۱۳ اسفند ۱۳۹۲

قطع تولید بنزین پتروشیمی، خدمت زیست محیطی یا خیانت استراتژیک؟!

صدور دستور توقف تولید بنزین از سوی وزیر نفت در صنایع پتروشیمی کشور تیغ برنده دو لبه ای است که به دلیل تبعات زیست محیطی کشور امری قابل هضم می نماید اما تبلیغ سازمانی برای مصرف زدگی ناموجه، توجیه شیرین امر مذموم واردات بنزین، اتکای صرف به بنزین وارداتی و در نهایت غفلت از سیاست های راهبردی کشور در امر خودکفایی از واردات بنزین یا تعطیل پروژه های تحقیقاتی در حوزه تولید بنزین سالم خیانتی آشکار می تواند باشد.

۱۲ اسفند ۱۳۹۲
سناریوهای احتمالی با تک نرخی شدن بنزین

حمایت وزارت نفت از حذف سهمیه بندی بنزین و سایر فرآورده های نفتی

منصور معظمی، معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت گفت: وزارت نفت از تک نرخی شدن قیمت بنزین و فرآورده های نفتی در سال ٩٣ حمایت می کند./ برخی از کارشناسان معتقدند که دولت با حذف سهمیه بندی بنزین یا باید هزینه های بالایی برای واردات بنزین بپردازد یا باید فشار زیادی به زندگی مردم وارد کند.

۱۲ اسفند ۱۳۹۲

زمان برگزاری اولین نشست شورای عالی انرژی پس از دو سال

شورای عالی انرژی از سال 1390 تاکنون هیچگونه نشستی برگزار نکرده و این در حالی است که کارشناسان اقتصاد انرژی برگزاری این شورای عالی را لازمه ایجاد هماهنگی در زمینه متمرکز سازی و جلوگیری از موازی کاری در سیاست های انرژی کشور عنوان می‌کنند.

۱۲ اسفند ۱۳۹۲

آمادگی مجتمع های پتروشیمی برای توقف تولید بنزین

عباس شعری مقدم، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: تولید بنزین در مجتمع های پتروشیمی از سال آینده متوقف خواهد شد و هر زمان که شرایط مهیا شود و وزارت نفت اقدام به واردات بنزین کند دیگر مجتمع های پتروشیمی بنزین تولید نخواهند کرد.

۱۲ اسفند ۱۳۹۲

احداث پالايشگاه گاز هنگام برای خاموشی مشعل‌های گاز قشم

با وجود عقب ماندگی ایران در طرح توسعه میادین مشترک نفتی با عربستان، قطر، عراق و امارات متحده عربی اما در توسعه میدان مشترک هنگام گوی سبقت را از رقیب عمانی خود ربوده است.

۱۲ اسفند ۱۳۹۲

افزایش میزان عرضه بنزین پاک به ١٣ میلیون لیتر در روز

مصطفی کشکولی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: هم اکنون ١١ میلیون لیتر از این فرآورده در استان تهران، یک میلیون و ٦٠٠ هزار لیتر آن در کرج و ٤٠٠ هزار لیتر دیگر نیز در کلانشهر اراک توزیع می شود.

۱۲ اسفند ۱۳۹۲

احتمال کاهش قیمت گاز صادراتی به ترکیه همراه با افزایش حجم آن

مقامات وزارت نفت ایران با توجه به تمایل ترک ها نسبت به کاهش قیمت گاز وارداتی خود اعلام کرده اند که این موضوع تنها در صورت افزایش حجم صادرات گاز به ترکیه و از کانال مذاکرات قابل بررسی و تحقق است.

۱۲ اسفند ۱۳۹۲

خروج از اقتصاد تک بعدی با تحقق اقتصاد مقاومتی

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید به لزوم خروج از اقتصاد تک محصولی،گفت: وابسته بودن اقتصاد به یک محصول باعث می شود عواملی مانند تحریم و نوسان قیمت جهانی بر اقتصاد داخلی تاثیرگذار باشد، اما با تحقق اقتصاد مقاومتی، مشکل وابستگی به سایر کشورها و تک بعدی بودن اقتصاد حل خواهد شد.

۱۲ اسفند ۱۳۹۲

ترکان: برای اصلاح مصرف انرژی تنها رفتار مصرف کننده نباید اصلاح شود

نمی دانم چگونه می توان از وضع حاضر خارج شد، پرداخت یارانه نقدی به خانوارها ابعاد گسترده ای دارد و اگر بخواهیم این وضع را سامان دهیم، قطعا تنشهایی شروع می شود؛ مگر این که افراد بخواهند داوطلبانه از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند. البته نمی دانم این مشکل را چطور می توان به این زودیها حل کرد.

۱۲ اسفند ۱۳۹۲

قیمت حامل های انرژی براساس قانون هدفمندی یارانه ها چقدر است؟

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با اشاره به این که براساس قانون، قیمت گذاری حامل‌های انرژی، باید تابع قیمت ارز و قیمت فوب خلیج فارس باشد، تصریح کرد: اگر این فرمول قیمت گذاری اعمال شود، قیمت بنزین در سال آینده باید ١٧٦٠ تومان و قیمت گازوییل ١٨٥٠ تومان شود.

۱۲ اسفند ۱۳۹۲

توقف عملیات اجرایی 2 پالایشگاه گازی

حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: با گذشت چند سال از امضای قرارداد سرمایه گذاری ساخت و اجرای این دو طرح گاز اما تاکنون بانک صادرات اقدامی به منظور جذب منابع مالی و تکمیل این دو طرح گازی انجام نداده است.

۱۲ اسفند ۱۳۹۲

مصرف بالای انرژی ایران با فعالیتهای پراکنده قابل حل نیست

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت با بیان این که بزرگترین اسناد بالادستی در حوزه انرژی در اختیار ایران است، گفت: تاکنون کسی نتوانسته است به این سوال پاسخ دهد که به چه دلیل مصرف انرژی در ایران افزایش یافته است و باید در نظر داشت که مشکل مصرف گرایی ایران در حوزه انرژی با فعالیتهای جزیره‌ای و پراکنده قابل حل نیست.

۱۱ اسفند ۱۳۹۲

افزایش ٨ درصدی توزیع بنزین و نفت گاز در یازده ماه اخیر

در یازده ماه امسال ٢٣ میلیارد لیتر بنزین، ٣٥ میلیارد لیتر نفت گاز، چهار میلیارد لیتر نفت سفید، همچنین ١٨ میلیارد لیتر نفت کوره، سه میلیارد و ٥٠٠ میلیون لیتر گاز مایع و یک میلیارد و ٥٠٠ میلیون لیتر سوخت هواپیما توزیع شده است.

۱۱ اسفند ۱۳۹۲

«بنزین پاک» بهتر از یورو ۲ و بدتر از یورو ۴!

نعمت بخش با تأکید بر اینکه بنزین پاک نسبت به بنزین قبلی به خودروهای یورو 4 کمتر آسیب می رساند، افزود: بنزن و سولفور این بنزین نسبت به بنزین یورو 4 بیشتر است اما اکتان آن کمتر است.

۱۱ اسفند ۱۳۹۲

فازهای 35 ماهه پارس جنوبی در 135 ماه توسعه می‌یابند؟

انجام مطالعات مهندسی مجدد در فازهای با بیش از 50 درصد پیشرفت اجرایی، عدم حضور مستمر وزیر نفت و مدیرعامل شرکت نفت در عسلویه و وعده اخیر وزارت نفت مبنی بر تکمیل فازهای پارس جنوبی در مدت 135 ماه نگرانی‌ها نسبت به توسعه این میدان مشترک را افزایش داده است.