۳۰ خرد ۱۳۹۷

کشورهای عضو اوپک بر سر تولید بیشتر ۳۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار بشکه در روز به توافق می‌رسند

انتظار می‌رود اوپک به مصالحه برسد و بر سر افزایش متوسط ۳۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار بشکه در روز به توافق برسد. این میزان تقریبا ۰.۵ درصد به تولید جهانی نفت کمک خواهد کرد.

۳۰ خرد ۱۳۹۷
وزیر نفت:

تحریم نفتی ایران و لزوم حمایت تولید کنندگان در نشست اوپک مطرح می‌شود

زنگنه : درخواست ما از رئیس اوپک برای طرح موضوع تحریم نفتی ایران در اجلاس اوپک و لزوم حمایت سایر تولیدکنندگان از سوی رئیس اوپک رد نشده و در اجلاس روز جمعه حتماً طرح خواهد شد.

۳۰ خرد ۱۳۹۷

تخفیف قیمت خوراک پتروشیمی‌ها توجیه اقتصادی ندارد

کارشناسان معتقدند تخفیف دولت در قیمت خوراک پتروشیمی ها که با هدف ترغیب این صنایع به عرضه ارز صادراتی در سامانه نیما بوده،عملا بلااثر است و آنها از اختلاف نرخ ارز، هزاران میلیارد سود می‌برند.

۳۰ خرد ۱۳۹۷
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی:

در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، ۱۸ میلیون لیتر به تولید روزانه بنزین کشور افزوده شده است

صادق آبادی: در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، ۱۸ میلیون لیتر به تولید روزانه بنزین کشور افزوده شده است. با وجود برخی اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی مانند قطع گاز یا برق و آب در بعضی پالایشگاه‌ها، به تعهد خود که رسیدن به میانگین تولید ۷۸ میلیون لیتر بنزین در روز بود عمل کردیم.

۲۹ خرد ۱۳۹۷
مدیرعامل توانیر:

اقتصاد یارانه‌ای نمی‌تواند چالش‌های صنعت برق را برطرف کند

کردی: این روزها اهمیت مسئله اقتصاد برق بیش از پیش خود را نشان می‌دهد اما باید اذعان کرد که یک اقتصاد یارانه‌ای که دچار معضل و مشکلاتی است چالش‌های صنعت برق را نمی‌تواند برطرف کند پس باید گفت صنعت برق با این گردش مالی که دارد مانع ایجاد هرگونه تغییر می‌شود. باید گفت که در شرایط فعلی ساماندهی اقتصاد صنعت برق از الزامات این صنعت است.

۲۹ خرد ۱۳۹۷
معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت ملی نفت

مشتریان میعانات ریسک تحریم ها را می پذیرند

منوچهری: تولید میعانات با توجه به تحریم ها یکی از دل نگرانی های ما است، هم به ذخایر داخلی و خارجی و هم کشتی های روی آب فکر می کنیم ولی خوشبخانه میعانات مشتری دارد و حاضر هستند ریسک بپذیرند ضمن اینکه ۳۶۰ هزار بشکه به ستاره می رود و پتروشیمی ها و پالایشگاه های کوچک داخلی نیز استفاده می کنند یعنی انعطاف پذیری مصرف این محصول بالا است.

۲۹ خرد ۱۳۹۷
معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت ملی نفت:

تولید از لایه های نفتی پارس جنوبی اکنون ۲۰ هزار بشکه است

منوچهری: تولید از لایه های نفتی پارس جنوبی اکنون ۲۰ هزار بشکه است، کارهای مذاکراتی با مرسک به دلیل تحریم ها و خرید توتال متوقف شد، ولی مطالعات این میدان توسط شرکت های داخلی در حال انجام و برخی شرکت های خارجی نیز علاقه مند به مذاکره هستند اما هنوز به مرحله ای نرسیدیم که نوید قرارداد بدهیم.

۲۹ خرد ۱۳۹۷
معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت ملی نفت:

ظرفیت تولید کنونی کل کشور را ۹۰۰ میلیون متر مکعب است

منوچهری: ظرفیت تولید کنونی کل کشور را ۹۰۰ میلیون متر مکعب است. از این میزان ۵۷۰ میلیون متر مکعب از پارس جنوبی است با تولید از ۲.۵ فاز در حال تکمیل ۱۲۰ میلیون متر مکعب به ظرفیت ما اضافه می شود و تولید عملی میعانات نیز در ۲۰ فاز ۶۰۰ هزار بشکه است. ضمن اینکه باید گفت هر کاستی در تولید از پارس جنوبی ۲ تا ۵ درصد افت تولید در پی خواهد داشت.

۲۹ خرد ۱۳۹۷
معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت ملی نفت:

در فاز ۱۱ پارس جنوبی هدر رفت زمان نداریم

منوچهری: طی این مدت کار جلو رفته، مطالعات، طراحی ها و مناقصات انجام شده و نتایج به دست آمده و آماده ابلاغ است، بنابراین زمان را از دست ندادیم به اضافه اینکه فاز ۱۱ بین فازی است و فاز ۱۲ از لحاظ مخزن روی فاز ۱۱ تاثیرگذار است در قرارداد پیش بینی می شد که ممکن است اتفاقات کنونی رخ دهد و توتال خارج شود و به همین دلیل به طور قراردادی پیش بینی کردیم سی ان پی سی جایگزین توتال می شود و اگر تحریم ها به نحوی باشد شرکت چینی هم نتواند کار کند به پتروپارس سپرده می شود.

۲۸ خرد ۱۳۹۷

مدل سنتی فروش نفت ایران و استفاده از نظام بانکی بین المللی، دو دلیل اصلی کاهش صادرات نفت بوده است

مدل سنتی فروش نفت ایران و استفاده از نظام بانکی بین المللی، دو دلیل اصلی نصف شدن حجم صادرات نفت کشورمان همزمان با تشدید تحریم های آمریکا در اوایل دهه ۹۰ بود.

۲۸ خرد ۱۳۹۷

مدیریت مصرف تنها راه خودکفایی در تولید بنزین است

رشد شتابان مصرف سوخت در کشور نشان می دهد که بدلیل عدم اجرای طرح های مدیریت مصرف، رسیدن به خودکفایی پایدار در تولید بنزین علیرغم افزایش تولید این فرآورده در داخل، دور از دسترس است.

۲۸ خرد ۱۳۹۷
وزیر نیرو:

تعرفه‌ برق سازمان‌های پرمصرف دولتی افزایش می‌یابد

اردکانیان: رقیق کمبود تولید برق را پنج هزار و ۳۱۵ مگاوات است. در حال حاضر بیش از ۲۰ هزار مگاوات از ظرفیت تولید ما به مصارف دستگاه‌های سرمایشی اختصاص دارد که از این رقم چهار هزار مگاوات مربوط به دستگاه‌های دولتی است. بر اساس تصمیمات جلسه امروز ستاد اقتصاد مقاومتی مقرر شده است تا بلافاصله برای افزایش تعرفه‌های برق سازمان‌های پرمصرف دولتی که مصرف خود را کنترل نمی‌کنند اقدام کنیم.

۲۷ خرد ۱۳۹۷
رییس انجمن سازندگان تجهیزات نفتی:

قراردادهای نفت در حمایت از سازندگان داخلی تعدیل شود

رییس انجمن سازندگان تجهیزات نفتی با استقبال از برنامه وزارت نفت برای «تعدیل» قراردادها با هدف حمایت از سازندگان در مقابل نوسان نرخ ارز، گفت: در صورت تضعیف سازندگان داخلی، این صنعت در آینده برای تامین تجهیزات مورد نیاز دچار چالش می شود.

۲۷ خرد ۱۳۹۷
مدیرعامل شرکت ملی گاز :

صادرات روزانه گاز به ارمنستان از یک میلیون به یک میلیون و ۶۰۰ هزار متر مکعب گاز افزایش می‌یابد

عراقی: ایران و ارمنستان در سال ۲۰۰۴، قرارداد تهاتر گاز و برق امضا کردند که بر اساس آن روزانه یک میلیون مترمکعب گاز ایران به ارمنستان صادر می‌شود که طبق قرارداد از سال جاری میلادی باید افزایش یابد. به این منظور، صادرات روزانه یک میلیون متر مکعب گاز به یک میلیون و ۶۰۰ هزار متر مکعب گاز افزایش می‌یابد.

۲۷ خرد ۱۳۹۷

صادرات نفت و میعانات در ۲ هفته نخست ماه ژوئن با ۱۶ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه می به ۲.۱۱۴ میلیون بشکه در روز رسیده است

به نقل از بلومبرگ، بارگیری نفت خام و میعانات از بنادر ایران در ۲ هفته نخست ماه ژوئن با ۱۶ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه می به ۲.۱۱۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. بر اساس آمارهای کشتیرانی، این بیشترین کاهش ماه به ماه صادرات نفت ایران از دسامبر ۲۰۱۶ تاکنون است.