۱ اسفند ۱۳۹۲

تعیین نرخ خوراك پتروشیمی، تلنگری برای تركاندن بادكنك شاخص بورس

شاهین شایان آرانی، در خصوص ریزش چند هزار واحدی شاخص در روزهای اخیر گفت: تعیین نرخ خوراک پتروشیمی و اتفاقاتی از این قبیل که موجب بار منفی در بازار سرمایه می‌شوند به خودی‌خود نمی‌توانند سبب سقوط چند هزار واحدی شود و چنین اتفاقاتی كه به دلیل عدم پایداری بازار سرمایه است، همچون تلنگری موجب تركیدن حباب نازك بورس می‌شوند.

۱ اسفند ۱۳۹۲

بررسی طرح ملی سند راهبردی مدیریت جامع انرژی در افق ١٤٠٤

حمیدرضا کاتوزیان، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت گفت: با هدف بررسی راهکارهای اجرایی شدن اهداف حوزه انرژی در برنامه پنجم توسعه، سومین سمپوزیوم بین المللی ایران ١٤٠٤ در پی فرصتی برای واکاوی و برطرف شدن دغدغه‌های صنعت نفت و بررسی فرصتها و چالشهای پیش روی توسعه کشور است.

۱ اسفند ۱۳۹۲

اعتراض دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به افزایش قیمت خوراک پتروشیمی

رضایی با بیان این‌که بورس آبستن شوک بود به دلیل آنکه بی‌ترمز جلو می‌رفت اما افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در این حد کار درستی نبود، گفت: در واقع باید دولت برای افزایش درآمد‌های خود هزینه‌های تولید را کاهش می‌داد. در این حالت حداقل باید قیمت گاز مورد نیاز پتروشیمی‌ها افزایش دو برابری می‌یافت نه چهار تا پنج برابر.

۱ اسفند ۱۳۹۲

حذف تبصره مربوط به گازهای همراه میدان‌های نفتی توسط مجلس

نمایندگان مجلس به منظور تامین نظر شورای نگهبان با صرف درآمد حاصل از فروش گاز تولیدی میدان‌های نفتی که در حال حاضر سوزانده می‌شود برای طرح‌های محیط زیست وزارت نفت مخالفت کردند.

۱ اسفند ۱۳۹۲

با قانون فعلی هدفمندی یارانه‌ها به جایی نخواهیم رسید

محمد قاسمی، معاون اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: طرحی را به نام قانون مدیریت انرژی شروع کرده‌ایم تا در سال 93 جایگزین قانون هدفمندی یارانه‌ها شود. اشکال اصلی ما به روند فعلی این است که در تولید، توزیع، انتقال و مصرف درست عمل نمی‌کنیم، بنابراین منحصر کردن بحث به مصرف‌کننده نهایی انرژی اولین خطای استراتژیک است.

۳۰ بهمن ۱۳۹۲

غیر منطقی بودن خیرخواهی برای نپرداختن به فساد پرونده کرسنت

علیرضا زاکانی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: ما در بحث لایحه سومی که برای فساد به دادگاه لاهه فرستاده شد، علنی آن را مطرح نکردیم اما چندین بار با خود آقای لاریجانی و جهانگیری و برخی دوستان دیگر صحبت کردیم و بحثمان این بود که ما این نکته را علنی نمی‌کنیم اما نمی‌توانیم اجازه دهیم این خسارت به کشور وارد شود و از این رو دولت موظف است این لایحه را بدهد.

۲۹ بهمن ۱۳۹۲
شکایت های گازی ترکیه از ایران در دادگاه لاهه

ادعای گران‌فروشی گاز با استناد به قرارداد کرسنت

ایران در مورد قرارداد اخیر نیز با شرکت عربی طرف قرارداد وارد یک چالش حقوقی کلان و چند میلیارد دلاری شده است که باخت ایران در آن پرونده روی قیمت صادرات گاز ایران به همه کشورهای طرف قرارداد یا طرف مذاکره از جمله ترکیه، عراق، پاکستان، عمان، هند و سوئیس تاثیرگذار خواهد بود.

۲۹ بهمن ۱۳۹۲

تولید خودرو با توجه به سبد سوخت کشور باشد

معاون فناوری و امور بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به اینکه هم اکنون کشور در شرایط خوبی از توسعه خودروهای پایه گازسوز قرار دارد،خاطر نشان کرد: همانطور که در ابتدا گفته شد باید به دنبال تولید خودروهایی باشیم که سوخت آن در سبد سوخت کشور دیده شده است.

۲۹ بهمن ۱۳۹۲

زاکانی: پتروشیمی های گازی حتی با خوراک 17 سنتی هم بسیار سودآور هستند

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر این 3 سنت 17 سنت هم بشود باز هم اینها بسیار سودآور هستند البته حتماً 400 درصد سود نخواهند کرد ولی متاسفانه برخی بدون اطلاعات و بعضی با سوء نظر تحلیل نادرست می نمایند تا نمایندگان را مجاب کنند قیمت را بالا نبرند.

۲۹ بهمن ۱۳۹۲

معاون اول رئیس جمهور: قیمت بنزین امسال افزایش نمی‌یابد

امسال هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین نداریم و این بحث‌ها شایعه است.

۲۸ بهمن ۱۳۹۲
گزارش عملکرد ٦ ماه وزارت نفت به رئیس جمهور

افتتاح فازهای 12، 17 و 18 پارس جنوبی تا شهریور 93

وزیر نفت از افزایش ٢٥ درصدی صادرات نفت خام و میعانات گازی در ماههای اخیر خبر داد و گفت: صادرات نفت در شرکت ملی نفت ایران متمرکز است./تا پایان سال آینده ١٢٠ میلیون متر مکعب گاز به تولید کشور افزوده می شود.

۲۸ بهمن ۱۳۹۲

توکلی: بازار بورس، بازار رقابت کنندگان است نه بازار رانت خواران

بنده با رانت خواری حتی برای بازنشستگان نیز مخالف هستم. هیچکس نباید رانت خواری کند./ سود واحدهای پتروشیمی در سال 90 که افزایش قیمت ارز آغاز شد 2.2 برابر سرمایه اولیه خود در یک سال بود؛ در همین حال در سال 91 نیز 3.5 برابر سرمایه خود سود بردند که این سودها برای اشخاص و همچنین صنعت پتروشیمی نامناسب است.

۲۸ بهمن ۱۳۹۲

زاکانی: زنگنه به دنبال تفاهم در پرونده کرسنت بود

زنگنه به دنبال تفاهم در پرونده کرسنت بود در حالی که وقتی ما می‌دانیم صورت مسئله چیست نباید اشتباه کنیم چراکه اگر بخواهیم تفاهم کنیم باید مسیر دیگری را رفت در حالی که ما اسناد و مدارکی داریم که نشان می‌دهد در اینجا فساد وجود دارد لذا اگر فساد را ثابت کنیم اصل قرارداد زیر سوال می‌رود.

۲۸ بهمن ۱۳۹۲
دیدار روحانی از وزارت نفت

رئیس جمهور: نفت فقط اقتصاد نیست، نفت همه چیز است

نفت فقط اقتصاد نیست، نفت همه چیز است، سیاست، سیاست خارجی و امنیت ملی است. از این رو بسیار مهم است./شدت مصرف انرژی با قیمت حل نمی شود، باید تکنولوژی را بهینه سازی کنیم./وقتی سرمایه می آید، به دنبالش تکنولوژی خواهد آمد.

۲۸ بهمن ۱۳۹۲

موکول شدن بهره‌برداری از فازهای غیراولویت دار پارس جنوبی به دولت دوازدهم؟!

در حالی که بهره برداری کامل از ۵ فاز اولویت دار پارس جنوبی تا پایان سال ۹۳ در برنامه وزارت نفت قرار دارد، معاون امور مهندسی وزیر نفت معتقد است توسعه فازهای جدید میدان گازی پارس جنوبی ۱۳۵ ماه زمان نیاز دارد.