۲۳ خرداد ۱۳۹۶

افزایش مهاجرت نخبگان در دولت یازدهم

با وجود اینکه همه آمارها از افزایش خروج نخبگان از کشور خبر می‌دهد، ‌وزیر علوم با استناد به بازگشت ۱۰ تا ۱۵ درصدی بورسیه‌ها معتقد است روند مهاجرت نخبگان معکوس شده است!

۱۰ خرداد ۱۳۹۶

سرپرست دانشگاه آزاد: به زودی حدود ۲۰۰ نخبه در دانشگاه آزاد جذب می‌شوند

سرپرست دانشگاه آزاد گفت: برنامه داریم به زودی حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخبه را در دانشگاه آزاد جذب کنیم. این نخبگان ابتدا از دانشگاه آزاد و در مراحل بعدی از خارج از دانشگاه جذب می شوند.

۵ خرداد ۱۳۹۶
سرپرست دانشگاه آزاد خبر داد؛

ارائه برنامه عملیاتی جذب نخبگان در دانشگاه آزاد تا شهریورماه

سرپرست دانشگاه آزاد با بیان اینکه جذب نخبگان در دانشگاه آزاد یکی از راهبردهای مدیریت جدید این دانشگاه است، گفت: برنامه عملیاتی جذب نخبگان در دانشگاه آزاد تا شهریورماه ارائه می‌شود.

۲ خرداد ۱۳۹۶
سرپرست دانشگاه آزاد خبر داد؛

حمایت از افراد شاخص علمی فاقد تمکن مالی

سرپرست دانشگاه آزاد گفت: گروهی تشکیل دادیم تا تمام دور‌ه‌های دکتری و کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد.

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

رئیس سازمان دانشجویان: به طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ درصد از بورسیه‌ها باز نمی‌گردند

رئیس سازمان امور دانشجویان روند بازگشت دانشجویان بورسیه را تشریح کرد و گفت: به طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ درصد از بورسیه ها باز نمی گردند که این موضوع ارتباطی به این دولت یا دولت های قبل ندارد.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
فرهادی خبر داد؛

پرداخت حقوق به نخبگان خارج از کشور تا زمان جذب در داخل

وزیر علوم از پیش‌بینی اعتبارات برای جذب نخبگان به داخل کشور خبر داد و تصریح کرد: پیش بینی شد تا حقوق سال اول این افراد پرداخت شود تا مسیر جذب طی شود.

۱۳ فروردین ۱۳۹۶

گزارش/ واشنگتن پست: دانشجویان ایرانی موتورهای تحقیق دانشگاه‌های آمریکا هستند

واشنگتن‌پست در گزارشی دانشجویان ایرانی را «موتورهای تحقیق دانشگاه‌های آمریکا» خوانده و نوشته فرمان ضد مهاجرتی ترامپ موجب شده ایرانی‌هایی که سال تحصیلی جدید از دانشگاه‌های آمریکا پذیرش گرفته‌اند بلاتکلیف باشند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی دانشجویان ایرانی را «موتورهای تحقیق دانشگاه‌های آمریکا» خوانده و به بلاتکلیفی دسته‌ای از ایرانی‌ها پرداخته که برای تحصیل در این کشور پذیرش گرفته‌اند.

۱۲ فروردین ۱۳۹۶
نماینده مجلس مطرح کرد؛

تقویت زیرساخت‌ها، گامی در راستای تسریع جذب دانشجویان شاغل به تحصیل در آمریکا

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان به جذب دانشجویان شاغل به تحصیل در آمریکا کمک می‌کند، بر لزوم تقویت زیرساخت‌ها و بنیه علمی کشور تاکید کرد.

۲۲ اسفند ۱۳۹۵

نماینده مجلس: فراهم نشدن زیرساخت‌های علمی در کشور، اروپا را اولویت نخست نخبگان ایرانی مهاجر به آمریکا می‌کند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پذیرش دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در آمریکا در دانشگاه‌های داخلی را نیازمند اصلاح زیرساخت‌ها و بدست آوردن قدرت رقابت با دانشگاه‌های آمریکا دانست.

۱۹ اسفند ۱۳۹۵

ستاری: پرداخت پول بدون تکلیف، به مستعدان‌برتر خیانت است

رئیس بنیاد ملی نخبگان ایجاد اکوسیستم کارآفرینی را مهمترین زیرساخت نهادینه‌شدن تفکر دانش‌بنیان برشمرد و گفت: امروزه در دانشگاه‌های بزرگ کشور مانند شریف، امیرکبیر، اصفهان، تهران و … به‌خوبی فرهنگ دانش‌بنیان نهادینه‌ شده است به‌طوری‌که دانشجویان این دانشگاه‌ها به دنبال جذب سرمایه‌گذار خصوصی برای طرح‌ها و ایده‌های خود هستند.

۱۰ اسفند ۱۳۹۵

نماینده مجلس: هزینه‌کرد مناسب اعتبارات برای بازگرداندن نخبگان ایرانی به کشور نیازمند برنامه‌ریزی صحیح وزارت علوم است

عضو کمیسیون آموزش مجلس بر لزوم هزینه‌کرد مناسب اعتبارات مصوب مجلس برای بازگرداندن ایرانیان مقیم آمریکا تاکید کرد.

۸ اسفند ۱۳۹۵

اختصاص ۲ هزار میلیارد ریال به وزارتخانه‌های اقتصاد و علوم برای جذب نیروی انسانی و سرمایه‌های ایران در آمریکا

نمایندگان مجلس در پایان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه ۹۶ در راستای مقابله با اقدام ترامپ در زمینه ممنوعیت ورود اتباع کشورهای مسلمان از جمله ایران به آمریکا بندی را الحاق کردند که بر اساس آن برای جذب نیروی انسانی و سرمایه‌های ایران در آمریکا ۲‌هزار میلیارد ریال به وزارتخانه‌های اقتصاد و آموزش عالی اختصاص می‌یابد.

۵ اسفند ۱۳۹۵

ستاری: ارتباطمان را با دانشجویان خارج از کشور افزایش دادیم

معاون علمی ریاست جمهوری از ایجاد ۳ هزار شرکت دانش بنیان طی چند سال اخیر در کشور خبر داد.

۴ اسفند ۱۳۹۵
وزیر بهداشت در پیامی به بیست‌وپنجمین جشنواره دانشجوی نمونه؛

فرار مغزها در کشور مساله‌ای بغرنج شده است

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه مهاجرت و پدیده فرار مغزها در کشور تبدیل به مساله‌ای بغرنج شده، گفت: ایران و بسیاری از کشورهای در حال توسعه با چالش فرار مغزها مواجه هستند که متاسفانه این مساله میلیاردها دلار به کشورها ضربه زده است و باید مسوولان زمینه‌های حمایت از پیش‌قراولان عرصه علم و فرهنگ را فراهم کنند.

۲ اسفند ۱۳۹۵

ایران در رده ۱۰۷ جهانی مهاجرت

پژوهشکده مطالعات فناوری با بررسی تطبیقی وضعیت کشور در مهاجرت افراد تحصیل کرده، گزارشی از میزان مهاجرت و فرار نخبگانی کشورمان ارائه داده است؛ در رابطه با «میزان نرخ خالص مهاجرت» در سال ۲۰۱۶، ایران با نرخ منفی ۰.۱ در رده ۱۰۷ قرار دارد.