۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

وزارت نفت با سازندگان داخلی قرارداد دلاری می بندد

رضا پدیدار، رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت از توافق با وزیر نفت در خصوص عقد قراردادهای دلاری به منظور مصون ماندن از نواسانات نرخ ارز با سازندگان تجهیزات صنعت نفت خبرداد.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

وزارت نفت موظف به توقف افزودن حلال های صنعتی پتروشیمی به بنزین شد!

با موافقت دولت و در راستای حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی هوا به ویژه هوای کلانشهرها، وظایف دستگاه های اجرایی برای مقابله با آلودگی هوا ابلاغ شد. بر این اساس، وزارت نفت موظف به توقف افزودن حلال های صنعتی تولیدی واحدهای پتروشیمی با عنوان اکتان افزا و پتروبنزین، شده است.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

برنامه ریزی برای ساخت 8 پالایشگاه کوچک 60 هزار بشکه ای توسط بخش خصوصی

با فراخوان عمومی در آینده نزدیک، عملیات اجرایی ساخت ٨ پالایشگاه کوچک، هر کدام با ظرفیت 60 هزار بشکه میعانات گازی در عسلویه به بخش خصوصی واگذار می شود. ساخت پالایشگاه تا بازاریابی، فروش و صادرات محصولات تولیدی پالایشگاه بر عهده بخش خصوصی است و میعانات گازی که به عنوان خوراک در این پالایشگاه مصرف می شود با قیمت روز به آنها فروخته می شود.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

ابلاغ نرخ جدید حامل های انرژی توسط معاون اول رئیس جمهور

هیئت وزیران در راستای اجرای مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها، نرخ جدید حامل های انرژی را ابلاغ کرد. بر این اساس، نرخ بنزین موتور هر لیتر، برای بخش حمل و نقل، به ترتیب 7000ریال (قیمت اول) و 10000ریال (قیمت دوم) و بنزین سوپر، هر لیتر 8000 ریال (قیمت اول) و 11000ریال (قیمت دوم)، همچنین قیمت نفت گاز برای بخش حمل و نقل، هر لیتر 2500ریال (قیمت اول) و 5000 ریال (قیمت دوم) تعیین شد.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

زنگنه: واردات گاز از ترکمنستان به میزان قبلی ادامه خواهد داشت

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، در دیدار با هئیت اقتصادی کشور ترکمنستان گفت: ایران می‌خواهد زمینه را برای صادرات کالا در قبال خرید گاز از ترکمنستان فراهم کند.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

مهدوی: ماهانه حدود یک میلیارد دلار ارز توسط پتروشیمی ها وارد بازار میشود

احمد مهدوی، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، نسبت به انتقادات اخیر معاون اول رئیس جمهور در مورد عملکرد ارزی پتروشیمی‌ها پاسخ داد و گفت: ما حاضریم این موضوع را ثابت کنیم که ارزهای صادراتی را وارد بازار کرده‌ایم و این موضوع می‌تواند از طریق ارز فروخته شده توسط پتروشیمی‌ها به صرافی‌های مجاز بررسی شود.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

جزئیات طرح جایگزینی یارانه نقدی با کارت اعتباری انرژی (سهمیا)

نصرت الله سیفی، مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت: در ایران برای حامل‌های انرژی مختلف مانند بنزین، گازوییل، برق، گاز، گاز مایع، آب و … یارانه پرداخت می‌شود که قرار است همه این حامل‌های انرژی در قالب کارت اعتباری انرژی ساماندهی شوند.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

درخواست سازندگان تجهیزات نفت از زنگنه مبنی بر توجه به ساخت داخل در صنعت نفت

در دیدار اخیر مدیران یکی از تشکل‌های سازنده تجهیزات صنعت نفت با وزیر نفت، این مدیران ۱۰ خواسته مهم خود از این وزارتخانه را مطرح کردند که مقابله جدی با خرید کالاهای خارجی دارای مشابه داخلی، تاسیس بانک صنعت نفت برای حمایت ازسازندگان و ممنوعیت خرید کالاهای صنعت نفت از چین و هند، از جمله این خواسته ها بوده است.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

برنامه سازمان محیط زیست برای آنالیز سوخت در بازه های زمانی 3 ماهه

اداره کل نظارت بر صادرات و مبادلات نفت، هر محموله ای که از پالایشگاه ها دریافت می شود را بررسی کرده و از صحت، سلامت و کیفیت آن اطمینان حاصل می کند. / به منظور بررسی کیفیت سوخت یورو ٤ در کشور، سازمان حفاظت از محیط زیست، کیفیت سوخت را هر ٣ ماه یکبار پایش می کند.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

خروج محصولات پتروشیمی از بورس، زمینه ساز رانت در فروش این محصولات

در حالی مدیران شرکت ملی پتروشیمی از لزوم خروج عرضه محصولات پتروشیمی از بورس کالا صحبت می‌کنند که جایگزین این شیوه فروش همان شیوه قدیمی حواله‌ای-رانتی است و در عین حال مشکلات فعلی بازار نیز از مداخلات قیمتی وزارت صنعت ناشی می‌شود.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

در سال 92، 30 میلیارد دلار سوخت مایع در نیروگاهها به دلیل کمبود گاز سوزانده شد

حمیدرضا عراقی، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران، با اعلام اینکه با افزایش ظرفیت تولید گاز به میزان ٨٠ میلیون متر مکعب از پارس جنوبی، مصرف سوخت میان تقطیر در نیروگاهها کاهش خواهد یافت، یکی از راه های مدیریت سوخت در زمستان امسال را واردات گاز از ترکمنستان و صادرات گاز تولید شده به ترکیه برشمرد.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

مشکل اساسی صنایع پتروشیمی، فروش مواد پتروشیمی خارج از بورس است

رضازاده، رئیس اتحادیه صنعت پلاستیک با بیان اینکه اقدام شرکت‌های پتروشیمی در فروش محصولات خود خارج از بورس کالا، غیر قانونی است، گفت: وزیر صنعت به جای اصلاح تصمیمات گذشته خود، دستور خروج محصولات پتروشیمی از بورس را داد که تولید را ورشکست می کند.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

بنزین پتروشیمی در تهران توزیع نشده است/ بنزین وارداتی استاندارد نبوده است

جلیل سالاری، قائم مقام سابق شرکت ملی پالایش و پخش با اشاره به اینکه بنزین پتروشیمی در تهران توزیع نشده است، گفت: جای تعجب دارد که سازمان محیط زیست، به عنوان یکی از اعضای اصلی شورای عالی استاندارد، بدون کار کارشناسی اعلام می‌کند بنزین تولید شده به کمک پتروشیمی‌ها آلاینده است و اطلاعیه‌ای را صادر کند که دور از واقعیت است.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳

خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا، پاک شدن صورت مسئله است

عضو کمیسیون صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه نامه به وزیر صنعت در خصوص مشکلات تولید‌کنندگان نیازمند به مواد اولیه محصولات پتروشیمی ارتباطی به ساز و کار بورس ندارد، گفت: وزیر صنعت به جای حل مسئله صورت مسئله پاک کرده است.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳

دستور فوری وزیر صنعت برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس

وزیر صنعت، معدن و تجارت در اقدامی نسبت به خروج محصولات پتروشیمی از بورس دستور فوری صادر کرده تا فروش محصولات به صورت سهمیه‌ای و حواله‌ای انجام شود؛ پیش از این نیز وزیر صنعت نسبت به عرضه محصولات پتروشیمی انتقادهایی مطرح کرده بود که با واکنش شدید کارشناسان مواجه شد.