۱۳ بهمن ۱۳۹۲

تاسیس ستاد بهینه‌سازی مصرف انرژی؛ اقدام موثر برای جبران تاخیری چندساله

اگر الگوی مصرف انرژی در کشور اصلاح نشود، اعمال سیاستهای قیمتی کارآیی بلندمدتی نخواهد داشت و شنیده می‌شود که در بودجه سال ۱۳۹۳ نیز بیشترین تاکید مجدد بر همین سیاستهای قیمتی است.

۱۳ بهمن ۱۳۹۲

واگذاری بازاریابی نفت به پیمانکاران خارجی‌ در نسل جدید قراردادهای نفتی

علی کاردر، معاون شرکت ملی نفت با تشریح جزئیات بیشتر از تدوین نسل جدید قراردادهای نفتی ایران، نزدیک کردن نرخ سودآوری قراردادها به متوسط جهانی را یکی از این ویژگی‌ها اعلام کرد و گفت: در قراردادهای جدید احتمال دارد بازاریابی بخشی از نفت تولیدی میدان به پیمانکار خارجی واگذار شود.

۱۳ بهمن ۱۳۹۲

جزئیات بیشتر از نشست مشترک دولت و مجلس/ برق و گاز با شیب ملایم و بنزین با شیب تند هدفمند می‌شود

یک نماینده مجلس شورای اسلامی از تشریح سناریوی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در جلسه مشترک دولت و مجلس توسط رئیس جمهور خبر داد وگفت: رئیس جمهور معتقد بود افزایش قیمت گازوئیل نیز به دلیل تاثیر بر حمل و نقل با شیب متوسط و نرم خواهد بود اما قیمت بنزین نسبت به دیگر حامل های انرژی بخاطر آلودگی هوا و تاثیر کم بر تولید با شیب تندتری افزایش می یابد.

۱۲ بهمن ۱۳۹۲

پیوندی: خصوصی سازی بیش از تحریم به پتروشیمی ضربه زد

محمد حسن پیوندی، قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی در مورد وضعیت خصوصی سازی پتروشیمی در حال حاضر گفت: اکنون قانون خصوصی سازی در بخش پتروشیمی کاملا اجرا شده است و دیگر کاری نمی‌شود کرد.

۱۲ بهمن ۱۳۹۲

وعده جدید خودروسازها برای یورو 4 کردن خودروها از تیر 93

براساس این تفاهم‌نامه از اول تیرماه سال آینده همه خودروهای بنزین‌سوز مجهز به استاندارد یورو4 خواهند شد. البته در این میان سازمان محیط زیست نیز متعهد شد تا از شرکت نفت برای توزیع گسترده سوخت یورو4 پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

۱۲ بهمن ۱۳۹۲

پیش بینی 5 تا 7 سنتی شدن خوراک با مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس!

سردار حسین دقیقی، مدیرعامل ساتا با اشاره به اینکه کارگروه کارشناسی دولت متشکل از نماینده وزارت نفت و انجمن صنفی است، گفت: بر اساس فرمول پیشنهادی کمیسیون تلفیق مجلس نرخ خوراک پتروشیمی ها حدود ۵ تا ۷ سنت برآورد خواهد شد اما تصمیم نهایی در کمیته تخصصی دولت گرفته خواهد شد.

۱۲ بهمن ۱۳۹۲

عدم تعیین تکلیف کارمزد جایگاه های CNG با عدم برگزاری جلسات شورای اقتصاد

در این نامه با اشاره به موافقت بیژن زنگنه وزیر نفت به منظور افزایش نرخ کارمزد جایگاه داران CNG در مهر ماه سالجاری، آمده است: این لایحه پیشنهادی وزارت نفت برای تصویب و ابلاغ به شورای اقتصاد ارائه شد اما با گذشت نزدیک به ۴ ماه از نامه وزیر نفت، شورای اقتصاد تاکنون تشکیل جلسه نداده است.

۱۲ بهمن ۱۳۹۲

اظهارات عجیب وزیر نفت درباره نگرانی مردم از افزایش قابل توجه قیمت حامل های انرژی

وزیر نفت با تاکید بر اینکه هنوز میزان افزایش هریک از حامل‌های انرژی مشخص نیست، درباره نگرانی مردم از افزایش قابل توجه قیمت حامل های انرژی در سال 93 افزود: این نگرانی کسانی است که از وجود این دولت نگران هستند.

۱۲ بهمن ۱۳۹۲

مصوبه ستاد تدابیر درباره نرخ گاز پتروشیمی‌ها غیرقانونی است/اجرا نمی کنیم

احمد مهدوی، رئیس انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه دولت از دادن تخفیف مندرج در قانون به خوراک مایع پتروشیمی‌ها استنکاف می‌کند،‌گفت: مصوبه ستاد تدابیر درباره گاز پتروشیمی‌ها غیر قانونی است و به همین دلیل آن را اجرا نکردیم.

۱۲ بهمن ۱۳۹۲

تکمیل زنجیره ارزش پتروشیمی فراموش شده است

پویان رنجبر، کارشناس انرژی با اشاره به ارزش 2.15 دلاری واردات هر کالای نهایی پتروشیمی به کشور گفت: ارزش صادرات محصولات پتروشیمی ایران به ازای هر واحد کالا تنها 0.75 دلار است.

۱۱ بهمن ۱۳۹۲

زمان تشکیل جلسه ‌فوق‌العاده تلفیق برای تعیین نرخ خوراک پتروشیمی

حسین‌علی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون تلفیق مجلس گفت: اختلاف نظر نمایندگان مجلس در صحن علنی در مورد دو مصوبه مربوط به قیمت مواد اولیه پتروشیمی ها بود که کمیسیون تلفیق برای بررسی و اصلاح این دو بند، فردا (شنبه) تشکیل جلسه می دهد.

۱۱ بهمن ۱۳۹۲
توجیه عجیب برای ارزان فروشی خوراک گاز!

به جای افزایش قیمت خوراک پتروشیمی ها، از سوزانده شده گازهای همراه جلوگیری کنید!

مرتضی عزیزی، مدیرعامل هلدینگ نفت و گاز پارسیان گفت: مابه‌التفاوت خوراک 7 تا 13 سنتی به اعتقاد وزارت نفت کمک 302 میلیون دلار را عاید صنعت پتروشیمی می‌کند، درحالیکه سالانه 5 برابر این میزان گاز در مسجد سلیمان و خارک بدون مالیات، درآمد و ارزش افزوده سوخته می‌شود.

۱۰ بهمن ۱۳۹۲
مارژیک، نماینده شرکت نفت توتال فرانسه:

قراردادهاي نفتي ايران براي غرب خیلی سودآورتر از قبل خواهد شد

مارژیک نماینده شرکت نفت توتال فرانسه گفت: از این به بعد قراردادهای نفت وگاز ایران برای شرکت های غربی خیلی سودآور تر از قبل خواهد شد.

۱۰ بهمن ۱۳۹۲

عده ای در مجلس و دولت صاحب منافعی از قیمت ارزان خوراک پتروشیمی هستند

موید حسینی صدر گفت: البته کمیسیون تلفیق فرمولی پیشنهاد کرده که بر اساس آن، قیمت خوراک پتروشیمی 15ونیم سنت می شود منتها نگرانیم که این فرمول را در بیرون دستکاری و تفسیر کنند و جوری محاسبه کنند که ارقام پایین تری مثل 10 سنت و12 سنت ارائه شود.

۱۰ بهمن ۱۳۹۲

عمده قاچاق گازوئیل است/دولت و مجلس فقط روی گرانی بنزین تمرکز نکنند

عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان اینکه پیشنهاد مشخصی برای افزایش نرخ حامل های انرژی ندارم، تصریح کرد: نباید فقط روی افزایش قیمت بنزین تمرکز شود، باید با دید درست به شرایط فعلی اقتصاد کشور، تمامی فرآورده های نفتی به طور مناسب مورد تعدیل قیمت قرار بگیرند.