۶ اسفند ۱۳۹۲

خوراک پتروشيمي، اقتصاددان های لیبرال و اقتصاد ايران

طنز تلخ روزگار است كه چهره هايي كه تاكنون همواره سرسختانه از قواعد بازار آزاد دفاع مي كرده اند، به قیمت نان و گازوئیل که می رسند از افزايش قيمت ها دفاع مي كنند، ولو بخش قابل توجهي از اين قيمت تمام شده ناشي از ناكارآمدي عرضه كنندگان انرژي باشد، اما در مورد بخش خاص و پرمنفعتي مانند پتروشيمي از مفت بودن نهاده دفاع مي كنند.

۶ اسفند ۱۳۹۲

تدوین سند جامع راهبردی انرژی کشور با توجه به الزامات اقتصاد مقاومتی

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به مصرف متوسط روزانه ٤٠٠ تا ٥٠٠ میلیون مترمکعب گاز و مصرف حدود ١,٥ میلیون بشکه نفت خام در روز، یادآور شد: ادامه این رویه، مصرف گاز کشور را به ٢.٥ میلیارد متر مکعب در سال ١٤٠٤ می رساند که در این صورت، نه تنها تولید گاز کشور جوابگو نخواهد بود بلکه ناگزیر از واردات گاز نیز خواهیم بود.

۶ اسفند ۱۳۹۲

تشکیل شرکتهای مشترک برای انتقال فناوری های صنعت نفت به داخل

به گزارش عیارآنلاین و به نقل از خبرگزاری شانا، عضو کمیته بازنگری قراردادهای نفتی از تشکیل شرکتهای مشترک برای انتقال تکنولوژی شرکتهای بین المللی به شرکتهای ایرانی در قالب مدل جدید قراردادی صنعت نفت خبر داد. محمدعلی عمادی، عضو کمیته بازنگری قراردادهای نفتی در هم اندیشی نظام جدید قراردادهای صنعت نفت در پانل “معرفی چارچوبها و […]

۶ اسفند ۱۳۹۲

IPC حاوی ویژگی های خوب همه انواع قراردادهای نفتی جهان هست!

سید مهدی حسینی، رئیس کارگروه بازنگری قراردادهای نفتی گفت: بهترین پارامتری که ما می توانیم به وسیله آن برای شرکت های نفتی ایجاد جاذبه کنیم این است که فی بیشتر در مقابل ریسک بیشتر در نظر بگیریم.

۶ اسفند ۱۳۹۲

کاهش ریسک پیمانکاران در قراردادهای جدید نفتی

مدیر امورحقوقی شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان کرد: در این قراردادها موارد خاص (فورس ماژور) را هم مشخص کرده ایم و دست کارفرما باز خواهد بود تا وقتی مواردی پیش می آید که در ایجاد آنها کارفرما و پیمانکار مقصر نیستند، برای جبران هزینه ها مشارکت کند.

۶ اسفند ۱۳۹۲

پیش بینی سود سهام پتروشیمی های گازی در سال 93

در حال حاضر متأسفانه با این رشد قیمت به صورت غیر اصولی و غیر کارشناسی برخورد می شود و تحلیل درستی تاکنون به فعالان بازار سرمایه در خصوص تأثیرات واقعی این موضوع ارایه نشده است و بیشتر اخبار و شایعات بر روند بازار سرمایه تأثیر گذار بوده که در نهایت باعث زیان بسیاری در بورس شده که عمدتاً نیز سرمایه گذاران حقیقی متحمل این زیان شده اند.

۶ اسفند ۱۳۹۲
ابزار نگرانی از بی توجهی دولت ها به تدوین راهبرد سند جامع انرژی کشور

تمام مشکلات صنعت نفت با اصلاح قراردادها برطرف نخواهد شد

بازرس نفت در سازمان بازرسی کل کشور گفت: هم اکنون معادل یک میلیون بشکه نفت خام حجم غیرمجاز اتلاف منابع هیدروکربوری است. بخش عمده ای از این اتلاف توسط مشعل‌های گازی تاسیسات صنایع نفت و گاز کشور صورت می گیرد. حجم گاز همراه نفت ایران که در حال سوختن است 75 برابر کشور عربستان است.

۶ اسفند ۱۳۹۲

خرید تضمینی برق نیروگاه‌های خصوصی برای پنج سال

معاون وزیر نیرو در کرمان گفت: خرید برق تضمینی نیروگاه‌های خصوصی برای پنج سال توسط وزارت نیرو کمک بزرگی به‌منظور حمایت از این نوع سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت برق است.

۵ اسفند ۱۳۹۲

معرفی مدل اولیه قراردادهای نفتی جدید ایران با عنوان IPC

رییس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی با بیان اینکه قراردادهای بیع متقابل در گذشته کاملا یکسویه و به نفع ایران بوده است، افزود: شرکتهای خارجی با چنین قراردادی، انگیزه ای برای حضور در صنعت نفت ایران ندارند. مدیرعامل توتال پیشتر اعلام کرده بود در صورت حدف تحریمهای اقتصادی ایران نیز، با شکل موجود قراردادهای صنعت نفت این کشور، به ایران بازنمی گردیم.

۵ اسفند ۱۳۹۲
پیشنهاد وزارت نفت برای قیمت گاز مصارف صنعتی در سال 93

تخفیف 30 درصدی خوراک گاز با سرمایه گذاری در بخش پایین دستی

منصور معظمی، معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت گفت: نرخ ١٣ سنت برای پتروشیمی ها روز گذشته در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد و تاکید بر اجرای مصوبه ی شورای نگهبان شد./ بنا داریم در صورت موافقت برای سال آینده قیمت را بین ١٠ یا ١١ سنت برای مصارف صنعتی در نظر بگیریم.

۵ اسفند ۱۳۹۲

یک سنت خرج پتروشیمی ها در برابر ١٢ سنت دخل آنها!

پتروشیمی های گازی به طور متوسط به ازای هر ٣ سنتی که برای خوراک گازی به دولت پرداخت کرده اند حدود ٣٦ سنت درآمد ارزی داشته اند. یعنی به ازای هر یک سنت هزینه برای خوراک گاز حدود ١٢ سنت برداشت کرده اند!

۵ اسفند ۱۳۹۲

زنگنه: قراردادهای جدید نفتی به‌معنای حذف شرکت‌های داخلی نیست

بیژن زنگنه، وزیر نفت گفت: قراردادهای جدید نفتی به‌معنای حذف شرکت‌های داخلی نیست بلکه همان‌طور که پیش از این تأکید شد به حضور شرکت‌های داخلی کنار شرکت‌های بین المللی توجه شده است.

۵ اسفند ۱۳۹۲

افزایش مدت حضور شرکتهای خارجی در صنعت نفت ایران به ٢٥ سال

مشاور کمیته بازنگری قراردادهای نفتی با اشاره به اینکه در قراردادهای قبلی پیمانکار ظرف ٥ تا ٧ سال بازپرداخت هزینه خود را از تولید میدان دریافت می کرد، افزود: به این ترتیب سرمایه گذار با دریافت هزینه سرمایه گذاری از میدان دیگر هیچ مسئولیتی نداشت و در واقع یکی از ایرادات اساسی قرارداد نوع سوم این موضوع بود.

۵ اسفند ۱۳۹۲

زیان شوک قیمتی برای پتروشیمی‌ها

با اینکه برخی از دیدگاه‌ها در مجلس، مصوبه اخیر برای دریافت پول بیشتر از خوراک پتروشیمی‌ها را در شرایط فعلی اقتصاد کشور «مبارزه با رانت» و «ویژه‌خواری» می‌خوانند؛ اما برخی کارشناسان معتقدند که این اقدام مجلس، از آنجا که به‌طور مستقیم بر رونق بازار بورس اثر منفی می‌گذارد.

۵ اسفند ۱۳۹۲
در نخستین سمپوزیوم بین المللی ایران 1404

سند راهبردی انرژی کشور بررسی می‌شود

در این سمپوزیوم همچنین با حضور اندیشمندان و صاحب نظران و مسئولان در خصوص بررسی کیمیت و کیفیت سند ملی راهبردی انرژی کشور و الزامات تدوین نقشه راه انرژی کشور در صیانت از منایع انرژی به عنوان ثروت ملی بین نسلی بحث و گفتگو خواهد شد.