افزود: سازمان حفاظت محیط زیست بر توسعه صنایع دستی به عنوان یک صنعت ملی تاکید دارد. در طرح‌های زاگرس و دریاچه ارومیه نیز بر اصلاح الگوی کشت، استقرار کشاورزی سازگار با محیط زیست و معرفی الگوهای جایگزین برای معیشت مردم متمرکز شده‌ایم. برای مهار کردن روند مهاجرت و تخریب تنوع زیستی، گردشگری پایدار و توجه به روستاها و جوامع محلی به عنوان کانون‌هایی که نقش حفاظتی دارند، امری اجتناب ناپذیر است. برای ایجاد تغییراتی که درحوزه‌هایی مثل کشاورزی، لاجرم باید اتفاق بیفتد، نیاز به گردشگری پایدار داریم.

۱ خرداد ۱۳۹۶
نماینده مجلس تاکید کرد؛

خالی شدن روستاها از سکنه با خواب چرخه تولیدات کشاورزی

سلیمی، عضوکمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس: خالی شدن روستاها از سکنه امنیت کشور را تهدید می کند بنابراین نباید به هیچ وجه به اکوسیستم روستایی که برگرفته از تولیدات انبوه محصولات کشاورزی است، بی تفاوت بود زیرا عدم توجه به زراعت در روستاها خطرات به شماری از جمله تهدید امنیت اقتصادی را در بردارد.

۱ خرداد ۱۳۹۶
وزیر نیرو خبر داد؛

همکاری وزارت نیرو و جهاد کشاورزی برای ساماندهی سدها

چیت چیان، وزیر نیرو: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در شورای عالی آب قرار شده تا عملیات آبخیزداری در حوزه‌های آبریز سدها با هماهنگی وزارت نیرو و جهاد کشاورزی انجام شود و برای این مهم نیز تدابیر لازم در نظر گرفته شده است.

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

وزارت جهاد کشاورزی مکلف به تولید ۱۲۶۰۰ هزار تن گندم در سال زراعی جاری شد

جهانگیری، معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تکالیف و پروژه های اولویت دار ۱۰ دستگاه اجرایی (مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی) برای اجرا در سال ۹۶ را ابلاغ کرد. بر این اساس در حوزه کشاورزی، تولید ۱۲۶۰۰ هزار تن گندم در سال زراعی جاری باید تولید شود. همچنین توسعه آبزی پروری و پرورش ماهی در قفس به میزان ۵۰۰۰۰ تن در آبهای شمال و جنوب کشور در این ابلاغیه ذکر شده است. همچنین معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور مکلف به ارتقاء تولید و توسعه اشتغال پایدار در دشت‌ها و مناطق روستایی شده است.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
گزارش//

نیوزیلند صادرات گوشت به ایران را از سر می‎گیرد

گزارش// نیوزیلند به عنوان یکی از بزگترین صادر کنندگان محصولات کشاورزی و دامپروری جهان در ماه جاری میلادی و پس از یک دهه وقفه، صادرات گوشت گوسفند به ایران را از سر می گیرد. این در شرایطی است که چندی پیش مذاکراتی هم با هیات های روسی برای ارسال محموله های گوشت گوزن قطبی و ماهی سالمون به ایران برگزار شده بود که تاکنون به نتیجه مشخصی نرسیده است.

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
مدیر ترویج کشاورزی جهاد کشاورزی تهران:

طرح مدرسه در مزرعه رهیافتی به سوی کشاورزی پایدار است

هاشمی، مدیر ترویج کشاورزی جهاد کشاورزی تهران: طرح مدرسه در مزرعه از جمله رهیافت‌های ترویج کشاورزی در راستای کمک به پایداری نظام‌های زراعی، مدیریت پایدار منابع در بخش کشاورزی برای ایجاد امنیت غذایی و امرار معاش پایدار است. با توجه به اهمیت این موضوع نظام ترویج و آموزش کشاورزی به دلیل ارتباط مستقیم و تنگاتنگ با بخش های اجرایی، کاربران و کشاورزان می تواند با تبادل اطلاعات مفید و به روز از رهیافت های جدی جهت اصلاح الگوی مصرف کودهای شیمیایی و خطرناک در جهت حفظ محیط زیست باشد.مدرسه در مزرعه این فرصت را برای گروه‌های کشاورز فراهم می‌کند تا در مورد شیوه کشاورزی پایدار آشنا شوند.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده:

۹۵ درصد دام سبک مورد نیاز کشور برای تولید گوشت، از دام‌های سنتی و عشایری است

پوریان، رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده: قرار است در سال جاری، بیش از ۲ هزار واحد بسته‌بندی گوشت با شرایط نگهداری بالا در کشور افتتاح شود که این موضوع در تامین گوشت بازار بسیار موثر خواهد بود. ۹۵ درصد دام سبک مورد نیاز کشور برای تولید گوشت، از دام‌های سنتی و عشایری است و به همین دلیل آمار دقیقی از آن در دست نیست. بر این اساس، وزارت جهاد کشاورزی در احداث واحدهای پرواربندی دام سبک متمرکز شده که می‌توانند در عرض ۴۵ تا ۶۰ روز پرورش، دام را برای تولید گوشت به کشتارگاه ارسال کنند. این موضوع آمارگیری را بسیار دقیق‌تر می‌کند.