۳۰ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۶

سیاست­‌های کلی امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات و ارتباطات(افتا)

مقام معظم رهبری سیاست های کلی نظام امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات ( افتا) را ابلاغ فرمودند. در این سیاست های ابلاغی که به عنوان راهنمای دستگاههای اجرایی، تقنینی و نظارتی است مقام معظم رهبری خط مشی و جهت‌گیری نظام را در شش بخش مذکور تعیین فرمودند. متن کامل سیاست های کلی ابلاغی از […]

مقام معظم رهبری سیاست های کلی نظام امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات ( افتا) را ابلاغ فرمودند. در این سیاست های ابلاغی که به عنوان راهنمای دستگاههای اجرایی، تقنینی و نظارتی است مقام معظم رهبری خط مشی و جهت‌گیری نظام را در شش بخش مذکور تعیین فرمودند.

متن کامل سیاست های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری به شرح زیر است:

۱- ایجاد نظام جامع و فراگیر در سطح ملی و سازوکار مناسب برای امن­سازی ساختارهای حیاتی و حساس و مهم در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، و ارتقاء مداوم امنیت شبکه های الکترونیکی و سامانه های اطلاعاتی و ارتباطی در کشور به منظور:

– استمرار خدمات عمومی.
– پایداری زیرساخت های ملی.
– صیانت از اسرار کشور.
– حفظ فرهنگ و هویت اسلامی- ایرانی و ارزش­های اخلاقی.
– حراست از حریم خصوصی و آزادی­های مشروع و سرمایه­های مادی و معنوی.

۲- توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات با رعایت ملاحظات امنیتی.

۳- ارتقاء سطح دانش و ظرفیت­های علمی، پژوهشی، آموزشی و صنعتی کشور برای تولید علم و فناوری مربوط به امنیت فضای اطلاعاتی و ارتباطی (افتا)

۴- تکیه بر فناوری بومی و توانمندی­های تخصصی داخلی در توسعه زیرساخت­های علمی و فنی امنیت شبکه­های الکترونیکی و سامانه­های اطلاعاتی و ارتباطی.

۵- پایش، پیشگیری، دفاع و ارتقاء توان بازدارندگی در مقابل هرگونه تهدید در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات.

۶- تعامل موثر و سازنده منطقه ای و جهانی و همکاری و سرمایه گذاری مشترک در حوزه های دانش، فناوری و امور مربوط به امنیت شبکه های الکترونیکی و سامانه های اطلاعاتی و ارتباطی با حفظ منافع و امنیت ملی.

۷- تیین نهاد متولی و هماهنگ کننده زیر نظر دولت به منظور هدایت، نظارت و تدوین استانداردهای لازم برای حفظ و توسعه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات و ارتباطات و تهیه پیش­نویس قوانین مورد نیاز.

۸- فرهنگ­سازی، آموزش و افزایش آگاهی و مهارت­های عمومی در حوزه افتا.

۹- رعایت موازین شرعی و مقررات قانونی مربوط به حفظ حقوق فردی و اجتماعی در اجرای این سیاست­ها.

(ابلاغی- ۸۹/۱۱/۲۹)