تنظیمات چاپ
تاریخ:
۲ تیر ۱۳۹۷ &#۱۵۸۷;&#۱۵۷۵;&#۱۵۹۳;&#۱۵۷۸; ۱۱:۴۹

۱۵ میلیارد دلار تسهیلات ارزی برای صادرات در سال جاری ارائه خواهد شد

قائم مقام صندوق توسعه ملی گفت:‌ امسال با عاملیت بانک‌ها ۱۵ میلیارد دلار تسهیلات ارزی برای اهداف صادراتی در نظر گرفته شده است.
به گزارش عیارآنلاین، علیرضا صالح با بیان اینکه 20 درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات ریالی پرداخت می‌شود، اظهار داشت: 80 درصد منابع صندوق به صورت ارزی با نرخ سود 4 درصد در اختیار طرح‌ها قرار می‌گیرد.

قائم مقام صندوق توسعه ملی با بیان اینکه امسال منابع ورودی صندوق توسعه ملی خوب بوده است، گفت: هرماه سهم صندوق توسعه از درآمد نفت و گاز که 30 درصد است، واریز می‌شود.

وی در مورد پرداخت منابع برای اشتغال روستایی و عشایری بیان داشت: 50 درصد در سال اول یعنی 750 میلیون دلار آن با قرارداد عاملیت بانک‌ها پرداخت شد.

صالح افزود: بانک کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید در زمینه اشتغال روستایی و عشایری فعال هستند و جزئیات پرداختی و عملکرد این بخش توسط سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رصد و نظارت می‌شود.

قائم مقام صندوق توسعه ملی یادآور شد: نرخ تسهیلات صندوق طبق قانون صفر است، اما با منابع بانک‌ها تلفیق شده و با نرخ 6 درصد به طرح‌ها پرداخت می‌شود.

وی در مورد تسهیلات دهی برای سال 97 تصریح کرد: 15 میلیارد دلار امسال قرارداد عاملیت با بانک‌ها منعقد شده تا با محوریت صادرات تسهیلات ارزی پرداخت شود.

صالح تأکید کرد: این منابع فقط برای سال 97 است و به تازگی قرارداد آن منعقد شده است. امسال مشکل ارزی برای ارائه تسهیلات نداریم.

منبع:فارس