۲۶ مرداد ۱۳۹۶

بودجه خانوار سال ۹۵، متوسط هزینه خانوار شهری با ۱۱٫۴ درصد افزایش به ۳۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است

براساس گزارش بانک مرکزی از بودجه خانوار سال ۹۵، متوسط هزینه خانوار شهری با ۱۱٫۴ درصد افزایش به ۳۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده که خوراکی‌ها و مسکن، آب، برق و گاز و سایر سوخت‌ها به ترتیب بیشترین سهم را در این هزینه داشته‌ است.بر اساس این گزارش، در سال مورد بررسی متوسط تعداد افراد خانوار ۳٫۳۳ نفر بود که نسبت به سال قبل کاهش داشته است. از کل تعداد خانوارها، خانوارهای چهار نفری با ۲۹٫۴ درصد بیشترین و خانوارهای ده نفر و بیشتر با ۰٫۱ درصد کمترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶

تراز عملیاتی بودجه سال ۹۶، به عدد منفی ۳۵ هزار میلیارد تومان رسبد

طبق آمارهای رسمی منتشر شده، تراز عملیاتی سه ماهه بودجه سال ۹۶ با رشد ۷۵٫۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ روبه‌رو شده و به منفی ۳۵ هزار و ۶۲۰ میلیارد تومان رسیده است، در حالی که در مدت مشابه سال قبل، این میزان منفی ۲۰ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان ثبت شده است. لازم است ذکر شود که تراز عملیاتی بودجه از تفاضل درآمدهای مالیاتی و سایر درآمدها با هزینه‌های جاری دولت (بدون سهم درآمدهای نفتی و سایر فرآورده‌ها) به دست می‌آید.

۲۲ مرداد ۱۳۹۶

 هزینه جاری دولت در سه ماهه نخست سال با رشد ۴۸.۸ درصدی به رقم ۵۴.۸ هزار میلیارد تومان بالغ شده است

بر اساس آمارهای عملکرد بودجه منتشر شده از سوی بانک مرکزی، هزینه جاری دولت در سه ماهه نخست سال با رشد ۴۸.۸ درصدی به رقم ۵۴.۸ هزار میلیارد تومان بالغ شده است.

۲۲ مرداد ۱۳۹۶

کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف در مجموع ۹۲۰۰میلیارد تومان، زیان مالی به کشور وارد می‌کند

در سال‌های اخیر با رواج کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف، فرار بی‌سابقه‌ مالیاتی، قاچاق سازمان یافته، بدهی‌های گمرکی و نوسانات ارزی افزایش یافته است.

۲۲ مرداد ۱۳۹۶
معاون مالیات بر ارزش افزوده :

۹۲ درصد درآمد مالیاتی مصوب در گروه مالیات بر ارزش افزوده در ۴ ماه نخست امسال تحقق یافت

مسیحی: درآمدزایی و شفاف سازی از مهمترین کارکردهای این نظام مالیاتی به شمار می رود. بعبارتی اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده، شفاف سازی را در طول زنجیره ایجاد ارزش با نگهداری مستندات خرید و فروش به دنبال خواهد داشت و موجب ردیابی جریان عرضه کالا و ارائه خدمات در کشور می‏گردد. ۹۲ درصد درآمد مالیاتی مصوب در گروه مالیات بر ارزش افزوده در ۴ ماه نخست امسال تحقق یافت

۲۲ مرداد ۱۳۹۶

تراز عملیاتی بودجه در سه ماهه نخست امسال، با کسری ۳۵ هزار و ۶۲۰ میلیارد تومان روبرو بوده است

بر اساس آمار بانک مرکزی، درآمد مالیاتی برای سومین ماه متوالی نسبت به مدت مشابه سال قبل تنزل داشته و کسری بودجه سال ۹۶ نیز روی نوار افزایش قرار گرفته، در حالی که هزینه جاری ۴۸ درصد رشد نشان می‌دهد.

۱۷ مرداد ۱۳۹۶

ارسال اطلاعات حساب‌های بانکی بالای ۵۰۰ میلیون به سازمان مالیاتی

رستم پور: بر مبنای توافقی که با بانک مرکزی صورت گرفت، حد آستانه بررسی اطلاعات پولی شاخص ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شد، به این معنا که اگر گردش های سالیانه تمام حساب های فرد، کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان بود این اطلاعات از طرف سازمان مورد بررسی قرار نگیرد. دو دلیل عمده برای این موضوع در نظر گرفته شد؛ نخست آنکه عمده حساب های زیر ۵۰۰ میلیون مشمول مالیات زیادی نمی‌شوند و از سوی دیگر در شروع کار سازمان در بررسی حساب های بانکی، بررسی تمام این حساب ها به یک فرآیند پیچیده تبدیل می‌شد.

۳۱ تیر ۱۳۹۶
رئیس سازمان امور مالیاتی:

مودیان مالیاتی می‌توانند با پرداخت ۴۰ تا ۶۰ درصد بدهی خود، از تقسیط مابقی بدهی مالیاتی تا حداکثر ۶ ماه بهره مند شوند

آندسته از مودیانی که در خواست تقسیط بدهی خود را قبل از انقضا مهلت تسلیم اظهارنامه ارائه نمایند تقسیط بدهی آنها به شرط پرداخت ۴۰ درصد نقد و مابقی حداکثر تا شش ماه بلا مانع می‌باشد. همچنین، مودیانی که درخواست تقسیط بدهی خود را پس از انقضا مهلت تسلیم اظهارنامه ارائه نمایند، تقسیط بدهی آنها به شرط پرداخت ۶۰درصد نقد و مابقی حداکثر تا ۳ ماه بلامانع است.

۲۵ تیر ۱۳۹۶
رئیس سابق سازمان امور مالیاتی:

بانک مرکزی و بانک‌ها از ارائه حساب‌ بانکی افراد طفره می‌روند

عسکری: نمی‌دانم بانک‌ها به چه دلیل اطلاعات حساب‌های بانکی به سازمان مالیات ندادند. طبق قانون مالیاتهای مستقیم، مانده تسهیلات، سپرده و تمامی اطلاعات یک سال حساب‌های جاری و سپرده باید از طریق بانکها به سازمان امور مالیاتی ارائه شود. بانکها باید بدانند، پنهان کردن و کتمان اطلاعات جرم است و تبعات حقوقی دارد.

۲۴ تیر ۱۳۹۶

آیین‌نامه صندوق فروش مکانیزه ابلاغ شد

هیات وزیران آیین نامه صندوق مکانیزه فروش را برای اجرا ابلاغ کرد که بر اساس آن، مودیان مالیاتی با درآمد کمتر از ۱۵۶ میلیون تومان در سال از نصب این صندوق معاف شدند.

۱۲ تیر ۱۳۹۶

سازمان امور مالیاتی کشور از عملکرد صندوق توسعه ملی مبلغ ۱۸ هزار میلیارد تومان مالیات میگیرد

در حالی که طبق قانون سود و زیان ناشی از تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی صندوق توسعه ملی از پرداخت مالیات معاف است، سازمان امور مالیاتی کشور برگه قطعی مالیات بر عملکرد صندوق توسعه ملی را به مبلغ ۱۸ هزار میلیارد تومان صادر کرد.براساس اطلاعات به دست آمده تاکنون بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان از این مالیات از حساب‌های صندوق توسعه ملی برداشت شده است. براساس ماده ۳۶ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، سود و زیان ناشی از تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی صندوق توسعه ملی از پرداخت مالیات معاف است.

۲۳ خرداد ۱۳۹۶
مدیر واحد خدمات مالیاتی اتاق تهران:

پیشنهاد اتاق تهران، حذف حقوق ورودی از ماخذ محاسبه مالیات بر واردات است

دارائیان: در بخشی از بندهای پیشنهادی اتاق تهران برای درج در قانون مالیات بر ارزش افزوده جدید، مواردی در مواد ۴ و ۵ لایحه به عنوان موارد موضوع معافیت و نرخ صفر مالیاتی با استدلال احتراز از تضعیف قدرت خرید اقشار کم درآمد که موجب تنزل سطح معیشت اقشار مذکور می شود پیشنهاد شده است. همان‌گونه که کاهش هزینه‌های درمانی این اقشار، نیز مشمول توجه جدی کارگروه مالیاتی اتاق تهران قرار گرفته است. همچنین در ارتباط با مالیات واردات کالا، استدلال فنی، جهت حذف حقوق ورودی از ماخذ محاسبه مالیات واردات کالا در متن پیشنهادی ارائه شده است.

۲۳ خرداد ۱۳۹۶
کارشناس اقتصادی:

اجرای مالیات بر مسکن، منجر به افزایش قیمت مسکن میشود

خسروی: ساخت مسکن در سال‌های گذشته به دلیل رکود و همچنین وضع سیاست‌های ضد رونق، روند کاهشی را طی کرده است و باید برای این مشکلات برنامه‌ریزی کرد. متاسفانه مالیت ۲۵ درصدی بر فروش اولین واحد مسکونی نوساز، منجر به کاهش سرمایه گذاری در بخش مسکن و سپس افزایش تقاضا به نسبت عرضه و در نهایت افزایش قیمت خواهد شد.

۲۳ خرداد ۱۳۹۶
رئیس اتاق اصناف:

مبنای مالیات عملکرد سال ۹۵ افزایش ۸ درصدی نسبت به عملکرد سال ۹۴ است

فاضلی: کلیه مودیانی که در اجرای دستورالمعل تبصره ماده۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم نسبت به تکمیل فرم تهیه شده در سامانه سازمان امور مالیاتی تا تاریخ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۶ اقدام می کند، با رعایت مقررات مربوطه ، مالیات عملکرد سال ۱۳۹۴ آنها با هشت درصد افزایش، مبنای مالیات مقطوع سال ۱۳۹۵ آنها قرار می گیرد.

۱۰ خرداد ۱۳۹۶

همکاری اتاق ایران و مرکز پژوهش‌های مجلس برای بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده

نشست مشترک اعضای مرکز پژوهش‌های مجلس با جمعی از اعضای پارلمان بخش خصوصی و کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی اتاق ایران با هدف بررسی لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده برگزار شد. در این جلسه، علاء میرمحمدصادقی نایب‌رئیس اتاق تهران، حسین سلاح ورزی نایب‌رئیس اتاق ایران و علیرضا اشرف، دبیرکل اتاق ایران حضور داشتند.