۱۵ دی ۱۳۹۵
مدیرکل مدارس غیردولتی:

آموزش و پرورش مدارس غیردولتی را تقویت کند

مسعودی، مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی: مدارس غیردولتی که با تخلف و کارشکنی مانع فعالیت و خدمات با کیفیت و مطلوب سایر مدارس و مراکز غیر دولتی در کشور می‌شوند باید متوقف شوند. دارسی که کوچک ولی کارآمد و اثر بخش هستند باید هم تقویت شوند و هم تعدادشان اضافه شود. آموزش و پرورش ضمن حفظ نقش حاکمیتی خود و نظارت دقیق و درست بر عملکرد مدارس و مراکز غیر دولتی باید در تقویت آنان حرکت کند.

۱۵ دی ۱۳۹۵

دیدار اعضای شورای مرکزی هماهنگی موسسان مدارس غیردولتی با دانش آشتیانی

گزارش// عصر روز سه شنبه اعضای شورای مرکزی هماهنگی موسسان مدارس و مراکز غیردولتی درساختمان شهید رجایی با دکتر دانش آشتیانی دیدار و گفتگو کردند. رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت های مردمی گزارشی از وضعیت این سازمان ارائه داد. دائمی شدن قانون مدارس و مراکز غیردولتی، تغییرکاربری املاک متروکه آموزش و پرورش، دفاع از حقوق مراکز و مدارس غیردولتی در برابر دیگر دستگاه ها، تلاش برای ارتقای سطح جایگاه مدارس و مراکز غیردولتی از جمله موضوعاتی بودکه در این جلسه مطرح و مورد بحث وبررسی قرارگرفت.

۱۵ دی ۱۳۹۵
مدیر دفتر پیش دبستانی:

جداسازی نوآموزان با استعداد در دوره پیش‌دبستانی میسر نیست

فضلی، مدیرکل آموزش پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش: مقطع پیش دبستانی دوره ای است که ابعاد وجودی نو آموز را تقویت می کند بنابراین جداسازی نوآموزان مورد توجه نیست. از طرفی حضور در کلاس های پیش دبستانی برای کودکان با استعداد برتر برای کمک به رشد ابعاد شناختی ضرورت دارد. دراین مقطع جداسازی نوآموزان با استعداد های برتر یا کودکان با نیاز ویژه ضروری نیست.

۱۵ دی ۱۳۹۵

حمایت وزیر آموزش و پرورش از تخصیص ۱۰ درصد اختیارات آموزش و پرورش به بخش خصوصی

دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش: موسسان مراکز و مدارس غیردولتی افراد فرهیخته ای هستندکه اموال خود را در بهترین جای ممکن هزینه می کنند. رویکرد من حمایت همه جانبه از مدارس و مراکز غیردولتی است زیرا آموزش و پرورش به تنهایی نمی تواند بارسنگین تعلیم و تربیت را به دوش بکشد. وجود برخی نگاه ها به مراکز و مدارس غیردولتی باعث شده تا در برخی جاها همکاری مناسبی صورت نگیرد. تبصره ای در بودجه ۹۶ گنجانده ایم که طبق آن آموزش و پرورش می تواند۱۰ درصد از خدمات آموزشی را به بخش خصوصی محول کند.

۱۵ دی ۱۳۹۵

ناتوانایی واحد ارزیابی عملکرد و تخلفات آموزش‌وپرورش نسبت به بررسی ۱۰۵ هزار مدرسه کشور

تقی آبادی، کارشناس آموزش‌وپرورش: هم‌اکنون در شهر تهران ۶ هزار مدرسه فعال است و آموزش‌وپرورش این قدرت را ندارد که تک تک مدارس را بازرسی کند. تا زمانی که باب پول گرفتن از مردم باز باشد شاهد اقدامات غیرقانونی در برخی مدارس نیز خواهیم بود چرا که تمام کمک‌های مالی دریافتی از خانواده‌ها به حساب مدرسه واریز نمی‌شود. تا زمانی که آموزش‌وپرورش از مدارس پشتیبانی نکند همواره شاهد تخلفات هستیم و واحد ارزیابی عملکرد و تخلفات آموزش‌وپرورش نیز توانایی بررسی ۱۰۵ هزار مدرسه کشور را ندارد بنابراین برخی تخلفات مخفی می‌ماند.

۱۵ دی ۱۳۹۵

پیگیری آموزش و پرورش برای استفاده از ظرفیت‌های قانون شوراهای آموزش و پرورش

گرد، رئیس سازمان مدارس غیردولتی: یکی از بهترین شرایطی که برای اداره آموزش و پرورش در چارچوب قانون می‌توانست رخ دهد تصویب قانون شوراها بود. قانون شوراهای آموزش و پرورش کمک می‌کند که یک نگاه ویژه به آموزش و پرورش داشته باشیم. باید بستر لازم و زیربناها در استان‌ها به وجود آید و این اختیاراتی که قانونگذار به شوراها داده را منتقل کنیم و اعتقاد به یک وحدت رویه لازم در کل کشور داریم.

۱۵ دی ۱۳۹۵

«کفراشی» رئیس مرکز حراست آموزش و پرورش شد

طی حکمی از سوی وزیر آموزش و پرورش، محمد حسین کفراشی ، به عنوان رئیس مرکزحراست آموزش و پرورش منصوب شد.

۱۵ دی ۱۳۹۵

بی‌تفاوتی هیأت دولت به پیشنهاد بودجه‌ای وزارت آموزش و پرورش

فلاحتی، نماینده مجلس شورای اسلامی: کسری بودجه سال ۹۵ حدود ۵ هزار میلیارد تومان است و کسری سال‌های قبل نیز مدام به بودجه آموزش و پرورش منتقل شده و روی هم تلنبار می‌شوند به همین دلیل افزایش ۱۰درصدی مصداق رشد به حساب نمی‌آید. در مجلس قبل قانونی برای فروش اموال یا تغییر کاربری‌های آموزش و پرورش و اراضی آن آمده بود و آموزش و پرورش هیچ کاری روی آن نکرده بود. اگر پیشنهادات مطرح شده در کمیسیون تلفیق پذیرفته شود و مورد موافقت نمایندگان در صحن علنی قرار گیرد، نزدیک به ۱۰هزار میلیارد تومان به آموزش و پرورش کمک مازاد صورت می‌گیرد. اگر همان پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش که عملکردی نیز است و با سند به سازمان برنامه و بودجه داده‌اند در مورد سال‌های ۹۴ و ۹۵ انجام می‌شد، برای سال ۹۶ با کمترین مشکل مواجه بود.

۱۵ دی ۱۳۹۵
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره:

کیفیت بخشی به برنامه های امور تربیتی از اهداف مهم است

شکوهی، مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش: بحث هدایت تحصیلی ظرافت های خاصی دارد که به همین دلیل حساسیت هایی را نیز به همراه دارد و خوشبختانه همکاران با وجود همه مشکلات و محدودیتهای مالی فعالیتهای خوبی در این حوزه به انجام رسانده اند. کیفیت بخشی به برنامه های امور تربیتی و مشاوره مهمترین هدف ما است و باید سعی کنیم گام های محکم و مطمئن تری در این حوزه برداریم.

۱۵ دی ۱۳۹۵

زنگ خطر بحران کمبود شدید فضای آموزشی در تهران/ قانون شوراهای آموزش و پرورش حلقه‌ای مفقوده

کمریی، مدیر کل آموزش و پرورش تهران: ماده ۱۸ قانون شوراهای آموزش و پرورش به فضای آموزشی اختصاص دارد که در منطقه ۲۲ تهران این قانون مغفول مانده است. نگرانی جدی برای بحران کمبود شدید فضای آموزشی در این منطقه وجود داشته که برای حل این مشکل قریب به ۱۲۰ فضا نیاز داریم.

۱۵ دی ۱۳۹۵

برگزاری اولین دورۀ کارگاه‎های آموزشی توسعۀ مدرسۀ تعاونی

نخستین دورۀ کارگاه‌های آموزشی دبیرخانۀ توسعۀ مدرسۀ تعاونی طی دو روز متوالی- ۱۵ و ۱۶دی ماه- در محل مجتمع آموزشی تعاونی راه رشد برگزار شد. موضوعات اولین روز کارگاه‌ها به ترتیب به «مدیریت مشارکتی» و «اصول و مبانی تشکیل تعاونی آموزشی» اختصاص داشت. کارگاه‌های روز دوم نیز به ترتیب در نوبت صبح با موضوع توانمندسازی زنان و قدرت‌یابی از طریق تعاونی و نوبت بعدازظهر مبانی اقتصاد مشارکتی و مدرسه تعاونی(سازوکارهای اجرایی، یادگیری مشارکتی، تعامل با ذینفعان محلی) برگزار شد.

۱۴ دی ۱۳۹۵
دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی:

بازتولید سند آموزش ۲۰۳۰ ضرورت نداشت

کبگانیان، دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی: تهیه و امضای سند آموزش ۲۰۳۰ مورد اعتراض و انتقاد اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته است و این سند نیازمند رسیدگی است. هیچ ضرورتی وجود نداشت که اسنادی مانند سند آموزش ۲۰۳۰ از سوی دولت بازتولید شود. تشکیل تعداد زیادی کارگروه ها برای تدوین اسناد ذکر شده مغایر صریح با مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است. به طورحتم باییستی عدم مغایرت این سند وامضاء های ذیل آن از سوی مرجع عالی این اسناد که شورای عالی انقلاب فرهنگی است مورد بررسی و تایید قرار گیرد.

۱۴ دی ۱۳۹۵

دانش آشتیانی: بالاتر از مدرسه محوری، جامعه محوری است

دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش: دوره ابتدایی یکی از بهترین دورانی است که معلم می‌تواند در آن خدمت کند، زیرا کودکان صادق هستند و معلم نیز با آنها صادق می‌ماند. هر اتفاق تربیتی که قرار است برای انسان رخ دهد ، باید در دوره ابتدایی پی ریزی شود. برای پرورش استعدادهای کودک باید محیط مدرسه را شبیه محل زندگی کنیم الاتر از مدرسه محوری، جامعه محوری است زیرا دانش آموز تنها ۶ ساعت در مدرسه است و بیشتر آموزش ها را در جامعه فرا می گیرد.

۱۴ دی ۱۳۹۵
سرپرست معاونت آموزش ابتدايي:

ارزش خدمت در دوره ابتدایی، قابل مقایسه با دیگر دوره های تحصیلی نیست

حکیم زاده، سرپرست معاونت آموزش ابتدایی: ارزش خدمت در دوره ابتدایی با هیچ دوره ای قابل مقایسه نیست، زیرا معلمان و مربیان این دوره تحصیلی، بیشترین سهم را در تربیت انسان دارند.

۱۴ دی ۱۳۹۵

جریمه ۵۰ میلیونی برای ناشران متخلف کتاب‌های کمک درسی

طلایی زواره، معاون سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی: برای ۲۰ ناشر متخلف کتاب های کمک درسی که ناقض حقوق معنوی کتاب های درسی و آثار علمی بوده اند نیز پرونده قضایی تشکیل شده است. استفاده اجباری از کتاب های کمک درسی در مدارس ممنوع است. جریمه ۵۰ میلیون تومانی برای پنج ناشر متخلف کتاب های کمک درسی اتفاق افتاده است.