۴ تیر ۱۳۹۲

تخصیص طرح‌های کلان بر اساس روابط تا ضوابط

طرح‌های کلان ملی تجمیع ظرفیت دانشگاه‌ها برای پیشرفت کشور است نه اینکه طرح‌ها به سمتی برود که برای دانشگاهی ظرفیت ایجاد کند. با تخصیص اشتباه طرح‌های کلان بین دانشگاه‌ها پیشرفت طرح‌ها نیز با اشکال مواجه می‌شود.

۴ تیر ۱۳۹۲

بهبود رتبه ایران در تولید مقالات علمی در جهان

جدیدترین آمار از میزان تولیدات علمی نشان می‌دهد که تعداد مقالات ایران از اول سال میلادی تاکنون در پایگاه اسکوپوس به 17 هزار و 245 مقاله( 6/1 درصد از کل تولید علم جهان) افزایش یافته و به طور شگفت‌آوری از رتبه 16 به رتبه 15 تولید علم جهان صعود پیدا کرده است.

۲ تیر ۱۳۹۲

سهم ناچیز منابع تجدیدپذیر در سبد تولید برق کشور

سجاد حسین نیا اظهار داشت: با کاهش قیمت تمام شده فناوری های مرتبط با انرژی های تجدیدپذیر، کشورهای وارد کننده انرژی که متوجه محدودیت و هزینه اقتصادی استفاده از منابع فسیلی جهت تولید برق هستند، اولویت بالایی برای استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی قایل شده اند و با تکیه بر این فناوری وابستگی خود را […]

۲۶ خرداد ۱۳۹۲

شکوفایی اقتصاد با ثروت آفرینی از طریق علم

اگر ما ان‌‌‌شاءالله بتوانيم بنيانگذارى كارهاى اقتصادى بر پايه‌‌‌ى دانش را پيش ببريم و به وجه غالب اقتصاد كشور تبديل كنيم، اين نه تنها به كشور قدرت اقتصادى خواهد داد، بلكه قدرت سياسى هم خواهد داد، قدرت فرهنگى هم خواهد داد.

۲۵ مرداد ۱۳۹۰

لزوم تغيير در ساختارها و قواعد حاكم بر نظام علمي و فناوري كشور

نظام علمي و فناوري كشور نيازمند تغيير ساختارها و قواعد حاكم بر آن است. همانطور كه در عرصه اقتصاد، تحولاتي مانند اجراي قانون اصل ۴۴ و قانون هدفمندسازي يارانه ها دوره اي جديد را در حوزه اقتصاد رقم خواهد زد، حوزه علم و فناوري نيز نيازمند تغييراتي ساختاري است كه فضاي موجود را واقعي تر، شفاف تر و انگيزه ها را قوي تر نمايد.

۲۷ بهمن ۱۳۸۹
تاملی در شیوه‌های نوین دیپلماسی

دیپلماسی علم و فناوری چیست؟

به تعاملات علم و فناوری میان یک کشور با دیگر ‏بازیگران بین المللی که در خدمت پیشبرد سیاست خارجی آن کشور قرار گیرد و یا روابط سیاسی میان ‏یک کشور و دیگر بازیگران بین المللی که زمینه ساز تعاملات علم و فناوری گردد