۳۱ مرداد ۱۳۹۶
رییس سابق انجمن جامعه‌شناسی:

حذف طلاق از شناسنامه پدیده طلاق را به واقعه‌ای غیرحیاتی و بی اهمیت تبدیل می‌کند

قانعی راد: طرح حذف طلاق از شناسنامه باعث می‌شود پدیده طلاق تبدیل به واقعه‌ای غیرحیاتی و بی اهمیت شود. فکر می کنم هدف کسانیکه این طرح را مطرح کرده‌اند این است که امکان ازدواج مجدد را برای زنان مطلقه فراهم تر کنند، این درحالی است که هرگاه شما پدیده‌ای را عادی تلقی کنید، یعنی بگویید چندان مهم نیست و نیازی به ثبت شدن ندارد، با این کار، به طور ناخواسته تکرار آن رخداد هم بیشتر می‌شود.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودکان:

۳۰ درصد جمعیت کشور را کودکان تشکیل می‌دهند

الوندی: کودک به فرد زیر ۱۸ سال اطلاق می شود، ۳۰ درصد جمعیت کشور معادل ۲۵ میلیون نفر را این گروه تشکیل می دهند.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودکان:

با تصویب لایحه تابعیت از طریق مادر بسیاری از مشکلات در زمینه فرزندان بی هویت رفع خواهد شد

الوندی: براساس اعلام ثبت احوال ، پوشش صدور شناسنامه در کشور ۹۹ درصد است و فقط یک درصد افراد بنا به دلایلی شناسنامه دریافت نمی کنند. اگر لایحه تابعیت از طریق مادر در مجلس مصوب شود بسیاری از مشکلات در زمینه فرزندان بی هویت رفع خواهد شد. متاسفانه در سال های دور، عمدتا مناطق مرزی کشور با مشکل افراد بی هویت مواجه بود اما امروز در مناطق حاشیه نشین کلان شهرها این معضل وجود دارد.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶
معاون حقوقی معاونت زنان و خانواده:

بسیاری معتقدند مرخصی ۹ ماهه زایمان الزام‌آور نیست

گرامی‌زادگان: طبق قانون مصوب مجلس، مرخصی زایمان ۹ ماه است، اما چون از واژه «می‌تواند» در این مصوبه استفاده شده است، بسیاری معتقدند الزام‌آور نیست. در مورد مرخصی دو هفته‌ای مردان در زمان زایمان همسرانشان نیز برنامه‌ ریزی‌هایی صورت گرفته بود که به دلیل نبود اعتبار، مرخصی دو هفته‌ای تبدیل به مرخصی سه روزه در هفته شد.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶
معاون حقوقی معاونت زنان و خانواده:

سند امنیت زنان و خانواده طبق نظر هیأت دولت در اولین جلسه پیش رو مورد بررسی قرار خواهد گرفت

گرامی‌زادگان: در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری حدود سه سال بر روی لایحه تامین امنیت زنان کار شده است، این لایحه در کمیسیون دولت مورد تأیید قرار گرفته و به معاونت حقوقی قوه قضائیه ارجاع داده شده و ما درصددیم در جلسات تخصصی این لایحه به ثمر برسد. سند امنیت زنان و خانواده نیز طبق نظر هیأت دولت در اولین جلسه پیش رو مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶
معاون حقوقی معاونت زنان:

حذف واژه طلاق از شناسنامه با مناسبات اجتماعی در تضاد است

گرامی‌زادگان: پیشنهاد وارده در خصوص حذف واژه طلاق از شناسنامه‌ها با اقدامات و مناسبات اجتماعی ما در تضاد است. به عقیده من، حذف واژه طلاق نتایج فرهنگی خوبی برای جامعه نخواهد داشت.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶

ابتکار: اولین و مهم‌ترین اولویت ما ارتقا و بهبود وضعیت زنان کشور است

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری: اولین و مهم‌ترین اولویت ما ارتقا و بهبود وضعیت زنان کشور است. البته زیرساخت‌های مربوط به این حوزه برای پاسخگویی نسبت به وظایف کافی و لازم نیست و پیشنهاداتی برای این موضوع ارائه کرده‌ایم تا بتوانیم ساختار معاونت زنان را برای ارائه خدمات بهتر به زنان و خانواده تقویت کنیم.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶

ابتکار: توانمندسازی اقتصادی و فرصت‌های برابر برای زنان و کارآفرینی را در دستور کار داریم

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری: با توجه به اینکه جمعیت بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه را زنان تشیکل می‌دهند باید به موضوع توان‌‌افزایی و اشتغال این افراد توجه کنیم، بر‌همین اساس توانمندسازی اقتصادی و فرصت‌های برابر برای زنان و کارآفرینی را در دستور کار داریم.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور:

طرح «حذف ثبت طلاق از شناسنامه» نیازمند اصلاح قانون است

ابوترابی: براساس ماده ۳۳ قانون، ثبت احوال باید آخرین وقایع زندگی که شامل ازدواج و طلاق هم می‌شود در شناسنامه افراد ثبت کند و همچنین تمام ازدواج‌ها و طلاق‌ها به هر تعداد که اتفاق بیفتد نیز باید ثبت شوند. ما اینکه در حال حاضر طرح «حذف ثبت طلاق از شناسنامه» مطرح شده است، نیاز به اصلاح قانونی دارد که نمایندگان مجلس باید آن را انجام دهند.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶

در سال ۹۴ آمار ازدواج دختران زیر ۱۵ سال به میزان ۳۷ هزار و ۱۱۷ بوده است که نسبت به سال گذشته ۳ هزار و ۲۸۷ مورد کاهش داشته است

با توجه به داده‌های سازمان ثبت احوال کشور، در سال ۹۴ آمار ازدواج دختران زیر ۱۵ سال به میزان ۳۷ هزار و ۱۱۷ بوده است که نسبت به سال گذشته ۳ هزار و ۲۸۷ مورد کاهش داشته است. لازم به توجه است که این میزان کاهش، نسبت به سال‌های گذشته چشمگیر بوده است؛ چراکه در طی سال‌های قبل آن، همواره این روند کاهشی در حدود هزار مورد بوده است.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶
معاون اول رئیس جمهور:

یکی از اصلی‌ترین جهت‌گیری‌های دولت دوازدهم افزایش فرصت‌های مدیریتی برای زنان است

جهانگیری: یکی از اصلی‌ترین جهت‌گیری‌های دولت دوازدهم افزایش فرصت‌های مدیریتی برای زنان است. سهم کنونی زنان در مدیریت کشور را ۲۳ درصد است، دولت در نظر دارد تا پایان برنامه ششم توسعه سهم زنان را به ۳۰ درصد افزایش دهد.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶

میانگین سنی در سال ۹۵ برابر ۳۱٫۱ سال محاسبه شد

میانگین سنی جمعیت ایران در سال ۱۳۹۵ برابر ۳۱٫۱ سال محاسبه شده که در مقایسه با سال ۱۳۹۰، ۱٫۳ سال افزایش را نشان می­دهد، در سال ۱۳۹۵ میانگین سنی مردان برابر ۳۰٫۹ و زنان ۳۱٫۳ سال بوده است.میانه سنی جمعیت ایران در سال ۱۳۹۵ برابر ۳۰ سال است که در مقایسه با سال ۱۳۹۰معادل سه سال افزایش را نشان می­دهد.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶

ابتکار: در حال بررسی و بازنگری ساختار معاونت زنان هستیم

معاون رئیس جمهور در امور بانوان: هم‌اینک در حال بررسی و بازنگری ساختار معاونت زنان هستیم. در حال حاضر، معاونت زنان در حد یک دفتر است. ان‌شاالله با مشورت رئیس‌جمهور و همراهی دولت، بتوانیم در ساختار مدیریتی موجود و بکارگیری زنان اصلاحاتی را به وجود آوریم.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان:

طرح تاب‌آوری اجتماعی زنان در ۳۱ استان کشور در حال اجرا است

موحدی: اجرای طرح تاب آوری یکی از برنامه های خوبی است که در سطح کشور در حال اجرا می باشد و از استقبال خوبی نیز شاهد هستیم.
این طرح در سطح ۳۱ استان کشور در حال اجرا است، طرح ملی ناب‌آوری اجتماعی زنان و خانواده از جمله برنامه‌های در دستور کار معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری است که از سال ۱۳۹۴ تاکنون این طرح در حال اجرا است.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی ازدواج و تعالی خانواده:

صدرو حکم طلاق به دلیل هفته ازدواج یک هفته متوقف می‌شود

صبحی : از جمله برنامه‌های در نظر گرفته شده برای هفته ازدواج جلوگیری از صدور حکم طلاق در دادگاه‌ها است. اصلی ترین برنامه برای این هفته برگزاری همایش ازدواج و جوانان است که به دلیل مشکلات مالی از سال ۹۳ تا کنون اجرایی نشده و به تعویق افتاده است.