تنظیمات چاپ
دسته‌بندی:
تاریخ:
۲۶ آبان ۱۳۹۳ &#۱۵۸۷;&#۱۵۷۵;&#۱۵۹۳;&#۱۵۷۸; ۱۴:۳۱

چشم پاکستان به گاز ترکمن‌ها/ ساز ناکوک اسلام‌آباد با خط لوله صلح

پس از سفر رئیس‌جمهور افغانستان به پاکستان، دولت نواز شریف تلاش دارد برای واردات گاز از ترکمنستان با اشرف‌غنی به توافق برسد در حالی که کارشناسان اقتصادی و امنیتی این کشور از اجرای پروژه خط لوله صلح حمایت می‌کنند.

به گزارش عیار آنلاین،دولت پاکستان تلاش می‌کند تعهدات حزب مردم در دولت قبلی پاکستان با ایران را نادیده گرفته و از اجرای پروژه خط لوله صلح خودداری کند.

نقشه راه آهن ترکمنستان

دولت حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف در سفر اشرف غنی به پاکستان سعی کرد پروژه اجرای خط لوله تاپی که واردات گاز از ترکمنستان را ممکن می‌سازد، دنبال کند.

در ملاقاتی که اشرف غنی با مقامات پاکستانی داشت قراردادهایی در زمینه تسهیل واردات گاز از ترکمنستان به امضا رسیده است.

بعد از امضای قرارداد بین اشرف غنی و مقامات پاکستانی، علی حسین قریشی از مدیران فنی شرکت گاز پاکستان (سوئی ناردرن) و جواد نسیم از دیگر مدیران این شرکت راهی ترکمنستان شدند.

قرار است به زودی عارف حمید مدیر شرکت گاز پاکستان نیز سفری به عشق‌آباد داشته باشد.

طبق این گزارش در نهایت شاهد خاقان عباسی وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان راهی ترکمنستان می‌شود تا در صورت توافق، قرارداد خط لوله گاز تاپی را امضا کند.

با اینکه مقامات دولت پاکستان بیان می‌کنند نرخ تعیین شده برای واردات گاز از ترکمنستان پایین‌تر از قیمت پیشنهادی ایران است اما کارشناسان اقتصادی و مقامات امنیتی پروژه واردات گاز از طریق خط لوله تاپی را غیر قابل اجرا و ناممکن می‌دانند.

به گفته کارشناسان اقتصادی پاکستان، از طریق ایران می‌توان به طور مستقیم گاز وارد کرد اما خط لوله تاپی باید با طی یک مسیر طولانی از افغانستان عبور کند که این امر در نهایت با وجود قیمت اولیه‌ای که تعیین شده صرفه‌ اقتصادی نخواهد داشت.

مقامات امنیتی پاکستان نیز عنوان می‌کنند تأمین امنیت بخشی از خط لوله تاپی که از افغانستان عبور می‌کند تقریبا امری محال است و حتی با اجرای پروژه تاپی شاهد قطع مکرر گاز بر اثر انفجارهای تروریستی خواهیم بود.

گفتنی است دریافت گاز از منطقه سوئی واقع در بلوچستان نیز همیشه با مشکلات زیادی مواجه بوده و شبه‌نظامیان بارها خطوط انتقال گاز را منهدم کرده‌اند.

اشرف غنی در سفر به پاکستان اعلام کرده تمام مسئولیت‌ عبور خط لوله گاز تاپی از افغانستان را می‌پذیرد در عین حال نواز شریف نیز توافق برای واردات گاز از ترکمنستان را یک موفقیت بزرگ دانست.

اما به راستی، دلیل واقعی عدم تکمیل خط لوله استراتژیک صلح چیست؟

بر اساس برآوردها، میادین دولت‌آباد ترکمنستان ۱۵۹ تریلیون فوت مکعب ذخایر گازی دارند و شرکت آمریکایی یونکال در این میادین فعال است. از این رو، آمریکا همواره از خط لوله تاپی که از خاک افغانستان می‌گذرد، حمایت کرده اما وضعیت امنیتی ناپایدار و بی‌ثبات این کشور جنگ‌زده مانع از اجرای این پروژه شده است

از طرف دیگر، روسیه با احداث خط لوله تاپی مخالف است چراکه می‌خواهد گاز ترکمنستان تحت کنترل این کشور باقی بماند. ترکمنستان در حال حاضر، بخش اعظمی از گاز خود را از طریق خط لوله‌ای تحت کنترل گازپروم روسیه به اوکراین صادر می‌کند.

با این حال، مسکو به طور کامل از خط  لوله صلح برای تامین نیازهای انرژی جنوب و غرب آسیا حمایت می‌کند

خط لوله صلح می‌تواند، طناب نجاتی از جنس انرژی برای پاکستان باشد چراکه در ابتدا روزانه ۳۰ میلیون مترمکعب گاز به این کشور وارد می‌کند. پاکستان در حال حاضر با وضعیت فوق‌العاده مواجه است.

این کشور روزانه با ۸ تا ۱۴ ساعت خاموشی دست و پنجه نرم می‌کند. کمبود گاز نه تنها جمعیت ۱۸۰ میلیون نفری پاکستان را در زمستان با وضعیت مصیبت‌باری مواجه می‌کند بلکه بر بازده صنایع این کشور نیز تاثیر گذاشته است. این کشور با کمبود روزانه حدود ۲ میلیارد فوت مکعب گاز مواجه است

جنگ بر سر خط لوله‌های صلح و تاپی در نهایت  پاکستان، هند و ایران را مجبور ساخت تا این پروژه را رها سازند. ماجرای این پروژه این واقعیت را روشن ساخت که هراندازه پاکستان به یک پروژه انرژی نیاز داشته باشد، اما در نهایت همه چیز بر اساس منافع قدرت‌های بزرگ پیش خواهد رفت نه نیازهای واقعی مردم این کشور.

منبع:فارس