تنظیمات چاپ
تاریخ:
۲۳ آبا ۱۳۹۳ &#۱۵۸۷;&#۱۵۷۵;&#۱۵۹۳;&#۱۵۷۸; ۱۲:۳۷

آخرین وضعیت تولید گاز از ۵ فاز اولویت دار پارس جنوبی/ وعده افزایش ۱۰۰میلیون متر مکعبی گاز عملی نمی‌شود

روند توسعه ۵ فاز اولویت دار پارس جنوبی به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد، تا پایان زمستان سال جاری تنها ۵۰ میلیون متر مکعب گاز جدید از این فازها تولید شود.

به گزارش عیارآنلاین، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در حاشیه بیستمین نمایشگاه مطبوعات اعلام کرد «با توجه به ورود تولیدات فاز ١٢ و ١٨ پارس جنوبی تا یکماه آینده، ظرفیت تولید گاز کشور ۵٠ میلیون متر مکعب افزایش می‌یابد و به بیش از ۶۵٠ میلیون متر مکعب در روز می رسد».

پارس جنوبی

این اظهارات حمیدرضا عراقی، در حالی مطرح می شود که پیش از آن بارها توسط رئیس جمهور، وزیر نفت، معاون برنامه ریزی وزیر نفت و دیگر مسئولان اقتصادی و سیاسی کشور اعلام شده بود تا پایان سال جاری تولید گاز از پارس جنوبی ۱۰۰ میلیون متر مکعب افزایش می یابد.

اما با این روند توسعه که ۵ فاز اولویت دار یعنی فازهای ۱۲، ۱۵ و ۱۶، ۱۷ و ۱۸ درپیش گرفتند به نظر می رسد صحبتهای مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به واقعیت نزدیکتر باشد.

که به ترتیب روند توسعه هر یک از این فازها در زیر مورد بررسی قرار می گیرد.

*فاز۱۲

زمستان سال گذشته یک سکو از این فاز به تولید رسید که هم اکنون با ۸۰ تا ۹۰ درصد ظرفیت مشغول به تولید است این فاز دارای ۳ سکو است که با بهره برداری از تمام این سکوها روزانه ۷۵ میلیون متر مکعب گاز تولید می شود، به این مفهوم که از هر سکو می توان حد اکثر ۲۵ میلیون متر مکعب گاز تولید کرد.

با این شرایط باید گفت در حال حاضر تنها از یک سکو و آنهم به حجم ۲۲ تا ۲۳ میلیون متر مکعب گاز تولید و برای شیرین سازی به پالایشگاه این فاز ارسال می شود.

اما از تولید گاز دو سکوی دیگر این فاز هنوز خبری نیست به همین دلیل یک خط لوله از خط پنجم سراسری به فاز ۱۲ احداث شده است تا حدود ۲۸ میلیون متر مکعب گاز از فاز ۶،۷،۸ به فاز ۱۲ به منظور شیرین سازی منتقل شود.

*فاز۱۵ و ۱۶

یک ردیف از پالایشگاه این فاز در زمستان سال گذشته راه اندازی شد به همین منظور تولید گاز از این ردیف به میزان ۱۰ میلیون متر مکعب امسال نیز ادامه دارد اما بنابراخبار رسیده به خبرنگار فارس یک ردیف دیگر از این فاز در یکی دو ماه گذشته راه اندازی شده که براین اساس با دوردیف فعال در این پالایشگاه حدود ۱۷ میلیون متر مکعب گاز در این فاز تولید می شود.

اما قرار است گاز تولیدی از فاز ۶،۷،۸ و یا فاز ۱۷ و ۱۸ نیز به کمک این فازگازی بیاید تا حداقل ۲۲ میلیون متر مکعب گاز در پالایشگاه آن شیرین سازی و به خط سراسری تزریق شود.

فاز۱۷ و ۱۸

پیگری ها حاکی از آن است به دلیل عقب ماندن این فاز از توسعه در بخش خشکی و آماده نشدن پالایشگاه شیرین سازی گاز این فاز و همچنین تنها آماده بودن حدود ۶ حلقه چاه از قسمت دریایی آن باید گفت: متاسفانه امسال هیچ گازی از فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی به خط سراسری منتقل نخواهد شدو همانطور که در قسمت فاز ۱۵ و ۱۶ آمد قرار است بخش محدودی از گاز این فاز در پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ شیرین سازی شود.

منبع : فارس