۳۱ فروردین ۱۳۹۶

ابلاغ جزئیات دستورالعمل نحوه تشکیل شورای هماهنگی موسسان مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی

گزارش// دستورالعمل نحوه تشکیل شورای هماهنگی موسسان مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی ابلاغ شد. در مقدمه این دستورالعمل آمده است: در اجرای بند چ ماده ۵ قانون تأسیس و اداره مدارس غیردولتی مبنی بر تهیه و تصویب دستورالعمل نحوه تشکیل شورای هماهنگی موسسان مراکز غیردولتی، شورای سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت مرکزی این دستورالعمل را تهیه و تصویب نموده است. ااین دستورالعمل در ۶ ماده ۱۰تبصره در چهارمین جلسه شورای سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت مرکزی در تاریخ شانزدهم اسفند ماه ۹۵ به تصویب رسید.

۳۱ فروردین ۱۳۹۶
وزیر آموزش و پرورش:

مواردی در سند ۲۰۳۰ از نظر شرعی و عرفی دارای اشکال است/ اجرای این سند توصیه ای است

دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش: سند ۲۰۳۰ توصیه‌ای است که توسط سازمان یونسکو با هدف توسعه پایدار در کشورها تدوین شده است و در آن ۲ مقوله، سلامت و آموزش مورد تأکید قرار گرفته است. اجرای سند ۲۰۳۰ ، توصیه‌ای است و هیچ کشوری متعهد به اجرای مفاد آن نیست چنانکه در قسمتی از این سند آمده است، ‌مواردی که با عرف و اعتقادات یک کشور مغایرت داشته باشد، اجرایی کردن آن توصیه نمی شود. اجرای سند ۲۰۳۰ در کشور ما در قالب سند تحول است و چیزی خارج از سند اجرا نمی شود، در این سند مواردی است که از نظر شرعی و عرفی دارای اشکال است و البته که اجرا نخواهد شد. سند ۲۰۳۰ هیچ تعهدی برای جمهوری اسلامی ایجاد نمی کند، زیرا اگر سندی تعهدآور باشد، قبل از اجرا باید در مجلس شورای اسلامی تصویب شود.

۳۰ فروردین ۱۳۹۶
در دیدار با دانش‌آشتیانی مطرح شد؛

وزیر علوم ایتالیا خواستار همکاری‌های گسترده آموزشی با ایران

والِریا فِدِلی، وزیر علوم ایتالیا : در سفری که به ایران داشتم بخش‌های آموزشی را به طور ویژه مورد توجه قرار دادم و امیدوارم شاهد گسترش همکاری‌های دو کشور در این زمینه باشیم. یکی از شاخص‌های ایتالیا، سرمایه‌گذاری‌های گسترده در آموزش و پرورش است و اخیراً اصلاحاتی در سه مقطع تحصیلی، ابتدایی، راهنمایی و متوسطه صورت گرفته است. بحث‌های زیادی در زمینه همکاری بین دو کشور صورت گرفته و اکنون توافقات موردنظر باید اجرایی شود.

۳۰ فروردین ۱۳۹۶

تشکیل شورای هماهنگی موسسان مدارس غیردولتی در استان‌ها

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی گفت: امروزه دانش آموزان در کلاس می نشینند و ذهن آنان با وجود شبکه های اجتماعی در بیرون است.

۳۰ فروردین ۱۳۹۶
رئیس سازمان مدارس غیردولتی:

نیازمند سرمایه‌گذاری مردم در آموزش هستیم

گرد، رئیس سازمان مدارس غیردولتی: استفاده از دستگاه‌های برون سازمانی و تشکل‌های مردمی به عنوان فرصت‌هایی در بیرون از وزارت آموزش و پرورش با هدف افزایش ارتقای کیفیت یکی از برنامه‌های جدی ما است. تلاش می‌کنیم تا از مشارکت سرمایه‌گذاران آموزشی در راه‌اندازی مدارس غیردولتی بهره ببریم چرا که مسئله مشارکت مردم برای همراهی و کمک به آموزش و پرورش برای دستیابی به اهداف آموزشی و پرورشی مدنظر است.

۳۰ فروردین ۱۳۹۶
معاون وزیر:

۵۲ هزار کلاس درس باید در کشور ساخته شود

نظرپور، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش: ۵۲ هزار کلاس درس جدید باید در کشور ساخته شود که ۲۵ هزار کلاس از این تعداد در مکان هایی که مسکن مهر ساخته شده است، باید احداث شود. تاکنون سیستم های گرمایشی و سرمایشی ۵۰ درصد مدارس کشور نزدیک به ۱۳۰ هزار کلاس درس استانداردسازی شده و پیش بینی می شود تا پایان برنامه ششم توسعه نیز مابقی کلاس های درس استانداردسازی شود. تعهد خیران مدرسه ساز در سال گذشته ۹ هزار میلیارد ریال بود که ۴۰ درصد آن جذب شد.

۳۰ فروردین ۱۳۹۶

پیش بینی بازنشستگی ۵۹ هزار معلم در سال ۹۶ از سوی وزیر

دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش: تغییر شتاب زده در نظام آموزشی از ۴-۳-۵ به
۳-۳-۶، به دلیل عدم آمادگی زیرساخت های لازم، دوره ابتدایی را با کمبود نیرو و مقطع متوسطه را با تراکم مواجه کرد. انتقال نیروهای مازاد از وزارت آموزش و پرورش به دیگر دستگاه های دولتی میسر نیست. آموزش و پرورش برای سامان دهی نیروی انسانی مورد نیاز خود در مقطع ابتدایی، باید از نیروهای دوره متوسطه استفاده کند که برای معلمان انتقالی، دوره آموزش ضمن خدمت پیش بینی شده است. در سال ۹۵، حدود ۵۰ هزار نفر بازنشسته شده اند و در سال۹۶ هم همین تعداد بازنشسته پیش بینی می شود.

۲۹ فروردین ۱۳۹۶
رئیس سازمان مدارس غیر دولتی:

تهیه سند جامع مشارکت نیاز مبرم آموزش و پرورش است

گرد، رئیس سازمان مدارس غیردولتی: ما با دو هدف بزرگی که برعهده داریم هم باید توسعه مدارس غیر دولتی با رعایت بعد حاکمیتی و نظارتی را مد نظر داشته و هم از طرف دیگر به سراغ دستگاهها و نهادهای مختلف رفته تا بتوانیم از حمایت آنان در مشارکت آموزش وپرورش بهره مند گردیم. با توجه به تکلیف سازمان و درخواست شورای عالی آموزش وپرورش مبنی بر ارایه سند جامع مشارکت ما اهتمام داشتیم که تهیه سند بر مبنای پژوهش با توجه به سند تحول بنیادین صورت گیرد و امیدواریم با ارایه آن به شورای عالی آموزش وپرورش در آینده نزدیک شاهد تحولات خوبی در حوزه مشارکتی آموزش وپرورش باشیم.

۲۹ فروردین ۱۳۹۶
رئیس کل دادگستری استان کرمان:

تسریع در رسیدگی به اختلافات از مهمترین مزیت های نهاد داوری است

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: قضازدایی و تسریع در رسیدگی به اختلافات از مهمترین مزیت های نهاد داوری است.

۲۹ فروردین ۱۳۹۶

تعیین زمان قطعی دوره‌های مهارت آموزی/ اعلام اسامی تکمیل ظرفیت پس از تعیین تکلیف اولویت‌های انتخابی

حسینی مدیر کل امور اداری و تشکیلاتی وزارت آموزش و پرورش: در شرایط مشاغل تک ظرفیتی آزمون استخدامی اولویت با ایثارگران بوده و این مسئله در حالی است که در آگهی‌ها اعلام شده بود اولویت دوم و سوم مورد توجه قرار گیرد. اکنون بین سازمان سنجش و سازمان اداری و استخدامی اعلام نشدن اولویت‌های دوم و سوم محل اختلاف بوده و پس از تعیین این اولویت اعلام نتایج تکمیل ظرفیت انجام می‌شود. دانشگاه فرهنگیان و آموزش و پرورش آمادگی کامل برای برگزاری دوره‌های مهارت آموزی را داشته و اردیبهشت ماه زمان قطعی برای آغاز اجرای این دوره است.

۲۹ فروردین ۱۳۹۶
کاظمی در نطق میان دستور:

ایجاد نابرابری اجتماعی برنظر و رای مردم در انتخابات تاثیر می گذارد

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با انتقاد از چالش اداری و سیاسی فساد در کشور،گفت:فسادی که منجر به ایجاد نابرابری اجتماعی می شود به طور مستقیم برنظر و رای مردم در انتخابات تاثیر می گذارد.

۲۹ فروردین ۱۳۹۶

ادعاهای کاذب سودجویان برای فرار از پرداخت بدهی/ از افزایش پرونده‎های مدعیان ورشکستگی تا تعیین شعب تخصصی به منظور ساماندهی احکام

تقاضا برای ورشکستگی و صدور رأی در این زمینه در حالی رو به افزایش است که برخی از سودجویان برای فرار از پرداخت مالیات، بدهی و یا معوقات بانکی خود اعلام ورشکستگی صوری می‌کنند، هرچند جلوگیری از این امر نظارت بیشتر و دقیق‎تر بانک‎ها را طلب می‎کرد؛ اما دستگاه قضا برای ساماندهی این مسئله با تعیین شعب تخصصی مانعی برای جلوگیری از دور زدن قانون توسط این افراد شده است.

۲۹ فروردین ۱۳۹۶

تصویب یک فوریت طرح تعیین تکلیف استخدام معلمان حق‌التدریسی در وزارت آموزش و پرورش

گزارش// یک فوریت طرح تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش با موافقت نمایندگان به تصویب رسید. در جلسه علنی دیروز (سه‌شنبه) مجلس یک فوریت طرحی به تصویب رسید که در صورت موافقت مجلس با جزئیات آن دولت مکلف است حداکثر ظرف مدت یک‌سال کلیه نیروهای حق التدریسی مشمول این قانون را و همچنین معلمین حق التدریسی و آموزش یاران نهضت سواد آموزی را پس از گذراندن دوره های آموزشی بدون نیاز به شرکت در آزمون استخدامی به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآورد.

۲۹ فروردین ۱۳۹۶
معاون وزیر مطرح کرد؛

آسیب‌های انتخاب رشته توسط والدین بدون توجه به علایق دانش‌آموز

زرافشان، معاون متوسطه وزیر آموزش و پرورش: انتخاب رشته توسط اولیای دانش‌آموزان بدون توجه به مهارت‌ها و نظرات آنان صورت می‌گیرد و متأسفانه این امر بدون توجه به علایق دانش‌آموز، آسیب‌هایی را به همراه خواهد داشت. باید جوانان را به کارآفرینی تشویق کرد و با کسب مهارت و دانش در کنار یکدیگر، چرخ تولید و اشتغال را در جامعه به حرکت درآورد. انتخاب رشته دانش آموزان باید مبتنی بر آگاهی و کسب توانایی‌ها، استعدادها و علایق خود فرد باشد.

۲۹ فروردین ۱۳۹۶

بازنشستگی ۷۰ هزار تن در آموزش و پرورش و راه‌های جایگزینی نیروها

زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش: طی امسال و سال آینده ۷۰ هزار نیروی انسانی از آموزش و پرورش بازنشسته شده و خارج می‌شوند و نکته مهم آن است که ۷۰ درصد این نیروها مرد هستند، اما در روند بازنشستگی‌ها برعکس آن در حال وقوع است. براین اساس دولت مکلف شده برابر تعداد ردیف‌هایی که آموزش و پرورش برای استخدام درخواست می‌کند، اجازه جذب دانشجو از دانشگاه فرهنگیان و همچنین صدور مجوز ردیف‌های استخدامی از طریق دوره‌های یک ساله حرفه‌آموزی براساس ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان را بدهد.