۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

تاکید کارشناس آموزش و پرورش بر بدیهی بودن تفاوت‌های فردی در بین دانش آموزان

عمادی، رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش: وجود تفاوت های فردی در بین دانش آموزان امری بدیهی و غیر قابل انکار است و یاگیرندگان مختلف با سرعت های متفاوت می آموزند. در این راستا روش آموزش معلم باید به گونه ای طرح ریزی شود که دانش آموزان بتوانند با سرعت متفاوت با توانای هایی خود پیش بروند. معلم باید در اجرای روشهای آموزشی خود تفاوتهای فردی دانش آموزان را در توانایی و سرعت یاد گیری در نظر بگیرند و فنون آموزشی متناسب با آنها را مورد استفاده قرار دهند.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون وزیر:

دانش آموز برای آموزش کار گروهی نیاز به حضور در کلاس جدا ندارد

فیض، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش: اعتقاد ما این است که ۳ ماه تابستان نباید با آموزش در راستای دروسی که دانش آموزان در ۹ ماه تحصیلی آموختند سپری شود. برخی از فعالیت ها در حوزه آموزشی بر مبنای آموزش های مستقیم است در حالیکه در حوزه پرورشی روش آموزش بر مبنای مستقیم نیست چرا که قرار گرفتن در محیط آموزشی خود بستر آموزش های متعدد است و نیاز نیست که برای آموزش برخی از مهارت ها به طور جداگانه برای دانش آموزان محیط ویژه طراحی شود.

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

سند آموزش ۲۰۳۰ را وارد فاز عملیاتی کرده‌اند/ مجوز پیش‌دبستانی‌های دارای فعالیت قرآنی را لغو می‌کنند

پژمانفر، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی: نسبت به همه کسانی که در حوزه آموزش و پرورش هستند اشکال وارد است که چرا فضای کلی مجلس در مورد مسئله سند آموزش ۲۰۳۰ فعال نبود. البته برخی نمایندگان مجلس به صورت فردی تذکراتی دادند اما نظام‌مند نبود و موضع کلی مجلس تفسیر نشد. مجلس باید نسبت به عقب افتادگی‌اش در این موضوعات پاسخگو باشد. اکنون هم اجرای سند آموزش ۲۰۳۰ وارد فاز عملیاتی شده است و در برخی نقاط به بهانه اینکه باید یک سری قواعد جهانی را در حوزه آموزش و پرورش رعایت کنیم و تا سن ده سالگی زبان آموزش ندهیم، آموزش و حفظ قرآن را برای زیر ده سال ممنوع کرده‌اند.

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

ابلاغ روش‌های بهره‌مندی فرهنگیان از طبقه شغلی بالاتر/ طبقه ورودی کلیه مشاغل، یک طبقه افزایش می‌یابد

گزارش// فرزانه، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی نحوه بهره مندی از یک طبقه شغلی بالاتر در وزارت آموزش و پرورش را ابلاغ کرد که بر اساس مفاد بخشنامه مذکور طبقه ورودی کلیه مشاغل، یک طبقه افزایش می‌یابد. همچنین کارمندانی که در اجرای بند (۱) ماده (۴) بخشنامه۲۲ مرداد سال ۹۰ معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور منضم به بخشنامه پنجم شهریور همان سال بعد از تاریخ ۱.۱.۸۸ (اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری) از طبقه تشویقی بهره‌مند شده‌اند، ابتدا طبقه تشویقی آنان لغو و سپس از اول فروردین ۹۶ از یک طبقه شغلی بالاتر برخوردار خواهند شد.

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
کاظمی:

ضرورت اصلاح قانون وکالت و فراهم شدن زمینه ورود به عرصه وکالت برای فارغ التحصیلان

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه طرح ها و لوایحی که در مورد وکالت در کمیسیون بررسی شد به نتیجه نرسید، گفت: حال قرار است قانون وکالت مورد اصلاح قرار گیرد.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

برنامه ریزی بلند مدت آموزش و پرورش برای کاهش تنوع مدارس

نوید ادهم، دبیر شورای عالی آموزش و پرورش: جهت گیری آموزش و پرورش به سمت کاهش تنوع مدارس است اما این هدف بلند مدت بوده و طی یک یا ۲ سال انجام نمی‌شود. مدارس تیزهوشان نیز امسال افزایش نیافته و هر ساله در جهت کاهش تعداد این مدارس برنامه ریزی شده است. ورود موسسات و کتاب‌های کمک آموزشی در شرایطی که صرفا با هدف صرفه اقتصادی و تقویت مهارت‌هایی چون تست زنی نباشد مشکلی نداشته اما جنبه اختیاری بودن آن باید رعایت شود.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

پیگیری اخذ مجوز برای جذب آزاد ۴۰۰ نیرو/ تلاش برای استفاده از فارغ‌التحصیلان رشته توانبخشی

قدمی، رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور: از این پس سالانه ۶۰۰ نفر از همکارانمان بازنشسته می شوند در حالی که دانشگاه فرهنگیان در هر سال ۲۰۰ معلم متخصص آموزش و پرورش استثنایی را تربیت می‌کند. باید امسال برای جذب آزاد ۴۰۰ نفر اقدام کنیم که مراحل دریافت مجوز را می‌گذرانیم. به دنبال اخذ مجوز هستیم تا فارغ‌التحصیلان رشته توانبخشی طرح خود را در مدارس استثنایی بگذرانند و از ظرفیت و توان آنها استفاده کنیم.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

بنا داریم که اجرای سند تحول بنیادین را جدی پیگیری کنیم

میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: در خصوص دستور دیروز رئیس مجلس برای تهیه گزارش درباره سند آموزش ۲۰۳۰، قبل از عید نوروز، کمیسیون آموزش و تحقیقات با مسئولان وزارتخانه‌ جلساتی داشت و تذکرات لازم به آنها داده شد. مسئولان وزارتخانه در پاسخ به اعضای کمیسیون گفتند که این سند صرفاً یک همکاری بوده و الزامی برای ادامه و ضمانت اجرایی برای قطع همکاری وجود ندارد که گزارش این جلسات در اختیار مجلس قرار می‌گیرد. بنا داریم که اجرای سند تحول بنیادین را جدی پیگیری کنیم و دیگر بعد از دستور مقام معظم رهبری، صحبت از اجرای سند ۲۰۳۰ موضوعیت ندارد.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

استیضاح دانش‌آشتیانی به جریان افتاد/تهیه گزارش مجلس از سند ۲۰۳۰ یونسکو

کوچکی نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: به دلیل دوشغله بودن وزیر آموزش و پرورش و حضور او در شرکت خصوصی واردات کالا، بحث استیضاح وزیر آموزش و پرورش مطرح و به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تحویل شد. نمایندگان مجلس همچنین ماده ۲۳۶ را امضا کردند که امروز اعلام وصول می‌شود و براساس این ماده گزارشی از روند تهیه سند آموزش ۲۰۳۰ جمع آوری می‌شود تا مشخص شود که چرا دولت سند ۲۰۳۰ یونسکو را تأیید و ابلاغ کرد و وزیر‌آموزش و پرورش آن را در برنامه های خود قرار داده است.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

مخالفت مجلس با تعطیلات زمستانی مدارس

گزارش// نمایندگان با ماده الحاقی لایحه هوای پاک مبنی بر تنظیم تقویم آموزشی مدارس برای تعیین تعطیلات زمستانی جهت کاهش آلودگی هوا علیرغم موافقت دولت و تأکید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر تحقق تعطیلات زمستانی مدارس برای کاهش آلودگی هوا، تقویت گردشگری و کاهش تراکم جاده‌ای مخالفت کردند.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

نیاز ۶ هزار میلیارد تومانی برای مقاوم سازی فضاهای آموزشی کشور

نظرپور، رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور: خیرین مدرسه ساز در کشور کمک کار آموزش و پرورش هستند و حدود ۲۰ درصد مدارس در کشور توسط خیّرین ساخته شده است. از سال ۹۲ تا ۹۵ حدود ۳۵۶ هزار کلاس درس در کشور توسط خیّرین ساخته شده است و امیدواریم این روند با مشارکت خیّرین مدرسه سازدر سال های آتی رو به افزایش باشد. ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای تخریب و بازسازی و ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار برای مقاوم سازی فضاهای آموزشی مورد نیاز است.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

بهره‌مندی یک میلیون نفر از کارمندان از آموزش‌های تخصصی ضمن خدمت

حمیدی، معاون مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده یک میلیون پرسنل وزارت آموزش و پرورش از آموزشهای تخصصی برخوردار می‌شوند تا بتوانند نقش تاثیرگذاری در تربیت نیروهای فرهیخته داشته باشند. آموزش‌های تخصصی برای کارکنان وزارت آموزش و پرورش ۲۰ ساعت است و آموزش‌های عمومی نیز ارائه می‌شود که مدت این آموزش‌ها نیز ۴۰ ساعت است.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

معاون آموزش ابتدایی ازتعیین چارچوبی برای توانمندسازی مربیان دوره پیش‌دبستانی خبر داد

حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش: درخصوص توانمندسازی مربیان دوره پیش‌دبستانی برای معلمان این دوره در حال آماده سازی چارچوبی هستیم تا مبنای صلاحیت های حرفه‌ای معلمان قرارگیرد. براساس این چارچوب جذب مربیان در مقطع پیش دبستانی باید مبتنی بر ویژگی ها و نگرش هایی باشد و این مساله مورد ارزیابی قرار می گیرند. باتوجه به ارزیابی‌هایی انجام شده میزان توانایی همچنین کمبودهایی که نیاز به آموزش دارند، تعیین شده و بر این اساس دوره هایی برای توانمندسازی ترتیب داده می‌شود.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
مسئول سازمان بسیج دانشجویی کهگیلویه وبویراحمد:

سند ۲۰۳۰ نمونه بارز انقلاب زدایی در نظام تعلیم و تربیت ایران/ تهدید اصلی کشور جریان لیبرال داخلی است

مسئول بسیج دانشجویی کهگیلویه و بویراحمد تشکیل دولت اسلامی را عامل دعوای دنیای استکبار با ایران دانست و گفت: ولی تهدید اصلی مربوط به جریان لیبرال داخلی است، دعوای آنها با جریان انقلابی در قضیه حاکمیت دینی است.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو:

نظر رهبری در مورد سند ۲۰۳۰ فصل الخطاب است

نصیری قیداری، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکوی کشور: یکی از معدود کشورهایی که در مورد این سند ۲۰۳۰ حق تحفظ دارد، جمهوری اسلامی است که تاکید می کند هر بخشی از سند که با اسناد بالا دستی و قوانین جمهوری اسلامی ایران تعارض داشته باشد، قابل اجرا نخواهد بود. گرچه این سند بخش سوم و ادامه سندی است که از ۲۷ سال پیش در ایران و سایر کشور های عضو یونسکو اجرا می شود. در هر صورت دغدغه های مقام معظم رهبری خط قرمز است و فرمایشات رهگشای معظم له در این مورد فصل الخطاب است.