۱۸ دی ۱۳۹۵

شرکت ۲ میلیون نفر در مسابقات احکام و اذان

مسبب زاده، مدیرکل دفتر قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش: اقامه نماز در بیش از ۲۵ هزار مدرسه شهری و روستایی به امامت حدود ۱۸ هزار و ۸۰۰ نفر از طلاب و روحانیون و مشارکت بیش از ۲۶۰ نفر از نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه در امر اقامه نماز جماعت و تبلیغ و ترویج فرهنگ اقامه نماز در مدارس از جمله فعالیت های دفتر بوده است. اقامه نماز جماعت به امامت بیش از ۳۶ هزار و ۸۰۰ نفر از همکاران فرهنگی، اقامه نماز جماعت در قریب به ۲ هزار و ۸۰۰ مسجد و حسینیه همجوار مدرسه، آموزش تخصصی یک هزار امام جماعت روحانی مدارس و آموزش ۵ هزار امام جماعت فرهنگی از جمله فعالیت های دفتر خواهد بود. برگزاری مسابقات اذان، احکام و انشای نماز با پوشش ۲ میلیون نفری، اجرای طرح پیوند مدرسه و مسجد هفته ای ۳ هزار و ۵۰۰ مدرسه و تالیف ۱۶ عنوان کتاب احکام دانش آموزی از فعالیت های دفتر است.

۱۸ دی ۱۳۹۵

آمادگی آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی مبنی بر سرپرستی مهدکودک‌ها

مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: همانطور که آموزش و پرورش نسبت به سرپرستی اعلام آمادگی کرده است، سازمان بهزیستی نیز این مساله را مطرح کرده بنابراین باید تمامی جوانب بررسی و پس از آن نتایج اعلام شود.
براساس رویه های قانونی، حقوقی و فرهنگی که وجود دارد این مساله درشورای معین مطرح و بررسی شده تا پس از آن در شورای عالی مطرح و به تصویب برسد که اکنون بررسی نشده اما در دستور قرار گرفته تا نهایی شود.

۱۸ دی ۱۳۹۵

امکان استفاده مدارس از امکانات سرای محلات یا شهرداری‌ها

شاکری، عضو شورای شهر تهران: مدارس می توانند با عقد یک تفاهم‌نامه از امکانات سرای محلات به صورت رایگان استفاده کنند. همکاری بین آموزش و پرورش و شهرداری تهران بسیار زیاد است و برای اینکه آموزش و پرورش بتواند همکاری بیشتری داشته باشد می تواند برنامه پنج ساله دوم شهرداری را مطالعه کند و واژه های کلیدی را که امکان این همکاری را افزایش می دهد، پیدا کند. بهره برداری از سرای محلات یکی از امکاناتی است که آموزش و پرورش می تواند انجام دهد. بسیاری از مدارس شرایط برگزاری برخی فعالیت‌ها را به دلیل کمبود بودجه و یا نداشتن فضا و بقیه مشکلات ندارند اما می توانند از امکانات سرای محلات استفاده کنند. همکاران ما در شورای شهر بسیار علاقمند هستند تا به مجموعه آموزش و پرورش کمک کنند. مدارس می توانند حتی فرصت هایی که تعطیل هستند را به شهرداری ها اجاره دهند و از این طریق بودجه ای برای خودشان داشته باشند که این کار هیچ لطمه ای هم به آموزش دانش آموزان وارد نمی کند.

۱۸ دی ۱۳۹۵

تشکیل «صندوق حمایت از موسسان» جهت حل مشکلات حقوق و مزایای فعالان مدارس غیردولتی

گرد، رئیس سازمان مدارس غیردولتی: قانون دائمی شدن مدارس غیردولتی موسسان را موظف به پوشش بیمه‌ای و عمل طبق ضوابط کار کرده است اما مشکلاتی وجود دارد که با تشکیل «صندوق حمایت از موسسان» حل خواهد شد. تعیین تکلیف حقوق و مزایای کارکنان غیررسمی مدارس غیردولتی، در قانون دائمی شدن تاسیس مدارس غیردولتی که اخیرا در مجلس شورای اسلامی مصوب و به دولت ابلاغ شد، آمده و مورد تاکید قرار گرفته است. در قانون صراحتا وضعیت کارکنان تعیین تکلیف شده است و بر اساس آن موسس باید از قانون کار و ضوابط آن برای کارکنان غیررسمی مراکز غیردولتی تبعیت کند و پرسنل خود را تحت پوشش بیمه قرار دهند.

۱۸ دی ۱۳۹۵
نماینده مجلس:

طرح استیضاح دانش آشتیانی هنوز به کمیسیون آموزش ارجاع نشده است

سلیمی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی: برخی از نمایندگان به دنبال استیضاح فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش بودند، اما این مساله هنوز به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارجاع نشده است. به دلیل برخی موضوعات از جمله انتصاب های مختلف در بدنه نظام آموزشی و تعویق در پرداخت حقوق فرهنگیان مورد انتقاد برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

۱۸ دی ۱۳۹۵
کارشناس آموزش و پرورش:

حوزه اقتصاد آموزش و پرورش متولی خاصی ندارد

محسنی نیا، کارشناس مسائل آموزش و پرورش: مدیریت منابع اعم از مالی و انسانی و حتی عنصر زمان نیز بر اقتصاد نظام آموزشی تاثیرگذار است، مساله ای که در ۴۰ سال اخیر هیچ کس وارد این مقوله نشده و در این زمینه نه کسی را تربیت کرده ایم، نه آموزش داده ایم و نه واحدی را در سیستم آموزشی تعبیه کرده ایم که روی این مسایل مطالعه و تحقیق کند. هرگونه تغییر و تحول در بودجه دولت، بر حوزه های آموزشی تاثیرگذار خواهد بود، بنابراین مساله اقتصاد آموزش و پرورش باید به طور مستمر مورد مطالعه قرار گیرد.

۱۸ دی ۱۳۹۵
معاون اول رئیس جمهور:

هزینه ۱۰میلیاردی آموزشگاه‌های کنکور برای تبلیغات

زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش: موسسات کنکور سالانه ۱۰ میلیارد تومان فقط برای تبلیغات هزینه می‌کنند. کنکور، چالشی است که بین نظام آموزش‌وپرورش ایران و تعدادی از کشورها مشترک است. در کشور ما به جهت کاهش تعداد داوطلبان ورود به دانشگاه و ظرفیت زیادی که در طول سال‌های گذشته برای دانشگاه‌ها ایجاد شده است امروز بخش عمده‌ای از داوطلبان با استفاده از سوابق تحصیلی به دانشگاه وارد می‌شوند.

۱۸ دی ۱۳۹۵

اعلام ۱۵۳ رشته مهارتی در شاخه کاردانش به سراسر کشور

آذرکیش، مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش: محتواهای مورد نیاز حوزه آموزش کار و دانش امسال به‌روز آوری شده است، بخصوص کتاب های درسی امسال جدید بوده و با توجه به اعتبارسنجی که از سوی دفتر تالیف کتاب های فنی حرفه ای و کاردانش صورت گرفته است امسال با مشکل خاصی روبرو نبودیم. .سالانه متناسب با نیاز بازار کار و پیشرفت های صنعت و تکنولوژی رشته های کاردانش حذف و اضافه می شوند که امسال ۱۵۳ رشته مهارتی در سراسر کشور اعلام کردیم که نیازهای ملی، بومی و منطقه ای را پوشش می دهند.

۱۸ دی ۱۳۹۵

حمایت آموزش و پرورش از برخی تشکل‌های غیرقانونی فرهنگیان

فرشیدی، وزیر اسبق آموزش و پرورش: بعضی تشکل‌های غیرقانونی مورد حمایت قرار می‌گیرند و به تشکل‌های قانونی اعتنایی نمی‌شد و مشاهده می‌شد جلسات متعددی با تشکل‌های غیرقانونی گذاشته می‌شود. این برنامه سند ۲۰۳۰ در راستای «آموزش برای همه» و وحدت رویه آموزشی در همه کشورهای جهان مطرح بوده و ایدئولوژی‌زدایی است. اعتقاد داریم سند تحول فعلاً مبنای خوبی است و باید آن را اجرا کنیم.

۱۷ دی ۱۳۹۵

مخالفت عضو کمیسیون آموزش به واگذاری مدارس دولتی تحت طرح خرید خدمات

میرزاده عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: برخی مدارس در ارائه خدمات با مشکل مواجه هستند؛ به عنوان مثال این مشکلات می‌تواند شامل کمبود امکانات و فضا باشد که با بهره‌گیری از طرح خرید خدمات آموزشی چنین مسائلی برطرف می‌شود. طرح خرید خدمات حتی می‌تواند در آموزش‌های فنی حرفه‌ای و به طور کلی هنرستان‌ها به کار گرفته شود تا امکان بهره‌مندی دانش آموزان از خدمات آموزشی در موارد کمبود خدمات راهگشا باشد. مسئله‌ای که روی آن حساس هستیم این بوده که نباید مدرسه دولتی واگذار شود؛ یعنی با اصل این طرح موافق اما با واگذاری فضای آموزشی دولتی بر اساس این طرح مخالف هستیم.

۱۶ دی ۱۳۹۵

عمل به احکام سند ۲۰۳۰ منطبق با سند تحول بنیادین

نوید ادهم، دبیر شورای عالی آموزش و پرورش: اقدامات انجام شده در سند تحول بنیادین انجام می‌شود و در مواجه با سندی ۲۰۳۰ نیز بخش‌های که هم خوانی با برنامه عمل کشور را داشته باشد در دستور کار قرار گیرد. ضمانت اجرای آن متناسب با برنامه‌های عملیاتی هر کشور تعیین می‌شود که در این خصوص برخی از مفاد این سند با احکام ما فاصله داشته است. اصل سند تحول بنیادین بوده و بخش‌های قابل انطباق آن با سند ۲۰۳۰ اساس فعالیت‌ها در آموزش و پرورش قرار می‌گیرد

۱۶ دی ۱۳۹۵

استفاده از ظرفیت‌های والدین، رویکرد حاکم بر وزرات آمورزش و پرورش

ولی‌زاده، رئیس اداره توسعه انجمن‌های اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش: مدرسه ای موفق است که در آن پیوند بین اولیا و مربیان به طور فعال برقرار باشد و در آئین نامه‌ها و مستندات قانونی آموزش و پرورش نیز شرح وظایفی داریم که ناظر بر نقش برنامه‌ریزی و برنامه‌های تصویبی والدین در زمینه فکری، پرورشی و آموزشی است. در جهت استفاده از نظرات مشورتی انجمن اولیاء و مربیان در تصویب برنامه‌های مختلف مدرسه، مدیر مدرسه باید تمامی امور یک‌ساله اداره مدرسه را در ابتدای سال مطابق با استانداردهای تعیین شده و پس از تشکیل انجمن اولیاء و مربیان به آنها ارائه دهد و موافقت آنها را نیز اخذ کند.

۱۶ دی ۱۳۹۵

خسارت میلیاردی هر روز تعطیلی مدارس ناشی از آلودگی هوا

ساکی، مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز: به ازای هر روز تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان خسارت به استان البرز تحمیل می شود که جبران آن بسیار سخت است. ضرر و زیانی که آلودگی هوا به فرآیند تعلیم و تربیت وارد می کند در بیشتر موارد غیر قابل جبران است چراکه منجر به کاهش توانمندی های آموزشی خواهد شد. در برنامه ملی آموزش کشور بین زمان تعیین شده و دروس تعادلی قرار دارد که تعطیلی ها منجر به بهم زدن این تعادل و افت آموزش در مدارس کشور می شود.

۱۵ دی ۱۳۹۵

مدیر کل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران: باید با پروژه قانع کردن زنان کارتن خواب، عقیم‌سازی صورت گیرد

مدیر کل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران گفت: باید با پروژه قانع کردن زنان کارتن خواب، عقیم‌سازی صورت گیرد تا جلوی بسیاری از آسیب‌های اجتماعی گرفته شود.

۱۵ دی ۱۳۹۵

کمبود ۴۵۰۰ دبیر ورزش در دوره متوسطه دوم

بابویی، مدیرکل دفتر تربیت بدنی و تندرستی وزارت آموزش و پرورش: ۶۷ زن و ۱۸۶ مرد که در مجموع ۲۵۳ نفر می‌شوند از طریق آزمون استخدامی وارد حوزه تربیت بدنی در سراسر کشور خواهند شد. هزار معلم ورزش در سراسر کشور وجود دارد. با اضافه شدن زمان تدریس، به ۴۵۰۰ نفر نیرو نیاز دارد که بخشی از طریق استخدام‌ها و دانشگاه فرهنگیان و بخشی هم از طریق حق التدریس تأمین می‌شود.