۱۰ اسفند ۱۳۹۵

پرداخت معوقات حق‌التدریسی‌ها تا پایان سال

وزیر آموزش و پرورش گفت: معوقات نیروهای حق التدریس تا پایان سال پرداخت خواهد شد.

۱۰ اسفند ۱۳۹۵

نمایندگان سهمی از اعتبارات ویژه استانی را به مطالبات و معوقات فرهنگیان اختصاص دادند

نمایندگان مردم در خانه ملت، با اختصاص درصدی از محل اعتبارات ویژه استان‌ها به منظور پرداخت حقوق، مطالبات و معوقات معلمان در همان استان موافقت کردند.

۱۰ اسفند ۱۳۹۵

با تصویب نمایندگان مجلس، پرداخت‌های کلیه نیروهای آموزش و پرورش به‌صورت ماهانه شد

نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای دولت را موظف کردند کلیه پرداخت‌های نیروهای شاغل در وزارت آموزش و پرورش به صورت ماهانه باشد.

۱۰ اسفند ۱۳۹۵
سازمان معلمان ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد:

انتظار تغییر محسوس در بودجه سال ۹۶ آموزش و پرورش دور از واقعیت است

سازمان معلمان ایران با صدور بیانیه ای اعلام کرد: اکنون که بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۶ در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار می گیرد، انتظار تغییر محسوس داشتن دور از ‏واقعیت است چرا که هر گونه تغییری یا باید با لحاظ کردن منابع درآمدی مربوطه و یا با جابه جایی ‏و حذف ردیف های هزینه ها باشد.

۱۰ اسفند ۱۳۹۵
گزارش:

گلایه مدیران مدارس از وضعیت تخصیص هزینه‌های حاصل از اسکان نوروزی به مدارس

طبق گفته برخی مدیران بخش اندکی از درآمدهای حاصل از طرح اسکان نوروزی به مدارس می‌رسد و آنها برای تأمین هزینه‌های تخریب مدرسه نیز دچار مشکل هستند این در حالی است که مسئولان آموزش و پرورش معتقدند درآمدهای اختصاص یافته به مدارس صرف تجهیز آنها می‌شود.

۱۰ اسفند ۱۳۹۵

مدارس غیر دولتی تا اعلام «الگوی شهریه» از ثبت‌نام دانش‌آموزان منع شدند

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه مدارس غیر دولتی قبل از اعلام الگوی شهریه، مجاز به ثبت‌نام دانش‌آموزان نیستند، گفت: اگر در جایی اقدامی در قالب پیش‌ثبت‌نام صورت گرفته باشد، تخلف محسوب می‌شود.

۱۰ اسفند ۱۳۹۵

برگزاری آزمون هماهنگ درس تربیت بدنی در چهار پایه تحصیلی برای جلب اهمیت آن

مدیرکل دفتر تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی وزارت آموزش و پرورش گفت: به منظور اهمیت دادن بیشتر به درس تربیت بدنی در برنامه داریم که آزمونی هماهنگ را در چهار پایه تحصیلی برگزار کنیم.

۹ اسفند ۱۳۹۵
رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش:

ایران از لحاظ ایجاد ارزش افزوده آموزشی در رتبه حداقلی قرار دارد

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش با بیان اینکه کشورهای جهان از لحاظ ایجاد ارزش افزوده آموزشی به سه دسته حداقلی، متوسط و حداکثری تقسیم می شوند گفت: کشور ایران از این لحاظ در رتبه حداقلی قرار دارد.

۹ اسفند ۱۳۹۵

اعتراض ۱۴۰ هزار فرهنگی به بودجه ۹۶ آموزش و پرورش/ رتبه‌بندی و پاداش بازنشستگان بدون اعتبار

حبیبی، فعال صنفی معلمان: کمپین بودجه عادلانه از ۳ هفته پیش آغاز به کار کرد و دوستان فعال صنفی در سراسر کشور نامه اعتراضی به بودجه سال آینده که در حال حاضر از سوی دولت مصوب و به مجلس فرستاده شده، تنظیم کردند. این بودجه برای مشکلات معیشتی معلمان، آموزشی و کمبود امکانات به خصوص در مناطق محروم کارساز نیست. ۱۱۰ هزار امضا از سوی فرهنگیان به صورت مجازی و ۳۰ هزار امضا به صورت دستی در مدارس در اعتراض به این بودجه جمع آوری شده است که روز گذشته تمامی این امضاها به نمایندگان کمیسیون آموزش، کمیسیون تلفیق و هیات رییسه تحویل داده شد. نمایندگان معتقد بودند، در بودجه‌ای که به مجلس آمده، امکان تغییر ماهوی وجود ندارد و این دولت است که باید از طریق لایحه‌ای جدید، بودجه را افزایش دهد. ین فعال صنفی با اشاره به اینکه برای رتبه بندی و پاداش پایان خدمت بازنشستگان برای سال آینده اعتباری در لایحه دولت در نظر گرفته نشده است و نمایندگان گفتند که در حال صحبت هستیم تا حتی الامکان پاداش پایان خدمت بازنشستگان ۹۴-۹۵ پرداخت شود.

۹ اسفند ۱۳۹۵

همکاری با مدارس غیردولتی بستر توسعه و ترویج حیات طیبه در مدارس

ملکی، دبیرستاد همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش: در ساحت های ۶ گانه سند تحول، ساحت تربیتی اعتقادی و اخلاقی در راس ساحت های دیگراست و این ساحت به عنوان چتری گسترده تمامی ابعاد را پوشش می دهد. آموزش وپرورش در حال حاضر نیازمند اخلاق ایمان محور و دستیابی به درجاتی از حیات طیبه است که امیدواریم با توجه به راهکارهای سند تحول بنیادین و همکاری سازمان مدارس غیر دولتی، بستر توسعه و ترویج آن در این مدارس ایجاد شود.

۸ اسفند ۱۳۹۵
معاون وزیر:

رویکرد مدارس غیردولتی باید منطبق با برنامه‌های سند تحول بنیادین صورت گیرد

رویکرد مدارس غیردولتی باید منطبق با برنامه های سند تحول بنیادین باشد و پذیرش دانش آموزان در مدارس به صورت عام صورت گیرد. ما مدارس غیردولتی خوبی در کشور با رویکرد تربیت اسلامی داریم که به بعد پرورشی توجه ویژه ای دارند ولی لازم است خروجی این مدارس مورد بررسی قرار گیرند تا میزان پای بندی آن ها به ارزش های دینی و اسلامی با ورود به دانشگاه و جامعه مشخص شود. در جلساتی که برای توسعه مدارس غیر دولتی وابسته با حوزه علمیه داشته ایم ، به این نتیجه رسیده‌ایم که با توجه به مشکلات مالی که برای توسعه مدارس دینی و مذهبی وجود دارد باید الگو و مدلی تعریف نماییم تا با کمک و همکاری حوزه های مختلف بتوانیم برای مناطق محروم و مناطقی که استعدادهای فراوان دارند این مدل را به سایر مدارس تعمیم بدهیم .

۸ اسفند ۱۳۹۵

پوشش تحصیلی بیش از ۱۰۹ هزار کودک لازم التعلیم و بازمانده از تحصیل

حکیم پور، معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش: پوشش تحصیلی ۱۰۹ هزار و ۸۳۸ دانش آموز لازم التعلیم و بازمانده از تحصیل انجام شده است. به منظور شناسایی و جذب افراد بازمانده از تحصیل برنامه انسداد مبادی بی سوادی از سال ۸۹ آغاز و درسال ۹۲ شیوه نامه اجرایی آن به مدارس ابلاغ شد. دلایل متعددی برای تحصیل نکردن افراد در هر منطقه وجود دارد، بنابراین نمی توان برای همه یک نسخه واحد ارائه داد و ما نیازمند بسترسازی و‌آگاه سازی خانواده ها هستیم تا فرصت های لازم را برای تحصیل کودکان فراهم کنند. در برنامه انسداد مبادی بی سوادی به منظور واردکردن کودکان کار و خیابانی به سیستم تعلیم وتربیت، روش های آموزشی کامل انعطافی مدنظراست که بتواند شرایط را برای آموزش مهارت های مصونیت از آسیب های اجتماعی به کودکان خیابانی، فراهم کند.

۸ اسفند ۱۳۹۵

جزییات تغییرات بودجه آموزش‌وپرورش در مجلس/ افزایش ۱۹۰ میلیاردی بودجه سرانه مدارس

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تغییرات مربوط به بودجه آموزش و پرورش را اعلام کرد و گفت:‌ در بحث سرانه مدارس و پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان مصوباتی را داشتیم.

۷ اسفند ۱۳۹۵

دریافت نظرات برای اصلاح کتاب های پایه دهم تا پایان اسفند ماه

محمدیان، رئیس سزمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی: براساس برنامه ریزی ها و فعالیت های انجام شده کتاب های پایه درسی از اول ایتدایی تا پایه نهم برای چاپ سپاری فرستاده شده و در حال چاپ است. کتاب های درسی پایه دهم نیز که امسال اولین دوره را در مدارس گذرانده مورد بررسی قرار گرفته و نظرات معلمان و همکاران تا پایان اسفندماه برای این دوره دریافت می شود. پیش نویس این کتاب های درسی که سال تحصیلی آینده برای اولین ارائه می شود، اکنون در مرحله پیش نویس آماده شده است. پیش نویس این کتاب های درسی در بخش اعتبار سنجی معلمان قرار گرفته که پس از طی مراحل لازم خردادماه زیر چاپ می رود.

۷ اسفند ۱۳۹۵

برگزاری دوره‌های توانمندسازی مربیان و مشاوران مدارس در ابتدای هر سال

شکوهی، مدیر کل امور مشاوره وزارت آموزش و پرورش: در ابتدای هر سال دوره‌های توانمندسازی مربیان و مشاوران مدارس پیش بینی شده که در سطح منطقه، استان و ستادی است. برنامه‌ریزی‌های آن انجام شده و این دوره‌ها اجرایی می‌شود. کشور به چهار قطب تقسیم شده و کارشناسان مشاور طبق این تقسیم بندی آموزش‌های لازم را دریافت و در اختیار مربیان و مشاوران مدارس قرار می‌دهند.