تنظیمات چاپ
تاریخ:
۲۷ آبا ۱۳۹۳ &#۱۵۸۷;&#۱۵۷۵;&#۱۵۹۳;&#۱۵۷۸; ۱۱:۵۹

جراره: اگر برگ برنده‌ای در مذاکرات برای ایران وجود نداشته باشد مجلس آن را نمی‌پذیرد

عضو هیات رئیسه اصولگرایان مجلس با بیان اینکه یکی از شرط‌هایی که ایران برای شروع مذاکرات برای ۱+۵ تعیین کرده لغو کلیه تحریم‌ها بوده است گفت: توافق نهایی با هر عنوانی باید به تایید مجلس برسد تا خطوط قرمز و حقوق ملت بررسی شود.

به گزارش عیارآنلاین، ابوالقاسم جراره نماینده مردم ابوموسی، بندرعباس و قشم در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی در پاسخ به سوالی در خصوص چشم‌انداز مذاکرات هسته‌ای و رعایت خطوط قرمز از سوی تیم مذاکره‌کننده ایرانی گفت: عزت جمهوری اسلامی ایران از هر چیزی مهم‌تر است و باید این نظر در مذاکرات و پس از آن حفظ و رعایت شود. در غیر این صورت حتما حقوق ملت رعایت نخواهد شد.

 مذاکرات ۵+۱

وی افزود: یکی از شرط‌هایی که جمهوری اسلامی ایران برای شروع و ادامه مذاکرات تعیین کرده لغو کلیه تحریم‌ها علیه ایران بوده است.

عضو هیات رئیسه فراکسیون اصولگرایان مجلس تصریح کرد: یکی از خطوط قرمز تعیین شده از سوی نظام این است که نباید به غیر از بحث هسته‌ای مذاکره‌ای با اعضای ۱+۵ صورت گیرد و این امر برای تهران اصل است.

جراره با تاکید براینکه اگر برگ برنده‌ای برای مذاکرات برای ایران وجود نداشته باشد توافق هسته‌ای مورد پذیرش ملت و نمایندگان مجلس واقع نمی‌شود اظهار داشت: خطوط قرمزی که نظام برای مذاکرات مشخص کرده دقیقا باید رعایت شود و ورود به بحث موشکی وحقوق بشر و سایر مواردی که ۱+۵ ذهنیتی در مورد ایران دارند و علاقمندند که به آن ورود پیدا کنند خط قرمز ایران و حقوق ملت است.

وی برخی از این خطوط قرمز را آب سنگین اراک غنی‌سازی در نطنز و فوردو، تحقیقات و توسعه در برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای برشمرد و گفت: اگر این خطوط قرمز رعایت نشود و برخی افراد از آن عبور کنند هر توافقی هم که صورت گیرد برای خانه ملت و مردم ایران مورد پذیرش نیست.

جراره با تاکید براینکه هرگونه توافقی باید به تایید مجلس برسد افزود: طبق قانون اساسی هر تعهدی که منجر به نظارت جامعه جهانی بر ایران باشد باید به تایید مجلس شورای اسلامی برسد و اگر در توافق نهایی شرط یا تفاهم یا ضمانت اجرایی برای جمهوری اسلامی ایران وجود داشته باشد نمایندگان مجلس باید آن را تایید کنند و دولت و حامیان آنها هم نمی‌توانند اعلام کنند که نیازی به تایید مجلس ندارد زیرا این جایگاهی است که قانون اساسی برای مجلس در مورد تعهدات اعلام کرده است.

نماینده مردم ابوموسی، بندرعباس و قشم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر در چارچوبی که خطوط قرمز در آن وجود دارد مسائل در آن رعایت شود مجلس هم حتما به دولت، وزارت خارجه و تیم مذاکره‌کننده کمک خواهد کرد ولی اگر این امر رعایت نشود حتما نمایندگان مجلس تصمیماتی را در این زمینه اتخاذ خواهند کرد.

جراره افزود: چون توافق هسته‌ای هنوز نهایی نشده است فعلا اظهارنظر و داوری زودهنگامی در مورد نتیجه آن انجام نمی‌دهیم.

عضو هیات رئیسه فراکسیون اصولگرایان در مورد زیاده‌خواهی طرف غربی گفت: طرف غربی همیشه زیاده‌خواهی کرده و خواهد کرد اما آنچه مهم است رعایت خطوط قرمز از سوی مسئولین است.

منبع: فارس