۲۶ دی ۱۳۹۵

استمرار اجرای نظام رتبه بندی معلمان در سال ۹۶/ پیش بینی تخصیص ۴ هزار میلیاردی به نظام رتبه بندی

حسینی، مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش: به منظور اجرای نظام رتبه بندی معلمان، ۱۳۵۰ میلیارد تومان در شش ماهه دوم سال ۹۴ و ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در بودجه سال جاری تخصیص یافته است. در اجرای نظام رتبه بندی به طور میانگین حدود ۴۰۰ هزار تومان افزایش حقوق داشته ایم چرا که بیشتر افراد در رتبه های خبره و عالی قرار دارند. با اجرای نظام رتبه بندی، برخی کارکنان ترغیب شدند تا در دوره ابتدایی مشغول به کار شوند. پیش بینی می شود در سال ۹۶، حدود ۴ هزار میلیارد تومان به نظام رتبه بندی تخصیص یابد. اجرای نظام سنجش صلاحیت، نیازمند طی شدن فرآیندی است که پس از آماده شدن طرح مذکور در آموزش وپرورش به هیئت دولت ارسال میشود.

۲۶ دی ۱۳۹۵

بی‌توجهی به کسری اعتبار ۵۵ هزارمیلیاردریالی در بودجه برای پاداش پایان خدمت فرهنگیان

اولاد قباد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: کسری اعتبار اعلام شده برای سال ۹۶ حداقل ۵۵ هزار میلیارد ریال بابت پاداش پایان خدمت سال‌های ۹۵ – ۹۶ است که در بودجه پیش بینی نشده است. سه دلیل عمده برای کسری اعتبارات این وزارتخانه مدنظر است. نخست کسری اعتبار منتقل شده از سال‌های گذشته، عدم پیش بینی اعتبار مصوب مورد نیاز آموزش و پرورش براساس محاسبه واقعی بودجه پیشنهادی و همچنین تصویب برخی قوانین و ابلاغ برای اجرا در سطح دستگاه اجرایی در میانه سال که معمولا از قبل بودجه آن پیشنهاد نشده است.

۲۶ دی ۱۳۹۵

دانش آشتیانی: آموزش‌های رسمی نقش چندانی در تربیت دانش آموزان ندارند

دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش: هدف مدرسه، آموزش صرف نیست، بلکه هدف اصلی آن تربیت است. در بسیاری از کشورهای جهان، آموزش دروسی مانند ریاضی،‌ فیزیک و شیمی تنها وسیله ای برای رسیدن به اهداف تربیتی مورد نظر آن جامعه است، که باید در کشور ما نیز این نگرش به وجود آید. تفکیک نظام تعلیم و تربیت به بخش های آموزشی، پرورشی و پژوهشی کار درستی نیست و باید آموزش در قالب پژوهش و با هدف تربیت انجام شود. همه دستگاه ها در فرآیند تعلیم و تربیت موثر هستند و ‌دستگاه تعلیم و تربیت نقش سیاستگذاری در این فرآیند را به عهده دارد. آموزش های رسمی نقش چندانی در تربیت دانش آموزان ندارند، بنابراین همه به آموزش های غیررسمی روی آورده اند که که این امر به مدیریت نیاز دارد.

۲۶ دی ۱۳۹۵

در نظر گرفتن بحث سرانه مدارس نسبت به اعتبار ۴ هزار میلیارد تومانی مطالبات آموزش و پرورش

عباسی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: متأسفانه به مدارس رسیدگی نمی‌شود و مدیران مدارس با تنگناهای مالی مواجه هستند. در اعتبار ۴ هزار میلیارد تومانی مطالبات آموزش و پرورش بحث سرانه مدارس نیز دیده شده است. امیدواریم آموزش و پرورش بتواند تا ماه آینده سرانه مدارس را پرداخت کند و شرایطی پیش نیاید که مدیران مدارس مجبور شوند از خانواده‌ها کمک‌های اجباری دریافت کنند. کمک خانواده‌ها به مدارس به صورت داوطلبانه و در چارچوب انجمن اولیا و مربیان، اقدامی پسندیده است ولی نباید وجهی به صورت اجباری اخذ شود.

۲۶ دی ۱۳۹۵

خلاء فوق‌برنامه‌ها در ساعات عصرگاهی مدارس

فرشیدی، وزیر اسبق آموزش و پرورش: مدارس باید علاوه بر نقشی که در حیطه علم آموزی ایفا می‌کنند محیطی نشاط‌ آور و شاد برای دانش آموزان داشته باشند. باید ساعات حضور دانش آموزان در مدارس به گونه‌ای سامان یابد که فرصتی برای فعالیت‌های پرورشی و شکوفایی استعدادها باقی بماند. برای فعالیت های فوق برنامه پرورشی در عصرهای مدارس و تعطیلات با نیروی انسانی داوطلب برنامه ریزی کنیم.

۲۶ دی ۱۳۹۵
کارشناس آموزش و پرورش:

راه حل کاهش آلودگی هوا از آموزش و پرورش بیرون نمی‌آید

کارشناس مسایل آموزش و پرورش گفت: راه حل کاهش آلودگی هوا و نجات جان فرزندان ایران زمین از آموزش و پرورش بیرون نمی آید و باید فراتر از آن اقدام کرد.

۲۶ دی ۱۳۹۵

اختصاص ۳ میلیارد تومان برای تجهیز کتابخانه های مدارس

اکبرزاده، مدیرکل فرهنگی، هنری وزارت آموزش و پرورش: ۳ میلیارد تومان برای تجهیز کتابخانه های مدارس در نظر گرفته شده است که یک و نیم میلیارد تومان آن سهم وزارت آموزش و پرورش و یک و نیم میلیارد تومان دیگر هم سهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

۲۶ دی ۱۳۹۵

پیشنهاد تغییر تعطیلات تابستانی و تقسیم کشور به ۴ منطقه

نوید ادهم، دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش: نیاز نیست؛ تعطیلات تابستانی در همه کشور یکسان باشد، بلکه می‌توان با انعطافِ لازم نسبت به شرایط اقلیمی، برنامه مناسبی تنظیم کرد. زمانی که بحث تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا در کلانشهرها مطرح شد، آموزش و پرورش به شرطی با این تعطیلی موافقت کرد که اجازه بازنگری در تقویم آموزشی به آموزش و پرورش داده شود. این پیشنهاد در کارگروه مربوطه بررسی و به تصویب رسید. پس از آن طرح به دولت ارائه شد و در دولت هم به تصویب رسید. در حال حاضر نیز لایحه آن تقدیم مجلس شد. در صورت موافقت مجلس باید بتوانیم، زمانِ آموزش و سال تحصیلی را به گونه ای تنظیم کنیم که از این فرصت حداکثر استفاده به عمل بیاید. می‌توان کشور را به ۳ یا ۴ منطقه تقسیم کرد. استان‌هایی که از نظر هوایی مشابه هستند، می‌توان در یک گروه قرار داد و تعطیلات را متناسب با شرایط اقلیمی توزیع کرد.

۲۶ دی ۱۳۹۵

پیگیری مجلس نسبت به عدم پرداخت سرانه مدارس

سلیمی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی: سرانه‌ها به موقع پرداخت نمی‌شود و امروز مدیران مدارس با مشکلات متعددی مواجه هستند. چندین سال است که آموزش و پرورش با مشکل عدم پرداخت سرانه مدارس مواجه است. مدیران مدارس برای پرداخت بهای گاز، آب و برق، تهیه لوازم و مایحتاج مدارس دچار سختی شده‌اند و این واقعاً باعث خجالت و شرم است.

۲۶ دی ۱۳۹۵

جدید‌التألیف بودن کتاب‌های پایه یازدهم برای سال تحصیلی آینده

امانی طهرانی، مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری آموزش و پرورش: تألیف کتاب‌های پایه یازدهم آغاز شده است و همانطور که توزیع کتاب‌ها را در پایه دهم در سال تحصیلی جاری داشتیم، کتاب‌های پایه یازدهم نیز بدون تأخیر در اول مهر ماه سال آینده در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. تمام کتاب‌های پایه یازدهم جدید التألیف خواهند بود و این روند ادامه تغییراتی است که در پایه دهم داشته‌ایم و به پایه یازدهم رسیده است و در ادامه این تغییرات در پایه دوازدهم انجام خواهد شد.

۲۵ دی ۱۳۹۵
رئیس کمیسیون آموزش:

دولت در پرداخت سرانه مدارس تعجیل کند

زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: در مدارس مشکل پرداخت بهای آب، گاز، برق و حتی تلفن وجود دارد و بارها توسط این ادارات تهدید به قطع انشعاب شده‌اند. از دولت انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر تا حد امکان سرانه مدارس را پرداخت کند و به کمک آموزش و پرورش بشتابد تا مدارس مشکل نداشته باشند.

۲۵ دی ۱۳۹۵

نقش مدیران مدارس در مشارکت اولیا و خانواده‌ها در برنامه‌های تربیتی و آموزشی

میر شاه ولد، مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش: مدیران مدارس نقش مهمی در تقویت حس مشارکت جویی و نقش آفرینی دانش آموزان در فعالیت های مدرسه دارند.

۲۵ دی ۱۳۹۵

ادامه طرح رتبه بندی درسال۹۶/ کسری بودجه ۴هزار میلیاردی در آموزش و پرورش

اولاد قباد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی: در بودجه ۹۵ حدود ۴ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم و و تصور می کنم در بودجه ۹۶ نیز حدود ۴ الی ۶ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته باشیم که برای رفع این مشکل پیشنهاداتی ارائه کرده ایم. طرح رتبه بندی معلمان باید در سال ۹۶ نیز اجرا شود و با پیشنهاداتی که به کمیسیون تلفیق داده شده این طرح حتما ادامه خواهد داشت.

۲۵ دی ۱۳۹۵

ادامه طرح رتبه بندی درسال۹۶/ کسری بودجه ۴هزار میلیاردی در آموزش و پرورش

اولاد قباد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی: در بودجه ۹۵ حدود ۴ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم و و تصور می کنم در بودجه ۹۶ نیز حدود ۴ الی ۶ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته باشیم که برای رفع این مشکل پیشنهاداتی ارائه کرده ایم. طرح رتبه بندی معلمان باید در سال ۹۶ نیز اجرا شود و با پیشنهاداتی که به کمیسیون تلفیق داده شده این طرح حتما ادامه خواهد داشت.

۲۵ دی ۱۳۹۵

دولت با تصویب مجلس مکلف به هوشمند سازی رایگان مدارس شد

گزارش// نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را مکلف کردند با همکاری وزارت آموزش و پرورش تا پایان سال دوم اجرای برنامه با هوشمندسازی مدارس امکان دسترسی الکترونیکی را به صورت رایگان برای تمامی دانش آموزان شهرهای کمتر از ۲۰ هزار نفر و روستاها و حاشیه شهرهای بزرگ فراهم کند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین در بندی از این ماده مصوب کردند که دولت برای تامین هزینه های این ماده می تواند از مشارکت بخش غیردولتی استفاده کند، هزینه های مذکور به عنوان هزینه‌های قابل قبول مالیاتی تلقی می‌شود.