۲۲ آذر ۱۳۹۶

لاریجانی: کمیسیون اقتصادی متنی تهیه و به صحن علنی ارایه دهد تا قانون مالیات بر ارزش افزوده به مدت ۳ سال به صورت آزمایشی تمدید شود

رییس مجلس پیشنهاد کرد: کمیسیون اقتصادی متنی تهیه و به صحن علنی ارایه دهد تا قانون مالیات بر ارزش افزوده به مدت ۳ سال به صورت آزمایشی تمدید شود.

۲۴ مهر ۱۳۹۶

۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی از پرداخت مالیات معاف است

تقوی نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی: حدود ۴۰ درصد از مجموع تولید ناخالص داخلی کشور از پرداخت مالیات معاف است.نرخ مالیاتی در کشور ما پائین است و از نظر نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی جزو رده های پایین فهرست جهانی قرار داریم زیرا عده ای از مالیات معاف هستند و سودشان به کشور نمی رسد.

۲۴ مهر ۱۳۹۶
رئیس سازمان امور مالیاتی:

حدود ۴۰۰ هزار میلیارد ریال مالیات در ۶ ماهه نخست امسال، دریافت شده است

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: این سازمان حدود ۴۰۰ هزار میلیارد ریال مالیات در ۶ ماهه نخست امسال، دریافت کرده است.

۲۳ مهر ۱۳۹۶
نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

اجرای طرح جامع مالیاتی از برنامه عقب است

حسینی شاهرودی: قرار بود تا پایان سال ۹۵،اجرای طرح جامع مالیاتی شروع شود اما متاسفانه هنوز امسال هم شروع نشده است .اکنون تعریف درستی از مالیات بر ارزش افزوده نداریم و معلوم نیست آیا از حلقه اخر یا حلقه های متعدد باید مالیات اخذ شود.

۱۸ مهر ۱۳۹۶

دستگاه های اجرایی موظف به ارائه ردیف درآمدی در لایحه بودجه شدند

سازمان برنامه و بودجه کشور طی بخشنامه‌ای از دستگاه‌های اجرایی خواست ردیف‌های درآمدی مورد نظر برای درج در لایحه بودجه ۹۷ را اعلام کنند.

۱۶ مهر ۱۳۹۶
معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه :

در حال حاضر حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد اقتصاد از مالیات معاف است

پورمحمدی: در حال حاضر حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد اقتصاد از مالیات معاف است. معافیت های گسترده در اقتصاد باعث شده تا میزان مالیات وصولی با حجم اقتصاد کشور تناسب نداشته باشد و قرار است کارگروهی از نمایندگان وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه، معافیت های مالیاتی در کشور را ساماندهی کند.

۲ مهر ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

کلیات لایحه نحوه استفاده، نگهداری و نظارت بر پایانه فروشگاهی در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شد

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی گزارش کمیته مالیاتی کمیسیون متبوعش در خصوص نحوه استقرار صندوق مکانیزه فروش خبر داد.

۱۳ شهریور ۱۳۹۶

با وجود تکلیف قانون برنامه برای ایجاد سامانه حقوق و مزایای مدیران هنوز اقدامی مشاهده نشده است

طبق ماده ۲۹ قانون برنامه ششم: دولت مکلف است طی سال اول اجرای قانون برنامه نسبت به راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا اقدام کند.در همین باره حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس عنوان کرده با وجود گذشت ۵ ماه از سال جاری تاکنون اقدامی برای ایجاد سامانه مذکور گزارش نشده است.

۱۱ شهریور ۱۳۹۶
عضو کمیسیون برنامه و بودجه:

دولت طبق قانون باید سامانه حقوق و مزایا را در سال اول برنامه راه اندازی کند

حاجی بابایی: دولت برای اولین بار طبق ماده ۲۹ برنامه ششم مکلف شده تا سامانه ثبت حقوق و مزایا را برای تمامی دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و عمومی تهیه کند. طی سال اول اجرای قانون برنامه نسبت به راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا اقدام کند. ۵ ماه و ۱۱ روز از زمان اجرای برنامه ششم توسعه گذشته است و دیوان محاسبات نیز در راستا راه اندازی سامانه حقوق و مزایا، گزارشی ارائه نکرده است.

۱۱ شهریور ۱۳۹۶

اطلاعات حساب‌های بانکی همچنان به سازمان امور مالیاتی ارسال نمی‌شود

بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و مالی باید طبق قانون اطلاعات حساب‌های بانکی را در اختیار سازمان مالیات قرار دهند اما با وجود گذشت ۲ سال این اطلاعات حبس شده و سازمان سرکار است.

۷ شهریور ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

توافق کلی برای معافیت مالیاتی منابع صندوق توسعه ملی صورت گرفته است

پورابراهیمی: در کمیسیون اقتصادی توافق های کلی با لحاظ نظر شورای نگهبان درباره استفساریه ماده ۳۶ از قانون رفع موانع تولید برای معافیت مالیاتی منابع صندوق توسعه ملی صورت گرفته است.

۷ شهریور ۱۳۹۶

معاون اول رئیس جمهور از تسویه و تهاتر ۹۸۰۰میلیارد تومان مطالبات و بدهی‌های دولت از معاونت خزانه داری تشکر کرد

جهانگیری با ارسال نامه ای خطاب به معاون نظارت مالی و خزانه دار کل کشور، مراتب تشکر و قدردانی خود از این معاونت در زمان تصدی علی طیب نیا وزیر پیشین اقتصاد را به سبب تسویه و تهاتر مبلغ ۹۸.۰۷۵ میلیارد ریال از مطالبات دولت از اشخاص حقیقی و حقوقی تعاونی و خصوصی در مقابل بدهی‌های دولت به اشخاص مذکور در سال ۱۳۹۵ اعلام کرد.

۱ شهریور ۱۳۹۶
معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی:

۸۰ درصد مالیات ارزش افزوده از ۵ هزار مؤدی اخذ می‌شود

مسیحی: ۸۰ درصد وصولی مالیات بر ارزش افزوده بر دوش ۵ هزار مؤدی بزرگ است.در قانون بودجه سال ۹۶ با احتساب عوارض، بالغ بر ۵۸ هزار میلیارد تومان درآمد از این محل پیش بینی شده که ۴۳ هزار میلیارد تومان آن مالیات و مابقی عوارض است. این مالیات نسبت به مالیات مستقیم سهل الوصول تر است و در مجموع با احتساب عوارض وصولی در چهار ماهه اول سال از درآمد مالیات‌های مستقیم پیشی گرفته است. فرار مالیاتی در سایر کشورها هم وجود دارد، اکنون در آمریکا ۱۷ درصد فرار مالیاتی وجود دارد؛ در کشور ایتالیا ۲۹ درصد در بخش مالیات بر ارزش افزوده فرار مالیاتی وجود دارد و در ایران نیز اگر تولید ناخالص داخلی ۱۵۰۰ تریلیون تومان باشد، برآورد می شود، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد فرار مالیاتی در بخش مالیات بر ارزش افزوده وجود داشته باشد. بالغ بر ۶۲۲ هزار مؤدی مالیات ارزش افزوده داریم.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶
معاون سازمان امور مالیاتی:

۹۰ درصد ارزش افزوده ایجاد شده، در حلقه‌های اولیه اقتصادی است

مسیحی: در حلقه‎های آخر و در سطح صنوف، بر اساس قاعده هزینه و فایده، هزینه شفافیت زیاد است و بسیاری به دنبال آن نیستند. می توان گفت ۹۰ درصد ارزش افزوده‏ای که ایجاد می‏ شود، در حلقه‎های اولیه ایجاد ارزش اقتصادی نظیر مبادی ورودی گمرک و شرکت های بزرگ و متوسط است.در حلقه های بعدی، ضمن تهاتر مالیات پرداختی در زمان خرید و مالیات دریافتی در زمان فروش صرفا مابه‌التفاوت مالیات پرداخت می شود و بار مالی آن به حلقه بعد و نهایتا مصرف‌کنندگان نهایی انتقال می یابد که این موضوع شفاف‌سازی را در طول زنجیره ایجاد ارزش با نگهداری مستندات خرید و فروش به دنبال خواهد داشت و موجب ردیابی جریان عرضه کالا و ارائه خدمات در کشور می‌شود.مالیات بر ارزش افزوده برخی پدیده‎های ناسالم اقتصادی را نیز شفاف کرده است

۲۶ مرداد ۱۳۹۶

بودجه خانوار سال ۹۵، متوسط هزینه خانوار شهری با ۱۱٫۴ درصد افزایش به ۳۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است

براساس گزارش بانک مرکزی از بودجه خانوار سال ۹۵، متوسط هزینه خانوار شهری با ۱۱٫۴ درصد افزایش به ۳۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده که خوراکی‌ها و مسکن، آب، برق و گاز و سایر سوخت‌ها به ترتیب بیشترین سهم را در این هزینه داشته‌ است.بر اساس این گزارش، در سال مورد بررسی متوسط تعداد افراد خانوار ۳٫۳۳ نفر بود که نسبت به سال قبل کاهش داشته است. از کل تعداد خانوارها، خانوارهای چهار نفری با ۲۹٫۴ درصد بیشترین و خانوارهای ده نفر و بیشتر با ۰٫۱ درصد کمترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.