تنظیمات چاپ
دسته‌بندی:
تاریخ:
۱۰ آبا ۱۳۹۳ &#۱۵۸۷;&#۱۵۷۵;&#۱۵۹۳;&#۱۵۷۸; ۱۴:۱۷

منابع ایدرو به دلیل اجرای سیاست های اصل ۴۴ محدود شده است

معاون توسعه فناوری و صنایع پیشرفته سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) گفت: منابع ایدرو به دلیل اجرای قانون سیاست های اصل ۴۴ محدود شده بنابراین در برخی حوزه ها هرچند پیشرفته و نوین باشد، ایدرو دیگر وارد نخواهد شد، زیرا این بخش در کشور متولی دارد.

به گزارش عیارآنلاین، رمضانعلی صادق زاده تصریح کرد: برخی از این حوزه ها همانند صنایع هوا فضا جزو اولویت های سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بود و حتی شرکتی هم برای تولید هواپیما ایجاد شد اما اکنون سازمان فضایی، وزارت دفاع و وزارت ارتباطات متولی آن هستند. بنابراین ایدرو از این حوزه خارج شده و آن شرکت هم واگذار شده است.

اصل 44

وی درخصوص طرح های مهم صنایع پیشرفته که با همکاری مراکز پژوهشی و دانشگاه ها به نتیجه رسیده است، گفت: از جمله مهم ترین این طرح ها می توان به طرح تولید نیمه صنعتی ۱۰ ماده اولیه دارویی و ۱۱ ماده پیش ساخت اشاره کرد. این طرح با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تبریز در دست اجراست و مواد اولیه تولیدی این طرح تماما وارداتی بوده و جزو اولویت های وزارت بهداشت در حوزه دارو هستند، از جمله موادی مانند نابومتون، ناپروکسن، گوایافنزین، فروس فومارات، ترپن هیدرات و فنوباربیتال که در ساخت انواع داروهای داخلی بکار گرفته می شوند.

صادق زاده ادامه داد: طرح تولید شش کاتالیست مورد نیاز صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی، طرح تولید غشای اسمز معکوس ویژه فیلترهای آب شیرین کن و نیز طرح سامانه ارتباطات هوشمند خودرویی از دیگر طرح های خاتمه یافته در ایدرو است که با همکاری دانشگاه ها و مراکز پژوهشی به ثمر رسیده است.

وی سپس در خصوص طرح توسعه ربات انسان نما یا همان سورنا نیز اظهار داشت: این طرح که با دانشگاه تهران در دست انجام است ۸۵ درصد پیشرفت داشته و در واقع نسل جدیدی از سورنا را معرفی می کند که هوشمندی و قابلیت های تازه ای همچون قابلیت تشخیص کلمات، پاسخگویی حرکتی، تشخیص و پاسخگویی به تصاویر، چرخش در جا و بالارفتن از سطح و پله را دارد.

** مسیر مشخص برای تبدیل ایده به محصول نیمه صنعتی

صادق زاده همچنین در پاسخ به این پرسش که در دوره جدید سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، سیاستگزاری های مربوط به حوزه صنایع پیشرفته چه تغییراتی خواهد داشت، گفت: معاونت توسعه فناوری و صنایع پیشرفته سازمان گسترش ، یک مسیر مشخص از تبدیل ایده به محصول نیمه صنعتی و سپس تجاری سازی آن محصول را البته با مشارکت بخش خصوصی پیگیری می کند.

معاون فناوری و صنایع پیشرفته ایدرو افزود: بررسی ها نشان داد فقط در اعدادی از پروژه ها موفقیت حاصل شده بود و در همانها هم پیداکردن سرمایه گذار بخش خصوصی با مشکل مواجه بود به همین دلیل سیاست های جدیدی در پیش گرفتیم.

به گفته وی، در پروژه های نوآوری از این پس تلاش داریم بهره بردارانی که از خروجی پروژه استفاده می کنند از همان ابتدا به عنوان شریک بخش خصوصی وارد شوند تا ما هم نسبت به ضریب استفاده از محصول خروجی پروژه اطمینان حاصل کنیم، بدین ترتیب، ریسک تجاری نشدن طرح نوآوری کاهش می یابد.

صادق زاده اضافه کرد: در حوزه کسب و کار در صنایع کوچک (SBDC) هم تلاش داریم ایده های کاملا کاربردی را مورد حمایت قرار دهیم؛ آن هم ایده هایی که در شرکت های دانش بنیان واقع در پارک های علم و فناوری قوام یافته اند. یعنی فاز مربوط به تحقیقات و تدوین دانش فنی شکل گرفته باشد و حتی به پایلوت هم رسیده باشد چرا که در آن مقطع می توانیم به ورود سریعتر محصول پروژه به فاز نیمه صنعتی و صنعتی کمک کنیم.

** حضور در پارک های علم و فناوری

معاون فناوری و صنایع پیشرفته ایدرو همچنین بر حضور در پارک های علم و فناوری تاکید کرد و گفت: می خواهیم با افرادی همکاری کنیم که شرکت دارند و به مفاهیم سرمایه گذاری، تجارت و قانون تجارت مسلط هستند و 'اقتصاد' را تجربه کرده باشند.

وی افزود: در حوزه های دانش بنیان، پیدا کردن شریک بخش خصوصی که مفهوم سرمایه گذاری را بدانند و تخصص مربوطه را هم داشته باشند، کم است و معمولا احتمال وجود این افراد در پارک های علم و فناوری بیشتر است. این کار، با توجه به منابع محدود ایدرو، ریسک حمایت ها را کاهش می دهد.

صادق زاده در خصوص حمایت از صنایعی همچون کشتی سازی، خودرو و صنایع ریلی نیز گفت: در حال حاضر هیچ صنعتی بدون فناوری های نوین در دنیا نمی تواند روی پای خود بایستد ولو اینکه اسم صنعت قدیمی باشد مثل کشتی سازی، صنایع ریلی و نساجی.

وی افزود: این صنایع با وجود آنکه قدمت طولانی دارند اما اگر در ایران یا هر نقطه دنیا کسی قصد سرمایه گذاری در این حوزه ها داشته باشد، باید روی فناوری های نوین در این صنایع سرمایه گذاری کند اما براساس ساختاری که در سازمان گسترش وجود دارد، این حوزه ها هر کدام معاونت و مدیریت مربوط به خود و متولی خودش را دارد. معاونت توسعه صنایع پیشرفته در صورتی که در حوزه ای متولی وجود نداشته باشد یا مساله انتقال تکنولوژی باشد و یا پروژه مرحله نیمه صنعتی به صنعتی شدن را طی کند، از آن پشتیبانی خواهد کرد.

صادق زاده با اشاره به حوزه فناوری اطلاعات و مواد پیشرفته نیز گفت: این حوزه هم در کشور متولی دارد و آن وزارت ارتباطات است، البته ما در همین حوزه هم مورد به مورد بررسی می کنیم، اگر متولی به آن بودجه ای اختصاص نداده باشد و در چارچوب استراتژی های سازمان گسترش باشد بعنوان سازمان توسعه ای به همراه شریک بخش خصوصی وارد می شویم تا نیاز کشور را در آن حوزه برآورده کنیم.

وی با بیان اینکه در حوزه مواد نوین و زیست فناوری هم به همین شکل عمل می کنیم، افزود: آن بخشی از مواد پیشرفته که جنبه دفاعیِ صرف دارد، متولی اش وزارت دفاع است، اما اگر جنبه تجاری و استفاده عام دارد جزو وظایف سازمان توسعه ای است که در فرآیند تدوین دانش فنی و کاربردی کردن آنچه در قالب انتقال تکنولوژی و چه سرمایه گذاری اقدام کند.

معاون ایدرو در خصوص تغییرات در بخش تجاری سازی محصولات صنایع نوین نیز تصریح کرد: همان سیاستی که در تدوین دانش فنی اعمال می شود در تجاری سازی ادامه می دهیم، اگر پروژه در حوزه ای بود که متولی داشت وارد نمی شویم و اگر نداشت، با ۴۹ درصد سرمایه گذاری با بخش خصوصی دارای اهلیت شریک می شویم.

** تجارب ایدرو در صنایع پیشرفته موفق بوده است

وی همچنین با اشاره به تجارب ایدرو در حوزه صنایع پیشرفته گفت: تجارب یک دهه اخیر نشان داده که اگرچه خروجی های تدوین دانش فنی موفق بوده اما کمتر وارد چرخه سرمایه گذاری و تجاری سازی شده است.

صادق زاده با بیان اینکه اصولا سرمایه گذاری در صنایع 'های تک' ریسک بالایی دارد و پیداکردن بخش خصوصی برای تامین ۵۱ درصد سرمایه کار دشواری است، اظهار داشت: پیشنهادی به مقامات قانونگزار ارائه کرده ایم که اجازه بدهند در جایی که طرح صنایع پیشرفته توجیه اقتصادی دارد، بتوانیم طرح ۱۰۰ درصدی اجرا کنیم یعنی همان کاری که در مناطق محروم انجام می شود.

وی افزود: همچنین تجربه ایدرو در حوزه تدوین دانش فنی و ارتباط با دانشگاه ها نشان داد تعداد پروژه های موفق به نسبت تعداد مورد حمایت، اندک بود و تعداد کمی وارد فاز صنعتی و تجاری سازی شدند، محصول پایلوت و آزمایشگاهی تولید شد اما به تولید نیمه صنعتی و صنعتی نرسید البته معدودی تجربه موفق هم داشتیم مثل کاتالیست ها، بیوایمپلنت ها و دستگاه دیالیز. اینها مورد حمایت قرار گرفتند و الان هم بازار داخلی و صادراتی خوبی دارند ولی تعدادشان اندک است.

صادق زاده با بیان اینکه همین تجربه در حوزه سرمایه گذاری هم وجود دارد، گفت: جایی که ایدرو مستقیم سرمایه گذاری کرد مثل بانک خون بند ناف، موفق بود ولی جایی که شرکت های مادرتخصصی تابعه ایدرو مثل آمیدکو و لیدکو سرمایه گذاری کردند و سرمایه گذاری ایدرو به شکل غیرمستقیم انجام گرفت که باز موفقیت کمی حاصل شد. بنابراین به این جمع بندی رسیدیم که دیگر نیازی به این شرکت ها نداریم و با سازمان خصوصی سازی هم مکاتبه کردیم که سهام ایدرو در این شرکتها را واگذار کند.

وی افزود: در شرکت های ۱۰۰درصدی ایدرو هم تجربه موفق و هم ناموفق داریم. شرکت نیمه هادی عماد که واگذار شد، تجربه موفقی در بازار ایربگ، موبایل و کارت هوشمند بود اما در بازار پررقابت این محصولات نتوانست خود را حفظ کند. شرکت مگفا هم تجربه موفقی است که ایدرو در حوزه فناوری اطلاعات بصورت ۱۰۰درصدی ایجاد کرد و قرار بود بعنوان هلدینگ فناوری اطلاعات ایدرو (مثل یک سازمان گسترش کوچک) عمل کند. مگفا شرکت هایی با مشارکت بخش خصوصی ایجاد کرد که اینها خیلی موفق نبود و به این جمع بندی رسیدیم که بهتر است سازمان گسترش مستقیم در حوزه فناوری اطلاعات سرمایه گذاری کند و نیازی به هلدینگ و شرکتهای واسط نیست.

صادق زاده اضافه کرد: البته مگفا از نظر گردش مالی، درآمدزایی و سودآوری، بسیار موفق تر از نیمه هادی عماد عمل کرد و در عرصه هایی وارد شد که توجیه فنی و اقتصادی داشت. ما از اصل ۴۴ این برداشت را داریم که می توانیم در هر حوزه ای ۲۰ درصد سهم بازار را داشته باشیم و بنابراین تلاش داریم برای حفظ سهم ایدرو از بازار فناوری اطلاعات، مگفا واگذار نشود. برای این منظور رایزنی هایی با مجلس داشته ایم که امیدواریم این تلاشها به ثمر برسد.

** پیدا کردن سرمایه گذار بخش خصوصی بزرگترین چالش در توسعه صنایع پیشرفته

معاون توسعه فناوری و صنایع پیشرفته ایدرو در خصوص بزرگترین چالش توسعه صنایع پیشرفته در ایدرو گفت: چالش بزرگ، پیداکردن سرمایه گذار بخش خصوصی است که هم اهلیت داشته باشد و هم فناوری های نوین را بشناسد که بتواند وارد عرصه سرمایه گذاری مشترک با سازمان های توسعه ای مانند ایدرو شود.

وی با بیان اینکه ریسک ها در صنایع و فناوری های نوین بیشتر از سایر صنایع است، افزود: تجربه نشان می دهد اگر یک طرح صنعت پیشرفته، توجیه اقتصادی داشته باشد، بهتر است سازمان توسعه ای طرح را بصورت ۱۰۰ درصدی اجرا کند.

صادق زاده اظهار داشت: در صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی، زیست فناوری و مواد جدید از طرح های خوب و دارای توجیه اقتصادی استقبال می کنیم البته طرح های مورد نیاز کشور در این حوزه ها را شناسایی و فهرست کرده ایم. طرح تولید واکسن دام و طیور، تولید انسولین، دستگاه سونوگرافی، استنت های قلبی، نیروگاه های CHP و تولید پانل های خورشیدی در این فهرست از مهم ترین طرح ها است که سرمایه گذاران می توانند برای مشارکت در چنین موضوعاتی پیشنهادهای خود را ارائه کنند.

منبع:ایرنا