۲۵ بهمن ۱۳۹۵

پاداش پایان خدمت فرهنگیان در بودجه اعتبار مالی ندارد/کاهش قدرت خرید معلمان

یک کارشناس آموزش و پرورش با اشاره به این که پاداش پایان خدمت فرهنگیان در بودجه اعتبار مشخصی ندارد، گفت: با وجود افزایش بودجه آموزش و پرورش قدرت خرید معلمان کاهش یافته است.

۲۴ بهمن ۱۳۹۵
وزیر آموزش و پرورش:

برای پیشرفت آموزش و پرورش باید به منابع غیردولتی فکر کرد

دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش: یکی از چالش های بزرگ آموزش و پرورش منابع مالی و اقتصاد آن است که برای این موضوع برنامه هایی را پیش رو داریم . به این موضوع از دو منظر نگاه می شوداول اینکه همین رویه و فرآیند را ادامه دهیم و روز به روز نیازمند باشیم که از نظر برنامه های استراتژیک اشتباه است . باید به منابع غیر از منابع دولتی در آموزش و پرورش فکر کرد معتقدیم که در آموزش و پرورش پتانسیل و ظرفیت های زیادی وجود دارد که با استفاده از آنها می توان به منابعی دست یافت . باید در بدنه آموزش و پرورش نگرش و بینشی عمیق ایجاد شود همچنین در بحث مدرسه محوری نیز باید شعاری عمل نکنیم بلکه با اقدامی درست گام برداریم .

۲۴ بهمن ۱۳۹۵

آغاز دوره‌های آموزشی استخدامی‌ها از ۲۰ فروردین ماه ۹۶/ ورود ۱۰ هزار نفر به مدارس از مهر سال آینده

چهاربند، رئیس مرکز برنامه ریزی نیروی انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش: مرحله نخست مصاحبه پذیرفته شدگان آزمون استخدامی به پایان رسیده است و تا پایان بهمن ماه نیز لیست تکمیلی در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌گیرد. از ۲۰ فروردین ماه سال آینده کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی این ۱۰ هزار نفر آغاز می‌شود و تا پایان مردادماه ادامه خواهد داشت. پس از اتمام دوره‌های آموزشی این افراد در مرحله نخست آزمون پیش از ورود به مدارس شرکت می‌کنند و افرادی که در آزمون فوق قبول شوند می‌توانند از اول مهر ماه به کلاس‌های درس بروند که ضمن تدریس، کارورزی و کارآموزی خود را نیز طی کنند. احکام آزمایشی پیمانی این ۱۰ هزار نفر از اول مهر ماه صادر خواهد شد مشروط بر اینکه زیر نظر اساتید راهنمای خود در آزمون جامع و پایانی که تابستان ۹۷ برگزار می‌شود شرکت و در صورت قبولی گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای دریافت کنند و سپس رسما به عنوان معلم استخدام آموزش و پرورش می‌شوند.

۲۴ بهمن ۱۳۹۵
نماینده مجلس:

کسری بودجه آموزش و پرورش در سال ۹۶ قطعی است

قوامی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی: در بخش آموزش و پرورش در سال آینده در بند «و»، در پرداخت حقوق حق‌التدریس و در بخش سایر هزینه‌های جاری حداقل ۱۵۰۰ میلیارد تومان کسری بودجه داریم. اگر بودجه ریزی عملیاتی درست اجرایی شود، به جای ۳۱ هزار میلیارد تومان با ۲۲ هزار میلیارد تومان هم می‌توان بودجه آموزش و پرورش را بست. ما نتوانسته‌ایم نرم افزاری را در آموزش و پرورش پیاده کنیم که به تخصیص بهینه منتهی شود و مسئله اقتصاد و بودجه‌ریزی آموزش و پرورش نیاز به یک عزم ملی برای اصلاح ریشه‌ای دارد. ما امسال هم در ۴ ماه اول سال ۱۷ هزار میلیارد ریال، بودجه‌ای که سال ۹۴ پیش خور شده بود را پرداختیم و امسال هم به همین نحو است و کسری بودجه به سال دیگر منتقل می‌شود.

۲۴ بهمن ۱۳۹۵

مدارس غیردولتی، فرصتی برای انتخاب رشته افرادی که حد نصاب را بدست نیاورده‌اند

شکوهی : شیوه نامه جدید هدایت تحصیلی تدوین و به وزیر آموزش و پرورش به منظور ابلاغ به استان‌ها تقدیم شده است. آیین نامه جدید تغییر زیادی نکرده است و تنها تلاش کردیم بسط و گسترش بیشتری به آن بدهیم و ایرادات و نواقص قبلی را نیز تا حدودی رفع کنیم. سعی کردیم شیب شاخص ها را کاهش دهیم. منظور شاخص‌های پیش بینی شده برای توزیع متوازن شاخه‌ها و رشته های تحصیلی است. در واقع توزیع متوزان رشته‌ها و هدایت تحصیلی به سمت رشته‌ها با سرعت و شیب کمتری دنبال می شود. ظرفیت هرمنطقه برای رشته‌های تحصیلی مشخص است و فرد بر اساس امتیاز و رتبه‌ای که در جریان هدایت تحصیلی بدست می‌آورد وارد رشته‌ها می‌شود. هدایت دانش آموزان به رشته‌های تحصیلی اجباری نیست، اما قرار هم نیست فردی که رتبه‌اش به حدنصاب نرسد در هر رشته‌ای دلش خواست وارد شود و ادامه تحصیل بدهد. اگر دانش آموزی خارج از حدنصاب‌ها امتیازی کسب کند و حتما برای ورود به رشته‌ای اصرار کند، می تواند به مدرسه غیردولتی برود.

۲۳ بهمن ۱۳۹۵

ارائه طرح معافیت فضاهای آموزشی از پرداخت عوارض احداث و تخریب، در بودجه ۹۶

دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش: در کنار احداث پروژه های عمرانی، خیرین می توانند در تقویت سیستم های آموزشی وبرگزاری دوره های ضمن خدمت نیز مشارکت کنند. باید به سمت و سویی برویم که اداره مدارس به خود آنها واگذار شود و باکمک خیرین، جذابیت هایی را در مناطق محروم ایجاد کنیم تا معلمان کارآمد در آن مناطق حضور یابند. طرح معافیت فضاهای آموزشی از پرداخت عوارض احداث و تخریب، در بودجه ۹۶ ارائه شده است.

۲۳ بهمن ۱۳۹۵

مجمع تشخیص مصلحت نظام با بازنشستگی زنان با ۲۰ سال سابقه کار مخالفت کرد

مجمع تشخیص مصلحت نظام با مصوبه مجلس شورای اسلامی مربوط به لایحه برنامه ششم توسعه، مبنی بر بازنشستگی زنان با ۲۰ سال سابقه کار ، مخالفت کرد.

۲۳ بهمن ۱۳۹۵
رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت:

ایزوله بیمارستان ها فرسوده است

سروش رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت: هم اکنون ۶۰ درصد تجهیزات اتاق های ایزوله بیمارستان های کشور تخریب و فرسوده شده و نیازمند استاندارد سازی است.

۲۳ بهمن ۱۳۹۵
نایب‌رئیس انجمن رادیولوژی ایران:

در بخش دولتی بیمه‌ها ۱۱ ماه است بدهی خود را به این بخش پرداخت نکرده‌اند،

کرم پور، نایب رییس انجمن رادیولوژی ایران: بیمه تامین اجتماعی یازده ماه است که بدهی خود را به بخش دولتی پرداخت نکرده است و بیمه سلامت نیز بدهی بالغ بر ۹ ماه، به رادیولوژیست‌ها بدهکار است؛ همچنین در بخش خصوصی بیمه تامین اجتماعی و سلامت فقط بدهی سه ماهه اول امسال را پرداخت کرده‌اند.

۲۳ بهمن ۱۳۹۵

تعلل ۱۵ ساله برای تصویب قانون بهداشت روان در کشور

نصر عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن انتقاد از تعلل ۱۵ ساله در تصویب قانون بهداشت روان در کشور: در حل حاضر افغانستان و عراق هم این قانون را دارند و ایران آخرین کشور منطقه است که فاقد قانون بهداشت روان بوده، این در حالی است که ۱۵ سال پیش اولین کشوری بودیم که این مساله را در منطقه مطرح کردیم.

۲۳ بهمن ۱۳۹۵
دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش:

کنکور امروز و فردای آموزش‌وپرورش را تباه کرده است

دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش با اشاره به اینکه کنکور اجازه تحول آفرینی را به آموزش‌وپرورش نمی‌دهد، گفت:‌ اجرای سند تحول بنیادین دردهای مزمن آموزش‌وپرورش را درمان می‌کند.

۲۳ بهمن ۱۳۹۵
نماینده مجلس:

ادغام بیمه سلامت در وزارت بهداشت گامی برای ارتقای سلامت است

خدادادی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادغام بیمه سلامت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را گامی مهم به منظور تامین سلامت بیماران دانست.

۲۳ بهمن ۱۳۹۵

تخصیص اعتبار جدید برای پرداخت مطالبات بیمه سلامت

کبیر مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران: قرار است ۱۰۰۰ میلیارد تومان دیگر از سوی دولت به ما تخصیص داده شود و امیدواریم با این اعتبار بخش دیگری از مطالبات مراکز را به زودی تسویه کنیم.

۲۳ بهمن ۱۳۹۵

گلایه وزارت بهداشت از مصوبه کاهش مالیات سیگار مجلس و درخواست از شورای نگهبان

حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت: وزارت بهداشت در این زمینه گلایه‌ای عظیم دارد. باید توجه کرد که طبق بررسی کارشناسی و تجربه بین‌المللی، حتی در کشورهایی که قاچاق سیگار وجود دارد، مهم‌ترین راه کاهش مصرف دخانیات اخذ مالیات بر خرده‌فروشی است.

۲۳ بهمن ۱۳۹۵

برنامه یک روز با هنرستان برای آشنایی دانش‌آموزان پایه نهم با فضا و رشته‌های فنی و حرفه‌ای

آذرکیش، مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش: برای توسعه آموزش‌های مهارتی، در طول سال برنامه‌های متعددی برای اطلاع رسانی به دانش‌آموزان در نظر گرفتیم. برگزاری جلسات آموزش خانواده در سطح کشور از دیگر برنامه‌های اطلاع رسانی برای دانش‌آموزان و خانواده‌ها به شمار می‌رود. برای دانش‌آموزان برنامه یک روز با هنرستان در نظر گرفته شده که در این راستا دانش‌آموزان پایه نهم با فضا و رشته‌های هنر‌ستانی از نزدیک آشنا می‌شوند. به منظور آشنایی هر چه بیشتر دانش‌آموزان در درس کار و فن‌آوری نیز به مسئله معرفی مشاغل پرداخته می‌شود.