۲۵ دی ۱۳۹۵

تلاش آموزش و پرورش برای استفاده از سامانه سوابق تحصیلی در کنکور ۹۶

حبیبی، معاون مرکز نیروی انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش: سامانه سوابق تحصیلی دانش آموزان در ۶ فاز در حال اجرا است که فاز اول آن طراحی ابتدایی سایت و راه اندازی آن بود که با موفقیت انجام شد و فازهای بعد آن تبدیل اطلاعات و ذخیره سازی آن است که در حال انجام است. تمام تلاش ما این است که تا خرداد ماه سال ۱۳۹۶ فاز ۶ و نهایی این پروژه به انجام برسد و در کنکور ۹۶ بتوانیم از این سامانه برای تاثیر سوابق تحصیلی دانش آموزان در نتایج کنکور استفاده کنیم.

۲۴ دی ۱۳۹۵
پیشنهاد نماینده مجلس:

کاهش تعطیلی تابستان و آغاز سال تحصیلی زودتر از اول مهر ماه آغاز

محمدی، نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: برای رفع مشکل تعطیلی مدارس بحث تعطیلات تابستانی مطرح شده که بر این اساس باید از روزهای تعطیل تابستان کاسته و سال تحصیلی زودتر از اول مهر ماه آغاز شود. هنوز لایحه‌ای مبنی بر تغییر تقویم آموزشی از دولت به کمیسیون آموزش ارسال نشده و مسئله‌ای ناظر بر بررسی آن نداریم.

۲۴ دی ۱۳۹۵
نماینده مجلس:

نمی‌توان زمان تحصیل دانش‌آموزان کل کشور را به آلودگی هوای تهران گره زد

کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی: «لایحه هوای پاک»، «لایحه اصلاح تقویم آموزشی کشور»، «لایحه لغو قانون بازگشایی مدارس در اول مهرماه هر سال» از جمله تلاش‌های دولت برای ایجاد تغییر در زمان‌های تعطیلی مدارس و هماهنگی این تعطیلات با شرایط اقلیمی و بومی مناطق مختلف محسوب می‌شود اما پیچیدگی‌های بسیاری در پی ایجاد تغییرات در تعطیلات کشوری و مدارس وجود دارد. تعطیلات بیش از اندازه عید نوروز که برای عموم مردم کسل کننده است و هنوز بر سر تعطیل بودن یا نبودن روزهای پنج‌شنبه همچنین تعطیلی ۱۲ فروردین و…. بحث و اختلاف‌نظر وجود دارد. تقسیم تعطیلات در دو نیم سال تابستان و زمستان علاوه بر حل مشکل ایجاد شده برای آموزش دانش‌آموزان به دلیل آلودگی هوا و یا مشکلات اقلیمی هر منطقه کمک میکند، اما یکی از مشکلات اصلی این است که نمی‌توان برای تعطیلات زمستان پایتخت‌نشینان زمان مشخصی قرارداد باید در مناطق گرمسیر، سردسیر و معتدل تقویم آموزشی مجزایی پیش‌بینی کرد و نمی‌توان شرایط تحصیلی دانش‌آموزان در مناطق دیگر را به آلودگی هوای تهران گره زد.

۲۴ دی ۱۳۹۵

اجرای طرح تعالی مدیریت در ۱۱ درصد مدارس کشور

زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش: برنامه ای برای بازنگری در طرح تعالی مدیریت مدارس نداریم. در حال حاضر ۱۱ درصد مدارس کشور طرح تعالی مدیریت را اجرا می‌کنند که قرار بود امسال این آمار به ۱۴ درصد در مدارس متوسطه برسد. مدرسه داری بر اساس استانداردها و راهبردهای کیفیت بخشی در طرح تعالی مدیریت مدارس دنبال می‌شود.

۲۴ دی ۱۳۹۵

معرفی گزینه مطلوب ریاست دانشگاه فرهنگیان در جلسه با وزیر آموزش و پرورش

پاک سرشت، عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان: جمعی از نمایندگان استادان و پیشکسوتان، در کنار مجموعه مدرسان پرسابقه و صاحب نام عضو تشکل ها و مجامع رسمی مربوط به تربیت معلم کشور، با برگزاری جلسات متعدد کارشناسی به بررسی گزینه های مختلف در خصوص گزینه اصلح برای سرپرستی و بعد ریاست دانشگاه فرهنگیان پرداخته و در جلسه با وزیر آموزش و پرورش گزینه مطلوب قاطبه استادان به منظور ارائه مشورت معرفی خواهد شد. دایمی شدن احکام ۹۵ درصد احکام هیات علمی این دانشگاه انجام شد.

۲۴ دی ۱۳۹۵

گلایه نماینده مجلس از اجرا نشدن قانون مربوط به استخدام و جذب معلمان حق‌التدریسی

سلیمی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: متاسفانه قانون مربوط به استخدام و جذب معلمان حق‌التدریسی در وزارت آموزش و پرورش به صورت کامل اجرا نشده است. باید همکاری بین دستگاهی صورت گرفته تا وزارت آموزش و پرورش بتواند افرادی را که مشمول قانون مصوب مجلس شورای اسلامی می‌شوند را جذب کند. نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پیگیر اجرای این قانون خواهند بود و وزارت آموزش و پرورش باید در خصوص این مهم گزارشی را ارائه دهد.

۲۴ دی ۱۳۹۵

بانک‌ ملی ملزم به حل نیاز مالی موسسان مدارس غیردولتی

گرد، رئیس سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی: در سنین دانش آموزی هر ارگان و دستگاهی که مایل است دوره آموزشی زبان ایجاد کند باید حتما از آموزش و پرورش مجوز بگیرد. امور مراکز غیردولتی قبلا در قالب کمیته‌ای پیگیری می‌شد اما مقداری رها شده بود. به موجب ماده ۱۰ قانون دائمی شدن مدارس غیردولتی، بانک‌ها طبق قانون عملیات بانکی بدون ربا موظف اند از ۳۵ تا ۵۰ درصد نیاز مالی موسسان را که دارای سابقه آموزشی بوده و از کارکنان دولت هستند برای تهیه تجهیزات کلاسی و توسعه فضای آموزشی برطرف کرده و وام قرض الحسنه به آنها اعطاء کنند.

۲۴ دی ۱۳۹۵

تلاش مجلس برای ورود طرح رتبه‌بندی و افزایش حقوق فرهنگیان در بودجه ۹۶

عباسی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: مطالبات آموزش و پرورش ۴۰۰۰ میلیارد تومان است که تاکنون ۲۷۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده و انتظار می‌رود تا پایان سال ۹۵ مابقی نیز پرداخت شود. در بودجه سال ۹۶ ترمیم و افزایش حقوق و رتبه بندی معلمان باید مورد توجه قرارگیرد گرچه رتبه بندی معلمان در بودجه دیده نشده است و اگر انجام شود ایده‌آل خواهد بود. سعی می کنیم در بحث فرآیند بررسی و تصویب بودجه، افزایش حقوق و رفاه فرهنگیان را در نظر بگیریم.

۲۴ دی ۱۳۹۵

نبود چارچوب آموزشی برای زبان آموزی بر مبنای زبان مادری

فضلی، مدیر دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش: با توجه به اینکه ۱۵۰ هزار نوآموز امسال با حمایت دولت در مناطق با ضریب محرومیت تحت پوشش قرار گرفتند، آموزش با کمک زبان مادری در چنین مناطقی که معمولا هم دوزبانه هستند،راهگشا است.به طورکلی در حوزه پیش دبستانی نیازمند حمایت های بیشتر هستیم همچنین باید مساله کودکی به عنوان دغدغه در کشور مطرح باشد.

۲۳ دی ۱۳۹۵

افزایش ۵ نمره‌ای امتحانات میان ترم دانش آموزان طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش: طبق مصوبه جدید شورا وزن نمرات امتحانات میان ترم دانش آموزان بیشتر شده و از ۵ به ۱۰ نمره افزایش یافته است. طبق این مصوبه از ۲۰ نمره درسی هر دانش آموز ۱۰ نمره به امتحانات میان ترم و ۱۰ نمره به امتحانات پایان ترم تعلق می گیرد. به دلیل نمره پایین امتحانات میان ترم دانش آموزان تمام توجه خود را به امتحانات پایان ترم و مطالعه در شب های امتحان متمرکز می کنند که این موضوع باعث بروز مشکلات فراوانی برای آن ها می شود.

۲۳ دی ۱۳۹۵

تهیه طرحی برای محاسبه سنوات خدمتی معلمان حق‌التدریس در کمیسیون آموزش مجلس

محمدی، نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: در برنامه ششم مسائل حق‌التدریسی‌ها مورد توجه قرار گرفته و در جهت بهبود شرایط با نهادهای مربوطه بررسی ‌های لازم انجام می‌شود.محاسبه سنوات خدمت معلمان حق‌التدریسی از دیگر مسائل مورد توجه در کمیسیون آموزش و تحقیقات بوده و در این راستا طرحی برای حل مسئله تهیه شده که باید در صحن مطرح شود. در برنامه ششم توسعه ساماندهی جذب نیروی انسانی مورد توجه بوده و طبق آن جذب از طریق دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی انجام می‌شود.

۲۲ دی ۱۳۹۵

عدم تخصیص سرانه مدارس بعد از گذشت سه ماه از آغاز سال تحصیلی

گزارش تصویری// بیش از سه ماه از سال تحصیلی گذشته است و سرانه‌ای به مدارس نرسیده است. سال گذشته ۲۰۰ میلیارد از محل فروش گاز به این مهم اختصاصداده شد که در سال جدید این اتفاق نیفتاده است.

۲۲ دی ۱۳۹۵

اجرای آموزه‌های زیست‌محیطی برای نوآموزان در دوره پیش‌دبستانی

فضلی، مدیر دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش: امسال در دوره پیش دبستانی علاوه بر طرح هویت که شامل آموزش خرده فرهنگ ها نیز است، به بحث محیط زیست نیز پرداخته می‌شود. علاوه بر این برنامه ها، بحث کیفیت بخشی در فضای تربیتی دوره پیش دبستانی مطرح شده است.

۲۲ دی ۱۳۹۵
معاون آموزش و پرورش:

در حوزه پرورشی با تکیه بر آمار صرف نمی توان فعالیت ها را موردارزیابی قرار داد

فیض، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش: در حوزه پرورشی با تکیه بر آمار صرف نمی توان فعالیت ها را موردارزیابی قرار داد، در این حوزه فعالیت های کیفی بزرگ که اثربخشی بیشتری دارد، بیش از کمیت موردتوجه است، هرچند کمیت نیز اگر زیاد باشد، مایه خوشحالی است.

۲۲ دی ۱۳۹۵

انتقاد عضو کمیسیون آموزش از تغییرات مدیریتی زیاد در وزرات آموزش و پرورش

ابطحی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: این تفکر که هر وزیر جدید باید تمام مدیران وزارتخانه خود را از صفر تا صد تغییر داده و تیم خودش را جایگزین کند به‌یقین مملکت را به یغما خواهد برد. وقتی که حرف از تغییر مدیریت می‌شود مدتی قبل از تغییر آن دستگاه منفعل و مدتی بعد نیز بلاتکلیف می‌ماند ضمن آنکه مدیر جدید باید زمان زیادی را صرف اینکه تاکنون چه کارهایی انجام شده و برنامه‌ها تا کجا پیش رفته کنند و همه این‌ها زمان زیادی را هدر می‌دهد. مشکلات و روند کاری در وزارتخانه آموزش و پرورش پیچیده و عمیق است و مدیران باید مدت‌ها با این مشکلات ریشه‌ای دست و پنجه نرم کنند تا تغییرات صورت بگیرد لذا انتصاب افراد جدید به معنای بازگشتن به نقطه اول است.