۳ اسف ۱۳۹۲

تفاوت های بنزین پاک با بنزین معمولی چیست؟

سید علی سید مومنی، رییس مهندسی فرآورده های شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، با تاکید بر کیفی بودن بنزین پاک عرضه شده درجایگاه های سوخت، افزود: این بنزین، ترکیبات و مشخصه های استاندارد را دارد و اطلاق واژه «پاک» بر آن به دلیل سازگار بودن آن محیط زیست است،

۳ اسف ۱۳۹۲

ترجمه اقتصاد مقاومتی در بخش مسکن، نفت وگاز و سیستم بانکی

آنچه باعث می‌شود درتقابل اقتصادی با غرب مشکل شویم، ضعف‌های داخلی است. باید معماری اقتصادی‌مان بگونه‌ای باشد که با رضایت یا عدم رضایت کشورهای غربی متلاطم نشود.

۲ اسف ۱۳۹۲

اولین گام زنگنه برای توسعه پالایشگاه های میعانات گازی در عسلویه

وزیر نفت در حکمی شهاب الدین متاجی را به سمت مشاور خود در امور توسعه پالایشگاه ها منصوب کرد./ ماموریت مشخص جنابعالی در این سمت، برنامه ریزی، پیگیری و انجام هماهنگی های لازم برای اجرای مجموعه پالایشگاه های میعانات گازی در منطقه شرق عسلویه با جلب همکاری همه بخش های مرتبط در صنعت نفت می باشد.

۲ اسف ۱۳۹۲

چرا تا به حال یک پالایشگاه نفتی در خارج از کشور ایجاد نکرده‌ایم؟

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: راهکار بعدی در این زمینه این است که ارزهای کشور را در بیرون از کشور سرمایه‌گذاری کنیم و درآمدهای آن را وارد کشور کنیم. چرا از آقایان می‌پرسیم که چرا تا به حال یک پالایشگاه نفتی در خارج از کشور ایجاد نکرده‌ایم در حالی که عربستان تاکنون چندین پالایشگاه نفتی خارج از کشور خود خریداری کرده است.

۲ اسف ۱۳۹۲
یک مصاحبه صریح با یکی از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست

وضعیت بنزین بحرانی نیست، بخصوص در تهران!

*پس وضعیت بنزین بحرانی نیست؟ رشیدی: نه؛ اصلا! یک طیف وسیعی از خودروهای لوکس همین بنزین را می زنند و مشکلی هم ندارند. ما فقط از نظر سلامتی مردم، کمی بحث داریم. *مجددا می پرسم. پس شما معتقدید وضعیت بنزین بحرانی و حاد نیست. رشیدی: نه! بحرانی نیست. مخصوصا در تهران که اصلا!

۱ اسف ۱۳۹۲

کاهش ۱۰ میلیون لیتری بنزین با ابطال کارت سوخت خودروهای فرسوده و موتور سیکلت ها

حسین هاشمی، معاون ستاد حمل و نقل سوخت کشور با بیان اینکه فاز اول ساماندهی مصرف سوخت تا پایان سال ۹۲ اجرایی می شود، افزود:برآورد شده که تا پایان سال ۴ میلیون لیتر مصرف بنزین کاهش خواهد یافت و پیش بینی می‌شود با برنامه‌ها و مدیریت ستاد و حمل سوخت در ۳ ماهه نخست سال ۹۳، ۱۰ میلیون از مصرف بنزین یارانه‌ای کاهش خواهد یافت.

۱ اسف ۱۳۹۲

تعیین نرخ خوراك پتروشیمی، تلنگری برای تركاندن بادكنك شاخص بورس

شاهین شایان آرانی، در خصوص ریزش چند هزار واحدی شاخص در روزهای اخیر گفت: تعیین نرخ خوراک پتروشیمی و اتفاقاتی از این قبیل که موجب بار منفی در بازار سرمایه می‌شوند به خودی‌خود نمی‌توانند سبب سقوط چند هزار واحدی شود و چنین اتفاقاتی كه به دلیل عدم پایداری بازار سرمایه است، همچون تلنگری موجب تركیدن حباب نازك بورس می‌شوند.

۱ اسف ۱۳۹۲

بررسی طرح ملی سند راهبردی مدیریت جامع انرژی در افق ١٤٠٤

حمیدرضا کاتوزیان، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت گفت: با هدف بررسی راهکارهای اجرایی شدن اهداف حوزه انرژی در برنامه پنجم توسعه، سومین سمپوزیوم بین المللی ایران ١٤٠٤ در پی فرصتی برای واکاوی و برطرف شدن دغدغه‌های صنعت نفت و بررسی فرصتها و چالشهای پیش روی توسعه کشور است.

۱ اسف ۱۳۹۲

اعتراض دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به افزایش قیمت خوراک پتروشیمی

رضایی با بیان این‌که بورس آبستن شوک بود به دلیل آنکه بی‌ترمز جلو می‌رفت اما افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در این حد کار درستی نبود، گفت: در واقع باید دولت برای افزایش درآمد‌های خود هزینه‌های تولید را کاهش می‌داد. در این حالت حداقل باید قیمت گاز مورد نیاز پتروشیمی‌ها افزایش دو برابری می‌یافت نه چهار تا پنج برابر.

۱ اسف ۱۳۹۲

حذف تبصره مربوط به گازهای همراه میدان‌های نفتی توسط مجلس

نمایندگان مجلس به منظور تامین نظر شورای نگهبان با صرف درآمد حاصل از فروش گاز تولیدی میدان‌های نفتی که در حال حاضر سوزانده می‌شود برای طرح‌های محیط زیست وزارت نفت مخالفت کردند.

۱ اسف ۱۳۹۲

با قانون فعلی هدفمندی یارانه‌ها به جایی نخواهیم رسید

محمد قاسمی، معاون اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: طرحی را به نام قانون مدیریت انرژی شروع کرده‌ایم تا در سال ۹۳ جایگزین قانون هدفمندی یارانه‌ها شود. اشکال اصلی ما به روند فعلی این است که در تولید، توزیع، انتقال و مصرف درست عمل نمی‌کنیم، بنابراین منحصر کردن بحث به مصرف‌کننده نهایی انرژی اولین خطای استراتژیک است.

۳۰ بهم ۱۳۹۲

غیر منطقی بودن خیرخواهی برای نپرداختن به فساد پرونده کرسنت

علیرضا زاکانی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: ما در بحث لایحه سومی که برای فساد به دادگاه لاهه فرستاده شد، علنی آن را مطرح نکردیم اما چندین بار با خود آقای لاریجانی و جهانگیری و برخی دوستان دیگر صحبت کردیم و بحثمان این بود که ما این نکته را علنی نمی‌کنیم اما نمی‌توانیم اجازه دهیم این خسارت به کشور وارد شود و از این رو دولت موظف است این لایحه را بدهد.

۲۹ بهم ۱۳۹۲
شکایت های گازی ترکیه از ایران در دادگاه لاهه

ادعای گران‌فروشی گاز با استناد به قرارداد کرسنت

ایران در مورد قرارداد اخیر نیز با شرکت عربی طرف قرارداد وارد یک چالش حقوقی کلان و چند میلیارد دلاری شده است که باخت ایران در آن پرونده روی قیمت صادرات گاز ایران به همه کشورهای طرف قرارداد یا طرف مذاکره از جمله ترکیه، عراق، پاکستان، عمان، هند و سوئیس تاثیرگذار خواهد بود.

۲۹ بهم ۱۳۹۲

تولید خودرو با توجه به سبد سوخت کشور باشد

معاون فناوری و امور بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به اینکه هم اکنون کشور در شرایط خوبی از توسعه خودروهای پایه گازسوز قرار دارد،خاطر نشان کرد: همانطور که در ابتدا گفته شد باید به دنبال تولید خودروهایی باشیم که سوخت آن در سبد سوخت کشور دیده شده است.

۲۹ بهم ۱۳۹۲

زاکانی: پتروشیمی های گازی حتی با خوراک ۱۷ سنتی هم بسیار سودآور هستند

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر این ۳ سنت ۱۷ سنت هم بشود باز هم اینها بسیار سودآور هستند البته حتماً ۴۰۰ درصد سود نخواهند کرد ولی متاسفانه برخی بدون اطلاعات و بعضی با سوء نظر تحلیل نادرست می نمایند تا نمایندگان را مجاب کنند قیمت را بالا نبرند.