۲۰ خرد ۱۳۹۷

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری با رئیس مجمع جهانی رهبران سیاسی زن ملاقات کرد

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری با رئیس مجمع جهانی رهبران سیاسی زن ملاقات کرد. ابتکار با اشاره به حضور زنان در احزاب و نقش مهم آنان در جامعه مدنی گفت: زنان در عرصه سیاست ایران سابقه طولانی دارند و علاوه بر این در حوزه‌های محیط‌زیست، فقرزدایی، آموزش و حمایت‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند. دیگر ملاقات معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در لیتوانی با خانم دلفین او- عضو کمیته سیاست خارجی پارلمان فرانسه، خانم کمرالدین وزیر امور اجتماعی و محلی مالزی، خانم تولا هاتینن معاون پارلمان فنلاند و خانم آنا ماریا آندرس وزیر گفتگوهای بین‌المللی لهستان بود.

۲۰ خرد ۱۳۹۷
پژوهشگر حوزه کودک:

خانواده حلقه گمشده امنیت جنسی کودکان است

احمدی: در آموزش برای پیشگیری از سوءاستفاده جنسی کودکان دو منبع اصلی وجود دارد: یکی والدین و خانواده و دیگری منبع مدرسه است. منبع والدین و خانواده مهم‌ترین نهاد آموزشی برای کودک در این حوزه است و دلیلش رابطه نزدیکی است که با کودک دارند. آموزش در این حوزه باید مستمر باشد و آگاه‌سازی کودک پروسه‌ای طولانی است. در ابتدا ما به‌عنوان والدین باید یاد بگیریم چگونه با کودکانمان رابطه مؤثر داشته باشیم. محور دوم آموزش برای والدین، آموزش تشخیص علائم و نشانه‌هایی است که کودک بعد از اینکه مورد آزار و اذیت قرار گرفت از خود نشان می‌دهد و این بسیار مهم است که والدین یاد بگیرند چگونه نسبت به این مسائل واکنش نشان دهند.

۲۰ خرد ۱۳۹۷
مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی:

زنان فاقد درآمد و خانواده زندانیان بیمه می‌شوند

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر گفت: زنان فاقد درآمد و خانواده زندانیان در صورت انجام کار تولیدی یا مشاغل خانگی، خانواده‌های بدون سرپرست و خانواده‌هایی که سرپرست آنها سرباز است می‌توانند بیمه شوند.

۲۰ خرد ۱۳۹۷

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری با رؤسای جمهور لیتوانی و مالتا دیدار و گفتگو کرد

معاون رئیس‌جمهور در ملاقات با خانم دالیا باسکیاته رئیس‌جمهور لیتوانی بر ضرورت حمایت از صلح و نیز توافق‌نامه برجام به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای گفتگو و مذاکره برای حل مناقشات و بحران‌های منطقه‌ای اشاره کرد. معاون رئیس‌جمهور همچنین در ملاقات با خانم ماری لوئیس پریکا رئیس‌جمهور مالتا بر ضرورت توجه به نقش‌آفرینی زنان در صلح و حفظ همبستگی و انسجام کشورها تأکید و ضمن برشمردن توانمندی‌های زنان ایرانی و دستاوردهای زنان در زمینه آموزش، ورزش و مشارکت اجتماعی و حضور در جامعه مدنی، به اقدامات خاص دولت در حوزه توانمندسازی خانواده و زنان اشاره کرد.

۲۰ خرد ۱۳۹۷
معاون برنامه‌ریزی معاونت امور زنان و خانواده:

امسال نقشه راه ملی تاب‌آوری اجتماعی همه استان‌ها در کنار هم ایجاد می‌شود

نژادی: ابلاغ اعتبار طرح تاب‌آوری اجتماعی در اواخر سال ۹۶ صورت گرفت اما مشکلاتی به وجود آمد و بودجه به‌موقع تخصیص نیافت، منتظریم استان‌ها برنامه‌های خود را تکمیل کنند و برای معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ارسال کنند؛ زیرا امسال قرار است نقشه راه ملی تاب‌آوری اجتماعی همه استان‌ها در کنار هم ایجاد شود. با تهیه این نقشه مشخص می‌شود که هر استان چه نقشه راه تاب‌آوری دارد و چگونه می‌خواهد از نظر اقتصادی، سیاسی و اجتماعی تاب‌آوری بیشتری ایجاد کند و مردم چه پیشنهادهایی داده‌اند که مسئله راحت‌تر حل شود.

۲۰ خرد ۱۳۹۷
معاون برنامه‌ریزی معاونت امور زنان و خانواده:

تاب‌آوری اجتماعی دغدغه‌ی اصلی ماست

وقتی بحث تاب‌آوری مطرح می‌شود، می‌تواند این موضوع فردی یا اجتماعی باشد؛ در تاب‌آوری فردی در حوزه مهارت‌های آموزشی، روانشناسان آموزش تاب‌آوری در برابر مسائل و مشکلات را ارائه می‌دهند. بااین‌حال دغدغه اصلی ما تاب‌آوری اجتماعی است که موضوع جدیدی است و تاب‌آوری اجتماعی در همه عرصه‌ها کمک می‌کند به اینکه ما به‌عنوان واحدهای اجتماعی تحمل، صبوری و آرامش بیشتری داشته باشیم تا بتوانیم از شرایط سخت گذر کنیم.

۲۰ خرد ۱۳۹۷
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری:

از بستر مساجد به منظور ترویج بسته‌های آموزشی خانواده بهره خواهیم برد

ابتکار: معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری در تلاش است از سازمان‌های مردمی برای این آموزش‌ها استفاده کند. نشستی در همین رابطه در شورای فرهنگ عمومی در خصوص استفاده از ظرفیت این‌گونه نهادهای مردمی برگزار شد، برنامه‌ای را نیز داریم، بحث‌هایی چون برنامه‌های زندگی، حقوق، مقابله با خشونت در یک بسته آموزشی برای خانواده‌ها اجرا شود از بستر مساجد نیز برای توسعه و ترویج این بسته آموزشی استفاده خواهیم کرد.

۲۰ خرد ۱۳۹۷
معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی معاونت امور زنان و خانواده:

خانواده نقش قابل‌توجهی در افزایش تاب‌آوری اجتماعی دارد

نژادی: این معاونت، طرح تاب‌آوری اجتماعی را در سال ۱۳۹۶ به‌صورت ملی در همه استان‌ها آغاز کرده است و یقین داریم که با همکاری همه بخش‌ها از خانواده‌ها تا دستگاه‌های اجرایی، یکی از طرح‌های موفق و تأثیرگذار اجتماعی خواهد بود. در بحث تاب‌آوری اجتماعی، کوچک‌ترین واحد اجتماعی مؤثر خانواده‌ها هستند که با نقش‌آفرینی صحیح، می‌توانند سهم قابل‌توجهی در افزایش صبر و بردباری در جامعه داشته باشند. اگر از منظر تاب‌آوری اجتماعی انسان‌های قوی‌تری داشته باشیم، در مقابل آسیب‌هایی مانند بلایای طبیعی با تعامل بیشتر هم نظام خانواده‌ها و طوایف حفظ می‌شود و هم جوامع محلی بهتر همدیگر را پوشش می‌دهند و می‌توانند با آرامش، تحمل و بردباری بیشتری با یکدیگر کنار بیایند.

۱۹ خرد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

در ۲۵ سال آینده با بحران نیروی انسانی مواجه خواهیم شد

خدادادی: جمعیت کشور به‌صورت غیرمنطقی در حال پیشروی به سمت پیری است؛ در ۲۵ سال آینده با بحران نیروی انسانی مواجه خواهیم شد این در حالی است که در اروپا طی صد سال به این بحران می‌رسد. فاصله فرزندآوری که در گذشته ۳ تا ۵ سال بود در حال حاضر در حال افزایش به ۷ سال است و این زنگ خطری جدی است زیرا شاخص‌های توسعه‌یافتگی دنیا بر اساس منابع انسانی صورت می‌گیرد و به‌طورقطع اگر ما به این سمت‌وسو پیش برویم کشور با چالش‌های اساسی روبرو می‌شود. متأسفانه تشویق به زندگی مجردی و تنهازیستی در میان خانواده‌های متدین و مذهبی نیز دیده می‌شود.

۱۹ خرد ۱۳۹۷

نشست‌های منطقه‌ای با هدف ارائه برنامه‌های آموزشی برای سمن‌های حوزه زنان و خانواده برگزار می‌شود

در سال جاری، معاونت امور زنان و خانواده در نظر دارد برنامه‌های آموزشی هدفمندی را بر اساس نتایج حاصل از تجربه‌های ارزشمند همکاری با سازمان‌های مردم‌نهاد زنان و خانواده طی سال‌های گذشته برگزار نماید. به منظور تلاش در جهت اثربخشی بیشتر برنامه‌های توان‌افزایی، مقرر شده است نمایندگان سازمان‌های غیردولتی داوطلب برای حضور در این دوره‌ها که از طریق پرتال معاونت و یا پرتال استانداری‌ها، اخبار این برنامه‌ها را دنبال خواهند کرد، جهت شرکت در دوره‌ها با معیارهای سنجش امکان حضور در دوره‌ها آشنا شوند. اطلاع‌رسانی‌های بعدی از طریق همین پرتال و یا پرتال استانداری‌ها انجام خواهد شد.

۱۹ خرد ۱۳۹۷

پرداخت وام قرض‌الحسنه ازدواج ۱۵۰ میلیون ریالی در بانک صادرات ایران سرعت گرفت

با ابلاغ بسته اعتباری سال ۹۷ بانک صادرات ایران از ۲۱ فروردین سال جاری، پرداخت وام قرض‌الحسنه ۱۵۰ میلیون ریالی ازدواج و تهیه جهیزیه به هر یک از زوجین عملیاتی شده که روند پرداخت آن در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی بانک، همچنان ادامه دارد به‌نحوی‌که در ۲ ماه ابتدای سال جاری ۹۰۴۲ فقره وام مذکور به ارزش بیش از ۱۳۵۷ میلیارد ریال پرداخت شده است؛ بنابراین گزارش، مدت بازپرداخت وام مذکور ۵ سال (۶۰ ماه) است و متقاضیان از تاریخ ثبت عقد به مدت ۲۴ ماه مهلت دارند برای دریافت این وام در سامانه وام قرض‌الحسنه ازدواج بانک مرکزی ثبت‌نام کنند

۱۹ خرد ۱۳۹۷

اعتیاد، بیکاری، دخالت‌های بی‌مورد اطرافیان، اشکال در روابط زناشویی از اصلی‌ترین عوامل طلاق در ایران هستند

عوامل گوناگونی دست به هم می دهند تا زن و شوهری به بن بست طلاق در زندگی مشترک رسیده و تنها راه رهایی از مشکلات را در جدایی جست وجو کنند. گستره این عوامل از اعتیاد تا اختلالات روانی را دربرمی گیرد.

۱۹ خرد ۱۳۹۷

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با وزیر امور خارجه لیتوانی دیدار و گفتگو کرد

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در دومین روز از سفر خود به جمهوری لیتوانی با لیناس لینکه ویشوس وزیر امورخارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد.

۱۹ خرد ۱۳۹۷
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور:

۹۹ درصد از کودک‌آزاری در حوزه اعتیاد است

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: ۹۹درصد از کودک‌آزاری در حوزه اعتیاد و استفاده از مواد صنعتی است.

۱۹ خرد ۱۳۹۷
نایب‌رئیس فراکسیون خانواده مجلس:

بحران سالمندی آینده کشور را تهدید می‌کند

نایب رئیس فراکسیون خانواده مجلس گفت: نرخ باروری کشور همچنان زیر ۲.۱ است و اگر برای اصلاح این وضع اقدامی صورت نگیرد، بحران سالمندی آینده کشور را تهدید خواهد کرد.