۱۲ تیر ۱۳۹۲

جمع آوری هزاران صفحه سند در تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد

به گزارش عیارآنلاین، رضا صابری دبیر کمیته تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد در گفت‌وگو فارس، با بیان اینکه هیچ وقت نمی‌توان گفت تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد متوقف شده است، اظهار داشت: قانونا اقدامات لازم در این زمینه در حال پیگیری و انجام است. البته تحقیق و تفحص با جدیت دنبال می‌شود و […]

۱۱ تیر ۱۳۹۲

وزارت ارتباطات با وام به حمایت از شرکتهای دانش بنیان میرود

این وزارتخانه دستگاه‌های دولتی را به انعقاد قرارداد با شرکت‌های دانش‌بنیان تشویق می‌کند تا شرکت‌های دانش‌بنیان را ترغیب کنند از وام وجوه اداره شده وزارت ارتباطات استفاده کنند.

۱۰ تیر ۱۳۹۲

روند اجرای طرحهای کلان ملی در معاونت علمی و فناوری

این طرح‌ها طرح‌های فناورانه هستند یعنی دانش فنی تولید محصول به دست می‌آید و در اختیار کارخانه‌ها قرار می‌گیرد تا بر اساس آن دانش فنی خط تولید احداث شود. یعنی این مبالغ فقط برای دستیابی به دانش فنی و تولید دو سه نمونه صنعتی است.

۸ تیر ۱۳۹۲

معاون آموزش سازمان فنی و حرفه‌ای: طرح تشکیل تعاونی‌های مهارت آموزان

تشکیل تعاونی‌های مهارت آموزان بر اساس طراحی مدلی صورت گرفته که در آن تعداد محدودی از مهارت آموزان نخبه انتخاب و در قالب تیم‌هایی تشکیل می‌شوند.پس از آنکه این افراد تشکیل تعاونی دادند دوره های آموزش تخصصی را از سوی مربیان فنی و حرفه ای می بینند و آموزش های کارآفرینی و بازاریابی را می‌گذرانند و پس از تایید طرح‌های تجاری خود، با دریافت تسهیلات بانکی مشغول کار می شوند.

۶ تیر ۱۳۹۲

همکاری دانشگاه‌های فنی و مهندسی روسیه و چین

این نشست شامل یک سری جلسات با تمرکز بر نوآوری، شکوفایی و رشد استعدادها و همکاری های علمی بین دانشگاه های چینی و روسی بود. این نشست بر یک سری از برنامه های مشترک از جمله آزمایشگاه ها، پایگاه های نوآوری و رشد تکنولوژی،راه‌اندازی وب سایت همکاری های علمی و فنی چین و روسیه و نیز راه اندازی یک مینی ماهواره تا سال ۲۰۲۰ تمرکز داشت.

۶ تیر ۱۳۹۲

دانشگاهها، در حوزه فناوری اطلاعات به ۸ منطقه تقسیم شدند

از جمله مزیتهای این تقسیم بندی میتوان به هم افزایی استفاده از پتانسیلهای موجود دانشگاهها ،حذف موازی کاری دانشگاههاو اطلاع از چالشهای دانشگاهها در حوزه ICT و برنامه ریزی برای رفع این مشکلات اشاره کرد.

۵ تیر ۱۳۹۲

جزئیات نظام رتبه بندی معلمان

ما باید نظام حرفه‌ای معلمان را داشته باشیم و کسانی شرایط تدریس در کلاس را پیدا می‌کنند که مراحل حرفه‌ای معلمی را شامل دانش و تخصص معلمی را بیاموزند، ضمن اینکه یک دوره ۶ ماهه برای کسانی که وارد کلاس درس می‌شوند پیش‌بینی شده است.

۵ تیر ۱۳۹۲

ضرورت تشکیل هیئت امنای خیرین فناوری ساز

به گزارش عیارآنلاین اسماعیل قادری‌فر مشاور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد کشور ایده تشکیل هیئت امنای خیرین فناوری ساز را طرح کرد. وی تاکید کرد: باید از ظرفیت خیرین علاوه بر آموزش عالی در حوزه علم وفناوری هم استفاده کنیم. و جشنواره خیرین حوزه فناوری را […]

۵ تیر ۱۳۹۲

به ۶۵ هزار شرکت دانش بنیان نیازمندیم

در افق ۱۴۰۴ باید ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی از خدمات ارزش افزوده دانش بنیان باشد که اگر از این میزان ۲۵ درصد آن سهم شرکتهای دانش بنیان باشد به ۶۵ هزار شرکت دانش بنیان نیازمندیم.

۵ تیر ۱۳۹۲

رشد چشمگیر تعداد مقالات ثبت شده در سالهای اخیر

تعداد مقالات نمايه شده در پايگاه ISI در سال‌های ۷۶ تا ۸۴ تعداد ۱۹۲۶۶مقاله بوده كه در مقايسه با سال‌های ۶۸ تا ۷۶حدود ۶ برابر رشد داشته است.بر اين اساس تعداد مقالات نمايه شده در بين سال‌های ۸۴ تا ۹۲ به ۱۵۰۱۸۸ مقاله رسيده است كه در مقايسه با سنوات قبل حدود ۸ برابر رشد داشته است.

۴ تیر ۱۳۹۲

تخصیص طرح‌های کلان بر اساس روابط تا ضوابط

طرح‌های کلان ملی تجمیع ظرفیت دانشگاه‌ها برای پیشرفت کشور است نه اینکه طرح‌ها به سمتی برود که برای دانشگاهی ظرفیت ایجاد کند. با تخصیص اشتباه طرح‌های کلان بین دانشگاه‌ها پیشرفت طرح‌ها نیز با اشکال مواجه می‌شود.

۴ تیر ۱۳۹۲

بهبود رتبه ایران در تولید مقالات علمی در جهان

جدیدترین آمار از میزان تولیدات علمی نشان می‌دهد که تعداد مقالات ایران از اول سال میلادی تاکنون در پایگاه اسکوپوس به ۱۷ هزار و ۲۴۵ مقاله( ۶/۱ درصد از کل تولید علم جهان) افزایش یافته و به طور شگفت‌آوری از رتبه ۱۶ به رتبه ۱۵ تولید علم جهان صعود پیدا کرده است.

۲ تیر ۱۳۹۲

سهم ناچیز منابع تجدیدپذیر در سبد تولید برق کشور

سجاد حسین نیا اظهار داشت: با کاهش قیمت تمام شده فناوری های مرتبط با انرژی های تجدیدپذیر، کشورهای وارد کننده انرژی که متوجه محدودیت و هزینه اقتصادی استفاده از منابع فسیلی جهت تولید برق هستند، اولویت بالایی برای استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی قایل شده اند و با تکیه بر این فناوری وابستگی خود را […]

۲۶ خرداد ۱۳۹۲

شکوفایی اقتصاد با ثروت آفرینی از طریق علم

اگر ما ان‌‌‌شاءالله بتوانيم بنيانگذارى كارهاى اقتصادى بر پايه‌‌‌ى دانش را پيش ببريم و به وجه غالب اقتصاد كشور تبديل كنيم، اين نه تنها به كشور قدرت اقتصادى خواهد داد، بلكه قدرت سياسى هم خواهد داد، قدرت فرهنگى هم خواهد داد.

۲۵ مرداد ۱۳۹۰

لزوم تغيير در ساختارها و قواعد حاكم بر نظام علمي و فناوري كشور

نظام علمي و فناوري كشور نيازمند تغيير ساختارها و قواعد حاكم بر آن است. همانطور كه در عرصه اقتصاد، تحولاتي مانند اجراي قانون اصل ۴۴ و قانون هدفمندسازي يارانه ها دوره اي جديد را در حوزه اقتصاد رقم خواهد زد، حوزه علم و فناوري نيز نيازمند تغييراتي ساختاري است كه فضاي موجود را واقعي تر، شفاف تر و انگيزه ها را قوي تر نمايد.