۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

مذاکرات ایران و روسیه برای قرارداد 8 تا 10 میلیاردی در زمینه انرژی

مسکو و تهران در حال مذاکراه برای امضای قراردادی ۱۰ میلیارد دلاری در حوزه انرژی هستند که تاثیرپذیری تحریم های غرب علیه ایران را کاهش می دهد.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

عقد قرارداد بزرگ نفتی میان ایران و کردستان عراق

جمهوری اسلامی ایران و کردستان عراق با امضای یک قرارداد جدید نفتی علاوه بر توافق به منظور تهاتر نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی، زمینه توقف قاچاق نفت و فرآورده نفتی را فراهم کردند.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

خلع ید پیمانکار چینی توسعه دهنده میدان نفتی آزادگان

پیمانکار چینی طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی (CNPCI) که پیشتر به دلیل وقت کشی در توسعه این میدان، از بیژن زنگنه، وزیر نفت کارت زرد گرفته بود، با پایان اولتیمام ٩٠ روزه وزارت نفت و ادامه روند نامطلوب فعالیت در این میدان، خلع ید می شود.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

جهانگیری: با حذف واسطه ها، میزان صادرات نفت ایران افزایش پیدا کرد

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور گفت: متاسفانه فروش نفت در دوره های گذشته به دست واسطه ها افتاده بود که با حذف آنها، میزان صادرات نفت کشور افزایش پیدا کرد.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

بهبود وضعیت هوای شهرها با توقف تولید بنزین پتروشیمی!

موید حسینی‌صدر، سخنگوی فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس، با غیرمتعارف خواندن تولید بنزین در پتروشیمی‌ها، گفت: تولید بنزین در پتروشیمی‌ها به جهت گران تمام شدن و همچنین آلایندگی متوقف شد.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۳
جزئیاتی از نحوه خرید و کیفیت بنزین پتروشیمی ها

اشکالات و تناقضات متعدد اطلاعیه اخیر پالایش و پخش درباره بنزین پتروشیمی

جلیل سالاری، قائم‌مقام سابق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به اطلاعیه اخیر این شرکت درباره کیفیت بنزین پتروشیمی گفت: این گزارش به جهات عدیده‌ای قابل نقض است و می‌تواند سرپوشی بر علت واردات باشد./ بنزینی که بر اساس استاندارد ملی توزیع می‌شود، بر اساس کتابچه قدیمی استانداردها است و در آن کتابچه اصلاً صحبتی از آروماتیک و درصد بنزن در بنزین نیست.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

نادران: پتروشیمی های بالادستی گازی برای سود بیشتر، ثروت ملی را تاراج کردند

الیاس نادران، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: در بحث پتروشیمی هم که امسال شما دیدید در مجلس بحث قیمت خوراک پتروشیمی و این ها شد، همه ی اصرار مجلس به این است که شما اگر خام پتروشیمی را که صادر می کنید، یک مرحله فرآوری کنید، نه بیشتر؛ همین، بیش از دویست هزار شغل ایجاد می کند، بیش از دویست هزار شغل پایدار در کشور میتواند ایجاد کند.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

مهدوی: تفکیک نرخ خوراک و سوخت گاز پتروشیمی ها هم به نفع دولت و هم به نفع صنعت پتروشیمی است

دبیر انجمن کارفرمایان پتروشیمی با بیان اینکه امید است در سال جدید ماهانه یک میلیارد و 200 میلیون دلار ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی به بازار عرضه شود، گفت: تفکیک این دو مورد (نرخ سوخت و خوراک گاز پتروشیمی) هم به نفع دولت و هم به نفع صنعت پتروشیمی است.

۸ اردیبهشت ۱۳۹۳

پیشرفت لاک پشتی توسعه فازهای 15 و 16 پارس جنوبی در هشت ماه اخیر

علی‌اکبر شعبان‌پور، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، با بیان اینکه فازهای 15 و 16 پارس جنوبی، 92 درصد پیشرفت دارد، اظهار کرد: فاز 15 و 16 دارای 4 پالایشگاه است که هر پالایشگاه قادر است 10 میلیون متر مکعب گاز در روز تصفیه و تولید و به شبکه سراسری گاز منتقل کند.

۸ اردیبهشت ۱۳۹۳

برنامه زمانی توسعه فاز 15 و 16 پارس جنوبی

قرارداد توسعه فاز 15 و 16 پارس جنوبی تیرماه 1385 میان شرکت ملی نفت ایران و قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) – پیمانکار بخش خشکی- و شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران -پیمانکار بخش دریایی- امضا شد. توسعه این دو فاز بر اساس برنامه زمانی ارائه شده از سوی پیمانکاران طرح به وزارت نفت، مردادماه سال ۱۳۹۴ – ده ساله – تکمیل خواهد شد.

۸ اردیبهشت ۱۳۹۳

زنگنه: امسال 5 فاز پارس جنوبی وارد مدار می شود

وزیر نفت با بیان اینکه امسال 5 فاز پارس جنوبی وارد مدار تولید می‌شود، گفت: رئیس جمهور تاکید بسیار زیادی بر تکمیل و توسعه فازهای پارس جنوبی دارد و تکمیل این فازها از اولویت‌های اساسی وزارت نفت به شمار می‌رود.

۸ اردیبهشت ۱۳۹۳

بررسی راهکارهای کاهش تلفات برق توسط مرکز پژوهش های مجلس

مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی درباره راهکارهای کاهش تلفات برق آورده است: تلفات برق در شبکه های تولید، انتقال و توزیع برق ایران بخش قابل توجهی از سرمایه گذاری کشور را در این شبکه ناکارآمد کرده است.

۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

ثبات میزان تولید نفت ایران در 16 ماه گذشته

اداره اطلاعات انرژی آمریکا از ثبات ۱۶ ماهه تولید نفت ایران خبر داد و اعلام کرد در ۴ ماه نخست سال ۲۰۱۴ که توافق هسته ای ژنو اجرایی شده تولید روزانه نفت ایران در رقم ۲.۸ میلیون بشکه باقی مانده است.

۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

محتشمی پور: راه حل مشکل پتروشیمی کشور، احداث شهرک های تخصصی نیست

رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی ایران گفت: اینکه ما فکر کنیم الان نیاز داریم به یک شهرک جدید یا باید یک زیرساخت جدیدی ایجاد کنیم این یک حرف اشتباهی است. مشکل ما این نیست. ما الان نیاز داریم به اینکه موانع دیگری که در راه توسعه سرمایه گذاری است را از بین ببریم تا بتوانیم سرمایه های جدیدی که می آیند را در جهت انجام فعالیت های توسعه ای هدایت و مدیریت کنیم.

۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

لزوم فعالیت جدی تر شرکتهای چینی جهت باقی ماندن در صنعت نفت ایران

علی ماجدی، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت با بیان اینکه شرکت های چینی در صورت تمایل برای ادامه کار در بخش های بالادستی نفت، باید جدی تر و با عزم بیشتری فعالیت کنند، درباره توسعه میدان آزادگان جنوبی و اولتیماتوم به حضور شرکت سی ان پی سی در این میدان گفت: مشکلات در زمینه همکاری با این شرکت چینی بسیار زیاد است.