۱۹ خرد ۱۳۹۷

پزشکان خانواده هسته اصلی تحول در سلامت ترکیه هستند

پروژه کشوری تحول در سلامت که در اجرای آن پزشکان خانواده هسته اصلی تحول در سلامت بودند؛ درسال ۲۰۰۵ برای ارائه مراقبت اولیه بیماران توسط پزشکان خانواده در ترکیه آغاز شد.

۱۹ خرد ۱۳۹۷

اعتیاد، بیکاری، دخالت‌های بی‌مورد اطرافیان، اشکال در روابط زناشویی از اصلی‌ترین عوامل طلاق در ایران هستند

عوامل گوناگونی دست به هم می دهند تا زن و شوهری به بن بست طلاق در زندگی مشترک رسیده و تنها راه رهایی از مشکلات را در جدایی جست وجو کنند. گستره این عوامل از اعتیاد تا اختلالات روانی را دربرمی گیرد.

۱۹ خرد ۱۳۹۷

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با وزیر امور خارجه لیتوانی دیدار و گفتگو کرد

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در دومین روز از سفر خود به جمهوری لیتوانی با لیناس لینکه ویشوس وزیر امورخارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد.

۱۹ خرد ۱۳۹۷

پرداخت وام قرض‌الحسنه ازدواج ۱۵۰ میلیون ریالی در بانک صادرات ایران سرعت گرفت

با ابلاغ بسته اعتباری سال ۹۷ بانک صادرات ایران از ۲۱ فروردین سال جاری، پرداخت وام قرض‌الحسنه ۱۵۰ میلیون ریالی ازدواج و تهیه جهیزیه به هر یک از زوجین عملیاتی شده که روند پرداخت آن در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی بانک، همچنان ادامه دارد به‌نحوی‌که در ۲ ماه ابتدای سال جاری ۹۰۴۲ فقره وام مذکور به ارزش بیش از ۱۳۵۷ میلیارد ریال پرداخت شده است؛ بنابراین گزارش، مدت بازپرداخت وام مذکور ۵ سال (۶۰ ماه) است و متقاضیان از تاریخ ثبت عقد به مدت ۲۴ ماه مهلت دارند برای دریافت این وام در سامانه وام قرض‌الحسنه ازدواج بانک مرکزی ثبت‌نام کنند

۱۹ خرد ۱۳۹۷
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور:

۹۹ درصد از کودک‌آزاری در حوزه اعتیاد است

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: ۹۹درصد از کودک‌آزاری در حوزه اعتیاد و استفاده از مواد صنعتی است.

۱۹ خرد ۱۳۹۷
نایب‌رئیس فراکسیون خانواده مجلس:

بحران سالمندی آینده کشور را تهدید می‌کند

نایب رئیس فراکسیون خانواده مجلس گفت: نرخ باروری کشور همچنان زیر ۲.۱ است و اگر برای اصلاح این وضع اقدامی صورت نگیرد، بحران سالمندی آینده کشور را تهدید خواهد کرد.

۱۹ خرد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:‌

مهم ترین آسیب‌های زندگی مجردی، پیری جمعیت، افزایش سن ازدواج و کاهش ازدواج است

خدادادی: ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد؛ این زنان به دلیل فوت همسر یا طلاق تنها زندگی می‌کنند؛ در واقع سالانه ۱۷ هزار نفر در سنین ۲۵ تا ۳۲ جان خود را در تصادفات رانندگی از دست می‌دهند و با فوت این ۱۷ هزار نفر زندگی زنان و فرزندان زیادی تحت تأثیر قرار می‌گیرد. مطلقه‌ها، زنان سرپرست خانوار، مجردهای سن بالا و افرادی که تمایلی به ازدواج ندارند افرادی هستند که به تنها زیستی روی آورده‌اند. آسیب‌های اجتماعی ناشی از زندگی مجردی در حال افزایش است، مه‌ترین آسیب‌های زندگی مجردی، پیری جمعیت، افزایش سن ازدواج و کاهش ازدواج است.

۱۹ خرد ۱۳۹۷
سخنگوی سازمان غذا و دارو:

سیاست محدودیت واردات دارو هم‌زمان با ارتقای کیفیت و کاهش قیمت داروی داخلی ادامه می‌یابد

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: براساس سیاست های این سازمان از این به بعد به واردات برند خاص از یک دارو اصرار نداریم و انحصار در این زمینه شکسته می شود.

۱۹ خرد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

در بودجه ۹۷ ردیفی برای تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری پیش‌بینی نشده است

امینی فرد: در قانون بودجه ۹۷ ردیفی برای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری پیش بینی نشده است. آنچه مسلم است حوزه سلامت از نظر تأمین منابع به شدت تحت فشار است، بنابراین ما باید تلاش کنیم که در این زمینه قانون را گام‌به‌گام اجرا کنیم. امسال هم در کمیسیون تلفیق بودجه و هم سازمان برنامه و بودجه این عزم وجود دارد که موضوع قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری به‌طورجدی پیگیری شود تا از طریق برنامه‌ریزی بتوان این قانون را به‌صورت مرحله‌ای اجرا کرد.

۱۹ خرد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

کمبود درآمد در بخش پیراپزشکی به نحوه ارائه خدمات لطمه می‌زند

مره صدق: متأسفانه در بخش درمان کشور به دلیل حاکمیتی که به‌عنوان پزشک سالاری وجود دارد به حقوق بقیه حرفه پزشکی و پیراپزشکی توجه نشده است و حتی در مورد پزشکان هم اگر تعداد محدودی که در رشته‌های فوق تخصص جراحی فعالیت می‌کنند را کنار بگذاریم، سایر پزشکان از درآمد رضایت‌بخشی برخوردار نیستند. کمبود درآمد در بخش پیراپزشکی به نحوه ارائه خدمات لطمه می‌زند و علاقه پرستاران را برای فعالیت در این حرفه کاهش می‌دهد و می‌تواند یکی از عواملی باشد که پرستاران برای یافتن شرایط کاری بهتر مهاجرت کنند.

۱۹ خرد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

اجرای تعرفه پرستاری به نفع وزارت بهداشت است

امینی فرد: مشکلی که در تعرفه‌گذاری جامعه پرستاری وجود دارد این است که برای باید منابع آن نیز دیده شود. باید اعتبارات لازم را برای اجرای آن ببینیم که بخشی از آن حاصل از درآمدهای اختصاصی بوده و بخشی هم از منابع عمومی تأمین می‌شود. با توجه به اینکه بیش از ۷۰ درصد خدمات در بخش دولتی ارائه می‌شود قطعاً تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری به نفع وزارت بهداشت هم بوده، چراکه درصدی از این تعرفه‌ها در بخش دولتی هزینه می‌شود، بنابراین تنها دلیل معوق ماندن آن مربوط به عدم تأمین اعتبار است.

۱۹ خرد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

مراکز غیردولتی با کمبود پرستار روبرو هستند

مره صدق: در میان بخش‌های مختلف پیراپزشکی یکی از مشاغلی که به‌راحتی بازار کار داشته و نیروهای متقاضی آن به‌خوبی جذب می‌شوند پرستاری است. هم‌اکنون تقریباً تمام مراکز غیردولتی با کمبود پرستار روبرو هستند. به‌ویژه در چند سال اخیر که دریافتی پرستاران در بخش دولتی افزایش قابل‌توجهی داشته است بخش خصوصی برای جذب پرستار با مشکل مواجه شده است. در تمام بیمارستان‌ها برای جذب پرستارانی که از تجربه لازم در کار برخوردار هستند و تعهدات قانونی خود را انجام داده‌اند، رقابت وجود دارد؛ بنابراین هیچ مشکلی در رابطه با نبود کار برای پرستاران در کشور وجود ندارد.

۱۸ خرد ۱۳۹۷

ایران و لیتوانی بر توسعه و گسترش همکاری‌ها تأکید کردند

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با ویکتوراس پرانسکیتس رییس پارلمان لیتوانی و کستوتیس گلاوسکاس رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و لیتوانی دیدار و گفتگو کرد.

۱۸ خرد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت مجلس:

پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز دارو به واردکنندگان درست نیست

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: دولت باید برای پرداخت یارانه به واردکنندگان سیستم محاسبه ای مشخص تعریف کند.

۱۸ خرد ۱۳۹۷

ماحصل تنها جلسه ستاد ملی زن و خانواده مصوبه‌ای پر اشکال بر مبنای اهداف توسعه هزاره است

ستاد ملی زن و خانواده می‌تواند در رفع موازی کاری بین دستگاه‌های مختلف و حل بسیاری ازمشکلات حوزه زنان و خانواده موثر باشد اما ماحصل تنها جلسه تشکیل شده این ستاد مصوبه‌ای پراشکال است که بر مبنای اهداف توسعه هزاره تدوین شده است.