۶ مرداد ۱۳۹۵

رویکرد اقتصاد مقاومتی در حوزه پولی و مالی: ثبات اقتصادی و کاهش وابستگی بودجه ای

رویکرد اقتصاد مقاومتی در حوزه پولی و مالی، ایجاد ثبات اقتصادی و همچنین وابستگی های بودجه ای به درآمدهای نفتی و هزینه های غیرضرور است. بر این اساس، اصلاح نظام مالی کشور اعم از بانک، بورس، بیمه و … و همچنین اصلاح درآمدها و هزینه های دولت در بودجه در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مورد اشاره قرار گرفته است.

۱۴ تیر ۱۳۹۵
روابط عمومی بانک پارسیان:

هیچ نفعی از موسسه ثامن الحجج نبردیم

بانک پارسیان در اطلاعیه اعلام کرد ماموریت این بانک برای عاملیت ساماندهی ثامن‌الحجج احتیاج به تصمیم مجدد مقامات ذی‌صلاح دارد.

۱۳ تیر ۱۳۹۵

قیمت وام برای مشتریان یکسان است؟

گزارش/: در کشورهای توسعه یافته، با نرخ تورم بین یک تا ۲ درصد قیمت وام (نرخ سود) برای افراد به بیش از ۲۰ درصد هم می‌رسد./ در نظام‌های اقتصادی توسعه‌یافته، سازوکار ارائه تسهیلات مبتنی بر پرداخت وام متناسب با اعتبار افراد است./ ریسک اعتباری افراد و نوع وام درخواستی تعیین‌کننده نرخ بهره پرداختی آنها خواهد بود./

۹ تیر ۱۳۹۵
مدیر روابط عمومی بانک مرکزی:

بانکها ملزم به شفافیت در گزارشهای مالی هستند

کریمی، مدیر روابط عمومی بانک مرکزی: راساس ابلاغیه «شیوه جدید گزارشگری مالی» در بهمن۹۴، بانک ها و موسسه های مالی و اعتباری ملزم به افشای میزان دریافتی و معاملات مدیران هستند./ بر اساس استانداردهای جهانی، درآمد و دریافتی مدیرعامل و اعضای هیات مدیره باید شفاف باشد که این مساله در شکل جدید صورت‌های مالی در نظر گرفته شده است./

۹ تیر ۱۳۹۵

صورتهای جدید مالی مغایر با استاندارد حسابرسی است

بزرگ اصل، عضو هیات مدیره سازمان حسابرسی: تصمیم بانک مرکزی مبنی بر، تدوین صورتهای مالی جدید، مغایر با استاندارد حسابرسی است./ در ایران با تصویب قانون تشکیل سازمان حسابرسی، مرجع رسمی تدوین استانداردهای حسابداری مشخص شده است و صورتهای مالی شرکت های ایرانی از سال ۱۳۷۸ براساس این استانداردها تهیه می‌شود. استانداردهای حسابداری چه در سطح ملی و چه در سطح بین‌المللی معیار اصلی اظهارنظر حسابرسان مستقل است./

۹ تیر ۱۳۹۵

افزایش ۱۰ درصدی اجاره بها در خردادماه

گزارش/: در خرداد ماه سال ۱۳۹۵ شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹٫۷ و ۱۰٫۵ درصد رشد نشان می دهد./ این میزان تقریبا به اندازه نرخ تورم بوده است./ پیش بینی میشود با کاهش نرخ سود سپرده، افزایش اجاره بها ادامه داشته باشد./

۹ تیر ۱۳۹۵
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار:

موسسات رتبه بندی به شفافیت بیشتر بانکهای موجود در بورس کمک خواهد کرد

فطانت، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار: اولین گروه مشتریان موسسات رتبه بندی، بانکها خواهند بود./ این امر به منزله ارزیابی ریسک بانکها بوده و منجر به شفافیت بیشتر آنها در قیاس با بانکها خارج از بورس میشود

۹ تیر ۱۳۹۵

رابطه تورم و نقدینگی قطع شده است

نیلی، مشاور رئیس جمهور: بخش عمده‌ای از علت قطع رابطه میان این دو شاخص، به مساله‌ تنگنای مالی، نرخ سود بالای بانکی و کاهش تقاضا باز‌می‌گردد. از طرفی این مساله‌ با کاهش قیمت جهانی نفت نیز همزمان شده، که ماحصل آن کاهش تقاضای دولت در کنار کاهش تقاضای خانوار و سرمایه‌گذاری است؛ که البته عامل دیگری است که موجب قطع رابطه نقدینگی و تورم شده است.

۶ تیر ۱۳۹۵
کارشناس اقتصادی:

عمده نقدینگی سودی است که به حساب ثروتمندان کلان می رود

سبحانی، کارشناس اقتصادی: عمده نقدینگی سودی است که به حساب‌های کلان ثروتمندانی می‌رود که در حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد سود برده‌اند./ بخشی از دلایل پایین آمدن نرخ تورم در ایران وجود شرایط رکودی در اقتصاد ایران است./ باتوجه به رشد اقتصادی پایین، سود ۱۵ درصدی پایین از کجا حاصل میشود؟

۵ تیر ۱۳۹۵

مهجوریان: توصیه های کارگروه اقدام مالی مشترک صرفا در اختیار کشورها است

مهجوریان، کارشناس مبارزه با پولشویی بانک مرکزی: دو نمونه از توصیه های کارگروه اقدام مالی مشترک عبارت است از: موسسات مالی و سایر مشاغلی که در معرض سوء استفاده پولشویان و تامین‌کنندگان مالی تروریسم قرار دارند ملزم باشند که مشتریان خود را با دقت شناسایی کنند و موسسات مالی ملزم باشند مدارک شناسایی مشتریان و تراکنش‌ها را برای مدت زمانی خاص نگه‌داری کنند./ اجرای این توصیه ها صرفا در اختیار کشورها است./ اقدام متقابل این کار گروه، شامل مجموعه اقدامات تنبیهی از جمله قطع روابط کارگزاری با بانک‌های ایرانی است که با بیانیه اخیر این معضل تا حدی رفع شده است./

۵ تیر ۱۳۹۵

نام ایران همچنان در فهرست کشورهای پرخطر کارگروه اقدام مالی باقی مانده است

گزارش/: نام ایران همچنان در فهرست کشورهای پرخطر کارروه اقدام مالی، باقی مانده است، هرچند اقدامات تقابلی علیه ایران به‌مدت ۱۲ ماه به حالت تعلیق در‌می‌آورد./ اینکه چرا چنین بیانیه ای صادر شده است نیاز به تشریح بیشتر دارد و مقامات بانک مرکزی باید متن طرح اقدامی را که بر سر آن با کارگروه اقدام مالی به توافق رسیده‌اند علنی کنند.

۴ تیر ۱۳۹۵

نقدینگی، ۱۰۱۷هزار میلیارد تومان شد

بانک مرکزی گزارش داد، حجم نقدینگی در پایان سال ۹۴ به ۱۰۱۷ هزار میلیارد تومان رسید که رشد حدود ۵۵۰ هزار میلیارد تومانی در دولت یازدهم را نشان می دهد.

۴ تیر ۱۳۹۵

کارشناس اقتصادی: تورم تک رقمی باید پایدار بماند

کارشناس اقتصادی، فاطمی: لازم است تا سیاستگذاران اقتصادی کشور در دور جدید سیاستگذاری های خود، راه رساندن تورم به زیر پنج درصد را بپیمایند و به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که نرخ تورم به صورت پایدار تک رقمی بماند.

۲ تیر ۱۳۹۵

اعتبارات خرد از لحاظ اعتباری جزء کم ریسک‌ترین اعتبارات است

شکوهی، مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه پیشگامان پویا(شرکت وابسته به بانک ملی ایران): اعتبارات خرد از لحاظ اعتباری جزء کم ریسک‌ترین اعتبارات است و پای‌بندی گیرندگان اعتبارات خرد به تعهدات بیشتر است./ آماری در حوزه مطالبات معوق داریم که آمار بالایی است، اما کمتر از ۱۰ درصد مطالبات معوق به تسهیلات و اعتبارات خرد بر می‌گردد و ۹۰ درصد مطالبات معوق در تسهیلات کلان است.

۲ تیر ۱۳۹۵

ورود دارایی‌های ارزی ایران به داخل کشور، با مشکل رو به رو است

گزارش/ دولت ایران به‌دلیل تحریم دلاری و بانکی، تاکنون نتوانسته است بخشی از دارایی‌های ارزی خود را از طریق مبادلات رسمی بانکی به داخل کشور بازگرداند.