۲۶ اسفند ۱۳۹۲

انتصاب مدیر جدید برنامه‌ریزی شرکت ملی گاز ایران

حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با صدور حکمی، حسن منتظر تربتی رئیس مرکز دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران را به عنوان مدیر جدید برنامه‌ریزی شرکت ملی گاز منصوب کرده است.

۲۶ اسفند ۱۳۹۲

اجرای 13 پروژه جدید در حوزه‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر درسال 92

این پروژه‌ها به ارزشی افزون‌بر 308 میلیارد ریال و 2.5 میلیون دلار و هفت میلیون یورو در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور اجرا شده است.

۲۶ اسفند ۱۳۹۲

برنامه‌ریزی وزارت نیرو برای ساخت ۳۰ هزارمگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی

وزیر نیرو با بیان اینکه سالی پرتلاش و پرتحرک در انتظار صنعت آب و برق است، گفت: در دولت تدبیر و امید، عملیات اجرایی ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی کشور آغاز می‌شود.

۲۶ اسفند ۱۳۹۲

ساخت پالایشگاه کوچک در امریکا با ادامه اجرای قانون منع صادرات نفت خام

پالایشگاه کوچک شرکت بی پی با هدف پالایش نفت خام و صادرات فرآورده های نفتی در هاستون ساخته خواهد شد، زیرا قانون منع صادرات نفت خام در امریکا اجازه صادرات نفت خام را به هیچکدام از شرکتهای نفتی نمی‌دهد.

۲۵ اسفند ۱۳۹۲

تعیین اولویت های فناوری تولید و مصرف انرژی در ١٠ حوزه

محمدرضا مقدم، معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری گفت: با مطالعات گسترده و با استفاده از دیدگاه بسیاری از کارشناسان و متخصصان هم اکنون اولویت های فناوری در ١٠ حوزه در زمینه تولید و مصرف انرژی تعیین شده است. بر این اساس توجه به این اولویت ها برای افزایش بهره وری و کارایی در صنعت نفت ضروری است.

۲۵ اسفند ۱۳۹۲

اصرار عجیب جایگاه داران سوخت به عرضه تک نرخی بنزین!

رئیس هیئت مدیره کانون کارفرمایی جایگاههای اختصاصی بنزین کشور گفت: ابتدا باید عرضه سوخت تک نرخی شود، که با اینکار مشکلات ایجاد شده به تبع عرضه دونرخی و چند نرخی سوخت و سواستفاده های پیش آمده برطرف می شود و جلوی این راه برای قاچاق سوخت هم گرفته خواهد شد، همچنین تک نرخی شدن با کاهش ناهنجاری ها به عرضه مطلوب تر سوخت کمک شایانی می کند.

۲۵ اسفند ۱۳۹۲

ابلاغ الگوی قراردادی همسان برای شرکتهای خدمات انرژی تا پایان سال

سید عماد حسینی، معاون امور مهندسی وزیر نفت گفت: قرارداد همسان شرکت­ های خدمات انرژی (اسکو) به عنوان زیرساخت مناسبی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش بهره­ وری در مصرف انرژی، نهایی شده و پس از تأیید معاونت امور حقوقی وزارت نفت تا قبل از پایان سال، ابلاغ خواهد شد.

۲۵ اسفند ۱۳۹۲

پیشنهاد بیات برای استفاده از مابه التفاوت یک میلیارد دلاری تغییر نرخ خوراک پتروشیمی

این عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به مابه التفاوت نرخ خوراک با مصوبه اخیر مجلس گفت: حدود یک میلیارد دلار مابه التفاوت نرخ خوراک است که باز پیشنهاد می‌دهیم این مبلغ در امور جاری هزینه نشود بلکه به همراه منابع حاصل از واگذاری در اختیار کسانی قرار گیرد که زنجیره پتروشیمی را توسعه می‌دهند.

۲۵ اسفند ۱۳۹۲

سه ویژگی مهم شرکت های خدمات انرژی چیست؟

در قراردادهای شرکت‌های خدمات انرژی، کل هزینه و سود سرمایه‌گذاری برای افزایش کارایی مصرف حامل‌های انرژی و جلوگیری از هدررفت و تلفات در بخش‌های ساختمانی، صنعتی و روشنایی معابر از ناحیه ارقام هزینه‌های صرفه‌جویی شده به دلیل کاهش مصرف انرژی، تادیه و تسویه می‌شود.

۲۵ اسفند ۱۳۹۲

۸ سوال مهم درباره کیفیت و میزان آلایندگی بنزین پتروشیمی ها

مستندات و مدارک سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نفت برای آلاینده بودن بنزین پتروشیمی‌ها و به خصوص میزان بنزن بالای آن چیست؟/با توجه به عدم لغو تحریم فروش بنزین به ایران توسط آمریکا و تشدید تحریم های مالی و بیمه ای ایران توسط کشورهای غربی در دو سال اخیر، آیا اساسا چند برابر کردن واردات بنزین امکان‌پذیر است؟

۲۵ اسفند ۱۳۹۲

سناریوی احتمالی بنزین برای فاز دوم هدفمندی یارانه ها

براساس آخرین تصمیم گرفته شده و قوی ترین سناریویی که احتمال اجرای آن زیاد بوده است تغییر قیمت بنزین سهمیه ای تا 700 تومان و قیمت بنزین آزاد تا 1200 تومان است.

۲۵ اسفند ۱۳۹۲

آمریکا مشکلی با میزان فعلی صادرات نفت ایران ندارد

این مقام آمریکایی در پاسخ به سوالی در مورد اطلاعات منتشر شده از صادرات نفت ایران گفت، هیچ نگرانی ای در این مرحله وجود ندارد. نوسانات ماه به ماهی در سطح (صادرات) نفت وجود خواهد داشت. آنچه مدنظر ماست مجموع رقم صادرات در بازه زمانی مذکور است.

۲۴ اسفند ۱۳۹۲

تاکید حسن تاش بر شکست سیاستهای قیمتی در اجرای فاز اول هدفمندی یارانه ها

آمارها نشان‌ می‌دهد که اصلاح قیمتها بر روند مصرف بسیار کم تاثیر بوده است و آنجا هم که مصرف انرژی کاهش یافته است ناشی از ارتقای بهره‌وری نبوده بلکه ناشی از رکود اقتصادی و کاهش تولید ملی بوده است./قبل از هرچیز باید کار از دست تفکری که شکست خورده است گرفته شود. من با اجرای مرحله دوم بدون ارزیابی کاملا دقیق دلایل شکست مرحله اول و آثار و پی‌آمدهای آن، مخالفم.

۲۴ اسفند ۱۳۹۲

پایبندی ایران به قرارداد صادرات گاز به پاکستان

وزیر نفت با تاکید بر اینکه پاکستان هم نسبت به امضای این قرارداد صادرات گاز طبیعی متعهد باشد، تصریح کرد: برای ایران اظهار نظرات ملاک عمل نیست و اصول قرارداد صادرات گاز ملاک تصمیم گیری خواهد شد.

۲۴ اسفند ۱۳۹۲

موافقت وزارت نفت با ساخت پالایشگاه نفت در مرز کردستان

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: خوشبختانه وزارت نفت نیز با احداث یک پالایشگاه نفت در مرز کردستان موافقت کرده، به این اتحادیه اختیار داده است که پیگیریهای لازم را انجام دهد.