۳۰ فرو ۱۳۹۷
مدیرعامل بیمه سلامت:

با اجرای فاز اول اعتباربخشی در برنامه استقرار سنجی بحث همپوشانی هم رفع می‌شود

موهبتی: در دو قسمت می‌توانیم همپوشانی را شناسایی و آن را حذف کنیم. یکی در زمان تمدید دفترچه که این کار از سال ۹۶ آغاز شده و باید توجه کرد که ۹۵ درصد جمعیت بیمه‌شدگان ما برای تمدید دفترچه بیمه خود مراجعه می‌کنند. همچنین در زمانی که افراد برای دریافت خدمت به مراکز ارائه‌دهنده خدمت اعم از مراکز دارویی، درمانی، تشخیصی و … مراجعه می‌کنند نیز می‌توان همپوشانی‌ها را شناسایی کرد که البته این کار با طرح استقرار سنجی که طی شش ماه کامل می‌شود اتفاق می‌افتد و می‌توانیم در سال ۹۷ این همپوشانی‌ها را هم حذف کنیم.

۳۰ فرو ۱۳۹۷
مدیرعامل بیمه سلامت:

دفترچه بیمه در بیمارستان‌های دولتی تا پایان شهریور حذف می‌شود

موهبتی: مهم‌ترین برنامه ما در سال ۹۷ استقرار سازمان الکترونیک است. خوشبختانه با پیگیری‌های انجام‌شده در حال حاضر در ۱۲۸ بیمارستان کشور حذف دفترچه را داشته‌ایم و در شش ماه اول ۹۷ تلاش می‌کنیم دفترچه از کلیه بیمارستان‌های دولتی حذف شود و ارائه خدمت با ارائه کد ملی انجام شود.

۳۰ فرو ۱۳۹۷
معاون بهداشت وزیر بهداشت:

سامانه‌های متعدد موجود در حوزه بهداشت و درمان، پرونده الکترونیک سلامت نیستند

رئیسی:‌ پرونده الکترونیک سلامت از اواخر دهه ۸۰ مطرح شده، اما تاکنون به نتیجه نرسیده و سامانه‌های متعدد حوزه سلامت همچنان به صورت جزایر جداگانه اطلاعات بهداشتی و درمانی را ثبت می‌کنند. پرونده الکترونیک که در حال حاضر در کشور وجود دارد، شامل سامانه‌های متعدد حوزه بهداشت مانند سامانه سیب است. از نظر ما این سامانه کامل است اما نامش پرونده الکترونیک سلامت نیست. در این سامانه فقط اطلاعات بهداشتی فرد ثبت می‌شود. اطلاعات بیمارستان‌ها نیز در سامانه‌ای به نام HIS وارد می‌شود. بسیاری از داروخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها نیز برای خود سامانه‌ای جداگانه دارند. بخش خصوصی نیز به این سامانه دسترسی ندارد و به آن متصل نیست. این سامانه‌ها باید به یکدیگر وصل شوند

۳۰ فرو ۱۳۹۷
مشاور وزیر بهداشت:

اجرای طرح برچسب اصالت تجهیزات پزشکی آغاز شد

مشاور وزیر بهداشت در امور تجهیزات پزشکی گفت: اجرای طرح برچسب اصالت تجهیزات پزشکی از امروز چهارشنبه در سراسر کشور آغاز شد.

۳۰ فرو ۱۳۹۷
معاون بهداشت وزیر بهداشت:

۲۲ درصد هزینه‌های درمانی از جیب مردم، مربوط به دندانپزشکی است

معاون بهداشت با اعلام اینکه پس از طرح تحول سلامت هزینه های درمانی از جیب مردم از ۶۳ درصد به ۳۹ درصد رسید تصریح کرد: ۲۲ درصد از این میزان مربوط به خدمات دندانپزشکی است.

۳۰ فرو ۱۳۹۷
معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی:

بخشی از مطالبات داروخانه‌های خصوصی ظرف هفته آینده پرداخت می‌شود

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: با تامین منابع مالی مورد نیاز، یکشنبه هفته آینده بخشی از مطالبات داروخانه‌های خصوصی از این سازمان در کشور پرداخت می‌شود.

۳۰ فرو ۱۳۹۷
رئیس کمیسیون سلامت اتاق بازرگانی:

قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی به شورای رقابت سپرده شود

وزارت بهداشت نباید عهده‌دار قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی و دارویی باشدنجفی با بیان اینکه نباید از پیگیری مطالبات خود در حوزه وزارت بهداشت بترسیم گفت‌: قیمت گذاری تجهیزات پزشکی به شورای رقابت سپرده شود.

۳۰ فرو ۱۳۹۷
وزیر بهداشت:

هیئت دولت امروز در خصوص تعرفه‌های پزشکی تصمیم‌گیری می‌کند

وزیر بهداشت از احتمال تصمیم گیری در خصوص تعیین تعرفه‌های پزشکی در جلسه امروز هیأت دولت خبر داد.

۱۵ فرو ۱۳۹۷
وزیر بهداشت:

افزایش دسترسی به خدمات درمانی و کاهش پرداخت از جیب مردم، دو گام مهم طرح تحول هستند

قاضی‌زاده هاشمی: با اجرای طرح تحول سلامت دو گام مهم برداشته‌ایم که البته هنوز کامل نیست؛ یکی افزایش دسترسی مردم به خدمات درمانی و دیگری کاهش هزینه‌های درمان از جیب مردم. فکر نمی‌کنم هیچ انسان منصفی با این دو کار مخالف باشد. حالا ممکن است در شیوه اجرا اشکالاتی وجود داشته باشد که باید اصلاح شود؛ یا ممکن است افراد، تخلفات و ناکارآمدی‌هایی داشته باشند که آن‌ها هم باید اصلاح شود وگرنه هیچ کسی نیست که بگوید مردم نباید به خدمات درمانی دسترسی داشته باشند و یا بگوید مردم باید هزینه بیشتری پرداخت کنند.

۱۵ فرو ۱۳۹۷
رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران:

امنیت غذایی کشور وابسته به ذخایر ژنتیکی و زیستی است

شاهزاده فاضلی: امنیت غذایی کشور، سلامتی و اقتصادی وابسته به ذخایر ژنتیکی و زیستی است؛ به نوعی که اگر در بحث غذایی بنگریم هنوز منشاء اصلی از خارج وارد می‌شود در حالی که در ایران، ذخایر ارزشمندی با تنوع بالا داریم که می‌تواند جایگزین آن‌ها شود و در این مهم نیازمند تحقیقات بیشتر و انجام این تحقیقات برخواسته از حمایت‌های هرچه بیشتر و بهتر از مراکز ذخایر ژنتیکی و زیستی است.

۱۵ فرو ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت مجلس:

هرگونه افزایش نرخ ویزیت پیش از اعلام تعرفه‌های جدید تخلف از قانون است

امینی فرد: هرگونه افزایش بهای ویزیت‌های درمانی تا قبل از اعلام تعرفه‌ها خلاف قانون است، طبق اطلاعات کسب شده شورای عالی بیمه پیشنهادات خود را درخصوص افزایش تعرفه‌ها به هیئت دولت اعلام کرده است؛ بنابراین دولت تا پیش از شروع سال جدید باید زمینه‌های ایجاد تخلف در افزایش نرخ ویزیت را کاهش دهد.

۱۵ فرو ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت مجلس:

دولت هر چه زودتر تکلیف تعرفه‌های پزشکی سال ۹۷ را روشن کند

امینی فرد: خدمات هتلینگ به دلیل تأخیر در اعلام میزان تعرفه‌ها افزایش پیدا نمی‌کند، اما برای خدمات سرپایی، دولت باید هرچه سریع‌تر تکلیف این مسئله را روشن کند. تاکنون افزایش میزان تعرفه‌ها قطعی نشده است، اما طبق شواهد افزایش‌ها هم راستا با میزان تورم نیست. در گذشته تعرفه‌ها با تاخیرهای چند ماهه در سال جدید اعلام می‌شد، در حال حاضر با تاکیدات صورت گرفته میزان تأخیر کاهش پیدا کرده است، به طورحتم دولت باید مشوق نظم بوده و نظم پذیری را به تمامی آحاد جامعه تسری دهد؛ بنابراین تأخیر در اعلام تعرفه‌ها پسندیده نیست.

۱۵ فرو ۱۳۹۷
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران:

دفترچه بیمه در بخش‌های بستری بیمارستان‌های دولتی حذف می‌شود

موهبتی: حذف دفترچه در اواخر سال ۹۶ در ۴ استان در بخش بستری ۱۲۰ بیمارستان در کشور آغاز شد. امیدواریم تا پایان ۶ ماهه اول سال ۹۷ این موضوع در سراسر بیمارستان‌های دولتی با همت وزارت بهداشت، معاونت درمان و آی تی وزارت بهداشت شکل گیرد. البته ما در ابتدای راه هستیم و باید به سمتی حرکت کنیم که الکترونیکی شدن خدمات را در بخش سرپایی نیز محقق کنیم.

۱۵ فرو ۱۳۹۷
مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت:

آیین‌نامه‌ای برای فعالیت «افراد با سابقه در حوزه طب سنتی» تدوین شده است

خدادوست: قرار است مهارت پزشکان عمومی با دوره‌های کوتاه مدت طب ایرانی افزایش پیدا کند تا آن‌ها بتوانند در کنار طب رایج، از این ظرفیت استفاده کنند. در سال ۹۷ این کار با سرعت بیشتری ادامه پیدا می‌کند. بعد از ابلاغ آیین‌نامه این طرح، تنها کسانی می‌توانند کار طب ایرانی انجام دهند که یا متخصص طب ایرانی باشند یا دوره‌های کوتاه مدت مهارتی را در مراکز مجاز وزارت بهداشت گذرانده باشند. این مراکز نیز دانشکده‌های طب ایرانی و انجمن علمی طب ایرانی هستند

۱۵ فرو ۱۳۹۷
وزیر بهداشت:

مردم مطمئن باشند هزینه‌های سلامت‌شان افزایش نمی‌یابد

وزیر بهداشت گفت: بهره‌بردار اصلی خدمات طرح تحول سلامت، عموم مردم و بویژه اقشار محروم بودند و از نظر مردم، خدمات این طرح بدون هیچ کم و کاستی همچنان ادامه دارد.