۲۴ مهر ۱۳۹۶
رئیس هیأت عالی جذب:

دانشجویان بورسیه تعیین تکلیف شدند

رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی از تعیین تکلیف شدن دانشجویان بورسیه خبر داد و گفت: جایابی بورسیه ها در دانشگاه ها آغاز شده است.

۲۲ مهر ۱۳۹۶

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات به همراه معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشگاه فضایی ایران بازدید کرد

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات به همراه معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشگاه فضایی ایران بازدید کرد.

۱۷ مهر ۱۳۹۶
قائم مقام بين‌الملل معاونت علمی:

مهاجرت دانشجویان و نخبگان ایرانی پایین‌تر از میانگین جهانی است

قائم مقام بین‌الملل معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری گفت: در دو سال و نیم گذشته، حدود ۸۰۰ نخبه علمی به کشور بازگشته‌اند و میزان مهاجرت دانشجویان و نخبگان ایرانی پایین‌تر از میانگین جهانی است.

۸ مهر ۱۳۹۶

رییس کمیسیون آموزش: آمار خروج نخبگان از کشور تکان‌دهنده نیست

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه آمار و ارقام تکان‌دهنده در مورد خروج نخبگان از کشو وجود ندارد، گفت: متاسفانه در برخی رشته‌ها افرادی دانشجویان را تشویق به مهاجرت می‌کنند.

۲۸ شهریور ۱۳۹۶

نماینده مجلس: علت اصلی مهاجرت نخبگان مسائل اقتصادی است نه شرایط تحصیلی

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس رفتن به سمت جذب نخبگان در سمت‌های دولتی را هم برای حاکمیت و هم برای نخبگان نامناسب دانست.

۲۷ شهریور ۱۳۹۶

نماینده مجلس: وضعیت مهاجرت نخبگان در ایران غیرعادی و بحرانی نیست

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است مهاجرات نخبگان در کشور ما در قیاس با سایر کشورهای دنیا در شرایط بحرانی و غیر معمول قرار ندارد.

۲۵ شهریور ۱۳۹۶

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: در پی روان سازی بازگشت نخبگان ایرانی به کشور هستیم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس هیات عالی جذب اعضای هیات علمی کشور در مورد مکانیسم جذب فرهیختگان ایرانی گفت: تمام تلاش ما در جهت روان سازی بازگشت نخبگان ایرانی به کشور است

۱۳ شهریور ۱۳۹۶

ستاری: طرح شهاب می‌تواند یکی از روش‌های مناسب برای شناسایی استعدادهای درخشان باشد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در بازدید از دفتر دانشگاه علمی کاربری رعد گفت: معاونت علمی آمادگی هرگونه حمایت مادی و معنوی را برای تاسیس بنیاد زنده یاد پروفسور مریم میرزاخانی دارد.

۱۳ شهریور ۱۳۹۶

سرپرست وزارت علوم: زمینه بازگشت نخبگان ایرانی به کشور را تقویت می‌کنیم

به گزارش عیارآنلاین، سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در رابطه با روند بازگشت نخبگان ایرانی خارج از کشور به ایران گفت: «نخبگان ایرانی که در سراسر جهان هستند، همواره دل در گرو ایران دارند. عموم و اکثریت آنها اینگونه هستند. ما این مسیر را دنبال می‌کنیم که زمینه‌ بازگشت آنها به کشور تقویت شود و […]

۴ شهریور ۱۳۹۶

کمترین فایده نخبگان تولید علم و پرورش شاگرد است

«این همه هزینه نخبگان می‌کنیم، آخر هم می‌روند به آمریکا و اروپا تا نفعشان به دیگران برسد. چه فایده؟! بهتر است به‌جای سرمایه‌گذاری بر نخبگان به عدالت آموزشی بپردازیم.» این مضمونی‌ است که در هفته‌های اخیر به کرات شنیده‌ایم. در این مجال قصد ارزیابی این نظر را دارم. پرورش نخبگان اگر سرمایه‌گذاری‌ است،‌ مثل هر سرمایه‌گذاری دیگری باید فایده آن از هزینه‌اش بیشتر باشد. فایده نخبگان چیست؟ کمترین فایده نخبگان تولید علم و پرورش شاگرد است. اما فایده اصلی نخبگان، فایده غیرمستقیم آنان است.

۱ شهریور ۱۳۹۶

رییس کمیسیون آموزش: وزارت علوم اراده‌ای برای جذب و حفظ نخبگان ندارد

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات با افشای این مسئله که برخی در دانشگاه شریف نخبگان را تشویق به مهاجرت می‌کنند از نبود اراده در وزارت علوم برای جذب و حفظ نخبگان انتقاد کرد.

۳۰ مرداد ۱۳۹۶

مهاجرت مغز‌ها از دانشجویان به دانش آموزان سرایت کرده است

مهاجرت نخبگان ایرانی نه‌تن‌ها معکوس نشده بلکه ابعاد تازه‌تری پیدا کرده و آن هم سرایت این پدیده به مقطع دانش‌آموزی است که باعث گسترده‌شدن دایره خروج استعداد‌های برتر ایرانی به خارج از کشور شده است.

۱۴ مرداد ۱۳۹۶
رئیس هیئت موسس و هیئت‌امنای دانشگاه ازاد:

دانشگاه آزاد باید زمینه فعالیت نخبگان در کشور را فراهم سازد

رئیس هیئت موسس و هیئت‌امنای دانشگاه ازاد گفت: دانشگاه آزاد باید زمینه فعالیت نخبگان در کشور را فراهم سازد.

۷ مرداد ۱۳۹۶

ستاری: برای حفظ نخبگان باید ابتدا وضعیت داخلی را از جمله شرایط تحقق اقتصاد دانش‌بنیان را فراهم کنیم

معاون علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری انتظار جامعه از ایجاد دانشگاه را تربیت نسل کارآفرین و تولید کننده ارزش افزوده دانست و گفت: داروی درمان ” MS ” به کشور روسیه صادر شده و توانسته‌ است ۱۰۰ درصد بازار این کشور را به خود اختصاص دهد.

۴ مرداد ۱۳۹۶
قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل:

آمار دقیقی از روند مهاجرت فارغ التحصیلان دانشگاه‌های کشور به خارج وجود ندارد

نخبگان علمی به خاطر نقش موثر در پیشرفت و آبادانی، به عنوان ثروت اصلی ملی به شمار می روند، بر همین اساس کشورهای پیشرفته با تمامی ابزارهای تبلیغاتی، تشویقی مادی و معنوی درصدد جذب و حفظ این قشر آینده ساز هستند.