۳۱ خرداد ۱۳۹۶

افزایش ۲۵۰ درصدی قیمت برنج خارجی از گمرک تا بازار

گرچه واردات بی‌رویه برنج طی سال‌های گذشته متوقف شده است اما قیمت برنج خارجی نیز طی این سال‌ها چندین برابر افزایش پیدا کرده که البته این افزایش قیمت از گمرک تا بازار مصرف حدود ۲۵۰ درصد است. به نظر می‌رسد وزارت جهاد کشاورزی که مجری و مدافع قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی است و از لغو این قانون با لایحه احیای وزارت بازرگانی ناراضی است، باید هر چه سریع‌تر فکری برای ساماندهی بازار محصولات کشاورزی پرمصرفی مانند برنج کند تا به مصرف‌کنندگان اجحاف نشود.

۲۲ خرداد ۱۳۹۶
مدیر عامل اتحادیه مرغداران:

گران‌فروشی مرغ به مرغداران ربطی ندارد

کمالی سروستانی: در بازار ماه رمضان همه چیز به زیان تولیدکنندگان است و اگر در جایی گران‌فروشی می‌شود به مرغداران ارتباطی ندارد.در بخش کشاورزی تنها امید تولید کنندگان و بهره‌برداران این بود که با تصویب قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی یک نهاد مسئول و پاسخگوی سیاست گذاری و تصمیم‌ گیری در بخش کشاورزی است.

۲۱ خرداد ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

گرانی گوشت نتیجه کسری عرضه وکاهش تولید علوفه است

پاپی زاده، عضوکمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس: کاهش تولید گوشت قرمز در دوهه اخیر ثبات بازار گوشت را برهم زد. یکی از دلایل اساسی کاهش تولید گوشت قرمز را می توان در کاهش شدید میزان تولید علوفه در اراضی کشاورزی جستجو کرد. دولت اعلام می‌کند ما ۸۵۰هزار تن گوشت قرمز در کشور تولیدکرده ایم و می توانیم با۱۰۰ هراز تن واردات،گوشت مصرفی کشور را تامین کنیم، اما این آمار دقیق و جامع نیست.

۱۷ خرداد ۱۳۹۶
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

دغدغه وزارت جهاد کشاورزی، تنظیم بازار است

مرتضوی، رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران: در وزارت جهاد کشاورزی نیز شاهد هستیم که همچنان دغدغه این وزارتخانه تنظیم بازار است و علت آن را باید در عدم واگذاری کارها به بخش خصوصی بدانیم. خوشبختانه بخش خصوصی وابستگی به حکومت نداشته و نگاه سیاسی ندارد اما باید بدانیم که همچنان حساسیت‌هایی در مورد بخش خصولتی در دولت وجود دارد و اگر در مورد جهاد کشاورزی نیز تنظیم بازار به دست بخش خصوصی سپرده می‌شد، قطعا شاهد شرایط بهتری بودیم.

۱۳ خرداد ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

وزارت جهاد درگیر انتخابات بوده و فرصت تنظیم بازار ماه رمضان را نداشته است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان «گویا وزارت جهاد کشاورزی درگیر انتخابات بوده و فرصت تنظیم بازار رمضان را نداشته است» گفت: وزارت کشاورزی فکری برای پراکندگی، افسارگسیختگی و نوسانات نرخ محصولات غذایی ــ کشاورزی در بازار رمضان بکند.

۱۲ خرداد ۱۳۹۶
دبیر انجمن صنایع لبنی:

افزایش نرخ شیر خام منطقی نیست

باکری، دبیر انجمن صنایع لبنی: با توجه به آنکه از مجموع ۵۰۰ کارخانه لبنی تنها ۱۵ کارخانه مشمول دریافت مشوق صادراتی است، از این رو این امر نمی‌تواند نقش اساسی در افزایش قیمت نرخ شیر خام داشته باشد. با توجه به مازاد تولید و دپو شیرخشک در انبارهای کارخانه‌های لبنی، افزایش قیمت خرید شیر خام از دامداران منطقی نیست.

۱۲ خرداد ۱۳۹۶
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

حذف واسطه‌ها، راهکار کاهش قیمت برنج ایرانی است

محمودزاده، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: متأسفانه در بسیاری از بخش‌ها به دلیل نقص در زنجیره تولید تا مصرف، دلالان سود زیادی را به جیب می‌زنند. سازمان تعاون روستایی می‌تواند برنج را از کشاورز خریده و به دست مصرف کننده برساند که با این کار دلالان و واسطه‌ها حذف شده و قیمت برنج در بازار کاهش می‌یابد.

۱۰ خرداد ۱۳۹۶

جهاد کشاورزی خواستار برخورد فوری سازمان حمایت با گران‌فروشی جوجه شد

مهر فرد، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی با ارسال نامه‌ای به نوابی معاون وزیر صنعت و رئیس سازمان حمایت خواستار برخورد فوری با گران‌فروشی جوجه یک روزه و متخلفان در این زمینه و آگاهی این معاونت از اقدامات صورت گرفته شد. در این نامه اشاره شده است که در سال جاری انجمن جوجه یک روزه قیمت هزار و ۸۰۰ تومان را برای فروش هر قطعه جوجه یک روزه در نظر گرفته است اما در حق مرغداران اجحاف صورت می‌گیرد.

۹ خرداد ۱۳۹۶

گوشت گوسفند استرالیایی با نرخ ۳۳۰ هزار ریال به بازار تهران رسید

پوریان، رئیس تامین شورای دام کشور: تقاضای گوشت قرمز در کشور کاهش یافته است. برای متعادل شدن قیمت بازار گوشت، از امروز گوشت گرم گوسفند استرالیایی با قیمت هر کیلوگرم ۳۳۰ هزار ریال در بازار تهران عرضه شد. اکنون روزانه ۱۲ هزار لاشه گوشت گرم گوسفندی از ارمنستان و گرجستان و همچنین نزدیک به یک هزار لاشه گوشت استرالیایی وارد کشور می شود. با بروز بیماری تب خونریزی دهنده تب کریمه کنگو در کشور تقاضای خرید دام زنده و گوشت قرمز داخلی و وارداتی کم شده است.

۸ خرداد ۱۳۹۶
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

وزارت جهاد کشاورزی از عهده تنظیم بازار بر نیامد

محمودزاده، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: متأسفانه اختلالات زیادی در بحث تنظیم بازار وجود دارد و وزارت جهاد کشاورزی از عهده آن به خوبی برنیامده است و شاهد افراط و تفریط در واردات هستیم. وزارت جهاد کشاورزی باید بر اساس مصرف سرانه واقعی میزان تولید و نیاز مردم را برآورد کند تا مابه‌التفاوت آن از طریق واردات تأمین شود

۸ خرداد ۱۳۹۶
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

شرکت پشتیبانی امور دام باید تنظیم بازار گوشت را در دست بگیرد

محمودزاده، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: روز یکشنبه جلسه‌ای را با مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، پشتیبانی امور دام و معاونان وزیر در مجلس داشتیم که به ما اعلام کردند در بحث تنظیم بازار مشکلی نداریم، آنها به ما گفتند که در انبارها و سردخانه‌ها به اندازه کافی گوشت قرمز و سفید وجود دارد. شرکت پشتیبانی امور دام باید تنظیم بازار گوشت را در دست بگیرد چرا که با توجه به امکانات و سردخانه‌هایی که این شرکت در نقاط مختلف کشور دارد، باید اجازه فعالیت دلالان را در بازار ندهد.

۶ خرداد ۱۳۹۶

توافق جدید دولت و مجلس/گوشت ۲۱هزار تومانی در راه است

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به افزایش مصرف مواد غذایی در ماه مبارک رمضان و احتمال رشد قیمتی کالا‌ها نشست نظارتی با مسئولان وزارت جهاد کشاورزی برگزار شده است.

۵ خرداد ۱۳۹۶
مدیرکل مرکز اصلاح نژاد دام وزارت جهاد کشاورزی:

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در بازار اخلال ایجاد کرد

ملاصالحی، مدیرکل مرکز اصلاح نژاد دام وزارت جهاد کشاورزی: گرچه طی چند ماه اخیر رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اعلام خطر نسبت به افزایش قیمت در ماه رمضان در بازار اخلال ایجاد کردند، اما انتظار می‌رود که اتفاق خاصی با تمهیدات شرکت پشتیبانی در بازار رخ ندهد. علی‌رغم نوسانات جزئی قیمت دام زنده افزایش بی‌رویه گوشت گوسفندی اجحاف در حق تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است که اتحادیه گوشت گوسفندی باید پاسخگو باشد.

۴ خرداد ۱۳۹۶
نائب‌رئیس انجمن برنج:

سرانه مصرف سالانه برنج، ۳۶ کیلوگرم است

اکبریان، نائب‌رئیس انجمن برنج: در حال حاضر نرخ هر کیلو برنج با کیفیت طارم، هاشمی و دم‌سیاه ۱۲هزار تومان، شیرودی ۸ و ندا ۷هزار تومان است، ازاین‌رو تفاوت آشکار قیمت برنج در تهران را دستگاه‌های مربوطه باید نظارت کنند. سرانه مصرف سالانه برنج، ۳۶ کیلوگرم است. براساس آمار تولید داخل سالانه نیازمند واردات ۸۰۰ هزارتن برنج باکیفیت و مناسب سفره‌های ایرانی هستیم.

۳ خرداد ۱۳۹۶
رئیس مرکز اصلاح نژاد دام کشور:

هیچ مشکلی از بابت تأمین گوشت قرمز و همچنین گوشت مرغ برای ماه مبارک رمضان نیست

ملاصالحی، رئیس مرکز اصلاح نژاد دام کشور: خوشبختانه از هفته گذشته با قرق شکنی مراتع ییلاقی البرز، عشایر می‌توانند به آن مناطق بروند؛ بنابراین بیشتر آنها قبل از رفتن به ییلاق، دام‌های پرواری و حذفی خود را عرضه می‌کنند. بنابراین پیش‌بینی می‌شود که توزیع گوشت دام سبک افزایش یافته و به قول معروف، سیاه بهار به پایان برسد. از طرفی شرکت‌های واردکننده هم همچنان به واردات گوشت گرم از کشورهای آسیای میانه ادامه می‌دهند و شرکت پشتیبانی امور دام نیز به محض کمبود، ذخایر خود را وارد بازار می‌کند. ذخایر مرغ نیز در انبارهای شرکت پشتیبانی به حد کافی وجود دارد. بنابراین هیچ مشکلی از بابت تأمین گوشت قرمز و همچنین گوشت مرغ برای ماه مبارک رمضان نیست.