تنظیمات چاپ
تاریخ:
۵ دی ۱۳۹۶ &#۱۵۸۷;&#۱۵۷۵;&#۱۵۹۳;&#۱۵۷۸; ۱۲:۰۲

طرح نصب پلاک شناسایی بر روی شترها در هرمزگان آغاز شد

مدیر امور دام هرمزگان: در این طرح یک پلاک شناسایی حاوی یک کد پانزده رقمی بر روی شتر نصب می‌شود که تمام اطلاعات شتر روی سامانه‌ای خاص و آنلاین ثبت می‌شود.
به گزارش عیارآنلاین، عظیم موسوی عصر سه شنبه در حاشیه نصب پلاک هویتی شترها در جاسک افزود: در این طرح ماموران جهاد کشاورزی با مراجعه به هر روستا و طبق اعلام قبلی به دهیار و شورای روستا پلاک‌گذاری به شتر‌ها را انجام می‌دهند.

*** مزایای طرح  نصب پلاک هویتی شترها

وی خاطر نشان کرد: از مزایای این طرح می‌توان به داشتن آمار دقیق دام‌ها در هر شهر و استان و تشکیل شناسنامه دام، آمار جمعیتی، اطلاع از پراکنش، نژاد و گونه و مدیریت در طرح‌های تحقیقاتی و سهولت در صادارت اشاره کرد. موسوی گفت:۲۱ هزار نفر شتر در استان هرمزگان موجود است که شهرستان جاسک حدود ۴ هزار و ۸۰۰ نفر شتر دارد. معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری جاسک نیز گفت: برای برنامه‌ریزی بهتر و داشتن آمار دقیق از دام‌های سنگین به‌خصوص شتر و کاهش تصادف‌های جاده‌ای در فاز یک اقدام به نصب پلاک بر روی شتر‌ها در جاسک شده است. جاده میناب به جاسک، سیریک و بشاگرد به دلیل تردد حیوانات اهلی به ویژه شتر‌های سرگردان و بدون چوپان، از جاده‌های پرخطر استان بوده و هرسال مواردی از تصادف‌های منجر به فوت و مصدومیت در این جاده گزارش می‌شود. بر اساس اعلام رئیس اورژانس جاسک، نیمه اول سال‌ جاری، ۲۴ مورد تصادف خودرو با شتر در این جاده روی داده است. به گفته مهراب افغان زهی، دراین مدت ۶ نفر کشته و ۳۲ نفر مصدوم شدند. در شرق استان هرمزگان با توجه به شرایط کویری و جغرافیایی، برخی روستاییان با پرورش شتر معیشت خود را می‌گذرانند که بیشتر این شترها در بیابان‌ها رها شده و با حرکت در جاده، حادثه‌آفرین می‌‌شوند. شهرستان جاسک با ۵۸ هزار نفر جمعیت در ۳۰۰ کیلومتری شرق بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است. منبع: خبرگزاری روستا