۱ اسفند ۱۳۹۶
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

دولت برای تأمین مالی بیمه سلامت باید لایحه متمم بودجه را به مجلس ارسال کند

خضری: همانند سال ۹۵ که بیمه سلامت با کسری شدید بودجه مواجه شد و ۸ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر شد، قطعاً همین رویه برای سال آینده نیز تکرار می‌شود. اعتبارات موجود در لایحه برای بیمه سلامت و بیمه محصولات کشاورزی کافی نیست و دولت برای این موارد قطعاً باید لایحه متمم بودجه را به مجلس ارسال کند.

۱ اسفند ۱۳۹۶
سخنگوی وزارت بهداشت:

با اجرای طرح تحول پرداختی از جیب مردم کاهش یافته است

حریرچی:‌ سرانه پرداختی از جیب خانوار به دلار بین‌المللی نیز کاهش یافته است و این در حالی بوده که گفته می‌شود پرداختی از جیب مردم کاهش ولی خالص پرداختی افزایش یافته است. پرداختی از جیب مردم با دلار بین‌المللی کمتر شده و در سال ۹۱ و ۹۲ هزینه‌ها در حوزه بهداشت و درمان کاهش یافته است که این مسئله به صورتی بوده که اگر مردم در تأمین نیازهای غذایی و مسکن دچار مشکل باشند از هزینه‌های دیگر همچون حوزه بهداشت و درمان می‌کاهند. در سال ۹۱ و ۹۲ به قیمت ثابت،‌ هزینه‌های مردم کاهش یافته و در سایر موارد افزایش در کل سال‌ها خیلی قابل‌توجه نیست.

۱ اسفند ۱۳۹۶
مدیرکل دفتر خدمات تخصصی و فوق تخصصی بیمه سلامت:

۳۰ قلم داروی نازایی در پوشش بیمه قرار دارد

حاج محمودی: براساس تفاهم‌نامه دارویی که در سال ۹۲ بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعقد شد، حدود ۳۰ قلم از داروهای نازایی تحت پوشش بیمه قرار گرفتند که در ابتدا فرانشیز پرداختی بیماران ۵۰ درصد بود ولی در حال حاضر به ۱۰ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است.

۳۰ بهمن ۱۳۹۶
معاون فرهنگی قوه قضاییه:

فرهنگ ما ۱۸ سالگی را به‌عنوان سن پایان کودکی به رسمیت نمی‌شناسد

معاون فرهنگی قوه قضاییه در مراسم اختتامیه کارگاه سه روزه تخصصی دادرسی ویژه اطفال و نوجوانان با اشاره به اینکه هدف اصلی مجازات‌ها باید اصلاح کودکان و نوجوانان باشد بر ضرورت مهرورزی به کودکان و نوجوانان مجرم به عنوان مهمترین راه اصلاح و تربیت آن‌ها تاکید کرد.

۳۰ بهمن ۱۳۹۶
سخنگوی وزارت بهداشت:

شرط تحت پوشش بیمه قرار گرفتن داروهای جدید، مؤثر بودن دارو و ارتقای سلامت مردم است

حریرچی: شرط تحت پوشش بیمه قرار گرفتن داروهای جدید به فهرست بیمه‌ها، مؤثر بودن دارو و ارتقای سلامت مردم است و بسیاری از شرکت‌های خارجی داروهایی تبلیغ می‌کنند که تأثیر بالایی در سلامت مردم دارند به همین دلیل این داروها در فهرست شرکت‌های بیمه قرار نمی‌گیرند.

۳۰ بهمن ۱۳۹۶
سخنگوی وزارت بهداشت:

تجهیز اورژانس به بالگردهای دید در شب ضرورت دارد

حریرچی: ما پیگیر این مسئله هستیم ولی جزئیات آن را از سرپرست اورژانس کشور سؤال کنید. ولی آنچه مسلم است این بوده که وزارت بهداشت هم به هلی‌کوپترهای دید در شب و هم به هلی‌کوپترهای انتقال بیمار نیاز دارد. برخی هلی‌کوپترهای موجود برای امداد و انتقال بیمار مناسب نیست که بخشی از بالگردهای جدید خریداری شده و برخی نیز در حال واردات است. با توجه به انتظارات مردم و نوع حوادث که نیاز داریم امدادرسانی فوری انجام شود تجهیزات لازم ضرورت به شمار می‌رود.

۳۰ بهمن ۱۳۹۶
سخنگوی سازمان غذا و دارو:

اگر هزینه اثربخشی دارو مطلوب نباشد، تجویز آن مورد تأیید نیست

جهانپور: هزینه اثربخشی دارو اگر مطلوب نباشد، حتی با وجود مصرف در دیگر کشورها ما نسبت به تهیه آن در سطح هزینه فعلی اقدامی نخواهیم کرد. چرا که به علت مختصات خاص اقتصادی کشور تولیدکننده، ممکن است هزینه_ اثربخشی یک دارو مورد تأیید باشد و اما این امر باید در نظام سلامت ما اختصاصاً احراز شود؛ بنابراین دارویی که هزینه اثربخش تلقی نشود در دارونامه رسمی کشور وارد نشده و تجویز آن مورد تأیید نیست.

۳۰ بهمن ۱۳۹۶
مدیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات:

نظام سلامت تاوان ارزانی سیگار را می‌دهد

عطاطاهری: وزارت بهداشت باید با هزینه کردن از بودجه عمومی خود تاوان افزایش پیدا نکردن مالیات سیگار را بدهد تا بیماری‌های ناشی از مصرف سیگار را درمان کند.

۳۰ بهمن ۱۳۹۶
نایب‌رئیس فراکسیون زنان مجلس:

لایحه حمایت از کودکان هفته آینده به صحن علنی می‌آید

نایب رییس فراکسیون زنان مجلس گفت:‌ به احتمال بسیار لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در هفته اول اسفند به صحن علنی ارائه می شود.

۲۹ بهمن ۱۳۹۶
رئیس سازمان بهزیستی:

۴۷.۵ درصد طلاق‌ها در پنج سال نخست زندگی اتفاق می‌افتد

محسنی بندپی: ۴۷.۵ درصد طلاق‌ها در پنج سال نخست زندگی اتفاق می‌افتد در میان کل طلاق‌های صورت گرفته در کشور ۷۲ درصد از آن‌ها زیر ۳۵ سال سن دارند.

۲۹ بهمن ۱۳۹۶
رئیس سازمان بهزیستی:

درصد کمی از طلاق‌های ثبت‌شده مربوط به مشکلات اقتصادی است

محسنی بندپی: ۷۰ درصد از طلاق‌ها مربوط به مسائل اجتماعی، تفاوت سن، تحصیلات، دخالت‌های والدین و ناتوانی‌های جنسی مربوط است. درصد کمی از طلاق‌های ثبت‌شده مربوط به مشکلات اقتصادی است.

۲۹ بهمن ۱۳۹۶

ابتکار: بسیاری از طلاق‌ها به دلیل مسئله اعتیاد در خانواده رخ داده است

بسیاری از طلاق‌ها به دلیل مسئله اعتیاد در خانواده رخ داده و خشونت نسبت به کودکان در خانواده نیز به همین دلیل بوده است.

۲۹ بهمن ۱۳۹۶
رئیس سازمان بهزیستی:

ثبت الکترونیکی طلاق، نرخ طلاق را ۸ درصد کاهش داده است

محسنی بندپی: ثبت الکترونیکی طلاق نیز اقدام دیگر سازمان بهزیستی در حوزه کاهش طلاق بوده است. در این سامانه که ثبت طلاق به‌جای قوه قضاییه در سازمان زیر نظر سازمان بهزیستی انجام می‌شود مشاورین این سازمان با انجام مداخلاتی توانسته‌اند ۸.۱ درصد میزان طلاق را کاهش دهند.

۲۹ بهمن ۱۳۹۶

ابتکار: پایان دوره دولت ۳۰ درصد مناصب مدیریتی به زنان اختصاص داده می‌شود

معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده: انتصاب زنان در مناصب مدیریتی در حال افزایش است و تا پایان دوره دولت ۳۰ درصد این پست‌ها به زنان اختصاص داده می‌شود. همچنین بسیاری از پست‌های مدیرکلی در سطوح دولتی و محلی به زنان اختصاص یافته است؛ اخیراً وزارت کشور یک خانم اهل تسنن را در پست فرماندار منصوب کرده است.

۲۹ بهمن ۱۳۹۶

ابتکار: اولویت دولت در توانمندسازی زنان و تحکیم بنیان خانواده است

معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده: اولویت دولت در توانمندسازی زنان و تحکیم بنیان خانواده است. تاکنون اقدامات و تلاش‌های فراوانی برای تضمین اهداف برنامه ششم توسعه و سیاست‌های اعلامی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت گرفته است. یکی از اهداف اصلی ما در حوزه آموزش، دسترسی دختران به آموزش ابتدایی است که تا الآن توانسته‌ایم بر بسیاری از چالش‌ها در این زمینه فائق شویم. اقدامات خوبی را برای دسترسی زنان به مراقبت‌های اولیه بهداشتی، تأمین تمام فرصت‌ها و امکانات بهداشتی انجام داده است. دسترسی زنان به تحصیلات عالیه محقق شده و اصلاح برخی قوانین نیز در دست اقدام است.