۱۴ دی ۱۳۹۵
نماینده مجلس:

واگذاری ۱۰ درصد از آموزش و پرورش به بخش خصوصی خلاف اهداف کلی نظام است

حاجی بابایی، نماینده مجلس و وزیر اسبق آموزش و پرورش: بودجه پیشنهادی دولت برای آموزش و پرورش در سال آتی درواقع تنها ۸ و نیم درصد از کل بودجه ۳۷۰هزار میلیارد تومانی عمومی کشور است. واگذاری ۱۰درصد از آموزش و پرورش به بخش خصوصی، خلاف اهداف کلی نظام -ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری- و قانون اساسی است چراکه آموزش و پرورش به دلیل دارا بودن جایگاه خاص و متفاوت نباید به بخش خصوصی واگذار شود. واگذاری مدارس در برنامه ممنوع شده لذا مسئولان نمی‌توانند بودجه‌ای که با اصول برنامه، اصول اساسی نظام و قانون اساسی مغایرت دارد به مجلس پیشنهاد کنند.

۱۴ دی ۱۳۹۵

دیدار وزیر آموزش و پرورش با اعضای شورای مرکزی سازمان معلمان ایران که در ساختمان شهید رجایی

دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش: همواره سعی کرده ام با تشکل های فرهنگیان جلسات هم اندیشی داشته باشم و از این جهت آمادگی پذیرش هرگونه نقد یا پیشنهادی را دارم. تفویض اختیارات بیشتر به مدیران مدرسه و تحقق مدرسه محوری به برخی تغییرات ساختاری و نگرشی در رویکردهای مدیران نیاز است که این امر فرآیندی زمان بر است. اعتقادم این است که موضوعات مربوط به نیروی انسانی اعم از جذب، آموزش های ضمن خدمت و دیگر موارد باید با ایجاد ساختار مناسب و هدفمند در سازمان نظام معلمی پیگیری شود و در این زمینه تشکل های معلمی، می توانند موثر باشند.

۱۳ دی ۱۳۹۵

با تصویب در مجلس دولت موظف به تامین اعتبار مورد نیاز دانشگاه فرهنگیان شد

نمایندگان در جلسه بعد از ظهر خود به منظور بررسی لایحه برنامه ششم توسعه ، وظایف آموزش و پرورش برای تحول نظام تعلیم و تربیت را تعیین کردند. تهیه نظام رتبه بندی معلمان و استقرار نظام پرداخت ها براساس تخصص با شایستگی‌ها و عملکرد رقابتی مبتنی بر نظام رتبه‌بندی معلمان و مهندسی نیروی انسانی. سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه موظفند به منظور ارتقاء کیفیت نظام تعلیم و تربیت با جذب معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی، در طول برنامه، ردیف‌های استخدامی و تأمین اعتبار مورد نیاز آموزش و پرورش را با رعایت قوانین و ضوابط مربوطه و ظرفیت جذب دانشجو در دانشگاه‌های یاد شده برای جذب دانشجو معلمان در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار دهند.

۱۳ دی ۱۳۹۵

تقویت آموزش‌های مهارتی در سایه حمایت‌های دولت و مجلس

آذرکیش، مدیرکل دفتر آموزش کاردانش: در برنامه ششم به بحث کار و کارآفرینی توجه شده بنابراین امیدواریم تخصیص اعتباری به بحث آموزش‌های مهارتی انجام شود. تخصیص اعتبار ویژه به هنرستان‌ها در برنامه ششم هنوز قطعی نشده و منتظر هستیم که پس از نهایی شدن این برنامه تأثیر آن بر روند آموزش‌های مهارتی را مشاهده کنیم.

۱۳ دی ۱۳۹۵

افزایش بودجه آموزش و پرورش در صورت تصویب در کمیسیون تلفیق و صحن مجلس

رییس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس: با توجه به هزینه‌های فراوان در بحث پاداش بازنشستگان و بدهی‌های دیگر، قطعاً بودجه بخش آموزش و پرورش در بودجه۹۶ کفاف نمی‌دهد. کمیسیون آموزش با مسئولین آموزش و پرورش نشست‌های تخصصی برگزار کرده و در آن پیشنهادهایی را برای بهبود بودجه آموزش و پرورش داده که اگر در تلفیق و هم صحن رای نمایندگان را داشته باشیم قطعاً بودجه آموزش و پرورش می‌تواند نسبت به گذشته بهبود یابد؛ ضمن آنکه از نمایندگان توقع داریم در جلسات تلفیق و صحن این وضعیت را بهبود ببخشند.

۱۳ دی ۱۳۹۵

تشکیل «شورای امور تربیتی» برای تجدیدنظر در فعالیت‌های معاونت فرهنگی و پرورشی

به گزارش عیارآنلاین، مهدی فیض با اشاره به تشکیل شوراهای مشورتی در این معاونت اظهارکرد: ایجاد ۳ شورای مشورتی را در دستور کار داریم؛ اولین شورا، «مجمع پیشکسوتان تربیت» است که هدف از تشکیل آن، کمک به شکل‌گیری الگوهای مفهومی و نظریه‌های کاربردی در حوزه تربیت است. وی ادامه داد: شورای مشورت دیگر، «شورای امور […]

۱۳ دی ۱۳۹۵

سهم اندک سرانه مدارس در پیشنهادات بودجه سال ۹۶

سلیمی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی: به دلیل عدم پرداخت سرانه مدارس، مدیران نگاهشان به دست والدین دانش‌آموزان است. امروز مدیر مدرسه به جای اینکه برای ارتقای کیفیت کار کند، عمدتاً به دنبال این است که به نوعی قبوض آب و برق را پرداخت کند. در پیشنهاداتی که دولت در لایحه بودجه سال آینده به مجلس داده است، سرانه مدارس بسیار اندک دیده شده است. عمده بودجه آموزش و پرورش، بودجه جاری است و در بخش سرانه توجه لازم نشده است؛ البته هر ساله به مبلغی که دولت پیشنهاد داده است اضافه می‌کنیم. آیا با این حجم تغییرات گسترده در چند ماه باقیمانده به پایان این دولت، آموزش و پرورش می‌تواند حرکت لازم را داشته باشد.

۱۳ دی ۱۳۹۵

سرپرست معاونت آموزش ابتدایی منصوب شد

طی حکمی از سوی وزیر آموزش و پرورش، دکتر رضوان حکیم زاده، سرپرست معاونت آموزش ابتدایی این وزارتخانه شد.

۱۳ دی ۱۳۹۵

کاهش منزلت معلمان در سایه آموزش‌های ضمن خدمت پولی

عباسی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: دوره های ضمن خدمت باید با اتخاذ سیاست های تشویقی برای معلمان همراه باشد. باید زمینه برای سرمایه‌گذاری در این حوزه مورد توجه باشد و از انجام اقداماتی همچون دوره های پولی ضمن خدمت که منجر به کاهش منزلت معلم بوده، جلوگیری شود. چنانچه موضوع دوره های پولی ضمن خدمت در کمیسیون آموزش مجلس مطرح شود، با آن به طور قطع برخورد می کنیم.

۱۲ دی ۱۳۹۵

حضور و فعالیت بیش از ۱۰ هزار روحانی در آموزش و پرورش

ملکی، دبیر ستاد همکاری حوزه های علمیه و آموزش وپرورش: سند تحول فصل مشترک حاکمیت و مردم است و بر اساس راهکارهایی که در سند تدوین شده، رسالت همه نهادها برای اجرایی کردن تربیت اسلامی مشخص شده است. برای همکاری بیشتر دو نهاد حوزه و آموزش و پرورش، باید فهم عمیق تری از سند تحول و مبانی نظری آن در استان ها به دست آید و سپس بر اساس آن گام های مشترک برداشته شود. با توجه به حضور ده هزار روحانی در آموزش پرورش اگر دوره هایی برای مهارت افزایی و توانمندی روحانیون برگزار شود، بهتر می توان از ظرفیت آنان استفاده کرد.

۱۲ دی ۱۳۹۵

تلاش آموزش و پرورش برای کاهش ورود دانش آموزان به رشته‌های نظری

محمدیان، رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی: سیاست های جدید در کتاب های درسی باید همسو با برنامه درسی باشد که به همین خاطر در آن ها به مهارت آموزش دانش آموزان تاکید شده است. به دنبال این هستیم که بتوانیم از آموزش های نظری یا از هدایت دانش آموزان به رشته های نظری بکاهیم و آن ها را به سمت رشته های مهارتی سوق دهیم.

۱۲ دی ۱۳۹۵

انتظار سازمان مدارس غیردولتی نسبت به ابلاغ قانون دائمی شدن این مدارس به دولت

گرد، رئیس سازمان مدارس غیردولتی: موسسان بر امور آموزشی و پرورشی مدارس غیردولتی نظارت می کنند. با توجه به تصویب قانون دائمی شدن تاسیس مدارس غیردولتی در مجلس شورای اسلامی منتظر ابلاغ این قانون به دولت هستیم. پس از اجرای آزمایشی ۹ ساله لایحه تاسیس مدارس غیردولتی با تلاش های همه جانبه و کار تخصصی بر روی آن، به تصویب شورای نگهبان رسید. مسئولیت پاسخگویی بر عهده مدیر و موسس مدرسه می باشد. بر اساس قانون جدید اختیاراتی به استان‌ها تفویض شده است و شورای نظارت در مناطق می‌تواند تشکیل شود و سیاست گذاری و نحوه اجرا و حدود وظایف آن را شورای مرکزی تدوین خواهد کرد.

۱۲ دی ۱۳۹۵

آگهی فروش مدرسه غیردولتی با دانش‌آموز فقط ۶۰۰ میلیون تومان

گزارش// یک موسس مدرسه غیردولتی در استان البرز با انتشار آگهی اقدام به فروش یک مدرسه با هفت پایه تحصیلی دانش‌آموز کرده است که یک اقدام ابهام برانگیز است. این موسس مدرسه غیردولتی در آگهی فروش مدرسه خود آورده است:‌ «مدرسه غیرانتفاعی از پایه پیش دبستان تا ششم ابتدایی فعال با ۷ سال سابقه و با تمام امکانات و مجوز واگذار می‌شود. مدرسه واقع در فردیس کرج با سوددهی روزافزون.» این مدرسه دارای ۱۰۶ نوآموز و دانش‌آموزان دبستانی است. ین مدرسه در یک ساختمان استیجاری فعالیت می‌کند و قیمت نهایی تعیین شده برای آن ۶۰۰ میلیون تومان است.

۱۲ دی ۱۳۹۵

ممنوعیت دریافت وجه از معلمان برای دوره‌های ضمن خدمت

زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش: دوره های ضمن خدمتی که مجری آن آموزش و پرورش است رایگان است و منابع مالی آن را وزارتخانه تأمین می کند و مدیران مدارس حق دریافت وجه از معلمان برای برگزاری کلاسهای ضمن خدمت را ندارند. دو مرکز آموزشی غیر دولتی برای برگزاری دوره های ضمن خدمت معلمان با آموزش و پرورش همکاری دارند که آن‌ها نیز آموزش معلمان غیر رسمی مدارس غیر دولتی را بر عهده دارند و از این جهت مبالغی را دریافت می کنند.

۱۲ دی ۱۳۹۵

تلاش برای راه اندازی تعاونی هنرستانی در سال تحصیلی آینده

آذرکیش، مدیرکل دفتر آموزش کاردانش وزارت آموزش و پرورش: درسند تحول بنیادین به تقویت روحیه مشارکت جویی و مشارکت پذیری اشاره شده و حتی کلمه تعاونی مطرح است. پیش نویس اولیه تعاونی هنرستانی در مراحل نهایی بوده و در تلاش هستیم با طی کردن سایر مراحل اداری و ضوابط، این نوع هنرستان ها برای سال تحصیلی جدید راه اندازی شوند.