تنظیمات چاپ
دسته‌بندی:
تاریخ:
۱۹ آبا ۱۳۹۳ &#۱۵۸۷;&#۱۵۷۵;&#۱۵۹۳;&#۱۵۷۸; ۱۲:۱۰

اختصاص اعتبار ۴۵۰۰ میلیارد ریالی برای اجرای طرح تعادل بخشی در کشور

معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به اختصاص اعتبار ۴۵۰۰ میلیارد ریالی برای اجرای طرح تعادل بخشی در کشور، اظهار کرد: اجرای طرح تعادل بخشی زمان‏‏بر و سخت است و مثل طرح‎‎های عمرانی قابل رؤیت نیست.

به گزارش عیارآنلاین، رحیم میدانی در جمع مدیران عامل صنعت آب استان اظهار کرد: الزامات مدیریت آب کشور بیشتر همت، حمایت از سیاست‎‎های آب کشور و تغییر رویکرد است.

رحیم میدانی

این مقام مسئول از اختصاص اعتبار ۴۵۰۰ میلیارد ریالی در خصوص اجرای طرح تعادل بخشی در کشور خبر داد و گفت: اجرای طرح تعادل بخشی زمان‏‏بر و سخت است و مثل طرح‎‎های عمرانی قابل رؤیت نیست و افرادی که متولی کار هستند باید صبور باشند چرا که این طرح، طرحی خاموش است.

وی گفت: اعتبار اختصاص داده شده به اجرای طرح تعادل بخشی در کشور نسبت به سال گذشته ۵ برابر شده است و در مقابل ما باید تلاش خود را صد برابر کنیم.

میدانی در ادامه خاطرنشان کرد: استان یزد، استانی کم آب ولی دارای معادن غنی است که توسعه آن به آب نیاز دارد، اما با وجود سرمایه‎‎گذاران بخش خصوصی، ولی شرب و بهداشت بر عهده ماست.

وی افزود: ۱۵۰ میلیون مترمکعب تخصیص آب یزد از بهشت آباد قطعی شده و تلاش ما این است که با تأمین منابع مالی مطمئن و با حذف تونل کوهرنگ، این طرح در طول ۵ سال به پیشرفت قابل توجهی برسد.

وی ابراز کرد: بشترین تلاش ما این است که به مدیریت آب کشور جامعیت بدهیم و ضعف‎‎ها را جبران کنیم.

میدانی گفت: بیشترین مشکلی که وجود دارد تأمین آب شرب شهری و روستائی است که با منابع محدود مالی نمی‏‏توان انتظارات به حق مردم را جواب دهیم، اما امیدواریم منبع مالی مناسبی اختصاص داده شود و ما شاهد یک انقلاب در تأمین آب شرب شهری و روستائی باشیم.

معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو یادآور شد: بخش آب کشور دارای کارنامه درخشانی است، هر چند ضعف‏هایی در کارهای غیرعمرانی و غیرسازه‏‌ای داشته‏‏‌ایم و طبیعتاً در کارهای اجرایی ضعف هم دیده می‏‏‌شود.

وی بیان کرد: در بخش آب کشور همه کوتاهی کرده‏‌اند چرا که سازمان برنامه و بودجه در تبیین برنامه سوم، چهارم و پنجم می‏توانست حمایت بیشتری از بخش آب کشور انجام دهد.

وی افزود: اجازه نخواهیم داد تا در حق بخش آب کشور ظلم بشود و اگر در جایی مشکلی پیش آید به مردم اطلاع‎‎رسانی خواهد شد تا بیگانگان به آن مشکل دامن نزنند.

معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو اظهار کرد: نگاه متولیان بخش آب کشور باید نسبت به مسائل آب یک نگاه خاص باشد و اگر قبلاً با این دید به مسائل آب نگاه شده بود، آب کشور وضعیت بهتری داشت و تنها با نوشتن و تصویب کردن کاری انجام نمی‏‏شود و باید این مصوبات اجرایی شود.

وی ابراز امیدواری کرد: آنچه مایه دلخوشی ما است، تحول در مدیران آب کشور است و آنها به عنوان موتور محرک آب کشور باید همه را با خود همراه سازند چرا که به تنهایی از عهده آن بر نمی‏‏آییم و باید قوه قضائیه، رسانه‏‏‌ها، جامعه بهره برداران و غیره همراهی لازم را داشته باشند.

میدانی بیان کرد: باید تلاش کنیم تا حقیقتاً مدیر آب باشیم و به قوانین و بخشنامه‏‏‌ها متعهد بوده و به آموخته‎‎های خود عمل کنیم.

وی با ابراز خرسندی از حمایت‏‎ها و پیگیری‎‎های وزیر نیرو در امور بخش آب کشور نیز اعلام کرد: وزیر نیرو درخصوص مسائل آب حساس و پیگیر بوده و در دیدار هیات وزیران با مقام معظم رهبری به مسائل آب کشور توجه ویژه‎‎ای شد و این پشتوانه معنوی بزرگ برای ما است.

حسین غفوری مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد نیز در این نشست در خصوص شرایط اقلیمی و منابع آب استان گزارشی ارائه و بیان کرد: میزان متوسط بارندگی استان ۹۳ میلیمتر یعنی ۲٫۵ برابر کمتر از متوسط کشوری و ۸ برابر کمتر از متوسط جهانی است.

وی افزود: متوسط بارندگی استان در سال آبی گذشته ۸۲٫۳ میلیمتر بوده که این میزان در سال قبل از آن ۱۳۳٫۲ میلیمتر و میزان متوسط بارندگی یزد در سال آبی جاری ۴۳ میلیمتر است.

غفوری یادآور شد: میزان بارندگی در ارتفاعات شیرکوه که مهمترین منبع تغذیه منابع آب استان است در سال آبی گذشته نسبت به میانگین درازمدت بیش از ۴۰ درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: از ۱۹دشت استان، سطح آب ۱۴ دشت در حال افت است و مهمترین دشت‏‏های استان در شرایط بحرانی قرار دارند.

وی مجموع کسری حجم مخزن دشت‏‏های استان یزد در سال ۹۲-۹۱ را نیز معادل ۳۹۱ میلیون مترمکعب اعلام کرد.

علی اسلامی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد گفت: اگر برای این استان فکر اساسی نشود، مطمئن باشید تا ۱۰ سال آینده با چالشی بزرگ روبرو می‎‎شویم.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد بیان کرد: در استان یزد تقریباً همه شهرها بخشی از نیاز آبی خود را از آب انتقالی تأمین می‎‎کنند، به جز سه شهر ابرکوه، هرات و مروست که از دیگر حوضه‏‏‌های آبریز آب مورد نیازشان تأمین می‎‎شود.

اسلامی ادامه داد: در ابتدا مقرر شد آب انتقالی به مصرف شهر یزد، اردکان و میبد برسد، ولی طی سفر رئیس جمهور سابق به استان مصوب شد که ۹ شهر دیگر استان با نیاز آبی بالای ۵۰۰ لیتر در ثانیه از آب انتقالی استفاده کنند در حالی که میزان آب اختصاص داده شده روز به روز با کاهش همراه بود.

منبع : ایسنا