۴ خرد ۱۳۹۳

اختصاص ۱۸ درصد از منابع صندوق توسعه ملی به طرح های نفت و گاز

بر پایه این گزارش، مطابق بند (م) تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ در صورت تقاضا، ١۸ درصد از منابع ورودی به صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات ارزی به سرمایه گذاران بخش خصوصی یا تعاونی برای طرحهای توسعه ای بالادستی نفت و گاز با اولویت میدانهای مشترک با تضمین وزارت نفت و بدون انتقال مالکیت نفت و گاز موجود در مخازن و تولیدی، تخصیص داده می شود.

۴ خرد ۱۳۹۳

ایران در صادرات گاز به ترکیه گران فروشی نکرده است

ماجدی، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت با تاکید بر اینکه ایران به هیچ وجه گران فروشی در قیمت گاز صادراتی به ترکیه نکرده است، خاطرنشان کرد: ایران علاوه بر ترکیه به دنبال افزایش صادرات گاز طبیعی به بازارهای جدید منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای است.

۴ خرد ۱۳۹۳

واردات باید بر اساس استاندارد یورو۴ باشد/ محیط زیست آنالیزی از بنزین بی کیفیت چینی نداشت

رشیدی، رئیس مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست با بیان اینکه بنزین توزیع شده در تهران از وضعیت مناسبی برخوردار است، بر ضرورت واردات بنزین بر اساس استاندارد یورو۴ تاکید کرد و درباره ورود بنزین بی کیفیت چینی به کشور گفت: سازمان محیط زیست آنالیزی از بنزین‌های چینی نداشت.

۴ خرد ۱۳۹۳

کیفیت سوخت در کمیسیون انرژی مجلس بررسی می شود

بررسی آلایندگی سوخت وسائل نقلیه با حضور مسؤولان وزارت نفت، سازمان حفاظت محیط زیست، دیوان محاسبات کشور و مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در دستور کار امروز کمیسیون انرژی مجلس قرار گرفت.

۴ خرد ۱۳۹۳

جزئیات عملکرد دولت های هفتم و هشتم در توسعه پالایشگاه ها

وزارت نفت ظرف ۳ سال اول برنامه سوم، حدود ۲۰ موافقت اصولی ساخت پالایشگاه توسط بخش خصوصی صادر کرد، لیکن هیچ‌کدام توسط بخش خصوصی به مرحله عمل نرسید./ نکته‌ای که معمولاً در بعضی بحثها از آن غفلت می‌شود، این است که احداث هر پالایشگاه جدید از میزان صادرات نفت‌خام می‌کاهد.

۴ خرد ۱۳۹۳

تأمین ۹۵ درصد منابع مالی فاز ۱۲ پارس جنوبی

فلاح نژاد، مجری فاز ۱۲ پارس جنوبی اعلام کرد: تا کنون ۹۵ درصد منابع مالی توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی تامین شده است و ۵۰۰ میلیون دلار منابع باقی مانده نیز با کمک شرکت ملی نفت پرداخت خواهد شد.

۴ خرد ۱۳۹۳

قرارداد بیع متقابل برد-برد نبود/ قراردادهای نفتی، راه تامین بالادست صنعت نفت

حسینی، رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی با بیان اینکه اگر بخواهیم در جایگاه دوم اوپک بمانیم، باید ۳ میلیون بشکه به ظرفیت تولید نفت ایران اضافه کنیم و آن را به ۷ میلیون بشکه در روز برسانیم، قرارداد بیع متقابل را برد-برد ندانست و گفت: در الگوی جدید قرارداد نفتی ایران یا IPC، فی کاملا انعطاف‌پذیر است و ما به جای ۷ نوع قرارداد، یک نوع قرارداد اما با فی‌های مختلف درست کردیم و در عین حال فی به تحولات بازار نیز بستگی مستقیم دارد.

۳ خرد ۱۳۹۳

آلایندگی بنزین پالایشگاهی در سال ۸۱ چگونه بود؟

برخی مسئولانی که امروز بعد از گذشت ۸ سال دوباره بر مسند کار قرار گرفته و در مورد آلایندگی بنزین عرضه شده در کشور سخن می‌گویند، افرادی هستند که در دوره قبلی فعالیت در صنعت نفت و سازمان محیط زیست در قبال عرضه بنزین آلاینده در کشور سکوت کرده بودند و حتی کمترین اعتقادی به طرح های زیست محیطی که منجر به بهبود کیفیت بنزین تولیدی کشور شود، نداشتند.

۳ خرد ۱۳۹۳

صندوق توسعه پروژه جهت سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی تشکیل می شود

عباس شعری مقدم، مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: اساسنامه و امید نامه تشکیل صندوق توسعه پروژه توسط سازمان بورس تدوین و نهائی شده و برای تایید نهائی وزیر نفت برای مقام وزارت ارسال شد. این صندوق بگونه ای طراحی شده است که در بخش های مختلف صنعت پتروشیمی مانند اوره و آمونیاک، متانول و چند بخش دیگر، به طور مستقل به جذب سرمایه اقدام کند.

۳ خرد ۱۳۹۳

هر لیتر بنزین وارداتی، ۱۰ سنت گرانتر از اکتان افزای پتروشیمی

با فرض این که روزانه چهار میلیون لیتر اکتان‌افزا از پتروشیمی نوری دریافت نشود و بنزین وارداتی جایگزین آن شود، روزانه بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ تومان هزینه به کشور تحمیل می‌شود که این هزینه در زمان تحریم قطعا افزایش می‌یابد.

۳ خرد ۱۳۹۳

ناگفته‌های رستم قاسمی از تحریم نفتی ایران/ پالایشگاه ستاره خلیج فارس را با ۵۷ درصد پیشرفت تحویل دادیم

رستم قاسمی، وزیر سابق نفت در هم‌اندیشی بررسی قراردادهای جدید نفتی ایران گفت: چرا امروز به جای اینکه به دنبال بستن قراردادهای بین‌المللی باشیم خودمان وارد عرصه بین‌المللی نمی‌شویم تا قرارداد ببندیم و در دیگر کشورها اجرا کنیم./ فاز ۱۳ پارس جنوبی با ۶۴ درصد پیشرفت، فاز ۲۲ تا ۲۴ با ۶۲.۵ درصد پیشرفت و فاز ۲۰ تا ۲۱ که تقریبا عقب‌مانده‌ترین فاز ما بود، در پایان ۳۵ ماه با ۵۲ درصد پیشرفت تحویل شده است./ پالایشگاه ستاره خلیج فارس را با ۵۷ درصد پیشرفت تحویل دادیم که وقتی تمام شود روزی ۴۰ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کند.

۳ خرد ۱۳۹۳

واردات بنزین تولید شده با ریفورمیت پتروشیمی های داخلی از امارات!

با وجود مطرح بودن ادعای سرطان‌زا بودن ریفرمیت تولید داخل، قبل از تحریم بنزین، شرکت‌های «اینوک» و «ترافیک اورال» در امارات متحده عربی خریدار ریفورمیت پتروشیمی و نفتای پالایشگاه‌های ایران بودند که با ترکیب این مواد و تولید بنزین دوباره آن را به ایران صادر می‌کردند.

۳ خرد ۱۳۹۳

راه اندازی مجتمع پتروشیمی تخت جمشید با ۹۲ درصد داخلی سازی تا شهریور ۹۳

شعری مقدم، مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان یک پروژه موفق داخلی سازی به پروژه پتروشیمی تخت جمشید اشاره کرد و گفت: این پروژه با استفاده از توان شرکت های داخلی با بیش از ۹۲ درصد داخلی سازی و پیشرفت ۹۵ درصد در حال احداث است و در نیمه اول سال ۹۳ راه اندازی خواهد شد.

۳ خرد ۱۳۹۳

باید مراقب بود که از واردات بنزین، رانت ایجاد نشود

خسروی، عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه باید مراقب بود که از واردات بنزین، رانت ایجاد نشود، تصریح کرد: مسئولان وزارت نفت باید این موضوع را به صورت شفاف به ملت ایران و نمایندگان آنان در مجلس شورای اسلامی به صورت مستند گزارش دهند.

۳ خرد ۱۳۹۳

افزایش تولید گاز از فاز ۱۲ پارس جنوبی تا نیمه خرداد ماه

ظرفیت تولید گاز ترش از سکوی فاز A فاز ۱۲ پارس جنوبی نیمه خرداد ماه از ۵۰۰ میلیون به یک میلیارد فوت مکعب افزایش می یابد. هم چنین با راه اندازی کامل دو سکوی B و C این فاز در مهر و آبان امسال، تولید گاز ترش فاز ۱۲ به ۲.۵ تا ۳ میلیارد فوت مکعب خواهد رسید.